+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 6 1 2 3 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/103

Tema: navijači kroz razdoblja i popularna odjeća

navijači kroz razdoblja i popularna odjeća

Kako prolaze desetljeća u navijačkom životu sve se mijenja osim kluba za kojega se navija.
    mijenjaju se načini navijanja, vizualni izgledi tribine, sklonost prema stilovima a jedan od elemenata koji također zna obilježiti navijački život je odjeća koju ovisno o razdobljnima navijači često vole nositi, kao neko prepoznatljivo obilježje.

Tijekom osamdesetih godina kao rekvizit bez kojeg se gotovo da nije moglo, bila je popularna spitfajerica koju su voljeni nositi gotovo svi.
    tijekom devedesetih godina spitfajerica je zadržala svoju dominaciju a uz nju se često mogle viđene i martensice, vojničke hlače., majice sa kapuljačama, kao neki skins like stil iako mnogi, da ne kažemo većina, koji su nosili predmetnu odjeću i nisu pripadali skinheads pokretu.
    novo stoljeće nosi i novi outfit.
    navijači gotovo preko noći prelaze na novi stil, koji je doduše u drugim dijelovima europe bio svakodnevnica, osobito na otoku.
    navijači žele postati što manje uočljivi i zato s prebacuju na tzv. casual stil koji je na otoku već desetljećima mainstream.
    dolaze u modu burbery kape, košulje, robne marke fred perry, stone island , sve po uzoru na engleze koji su, koristili te odjevne marke samo zato jer s radi o uobičajenim robnim markama na otoku koje zapravo nose svi (ako se želiš utopiti nosi ono što svi nose).
    nošenjem takvih robnih marki i karakteristične odjeće na prostoru bivše juge navijači gotovo da ponovo postaju uniformirani budući da takav casual stil zapravo odudara od svakodnevne hrvatske odjeće.
    kakvu stilizaciju kroz godine bi mogli dakle, nazvati navijačkom stilizacijom obzirom na odjeću te u kojem smjeru će se to razvijati?

meni osobno jedno od najboljih izdanja bbb-a, odnosno ideja vrhunska,da na jednom derbiju vrate stare transparente i obuku spice...

a ode ih je možda bilo ikad najviše na jednoj utakmici

torcida,28,130

caporegime caporegime avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    Spitka je zadnjih godina jugo prvenstva bila toliko omiljena da se nije skidala ni prilikom najvećih hladoća u vrijeme pauze između dijelova prvenstva.
    tada bi se ispod nje oblačile traper jakne.
    makar bila sibirska hladnoća spitka je morala biti tu.
    tek negdje od 90' godine moglo se u većoj mjeeri nabaviti carerra spitke.
    dotad je možda tek svaka treća bila prava a šta se sve nazivalo spitkom......
    ex. m. BBB ZG +40, 50-100

Citiraj Prvotno napisano od caporegime Vidi poruku
    .
    makar bila sibirska hladnoća spitka je morala biti tu.
    .
    na -10 i na +35

carrera
    Hajduk, 45 200+-

U VESELJU I U PLACU ZA HAJDUKA ZIVOT DACU

Spitka mi je u to vrime bila jedina jaketa.Tako da nisam ima baš izbora šta ću obuć.
    Posljednje uređivanje od 1981 : 06-03-2012 at 21:14
    torcida,45,45

Citiraj Prvotno napisano od bandira Vidi poruku
    Spitka mi je u to vrime bila jedina jaketa.Tako da nisam ima baš izbora šta ću obuć.
    Odkad se u Splitu govori "spitka"?
    Torcida old school. 55 g, 150/200(+ -)

ja sam imo carrerinu spitfajericu 88-me
    .....kad bi mladost znala...kad bi starost mogla.....

ja imam onu što su se pojavile 90-ih. narančaste sa unutarnje strane.

ne znam koliko to ima veze sa navijačima, ali tu jaketu je nosala uglavnom neo-nazi ekipa.

i danas je oblačim kad izlazim vani.

Citiraj Prvotno napisano od Graničar Jozo Vidi poruku
    ja imam onu što su se pojavile 90-ih. narančaste sa unutarnje strane.

ne znam koliko to ima veze sa navijačima, ali tu jaketu je nosala uglavnom neo-nazi ekipa.

i danas je oblačim kad izlazim vani.
    ?????
    Nisan te baš razumija.
    Koje boje su onda bile unutra osandesetih ako su devedesetih bile naračaste?

Super ugledni član exx avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Citiraj Prvotno napisano od 1981 Vidi poruku
    ?????
    Nisan te baš razumija.
    Valjda misli na one Alphine,il one njemačke,plave.
    a čuj...naranđaste 80ih,a narančaste al u tonu španjolskih naranči 90ih globalna ekonomija ha,ha,ha

Odkad se u Splitu govori "spitka"?
    kad su bili neredi u Rijeci,pitaju panduri zašto ste svi tako obučeni u narančasto,a ekipa mu odgovori spitfajerice a oni :ma koji splitski frajer,pa udri po tebi...

pa mi odatle ostalo spitka (ne misliš valjda da mi je pa Thomasu)? ...ha ha ha
    torcida,45,45

?????
    Nisan te baš razumija.
    e to ne znam, moguće je da su to jedne te iste, samo sam ja naletio 90-ih. unutrašnja strana je bila narančasta, a izvana su bile crne, tamno zelene i dr. (ali najviše ove dvije boje).

Posljednje uređivanje od Graničar Jozo : 07-03-2012 at 10:23

Jel može netko od ekipe iz 80-ih reć kad i zašto su se spitke okretale na unutarnju stranu? Par puta sam čuo neke odgovore da pred kraj tih godina ekipe koje su pratile klubove iz Hrvatske su se htjele razlikovat od ekipa iz Srbije...onda priča o južnjačkoj atmosferi u Splitu...???...danas je ekipa uniformirana do bola...bijele lacostice, znam te-znaš me...jel bilo nešto slično i u to vrijeme, osim spitke? Ono što vjerujem da je tad izgled navijača bio više vezan uz glazbu nego danas...starke i trapke majka odijevanja? Ovo sve pitam jel moram napisat nešto o modi i subkulturi, a ovaj forum je solidan izvor informacija, unatoč tome što ne volim forume jer su od mlađe ekipe napravili debile...makar nisu forumi direktan krivac, ali su se nekad ekipe nalazile u birtiji i riješile kaj imaju...Poz svima...

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    Citiraj Prvotno napisano od Mato Jajalo Vidi poruku
    Jel može netko od ekipe iz 80-ih reć kad i zašto su se spitke okretale na unutarnju stranu? Par puta sam čuo neke odgovore da pred kraj tih godina ekipe koje su pratile klubove iz Hrvatske su se htjele razlikovat od ekipa iz Srbije...onda priča o južnjačkoj atmosferi u Splitu...???...danas je ekipa uniformirana do bola...bijele lacostice, znam te-znaš me...jel bilo nešto slično i u to vrijeme, osim spitke? Ono što vjerujem da je tad izgled navijača bio više vezan uz glazbu nego danas...starke i trapke majka odijevanja? Ovo sve pitam jel moram napisat nešto o modi i subkulturi, a ovaj forum je solidan izvor informacija, unatoč tome što ne volim forume jer su od mlađe ekipe napravili debile...makar nisu forumi direktan krivac, ali su se nekad ekipe nalazile u birtiji i riješile kaj imaju...Poz svima...
    ja ću ti odgovoriti, iako to može i netko od veterana.
    naime, kako se i ovdje moglo pročitati, prva okrenuta spitka potječe od čovjeka koji je ovdje čak i imenom spomenut a samo zato jer je palio baklju pa nije htio da mu iskre progore jaknu.
    i kako uvijek velike stvari nastaju od malih malo pomalo to se počelo prihvaćati kao stil.

nadam se da nisam fulao, a ako jesam neka me netko ispravi.

Par puta sam čuo neke odgovore da pred kraj tih godina ekipe koje su pratile klubove iz Hrvatske su se htjele razlikovat od ekipa iz Srbije
    mislim.....neću prisegnut ali mislim da se na forumu čak nalazi i slika gdje i neki cigani imaju okrenute spitke, ali da se od toga odustalo
    o tome bi mogao netk odrugi, upućeniji nešt oviše reći.

Citiraj Prvotno napisano od Mato Jajalo Vidi poruku
    Po stoti put odgovor na ovo pitanje,jedini razlog okretanja je bio da se ne zapale kod uporabe pirotehnike jer je većini ljudi u to doba bila ujedno i stara i nova jaketa,to jest jedina koju su imali.

Starke se u Splitu nisu nosile,adidaske (wibledonke,univerzalke...), levis 501,kosa u repe i kutija Croatie u zadnjem žepu.
    Ako ti tu vidiš neki glazbeni smjer...

Nikakva veza sa politikom,a komšije nisu okretale iz jednostavnog razloga što smo mi prvi počeli.
    Posljednje uređivanje od bandira : 07-03-2012 at 11:13
    torcida,45,45

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    sjećam se da su do dugo u devedesete ljudi iz splita nosili one traper jakne podstavljene krznom, odnosno kragna je bila od krzna.
    negdje 89-90 su se pojavile (bar u zagrebu) traperice sa trakama na nogama na šavu sa strane, ali to je bila opća moda mlađe a kako je tih godina bio veći broj klinaca na tribini nego danas bio je povećan i broj ljudi koji su nosili takve traperice.

Citiraj Prvotno napisano od bandira Vidi poruku
    Po stoti put odgovor na ovo pitanje,jedini razlog okretanja je bio da se ne zapale kod uporabe pirotehnike jer je većini ljudi u to doba bila ujedno i stara i nova jaketa,to jest jedina koju su imali.

Starke se u Splitu nisu nosile,adidaske (wibledonke,univerzalke...), levis 501,kosa u repe i kutija Croatie u zadnjem žepu.
    Ako ti tu vidiš neki glazbeni smjer...

Nikakva veza sa politikom,a komšije nisu okretale iz jednostavnog razloga što smo mi prvi počeli.
    Da se razumimo, ne budi mi zamjereno,. spitfajerice nisu bile samo navijački đir. Nosili su ih i civilaši. U moj školi prvi ju je imao lik 86-me- 87-me. Meni je odmah upala u oko jer je bila neobična i bila je što bi se reklo cool...

Onda su se zimi nosili oni mornarski kaputi,,koji je to đir bio..jel se sjeća toga tko iz druge polovine 80-tih.

Ovaj je imao carerrinu spitfajericu, orginal,,i svi smo zijevali u njega..koja faca.

Spitfajerica je prvi put okrenuta sasvin slučajno na utakmici Dinamo-Hajduk u Zagrebu i okrenila su ih dva moja dobra prijatelja iz toga vrimena.
    Nikakva kopija Taljana nije bila nego su ih okrenili da iskre od baklji ne progore vanjsku stranu jakete.
    Znači nikakve misterije tu nema nego sasvin slučajno.Ekipi se posli to svidilo i svi su okričali iako narančasta boja nema veze sa Hajdukon.

Spitfajerica je prvi put okrenuta sasvin slučajno na utakmici Dinamo-Hajduk u Zagrebu i okrenila su ih dva moja dobra prijatelja iz toga vrimena.
    Nikakva kopija Taljana nije bila nego su ih okrenili da iskre od baklji ne progore vanjsku stranu jakete.
    Znači nikakve misterije tu nema nego sasvin slučajno.Ekipi se posli to svidilo i svi su okričali iako narančasta boja nema veze sa Hajdukon.
    O tome si već pisao 1981 i to je stvarno zanimljivo.

od jednog opreza nastane takav pokret, takav đir. Fascinantno.

meni osobno nema jače slike o punog sjevera okrenutog u narančasto. Kad tome dodaš još baklje. !!!!!!!!!!! Ko da se sjever zapalio

Sto ljudi sto ćudi, nekome to nije ništa. Meni je to ostalo u mozgu uvijek.

I sam sam je nosio ko tele kožu. Da imam formu ko nekad ( haha) opet bi je nosio. Nema bolje robe za momka. Nema bolje.

Citiraj Prvotno napisano od Graničar Jozo Vidi poruku
    e to ne znam, moguće je da su to jedne te iste, samo sam ja naletio 90-ih. unutrašnja strana je bila narančasta, a izvana su bile crne, tamno zelene i dr. (ali najviše ove dvije boje).

Radi ove jakne su me htjela izbaciti iz skole .... nosili su je samo nacisti, dva nasa momka i ja, a ja sam isla 5 razred ....

imam ju i danas ... sva se ofucala, kad sam kupila drugu, nije to bilo vise to ....

i danas ju nacisti najvise nose ...
    Sve ću promijenuti ako treba, ali ne svoju svetu vjeru i ubjeđenja... - Sagitarius

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove