+ Odgovori na temu
Stranica 3 od 14 PrviPrvi 1 2 3 4 5 13 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 41/264

Tema: Makedonci-Bugari

Citiraj Prvotno napisano od Uroš Vidi poruku
    Pa pre bih rekao da je Makedonija danas Bugarima ono što je Srbima Crna Gora a ne Kosovo. Pretpostavljam da si uzeo Kosovo zbog istorijskog značaja koji prostor današnje Makedonije zauzima u bugarskoj istoriji, ali mislim da je zbog svih sličnosti bolje uzeti primer Crne Gore i današnjih nacionalnih Crnogoraca.

Jeste, tačno je, Srbija je prekršila tajnu srpsko-bugarsku konvenciju pred Prvi balkanski rat, po kojoj 3/4 današnje Makedonije je trebalo da pripadne Bugarima a za preostalu četvrtinu (Pološka oblast tj. današnji tetovsko-gostivarski kraj, Skoplje, Skopska Crna Gora i kumanovski kraj) bi se išlo na arbitražu velikih sila koje bi odlučile da li bi i to išlo vama ili bi ipak pripalo Srbiji. Ali ne pominješ da po tom istom sporazumu se išlo na to da Srbija dobije izlaz na more na potesu od južno od Drača do ušća reke Bojane na severu sa celim zaleđem (Lješ, Skadar pa sve do Prokletija i naslanjanja na Metohiju i Kosovo). Srbija je u poslednji čas ispušila izlaz na more jer tadašnjoj AU nije odgovaralo da Srbije izađe na more iako je srpska vojska već izašla tamo i držala celu tu oblast današnje severne Albanije dobrih pola godine (novembar 1912. - mart 1913.). Sila Boga ne moli, pa je na AU intervenciju i stvorena Albanija te smo se morali povući odatle.

S obzirom na taj nepovoljan razvoj događaja u Albaniji kao i zato što su u Prvom balkanskom ratu upravo srpske i samo srpske armije oslobodile od Turaka prostor današnje Makedonije, Srbija je odlučila da odustane od te tajne konvencije. Alternativa je bila da se pošto smo već ispušili za izlaz na more predamo i ono što smo krvlju i kostima srpskih vojnika osvojili i eto, bez obzira na sve (i prehodno višedecenijsko trvenje i međusobno gerilsko ratovanje u toj istoj Makedoniji), predali Bugarima ceo taj makedonski prostor?! Istorija, makar iz naše srpske perspektive i iz srpskih nacionalnih interesa, je pokazala da je to kršenje konvencije bio ispravan potez jer u suprotnom svi bi bili dobitnici (vi bi dobili Makedoniju na tacni iako niste učestvovali u njenom oslobađanju, Albancima je AU poklonila sopstvenu državu) jedino bi Srbija ispala gubitnik (jer ne bi dobila izlaz na more a i oni preostali teritorijalni dobici bi bili nesrazmerni ratnom naporu i žrtvama koji su preduzeti).
    Mislim che si prav. Velika shteta sa bili tezi ratove mezdu bugari i srbi narecheni bratoubijstveni vojni. No vse pak nie nemame okupirana srbska zemja, ala vie imate i do den dneshen okupirana bugarska zemja. Posle za makedoncite - s blagoslovijata na Tito i Stalin se napravi v Jugoslavija tazi nova nacija. I naistina sega problema tam e golem. Grcite ne im priznavat imeto - za nih tova ime - makedonec e grcko i antiqnata makedonska istorija e grcka. Nie bugarite ne im priznavame ezika i istorijata. Trudna rabota. Inache nie bugarite ne obichame vashata politika ot minaloto - zaradi neja stradame i nie i vie i zradi neja beha balkanskite ratove (vojni) bez Prvata Balkanska vojna. Normalno za nas bugarite vragove sa bili turci i grci, no nikoga srbi. No kogato vie ni napadate i okupirate nashi zemi (pod natiska na Avstro-Ungarija, no tova ne vi opravdava) - nie se branim. Bugarija ne e iskala (htela) vojna protiv srbi, a samo nacionalno obedinenie na bugarite. E, sega i dvete strani sme zagubili ot loshata politika na nashite bdrzavi v minaloto. Makedonija si ostava edno nedorazumenie ot minaloto. No nashata politika dnes e da ja ima drzavata Makedonija - samostojna i nezavisima, a ne da se deli otnovo...A bugarskija narod kato narod ne mrazi srbite, kakto i makedoncite ne vi mrazjat, no mrazi veliko-srbskija nacionalizam - normalno e (az ne obicham i velikobugarskija nacionalizam). Nie bugarite isto taka navivame za srbi i hrvati, kogato vie igraete sreshtu drugi drzavi. Nali sme blizki - ne e chudno, che i makedoncite go pravjat.

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    pa gdje nas nađe..

Sačuvaj Bože Hrvate od srpske dobronamjernosti,bošnjačke merhametli duše i kukuriku vlade

pa gdje nas nađe..
    Ot edin bugaro-makedonski forum. Tam beshe dadeno mnenie ot tozi forum kato interesno. I az reshih da otgovorja.

Citiraj Prvotno napisano od Vodno konche Vidi poruku
    Ot edin bugaro-makedonski forum. Tam beshe dadeno mnenie ot tozi forum kato interesno. I az reshih da otgovorja.
    fascinantno..to nam imponira...odlično.
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Citiraj Prvotno napisano od Vodno konche Vidi poruku
    Mislim che si prav. Velika shteta sa bili tezi ratove mezdu bugari i srbi narecheni bratoubijstveni vojni. No vse pak nie nemame okupirana srbska zemja, ala vie imate i do den dneshen okupirana bugarska zemja. Posle za makedoncite - s blagoslovijata na Tito i Stalin se napravi v Jugoslavija tazi nova nacija. I naistina sega problema tam e golem. Grcite ne im priznavat imeto - za nih tova ime - makedonec e grcko i antiqnata makedonska istorija e grcka. Nie bugarite ne im priznavame ezika i istorijata. Trudna rabota. Inache nie bugarite ne obichame vashata politika ot minaloto - zaradi neja stradame i nie i vie i zradi neja beha balkanskite ratove (vojni) bez Prvata Balkanska vojna. Normalno za nas bugarite vragove sa bili turci i grci, no nikoga srbi. No kogato vie ni napadate i okupirate nashi zemi (pod natiska na Avstro-Ungarija, no tova ne vi opravdava) - nie se branim. Bugarija ne e iskala (htela) vojna protiv srbi, a samo nacionalno obedinenie na bugarite. E, sega i dvete strani sme zagubili ot loshata politika na nashite bdrzavi v minaloto. Makedonija si ostava edno nedorazumenie ot minaloto. No nashata politika dnes e da ja ima drzavata Makedonija - samostojna i nezavisima, a ne da se deli otnovo...A bugarskija narod kato narod ne mrazi srbite, kakto i makedoncite ne vi mrazjat, no mrazi veliko-srbskija nacionalizam - normalno e (az ne obicham i velikobugarskija nacionalizam). Nie bugarite isto taka navivame za srbi i hrvati, kogato vie igraete sreshtu drugi drzavi. Nali sme blizki - ne e chudno, che i makedoncite go pravjat.
    Bome ste vi sa Srbima imali jake bojeve. Slivnica, Bregalnica..pa 1. svj. rat pa i 2. svj. rat..drugi balkanski je već spomenut.

a zašto su u drugom balkanskom svi stali protiv vas..i Srbi i Grci, pa čak i Turci..

jel se atentator na kralja Aleksandra, Veličko Georgijev izjašnjavao Makedoncom ili Bugarinom.

nemogu razumit ništa ovog bugarina

Banned
    Datum registracije
    Apr 2012
    Kako lijepo zvuci ovo "AZ", i jos onaj dodatak "buk(v)a" za slovo, i eto objasnjenja otkud "azbuka". JA- slovo.
    Ima li kod Bugara ikakva legenda o Tugi i Bugi?

svew i da nam objasni nemožemo ga pročitati ni razumiti

Banned
    Datum registracije
    Apr 2012
    Citiraj Prvotno napisano od labello Vidi poruku
    svew i da nam objasni nemožemo ga pročitati ni razumiti
    :009:009
    Sve je razumljivo, ne vidim u cemu je problem? Cak me iznenadilo koliko su jezici slicni, cak i za neke rijeci za koje sam mislio da su samo nase.

malo dok zbrojiš u glavi i povežeš ali može se..

Stari lisac mirr.or avatar
    Datum registracije
    Oct 2011
    nemogu razumit ništa ovog bugarina
    ma kako ne, jest malo se treba skoncentrirat, ali e jasno.

ja bugarski bolje razumem od makedonskog, na primjer.
    wannabe navijač, 50 +/-, 0 +/-

there are two things a man cannot hide; that he is drunk , and that he is in love.

Citiraj Prvotno napisano od Tomahawk Vidi poruku
    :009:009
    Sve je razumljivo, ne vidim u cemu je problem? Cak me iznenadilo koliko su jezici slicni, cak i za neke rijeci za koje sam mislio da su samo nase.
    dok malo mućneš glavom možda,ali ipak teško
    Posljednje uređivanje od labello : 29-04-2012 at 22:57

malo dok zbrojiš u glavi i povežeš ali može se..
    slažem se, a otkud njega tu

Citiraj Prvotno napisano od mirr.or Vidi poruku
    ma kako ne, jest malo se treba skoncentrirat, ali e jasno.

ja bugarski bolje razumem od makedonskog, na primjer.
    oćeš me naučiti makedonski iako ga manje više znam

Stari lisac mirr.or avatar
    Datum registracije
    Oct 2011
    oćeš me naučiti makedonski iako ga manje više znam
    čim ga ja naučim, nema problema.
    wannabe navijač, 50 +/-, 0 +/-

there are two things a man cannot hide; that he is drunk , and that he is in love.

slažem se, a otkud njega tu
    čovjek je objasnio..ajde da se ne chata ovdje..

Citiraj Prvotno napisano od mirr.or Vidi poruku
    čim ga ja naučim, nema problema.
    uredu forumašice

čovjek je objasnio..ajde da se ne chata ovdje..
    uredu inkvi

Citiraj Prvotno napisano od caporegime Vidi poruku
    kakav je odnos među njima. jedni kažu da se ne mogu očima vidjeti, drugi tvrde da se svaki pravi makedonski nacionalist osjeća bugarinom (??) treći da su zapravo kolegijalni bez nekog dubljeg odnosa, pa da se ignoriraju.....

ima li netko da može dati pravi odgovor.
    Evo ja sam Makedonac, i odgovoriću ti. Odnos prema Bugarima je , hm, kako bih to rekao, ne negativan, ali u najbolju ruku bremenit problemima. Mi Makedonci, iako svoju držvu nismo imali, odnosno, najkasnije smo je dobili, ipak znamo šta nam je deda i pradeda govorio i kako je govorio. Generacijama se smatramo posebnim od Bugara. Eh sad, za razliku od svih ostalih Balkanskih naroda, Bugari i dan danas imaju ama kompletno identičan odnos prema Makedoniji kao pre 150 godina, ili na primer kao za vreme fašističke okupacije Makedonija od Bugara, koju putem rečeno, oni i ne smatraju okupacijom, već oslobođenjem i nema nikakvog načina da ih bilo ko razubedi u to. Nema nikakve razlike stava Bugarske danas i za vreme WWII.

Nema Makedonskog foruma a da se Bugari ne sjate gomilama i da jedno isto trube, da smo Bugari, i da smo veštačka nacija stvorena dekretom. Srba na primer nema, iako su i oni tvrdili a i danas postoje neki koji to tvrde da smo Južno Srbijanci. Bugari su jednostavno neumorni. Mi se samo čudimo čime su ih hranili kad su bili mali te da ustaju sa Makedonijom i idu na spavanje sa Makedonijom. Na svim Bugarskim forumima postoji podforum Makedonija, i tamo samo Bugari raspravljaju, i uvek ima najviše tema i odgovora decenijama već , čak i više od foruma Politika. Neverovatna opsednutost. Lako je onda zakljućiti da su nam preko kurca svi došli. Mislim, niko nema ništa protiv Bugara, al , niko pa i ne voli da trpi non stop jedno te isto.

Al ajde, OK je to što oni misle da smo od njih proizišli. Pitanje je bitnije kada su Bugari ovakvi kakvi su nastali. To što se ime Bugara provlači kroz istoriju, uopšte ne znači da svugde gde stoji Bugarska da se radi o ljudima sa poimanjem Bugarske nacije kakvu imaju današnji narod sa imenom Bugari. To je diskutovano hiljadu puta. Prviput se neki Pajsije pojavlja kod njih u 17 veku, koji se čudi zašto se svako stidi da se nazove Bugarinom. Onda, Ruski organizovan ustanak Aprilsko vostanie, protiv Turaka je ekstremno nepopularno kod Bugara. Jedvite se nađoše par stotina da se pobune, za razliku na primer od ustanka u Srbiji u Grčkoj. Mislim, beda je to što tvrde Bugari. To što su se nacionalo probudili par decenija ranije od nas, im uopšte ne daje za pravo da smo od njih proizišli i da smo Srpska i Kominternovska tvorevina.

itceps, a koji je vaš odnos prema srbima?
    Ovo je stvarna virtuala.

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove