+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 5 1 2 3 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/86

Tema: Orjuna& srbofilija kod Hrvata

Orjuna& srbofilija kod Hrvata

razmišljao sam gdje da stavim ovaj tekst, dal na povijest ili na politiku ali pošto je razvidno da je ta pojava i danas živa, možda življa nego ikad i pojavila se u krajevima gdje je nikad nije bilo i gdje je apsurdna sama po sebi, mislim da joj je mjesto na Politici. Koji su joj korijeni, uzroci, posljedice i ciljevi. Zašto i odkud se pojavila. Zašto je i danas tako živa i žilava. Zašto pušta korijenje i nekad tvrdim hrvatskoim krajevima poput hercegovine.

dakle organizacija jugoslavenskih nacionalista skraćeno ORJUNA osnovana 1921 u Splitu kao poluvojna dvorska organizacija radi sprječavanja upliva Italije na Dalmaciju i možebitnog otimanja iste od Jugoslavije okrenula se vrlo brzo protiv tzv "nenarodnih i nenacionalnih" elemanata, prvenstveno Hrvata kako su oni tako formulirali. Najveći protivnik joj postaje hrvatski nacionalizam. Česti su obračuni orjunaških batinaša i hrvatskih domoljuba. Česti su obračuni i sa komunistima. Financirana i podpomagana od kraljevskog dvora. Sastavljena mahom od Hrvata koji u Srbiji i Beogradu vide Pijemont.

Formalno ukinuta 1929 kad šestojanuarskom diktaturom kralj Aleksandar zabranjuje sve stranke i političke organizacije

To je malo iz povijesti. Danas im je sentiment isti. Glorificiranje Srbije i srpstva a omalovažavanje hrvastva. Potiču sukobe među Hrvatima i hrvatskim regijama. Utjecajni su u medijima, gospodarstvu, kulturi i svakoj vrsti politike i parapolitike. Pustili korijenje i u hercegovini što je dosad bilo nezamislivo.

U medijima su udarne pesnice Miljenko Jergović, Igor Mandić, Boris Dežulović, Ante Tomić ( i Imotski ima svoje orjunaše) Ivica Đikić ( I Duvno svog orjunaškog konja za utrku ima) i još masa manje znanih i neznanih orjunaških junaka.

U politici kao njezini glasonoše neformalno figuriraju Vesna Pusić i Ivo Josipović.

koji je to mentalni sklop u glavi, koje su to privilegije i novci za koje se ta rabota radi.

ovdje možete napisati svoja saznanja o tim Orcima mutantima i naravno svoje mišljenje i kako se boriti protiv te kuge.
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 08-02-2012 at 11:48

imotski je imao i službeno orjunu. ali nisu to bili 'okopoljci', nego malo 'napredniji' omladinci.
    mene uvijek uhvati smijeh kad čujem onu pjesmu 'zovi, samo zovi, svi će sokolovi, za te život dati'.
    naime, SOKOL je bila organizacija koja se bavila nekakvim tjelesnim aktivnostima, sportom, gimnastikom, nemam pojma...
    u imotskom osnovana tih dvadesetih godina. u krivodolu i prološcu isto tako, a centar im je bio u zgradi pučkog učilišta u varuši.
    sokolaši su bili projugoslaveni sa naglašenim srbofilstvom (orjunaši), a kao odgovor na njih, katolička crkva osnovala gimnastičku udrugu ORAO koja je djelovala svega 5-6 godina kad su je orjunaši zabranili.
    moguće da je među njima dosta hercegovaca iz pograničnih mjesta, gorica, posušje, grude. varuš je bila centar za ta mjesta, tu je bio samostan, tržnica, stočni pazar, duhanska.. pravi gradić.
    odgojem se prenose političke ideje i naklonosti.
    ja ne mogu sebe zamisliti kao nekog tko može voliti i cijeniti, diviti se onom tko te gazi, pljuje, ponižava, ubija, tare... ali eto, ima hrvata koji to mogu. tito i štulić su eklatantni primjeri hrvatskog mazohizma.
    kruška pod krušku pada. reci mi čiji si, znat ću kakav si. većinom je tako. ima izuzetaka, osobno ih znam par, ali to je izreka proistakla iz životnog iskustva.

Postojao je Jugoslavenski Sokol i hrvatski Sokol. Česti su sukobi upravo među njima.

zanimljivi podaci za Imotski. Dakle Tomić nije baš potpuni izuzetak.

sokolarstvo je univerzalni sveslavenski liberalni pokret. ne znam za sukobe među 'podružnicama', ali u imotskom je bio ovakav kakvim ga je opisao kruno zujić.
    tomić nije izuzetak, pa on sam ima pola sela svojih simpatizera i svakim danom broj im se povećava.
    i nema razlike između imotskog i posušja ili gruda. kad bi pretresali sve po nekakvoj ideološkoj liniji, našli bi iste omjere i ogromne međusobne razlike.
    nevjerojatno nešto.

Negdje početkom devedesetih objavljena je knjiga od Nikole Pulića , Sinovi ORJUNE i novo četništvo ...Vrlo zanimljiva knjiga , o ORJUNI i njihovim sljednicima u to vrijeme .Svakako preporučujem pročitati ..

caporegime caporegime avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    Treba razlikovati organsku orjunu te kasnije isfuravanje koje je više produkt neke pragmatike i zaliječivanje najnižih rana pri čemu se srbofilija ili jugoslavenstvo pokazuje na površini.

npr. pusići su organski orjunaši kao i igor mandić
    miljenko jergović ili zrikavac su tek pragmatici. s tim da među njima i nema toliko toga zajedničkog osim činjenice da vodenglavi isfurava više antigrupiranje i antinacionalno pa mu je jugoidnbost tek neko oruđe u borbi protiv njegovih pravih neprijatelja, hrvatsva koje kao nacionalno grupiranje njega izrazito iritira a zapravo je jedino relevantno u njegovom okruženju.
    primjerci slični njemu u okruženju imaju istu matricu ali im je primarno borba protiv srpskog ili muslimanskog grupiranja glavni motvi pri čemu će ponekad i afirmativno govoriti o hrvatskoj ili srbiji ovisno gdje se takav nalazi.

zrikavac je drugi primjer. častohlepan, iskompleksiran, perfidan...... on je patuljak u zemlji diviva, mlohavac u zemlji čeličnih, rugoba u zemlji lijepih.....
    on srbuije ne zato jer voli srbe ili igra taktički, nego jer su ga srbi malo ko psića pomazili po glavi, zagotivili, dali mu do znanja da ga smatraju pametnim ( on glupan u to vjeruje) i on sad ko zahvalni psić laje njima u čast uvjeren da je time dobio priliku osvetiti se okrutnoj okolini zapadne hercegovine kojoj ni stasom, ni stavom, ni ponosom ne pripada.
    probajte ga zamisliti kao ravnopravnog dijela neke mangupske ekipe......nema šanse. a to njega boli. on kao dno hranidbenog lanca hercegovine kojeg nitko ne jebe dva posto, a sujetan ko himalaja ima potrebu da ga napokon netko doživi.
    ex. m. BBB ZG +40, 50-100

ima i knjiga joška čelana, odlično napisana, "spomenik izdaji": nova orjuna – prilozi za životopis miljenka smoje.

Citiraj Prvotno napisano od Rodica Vidi poruku
    sokolarstvo je univerzalni sveslavenski liberalni pokret. ne znam za sukobe među 'podružnicama', ali u imotskom je bio ovakav kakvim ga je opisao kruno zujić.
    tomić nije izuzetak, pa on sam ima pola sela svojih simpatizera i svakim danom broj im se povećava.
    i nema razlike između imotskog i posušja ili gruda. kad bi pretresali sve po nekakvoj ideološkoj liniji, našli bi iste omjere i ogromne međusobne razlike.
    nevjerojatno nešto.
    Bilo je..

http://www.sokolzagreb.hr/

al nebitno..Tomić je koliko znam protjeran is sela kad je htio tamo nešto mrmoljiti, neku književnu večer održati pa se u slijedećoj kolumni obrušio na rodni kraj.

nije to bila tako masovna pojava u tim krajevima. Bilo je među književnicima i tom sloju pa i političkom naravno..i Tin Ujević je bio jedno vrijeme beograđanin a s druge strane A.B Šimić..on je čak i pisao na ekavici..nije li.

Iz tog mentalnog sklopa je proizišao i Andrić.

zanimljiva je ta pojava orjunašenja tj srbofilije pogotovo nakon 1 svj rata kad je Srbija gledana kao Pijemont, stup oko kojega će se okupiti potlačeni Južni Slaveni..pa i Supilo i Trumbić nisu daleko..Trumbić se kasnije okrenuo za 180 stupnjeva..pa Meštrović..u Bosni Alaupović..

to je donekle bilo razumljivo onda kad Srbi i Hrvati nisu imali tako krvavu prošlost ali odkuda ta pojava danas nakon svega..i to tako jaka i žilava.
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 08-02-2012 at 12:30

hrvatsko sokolarstvo je težilo ujedinjavanju sa srpskim, a srpsko ka ujedinjavanju svih srpskih zemlja. eto, tako je bilo.
    jedini sukobi u dalmaciji su na relaciji hrvatskog sokola i pravaša, ali nebitno sad. uglavnom, i na sokolima vidimo kako su trčali za srpskom guzicom.

da ne gubim dalje vrijeme, moje mišljenje je da je stvar u mentalnom sklopu i u ničem drugom. proklet narod i gotovo.

Citiraj Prvotno napisano od caporegime Vidi poruku
    Treba razlikovati organsku orjunu te kasnije isfuravanje koje je više produkt neke pragmatike i zaliječivanje najnižih rana pri čemu se srbofilija ili jugoslavenstvo pokazuje na površini.

npr. pusići su organski orjunaši kao i igor mandić
    miljenko jergović ili zrikavac su tek pragmatici. s tim da među njima i nema toliko toga zajedničkog osim činjenice da vodenglavi isfurava više antigrupiranje i antinacionalno pa mu je jugoidnbost tek neko oruđe u borbi protiv njegovih pravih neprijatelja, hrvatsva koje kao nacionalno grupiranje njega izrazito iritira a zapravo je jedino relevantno u njegovom okruženju.
    primjerci slični njemu u okruženju imaju istu matricu ali im je primarno borba protiv srpskog ili muslimanskog grupiranja glavni motvi pri čemu će ponekad i afirmativno govoriti o hrvatskoj ili srbiji ovisno gdje se takav nalazi.

zrikavac je drugi primjer. častohlepan, iskompleksiran, perfidan...... on je patuljak u zemlji diviva, mlohavac u zemlji čeličnih, rugoba u zemlji lijepih.....
    on srbuije ne zato jer voli srbe ili igra taktički, nego jer su ga srbi malo ko psića pomazili po glavi, zagotivili, dali mu do znanja da ga smatraju pametnim ( on glupan u to vjeruje) i on sad ko zahvalni psić laje njima u čast uvjeren da je time dobio priliku osvetiti se okrutnoj okolini zapadne hercegovine kojoj ni stasom, ni stavom, ni ponosom ne pripada.
    probajte ga zamisliti kao ravnopravnog dijela neke mangupske ekipe......nema šanse. a to njega boli. on kao dno hranidbenog lanca hercegovine kojeg nitko ne jebe dva posto, a sujetan ko himalaja ima potrebu da ga napokon netko doživi.
    sve su to nuspojave organizirane ORJUne. To su sve Hidrini kraci. Svatko na svoj način orjunaši i Srbuje.

Jergović je prešao put od srbomrsca koji piše da Srbe treba anihilirati do ovoga danas.

U Hercegovini je ta priča karikaturalna do smijurije. Mi izdani, mi najbolji, Zagreb je najgori, Beograd će pomoć nama ustaškom kraju..Srbi su kul, mi smo pravi Hrvati, Zagreb je fuj..Srbi vole nas prave Hrvate i pomoći će nam najviše zbog toga...
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 08-02-2012 at 12:47

Zanima me jel netko ima podatke o takvim pojavam kod Srba. Ono hrvatofilija..stavovi da je Zagreb Pijemont jugoslavenstva, veličanje Hrvata kao etnosa nauštrb srpstva i sl.

U samoj Srbiji, to me prvenstveno zanima.
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 08-02-2012 at 12:46

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    perecijanci uso ni koji nisu dovoljno svjesni hrvati.
    koliko ja znam dovoljno svjesni hrvati su oni koji znaju da nas je pogodila agresija a ne građanski rat.
    da oluja nije ni zločin ni namještaljka nego pobjeda.
    da tuđman ni šušak nisu zlo nego dobro.

a zrikavac propovjeda upravo suprotno.
    to se zove teži oblik šizorenije.

Citiraj Prvotno napisano od caporegime Vidi poruku
    perecijanci uso ni koji nisu dovoljno svjesni hrvati.
    koliko ja znam dovoljno svjesni hrvati su oni koji znaju da nas je pogodila agresija a ne građanski rat.
    da oluja nije ni zločin ni namještaljka nego pobjeda.
    da tuđman ni šušak nisu zlo nego dobro.

a zrikavac propovjeda upravo suprotno.
    to se zove teži oblik šizorenije.
    teze orjunaša i njihovih prirepaka i teze tih tzv. perecijanaca se poklapaju u 90% slučajeva. Ista je to sorta. Svađaju se samo oko prava prvenstva.

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    teze orjunaša i njihovih prirepaka i teze tih tzv. perecijanaca se poklapaju u 90% slučajeva. Ista je to sorta. Svađaju se samo oko prava prvenstva.
    to je ono što je mene uvijek čudilo. ajde, ne baš uvijek nego od postanka folozofije antiperecijanstva. kako to da vrana vrani očiju kopa.. iste ideje, ista razmišljanja, isti politički stavovi.
    jedina anomalija koja postoji i koja je rascijepila ta dva istovjetna korpusa, bio je stipe mesić.
    da se mesić nije okrenuo na stranu muslimana, eto ti jada! ojačali bi perecijanci i sa ovu stranu granice.
    erecijanci + perecijanci = nova balkanska orjuna.
    nevjerojatno. naš narod je nevjerojatan.

mesić je ubačeni element ili sasvim slučajno ispao kamen spoticanja, to nikad nećemo znati.. lol

Jedino što njih dijeli od Stipe Mesića je što je ovaj kao što si rekla lobirao za muslimane što je bitno, i Albance što je manje bitno u ovoj priči.

inače to mogu komotno bit Mesićevi glasnogovornici po svim drugim pitanjima, osobito oko Šuška, Bobana, tumačenja rata i sl

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    šizofreni debili optužuju hrvate iz hrvatske iz hrvatske da nisu dovoljno ponosni hrvati.
    a sami:
    nazivaju oluju zločinom i dogovorenim ratom između slobe i franje da bi se srbi naselili na kosovo.
    optužuju hrvatsku da je započela rat u bih a da se u to vrijeme sa srbima održavao mir.
    franju šuška optužuju da su interese hrvata u bih iskorištavali samo u vidu koristi za rh.
    franjo im je zlotvor a pšušak zlotvorov šegrt.

istodobno:
    hvače milanovića i josipovičća iako ova dvojica osim par uopćenih neutralnih izjava nisu napravili ama baš ništa u korist bh hrvata. štoviše, prije nekoliko godina su pokušali hrvatima u boih oduzeti pravo glasa na izborima za hrvatski sabor.
    šuruću sa pusićkom, s jom slažu izbornu list a ona je najveći mrzitelj bih hrvata žena koja je najzaslužnija za harangu po bih hrvatima.
    pljuju mesića a istodobno su dobro i pohvaljuju sve one koji o mesiću imaju visoko mišljenje i koji su uvijek mesiću držali stranu.

dakle, s jedne strane zazivaju neki ponos i hrvatsvo a s druge strane oštro se bore protiv onih koji bi po nekoj logici prakticirali to hrvatsvo nazivajući ih percijanerskim neokolonijalistima prema hrvatima u bih.
    o podložnosti prema srbima i ponavljanju svih srpskih teza i fraza nećemo. to je utvrđeno.

dakle. ako nisi ponosni hrvatm perecinare si i zegejac, ako jesi onda si integralistički neokolonijalist ako ne hvališ ove koje oni hvale onda si protivnik samostalnosti hrvata hercegbosne, agent aida, sanjač drine (sve je te izraze zrikavac koristio)
    a stavovi tih ljudi koje šizoreničari hvale su stavovi radi koji šizofreničari hrvate i zove perecijanerima.

fascinira me ta volja i glasnost u lajanju iako im je logika toliko poremećena da svatk os ispodprosječnim iq lako može uvidjeti sve nedosljednosti.

Stari lisac
    Datum registracije
    Sep 2011
    Blog Entries
    2
    Pitanje orjune ili nekih njenih vidova mogli bi biti kao pojava indikativni za Hrvate koji su se nalazili u tzv. "miješanim" sredinama sa jakom srpskom propagandom da je sve što je hrvatsko jednako ustaškom, radi čega su se mnogi hrvati u takovim sredinama počeli izjašnjavati kao jugosloveni, a samo da im ne bi bila prikačena stigma hrvatstva zbog koje bi teže došli do zaposlenja ili neke druge opće društvene "povlastice" iz svakodnevnog života...
    Poznati su mi slučajevi ljudi Hrvata koji se nisu htjeli odreći svoga, koji su se zlopatili radi toga, svašta im je smještano, da bi zatim otišli u inozemstvo, bukvalno emigrirali, uglavnom u Njemačku...
    No oni koji jednostavno iz nekog razloga nisu htjeli ili nisu mogli emigrirati ostajali su do kraja ono što jesu, nosili su svoju stigmu i šikanirani su do bola, što su podnosili i gurali dalje, da bi neki labilniji ili očajniji jednostavno postajali ideološki jugosloveni i to i takovo opredijeljenje prenosili na svoje potomstvo...
    Ova nehotična "pragmatična" orjuna postala je vremenom u narednim generacijama stvarna.
    Srbofilija je u BiH dosegla svoje propagandne Olimpe, pisao sam o tome na ovom portalu kroz temu o pitanjima jezika, tako da je službeni jezik u BiH i jezik u svakodnevnom govoru bio srpski sa ijekavskom varjantom...
    Analogna pojava događala se međutim i kod muslimanskog naroda u BiH, koji se godinama izjašnjavao na razne načine, pa i kao jugosloveni ili srbi, mada ih je bio ne mali broj koji su se izjašnjavali i kao hrvati !
    Ovo bi bio odgovor na gornje jedno pitanje da li ima hrvatofila kod drugih naroda, da ima, poznati su mi slučajevi iz zadnjeg rata da su mnogi muslimani, potonji Bošnjaci, bili u jedinicama HOS-a, HVO, ili HV u Hrvatskoj...
    Po nekim pitanjima "hrvatstva" mnoge od nas na ovom forumu bi ti čestiti ljudi nadmašili...

Stari lisac
    Datum registracije
    Sep 2011
    Sta se cudite- sve je to normalna pojava!
    Tajne neprijateljske sluzbe lako nadu svoja potrckala!
    To sto mi nemamo tajni organizacia ni mafie je druga prica..

Dovoljno je nac par probisvita i od zivota odbaceni jadnika
    dat im sredstva i mogucnost dilovanja, i eto ti "problema"!
    Na isti nacin je komunizam priuzeo Rusiu i ostale zemlje
    ustase Hrvatskom..

To je uobicajena radnja kad neko oce usadit nesto STRANO u neki narod!

Nisu ni englezi ustolicili Mesica jer je on faca- upravo suprotno!

Cak, sto je jos zanimljivie- na isti nacin udba vlada Hrvatskom!
    Niko od udbasa i vodeci komunjara nie nastrado u DR
    pa je razumljivije Mesicevo ustasvovanje..
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 08-02-2012 at 14:37
    DEVER.. PA HAJDE..

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove