+ Odgovori na temu
Stranica 10 od 10 PrviPrvi ... 8 9 10
Prikaz rezultata str. 181/198

Tema: Knjigom u glavu!

Citiraj Prvotno napisano od Grunf Vidi poruku
    Tu je jos i Tolstoj iako meni nije bas sjel. Probal sam citati Rat i mir, ali sam odustal zbog dosade u dogadanju i stilu pisanja. Kod Dostojevskoga se isto sporo razvija radnja, u Bjesovima padne jedan samar po knjizi, ali nekak nije dosadno za citati jer iako je siromasno izvanjskim dogadanjima, bogato je unutarnjim.
    Znaci preporucas Gulag od Solzenjicina, bum si to posudil.
    ja bi moga usporedit Dostojevskog sa maslinama. Uzelo mi malo vrimena da se prilagodim okusu maslina i sad su mi neodoljive. "Bjesovi" su bili prvi roman od Dostojevskog kojeg sam pročita. Mora sam se prisiliti čitat ga do kraja jer mi je stil bio..hm..poput okusa maslina kad sam ih proba prvi put. Pa sam "Bijesove", ka i sve drugo od Dostojevskog, pročita nekoliko puta. I prilikom svakog ponovljenog čitanja bi naletia na masu stvari koje su mi promakle, koje nisam kužia u prethodnom čitanju. "Gulag" i "zapisi iz mrtvog doma" su na istu temu (zatočeništvo u Sibiru). Solženjicin spominje zapise u "Gulagu". kaže da je robijanje u Sibiru u vrime Dostojevskog bilo ka ljetovanje u usporedbi sa robijanjem u komunističkom Gulagu.

zanimljivo je mišljenje ljevičara o Dostojevskom. Kažu da je bio vrhunski pisac, izvrstan poznavatelj ljudskog uma, srca i duše ali da pojma nije ima o društvenim prilikama/politici. I to sve zbog toga što je razotkrio socijaliste u "Bijesovima" ka niko prije ni posli njega.

Tolstoj je i meni živa dosada.
    Posljednje uređivanje od Picaferaj : 23-07-2016 at 18:00

Gorki i ekipa? Nisam ga cital, ali sam cital Bulgakova koji je imal velikih problema s tadasnjom vlascu i koji je svoje kritike drustva iskazal u Majstoru i Margariti. Zbog te knjige sam krenul citati Dostojevskoga.
    Pasternak je isto djeloval u tom razdoblju, Doktor Zivago je odlicna knjiga i vrijedi je procitati. Ima puno dobrih ruskih pisaca, tesko je sve stici procitati.
    Ako je vjerovati Solženjicinu..a ja mu vjerujem, Gorki je bio teški kurvin sin, govno od čovjeka koji je, kad je vidio da pada u zaborav, se vratio u Rusiju i uvukao komunistima u šupak da bi moga nastavit sa životom na visokoj nozi
    Posljednje uređivanje od Picaferaj : 23-07-2016 at 17:58

Ugledni član RockyMarciano avatar
    Datum registracije
    Nov 2013
    Citiraj Prvotno napisano od Picaferaj Vidi poruku
    ja bi moga usporedit Dostojevskog sa maslinama. Uzelo mi malo vrimena da se prilagodim okusu maslina i sad su mi neodoljive. "Bjesovi" su bili prvi roman od Dostojevskog kojeg sam pročita. Mora sam se prisiliti čitat ga do kraja jer mi je stil bio..hm..poput okusa maslina kad sam ih proba prvi put. Pa sam "Bijesove", ka i sve drugo od Dostojevskog, pročita nekoliko puta. I prilikom svakog ponovljenog čitanja bi naletia na masu stvari koje su mi promakle, koje nisam kužia u prethodnom čitanju. "Gulag" i "zapisi iz mrtvog doma" su na istu temu (zatočeništvo u Sibiru). Solženjicin spominje zapise u "Gulagu". kaže da je robijanje u Sibiru u vrime Dostojevskog bilo ka ljetovanje u usporedbi sa robijanjem u komunističkom Gulagu.

zanimljivo je mišljenje ljevičara o Dostojevskom. Kažu da je bio vrhunski pisac, izvrstan poznavatelj ljudskog uma, srca i duše ali da pojma nije ima o društvenim prilikama/politici. I to sve zbog toga što je razotkrio socijaliste u "Bijesovima" ka niko prije ni posli njega.

Iz svake stranice koju je napisao Dostojevski može se izvući dovoljno ideja za nekoliko drugih romana. Toliko je bogata njegova mašta. Za sve vas koje zanima povijest razvoja ideja koje se spominju u njegovim romanima preporučam knjigu "Ruska ideja" filozofa Nikolaja Berdjajeva http://www.mvinfo.hr/knjiga/1977/rus...ka-xx-stoljeca

Obavezno štivo. Sadrži pregled i sažetu povijest ruskih slavenofila, nihilista, liberala, socijalista i marksista. Berdjajev također otkriva posebnost ruskog karaktera i pogleda na svijet u odnosu na Europu.

Ja iz nekog razloga mogu s uživanjem čitati isključivo klasike i publicistiku, suvremenu beletristiku ne podnosim.

http://narod.hr/hrvatska/grof-nikola...i-nevini-ljudi

meni nije, baš mi je zanimljiv.

Citiraj Prvotno napisano od NorthStand Vidi poruku
    Ovo, tj. ovaj je već drugi par postoli.

Ovo, tj. ovaj je već drugi par postoli.

http://www.matica.hr/vijenac/394/Bri...fa%20Tolstoja/

znam, zezam se ali ja više volim čitat njega nego tolstoja starog. on se bavi tematikom koja me više zanima.

Super ugledni član Bukowski avatar
    Datum registracije
    Jan 2012
    Citiraj Prvotno napisano od Bukowski Vidi poruku
    Ovo sam ja davno negdje na "religiji" preporučio,tj.uvrstio je među tri knjige nakon kojih znaš sve o palim.
    Druga je bila "Ja,Lucifer" Glenna Duncana,a treća "Ispovjest palog anđela" nepoznatog pisca,knjiga je potpisana pseudonimom Penta Gram.

E ta,to je strava knjiga.Inače,ako ko želi,ima je na netu,čitavu možete pročitat,a i knjiga je tanka skroz.
    Ali moćna.
    Vidim da nije u ovoj temi ta moja preporuka,već sam to onako vezano za religiju,al baš naletih,ponovo okačena na net,a bilo mi je već jednom trebalo,i nije je bilo na toj adresi,skinuta,ovo sad neko drugi naknadno.
    Znači evo link,ako ko ima realno koji minut viška,neće mislim žalit odvojit kolko odvoji.

Meni,kao jednom iskusnom okultisti,posebno u ovom specifičnom polju,ljevoruki što bi reklo putnik,možda i najbolja knjiga na temu što su i kakvi su ti,te pojave

https://sites.google.com/site/ispovi...a---penta-gram
    -"The problem with this world is that intelligent people are full of doubts,while idiots are full of confidence."
    Hank

Nije preporuka ali aktualnost koja zaslužuje pozornost-je . Dok Hrvatska njeguje odlične odnose s Turskom i Turcima dotle mi u BiH trpimo i dalje zulum njihovih potomaka koji se nazvaše 1993 godine Bošnjaci
    "ZAGREB (AA) – U zagrebačkom Institutu Yunus Emre večeras je predstavljena knjiga “Tragovi osmanske kulture u Hrvatskoj” dvojice autora, turkologa i povjesničara Anđelka Vlašića i Oguza Aydemira, mecene i industrijalca, javlja Anadolu Agency (AA).
    Na predstavljanju knjige, kojeg je organizirala Hrvatsko-turska udruga prijateljstva (HTUP) na čelu sa predsjednikom Goranom Beus-Richembergom, istaknuto je kako je cilj knjige podsjetiti hrvatsku i tursku javnost na značaj osmanske baštine u kulturnom blagu Hrvatske.
    U uvodnoj riječi, Beus-Richemberg je, između ostaloga, kao primjer kulturnih veza spomenuo narodnu baladu Hasanaginicu, koja spada također u zajedničku hrvatsko-tursku baštinu, a koja je u svijetu najpoznatija i najprevođenije hrvatska narodna balada.
    Knjiga “Tragovi osmanske kulture u Hrvatskoj” je objavljena dvojezično, na hrvatskom i na engleskom jaziku, a na 180 stranica ove knjige svaki tekst je popraćen fotografijama, koje je za knjigu napravila Karmen Ratković.

Uz fotografije, u knjizi se donose preslike starih dokumenata, nacrta i karata.
    Kulturni elementi opisani i dokumentirani u knjizi rasprostiru se od Iloka na istoku Hrvatske, do najjužnijeg dijela Dalmacije.
    Hrvatska: Tragovi osmanske kulture u Hrvatskoj – knjiga koja na popularan način prezentira kulturne veze Hrvatske i Turskehttp://e-vijesti.com/hrvatska-tragov...atske-i-turske
    u prirodi nam je svima želja za komunikacijom... za snovima..
    i oduvijek su ljudi pronalazili načine da budu povezani jedni s drugima,
    a svako vrijeme nosi sa sobom i svoje konce koji povezuju....
    taj labirint je život..

Bivši savjetnik pokojne premijerke Thatcher o bl. Stepincu: On je svetac

Knjiga Robina Harrisa "Stepinac - His Life and Times", objavljena na engleskom jeziku, može poslužiti kao poticaj za još dublje proučavanje Stepinca i njegovo predstavljanje široj javnosti izvan Hrvatske, rekao je u petak na predstavljanju knjige rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta Željko Tanjić.

Knjiga, koju je napisao britanski povjesničar i savjetnik pokojne premijerke Margaret Thatcher, važna je zato što je to prva cjelovita biografija blaženoga Alojzija Stepinca na engleskom jeziku sa znanstvenim podacima, rekao je Tanjić.

Knjiga doprinosi internacionalizaciji Stepinčeva pitanja

Ova knjiga o Stepincu iz pera kompetentnog autora, doktora povijesnih znanosti i poznavatelja moderne povijesti, u kontekstu mješovitoga povjerenstva Katoličke crkve i Srpske pravoslavne crkve o procesu Stepinčeve kanonizacije, doprinosi internacionalizaciji tog pitanja i poticaj je na još dublje proučavanje Stepinca, kako bismo ga predstavili široj javnosti izvan Hrvatske, istaknuo je Tanjić.

Posvećena je Chrisu Cviiću i Branku Franoviću koji su devedesetih godina upoznali Harrisa sa situacijom u Hrvatskoj te je "plod prijateljstva iz kojega se rodila autorova ljubav prema Stepincu, Katoličkoj crkvi, hrvatskom narodu i situaciji u kojoj je Hrvatska bila onda i sada".

Knjiga pokazuje veliku važnosti njihovih osobnih odnosa, što je često važnije i od službenih diplomatskih kanala, odnosno da se oni nadopunjuju i u Stepinčevu slučaju, rekao je Tanjić apelirajući na Ministarstvo vanjskih poslova da Harrisova knjiga bude u svakom hrvatskom veleposlanstvu, te da se dijeli pri diplomatskim susretima.

Knjiga Robina Harrisa sadrži 12 poglavlja na 409 stranica i četiri dodatka - Stepinčev govor na sudu, popis broja dužnosnika u središnjoj državnoj upravi Kraljevine Jugoslavije tridesetih godina s obzirom na vjersku pripadnost, dodatak o tome je li Stepinac bio otrovan te njegovu duhovnu oporuku.

Harris: Otvaranje arhiva nije pitanje lustracije nego spoznaje istine

Harris, koji od ove jeseni na Hrvatskom katoličkom sveučilištu predaje na Odjelu povijesti dva kolegija, od kojih je jedan o Stepincu, istaknuo je u izjavi novinarima da o Stepincu ima mnogo laži i neistina. "Važno je, ne samo za Hrvatsku i Crkvu, nego i za svijet, znati što je istina. I to je moj cilj", rekao je.

Kada je riječ o dostupnosti dokumenata u hrvatskim arhivima, Harris ističe kako je to općenito problem jer su, nažalost, arhivi o mnogim komunističkim zločinima još zatvoreni, što je za njega "sramotno i neprihvatljivo".

"Mislim da o Stepincu znamo gotovo sve što je važno, no apsolutno je sramotno da ti arhivi još nisu potpuno otvoreni. To nije pitanje lustracije, nego spoznaje istine i čišćenja društva", poručio je autor knjige o Stepincu.

Na pitanje novinara što je važno reći o Stepincu, Harris je kratko odgovorio: "Nisam Papa, ali on je svetac".

direktno.hr

Vlastelinka ZGabriel avatar
    Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    4

ovih par sprijeda sam dobila, ostalo kupila od Božića.

bolje da vas ne gađam knjigama.
    Ti nisi ono što jesi sad, nego ono što tek možeš biti! Ti si trenutno žir, ali smisao tvog života je biti hrast! ~ T. Ivančić

יֵשׁ מֵאַיִן

Ajde super, morti buš nekaj pametnejša od tih knjiga. Više-manje nekakvi ljubići kolko vidim.

Vlastelinka ZGabriel avatar
    Datum registracije
    Mar 2012
    Blog Entries
    4
    Ajde super, morti buš nekaj pametnejša od tih knjiga. Više-manje nekakvi ljubići kolko vidim.
    aha, naročito ove sprijeda.

ali kad već tražiš, evo ti prva. *cilja Grunfovu tintaru*

cca 400 stranica i 2 kg težine.
    samo ti mene zezaj, imam i debljih.
    Ti nisi ono što jesi sad, nego ono što tek možeš biti! Ti si trenutno žir, ali smisao tvog života je biti hrast! ~ T. Ivančić

יֵשׁ מֵאַיִן

Neprijateljska emigracija Puntar2.0 avatar
    Datum registracije
    Sep 2016
    Evo jedna priporuka i od mene

Sibenska filozofija-Ivo Jakovljevic

Saljiva knjizica za razbibrigu.

-----

Jadan je covik s kojin zena upravja.

Tu se oce kasti, da covik mora biti covik samo ako snjin ne upravja zena, nego ako je on naskroz svoj. Taki, pravi covik, Sibencanac, upravja i sebon i svojon zenon, i vaik je drzi na spagu da mu se nebi di izmakla. Njegovo je da sam odredi di ce i sta ce, a njezino d mu vaik atori i gleda kako da mu ugodi, pa di on okon, ona da je skokon.

S kojin zena upravja, nema se sta cuditi, ako ce ga drzati za slutu, pa ce po njemu gaziti i njegovi, njezini. i kojiman se god najde na putu. Ako je covik na svon mistu, ima da po cile dane tuce sakama po stolu i zapovida na sve bande, i zeni , i njezinima, i dici i starima. e da bi se vavik znalo cija je zadnja!

-----

I, iiii-nece ti guz'cu proparati

Kad bi prija zivot , zarad recesije oli depresije, bija ''ajme majko'', tu bi misal znali kasti nasi stari dici, ako bi in se pricinilo, da u pijatu, namisto lese janjetine, imaju djon od postola...

Svaki glas za HDZ je glas za HNS!

Citiraj Prvotno napisano od ZGabriel Vidi poruku
    aha, naročito ove sprijeda.

ali kad već tražiš, evo ti prva. *cilja Grunfovu tintaru*

http://www.njuskalo.hr/image-w920x69...a-63547612.jpg

cca 400 stranica i 2 kg težine.
    samo ti mene zezaj, imam i debljih.
    Samo će ti policu na ormaru iskriviti, a pročitala je ne buš nikad. To je jasno.

Citiraj Prvotno napisano od Puntar2.0 Vidi poruku
    Evo jedna priporuka i od mene

Sibenska filozofija-Ivo Jakovljevic

Saljiva knjizica za razbibrigu.

-----

Jadan je covik s kojin zena upravja.

Tu se oce kasti, da covik mora biti covik samo ako snjin ne upravja zena, nego ako je on naskroz svoj. Taki, pravi covik, Sibencanac, upravja i sebon i svojon zenon, i vaik je drzi na spagu da mu se nebi di izmakla. Njegovo je da sam odredi di ce i sta ce, a njezino d mu vaik atori i gleda kako da mu ugodi, pa di on okon, ona da je skokon.

S kojin zena upravja, nema se sta cuditi, ako ce ga drzati za slutu, pa ce po njemu gaziti i njegovi, njezini. i kojiman se god najde na putu. Ako je covik na svon mistu, ima da po cile dane tuce sakama po stolu i zapovida na sve bande, i zeni , i njezinima, i dici i starima. e da bi se vavik znalo cija je zadnja!

-----

I, iiii-nece ti guz'cu proparati

Kad bi prija zivot , zarad recesije oli depresije, bija ''ajme majko'', tu bi misal znali kasti nasi stari dici, ako bi in se pricinilo, da u pijatu, namisto lese janjetine, imaju djon od postola...

Jel ima i rječnik koji ide uz knjigu?

Neprijateljska emigracija Puntar2.0 avatar
    Datum registracije
    Sep 2016
    E kad ti to vec triba privesti....sta ti onda kad boduli pocmu, okrenes se i odes.
    Svaki glas za HDZ je glas za HNS!

Evo jedne direkt u vugla tako je govorio Alija, par odabranih citata

Posljednje uređivanje od kiša : 06-09-2017 at 15:22
    u prirodi nam je svima želja za komunikacijom... za snovima..
    i oduvijek su ljudi pronalazili načine da budu povezani jedni s drugima,
    a svako vrijeme nosi sa sobom i svoje konce koji povezuju....
    taj labirint je život..

Koliko Hrvati čitaju?

Gledajući autore, u najvećoj se mjeri biraju prijevodi stranih književnika. 40% ispitanika češće će posegnuti za time, a 26% ih u podjedanom omjeru bira i domaće i strane autore. Dok za prijevodima više posežu mlađi, domaće autore češće čitaju oni stariji od 55 godina te stanovnici Dalmacije i Slavonije.

Iako većina poseže za knjigama na hrvatskome jeziku (prijevodi ili domaća djela), 15% ispitanika posegnut će i za (stručnom) literaturom na engleskom jeziku.
    https://narod.hr/kultura/jesu-li-guz...citanja-hrvata

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove