+ Odgovori na temu
Stranica 2 od 2 PrviPrvi 1 2
Prikaz rezultata str. 21/38

Tema: Smart Fortress malware

Citiraj Prvotno napisano od mardar Vidi poruku
    Pa sad mi kažeš ne otvaraj :009:009:009
    hahhaahahhaahahhahhhah

Upravo je Fata Tv objavila da su se pojavili neki hajvančići u Pendžer verziji offica .

Citiraj Prvotno napisano od Rodica Vidi poruku
    upravo dobih informaciju da su neki nesretnici jučer sa poznatih hrvatskih portala pokupili malware iz naslova.
    o čemu se radi, možete pročitati ovdje:

http://malwaretips.com/blogs/smart-fortress-2012-virus/

upozorenje:

ako niste imali ovaj slučaj, ništa ne poduzimajte.
    ako jeste, dakle, imali ste nekakvo antivirus skeniranje koje se pojavilo bez vaše volje, onda tek postupajte po članku..

uglavnom, nikad, ali baš NIKAD, ne dopustite nikakvo free online skeniranje računala protiv virusa i ostalog junka...
    Danas brojne antivirus kompanije nude cloud mogućnosti u svojim proizvodima, znači online skeniranje računala. Bitno je samo da se zna što se koristi.
    ZA DOM SPREMNI !

Sve češće čujem priče o tome da sve manje ljudi koristi antivirusne programe jer smatraju da je to jedna velika prijevara. Kaj mislite o tome? Ima ljudi koji to uopće ne koriste, ne usporava im kompjutor, a nemaju nikakve probleme.

Citiraj Prvotno napisano od Grunf Vidi poruku
    Sve češće čujem priče o tome da sve manje ljudi koristi antivirusne programe jer smatraju da je to jedna velika prijevara. Kaj mislite o tome? Ima ljudi koji to uopće ne koriste, ne usporava im kompjutor, a nemaju nikakve probleme.
    Windowsi 8/8.1 standardno imaju besplatni antivirus uključen nakon instalacije dotičnog OS-a, radi se o Windows Defenderu koji se naknadno može instalirati na starije verzije Windows OS-a.

Korištenje računala baziranog na Windows operativnom sustavu je riskantno bez korištenja antivirusa jer se može potkrasti neki maliciozan program, pogotovo ako korisnik koristi nelicencirani softver kojega aktivira putem crackova, koje antivirusni programi često detektiraju kao "false positive" (zbog sličnosti s virusima ili ponekad nepoštenih praksi između softverskih konkurenata koje konkurentski proizvod obilježe kao "virus" ili bug-a u antivirusnom programu) ali nikad se ne zna, mogu sadržavati maliciozan kod.

a nemaju nikakve probleme
    Dok ne bude prekasno za popravljanje nastale štete.
    ZA DOM SPREMNI !

To je i moja reakcija bila, ali eto, postoje ljudi koji ne koriste antivirusni softver i nemaju nikakve štete.

Stari lisac
    Datum registracije
    Sep 2011
    Blog Entries
    2
    To je i moja reakcija bila, ali eto, postoje ljudi koji ne koriste antivirusni softver i nemaju nikakve štete.
    Ima štete, ali je taj koji radi pod Windowsima bez antivirusnog programa još nije uspio registrirati.
    Kad bude to jednom osjetio, bit će kasno...

Ovisi što rade i koriste od programa te koju verziju Windowsa koriste, ali igraju se s vatrom.

Krajnji korisnici Windowsa XP-a izuzevši posebne slučajeve gdje se Microsoft obvezao davati zakrpe poslovnim korisnicima, vojsci itd. svojem najpopularnijem operativnom sustavu kojega su ikada izdali, više nemaju službenu podršku. Gotovo je s izdavanjem sigurnosnih i ostalih zakrpi. Korištenje Internet Explorera na bilo kojoj verziji Windowsa je riskantno jer je IE duboko integriran sa samim OS-om i postoje slučajevi gdje su se iskorištavali propusti IE-a koji su mogli zaraziti računalo i cracker je mogao preuzeti kontrolu nad računalom, pa je korisnicima sigurnije i bolje koristiti druge preglednike, poput Firefoxa, Chrome-a, Opere, i nekih manje poznatih preglednika.

Windows XP spojen na Internet bez ijednog kumulativnog service packa (SP1,SP2, SP3) je mogao biti kompromitiran za manje od 5 minuta. Da ne spominjem sve tvrtke koje su iz nekih internih razloga (kompatibilnosti s nekim aplikacijama koje se nisu mogle pokretati u nekom kompatibilnom modu ili "prevariti" otvaranjem s drugim preglednikom koji simulira IE) morale koristiti IE 6 koji je imao više sigurnosnih rupa od sira.
    ZA DOM SPREMNI !

Stari lisac
    Datum registracije
    Sep 2011
    Blog Entries
    2
    Pod Wndows-ima su stvari definitivno jasne, no neznam kakva je situacija sa "linuxsašima".
    Negdje sam pročitao da je Linux kao OS vrlo "otporan" na viruse, ali se nesjećam da je promican i neki antivirusni paket za ovaj OS.
    Kažem, ne znam, pa eto bilo bi interesantno da netko tko zna kaže par rijeći o Linux-ovim antivirusnim programima...

Citiraj Prvotno napisano od sagitarius Vidi poruku
    Pod Wndows-ima su stvari definitivno jasne, no neznam kakva je situacija sa "linuxsašima".
    Negdje sam pročitao da je Linux kao OS vrlo "otporan" na viruse, ali se nesjećam da je promican i neki antivirusni paket za ovaj OS.
    Kažem, ne znam, pa eto bilo bi interesantno da netko tko zna kaže par rijeći o Linux-ovim antivirusnim programima...
    Uvod u Linux

http://wiki.open.hr/wiki/Uvod_u_Linux

GNU i Linux
    Formalno, kad se spominje samo Linux misli se na jezgru operacijskog sustava, dok GNU/Linux označava operacijski sustav koji tu jezgru sadrži. Mogući su operacijski sustavi koji su bazirani na Linuxu, ali ne koriste GNU dio, npr. Android. Međutim, često se radi jednostavnosti koristi naziv Linux i za GNU/Linux, što nije slučaj s daljnjim tekstom.
    Linux and the GNU System

https://www.gnu.org/gnu/linux-and-gnu.html

Zato jer je antivirus uglavnom nepotreban na GNU/Linuxu, mogućnost zaraze je vrlo mala. Uloga antivirusnog programa na GNU/Linuxu je čišćenje diskova od virusa namijenjenih Windowsima.

Neki poznatiji antivirusni programi na Windows platformi su imali ili imaju besplatne ili komercijalne inačice za GNU/Linux, poput Avasta, Avire, AVG-a, Kaspersky-a, NOD-a 32 itd.

Najpoznatiji antivirus za GNU/Linux je ClamAV, slobodnog, otvorenog koda i besplatan, dostupan na više operativnih sustava.

http://www.clamav.net/index.html
    ZA DOM SPREMNI !

Stari lisac
    Datum registracije
    Sep 2011
    Blog Entries
    2
    Eto, imamo sada odgovor i na ovo pitanje i dakako, hvala Skateru na trudu...
    Jedino OK, stoji opaska za Linux kao jezgru, jer svakako je tu koliko znam najpopularniji Ubuntu, kojeg preferiraju "linuxaši".
    Ako se ne varam Trava radi pod nekim Linux OS-om...

Citiraj Prvotno napisano od sagitarius
    jer svakako je tu koliko znam najpopularniji Ubuntu, kojeg preferiraju "linuxaši".
    Inače, malo iskusniji linuksaši preziru Ubuntu, neki iz objektivnih i tehničkih razloga a neki više iz subjektivnih.
    Ali ima onih iskusnih linuksaša, programera koji su sudjelovali na razvoju nekih dijelova GNU/Linuxa i koriste Ubuntu.

Ubuntu je baziran na jednoj od najstarijih (uz Slackware, Red hat, SuSE...) distribucija, Debianu (unstable) koji je otac brojnih GNU/Linux distribucija.

Popularan je, jer je ispolirana distribucija i jednostavna za korištenje, iako ima i nekih manje poznatih distribucija koje su možda još jednostavnijie od Ubuntua za korištenje i više ispolirane, ali iza Ubuntua stoji tim razvijatelja, što ulijeva povjerenje, jer neke od distribucija razvija jedan čovjek ("one-man band") ili par ljudi a iskustvo pokazuje da takve distribucije se mogu i gase preko noći iz raznih razloga (odustajanje od daljnjeg razvoja, privatni razlozi, razilaženje u mišljenju glede daljnjeg smjera razvoja i ostalo). Kao što ima distribucija koje su dobro započele, poneke financirane od nekih državnih institucija, akademske zajednice, ili bile razvijane od manjeg broja ljudi, ali su neslavno završile i sada neki prebiru po njihovim ostacima i pokušavaju nešto iz toga napraviti ili naprave samo blijedu sjenu nekadašnje odlične distribucije, koja se ne ističe više ničim u moru sličnih distribucija.

Neke od takvih, Pardus Linux, Fuduntu, SolusOS.

Citiraj Prvotno napisano od sagitarius
    Ako se ne varam Trava radi pod nekim Linux OS-om...
    I ja sam neko vrijeme isključivo koristio GNU/Linux i isprobavao brojne distribucije. Ali vratio sam se na Windows, jer mi je ugodnije za raditi i koristim brojne programe (za koje ne postoji adekvatna linux alternativa, ali koristim što je više moguće slobodan software od kojih su neki cross-platform) koje nemam volje koristiti virtualno ili emulacijski na GNU/Linuxu a ponekad ni ne rade kako treba ili sporo.

Možda bih to mogao probaviti, ali GNU/Linux ima svojih mušica, ne odnosi se na jezgru koja je najkvalitetniji dio ovog OS-a, nego česte promjene vezane uz desktop environmente i stalne nadogradnje svakih šest, osam mjeseci ovisno o distribuciji što za sobom može dovesti do povremenih nestabilnosti i potrebe za ručnim krpanjem preko terminala, a čista instalacija mi se neda raditi, iako neke distribucije preferiraju takvu metodu umjesto nadogradnje, poput Linux Minta koji je baziran na Ubuntuu, mada postoji i verzija Linux Minta bazirana na Debianu koja je rolling-release (http://en.wikipedia.org/wiki/Rolling_release).

Ima i rollling-release distrubicija (Arch, gentoo, uvjetno rečeno, jer nije distribucija, Debian testing i unstable) koje skoro na dnevnoj bazi osvježavaju programske pakete novim inačicama ali to opet zahtjeva pozornost da si ne poremetiš sustav jer nove (upstream, http://en.wikipedia.org/wiki/Upstrea...development%29) inačice programa nisu do kraja lišene bug-ova, mada bi trebale biti.

Naravno, postoje i distribucije koje se ne nadograđuju tako često, poput Debiana, Cent OS-a (baziran na Red Hat-u), Ubuntu LTS-a, ali onda programi nisu nadograđeni na najnovije verzije, ali i za to postoji rješenje, primjerice Debian to zove backports (http://backports.debian.org/).

Da sad idem instalirati GNU/Linux, odabrao bih CentOS.
    ZA DOM SPREMNI !

Stari lisac
    Datum registracije
    Sep 2011
    Blog Entries
    2
    Jebate sjajan si, pa ti bi mogao solidno voditi IT dio na forumu..., daj si malo truda i kreni, jer mislim da nam to nedostaje...
    Ovo što si napisao je lijepo sažeto tako da zaista čovjek ima što da nauči...
    Nu hajmo Skateru...

Jebate sjajan si, pa ti bi mogao solidno voditi IT dio na forumu..., daj si malo truda i kreni, jer mislim da nam to nedostaje...
    Ovo što si napisao je lijepo sažeto tako da zaista čovjek ima što da nauči...
    Nu hajmo Skateru...
    Hvala na komplimentu, malo sam ispao iz štosa, i nisam neki informatički stručnjak, nego sam pratio zbivanja na IT sceni ali unazad par ili više godina više sam pratio politička i općenito društvena zbivanja nego informatička. Politika zaglupljuje ljude ali je nužno civilizacijsko zlo modernog društva. Ako se ne ćeš baviti politikom ona će se baviti tobom.

Ne mogu ništa obećati, možda bude nekih tema i savjeta...
    ZA DOM SPREMNI !

Stari lisac
    Datum registracije
    Sep 2011
    Blog Entries
    2
    Ja gore spomenuh Travu kao linuxsaša i on se pojavi..., jel to naša "Ljuta Trava" samo sada pod novim nickom "ljutatrava"..., pa da nam se pridruži u prići..

Ja gore spomenuh Travu kao linuxsaša i on se pojavi..., jel to naša "Ljuta Trava" samo sada pod novim nickom "ljutatrava"..., pa da nam se pridruži u prići..
    Valjda jest.

Ne znam tko bi drugi koristio već iskorišteni nadimak.
    ZA DOM SPREMNI !

Nije, već sam ga ja pital.

Stari lisac
    Datum registracije
    Sep 2011
    Blog Entries
    2
    Nije, već sam ga ja pital.
    Ma čuj..., baš sam nekako iznenađen.Mislim da bi toj osobi onda bilo možda dobro sugerirati da promijene nick uz objašnjenje da nema nitko ništa protiv njega osobno ali da je to u biti potrošen nick...ne znam, samo naglas razmišljam...

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove