+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 4 1 2 3 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/71

Tema: Stranci u Domovinskom ratu

Stranci u Domovinskom ratu

Mislim da je ovo jako zanimljiva i intrigantna tema. Koliko znamo o njim. Neki su došli iz avanturizma, neki zbog borbe protiv komunizma a neki i zbog trećih stvari. Ali nebitno. Bili su tu pomogli su nam u vremenu kad su mnogi Hrvati brisali preko grane. Mnogi su poginuli, mnogi su ranjeni, većinom su zaboravljeni od hrvatskih vlasti neki su se vratili u svoje zemlje, neki su ostali tu, oženili se i prihvatili ovu zemlju kao svoju. ovo je topic o njima. Da ih se prisjetimo i napišemo nešto o njima i da navedete nekoga ko vam je zanimljiv i da date podatke..

evo za početak jedan od njih..mladi Francuz Jean Michel Nicollier

http://youtu.be/mH-o_skc0lA
    Posljednje uređivanje od Inkvizitor : 21-10-2011 at 12:28

caporegime caporegime avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    zanimljivo je da smatramo veliku britaniju i nizozemsku kao zemlje koje su hrvatskoj bile i danas su najmanje sklone.
    a najbrojniji strani dragovoljci su bili englezi i nizozemci.
    valja spoemnuti i činjenicu da je odnos hrvatske države prema tim ljudima u najmanju ruku bio sramotan.
    ako je već i bilo onih koji se mogu podvesti pod pojam psi rata, takvi su prestankom većih djelovanja otišli ali bijedno je to što država nije izašla u suret onima koji su htjeli ostati iako ih ima dosta koji su na kraju i ostali, nastavili svoju službu unutar hv-a, neki su se i oženili, trajno naselili.
    da ova država vrijedi, svima njima bi trebalo podijeliti državljanstva, jer su ih krvlju zaslužili te omogućiti da se nasele, tj. dati im stanove na korištenje, po potrebi mirovine ili placeve, građevinski materijal.....
    bolji su oni ljudi nego tisuđe dezertera, lažnih branitelja i ostalih muktaša i parazita koji bi ovu zemlju prvom prilikom prodali.
    ex. m. BBB ZG +40, 50-100

Da, Britanci i Nizozemci najbrojniji. Tko bi rekao. Englezi čak najbrojniji mislim.

Evo nekakve statistike koju sam našao na internetu.

Od stranaca je za Hrvatsku najvise palo Engleza sa 139 sudionika, 15 poginulih i 20 ranjenih...

England (139) = 15 killed , 20 wounded
    Germany (53) = 14 killed , 8 wounded
    France (67) = 8 killed , 20 wounded
    USA (18) = 3 Killed , 1 wounded
    Hungaria (33) = 2 killed , 5 wounded
    Austria (10) = 2 killed , 1 wounded
    Nederland (27) = 2 killed , 2 wounded
    Italy (7) = 2 killed , 1 wounded
    Canada (7) = 2 killed
    Switzerland (4) = 2 killed
    Belgium (4) = 1 killed , 1 wounded
    Australia (15) = 1 killed , 2 wounded
    Portugal (2) = 1 Killed
    Ukraine (1) = 1 killed
    Slovakia (4) = 1 killed , 1 wounded
    Irish (10) = 1 killed , 2 wounded
    Scotland (5) = 1 killed , 2 wounded
    Bulgaria (2) = 1 killed
    Rhodesia (1) = 1 Killed
    Dannmark (4) = 1 Killed
    Gambia (1) = 1 Killed
    Finland (3) = 2 wounded
    Chile (1) = 1 wounded
    Spane (4) = 2 wounded
    Poland (8) = 1 wounded
    Sweden (3) = 1 wounded
    Wales (4) = 1 wounded

Izvor: http://www.blog.hr/print/id/16270866...skom-ratu.html
    Posljednje uređivanje od Graničar Jozo : 21-10-2011 at 13:20

Citiraj Prvotno napisano od Graničar Jozo Vidi poruku
    Evo nekakve statistike koju sam našao na internetu.

Od stranaca je za Hrvatsku najvise palo Engleza sa 139 sudionika, 15 poginulih i 20 ranjenih...

England (139) = 15 killed , 20 wounded
    Germany (53) = 14 killed , 8 wounded
    France (67) = 8 killed , 20 wounded
    USA (18) = 3 Killed , 1 wounded
    Hungaria (33) = 2 killed , 5 wounded
    Austria (10) = 2 killed , 1 wounded
    Nederland (27) = 2 killed , 2 wounded
    Italy (7) = 2 killed , 1 wounded
    Canada (7) = 2 killed
    Switzerland (4) = 2 killed
    Belgium (4) = 1 killed , 1 wounded
    Australia (15) = 1 killed , 2 wounded
    Portugal (2) = 1 Killed
    Ukraine (1) = 1 killed
    Slovakia (4) = 1 killed , 1 wounded
    Irish (10) = 1 killed , 2 wounded
    Scotland (5) = 1 killed , 2 wounded
    Bulgaria (2) = 1 killed
    Rhodesia (1) = 1 Killed
    Dannmark (4) = 1 Killed
    Gambia (1) = 1 Killed
    Finland (3) = 2 wounded
    Chile (1) = 1 wounded
    Spane (4) = 2 wounded
    Poland (8) = 1 wounded
    Sweden (3) = 1 wounded
    Wales (4) = 1 wounded

Izvor: http://www.blog.hr/print/id/16270866...skom-ratu.html
    Zanimljiv spisak..da..daleko najviše Engleza ali po poginulima Nijemci skoro isti..

Ili ja slabo vidim ili tu nema Argentine..a čuveni Argentinac..

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    možda je bio jedini.
    čudno je da ga nema jer je čovjek bio legenda među specijalnik postrojbama.
    kako su ga komunjare odjebali i šta su mu podvalili je gadljivo da ne može biti gadljivije

Citiraj Prvotno napisano od Inkvizitor Vidi poruku
    Ili ja slabo vidim ili tu nema Argentine..a čuveni Argentinac..
    da ga statistika nije obuhvatila kao mađara?

jeli to riječ o Eduardou Floresou - Chicou ili sam ja nešto pobrkao?

http://dalje.com/hr-svijet/madjarski...erorist/253556

U članku se spominje na ima i mađarsko i hrvatsko državljanstvo.

Citiraj Prvotno napisano od Graničar Jozo Vidi poruku
    da ga statistika nije obuhvatila kao mađara?

jeli to riječ o Eduardou Floresou - Chicou ili sam ja nešto pobrkao?

http://dalje.com/hr-svijet/madjarski...erorist/253556

U članku se spominje na ima i mađarsko i hrvatsko državljanstvo.

Nije to taj..

mislim da je to ovaj

Rodolfo Barrio Saavedra

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    tako je rodolfo.
    inače frajer je bio em jeben fajter am majstor jujutsu.
    vizualno je međutim izgledao tako da bi svatko podcijenio.

Pa nije mrtav. Odnosno, nije poginuo u ratu.

http://www.vojska.net/eng/biography/...vedra/rodolfo/

Njegov intervju za Slobodnu.

http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/20.../novosti01.asp
    Posljednje uređivanje od Graničar Jozo : 21-10-2011 at 15:55

Stari lisac
    Datum registracije
    Mar 2011
    Blog Entries
    41
    Bez obzira na razloge dolaska u Hrvatsku svim tim ljudima treba iskazati zahvalnost.Nažalost po običaju ova državica ima gadnu naviku zaboravljanja tko ju je branio.

Čitam danas kako Jean Michel Nicollier nema status branitelja.Ako je to točno to je velika sramota.

Super ugledni član exx avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Brigadir Rodolfo,iliti Argentinac je u masu stvari unaprjedio HV,kako tjekom rata tako i kasnije u ustrojavanju manjih djelova postrojbi,specijaliziranih za najteže zadaće tako i u samoj obuci vojnika ( najteža obuka u HV u bio je commando tečaj kojeg je upravo on osmislio i realizirao,a kojeg je završavalo u prosjeku max 5 % onih koji bi uopče prošli selekciju za isti...dakle naj od hv-a kaj postoji zahvalimo njemu).
    Vojnik,vojničina i mozak,čvrsto uz i za svog vojnika..ovi idijoti koji ga blate....šupci i profiteri ništa drugo

Talking

Citiraj Prvotno napisano od exx Vidi poruku
    Brigadir Rodolfo,iliti Argentinac je u masu stvari unaprjedio HV,kako tjekom rata tako i kasnije u ustrojavanju manjih djelova postrojbi,specijaliziranih za najteže zadaće tako i u samoj obuci vojnika ( najteža obuka u HV u bio je commando tečaj kojeg je upravo on osmislio i realizirao,a kojeg je završavalo u prosjeku max 5 % onih koji bi uopče prošli selekciju za isti...dakle naj od hv-a kaj postoji zahvalimo njemu).
    Vojnik,vojničina i mozak,čvrsto uz i za svog vojnika..ovi idijoti koji ga blate....šupci i profiteri ništa drugo
    I Šepurinama je centar bio za komando obuku,obuku su vodili bivsi legionari i hrvati i francuzi, padobranski tecajevi, stvarao se docasnicki kor (bit svega je da se stegom i besprijekornim znanjem zapovjed prenosi sa casnika na vojnika) zato je strvaran dočasnički kor.!Završni ispit je bio pješaćenje od Zadra do Zagreba ukupno 240km.2000 kad je pobijedila koalicijska vlada raspustila je ovaj kamp za obuku kao preskup,smatrali su taj kamp kao da je u njemu politicka stranka i nanijeli neprocijenjivu stetu hrvatskoj vojsci!

"ZNOJ STEDI KRV!

Samo da se zna
    Posljednje uređivanje od mardar : 26-10-2011 at 00:01

Argentinac je sada..gdje?

navodno je bio u Iraku kao instruktor. On je prvu slavu dobio koloiko se sjećam na livanjskoj bojišnici uz Gotovinu..ili?

Citiraj Prvotno napisano od mardar Vidi poruku
    I Šepurinama je centar bio za komando obuku,obuku su vodili bivsi legionari i hrvati i francuzi, padobranski tecajevi, stvarao se docasnicki kor (bit svega je da se stegom i besprijekornim znanjem zapovjed prenosi sa casnika na vojnika) zato je strvaran dočasnički kor.!Završni ispit je bio pješaćenje od Zadra do Zagreba ukupno 240km.2000 kad je pobijedila koalicijska vlada raspustila je ovaj kamp za obuku kao preskup,smatrali su taj kamp kao da je u njemu politicka stranka i nanijeli neprocijenjivu stetu hrvatskoj vojsci!

"ZNOJ STEDI KRV!

Samo da se zna
    Zar to nije bio Werner Ilić.

Zar to nije bio Werner Ilić.
    Pa jeste Verner Ilić ja sam samo malo dodao na ovo o strancima Verner Ilić je bio instruktor eto nisam stavio.

Argentinac je sada..gdje?

navodno je bio u Iraku kao instruktor. On je prvu slavu dobio koloiko se sjećam na livanjskoj bojišnici uz Gotovinu..ili?

Pricalo se da je u Zagrebu ili okolici, ozenio se i zivi tu.

Bio je sa Gotovinom na livanjskom bojistu i dan danas uziva posebno postovanje. Valjd je to bila prva slava na nasem podrucju? Bio je od istaknute vaznosti!

Pa jeste Verner Ilić ja sam samo malo dodao na ovo o strancima Verner Ilić je bio instruktor eto nisam stavio.
    Argentinac je vodio obuku u Gakovu , jednom manje poznatom comando kampu , ali oni koji su prošli Gakovo svjedoče o zaista paklenoj i pravoj obuci .

Super ugledni član exx avatar
    Datum registracije
    Nov 2010

"ZNOJ STEDI KRV!

Samo da se zna

Dočasnički tečaj u Šepurinama,tj tečaj za zapovjednika gardijskog desantnog pješaštva nema veze sa commando tečajem u Šepurinama na kojeg su išli oni sa najboljim ocjenama sa ovog prvog tečaja ( uz ova dve u Šepurinama se radilo još neke tečajeve) isključivo po želji i osobnoj odluci.
    Argentinčev tečaj commando,trajao je duže od onog u šepurinama,ukupno 3,5 mjeseca,rađen je isključivo u prirodi što uključuje i ne spavanje u kampu ili barakama,već tabor,šator,šatorsko krilo,kabanica itd,itd...sve je rađeno bojevom municijom i tečaj je bio na dobrovoljnoj bazi za sve pripadnike 1 hgz - a,a OBVEZAN za brigadne izvidnike 1 HG Zd,kojima je isti i bio zapovjednik.
    Neki pripadnici 1 hgz koji su završili oba ( i šepurine i argentinčev) debelu prednost u težini,kvaliteti,iscrpljivosti i svrsishodnosti davali su upravo Argentinčevu.

Gardijsko središte za specijalističku obuku dočasnika (SGSOD Damir Tomljenovič -Gavran) u Šepurinama prestalo je sa radom u tom obliku 2000,kada je instruktorski dio središta pripojen snagama za brzo djelovanje 350.obavještajne bojne u koju su osim šepurina ušli djelovi 1 hg zdruga i 350.diverzantskog odreda,te je ta biojna imala 5 komponenata: logistika*instruktori,amfibijska sat,padobranska sat,brdsko planinska sat,sat za diverzije,podvodne i izvidničke.

kad se več treba znat

Vjeruj,o Šepurinama dobro znam,padobransku sam završaio tamo.
    Posljednje uređivanje od exx : 27-10-2011 at 21:03

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove