+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 3 1 2 3 PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/58

Tema: Nema " ludila" od kojeg se covjek ne može izlijeciti osim sujete.

Hybrid View

begovica SarajkaDjevojka avatar
    Datum registracije
    Apr 2012

Nema " ludila" od kojeg se covjek ne može izlijeciti osim sujete.

Kao sto sam naslov kaze, nekontrolirana sujeta može prestavljati problem kako osobni,a tako kasnije i sa drustvom, okolinom i sl.Na Fb stranicama ljudi redovito komentiraju tekstove, te često neslaganja u misljenju dovode do sukoba i teskih rijeci.Osobno su mi smijesni oni "lajkovani korisnici " koji se vremenom umisle kao da su svjetski poznati i priznati pisci.Slicno stanje je i na forumima, portalima, te ispod kolumni poznatih i manje poznatih kolumnista.Zasto je to tako?Zasto ljudi ne mogu primiti kritiku ?Čemu istup u " javnosti " na bilo kojem od pobrojanih mjesta ako ne zelis procitati tudje razmisljanje i pribliziti stavove.Pokusati ako nista.Izgleda da su se drustvene norme toliko promijenile tokom godina, da svi u biti zelimo biti ono sto nismo.Tako se FB korisnici i forumasi porede sa manje poznatim piscima, novinari i kolumnisti su otisli korak dalje te sebe smatraju osobama koje formiraju i direktno uticu na misljenje javnog mnenja( sto je samo djelomicno tacno )
    A za sve te pojave je kriva nekontrolirana ljudska sujeta i nemogucnost sagledavanja sopstvene licnosti u pravom svjetlu i realnim ogranicenjima.

Jeste sujetni ? Na skali od 1 do 5 kako biste ocijenili objektivno svoje "stanje"?

Sto vas posebno iritira kod eventualnih kritika ?Kako reagirate ?

Datum registracije
    Apr 2012
    Ovo su naravno prvi primjeri koji su mi pali na um, a ima ih veoma mnogo u svakodnevnici.Gordost kažu da nije uvijek ocigledna, ali zato joj je sujeta najbolji sluga.Iz nje proizilazi samoljublje, kao i mnostvo drugih negativnih i pozitivnih osobina.Pozitivno strana price je recimo kad covjek razlucuje hoće li napraviti neko dobro djelo.Onda sujeta obicno učini onaj pozitivni pomak i prevagne u korist dobrobiti."Ako uradis to, pamtice te po dobrom".
    Medjutim ružno se ucinjenim dobrim djelom kasnije hvaliti ili ga isticati.
    To je tamna strana dobrog cina, gdje je sujeta preovladala i odnijela pobjedu.Znaci i hvalisavost je takodje povezana sa sujetom.Sve nazalost lose ljudske osobine.

Banned
    Datum registracije
    Apr 2012
    Blog Entries
    2
    Kod mene osciluje. Nekad može biti 1, a nekad 5, na skali. A najčešće je na dvojci.

Citiraj Prvotno napisano od Aleksa Vidi poruku
    Kod mene osciluje. Nekad može biti 1, a nekad 5, na skali. A najčešće je na dvojci.
    ti si tašt Aleksa..znaš da sam to primjetio..
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Banned
    Datum registracije
    Apr 2012
    Blog Entries
    2
    Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    ti si tašt Aleksa..znaš da sam to primjetio..
    Da jesam, sad bi se uvredio na ovaj komentar. Ali ja se ne vređam ni na negativne komentare o meni sve dok ne osetim da je iza toga neka zloba. Sad ne osećam zlobu, ali mislim da grešiš.

Da jesam, sad bi se uvredio na ovaj komentar. Ali ja se ne vređam ni na negativne komentare o meni sve dok ne osetim da je iza toga neka zloba. Sad ne osećam zlobu, ali mislim da grešiš.
    ih pa nisi toliko tašt da se vrijeđaš na najobilniju rečenicu. nego onako ,)..stalno se nešto žacaš, ponekad i na zajebanciju...,)

iako znaš bit i strpljiv na čiste uvrede a na zajebanciju nekad skočiš ko oparen...to mi je čudno..

jel to neka taktika prevejanog bizantinca..

Datum registracije
    Apr 2012
    Pa sad ni tastina ( sujeta ) ne moraju biti lose, ako su kontrolirane.Treba biti malo tast, jer to potice samouvjerenost, no ne dozvoliti da te tastina odvuce u tamne dubine samoljublja )

Datum registracije
    Apr 2012
    Aleksa ima smisla o individualnosti, a svjestan je i svojih " kvaliteta", postojanja sebe.Jer se opisuje kao predvodnik Srba u forumskim bespucima.Dakle to je Ego.Tašt je takodje, zato sto misli da je lijep, ko' glumac !

Mislim gdje to ima.A njegov avatar to dokazuje.

Banned
    Datum registracije
    Apr 2012
    Blog Entries
    2
    Citiraj Prvotno napisano od SarajkaDjevojka Vidi poruku
    Aleksa ima smisla o individualnosti, a svjestan je i svojih " kvaliteta", postojanja sebe.Jer se opisuje kao predvodnik Srba u forumskim bespucima.Dakle to je Ego.Tašt je takodje, zato sto misli da je lijep, ko' glumac !

Mislim gdje to ima.A njegov avatar to dokazuje.
    Koješta. Pa kao da ja ne znam da takav moj nastup može izazvati samo smeh. A tašt i egoističan čovek neće od samog sebe praviti komediju. Ja, doduše, ne mislim ni da sam klovn, nego u nekoj samoironiji vidim način da zabavim ljude u okolini, pa to i radim. To što ti misliš da je sujeta i egoizam kod mene, zapravo je ljubaznost i moj način doprinosa druženju.

Kakva je razlike između sujete i taštine između ega i taštine..

Datum registracije
    Apr 2012
    "Svatko posjeduje upravo onoliko taštine, koliko mu nedostaje razuma"Dakle definicija na mjestu i točna.Sujeta ili tastina dakle su isti pojam ( mada nisam stručnjak za jezike ) ali po nekoj mojoj slobodnoj procjeni tako bi trebalo da bude.Dok se ego definira drugacije.

Banned
    Datum registracije
    Apr 2012
    Blog Entries
    2
    Ja sam mislio da je sujeta srpski, a taština hrvatski, i da znači isto.
    Ti misliš na razliku između sujete i egoističnosti?
    Mislim da je egoističnost povezana sa sujetom, s tim što je sujeta uži pojam. Sujeta je osećanje nezadovoljstva koje prolazi iz činjenice da ti okolina ne priznaje vrednosti koje smatraš da imaš kod sebe. Dok, egoizam nije osećanje već skup osobina, i jedan poseban odnos prema sebi i okruženju. Jedna od tih jeste i sklonost davanja velikog značaja samom sebi. Ta osobina još nuvek nije sujeta, sujeta nastaja nakon neodgovarajuće reakcije na tu egoističku sklonost.

Ja sam mislio da je sujeta srpski, a taština hrvatski, i da znači isto.
    Ti misliš na razliku između sujete i egoističnosti?
    Mislim da je egoističnost povezana sa sujetom, s tim što je sujeta uži pojam. Sujeta je osećanje nezadovoljstva koje prolazi iz činjenice da ti okolina ne priznaje vrednosti koje smatraš da imaš kod sebe. Dok, egoizam nije osećanje već skup osobina, i jedan poseban odnos prema sebi i okruženju. Jedna od tih jeste i sklonost davanja velikog značaja samom sebi. Ta osobina još nuvek nije sujeta, sujeta nastaja nakon neodgovarajuće reakcije na tu egoističku sklonost.
    uf uf..znači sujetan je onaj koji misli da vrijedi više nego mu se priznaje..

Banned
    Datum registracije
    Apr 2012
    Blog Entries
    2
    uf uf..znači sujetan je onaj koji misli da vrijedi više nego mu se priznaje..
    Doslovno.

Datum registracije
    Apr 2012
    Doslovno.
    Iskljuciv si u definiciji

Doslovno.
    a šta ako je to opravdano..ako nekoga sredina šikanira a on vrijedi stvarno više..

npr u komunizmu ..ako nisi bio podoban nisi mogao napredovati..je li sujetan onaj čovjek koji misli da je mogao više a nije mu dopušteno..

Datum registracije
    Apr 2012
    Da ali sujeta ima i pozitivnih " koraka" to sam navela u drugom uvodnom postu.Natjera te na dobro djelo ili da nekom ucinis recimo uslugu, jer znaš da će se sa hvalospijevima pričati o tebi.
    Na kraju ako sujetnu ( tastu ) osobu to ne zadovolji sama pokaže svoju hvalisavost ili čak pokrene pitanje " Sjecas se kad sam ti to i to ".
    Narodski receno " nabijanje na nos "!

Da ali sujeta ima i pozitivnih " koraka" to sam navela u drugom uvodnom postu.Natjera te na dobro djelo ili da nekom ucinis recimo uslugu, jer znaš da će se sa hvalospijevima pričati o tebi.
    Na kraju ako sujetnu ( tastu ) osobu to ne zadovolji sama pokaže svoju hvalisavost ili čak pokrene pitanje " Sjecas se kad sam ti to i to ".
    Narodski receno " nabijanje na nos "!
    mda..ali kod nas u Bibliji kaže..ako si uradio dobro djelo samo radi toga da bi vikao, uradio sam uradio sam..dobio si plaću.

prevedeno..nemaš zasluga kod Boga za to nego si dobio plaću time što si vikao ili viču da si to uradio..
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 11-05-2012 at 18:46

Datum registracije
    Apr 2012
    Uzmimo primjer djevojcice, nesigurne, sa aparatom za zubice, koja se vremenom razvije u prelijepu mladu ženu.Pa šta ako bude i malo tasta ?

To će je sigurno osloboditi nesigurnosti.No ako ta curica, kao odrasla žena, postane napor za okolinu opsjednuta sobom, to je već nesto drugo i totalno negativno.

Uzmimo primjer djevojcice, nesigurne, sa aparatom za zubice, koja se vremenom razvije u prelijepu mladu ženu.Pa šta ako bude i malo tasta ?

To će je sigurno osloboditi nesigurnosti.No ako ta curica, kao odrasla žena, postane napor za okolinu opsjednuta sobom, to je već nesto drugo i totalno negativno.
    U filmu "Odvjetnik zla" Al Pacino igra Sotonu, genijalan film , treba ga svatko pogledati pa da vidi kako zlo manipulira ljudimaa u završnoj sceni kad se Keanu Reeves i njegova žena izvuku iz noćne more u koju su upali..ovaj im nudi priču za novine..a njima puna kapa hoće napokon mir..a on ih nagovara i nagovara dok ne pristanu..ajde javi mi se sutra veli Keanu..a ovaj se transfmoira namigne i kaže "Taština je moj omiljeni grijeh"
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 11-05-2012 at 15:27

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove