+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 5 1 2 3 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/86

Tema: Hercegovci

Hercegovci

Stalno se po forumu poteže pojam Hercegovac pa me zanima šta bi zapravo tribalo to značit? Meni je to regionalna odrednica koja me totalno zbunjuje ako se pridstavlja ko pojam za jednu jedinstvenu skupinu ljudi ili jedinstvenu skupinu osobina. Mogu li zapadni Hercegovci otet istočnima primat na naziv Hercegovac pa da recimo Srbijanci kad im se kaže Hercegovac prvo pomisle na Hrvata i to dapače samog Rafaela Bobana, a da ostanu totalno zbunjeni kad im se kaže da su Hercegovci zapravo i Vojsilav Šešelj, Vuk Drašković i četnik Petar Baćović koji je po Rami pokla više od 2000 ljudi u jednom naletu. Jesu li Dubrovčanima Hercegovci Ljubušaci ili Trebinjci? Ili u svakom narodu može paralelno supostojat taj termin pa da svak misli šta oće? Mogu li Duvnjaci , Kuprešaci i Livnjaci bit Hercegovci? Dakle nije meni problem sam termin (Hercegovci su ljudi koji žive ili su rodom iz Hercegovine) nego kad se pod tim terminom želi prikazati nešto van toga, nešto puno jedinstvenije i jasnije oblikovano, nešto u smislu subetnika pa onda Duvnjaci, Kuprešaci i Livnjaci stvarno jesu Hercegovci, ali to zasigurno nisu oni iz Ljubinja i Nevesinja, pače jedva da su i oni iz Mostara.

caporegime caporegime avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    Ja pojam hercegovac izdvajam kao skup obilježja a ne kao geografski pojam.
    dakle čovjek kji je hrabar, pošten, koji te čvrsto stisne za ruku pri rukovanju, koji će ti pomoć kad god to može, koji će te u oči gledat i koji ti ništa iza leđa raditi.
    čovjek s kojim znaš na čemu si.
    dakle takvih je danas jako malo.
    pogotovo u hercegovini danas.

pojam hercegovac u Hrvatskoj ne označava regionalnu pripadnost. Tako da tamo jedan Trebinjac sigurno neće biti etiketiran hercegovcom. Duvnjak i Livnjak pod normalno ulaze u tu skupinu.

To je političko-svjetonazorski pojam.

Označava sve desno na jugu. Od Dubrovnika do Like. Nerijetko..o užasa..Imoćani su samo dio hercegovštine.

sjećam se ko jučer..kad smo se svojevremeno svađali na onom forumu hr..da su oni ljuti urbani, tada je to bilo ludilo..trpali pod hercegovinu..Sinj pa čak i Zadar

jer njima je svatko tko tada nije pljuvao po Tuđmanu npr..ratu, Gotovini automatski bio hercegovac..

to je kombinacija idiotluka i bjesnoće..

to nisu bila djeca od 7-8 godina nego magarci i magarice odavno punoljetni..

Po Capu Hercegovac je karakter, može bit čak i kauboj pa je Hercegovac, zapravo John Wayne odnosno likovi koje glumi bili bi oličenje Hercegovca, a po Inkviju Hercegovac je ipak regionalna oznaka samo što pridstavlja cilo hrvatsko dinarsko područje bez obzira bilo u Hrvatskoj ili BiH, i brda i more. Tako su po njemu i Boduli Hercegovci. Ima li još kakvo viđenje ko bi to sve bio Hercegovac?
    Posljednje uređivanje od Škutor Mate : 18-01-2011 at 14:15

Maturino ja sam rekao kako su na pojam hercegovac gledali njihovi mrzitelji a on meni da ja to smatram hercegovinom..

umiješ li ti čitati..

i razumjevati..

jer njima je svatko tko tada nije pljuvao po Tuđmanu npr..ratu, Gotovini automatski bio hercegovac..
    ovo može biti i politička ili domoljubna odrednica, Hercegovci su svi oni koji glasaju za desne stranke pa su onda Hercegovci recimo i Zagorci koji tako misle i politički se određuju, Tuđman bi bio najveći Hercegovac iako je kajkavac
    Posljednje uređivanje od Škutor Mate : 18-01-2011 at 14:27

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Maturino ja sam rekao kako su na pojam hercegovac gledali njihovi mrzitelji a on meni da ja to smatram hercegovinom..

umiješ li ti čitati..

i razumjevati..
    ma svatijo sam samo tražim sve moguće definicije Hercegovca

šta je tebi točno hercegovac?

Maturino ja sam rekao kako su na pojam hercegovac gledali njihovi mrzitelji
    a imaš počesto znak jednakosti između hercegovca i ratnog profitera, lopova, vozača mercedesa... itd.

Po meni je hercegovac isto oznaka regionalne pripadnosti. stigmatizirana, ali opet bolje stigmatizirana u odnosu na bosance (glupi).

Doduše, ima par godina da napade na hercegovce doživljavam kao napade na sve hrvate iz BiH. I nisam se jednom zakačio zbog toga

Citiraj Prvotno napisano od Škutor Mate Vidi poruku
    ma svatijo sam samo tražim sve moguće definicije Hercegovca

šta je tebi točno hercegovac?

nijesam nika do tome puno razmišljao jer meni regionalna odrednica malo šta znači...ja sma što bi se reklo integralac od glave do pete

osim u zadnje vrime..na način..jesam hercegovac ¨¨¨¨ti mater i šta hoćeš..

dok nije počeo rat, nitko to nije furao..ajde dobro mi duvnjaci ionako nismo ere , možda su to ljubušaci u briježani furali.

meni je to obična regionalna odrednica..prepuna stereotipa koliko negativnih toliko bome i pozitivnih..

izmitologiziran pojam.

Ilirk@
    Gost
    za mene su hercegovci samo škutori, a hercegbosanci sve ostalo :p

hercegovci su momci za koje bih kćeri udala.

hercegovac je nino raspudić jer je politički škutor

hercegovci su one ljudine što ligaju pod tenkove i privrću auta i šamaraju naoružane unproforce.

hercegovci su čudna sorta. moreš ih istrat iz hercegovine vrlo lako, ali hercegovinu iz njih nikako.

volim hercegovce i sve koji se tako osjećaju! neka crknu dušmani!

škutorka sam prava i toga se ne stidim,
    kome smeta, nek me poljubi u ovo na čem sidim..

Ilirk@
    Gost
    nijesam nika do tome puno razmišljao jer meni regionalna odrednica malo šta znači...ja sma što bi se reklo integralac od glave do pete
    a vidiš mene. ja sam ti škutorlokalpatriot. teški. tona i pol s karakterom žive vage. a i jopet integralist. i ne znam kako pa sad to??

i regionalna odrednica mi ne predstavlja problem, ali mi znači dosta toga čim uočavam razlike.

recimo, meni se ne more mirit bosanski hrvat sa jednim imoćaninom, pa sad to shvatite kako hoćete. to je tako.

a opet, jedan zagorac mi nije ni do koljena srednjobosanskom hrvatu. istranin mi je pi*kin dim naspram posavljaka i slavonca... i td.

naravno, govorim o svojim osjećajima prema spomenutima, a ne o ljudskim kvalitetama.

jebote, pa ja nisam ni I od integralista

caporegime caporegime avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    pravi hercegovac skida crveno s pršuta i jede samo bijelo.
    pravi hercegovac jede kapulu ko jabuku.
    pravi hercegovac se tuče do smrti
    pravi hercegovac pravi najlipšu dicu.
    moja kćerka je predivna.
    Posljednje uređivanje od caporegime : 18-01-2011 at 15:20

Ilirk@
    Gost
    sve potpisujem osim tog prvog.
    ja otkad znam za sebe, činim obratno :p

Ugledni član zlatni_ljiljan avatar
    Datum registracije
    Dec 2010
    Citiraj Prvotno napisano od caporegime Vidi poruku
    pravi hercegovac skida crveno s pršuta i jede samo bijelo.
    pravi hercegovac se tuče do smrti
    pravi hercegovac pravi najlipšu dicu.
    moja kćerka je predivna.

Za pravog hercegovca se prave extra mercedesi u njemachkoj, tako podesheni pendzeri da mogu obadvije ruke staviti kroz pendzer

Loma zezanje hercegovci,nemojte zamjeriti veselom Bosancu

E ovo si se zajebo, pravi hercegovac jede kapulu sa slaninom, a kapulu ko jabuku jede Ciganović i svi oni opsjednuti tenom i ljepotom.

Kad su rojs i ciganović bili kod Knjaza, onda ima je dao kapulu , baš ko jabuku, i Ciganović je pojede bez ikakvog žmirenja i mrštenja, a Rojs , normalno , se teško nosio sa samom kapulom.
    Tada im je dao da pričuvaju i zmiju, Ciganović je drži, još je peverzno promatra, a Rojs se izmiče i gadi mu se, hero , dakle mrzi zmije i gleda da ju zatuče, a jabuku jede ko jabuku, normalno.

Hercegovac je konzervativan, prirodan, iskren i što je najvažnije i danas teško za naći, Hercvegovac je normalan, da ga jebeš meni ono sve sa strane izgleda nenormalno, ne mislim na bolesti i preverzije , nego na ono zdravo , što se kaže seljačko, logično razmišljanje.

Citiraj Prvotno napisano od Ilirk@ Vidi poruku
    recimo, meni se ne more mirit bosanski hrvat sa jednim imoćaninom, pa sad to shvatite kako hoćete. to je tako.

Ilirk@
    Gost
    Citiraj Prvotno napisano od zlatni_ljiljan Vidi poruku
    Za pravog hercegovca se prave extra mercedesi u njemachkoj, tako podesheni pendzeri da mogu obadvije ruke staviti kroz pendzer

Loma zezanje hercegovci,nemojte zamjeriti veselom Bosancu
    to je ona slim linija, ero-70, širine 70 cm...

Ilirk@
    Gost
    Citiraj Prvotno napisano od Graničar Jozo Vidi poruku

IIII
    a čuj, imoćani su me vazda gotivili, a za bosance sam uvik bila samo ercegovka koju ne triba ženit ni pod razno.
    znaš ono, srce puče, al babo ne da...
    pa to je tako.. ako se ne ljutim ja, ne ljuti se ni ti

ja sam samo tužan. ne ljutim se

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove