+ Odgovori na temu
Stranica 15 od 17 PrviPrvi ... 5 13 14 15 16 17 PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 281/326

Tema: Dogodilo se na današnji dan

Lisica je u svojoj knjizi "Komandant po potrebi" baš ogadio grahovske i glamočke Srbe koji su inače u povijesti računati kao jako borbeni dio. Odatle je i Gavrilo Princip.

Sjećam se kad smo bili na obuci poslije pada Kupresa, tutnjalo je iza Tušnice žestoko da bi nam u jednom trenutku bilo rečeno da se hitno spremamo jer je na Livnu gadno i da postoji mogućnost pada Livna. Bili smo spremni za pokret i čekali kamione kad je opet javljeno da se ne ide i da je situacija stabilizirana.

No po meni puno je jači napad bio na Kupres, ne kažem da nisu htjeli uzeti Livno ali odsutati nakon jednog napada. Meni je i misterij što nisu proodužili prema Duvnu jer realno bilo smo u rasulu nakon pada Kupresa, doduše je stiglo nešto spremne vojske u Šujicu za razliku od nas tada još neorganiziranih što je i uzrokovalo onoliku pogibiju.

No mene zanima ovaj podatak koji sam našao na portalu Bosanskog Grahova..

Ali, zato nikog nije bilo da pomogne Grahovljacima u odbrani njihovog mjesta, pocev od jeseni 1994., kada je krenula prva ofanziva hrvatskih trupa. Punih devet mjeseci odoljevali su gorstaci sa ovog podrucja najezdi mnogo vece i opremljenije neprijateljske vojske. Tukli su se sa pripadnicima specijalno obucenih jedinica po planinskim vrletima Dinare i Satora i rovovima iskopanim duz livanjskog polja. Plato iznad sela Crni Lug, na kojem je jedne decembarske noci 1994. izginulo preko stotinu srpskih boraca, postao je svojevrsna Kadinjaca krajiska. Da bi osvojile grad, hrvatske trupe su ga prethodno morale do temelja spaliti. Nijedno mjesto u nekadasnjoj Jugoslaviji nije dozivjelo takva razaranja u gradjanskom ratu, kao Bosansko Grahovo. Spaljen je i preljepi dom kulture.

Pitao sam na drugom forumu i nitko ne zna sa naše strane kad je to točno bilo..najbliže što misle da je to bila bitka za neke Poljanice..krajem prosinca 94-te
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 24-04-2015 at 10:09
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Super ugledni član interceptor avatar
    Datum registracije
    Nov 2011
    Ali, zato nikog nije bilo da pomogne Grahovljacima u odbrani njihovog mjesta, pocev od jeseni 1994., kada je krenula prva ofanziva hrvatskih trupa. Punih devet mjeseci odoljevali su gorstaci sa ovog podrucja najezdi mnogo vece i opremljenije neprijateljske vojske. Tukli su se sa pripadnicima specijalno obucenih jedinica po planinskim vrletima Dinare i Satora i rovovima iskopanim duz livanjskog polja. Plato iznad sela Crni Lug, na kojem je jedne decembarske noci 1994. izginulo preko stotinu srpskih boraca, postao je svojevrsna Kadinjaca krajiska. Da bi osvojile grad, hrvatske trupe su ga prethodno morale do temelja spaliti. Nijedno mjesto u nekadasnjoj Jugoslaviji nije dozivjelo takva razaranja u gradjanskom ratu, kao Bosansko Grahovo. Spaljen je i preljepi dom kulture.

Pitao sam na drugom forumu i nitko ne zna sa naše strane kad je to točno bilo..najbliže što misle da je to bila bitka za neke Poljanice..krajem prosinca 94-te
    To ti je bilo pred sam Božić 94' Ja mislim 23.12. Dan je bio maglovit i ništa se nije vidilo. Jbg zapovjedništvo izričito naredilo da se mora krenit.Da je se pričekalo sutradan ne bi tada mi izgubili četvero ljudi i to prekaljenih boraca a nekoliko ih je bilo ranjeno. Jedan od njih mi je bio rođak. U probijanju je dobio metak u glavu jer je neprijatelj zbog položaja i takvog vremena bio u tim Poljanicama u prednosti i bilo je onako naizgled nemoguće išta poduzimat.Ali ne zadugo. Čim se probilo ubrzo su bili potaracani. Imali su i više od stotinu mrtvih.Sigurno.
    Torcida-old school 45

Srpski mitovi, inkvizitore.

Iznad Luga je Peulje, jesu se tukli zestoko ali bas da ih je toliko poginulo, ne vjerujem. Mitomanija u smislu "tukli smo se zestoko, ali Vuk Brankovic nas izdade i na posla pojacanje", kao i ovo oko spaljivanja Grahova, jer kao "drugacije ga Hrvati nisu mogli zauzeti". Kako to spalis grad prije nego ga zauzmes? fizicki nemoguce.

Grahovo je spaljeno nakon zauzimanja i zbog njihovih prljavih igara, tijekom primirja su pohvatali nekolicinu gardista izvidnika 7. gardijske i pobili ih hladnim oruzjem. Za kaznu, planulo je Grahovo.

Datum registracije
    Nov 2011
    Ma kuru je spaljen.Glupost.Izgađalo se samo ono šta se trebalo izgađati.
    Mrtvih njihovih je bilo dosta po slobodnoj procjeni rekao sam koliko.
    Torcida-old school 45

Treba biti iskren, spaljeno je do temelja.

Sto se tice zrtava, rekoh ne vjerujem jer 2. krajiski korpus sebi nije mogao dopustiti tolike gubitke. Stotinu ratnika je u Grahovu, opcini koja je imala jedva 8 tisuca ljudi, pola brigade jebote.

Datum registracije
    Nov 2011
    Spaljeno do temelja!? Bio sam u Grahovu čim je oslobođeno. Mjesto koje je bilo na vatrenoj liniji je prošlo sasvim dobro za razliku od recimo Vukovara.To se zove spaljeno do temelja. Prolazio sam tu i 98.godine i na momente je djelovalo kao da se tu nije ratovalo.
    Moj pravac djelovanja-Sajkovići-Kazanci.Od Grahova pa nadalje je bilo SIGURNO više od 100 mrtvih njihovih.Puno ,puno više.Valjda mi nije bila loša percepcija. Evo ubrzo je i dan brigade pa mogu pitat kojeg SiS-ovca...

Da ne bi bilo zabune.Mi smo imali četiri poginula na ovom pravcu gdje se udaralo na Grahovo. (Poljanice) Sve pripadnici 3.bojne. U taj isti dan poginuo je i jedan naš iz OMB-e 4.brigade i bilo je nekoliko ranjenih. On je poginuo na nekom drugom mjestu.. Poslije smo još dva momka izgubili kad se kretalo prema Drvaru.Ali šta je to kad se sjetim koliki je prostor osvojen i kakve su bile vremenske prilike. Njihovi Niški specijalci su bili odvaljeni 92. od splitske i ostale djece koja se tek učila ratovati. Mjesto radnje Čavaš Gradina-Popovo polje. Ali o tom potom...
    Posljednje uređivanje od interceptor : 24-04-2015 at 21:51
    Torcida-old school 45

Datum registracije
    Nov 2011
    ...a onda je nešto BLJESNULO!

SRBI ZATVORILI PROMET NA AUTOCESTI – 24. TRAVNJA

Na današnji dan 1995. godine Srbi su zatvorili promet na okupiranome dijelu autoceste Zagreb-Lipovac.

Povod zatvaranju bilo je srpsko protivljenje odrednicama Gospodarskog sporazuma prema kojem je nekontrolirani promet putnika i roba između Republike Srpske Krajine i Savezne Republike Jugoslavije bez suglasnosti hrvatskih vlasti bio nemoguć.
    Okupacijske vlasti RSK smatrali su to narušavanjem njihove samoproglašene neovisnosti te su se odlučile na kršenje sporazuma iz prosinca 1994. godine kojim je dogovoreno otvaranje autoceste Zagreb-Lipovac.

Glavni hrvatski pregovarač s okupacijskim vlastima RSK, Hrvoje Šarinić, izjavio je da će ukoliko autocesta ne bude otvorena do 25. travnja u šest sati ujutro, hrvatska policija promet uspostaviti silom.

Idućeg dana autocesta je puštena u promet. A samo tjedan dana poslije je i oslobođena u oslobodilačkoj operaciji “Bljesak”.

Na fotografiji kontrolna kućica SAO Krajine na autocesti Zagreb-Lipovac po završetku operacije.
    Torcida-old school 45

Citiraj Prvotno napisano od interceptor Vidi poruku
    Spaljeno do temelja!? Bio sam u Grahovu čim je oslobođeno. Mjesto koje je bilo na vatrenoj liniji je prošlo sasvim dobro za razliku od recimo Vukovara.To se zove spaljeno do temelja. Prolazio sam tu i 98.godine i na momente je djelovalo kao da se tu nije ratovalo.
    Moj pravac djelovanja-Sajkovići-Kazanci.Od Grahova pa nadalje je bilo SIGURNO više od 100 mrtvih njihovih.Puno ,puno više.Valjda mi nije bila loša percepcija. Evo ubrzo je i dan brigade pa mogu pitat kojeg SiS-ovca...

Da ne bi bilo zabune.Mi smo imali četiri poginula na ovom pravcu gdje se udaralo na Grahovo. (Poljanice) Sve pripadnici 3.bojne. U taj isti dan poginuo je i jedan naš iz OMB-e 4.brigade i bilo je nekoliko ranjenih. On je poginuo na nekom drugom mjestu.. Poslije smo još dva momka izgubili kad se kretalo prema Drvaru.Ali šta je to kad se sjetim koliki je prostor osvojen i kakve su bile vremenske prilike. Njihovi Niški specijalci su bili odvaljeni 92. od splitske i ostale djece koja se tek učila ratovati. Mjesto radnje Čavaš Gradina-Popovo polje. Ali o tom potom...
    Nemoj otom potom nego sad i odma. Tome služi ovaj topic.

što se tiče onoga o srpskom uveličavanju žrtava što govori Crni, to se odnosi samo na civile, ni slučajno na vojsku. Jer gdje bi oni uveličavali srpske vojne gubitke u sukobu s Hrvatima. Uvijek je išla priča, poginulo 500 ustaša a naša tri ranjena borca slično ko u ovom topicu..

http://www.hrhb.info/showthread.php?t=3927

uvijek je ta priča, jer gdje bi "nevojnički" Hrvati njima nanijeli tolike gubitke..zato je mene i začudilo kad sam to našao na grahovskom portalu.

20. godišnjica Bljeska. Čestitke svima na oslobađanju tog dijela Hrvatske.

http://www.b92.net/info/vesti/index....&nav_id=987032

Srbi opet tuguju za "prognanima", koja je to komedija od nacije.

Koliko je to bilo teško ratište govori broj i spisak poginulih samo na novljanskom ratištu u periodu 1991-1995.-ta

http://www.ub-151-brigade.hr/dld/pop...nitelja_sq.pdf

a gdje su ostala ratišta u Zap. Slavoniji..

Citiraj Prvotno napisano od NorthStand Vidi poruku
    http://www.b92.net/info/vesti/index....&nav_id=987032

Srbi opet tuguju za "prognanima", koja je to komedija od nacije.
    http://www.b92.net/info/komentari.php?nav_id=987052

heh kad vidim ove komentare.. bolesni su hah . On bi jos htjeli snama

spomen na dvanaestoricu policajaca ubijenih 1991g u Borovu Selu

https://www.youtube.com/watch?t=10&v=VGz1dEdkZ68

"Navik on živi ki zgine pošteno"
    ZALUD HEROJI POVIJEST PIŠU ,
    JER NAĐU SE ONI ŠTO ISTINU BRIŠU DA HERCEG BOSNA SINOVE JE DALA A DANAS JOJ NEMA NI RIJEČI HVALA !!!!
    HERCEG-BOSNO SUZO MOJA ZEMLJO BEZ SPOKOJA !!!

http://www.youtube.com/watch?feature...Czx_uWqo74#t=0

http://www.youtube.com/watch?v=leNFPy5HOxU

http://www.youtube.com/watch?v=5veX-SqhXdA

Datum registracije
    Nov 2011
    Ante Jerković
    10 Srpanj 1970 - 11 Svibanj 1992
    Mjesto pogibije: ČAVAŠKA GRADINA (Neum)
    Počiva: RUNOVIĆ (Imotski)

Bila je probijena naša crta i napadan položaj iz svih raspoloživih sredstava na kojem je bio Ante. Nije ga napustio ni kad smo ostali bez ijednog metka.Zvučat će smiješno nekome ali obranio je položaj u prvom njihovom naletu bacajući kamenje. Nije im ga dao i nije ga napuštao.Tek u njihovom drugom naletu je pao. Borba je bila žestoka,sve se izmiješalo... Na kraju mjesto je obranjeno a oni su imali dosta gubitaka.Tu je prvi put bio doticaj s Niškim specijalcima koji su izgubili bitku s momcima 4. brigade. Ovo je samo spomen na ovaj dan i jednog velikog heroja čovjeka iz Imotskog kraja.Na ponos Domovini! Počivao u miru suborče!

Torcida-old school 45

Datum registracije
    Nov 2011
    Na današnji dan 1992. godine, na prvoj crti obrane Zadra, na Bilom Brigu stradao je jedan od onih neznanih heroja Domovinskog rata - Ante Rudan.
    Rudan je bio je dragovoljac Domovinskog rata, pripadnik 112. brigade, Gradskog bataljuna i 1. bojne 159. brigade.
    Sa svojim bestrzajnim topom BST-82 kobnog 18. svibnja cijeli dan vodio je bitku protiv dva neprijateljska tenka i topova ZIS-76 na Musapstanu koji su napadali položaje Hrvatske vojske i sam grad Zadar.
    Zamjenik zapovjednika Rudanove satnije, Enriko Jurić prisjeća se tog događaja: "Bilo je to vrijeme poznate akcije "Jaguar". Cilj neprijatelja bila je deblokada brda Križ koji je oslobađala 2. bojna 159. brigade. Prva bojna imala je zadatak aktivno braniti položaje na Bilom Brigu i ne dopustiti neprijatelju da priskoči u pomoć Križu. Iako je njegov položaj bio otkriven te je neprijatelj iz svojih sredstava okrenuo vatru prema njemu, Rudan se nije htio povući, sve u želji da ispali još jedan projektil iz svog topa. Međutim, u popodnevnim satima pogiba od izravnog neprijateljskog pogotka.".

Operacija "Jaguar" koja je trajala od 17.-23. 5. 92Cilj-oslobađanje strateški važne točke brda Križ iznad Bibinja kojeg su zauzeli četnici.
    Torcida-old school 45

Datum registracije
    Nov 2011
    Na današnji dan 1991. osnovana bojna Zrinski

Torcida-old school 45

Datum registracije
    Nov 2011
    Održan referendum o hrvatskoj samostalnosti. Da se pridsjetimo i utvrdimo gradivo- 19.5. 1991

http://www.facebook.com/tvkalendar/v...23830/?fref=nf

Posljednje uređivanje od interceptor : 19-05-2015 at 23:55
    Torcida-old school 45

IRSKO HRABRO SRCE

Thomas Crowley - život je dao za Hrvatsku

Na današnji dan, 10. lipnja 1995., poginuo je na južnom bojištu Thomas Crowley – Irac. Bio je dragovoljac Domovinskog rata, a došao je u Hrvatsku nakon što je vidio kako tenk JNA u Osijeku „gazi“ crvenog fiću.

https://www.youtube.com/watch?v=c-nngfZyW04

https://www.youtube.com/watch?v=-3LdR5XblDM
    Posljednje uređivanje od ogledalce : 10-06-2015 at 23:51
    ZALUD HEROJI POVIJEST PIŠU ,
    JER NAĐU SE ONI ŠTO ISTINU BRIŠU DA HERCEG BOSNA SINOVE JE DALA A DANAS JOJ NEMA NI RIJEČI HVALA !!!!
    HERCEG-BOSNO SUZO MOJA ZEMLJO BEZ SPOKOJA !!!

http://www.youtube.com/watch?feature...Czx_uWqo74#t=0

http://www.youtube.com/watch?v=leNFPy5HOxU

http://www.youtube.com/watch?v=5veX-SqhXdA

Datum registracije
    Nov 2011
    Srpski zločin na današnji dan

Stravičan pokolj počinjen od strane agresorske srpske vojske nad hrvatskim civilima o kojem se gotovo ništa i ne govori i za kojega nikad nitko nije odgovarao. Nedužnim žrtvama treba se podignuti spomen obilježje u trajan spomen na njih, ali i da se svi podsjetimo na koji su način srbi kao agresori na Hrvatsku ne birajući vojne ciljeve ubijali nedužne civile.

Na današnji dan prije točno 22 godine, 14. lipnja 1993. godine, ničim izazvani pobunjeni Srbi napali su Biograd na Moru raketnim sustavom Orkan s kasetnim punjenjem, s tzv. „zvončićima“ koji su padali na civilne ciljeve odnosno plažu Soline, pri čemu je, u svega nekoliko trenutaka, poginulo čak pet mladih osoba, a to su: Lidija Vrankulj, Danijela Vidaković, Marijan Polić, Jozo Tomić i Karlo Paić, dok ih je sedmero teško ranjeno.

„Bio je lijep i sunčan dan, rano poslijepodne, a na Solinama je bilo na desetke mladih ljudi, djevojaka i momaka i nešto malo starijih, ništa nije slutilo na tragediju…“, sjećaju se očevici događaja koji je tada cijeli Biograd i cijelu Zadarsku županiju zavio u crno.

M-87 Orkan je samohodni višecjevni lanser raketa postavljen na šasiju kamiona. Kazetna bojevna glava sastoji se od 8 čeličnih kontejnera s ukupno 24 protuoklopne mine. Nakon ispaljivanja pad kontejnera usporava padobran, a nakon 2.5 sekunde iz kontejnera se izbacuju mine koje padaju stabilizirane uz pomoć četiri krilca i to su tzv. zvončići. Po jednoj verziji paljbeni položaj nalazio se kod Kistanja, dok je po drugoj to ipak bliži kamenolom u Zapužanima, budući je i tamo srpski agresor imao svoj paljbeni položaj. Svejedno, Lidija, Danijela, Marijan, Jozo i Karlo, danas bi bili u naponu svoje snage, zasnovali bi obitelji i djecu i živjeli. Život svoj su skončali kilometrima udaljeni od prve crte bojišnice.

Njihove obitelji su snove o slobodnoj hrvatskoj državi platile životima svoje djece, najvrjednijim što su imali, kao i mnoge hrvatske obitelji u Domovinskom ratu. Tijekom Domovinskog rata na samom biogradskom području poginulo je ukupno 11 civila i 35 hrvatskih branitelja.

Nevjerojatna je činjenica da za ovaj zločin nad civilima do sad nitko nije odgovarao. Prošlost ne možemo vratiti, ali su presude zločincima su, nažalost, izostale –premda bi služile i kao opomena mlađim generacijama, i kao zalog za budućnost i trajni mir onima koji nisu upamtili ovakve tragedije. Ovaj zločin u Biogradu se nikako ne smije zaboraviti, jer ničiji život ne smije biti uzaludno izgubljen, svi se zajedno moramo boriti protiv zaborava i odavati počast nevinim žrtvama, iako je pravda za njih još uvijek nedostižna.
    Torcida-old school 45

Spremnik HR SOKOL avatar
    Datum registracije
    Jan 2016
    4.8.1995 Oluja

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove