+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 28 1 2 3 11 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/551

Tema: EU dolazi, što nam donosi

EU dolazi, što nam donosi

Istočna tržišta su i sada dostupna. Posebno ona izvan EU.

U načelu točno (CEFTA), i bilo bi dobro da tako ostane. Zapreke se mogu početi postavljati na raznim razinama, a da sve bude pravno u redu.

pa i izvan CEFTA-e. je da je smiješno što HGK otvara predstavništvo u Afganistanu, ali ni takva/slična tržišta ne treba zanemariti.

i unutar EU se neke stvari mogu "zabranjivati". od popularnih kvota koje te ograničavaju pa sve do instant uredbi o uvozu mesa kao što je sada skučaj sa njemačkom. sve se to svodi na dobre međuljudske odnose "vlastodržaca". malo je tu sustavnosti.

ne znam zašto nam opcija nije europski ekonomski prostor.
    Posljednje uređivanje od Graničar Jozo : 27-01-2011 at 23:10

Ugovor u funkcioniranju EU:

Article 34
    (ex Article 28 TEC)
    Quantitative restrictions on imports and all measures having equivalent effect shall be prohibited
    between Member States.
    Article 35
    (ex Article 29 TEC)
    Quantitative restrictions on exports, and all measures having equivalent effect, shall be prohibited
    between Member States.
    Article 36
    (ex Article 30 TEC)
    The provisions of Articles 34 and 35 shall not preclude prohibitions or restrictions on imports,
    exports or goods in transit justified on grounds of public morality, public policy or public security; the
    protection of health and life of humans, animals or plants; the protection of national treasures
    possessing artistic, historic or archaeological value; or the protection of industrial and commercial
    property. Such prohibitions or restrictions shall not, however, constitute a means of arbitrary
    discrimination or a disguised restriction on trade between Member States.
    Posljednje uređivanje od mateb : 27-01-2011 at 23:27

Citiraj Prvotno napisano od Graničar Jozo Vidi poruku
    pa i izvan CEFTA-e. je da je smiješno što HGK otvara predstavništvo u Afganistanu, ali ni takva/slična tržišta ne treba zanemariti.

i unutar EU se neke stvari mogu "zabranjivati". od popularnih kvota koje te ograničavaju pa sve do instant uredbi o uvozu mesa kao što je sada skučaj sa njemačkom. sve se to svodi na dobre međuljudske odnose "vlastodržaca". malo je tu sustavnosti.

ne znam zašto nam opcija nije europski ekonomski prostor.
    Na zemlje EEA se primjenjuje većina zakonodavstva (pravne stečevine) EU, ali one ne mogu sudjelovati u donošenju tih propisa.

I istočna i zapadna tržišta su već otvorena i bit će sve otvorenija tako da pitanje okretanja određenim tržištima nije ni političko pitanje ni pitanje izbora, nego će se tržište samo po sebi odrediti.

Ono što nas zanima je da što manji dio onoga što proizvedemo odnosno svojim radom napravimo ode u vani,odnosno da se sačuvaju resursi, može se dogoditi da se povećaju izvoz, BDP i sve ekonomske statistike , a da standard građana ne bude bolji, ako se preuzmu resursi pout voda, HEPa,šuma, a telekomi, banke, poslovni prostori su preuzeti, onda će doći do toga da se veliki dio prihoda odvaja za stranog vlasnika. Npr značajan resurs koji su kontrolirali Hrvati su bili poslovni prostori po centru, danas je izgradnjom trgovačkih lanaca došlo do toga da se automatski od svake kune zarađene trgovinom(da ne pričamo sad čije robe) dio izdvaja za stranog vlasnika trgovačkog centra.

Znači osnovni cilj globalizacije je da se preuzmu potencijalna i realizirana bogatstva koja baštine s više, a češće s manje uspjeha domicilna stanovništva i da se uz te materijalne resurse preuzme i dio prihoda od samog doprinosa svakog radnika.
    Stari je pojam kmeta i zavisnog seljaka koji je to postao zaduživanjem i nemogućniošću povrata duga.

Pa upravo je poanta da treba pustiti da nevidljiva ruka odradi svoje. I jebiga, ta nevidljiva ruka usmjerava hrvatske poduzetnike tamo gdje mogu, dakle na istok.

I da, rast BDP-a sam po sebi ne govori o tome je li ekonomska politika kvalitetna, ili ne. Važniji su, po mom mišljenju, nadnice i zaposlenost.

Inače, nije pitanje otvorenosti ili ne, nego državne politike koja i unutar EU može usmjeravati gospodarske subjekte, u velikoj mjeri. Također, i blokade stranaca su moguće, ako se dobro opravdaju javnim interesom.

Recimo, Belgijancima je Europski sud pravde dopustio da zadrže zlatnu dionicu u energetskoj privatiziranoj kompaniji. Ta zlatna dionica daje pravo da Belgija, kao manjinski dioničar, stavi veto na prodaju trećim osobama infrastrukture u vlasništvu tog poduzeća.

Nisu stvari tako jednostavne.

Inače, nije pitanje otvorenosti ili ne, nego državne politike koja i unutar EU može usmjeravati gospodarske subjekte, u velikoj mjeri. Također, i blokade stranaca su moguće, ako se dobro opravdaju javnim interesom.
    Naravno da se dosad moglo i stopirati i zaštiti vlastiti interes da se znalo, ali je stav bio da su zamišljeni i navodni stndardi EU svetinja i politika je bila takva da mi me trebamo čuvati i bruniti se za svoj interes , nego je osnovna politika bila pokazati da smo mi dostojni Europljani, sjećam se jednog "Otvorenog " s Dodikom i Hebrangom gdje Hebrang tumači kako je HR sve učinila da postane patrner MZ, a na to Dodik bez imalo zadrške " To i je vaš problem".

NE znam što će biti kad se uđe u EU i koliko će se moći zaštiti lokalni interesi , odnosno kolike će biti ovlasti, ali dosad se definitivno moglo da se znalo i htjelo, dobro opet je pitanje koliko bi znanje bilo stvarno potrebno da se odupre tako moćnim financijiskim organizacijama kad oni za nešto zapnu, ali činjenice govore da je spletom nesređenih okolnosti i nemogućnosti dogovora BH resursi su još uvijek u BH vlasništvu, a ni država nije zadužena.

Citiraj Prvotno napisano od mateb Vidi poruku
    Na zemlje EEA se primjenjuje većina zakonodavstva (pravne stečevine) EU, ali one ne mogu sudjelovati u donošenju tih propisa.

da, ali monetarna i fiskalna politika ostaju u nadležnosti pojedine države. Mi unutar EU nemamo mogućnost formiranja vlastite monetarne politike, a ni fiskalne. Iako ni ova što vodi rohatinski nije nešto uspješna ako se izuzme bankarsko/financijski sektor. ostaje mi nada da će doći netko tko će ipak voditi monetarnu politiku za dobro zaduženog naroda.
    Posljednje uređivanje od Graničar Jozo : 28-01-2011 at 09:24

I da, rast BDP-a sam po sebi ne govori o tome je li ekonomska politika kvalitetna, ili ne. Važniji su, po mom mišljenju, nadnice i zaposlenost.
    dodao bih i struktura BDP-a.

Ugovor u funkcioniranju EU:

Article 34
    (ex Article 28 TEC)
    Quantitative restrictions on imports and all measures having equivalent effect shall be prohibited
    between Member States.
    Article 35
    (ex Article 29 TEC)
    Quantitative restrictions on exports, and all measures having equivalent effect, shall be prohibited
    between Member States.
    Article 36
    (ex Article 30 TEC)
    The provisions of Articles 34 and 35 shall not preclude prohibitions or restrictions on imports,
    exports or goods in transit justified on grounds of public morality, public policy or public security; the
    protection of health and life of humans, animals or plants; the protection of national treasures
    possessing artistic, historic or archaeological value; or the protection of industrial and commercial
    property. Such prohibitions or restrictions shall not, however, constitute a means of arbitrary
    discrimination or a disguised restriction on trade between Member States.

ja tebe ovdje ne mogu pobiti nikakvim argumentom. ali meni "nešto" govori drugačije... evo samo par primjera za koje ja znam

http://www.monitor.hr/clanci/belgijs...desnica/11784/
    http://www.monitor.hr/clanci/zbog-ha...i-kolaps/6692/

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,6405265,00.html

Profesor Harald von Witzke, ekspert za poljoprivredu na berlinskom Humboldt-Univerzitetu
    Znamo da će se potražnja za hranom u prvoj polovini 21. stoljeća udvostručiti. Istovremeno raste i potražnja za kvalitetnim proizvodima. Biće jako teško udovoljiti tim zahtjevima, osim ako ne počnemo da intenzivno investiramo u naučna istraživanja na ovom polju. To je nešto što je proteklih godina u bogatim zemljama, kao posljedica života u izobilju, zanemarivano
    ovo mi se ne sviđa. a podatak koji iznosi ovaj profesor o udvostručenju govori o nužnosti zadržavanja poljoprivrednih površina u vlastitoj nadležnosti. koliki prijelazni period će hrvatska dobiti kada su poljoprivredna zemljišta u pitanju?

da, ali monetarna i fiskalna politika ostaju u nadležnosti pojedine države. Mi unutar EU nemamo mogućnost formiranja vlastite monetarne politike, a ni fiskalne. Iako ni ova što vodi rohatinski nije nešto uspješna ako se izuzme bankarsko/financijski sektor. ostaje mi nada da će doći netko tko će ipak voditi monetarnu politiku za dobro zaduženog naroda.
    Hrvatska zadržava, u velikoj mjeri, samostalnu monetarnu politiku dok ne uđe u eurozonu, a to može biti 100 godina nakon što uđemo u EU. Fiskalna politika ostaje samostalna i unutar EU, ako se ne računaju prilozi u zajedničku kasu, samo i članice EEA moraju davati neke priloge.

Doprinosi, izravni porezi i raspodjela sredstava (uključujući izračun mirovina) su u nadležnosti članica EU. One, jedino, ne smiju koristiti ta sredstva kao sredstvo trgovinskog protekcionizam, ali to ne smiju ni članice EEA.

caporegime caporegime avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4

EU dolazi, što nam donosi

Iako se za Hrvatsku nikad ne može sa sigurnošću reći da je obavila sve što trebala u svijetlu pristupnih pregovora za EU, te da je njezin ulazak u zajednicu i vremenski utvrđeno, obzirom na stalne nove uvjete koji se pojave otprilike nakon što prethodni,po riječima samih EU činovnika-posljednji, budu zadovoljeni.
    Ako se ipak složimo da nam je unatoč pritiscima i kočenjima EU blizu, menoge stvari koje će se doticati u običnog građanina će se primijeniti dok mnoge stvari za koje mislimo da će situaciju mijenjati iz korijena će ostati iste.
    Kako će se dakle sam ulazak odraziti na položaj hrvatskih građana i posebno na položaj Hrvata u BiH?

Hrvatska zadržava, u velikoj mjeri, samostalnu monetarnu politiku dok ne uđe u eurozonu, a to može biti 100 godina nakon što uđemo u EU. Fiskalna politika ostaje samostalna i unutar EU, ako se ne računaju prilozi u zajedničku kasu, samo i članice EEA moraju davati neke priloge.

Doprinosi, izravni porezi i raspodjela sredstava (uključujući izračun mirovina) su u nadležnosti članica EU. One, jedino, ne smiju koristiti ta sredstva kao sredstvo trgovinskog protekcionizam, ali to ne smiju ni članice EEA.
    a ne znam koliko je samostalna ako je određena Maastrichtskim kriterijima. dakle fiskalni manjak ne smije biti veći od 3% BDP-a, a ukupan javni dug ne smije biti viši od 60 posto BDP-a. Ovo samo po sebi nije ni loše ali te ipak ograničava u vremenima krize. članarine se plaćaju svugdje pa je tako i u EEA. što se tiče prihvaćanja eura ne znam postoji li određeni rok.

Zanima me ovo boldano, kako je moguće poreze i doprinose koristiti kao trgovinske barijere?

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    Citiraj Prvotno napisano od Ilirk@ Vidi poruku
    mateb, tribalo bi otvoriti jedan topic o eu, EU - FAQ - pitajte matu, i zakačit ga na vrvo foruma, vidim ja da nama svima triba malo edukacije o toj problematici...
    po želji: http://hrhb.info/showthread.php?t=174

možete li ove postove prebaciti u tu temu?

Neće ona tako skoro doć, ne boj se..

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    kako mi s godinama vrijeme sve brže ide, doći će eu dok nisam trepnuo.
    pa ja stvari iz 95' kažem ko da je jučer bilo.
    tih 2-3-4-5 godina neće ništa značiti.
    taman dok raspravimo temu.

pa njima je trebalo 50 godina sa naprave sistem koji ne funkcionira. teško da mi to možemo u par godina prokljuvit

a ne znam koliko je samostalna ako je određena Maastrichtskim kriterijima. dakle fiskalni manjak ne smije biti veći od 3% BDP-a, a ukupan javni dug ne smije biti viši od 60 posto BDP-a. Ovo samo po sebi nije ni loše ali te ipak ograničava u vremenima krize. članarine se plaćaju svugdje pa je tako i u EEA. što se tiče prihvaćanja eura ne znam postoji li određeni rok.

Zanima me ovo boldano, kako je moguće poreze i doprinose koristiti kao trgovinske barijere?
    Pa bio je, recimo, jedan slučaj (bilo ih je dosta sličnih) gdje su Francuzi nabili veće poreze na prodaju jačih automobila. Naravno, francuska industrija je tada proizvodila samo slabije automobile, tako da su time sprečavali uvoz auta (njemačkih) u Francusku.

Dakle, neizravna ili izravna diskriminacija je zabranjena. Dalje, ne možeš naplaćivati više cijene bolničkog liječenja osobama koje nisu osigurane kod domaćeg socijalnog zdravstvenog, nego onima koje jesu. Ne možeš naplaćivati veće doprinose stranim državljanima (druge države EU) nego domaćima, i slično.

Problemi su za države u zadnje vrijeme, recimo, nastali oko oporezivanja dividendi ako imaš firmu u jednoj državi, a vlasnika dionica u drugoj itd. Države često oslobađaju pojedinca dijela poreza na dohodak, jer je porez na dividendu već naplaćen kao korporativni porez, pa se uračuna u obvezu poreza na dohodak. Problem nastaje ako je korporativni porez naplatila druga država, u kojoj firma ima sjedište. Onda država tog čovjeka mora odbiti od domaće porezne obveze porez koji je naplatila država sjedišta firme. Sloboda kretanja kapitala.
    Posljednje uređivanje od mateb : 28-01-2011 at 12:13

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove