+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 12 1 2 3 11 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/228

Tema: Makedonci-Bugari

caporegime caporegime avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4

Makedonci-Bugari

kakav je odnos među njima. jedni kažu da se ne mogu očima vidjeti, drugi tvrde da se svaki pravi makedonski nacionalist osjeća bugarinom (??) treći da su zapravo kolegijalni bez nekog dubljeg odnosa, pa da se ignoriraju.....

ima li netko da može dati pravi odgovor.
    BBB ZG 38, 50+

Citiraj Prvotno napisano od caporegime Vidi poruku
    kakav je odnos među njima. jedni kažu da se ne mogu očima vidjeti, drugi tvrde da se svaki pravi makedonski nacionalist osjeća bugarinom (??) treći da su zapravo kolegijalni bez nekog dubljeg odnosa, pa da se ignoriraju.....

ima li netko da može dati pravi odgovor.

Slabo o njima znam, ali se sjećam da je jednom na forumu A.R. pisao da u Makedonaca nije bila razvijena nacionalna svijest sve do 2.s.r, dio se osjećao prosrspski, a veći dio probugarski, organizacija atentata ,zajedno s ustašama, na kralja je organiziran od probugara VMRO.

Tema je zanimljiva i bilo bi dobro da AR i još neko informiran napišu nešto o tome, ako sam dobro povezao ovo što sam pisao gore onda ispada da su i Makednoci poput Bšnjaka Titini sinovi, kakav je odnos prema Titu u Makedoniji danas?

Stari lisac Inkvizitor avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    100
    Citiraj Prvotno napisano od zaba1111 Vidi poruku
    Slabo o njima znam, ali se sjećam da je jednom na forumu A.R. pisao da u Makedonaca nije bila razvijena nacionalna svijest sve do 2.s.r, dio se osjećao prosrspski, a veći dio probugarski, organizacija atentata ,zajedno s ustašama, na kralja je organiziran od probugara VMRO.

Tema je zanimljiva i bilo bi dobro da AR i još neko informiran napišu nešto o tome, ako sam dobro povezao ovo što sam pisao gore onda ispada da su i Makednoci poput Bšnjaka Titini sinovi, kakav je odnos prema Titu u Makedoniji danas?
    Makodonci su po meni Bugari ali oni kažu da nisu pa onda nek bude tako. VMRO je bio probugarski orjentiran..pogle prezimena, pogle jezik..sa Srbima nemaju skoro ništa zajedničko.ali se dio Makedonaca posrbio jer je Srbija puno polagalo na srbizaciju Makedonaca.

Srpski teror u makedoniji između dva rata je bio jači nego igdje ali nisu uspjeli pokorti Makedonce..i odnarodit. Tvrd je to soj..ne daju se oni lako.
    U svih zemljah Europe bijaše herpah samosvojnih deržavah,
    pak su otačbenici radili, da sve slože u jednu;
    a vi, gospodo, vi cepate u zemljopisna imena naš narod;
    vi izmišljate deržave, kojih ikada nije bilo;
    vi obavljate posao tudjinacah, nepriateljah našega naroda.

(Djela, knj. I, str. 382) Ante Starčević

MOD,+-10

VMRO je nastao za vrijeme turske vlasti kao revolucionarna organizacija, poznat je po Ilindenskom ustanku kada je osnovana Kruševska Republika koja je jako kratko trajala. U Jugoslaviji makedonske stranke i organizacije nisu postojale niti su mogle slobodno djelovati. VMRO je želio ujedinjenje svih Makedonaca pod bugarskom vlašću i velik stupanj samostalnosti za Makedoniju. Njihov predsjednik Vančo Mihajlov je za vrijeme Drugog sv. rata živio u Zagrebu i službene bugarske vlasti nisu bile zadovoljne time, više puta su žalile preko svoje ambasade. Očito im nije odgovarala bilo kakva samostalnost Makedonije, niti su bili zainteresirani za ujedinjenje Makedonaca. Tito je zaista Makedoncima dao ravnopravnost i vlastitu republiku koju prije nisu imali.

Koliko sam upoznat s današnjom situacijom, postoji problem jezika jer Bugari ne priznaju makedonski jezik. Ipak, mislim da je odnos daleko bolji nego s Grčkom.

Stari lisac mirr.or avatar
    Datum registracije
    Oct 2011
    ja znam jednog makedonca (to jest, s jednim sam pričala baš o tome) koji se sad preziva na ski, a njegov otac je imao isto prezime, na ov, a njegov djed prije toga na ski, i tako imaju puno promjena a osnov prezimena je isti... veli, tako su mijenjali po potrebi, jer ih nikad nije mnogo zanimalo tko je na vlasti, samo da oni mogu radit i živit mirno koliko se može. i još veli kako se i bugari i srbi lome čiji su makedonci, i nikako da prihvate kako je to poseban narod, a oni za sebe jednostavno misle kako nisu ni bugari ni srbi, već makedonci. meni je najjednostavnije mislit o njima kao o makedoncima. ako i jesu od nekih drugih, imaju se pravo osjećati drugačijima i tako i živjeti...
    wannabe navijač, 50 +/-, 0 +/-

there are two things a man cannot hide; that he is drunk , and that he is in love.

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    Skoplje – Bolje je podeliti Makedoniju sada, nego dozvoliti katastrofu, objavljuju recept ”rešenja” u regionu u bugarskom listu ”Novinite”. Konkretno – ”preventivnom podelom” Makedonije, koja bi se preuredila do nivoa ”Švajcarske na Balkanu”, gde će, kako se precizira, korist imati – svi. Albanci će zadovoljiti ”velikoalbanske ideje”, a Makedonci izgubiti manje nego što bi izgubili ako bi se Albanci odvojili za deceniju-dve, jer njihov natalitet rapidno raste.

Pomenutu recepturu u bugarskim ”Novinama” potpisao je autor – Ivan Dikov, a preneo skopski provladin dnevnik ”Večer”, uz konstataciju da se ideja iz istočnog susedstva pojavljuje deset godina posle sličnog predloga bivšeg makedonskog premijera Ljupča Georgievskog o izmeštanju granica i razmeni stanovništva sa – Albancima.

U ”signalu” iz Bugarske se tvrdi da bi destabilizacija Makedonije mogla ”za pola sata” da aktivira međunarodni sukob u Albaniji, Srbiji, na Kosovu, u Bugarskoj, Grčkoj, Rumuniji i Turskoj. Zato se konstatuje obaveza pronalaženja rešenja sa garancijama trajne stabilnosti u Makedoniji. I, nudi se recept – da bi se izbegao novi horor, neophodno je razmotriti – sve opcije. U tim varijantama, kako se sugeriše, najstabilnije rešenje je – ”preventivna podela” Makedonije.

”Novinite” podsećaju da 2001. jeste izbegnut građanski rat širih razmera u Makedoniji, ali etničke tenzije su tinjale, a sada ih je rasplamsalo petostruko ubistvo kod sela Smiljkovci na periferiji Skoplja. Navodi se da se etnički Albanci i Makedonci međusobno sada zaista mrze.

Dikov primećuje da niko ne zna koliko tačno etničkih Albanaca živi u Makedoniji, otkako su međuetničke tenzije onemogućile planirani popis stanovništva u ovoj zemlji.

Ova ideja je ojačana ne samo visokim natalitetom Albanaca već i činjenicom da su oni u Makedoniji geografski koncentrisano u zapadnom i severnom delu zemlje, vrlo blizu ”presedanu kosovskog otcepljenja” od Srbije, uz podršku Zapada.Nezavisnost Kosova Albancima u Makedoniji zaista izgleda toliko inspirativno da oni i ne uzimaju u obzir da je Miloševićev režim u Srbiji 1999. bio neprijatelj Zapadu, a da Makedonija denas to nije, navodi se u tekstu bugarskog lista.

Nelojalnost Albanaca

Opcije o podeli i federalizaciji Makedonije otvaraju dva pitanja ”od milion dolara”, komentariše se u bugarskom listu. Prvo, kako garantovati da će etnički Albanci nadomak trećine od dva miliona stanovnika i s činjenicom da se graniče sa drugim etničkim Albancima na zapadu i severu, biti lojalni građani Makedonije, koja je i sama dizajnirana kao država različitih nacija (makedonski narod je izmislila komunistička Jugoslavija 1943-44, a pre toga je smatran delom bugarskog naroda)?

I drugo, zašto bi etnički Albanci, čiji broj rapidno raste, ostali lojalni građani Republike Makedonije, posebno posle primera kosovskih Albanaca, koji su dobili međunarodno priznanje nezavisnosti, uz pomoć zemalja Zapada, samo devet godina posle oružanog bunta (1999-2008)?
    evo i latiničnog prijevoda onog teksta iz bugarskih novina.
    mislim da je ovdje najprikladnije za zalijepit
    BBB ZG 38, 50+

počasni moderator Aleksa avatar
    Datum registracije
    Apr 2012
    Blog Entries
    1
    Citiraj Prvotno napisano od zaba1111 Vidi poruku

Sećam se malo te rasprave. Mislim da smo raspravljali o Titovom učinku u pogledu Srbije. Ako su u SHS i KJ postojala zvanično tri naroda: Srbi, Hrvati i Slovenci, sa utvrđenom nacionalnom svešću, na osnovu koje se pravilo neko razgraničenje 1939. godine po Cvetković-Maček sporazumu, Titova intervencija značila je podsticaj nacionalnoj svesti Bošnjaka, Makedonaca i Crnogoraca. Dakle, uglavnom na području koje je 1939. označeno kao "Srpske zemlje", deo KJ.
    Izvesna nacionalna svest postojala je kod tih naroda i pre, najmanje kod Crnogoraca, a najviše kod Makedonaca, a ja sam tvrdio da je odlukama AVNOJ-a njihovoj afirmaciji u nacionalne zajednice dat snažan i veštački impuls. Možda bi, da su Srpske Zemlje ostale u Cvetković-Maček granicama, srpska politika imala problema sa nacionalnim buđenjem ovih zajednica, možda ih je imala i pre AVNOJ-a, ali nije bilo nikakve eskalacije. Tito je to rešio dajući im više nego što su možda što su njihove nacionalne elite i same očekivale, a sve na štetu rešenja iz 1939.

Inače, što se tiče Makedonaca, najvažnija figura njihove moderne istorije je Goce Delčev (ne na "ski" već na "ev", dakle, više vuče na bugarski), bugarski đak, školovan u Sofiji, koji je stvorio probugarsku VMRO, koja opet imala uticaj na njihov ustanak protiv Turaka i stvaranje tzv. Kruševske republike. Svakako, prema području koje se zove Makedonija, pretenzije su imali i Bugari i Srbi, a jedni druge optužuju da su projekat makedonske nacije stvorili da bih taj etnos odvojili od drugih. Bugari od Srba, Srbi od Bugara.

Posle prvog Balkanskog rata, Bugari i Srbi su se lako dogovorili o podeli Makedonije. Ona bi išla otprilike deleći po dijagonali sadašnju Makedoniju od severoistoka na jugozapad. S tim što bi Kraljevini Srbiji pripala srednja i severna Albanija. Plan su pokvarili Austrijanci stvarajući albansku državu, zbog čega se Srbija osetila gubitnikom, pa je tražila nove ustupke od Bugarske na području Makedonije. Zbog toga je izbio Drugi balkanski rat, pa je Makedonija (Vardarska Makedonija) u sadašnjim granicama pripala Srbiji.

Makedonaca ima da se prezivaju na -ev ili na -ski, pa su ih Srbi i Bugari po tome diferencirali: prvi su Bugari, drugi su Srbi. Ili, neki Makedonci slave krsnu slavu neki ne, pa oni koji ne slave označavani su kao Bugari, a oni koji slave, kao Srbi.

Što se tiče današnjeg odnosa Bugara i Makedonaca, reklo bi se da Bugari problematizuju pitanje jezika, tvrdeći da je makedonski, zapravo bugarski. S druge strane, Makedonci, suočeni sa susedima koji ima svako malo nešto negiraju, čuvaju tu jezičku razliku.
    Posljednje uređivanje od Aleksa : 24-04-2012 at 15:42

Citiraj Prvotno napisano od A.R. Vidi poruku
    Sećam se malo te rasprave. Mislim da smo raspravljali o Titovom učinku u pogledu Srbije. Ako su u SHS i KJ postojala zvanično tri naroda: Srbi, Hrvati i Slovenci
    Nećemo ići off-topic, ali službeno je postojao samo jedan narod s tri plemena. Naravno, stvarnost je bila drugačija.

Član u nastajanju MidnighT avatar
    Datum registracije
    Apr 2012
    Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Makodonci su po meni Bugari ali oni kažu da nisu pa onda nek bude tako. VMRO je bio probugarski orjentiran..pogle prezimena, pogle jezik..sa Srbima nemaju skoro ništa zajedničko.ali se dio Makedonaca posrbio jer je Srbija puno polagalo na srbizaciju Makedonaca.

Srpski teror u makedoniji između dva rata je bio jači nego igdje ali nisu uspjeli pokorti Makedonce..i odnarodit. Tvrd je to soj..ne daju se oni lako.
    Svasta,da da smo hteli da pokorimo makedonce sto to nismo uradili,opdakle ti takve ideje?
    Kumanovska bitka vođena je u toku Prvog balkanskog rata, 23. i 24. oktobra 1912. godine u blizini Kumanova, između srpske i turske vojske.
    Bitka kod Kumanova bila je bitka u susretu, jer su obe vojske jurile jedna prema drugoj. Zbog jače koncentracije srpskih trupa, inicijative i hrabrosti vojnika i oficira Prve srpske armije, napad je odbijen, a bitka dobijena iznenada. Turska Vardarska armija bila je razbijena i povukla se ka Skoplju, Štipu i Velesu.
    Velika pobeda kod Kumanova bila je prva srpska pobeda u Prvom balkanskom ratu i označila je skori kraj turske vladavine na Balkanu. Srpska vojska je posle više od 500 godina ponovo ovladala Kosovom, a posle Kumanovske bitke ušla je i u Skoplje, prestonicu Carevine Srbije iz 14. veka.Crna Gora prva napada Tursku kako je dogovoreno, pa u rat ulaze i ostale tri države. Srpska vojska pobedjuje u Vardarskoj Makedoniji u dve bitke, kod Kumanova i kod Bitolja. 90% Srpske vojske bilo je koncentrisano na Vardarsku Makedoniju, a ostalih 10% na sandžak i Kosovo i Metohiju. Iste uspehe na svojim pravcima postižu Bugari i Grci. Iz Makedonije Srpska vojska zauzima severnu Albaniju i izlazi na more. Austrija zahteva da Srbi napuste Albaniju, a Crnogorci Skadar. Srbija i Crna Gora ispunjavaju ultimatum. Zalaganjem Austrougarske nastaje Albanska država 1913.
    33,90+,PAOK Θεσσαλίας/Thessaly

H ταν ή επί τας! = Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ!

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    100
    Citiraj Prvotno napisano od MidnighT Vidi poruku
    Svasta,da da smo hteli da pokorimo makedonce sto to nismo uradili,opdakle ti takve ideje?
    Kumanovska bitka vođena je u toku Prvog balkanskog rata, 23. i 24. oktobra 1912. godine u blizini Kumanova, između srpske i turske vojske.
    Bitka kod Kumanova bila je bitka u susretu, jer su obe vojske jurile jedna prema drugoj. Zbog jače koncentracije srpskih trupa, inicijative i hrabrosti vojnika i oficira Prve srpske armije, napad je odbijen, a bitka dobijena iznenada. Turska Vardarska armija bila je razbijena i povukla se ka Skoplju, Štipu i Velesu.
    Velika pobeda kod Kumanova bila je prva srpska pobeda u Prvom balkanskom ratu i označila je skori kraj turske vladavine na Balkanu. Srpska vojska je posle više od 500 godina ponovo ovladala Kosovom, a posle Kumanovske bitke ušla je i u Skoplje, prestonicu Carevine Srbije iz 14. veka.Crna Gora prva napada Tursku kako je dogovoreno, pa u rat ulaze i ostale tri države. Srpska vojska pobedjuje u Vardarskoj Makedoniji u dve bitke, kod Kumanova i kod Bitolja. 90% Srpske vojske bilo je koncentrisano na Vardarsku Makedoniju, a ostalih 10% na sandžak i Kosovo i Metohiju. Iste uspehe na svojim pravcima postižu Bugari i Grci. Iz Makedonije Srpska vojska zauzima severnu Albaniju i izlazi na more. Austrija zahteva da Srbi napuste Albaniju, a Crnogorci Skadar. Srbija i Crna Gora ispunjavaju ultimatum. Zalaganjem Austrougarske nastaje Albanska država 1913.
    i šta se želio poručiti ovim postom i kakve veze on ima sa citiranim?

MOD,+-10

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    ali kakve veze to ima sa sadašnjim odnosima makedonaca i bugara?
    na koji način prosječan domoljubniji, desniji makedonac gleda bugare?
    brata, neprijatelja, saveznika, susjeda?
    BBB ZG 38, 50+

počasni moderator Aleksa avatar
    Datum registracije
    Apr 2012
    Blog Entries
    1
    ali kakve veze to ima sa sadašnjim odnosima makedonaca i bugara?
    na koji način prosječan domoljubniji, desniji makedonac gleda bugare?
    brata, neprijatelja, saveznika, susjeda?
    To je zanimljivo pitanje, ja o tome imam samo utisak. A kako sam do njega došao, ne znam ni sam, verovatno na osnovu neke površne opservacije. Muslim da su u tom desni Makedonici, okupljeni u VMRO-DPMNE, vrlo ponosni na makedonski identitet, ali da postoje manji ekstremi od kojih su jedni izrazito probugarski nastrojeni dok je drugi pol antibugarski.

Datum registracije
    Apr 2012
    ima veze jer govoris o 'srpskom teroru' u makedoniji i upucen je tebi posto nisi naveo nikakve cinjenice sto se tice toga a izgleda da u taj teror spada i gore nevedeno....

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    100
    ima veze jer govoris o 'srpskom teroru' u makedoniji i upucen je tebi posto nisi naveo nikakve cinjenice sto se tice toga a izgleda da u taj teror spada i gore nevedeno....
    pa kakve veze ima jedna bitka sa pričom?????

MOD,+-10

Datum registracije
    Apr 2012
    pa kakav je to teror koji ti navodis kada je turska vojska oterana iz makedonije,kapiras sada?????

pa kakav je to teror koji ti navodis kada je turska vojska oterana iz makedonije,kapiras sada?????
    Tako je, oslobodili ste ih, a oni nezahvalnici se bune. I neće da budu Srbi.

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    100

kakve veze to ima..Turke su samo zamjenili Srbi..

MOD,+-10

Super ugledni član Uroš avatar
    Datum registracije
    Feb 2012
    Najveći deo današnjih Makedonaca su po etničkom poreklu Bugari. To je jednostavno tako, sviđalo se to nama Srbima ili ne. Ustvari nije važno da li nam se sviđa ili ne, istorijske činjenice govore tako i svako ko je malo čitao o istoriji tog podneblja je toga svestan. Ako bi se takve stvari mogle kvantifikovati, jedno trećina bugarske istorije je bazirana na prostoru današnje Makedonije: od Ohridske škole s Klimentom Ohridskim (sastavljačem ćiriličnog pisma), preko Ohridske arhiepiskopije (sledbenikom srednjevekovne bugarske patrijaršije), Samuilovog carstva pa u novom veku do VMRO-a, braće Miladinovih, itd. Da se razumemo, ovde ne govorim o nacionalnoj svesti već o etničkom poreklu.

Nacionalna svest Makedonaca u periodu od sredine XIX pa do II svetskog rata se kretala od nepostojanja bilo kakve nacionalne svesti pa s uspostavljanjem 1880ih Bugarske egzarhije (preteča BPC) na prostorima današnje Makedonije počela se razvijati bugarska nacionalna svest kroz uspostavljanje mreže škola i uvođenja bugarskog jezika u bogosluženju. Srbija je kasnila nekih 20 godina za Bugarima u političkoj akciji u Makedoniji jer se s tim krenulo tek negde u prvim godinama XX veka. Išle su četničke akcije i uspostavljala se mreža srpskih škola da bi se pariralo Bugarima, ali bez nekog uspeha jer je većinu slovenskog stanovništva već bio zahvatio proces bugarizacije.

Dolaze balkanski i Prvim svetski rat, izlazimo iz svega toga kao pobednici, dok Bugari definitivno gube Makedoniju. Odnos i postavka srpske politike je katastrofalna: uspostavlja se policijski režim i sprovode se masovne likvidacije "bugaraša", umesto suptilne sprovodi se nasilna srbizacija (tipičan primer: dekretom se menjaju prezimena sa ev- i -ov u -ski), šalje se najgori šljam odavde da dole upravljaju, klasična kolonijalna politika... Koga zanima, nek pročita šta naš veliki prijatelj Arčibald Rajs piše o tome u svojoj "Čujte Srbi" . Od benevolentnog odnosa tamošnjeg stanovništva javlja se otpor prema nama, pojavljuje se gerila, VMRO deluje li deluje. Klimaks svega je marsejski atentat na našeg kralja Aleksandra.

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    nemamo ni jednog makedonca na forumu? da malo približi.
    BBB ZG 38, 50+

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    100
    nemamo ni jednog makedonca na forumu? da malo približi.
    a blam...??

MOD,+-10

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove