+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 2 1 2 PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/38

Tema: Dijaspora

Ugledni član zlatni_ljiljan avatar
    Datum registracije
    Dec 2010

Dijaspora

evo tema koja je zamisljena da buducim pokoljenjima bude zvijezda vodilja i kratki mali prirucnik o dijaspori...

Datum registracije
    Dec 2010
    Dijaspora se sastoji od 80% asocijalnih slucajeva koji su usljed manjka obrazovanja morali da napuste svoja ognjista u potrazi za korom kruha razasuti cijelim svijetom od Aljakse do Mexica,karakteristike ove grupe su choporativno kretanje njenih pripadnika uvijek najmanje 5-6 sunarodnjaka,obavezno posjecivanje zavicajnih klubova u kojem se toci najjeftinija cuga ,naravno domaca...njihova djeca su obicno zbunjena i ne pripadaju sredini u kojoj su odrasli odnosno rodjeni,ne vladaju maternjim jezikom sto ih ne sprecava da slusaju Thompsona ,Cecu ili pak Halida ovisno o kojoj se podgrupi govori...u dijaspori se ove podgrupe jako dobro slazu sa slicnim choporima koje dolaze sa balkanskog poluostrva,svaki exemplar ovog chopora odlazi najmanje jednom godisnje u zemlju iz koje vuce porjeklo i dole se "odmara" iako moze za te iste krvavo zaradjene novce da bude negdje na Tajlandu i da mu hlade jajca,ali ne on kao i svaki pravi domoljub bira zemlju svojih pradjedova i ostavlja do posljednjeg centa u njoj ne zaleci ni kap prolivenog znoja ,vikajuci ture ispred lokalnog granapa seoskom choporu u domaji...neprihvaceni od zemlje domacina,neprihvaceni od zemlje porjekla nerijetko padaju u razne depresije koje se manifestiraju kroz agresivno ponasanje,pa cak u tezim slucajevima i suicidalnim mislima...

to be continued

Nisam baš primjetio da im je zvat ture jača strana.
    Imam ja takvih u obitelji, brate stisli se...
    Ali u sat vremena okrenu kroz priču koji milion eura. I pošalju piće curama za suprotni stol, plaćaju turu od 4 km sa 100 eura i naviše... Ali za tvojim stolom ništa.
    Izuzetci su oni koji su otišli kao već formirane osobe od 17g pa nadalje, koji su odrasli s nama, znaju što je izaći s petakom, ti nedaju platit.

Između ovih podgrupa u današnje vrijeme vlada ljubav malo čudno, iako su uglavnom svi završili u dijaspori zahvaljujući nekoj od druge podgrupe.
    Da li je to još samo jedan dokaz njihovog neuklapanja u sredini u koju su došli?

Na ovu temu mogao bih što šta napisati. Ali drugom prilikom.

Ovim putem ću samo dodati da nas kao i u domovini i u djaspori ima svakakvih.

caporegime caporegime avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    iako je pogriješio u postotku opisana skupina doista postoji i funkcionira na opisani način.
    ipak, znam jako puno ljudi u dijaspori a koji žive na suprotan način odnosno na čast i posnos sebe, roditelja kao i zemlje iz koje su došli.
    treba reći i to da je razlika u načinu života kao i različitost tekuće problematike u životu jednog hrvata ili muslimana ili srbina, koje ćemo za potrebe teksta nazivati dijasporcima, stvara tennzije da ne kažem antagonizme između njih i njihovih u zavičaju i pri tome ne bih baš uvijek stao na stranu nas domorodaca jer su mnoge kritike dijaspore odnosno njezinih predstavnika,usmjerene na način života kao i sustav vrijednosti nas domorodaca, na mjestu.
    ipak, za bolji uvid, potrebno je poznavanje osobe pojedinačno.

Definitivno ima predstavnika iz djaspore koje bi mogao opisati na ljiljanov način. Čak ih ima toliko da ih se često uzima kao primjerak djasporaša, možda i zato jer su "drugačiji", uočljiviji. Ali 80% je pretjerivanje.

TheBronxBomber
    Gost
    Ne bi se stel mesati...

Datum registracije
    Dec 2010
    Ja pripadam tzv novoj dijaspori i mogu reci da sam jako negativno iznenadjen "nasom" (ma cija ona ustvari bila) dijasporom...to su ljudi koji kako HVO-11O rece ljudi kojima makovo zrno ne moze kroz guz proci,koji zive mahom ko dzukele u zemljama koje su ih primile,obicno ne i uvijek manualci (cast izuzetcima) koji su jebeno ogorcheni vlastitim neuspjehom,jer zamislite kad se mora ginekologu i onda se mora povesti snaha da prevodi jer gdja ne razumije kad Doc kaze budite ljubazni i rasirite vase donje ekstremitete...posebno su uzorci gore pomenutih kivni na cijeli svijet kad stignu ljeti u domaju i vide da im se dole niko ne divi,dapace da su predmet sprdnje jer se niko u domaji vise nije zacudio Opel-u Zafiri iz 2005 godine,kad vide da dole raja hoda "markirana" od glave do pete,da su na stolovima prepunih birceva najnoviji blackberry-phone,da su ribe napucane bolje nego u njihovim najsladjim snovima koje sanjaju U svojim podstanarskim shtakornjacima onda kraja deperesiji nema,tu dolaze sve frustracije do izrazaja koje nerijetko zavrsavaju na odjelu intenzivne njege nakon trovanja alkoholom...

Datum registracije
    Dec 2010
    Citiraj Prvotno napisano od HVO-110 Vidi poruku
    Nisam baš primjetio da im je zvat ture jača strana.
    Imam ja takvih u obitelji, brate stisli se...
    Ali u sat vremena okrenu kroz priču koji milion eura. I pošalju piće curama za suprotni stol, plaćaju turu od 4 km sa 100 eura i naviše... Ali za tvojim stolom ništa.
    Izuzetci su oni koji su otišli kao već formirane osobe od 17g pa dalje, koji su odrasli s nama, znaju što je izaći s petakom, ti nedaju platit.

Između ovih podgrupa u današnje vrijeme vlada ljubav malo čudno, iako su uglavnom svi završili u dijaspori zahvaljujući nekoj od druge podgrupe.
    Da li je to još samo jedan dokaz njihovog neuklapanja u sredini u koju su došli?

Svaka ti je u ovom postu na svome mjestu

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    da, nisu više vremena kad se gastarbajter vraća u domaju a u domaji ni struje ni asfalta.
    pa i na njih više ne gledaju kao na nekoga tko dolazi iz zemlje čudesa.
    dapače, kako se smanjuju kulturne i tehnološke razilike mnogi gastrići padaju u depru jer ih nitko više ne doživljava.
    ali nisu srećpm svi iseljenici tog tipa.

Jebiga na ovakvim temama se uvijek mora generalizirati da se dobije neka slika.
    Hvala bogu da nisu svi takvi, ali i kad kap nafte ubaciš u kubik vode, sva se zagadi.
    Meni se čini da ih je dobar dio frustriran jer manje više sve novine i čudesa koja izađu vrlo brzo stignu i kod nas.
    Ono što mene najviše živcira je samo natjecanje među dijasporcima, tko će više imat.
    Bolje auto, bolju kuću odakle su, kuću u Zagrebu (iz mog kraja to su kuće Sesvete, Markovo Pollje, S. Kraljevec), a čovjeka moraš tražit svijećom.
    Da se obrazuju i školuju, što će to njima...

Datum registracije
    Dec 2010
    Slazem se s tobom da nisu svi takvi,naravno da ima ljudi koji nesto vrijede ovdje,ali jednostavno mentalni sklop "prosjecnog" gastera ne moze svariti da ih niko ne jebe ni za suhu sljivu,da su sad outsideri kad dodju jer se vise niko nije zacudio kilogramu njemacke kahve, deterdzentu u kojem dodje gratis telefon i satu koji ima 45 melodija i koji svijetli infracrveno u mraku...ne mogu jednostavno preboliti vrijeme kad je u Yugi bila nestasica kahve ,prashka i BOSCH mashina sad BOSCH nije vise fora...
    Posljednje uređivanje od zlatni_ljiljan : 11-01-2011 at 19:13

Datum registracije
    Dec 2010

je li ova tema služi nastavku svađe od danas.

Datum registracije
    Dec 2010

slikopis vrijedi vise no tisucu rjeci

Datum registracije
    Dec 2010
    ...ne,zasto? edukativnog je karaktera ova tema kako stoji u naslovu!

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    u moje žene kraju, sve ljudi obnovili a u kućama samo star svijet.
    ljudi koji su još prijue rata radili po njemačkoj, austriji, na kraju su obnovili te svoje kuće kao da u njih dolazi živjeti princ harry.
    a većina ni ne uspije uživati u tom svemu jer brzo poslije ovratka umiru a mladi s ne vraćaju pa ispada da su sve to tako luksuzno obnavljali uzalud.
    ja im ne zamjeram jer se tu rai uglavnom o prvoj generaciji gastarbajtera koji su od puste muke morali ići raditi i koji na neki način grade sponenike samima sebi.
    ne zamjeram im jer sve što su tako napravili napravili su za asvo novac i svojim znojem.
    al to ipak pokazuje kako je odlazak na rad vani bio i više nego samo zapošljavanje jer je to od odlaska preko povratka na godišnji pa do priprema za konačni povratak bio cijeli jedan ritual usmjeren i jednim dijelom kao demonstracija prema svojim bližnjima bilo oni nikad ne išli na rad vani bilo da su kolege gastarbajteri

Datum registracije
    Dec 2010
    To je cista glupost to pravljenje kuca, ja nisam upao u tu zamku ,nego sam se ovdje kucio jer sam tu i ovdje cu vjerovatno papak otegnuti,to pravljenje kuca dole je samo trpanje para u vrecu bez dna...daj ti meni danas,a sta ce biti sutra to samo zna onaj gore...jebi ga malo ko od tih gastera docheka penziju ili uziva u njoj duze od par godina,obicno sve sto su ustedjeli potrose u menzi raznih farmaceutskih koncerni i u ordinacijama raznih alternativnih gurua
    Posljednje uređivanje od zlatni_ljiljan : 11-01-2011 at 20:30

Datum registracije
    Nov 2010
    Blog Entries
    4
    jebiga. takva mjesta i sela postaju groblje slonova.
    ipak shvaćam ih je r je t ona kraju neka njihova posveta životu koji su prošli i pozdrav rodnom kraju iu kojega su morali otići.

Datum registracije
    Dec 2010
    Evo neka bude podtema "tudji,a ipak nashi" poznati ausländeri

rodjeni leverkuzenski hercegovac!

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove