+ Odgovori na temu
Stranica 34 od 38 PrviPrvi ... 24 32 33 34 35 36 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 661/744

Tema: Srbi vs Bošnjaci/Muslimani-ljubav, mržnja, pragmatika, odnosi, savezi, budućnosti....

Član u nastajanju Non serviam avatar
    Datum registracije
    Jan 2012
    Ovo tvoje pisanije je klasicni ad hominem napad. Srbin sam, pa cim sam Srbin znaci da se frljam sa stotinama hiljada mrtvih i mitomanisem...

Ne, nije tacno, ne kazem da je bilo 700.000, ali ne kazem ni da je bilo 50.000. Moja poenta jeste da se nece znati. I nije tacno da mi je to nekakva 'platforma' za dalje, nemam takve 'podle planove'. Ja stajem na tome. Tvoj problem (a problem i drugih sa ove strane kad diskutujem sa njima o tome) je sto ja kazem da se ne moze znati, a i jedni i drugi bi zapravo hteli jasan crno-beli podatak o broju zrtava.
    I zato ti mene i napadas, i spocitavas mi neke razne tajne agende koje imam na svom prljavom cetnickom umu.

Problem je sto nikada nije zapravo uradjeno pravo, multidisciplinarno istrazivanje (kljucna rec multidisciplinarno, znaci da se ukrste razne metode, a ne samo jedna ili dve), odmah posle rata.
    Naravno, zna se i zasto, zbog mira u kuci, zbog 'bratstva i jedinstva'. Jedino sto postoji su par procena raznih istoricara, ali nikada pravog, detaljnog istrazivanja nije bilo.

Zasto bih ja verovao proceni, eto npr. ovog Zerjavica, kad je ovako debelo omasio za zadnji rat, za koji je bilo mnogo vise podataka nego za drugi svetski rat? Ili je bio debelo pristrasan, ili je debelo promasio, u svakom slucaju time postao nekompetentan.
    Isto tako, zasto bih verovao i ovima sto kazu da je bilo milion zrtava u logoru?
    Koliko ja znam, arhivi ne postoje. Dva puta su unistavani u toku rata.

Spominjes tog lika sto nije umro u Jasenovcu...naravno da je bilo takvih slucajeva, ali to opet ne znaci da je bilo takvih 50.000 slucajeva.
    Zasto sa nase strane napumpavaju zrtve? Radi propagande. Isto kao sto i sa vase strane relativizuju zrtve - zbog propagande. I jedni i drugi se igraju sa brojkama, i to je moja poenta. A ti falsifikuj sta sam rekao i tumaci moje postove kako tebi drago, ja znam sta ja mislim.

Vidim i ti si svetski sampion u stavljanju reci u usta.
    Posljednje uređivanje od Non serviam : 06-05-2012 at 11:34
    .:::u paklu je ekipa:::.

bandira, imam molbu.

ne mogu naći onaj dokument koji si stavio negdje, na neku temu, gdje glavni štab muslimanske ABiH izdaje naredbu o obustavi vatre prema srpskoj vojsci.

ako ti nije problem stavi ga tu ili mi pošalji na pp.

Citiraj Prvotno napisano od Non serviam Vidi poruku

Problem je sto nikada nije zapravo uradjeno pravo, multidisciplinarno istrazivanje (kljucna rec multidisciplinarno, znaci da se ukrste razne metode, a ne samo jedna ili dve), odmah posle rata.
    Naravno, zna se i zasto, zbog mira u kuci, zbog 'bratstva i jedinstva'. Jedino sto postoji su par procena raznih istoricara, ali nikada pravog, detaljnog istrazivanja nije bilo.
    Odmah nakon WW2, točnije 1946., "zbog mira u kući" je utvrđeno od 600.000 jasenovačkih žrtava(komisija NR Hrvatske). Tada je napravljen i dokumentarac koji ima i na youtube a koji govori o 840.000 jasenovačkih žrtava.
    A neočetnik Dodik tvrdi 2012. da su komunističke vlasti suučesnici u zločinu jer su prešućivali i minimizirali ustaške zločine, te da se Srebrenica dogodila zbog Jasenovca.
    Postoji popis iz 1964. i on kaže da je ukupno bilo 59.589 žrtava u Jasenovcu + Staroj Gradišci. To je bilo skriveno od javnosti sve do 90tih. Zašto? Zbog mira u kući se učilo o 700.000 žrtava? Kako se to misli graditi mir i pomirenja ako u multinacionalnoj državi falsificiarš da su ekstremisti jednog naroda pobili 10 puta više pripadnika drugog naroda od stvarne brojke?

Zasto sa nase strane napumpavaju zrtve? Radi propagande. Isto kao sto i sa vase strane relativizuju zrtve - zbog propagande. I jedni i drugi se igraju sa brojkama, i to je moja poenta. A ti falsifikuj sta sam rekao i tumaci moje postove kako tebi drago, ja znam sta ja mislim.
    Ništa se ne može usporediti sa srpskim falsifikatima. Bošnjacima nikada nije palo na pamet da diplaju o 50.000 pobijenih u Srebrenici, Hrvatima o 20.000 pobijenih u Vukovaru, ali Srbi i 70 godina kasnije udaraju o 360.000 žrtava samo na jasenovačkoj Gradini. Bila da se radi o "antisrpskom" b92 bilo o rts-u.

Datum registracije
    Jan 2012
    Tih 600.000 je utvrdjeno odokativno, to naravno nije bilo pravo temeljno istrazivanje. Ja Dodika ne podrzavam, pogotovo ne o stavu Srebrenica vs Jasenovac. I da, dosta Srba i misli da su komunisti umanjivali ustaske zlocine zbog 'mira u kuci', kao sto dosta Hrvata misli obrnuto.

Pominjes popis iz '64. Ko ga je radio, na koji nacin, itd. - da li postoji vise detalja? Slazem se da falsifikovanje nije nacin.

Inkvizitor se pita na osnovu kojih je podataka Goldstein sastavio svoj spisak, i to je upravo moja poenta. Detaljnih zapisa nema, jer je evidencija unistena jos u toku rata. Precizni podaci ne postoje, vec procene. Ali to ne znaci da ih je bilo 50.000, kao sto ne znaci ni da ih je bilo 700.000.

Sto se drugog dela tvog posta tice, naravno da nisu mogli, jer su podaci mnogo sveziji i lakse proverljivi, za razliku od II sv.rata. Ali, ima i jedna druga stvar - cemu opet to nadjebavanje - 'vi najvise lazete' (slicno kao 'vi ste najvise klali' itd.). Zar ne kukas u gornjem delu posta kako si protiv toga? Cisto skakanje sa teme na temu. Vi izgleda to kolektivno volite na ovom forumu. Skacete sa ovog na ono, samo kako bi dokazali da su Srbi ovo i ono. Samo napred, mada to ne cini da vise budete u pravu nego sto inace jeste/niste.
    Posljednje uređivanje od Non serviam : 06-05-2012 at 12:32

Ovo tvoje pisanije je klasicni ad hominem napad. Srbin sam, pa cim sam Srbin znaci da se frljam sa stotinama hiljada mrtvih i mitomanisem...

Ne, nije tacno, ne kazem da je bilo 700.000, ali ne kazem ni da je bilo 50.000. Moja poenta jeste da se nece znati. I nije tacno da mi je to nekakva 'platforma' za dalje, nemam takve 'podle planove'. Ja stajem na tome. Tvoj problem (a problem i drugih sa ove strane kad diskutujem sa njima o tome) je sto ja kazem da se ne moze znati, a i jedni i drugi bi zapravo hteli jasan crno-beli podatak o broju zrtava.
    I zato ti mene i napadas, i spocitavas mi neke razne tajne agende koje imam na svom prljavom cetnickom umu.

Zasto bih ja verovao proceni, eto npr. ovog Zerjavica, kad je ovako debelo omasio za zadnji rat, za koji je bilo mnogo vise podataka nego za drugi svetski rat? Ili je bio debelo pristrasan, ili je debelo promasio, u svakom slucaju time postao nekompetentan.
    Isto tako, zasto bih verovao i ovima sto kazu da je bilo milion zrtava u logoru?
    Koliko ja znam, arhivi ne postoje. Dva puta su unistavani u toku rata.

Spominjes tog lika sto nije umro u Jasenovcu...naravno da je bilo takvih slucajeva, ali to opet ne znaci da je bilo takvih 50.000 slucajeva.

Vidim i ti si svetski sampion u stavljanju reci u usta.
    ne stavljam ja tebi nikakve "riječi u usta". Ti si rekao da se brojka ne može utvrditi ali u prikrajku u čitanju između redova ..to je ono možemo i dalje lupati cifre.

nisma ja spomenio nikakvog lika koji je preživio Jasenovac..Slaven Letica je rekao da je njegov brat koji je kao dijete umro u izbjegličkom logoru u Ell Shatu stavljen na popis jasenovačkih žrtava. A koliko je takvih.

kako su to komunisti radi mira u kući prešućivali Jasenovac kad su stavljali cifru od 700 000 žrtava..

kakvo je to prešućivanje??

Ajd mi to objasni..koja je to logika?'

ispod cifre od 700 000 se i danas naslikavaju Dodik i Tadić. Tadić, taj liberal i europejac koji je jednom dobrom dijelu Srba izdajnik jer je par puta izjavio neodređeno žaljenje.

Znači vrh vaše vlasti i elite nije odustao od tih nebuloza. Narod se i dalje pumpa mitomanijom i lažima.

najveće stratište u Jasenovcu ..Gradina je na bosanskoj strani na teritoriju današnje RS. pa tko vam brani izvršiti iskopavanja , ako tamo leže desetine pa i stotine tisuća mrtvih, možete to istražit i predočit.

100 000 ljudi mora negdje biti pokopano a 700 000 ljudi to je grad veličine Zagreba..to pobit i zakopat..a zemlja bi se nadizala od raspadajućih tijela. Stari Slovenci svjedoče da se kod Maribora, gdje je ubijeno između 10 i 15 000 Hrvata 1945-te..cijelu godinu se zemlja nadimala i pištala krv iz zemlje..a sad zamisli 100 000 ili 700 000 mrtvih na jednom malom mjestu..

Gradina je u RS, što ne istraže..što se ne otkriju tolike masovne grobnice..to se sakrit ne može.
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

Citiraj Prvotno napisano od boni Vidi poruku
    Odmah nakon WW2, točnije 1946., "zbog mira u kući" je utvrđeno od 600.000 jasenovačkih žrtava(komisija NR Hrvatske). Tada je napravljen i dokumentarac koji ima i na youtube a koji govori o 840.000 jasenovačkih žrtava.
    A neočetnik Dodik tvrdi 2012. da su komunističke vlasti suučesnici u zločinu jer su prešućivali i minimizirali ustaške zločine, te da se Srebrenica dogodila zbog Jasenovca.
    Postoji popis iz 1964. i on kaže da je ukupno bilo 59.589 žrtava u Jasenovcu + Staroj Gradišci. To je bilo skriveno od javnosti sve do 90tih. Zašto? Zbog mira u kući se učilo o 700.000 žrtava? Kako se to misli graditi mir i pomirenja ako u multinacionalnoj državi falsificiarš da su ekstremisti jednog naroda pobili 10 puta više pripadnika drugog naroda od stvarne brojke?
    i onda netko kaže da su komunisti zataškivali Jasenovac. Zamisli ti tog totalnog ludila u tim glavama. 600 000 pa im se valjda učinilo malo pa 840 000 ljudi..igraju se sa stotinama tisuća ljudi kao da su to krompiri a sve zarad bolesne težnje i manipulacije. gdje su ti ljudi živjeli, odkale je toliko ljudi nestalo, svi popisi ih demantiraju..ali ništa to njima ne smeta, tim bolesnim umovima

Citiraj Prvotno napisano od boni Vidi poruku
    Ništa se ne može usporediti sa srpskim falsifikatima. Bošnjacima nikada nije palo na pamet da diplaju o 50.000 pobijenih u Srebrenici, Hrvatima o 20.000 pobijenih u Vukovaru, ali Srbi i 70 godina kasnije udaraju o 360.000 žrtava samo na jasenovačkoj Gradini. Bila da se radi o "antisrpskom" b92 bilo o rts-u.
    Prvi bi bio protiv ikakvog uveličavanja hrvatskih žrtava. protiv ikakvog ludila gdje se igra sa tako opasnim stvarima. Da netko sad kaže da je u zadnjem ratu pobijeno 100 000 Hrvata, smatrao bi ga opasnim luđakom
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 06-05-2012 at 15:32

Banned
    Datum registracije
    Feb 2012
    Naravno da su priče o 700.000 pobijenih u Jasenovcu klasična manipulacija, samo pitanje je čija... Ono u što verujem je da je srpska strana na kraju tog lanca manipulacije a ne na početku, kako se može prootumačiti iz svih ovih pisanja ovde. Tako da gospodo Hrvati za početak ste se trebali obratiti svojim komunističkim vlastodršcima, ne jugoslovenskim nego baš vašim hrvatskim. Ta cifra od 700 hiljada pobijenih je prvo iznesena od strane jednog od komiteta ZAVNOH-a 1945. koji je bio formiran da napravi izveštaj za Nirnberški proces. Dakle krenite sa drugom Bakarićem i Hebrangom koji je tada još drmao KPH. Kad s njima završite nastavite sa brojnim jevrejskim organizacijama za istraživanje holokausta koje su hrvatske komunističke cifre preuzeli i etablirali ih u svetu kao kanon u koji se ne sumnja: od Vizentalovog centra pa do muzeja Jad Vašem u Jerusalimu. Kad sve to obavite onda se okrenite nama Srbima i opravdano nas pitajte kako smo tako lako naseli i prihvatili cifre koje su drugi isfabrikovali...

Svakom ko je iole dao sebi truda pa pročitao neke demografske analize, Kočovića konkretno, zna da su priče o 700 hiljada nebuloze. Na području NDH (85% današnje Hrvatske i cela današnja BiH) u ratu je stradalo ukupno nešto manje od 300 hiljada Srba. S obzirom da su najžešće borbe između svih vojski vođene upravo na tom području NDH, tačnije BiH (partizani sa ustašama i četnicima, ustaše sa partizanima i četnicima, Nemci sa partizanima, itd.), jasno da je broj poginulih, pa tako i Srba, u borbama bio srazmerno veći nego na drugim područjima. Koliki je udeo tih u ovih blizu 300.000 nemam pojma, ali kruni značajan deo od ukupne cifre, to svakako. Koliko je pobijenih van borbe, isto se ne zna, ali sigurno čini veći deo ove cifre i tu se ne radi samo o logorima - pa koliko je samo Srba (pošto ovde govorimo o srpskim žrtvama) stradalo od upada ustaša (i hrvatskih ali i muslimanskih) u srpska sela, ubijali su se neselektivno svi koji su se zaticali tamo; pa koliko je samo pobacano u jame po Hercegovini. Dalje, nije samo postojao Jasenovac, bilo je tu još logora: u Gradiški i Jadovnu je, po najkonzervativnijim procenama, stradalo po 10-12 hiljada Srba, gde su ostali logori (Jastrebarsko, Lepoglava, itd.)?! Naravno da je Jasenovac najmonstruozniji, ali mi najverovatnije deluju cifre do kojih je došao Kočović u svojim istraživanjima: oko 50ak hiljada Srba od ukupno 70 i kusur hiljada pobijenih...

Datum registracije
    Jan 2012
    Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    ne stavljam ja tebi nikakve "riječi u usta". Ti si rekao da se brojka ne može utvrditi ali u prikrajku u čitanju između redova ..to je ono možemo i dalje lupati cifre.

nisma ja spomenio nikakvog lika koji je preživio Jasenovac..Slaven Letica je rekao da je njegov brat koji je kao dijete umro u izbjegličkom logoru u Ell Shatu stavljen na popis jasenovačkih žrtava. A koliko je takvih.

kako su to komunisti radi mira u kući prešućivali Jasenovac kad su stavljali cifru od 700 000 žrtava..

kakvo je to prešućivanje??

Ajd mi to objasni..koja je to logika?'

ispod cifre od 700 000 se i danas naslikavaju Dodik i Tadić. Tadić, taj liberal i europejac koji je jednom dobrom dijelu Srba izdajnik jer je par puta izjavio neodređeno žaljenje.

Znači vrh vaše vlasti i elite nije odustao od tih nebuloza. Narod se i dalje pumpa mitomanijom i lažima.

najveće stratište u Jasenovcu ..Gradina je na bosanskoj strani na teritoriju današnje RS. pa tko vam brani izvršiti iskopavanja , ako tamo leže desetine pa i stotine tisuća mrtvih, možete to istražit i predočit.

100 000 ljudi mora negdje biti pokopano a 700 000 ljudi to je grad veličine Zagreba..to pobit i zakopat..a zemlja bi se nadizala od raspadajućih tijela. Stari Slovenci svjedoče da se kod Maribora, gdje je ubijeno između 10 i 15 000 Hrvata 1945-te..cijelu godinu se zemlja nadimala i pištala krv iz zemlje..a sad zamisli 100 000 ili 700 000 mrtvih na jednom malom mjestu..

Gradina je u RS, što ne istraže..što se ne otkriju tolike masovne grobnice..to se sakrit ne može.
    Izgleda da uopste ne citas moje postove, samo ih preletis dijagonalno.
    Zadnji put - opet sam citas izmedju redova onoga cega nema, moja poenta je da se uopste ne lupaju cifre i da se to ne zloupotrebljava, ni sa jedne strane.

Ja sam pomenuo tih 700.000, i sta mislim o tome. Nisam Tadic, nisam Dodik, a ni komunista, pa da ti objasnjavam njihove stavove.

Takodje nisam ni napisao da je taj lik preziveo Jasenovac, vec da nije umro u Jasenovcu, iako je popisan (kao sto si napisao)...toliko o ne stavljanju reci u usta.

Ovo pocinje da slici na igru gluvih telefona. Ja kazem jedno, a ti mi dodajes nesto deseto.
    Tebe izgleda bas mrzi da citas, ali zato mnogo volis da etiketiras.

Citiraj Prvotno napisano od Uroš Vidi poruku
    Naravno da su priče o 700.000 pobijenih u Jasenovcu klasična manipulacija, samo pitanje je čija... Srbi su u tome sigurno na kraju tog lanca manipulacije, tzv. konzumenti. Tako da gospodo Hrvati za početak ste se trebali obratiti svojim komunističkim vlastodršcima, ne jugoslovenskim nego baš vašim hrvatskim. Ta cifra od 700 hiljada pobijenih je prvo iznesena od strane jednog od komiteta ZAVNOH-a 1945. koji je bio formiran da napravi izveštaj za Nirnberški proces. Dakle krenite sa drugom Bakarićem i Hebrangom koji je tada još drmao KPH. Kad s njima završite nastavite sa brojnim jevrejskim organizacijama za istraživanje holokausta koje su hrvatske komunističke cifre preuzeli i etablirali ih u svetu kao kanon u koji se ne sumnja: od Vizentalovog centra pa do muzeja Jad Vašem u Jerusalimu. Kad sve to obavite onda se okrenite nama Srbima i opravdano nas pitajte kako smo tako lako naseli i prihvatili cifre koje su drugi isfabrikovali...

Svakom ko je iole dao sebi truda pa pročitao neke demografske analize, Kočovića konkretno, zna da su priče o 700 hiljada nebuloze. Na području NDH (85% današnje Hrvatske i cela današnja BiH) u ratu je stradalo ukupno nešto manje od 300 hiljada Srba. S obzirom da su najžešće borbe između svih vojski vođene upravo na tom području NDH, tačnije BiH (partizani sa ustašama i četnicima, ustaše sa partizanima i četnicima, Nemci sa partizanima, itd.), jasno da je broj poginulih, pa tako i Srba, u borbama bio srazmerno veći nego na drugim područjima. Koliki je udeo tih u ovih blizu 300.000 nemam pojma, ali kruni značajan deo od ukupne cifre, to svakako. Koliko je pobijenih van borbe, isto se ne zna, ali sigurno čini veći deo ove cifre i tu se ne radi samo o logorima - pa koliko je samo Srba (pošto ovde govorimo o srpskim žrtvama) stradalo od upada ustaša (i hrvatskih ali i muslimanskih) u srpska sela, ubijali su se neselektivno svi koji su se zaticali tamo; pa koliko je samo pobacano u jame po Hercegovini. Dalje, nije samo postojao Jasenovac, bilo je tu još logora: u Gradiški i Jadovnu je, po najkonzervativnijim procenama, stradalo po 10-12 hiljada Srba, gde su ostali logori (Jastrebarsko, Lepoglava, itd.)?! Naravno da je Jasenovac najmonstruozniji, ali mi najverovatnije deluju cifre do kojih je došao Kočović u svojim istraživanjima: oko 50ak hiljada Srba od ukupno 70 i kusur hiljada pobijenih...
    Ja uvijek i kažem kad sam u raspravi sa hrvatskim komunistima da jasenovačkog mita ne bi bilo bez njih i da su jednako ako ne i više zaslužni za to ludilo. Tako je bilo onda a tako je i danas.

Pod Jasenovcom se smatra i Gradiška, to je sve kompleks Jasenovac.

Upada u sela je bilo ali da je po istočnoj hercegovini bilo masovno, teško..tamo su četnici imali jaka uporišta i bila bi potrebna malo jača vojska da uđe u skoro etnički čist kraj.

Od tih 300 000 poginulih Srba na teritoriju NDH koliko je poginulo od Hrvata. Pa gdje je borba protiv Nijemaca, Talijana, gdje smrti od tifusa i sl...gdje su silne ofenzive gdje se ginulo.

Nije valjda da Srbi nisu bili antifašisti prem Nijemcima i Talijanima. Zašto se većina tih žrtava pripisuje Hrvatima konkretno ustašama ili vojsci NDH. Pa ta vojska NDH u dosta dijelova nikad nije ni kontrolirala mnoga područja.

Izgleda da uopste ne citas moje postove, samo ih preletis dijagonalno.
    Zadnji put - opet sam citas izmedju redova onoga cega nema, moja poenta je da se uopste ne lupaju cifre i da se to ne zloupotrebljava, ni sa jedne strane.

Ja sam pomenuo tih 700.000, i sta mislim o tome. Nisam Tadic, nisam Dodik, a ni komunista, pa da ti objasnjavam njihove stavove.

Takodje nisam ni napisao da je taj lik preziveo Jasenovac, vec da nije umro u Jasenovcu, iako je popisan (kao sto si napisao)...toliko o ne stavljanju reci u usta.

Ovo pocinje da slici na igru gluvih telefona. Ja kazem jedno, a ti mi dodajes nesto deseto.
    Tebe izgleda bas mrzi da citas, ali zato mnogo volis da etiketiras.
    daj čovječe okani se tog gnjojenja o mržnji nego napiši nešto konkretno i daj neke podatke i argumente inače počinješ nalikovati na neku babu za šporetom.

Datum registracije
    Jan 2012
    Da, samo cu na ovo dodati da su i Kocovic i vec pominjani Zerjavic dosli do slicnih podataka, ali sam i naveo mogucu falinku u njihovom istrazivanju o procentu prirodnog prirastaja kojeg su koristili kao parametar (uzeli su da je srpski bio 1.1% kao i kod ostalih naroda, a nije bilo tako). Ovo naravno ne znaci da nisu bili u pravu, ali treba spomenuti.

daj čovječe okani se tog gnjojenja o mržnji nego napiši nešto konkretno i daj neke podatke i argumente inače počinješ nalikovati na neku babu za šporetom.
    Znam ja da ti zelis da ja napisem crno-belo (tj. da izmisljam), pa da opet pocnes svoje tirade o cetnickom mitomanisanju. Takodje necu uzimati vas cesti nacin 'argumentacije'. Nista od toga.
    Posljednje uređivanje od Non serviam : 06-05-2012 at 16:27

Banned
    Datum registracije
    Feb 2012
    Evo sad nađoh, ovaj komitet se ustvari zvao "Zemaljska komisija Hrvatske za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih pomagača".

Tu se lavina o 700 hiljada pobijenih zakotrljala, odatle je sve krenulo.

Jebiga, znam da bi lakše za vaš želudac bilo da je priča krenula iz Beograda, Srbije...

Banned
    Datum registracije
    Feb 2012
    Poverih i ovo za žrtve, po Kočoviću 295.000 Srba je stradalo na područjima NDH: 164 hiljade u BiH i 131 hiljada u Hrvatskoj.

kako me ova tema zanimala..kupio sam dvije knjige od bivših zatočenika konclogora Jasenovac..jedna je od Ilije Jakovljevića "Konclogor na Savi" a druga je od Ante Cilige "Sam kroz Europu" gdje ima cijelo jedno poglavlje o zatočenju u Jasenovcu. Obojica Hrvati..jedan važni član HSS-a a drugi bivši komunist koji je bio i u Staljinovim gulazima.

Jakovljević je oštriji, piše dramatičnije a Ciliga sve promatra sa filozofske strane. I jedan i drugi navode sadiste ustaše ( poput Viktora Tomića ) i jedan i drugi govore da se veće likvidacije odigravaju s onu stranu Save (Gradina) ne prisustvuju im nego samo čuju. Pojedinačne likvidacije ili manjih grupa odvijaju se unutar samog logora.

Govore o poznatom Filipoviću, crtajući ga kao čudnog čovjeka koji ima napade okrutnosti i samilosti..navode i zapovjednika Sliškovića za čijeg doduše kratkog upravljanja nije ubijen nijedan zatočenik.

Ciliga još navodi i najviše žali što kozaračka djeca umiru od tifusa ili slične bolesti

Sve u svemu , nešto se može izvući ali broj žrtava ne jer su naravno i oni ograničeni u svom saznanju. Oni su samo logoraši bez cjelovitog uvida..
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 06-05-2012 at 16:33

Evo sad nađoh, ovaj komitet se ustvari zvao "Zemaljska komisija Hrvatske za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih pomagača".

Tu se lavina o 700 hiljada pobijenih zakotrljala, odatle je sve krenulo.

Jebiga, znam da bi lakše za vaš želudac bilo da je priča krenula iz Beograda, Srbije...
    Zašto bi bilo lakše. Meni je potpuno nebitno tko je producio i inicirao. Stvar je u tome da ste vi to opšteprihvatili. Mogli ste to odbacit ali niste nego ste prigrlili. Prema tome, ne bacaj jeftine spinove.

Krivnja hrvatskih komunista vas ne abolira u tom pogledu.

Banned
    Datum registracije
    Feb 2012
    Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Ja uvijek i kažem kad sam u raspravi sa hrvatskim komunistima da jasenovačkog mita ne bi bilo bez njih i da su jednako ako ne i više zaslužni za to ludilo. Tako je bilo onda a tako je i danas.

Pod Jasenovcom se smatra i Gradiška, to je sve kompleks Jasenovac.

Upada u sela je bilo ali da je po istočnoj hercegovini bilo masovno, teško..tamo su četnici imali jaka uporišta i bila bi potrebna malo jača vojska da uđe u skoro etnički čist kraj.

Od tih 300 000 poginulih Srba na teritoriju NDH koliko je poginulo od Hrvata. Pa gdje je borba protiv Nijemaca, Talijana, gdje smrti od tifusa i sl...gdje su silne ofenzive gdje se ginulo.

Nije valjda da Srbi nisu bili antifašisti prem Nijemcima i Talijanima. Zašto se većina tih žrtava pripisuje Hrvatima konkretno ustašama ili vojsci NDH. Pa ta vojska NDH u dosta dijelova nikad nije ni kontrolirala mnoga područja.
    Ne podmeći Inkvizitore, nisam napisao da su sve te žrtve samo od Hrvata, naravno da je to glupost tvrditi. Ali ovi po logorima jesu stradali isključivo od hrvatske ruke.

Kako nije bilo pokolja po istočnoj Hercegovini, pa samo u okolini Ljubinja ima 4-5 jama gde su ustaše bacali pobijene ljude, negde su čak i žive ljude bacali među leševe pobijenih. Eto, to ti je etnički čist kraj zato sam ga namerno i pomenuo. Da ne pričam o mešovitim krajevima (severna Dalmacija i Lika) tu se isto jamarilo uveliko, čuvenje je dobila ona jama Golubnjača tamo negde kod Drniša ili Benkovca, ne sećam se više. Da ne pričam o pokoljima po Baniji i Kordunu, tu već zbog konfiguracije terena se nije moglo jamariti, ali klalo se ništa manje...

Poverih i ovo za žrtve, po Kočoviću 295.000 Srba je stradalo na područjima NDH: 164 hiljade u BiH i 131 hiljada u Hrvatskoj.
    Žerjavić piše otprilike ovoliko za Srbe na području NDH

kao borci NOR-a 80 000
    žrtve fašističkog terora 217 ooo
    kvislinzi i kolaborac. 23 000

Vidi otprilike raspravu na jednom hrvatskom forumu:Radi se o knjizi Rudija Stipčića "Napokon smo krenuli" o borbana u oklici Novske 1991. i nesrazmjer spominjaju poginulih
    Nama je odmah čudno kad se pišu ovakve nebuloze,a da je otići na bilo koji srpski forum,blaženi Alojzije Stepinac je zločinac i tu nema nikakvog spora.Po tom smo pitanju na sreću daleko ispred vas .

"ima još dosta nelogičnosti u knjizi po pitanju poginulih što autoru stvarno nije bilo potrebito (ako je istina ima moju ispriku),što je stvarno šteta jer je knjiga mogla biti stvarno kvalitetna,tvrdi debeli uvez bez puno patetike,gole vojničke činjenice i što je po meni najvažnije odlične karte svih događanja o kojima se govori."

"Evo ti par stvari iz knjige što mi nisu logične"

http://www.zaslike.com/files/vzqi2giuk4it72yngrhn.jpg

http://www.zaslike.com/files/pecfgd0l04ie4wbe9inm.jpg

http://www.zaslike.com/files/yj3bj4iqyi91u8orfz7q.jpg
    Posljednje uređivanje od bandira : 06-05-2012 at 21:18
    torcida,45,45

Citiraj Prvotno napisano od Graničar Jozo Vidi poruku
    bandira, imam molbu.

ne mogu naći onaj dokument koji si stavio negdje, na neku temu, gdje glavni štab muslimanske ABiH izdaje naredbu o obustavi vatre prema srpskoj vojsci.

ako ti nije problem stavi ga tu ili mi pošalji na pp.
    Evo ti najprije sporazum koji je prethodio tome primirju ,pa onda i samo primirje

http://www.zaslike.com/files/wtuzvmwva4o89nevucmo.jpg

http://www.zaslike.com/files/nef97aqgolk7lpcjfsf.jpg

http://www.zaslike.com/files/e1cljqsjzn9417dgsqaa.jpg

http://www.zaslike.com/files/8oz941aen9ypofj6y3.jpg
    torcida,45,45

Citiraj Prvotno napisano od bandira Vidi poruku
    "Evo ti par stvari iz knjige što mi nisu logične"[/B]

http://www.zaslike.com/files/yj3bj4iqyi91u8orfz7q.jpg
    Bandira, ovdje ću posvjedočiti o 84 muškarca i 3 žene da su bili mrtvi. Vidio sam leševe. Bili su zakopani kasnije na groblju u selu pa su razmijenjeni. Tu je bilo i zarobljenih, sjećam se da je jedan bio iz Nikšića sa slomljenom nogom.

Naših je poginulo mislim 12, ali nisam siguran 100%. Jedna grupa naših (5-6) je poginula u ladi nivi kad su naišli na PT minu, na pravcu iz Cerničke Šagovine.

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove