+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 4 1 2 3 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/68

Tema: Hrvatski narodni običaji

caporegime caporegime avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4

Hrvatski narodni običaji

Bdijete li uz mrtvaca pred sahranu?
    pucate li u svatovima?
    prodajete li i kupujete mladu?
    držite li čednost prvi dan/noć od upoznavanja zanimljive osobe suprotnog spola?
    tucate li se jajima?
    nosite li zastavu u svatovima?
    .................................................. .................................
    ex. m. BBB ZG +40, 50-100

pa to ti lifestyle..a di je modni mačak..bez toga ništa..

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    priča se po birtijama da mudrinić modnom mačku kupuje torbice......

Bdijete li uz mrtvaca pred sahranu?
    pucate li u svatovima?
    prodajete li i kupujete mladu?
    držite li čednost prvi dan/noć od upoznavanja zanimljive osobe suprotnog spola?
    tucate li se jajima?
    nosite li zastavu u svatovima?
    -jesmo
    -nismo-ja nisam dala da me kupuju, jer nisam htjela da se dam za sitnu lovu, bolje džabe
    -nismo, samo palimo bengalke(bar u mojim svatovima)
    -drzimo
    -samo za Uskrs
    -jesmo

"Cuvanje mrtvaca" je kod nas tradicija koja nekima mozda zvuci ruzno, mozda bi i nama da se nismo naviknuli, al smatram to posebnim.

Ne ostavlja se obitelj samu u tim teskim trenutcima prije pokopa, to je najbitnije.

Cudno je zaljenje koje je kod nas neka vrsta tradicije na pokopima. Mladi ljudi to rijetko prakticiraju, al starijima je to jos "normalno", dio rituala.

Citiraj Prvotno napisano od mara Vidi poruku
    "Cuvanje mrtvaca" je kod nas tradicija koja nekima mozda zvuci ruzno, mozda bi i nama da se nismo naviknuli, al smatram to posebnim.

Ne ostavlja se obitelj samu u tim teskim trenutcima prije pokopa, to je najbitnije.
    tako je mare.
    danas u vecini sela postoje mrtvacnice..medjutim one sluze uglavnom da se tijelo "izloži" malo prije same "ceremonije" pokopa

Citiraj Prvotno napisano od lotta lotta Vidi poruku
    tako je mare.
    danas u vecini sela postoje mrtvacnice..medjutim one sluze uglavnom da se tijelo "izloži" malo prije same "ceremonije" pokopa
    Mrtvacnice su jako bitne. Svako selo koje si to moze priustiti bi trebalo organizirati novce za izgradnju mrtvacnice.

Mrtvac se prije cuvao iskljucivo u kuci, jer ljudi nisu imali drugih uvijeta. Danas se u vecini sela moze, ako postoji dobra volja.

Moram priznat da to nije ugodno. Ja recimo ne volim sjediti vise u tom djelu prostorije gdje je bio ljes sa mrtvacem.

Meni je ruzno sto se nas narod ima potrebu loseg "moderniziranja". Cesto misle da moraju pratiti neke trendove koju zapravo nisu trend, nego se stvari tumace kako ljudima odgovara. Jedna od tih novih pojava je ukidanje sedmine/karmina, sto smatram jako tuznom pojavom.

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    u nas nije nimalo tužna atmosfera na bdijenjima...štoviše.
    zna se dogodi da jedan od onih koji bdiju uslijed cuge, kad krene odlazit, umjesto izlaznih vrata otvori kredenac....
    nekad padaju vicevi, stari štosevi i doživljaji a laik bi zalutavši, mogao posmislit da se odvija vesela večer....

Mrtvacnice su jako bitne. Svako selo koje si to moze priustiti bi trebalo organizirati novce za izgradnju mrtvacnice.

Mrtvac se prije cuvao iskljucivo u kuci, jer ljudi nisu imali drugih uvijeta. Danas se u vecini sela moze, ako postoji dobra volja.

Moram priznat da to nije ugodno. Ja recimo ne volim sjediti vise u tom djelu prostorije gdje je bio ljes sa mrtvacem.

Meni je ruzno sto se nas narod ima potrebu loseg "moderniziranja". Cesto misle da moraju pratiti neke trendove koju zapravo nisu trend, nego se stvari tumace kako ljudima odgovara. Jedna od tih novih pojava je ukidanje sedmine/karmina, sto smatram jako tuznom pojavom.

ipak se nismo razumjeli.
    u principu ja jesam za mrtvacnicu ali samo pod ovakvim uvjetima koje sam navela.
    smatram da jedna noc sa svojim bliznjim koji je umro treba da bude provedena u kuci.
    mislim na sela i mala mjesta gdje je to moguce.
    strah od mrtvaca u meni ne postoji.
    i jos ovo....
    kad umre neko mlad, kad roditelj izgubi dijete npr. ne prihvacam da tijelo tu noc bude u mrtvacnici.
    ima razlog zasto to mislim.
    karmine/sedmine..ne znam sta to znaci.

Citiraj Prvotno napisano od caporegime Vidi poruku
    zna se dogodi da jedan od onih koji bdiju uslijed cuge, kad krene odlazit, umjesto izlaznih vrata otvori kredenac....
    nekad padaju vicevi, stari štosevi i doživljaji a laik bi zalutavši, mogao posmislit da se odvija vesela večer....
    da, istina kad je u pitanju neka stara osoba.
    to bude fešta

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    srećom me netko i razumije.
    kad ja ljudima pričam, oni mi ne vjeruju.

Citiraj Prvotno napisano od caporegime Vidi poruku
    Toga je oduvijek bilo ako nije mladost u pitanju.

ipak se nismo razumjeli.
    u principu ja jesam za mrtvacnicu ali samo pod ovakvim uvjetima koje sam navela.
    smatram da jedna noc sa svojim bliznjim koji je umro treba da bude provedena u kuci.
    mislim na sela i mala mjesta gdje je to moguce.
    strah od mrtvaca u meni ne postoji.
    i jos ovo....
    kad umre neko mlad, kad roditelj izgubi dijete npr. ne prihvacam da tijelo tu noc bude u mrtvacnici.
    ima razlog zasto to mislim.
    karmine/sedmine..ne znam sta to znaci.
    Razumjeli smo se. Nisam ja protiv da se mrtvac drzi u kuci, al postoje situacije, kad prodje nekoliko dana do pokopa, to je vec problematicno. Iz zdravstvenih razloga, pogotovo ako je ljeto, teska bolest pokojnika, psihicko opterecenje za obitelj itd.

Razumjeli smo se. Nisam ja protiv da se mrtvac drzi u kuci, al postoje situacije, kad prodje nekoliko dana do pokopa, to je vec problematicno. Iz zdravstvenih razloga, pogotovo ako je ljeto, teska bolest pokojnika, psihicko opterecenje za obitelj itd.
    da, to su ipak vanredne okolnosti.

Kod nas se zadržao dobri stari običaj liganja sa curama ,

Citiraj Prvotno napisano od ljuta trava Vidi poruku
    Kod nas se zadržao dobri stari običaj liganja sa curama ,
    trava, kad mognes molila bih pojasnjenje ovoga komentara.
    sta se radilo kad se legne? nije mi bas jasno!

trava, kad mognes molila bih pojasnjenje ovoga komentara.
    sta se radilo kad se legne? nije mi bas jasno!

-Puno lipih radnji .

Običaj liganja sa sobom je dakako nosio i razne dogodovštine , neke su se saznalae nakon 9 mjeseci , a bilo je i puno onih veselijih , poput jednog događaja koji se zbio mojem prijatelju u jednom malom mistu poznatom po mercedesima i bagerima .Dogovorio on liganje sa curom , i sav ushićen jedva dočekao taj vrlo značajan događaj ,no iznenadio se --dotična dama je cijelu noć pričala koliko ćaća ima bagera , te koliko kamiona , prikolica itd .Pred svanuće , kad je bilo vrijeme prvih pivaca , konačno je smogao snage i krenuo u akciju i odlučno rekao:-Sve je to lipo što mi noćas nabroji , samo u mene ti je malo dvorište , nemam ja to di parkirat ....

Citiraj Prvotno napisano od ljuta trava Vidi poruku
    .Običaj liganja sa sobom je dakako nosio i razne dogodovštine , neke su se saznalae nakon 9 mjeseci , a bilo je i puno onih veselijih , poput jednog događaja koji se zbio mojem prijatelju u jednom malom mistu poznatom po mercedesima i bagerima .Dogovorio on liganje sa curom , i sav ushićen jedva dočekao taj vrlo značajan događaj ,no iznenadio se --dotična dama je cijelu noć pričala koliko ćaća ima bagera , te koliko kamiona , prikolica itd .Pred svanuće , kad je bilo vrijeme prvih pivaca , konačno je smogao snage i krenuo u akciju i odlučno rekao:-Sve je to lipo što mi noćas nabroji , samo u mene ti je malo dvorište , nemam ja to di parkirat ....
    običaj liganja sa samim sobom.

de malo pojasni, prvi put čujem za te običaje. da se nastojalo ligati sa curom, to je običaj svagdi ali formalizirani narodni običaj, to prvi put čujem

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove