+ Odgovori na temu
Stranica 1 od 5 1 2 3 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata str. 1/81

Tema: Upitni rezultati turističke sezone ???

Stari lisac
    Datum registracije
    Sep 2011
    Blog Entries
    2

Upitni rezultati turističke sezone ???

Da li je radi smanjenog priliva gostiju iz BiH na Makarskoj rivijeri na pomolu jedna od najslabijih turističkih godina u posljednjem desteljeću na ovom dijelu Jadrana?
    U BiH tisku se zadnjih dana mogu pronaći ovakvi natpisi koji sugeriraju da je ulaskom Hrvatske u EU i neadekvatno riješenim prelaskom granice za BiH državljane, kojim se potencijalno mogu zatražiti onih 100 eura za svaki dan boravka u RH na međudržavnoj granici, te radi opće situacije, ekonomske krize, ali i zbog bojkota BiH građana, turistička sezona u Hrvatskoj doživila totalni fijasko.
    Raspolaželi netko kakvim pokazateljima i što vi mislite o ovome svemu...

mislim da i dalje ne mogu preko granice,
    a da moram imat tih 100 e svaki put kad moram prilaziti granicu,nek to svežu mački za rep,,
    napraviti jednu krivotvorinu i držat je samo za prelazak granice,,al to kad dobijem putovnicu,,
    a do tada nema ulaska u EU

a što se tiče gostiju iz HB, to je točno da je manje nego do lani,,,
    a neka tako im i triba,,kad im mi nevaljamo,,
    ZALUD HEROJI POVIJEST PIŠU ,
    JER NAĐU SE ONI ŠTO ISTINU BRIŠU DA HERCEG BOSNA SINOVE JE DALA A DANAS JOJ NEMA NI RIJEČI HVALA !!!!
    HERCEG-BOSNO SUZO MOJA ZEMLJO BEZ SPOKOJA !!!

http://www.youtube.com/watch?feature...Czx_uWqo74#t=0

http://www.youtube.com/watch?v=leNFPy5HOxU

http://www.youtube.com/watch?v=5veX-SqhXdA

Nisu još izašli nikakvi pokazatelji da bi mogli na temelju toga nešto zaključiti tako da je još prerano govoriti o sezoni. Neke županije bilježe porast ali je do kraja još dugo i preostaje nam vidjeti kako će se razviti sve to skupa. Zasad nije baš obećavajuće i čini mi se da nije špica kao prošlih godina ali to je samo moj osobni dojam koji se odnosi na odokativne pokazatelje tako da je teško tome vjerovati.

Znam da mi je kroz ruke prošao spis makarskih ugostitelja kada su odbacivali narudžbu novih televizora u srpnju jer su im hoteli već bukirani pa odgađaju to za zimu da ne bi naštetili turizmu i komoditetu gostiju. Koliko je loš ili dobar nedolazak gostiju iz BIH ćemo opet tek na kraju vidjeti jer svaki gost ne znači prihod u turizmu. No, koliko ja znam mislim da naši Hrvati iz BIH ne bi trebali imati problema prilikom dolaska na ljetovanje niti im traže onih garantiranih 100 eura. Ispravite me ako griješim.

Stari lisac
    Datum registracije
    Aug 2011
    Ma prelazak granice ni za koga nije problem...kao i obično novinari su to prenapuhali .Mi s hrvatskom putovnicom prelazimo brže i jednostavnije nego prijašnjih godina, oni s bosanskim dokumentima dobiju samo pečat i to je to...a pričao o 100 eura je normalna,pa takav zahtjev te mogu tražiti i Slovenci i traže ponekad...tako i tu možda ih provjere ponekad.Moguć problem je u tome što su se ljudi naviknuli prelaziti s osobnom pa većina uopće nije ni imala putovnice(ni hrvatske,ni bosanske),što je rezultiralo strahovitim gužvama i u konzulatu i na mjestima izdavanja bosanskih putovnica...Znači samo ljudski nemar i nepripremljenost.

Ja bi rekao da bosnjacki mediji sebi pridaju preveliki znacaj po pitanju hrvatskog turizma.

Naravno, tu je i ogromna doza pakosti i ljubomore, standardnog osjecanja u bosnjaka kada je rijec o Hrvatima.

Da eto, propada turizam na Jadranu, jer plejada paradajz turista iz Zivinica i Olova odlazi u Crnu goru.

ma rezultati na kraju sezone neće biti poražavajući, već sigurno solidni. možda neće nadmašit lanjske, ali neće biti ni toliko loši koliko se sada misli. meni je kuća popunjena ko i lani, uglavnom švabe tako da ne vidim da je neka kriza kako oni pričaju iako na cesti istina je manje auta nego lani, ali ne nešto pretjerano manje. tako da, ne vjerujem da će nam sezona podbacit to su jednostavno klasični hrvatski crni prognozisti. mene je više strah Linića, i koji nama novi porez smišlja nego nedostatka turista.

Stari lisac
    Datum registracije
    Sep 2011
    Blog Entries
    2
    Citiraj Prvotno napisano od NorthStand Vidi poruku
    ma rezultati na kraju sezone neće biti poražavajući, već sigurno solidni. možda neće nadmašit lanjske, ali neće biti ni toliko loši koliko se sada misli. meni je kuća popunjena ko i lani, uglavnom švabe tako da ne vidim da je neka kriza kako oni pričaju iako na cesti istina je manje auta nego lani, ali ne nešto pretjerano manje. tako da, ne vjerujem da će nam sezona podbacit to su jednostavno klasični hrvatski crni prognozisti. mene je više strah Linića, i koji nama novi porez smišlja nego nedostatka turista.
    Pretpostavljao sam da je to što pišeš nekako najbliže istini, a i upis PDV mi se učinio dosta objektivnim.
    Naime pitao sam se otkuda "Avazu" podaci o stanju turizma na Makarskoj rivijeri, (ni 15 dana po ulasku RH u EU), a po osnovi toga da se navode i podaci da je prekogranični ulaz u Hrvatsku za 340.000 manji nego prošle godine za isti period i da to ukazuje na katastrofu u hrvatskom ovogodišnjem turizmu, gdje su gosti iz BiH ove godine u znatno manjem broju...
    Iskreno, to je i bio razlog da otvorim ovu temu i pokušam saznati stvarno stanje stvari, jasno, u okviru saznanja forumaša iz RH...

Citiraj Prvotno napisano od sagitarius Vidi poruku
    Pretpostavljao sam da je to što pišeš nekako najbliže istini, a i upis PDV mi se učinio dosta objektivnim.
    Naime pitao sam se otkuda "Avazu" podaci o stanju turizma na Makarskoj rivijeri, (ni 15 dana po ulasku RH u EU), a po osnovi toga da se navode i podaci da je prekogranični ulaz u Hrvatsku za 340.000 manji nego prošle godine za isti period i da to ukazuje na katastrofu u hrvatskom ovogodišnjem turizmu, gdje su gosti iz BiH ove godine u znatno manjem broju...
    Iskreno, to je i bio razlog da otvorim ovu temu i pokušam saznati stvarno stanje stvari, jasno, u okviru saznanja forumaša iz RH...
    iskreno, bolje da se ostavimo turizma, ako ćemo ovisiti o turistima iz BiH, Srbije, Slovenije itd.

nama treba što više turista s dubokim džepom, koji neće pitati za cijenu. Rusi su nam u padu, zbog viza. ali ne treba se sve centirirat na njih, imamo i nijemce francuze belgijance nizozemce talijane engleze, treba se fokusirat na tu zapadnu europu, jer tamo je više manje klijentela koja našem turizmu može biti od velike pomoći.

prema tome, nema se šta očajavat, moje je mišljenje da su ovi iz turističke zajednice odradili loš posao u marketinškom smislu, a i kriza je djelomično uzrokovala manji dolazak čeha slovaka i tih ajmo reći slabije platežne moći turista. prema tome, ne treba očajavat, ja bih uvijek bio za manji broj turista ali kvalitetniji, dakle da imaju dublji džep i da se dobro istroše u tih tjedan dva tri, koliko su već na odmoru kod nas. to je poanta turizma, pa ja kad god odem negdje je da nemam puno para oko 200-300 eura uzmem kad idem negdje na put u europu, ali boga mi doma se vraćam praznih džepova. e to mora i nama biti cilj, da gosti koji dođu su ajmo reći jače platežne moći i da ne štede pare dok ne odu van naše zemlje.

ove godine sam imo grupu poljaka, pa to je sačuvaj bože, ostavili prljavo, iskreno ću vam reći čehe i poljake nemojte slučajno primat u kuću jer su neuredni nenormalno. brišu podove s ručnicima, troše puno vode, mi nemamo vodovod već imamo šternu pa tankamo svako malo. upale tri bojlera, voda vrela ko da će se cijela vojska ljudi tuširat a ne njih 12 budala. sve u svemu, nijemci su najpouzdaniji gosti, i nema meni do gospode iz bavarske. kakva je to divota, kada vidim da je iz nekog bavarskog grada i mjestašca, odmah znam da mogu mirne duše dati ključeve.

Stari lisac
    Datum registracije
    Sep 2011
    Blog Entries
    2
    Citiraj Prvotno napisano od NorthStand Vidi poruku
    iskreno, bolje da se ostavimo turizma, ako ćemo ovisiti o turistima iz BiH, Srbije, Slovenije itd.

nama treba što više turista s dubokim džepom, koji neće pitati za cijenu. Rusi su nam u padu, zbog viza. ali ne treba se sve centirirat na njih, imamo i nijemce francuze belgijance nizozemce talijane engleze, treba se fokusirat na tu zapadnu europu, jer tamo je više manje klijentela koja našem turizmu može biti od velike pomoći.

prema tome, nema se šta očajavat, moje je mišljenje da su ovi iz turističke zajednice odradili loš posao u marketinškom smislu, a i kriza je djelomično uzrokovala manji dolazak čeha slovaka i tih ajmo reći slabije platežne moći turista. prema tome, ne treba očajavat, ja bih uvijek bio za manji broj turista ali kvalitetniji, dakle da imaju dublji džep i da se dobro istroše u tih tjedan dva tri, koliko su već na odmoru kod nas. to je poanta turizma, pa ja kad god odem negdje je da nemam puno para oko 200-300 eura uzmem kad idem negdje na put u europu, ali boga mi doma se vraćam praznih džepova. e to mora i nama biti cilj, da gosti koji dođu su ajmo reći jače platežne moći i da ne štede pare dok ne odu van naše zemlje.

ove godine sam imo grupu poljaka, pa to je sačuvaj bože, ostavili prljavo, iskreno ću vam reći čehe i poljake nemojte slučajno primat u kuću jer su neuredni nenormalno. brišu podove s ručnicima, troše puno vode, mi nemamo vodovod već imamo šternu pa tankamo svako malo. upale tri bojlera, voda vrela ko da će se cijela vojska ljudi tuširat a ne njih 12 budala. sve u svemu, nijemci su najpouzdaniji gosti, i nema meni do gospode iz bavarske. kakva je to divota, kada vidim da je iz nekog bavarskog grada i mjestašca, odmah znam da mogu mirne duše dati ključeve.
    U BiH to sa odlaskom na godišnji odmor na Jadran je stvar nekakve kulture i općenito navike.
    Gosti koji su odavde dolazili i koji će i dalje dolaziti su ljudi koji prije svega štuju kulturu godišnjeg odmora, kao vremena kojeg čovjek daje sebi i svojoj obitelji s jedne strane da ga provedu skupa uz relativnu blizinu destinacije i u uvjetima koji su naj idealniji za zdrav odmor : na slanom morskom zraku, suncu i moru, a s druge strane da se pobjegne iz gradske vreve, obveza posla, jer ne kaže se uzalud :dok se ne ode iz grada gdje se radi, čovjek i ne zna da je bio na odmoru i jasno tu su ljudi koje ne opterećuju nikakve političke ili politikantske gluposti van cjenovnika destinacije i najbližeg mjesta za odmor.
    To su dakle stalni gosti na Jadranu među kojim je dakako i moja malenkost, koja zahtijeva puni komfor, a kojeg sam spreman da platim pa i više da dam, ukoliko su ispunjeni neki moji posebni uvjeti...

Tvoje opservacije su jako zanimljive i mada sam dosta ljudi slušao o odnosu prema prema turistima u ovisnosti o zemljama odakle dolaze, stekao sam dojam da su ipak na cijeni stalni gosti, koji ti dođu s telefonskom rezervacijom, koje poznaješ, koji nisu konfliktni, mi bismo rekli ovdje : Koji su o sebi - pri sebi, dakle, koji te ne uznemiravaju i koje ti ne uznemiravaš, koji su uredni, kulturni i OK.

Prošle godine, gospodin, vlasnik hotela gdje sam ja odsjeo, iako je bio prebukiran, otkazao je nekim "švabama" samo da bi mene uklopio, jer me je ugostio unazad pet godina dva puta...
    No malo sam ušao u off topic, ali hajde sezona je odmora, a ovo je sve nekako srodno s temom...

nisam mislio na hrvate iz BiH, naravno da je logično da vi dolazite na naše more kad je to i vaše more. već na srbe i muslimane, po meni ako hoće neka dođu, ali neka ne očekuju nešto pretjerano bolji tretman nego što ga imaju svi ostali turisti. ja sam za to da se svakog gosta tretira jednako, bez obzira odakle je, ali je činjenica da se svi ne znaju ponašat u skladu s nekim bontonom. kako među švabama ima "padobranaca", tako ima u malo većem postotku kod čeha poljaka talijana i tih malo razuzdanijih nacija koje kad dođu na godišnji odmor, misle da mogu pola svijeta uništit i ništa ne platit. godišnji odmor je za dušu, a ne da bi se radilo svakakve van pameti stvari, da bi se u tuđoj kući ponašalo kao u svojoj, dapače čak i gore. to jednostavno ne ide jedno s drugim, gost mora biti pristojan i odnosit se pream tuđim stvarima, i običajima kao i prema svojim. kada ideš negdje na odmor, nije na odmet informirat se gdje ideš na odmor. i prilagodit se domaćinu, a ne da se domaćin prilagođava tebi. ta nadutost, i bahatost kod pojedinih turista me malo je reći raspizdi. jednom mi je agencija skinula 100 eura, kao kaznu što sam se nepristojno obraćao gostima. ali iskreno, ti su zaslužili i puno gore stvari od "nepristojnog obraćanja". ali ne možeš ti agenciji to objasnit i bok, nisu na licu mjesta i ne razumju i ne vide šta se sve događa i kako se pojedini turisti koji dođu na naše more ponašaju. hvala bogu ja sa svojim švabama nemam problema, čak su mi i rumunji bili ok ove godine, ali najveći problem su česi poljaci pa i židovi imali smo prije jednog 5 godina grupu židova koji su napravili neviđeni svinjac i pobjegli, ugurali u wc školjke svakakve svinjarije, tampone i šta sve ne moro sam to rukama odštopavat, i onda kažu manje turisti, kad su takvi turisti u pitanju najbolje da nam ni ne dolaze na more i u goste! za takvima ne treba žalit, treba žalit za pravim gostom koji je spreman potrošit brdo para i pristojno se ponašat, a nije iz nekog razloga najviše našom krivnjom i nemarom došao na naše more. takve goste moramo privlačit, i zato sam reko gosti "dubljeg džepa", ne zato što volim bogate više od siromašnih već zato što više troše odnosno mogu više potrošit, a i realno kulturnije se ponašaju od većine ovih što broje komarce po zidu i za to prigovaraju a nisu u stanju u dva tjedna što su na moru otić ni na jedan susjedni otok, jer im je eto ferry preskup. prigovori da, ali samo ako su razumni, a ne izmišljanje tople vode i traženje mrvica u lavandinu da bi se finoguzi mogao žalit i čupat si 100 eura uštede tako što će mu agencija na konto prigovora meni uzet tih 100 eura, a upravo takvi su uglavnom ovi što hodaju i goli i bosi u svojoj zemlji a dođu nama glumit neke velike modne i europske veličine. u našu zemlju, na naš jadran, odnosno našu kuću i apartman ili hotel. takvi turisti nam ne trebaju, i bolje da nam ni ne dolaze pa makar imali 20.000 vozila manje, isplati se imat manje gostiju ali da su kvaliteniji. kvaliteta, isprijed kvantitete.

Sinoć sam se zatekla u društvu s nekim dubrovačkim ugostiteljima i uhvatili smo se malo ove priče o turizmu. Svi se žale kako im je promet u strahovitom padu, a neki od njih navode da im je promet manji oko nekih 70% u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Iako ne volim pričati ni prognozirati dok nemamo nekakve pokazatelje no sinoć sam se neugodno iznenadila primjetivši kako je u Dubrovniku Stari Grad skoro prazan. Sjećam se da sam prijašnjih godina izbjegavala taj dio Dubrovnika baš zbog nesnošljivih gužvi ali ove godine toga nema. Po broju gostiju ne bi čovjek nikad rekao da se radi o svjetskoj turističkoj destinaciji. Još gora situacija je u manjem mjestašcu pokraj Dubrovnika gdje se često kupam i gdje se još jače osjeti ovaj nedostatak turista. Kada sam u petak išla na plažu prolazila sam kraj jednog malog, obiteljskog kampa koji je bio zatvoren i prazan Prošle godine je sve vrvilo od gostiju. Baš je nekako tužno gledati ovaj podbačaj sezone koji se može golim okom vidjeti bez obzira što oni s tv-a pričali.

Ukoliko se nastavi ovakakv trend, a optimistična nisam s obzirom da je ovo špica sezone tj. onaj period kada se i nedugo nakon rata tražio krevet više, treba tražiti odgovornost u ključnim ljudima zaduženima za turizam. Da li je presudila nekakva uljuljkanost kako smo mi turistički jaki pa se nije ulagalo u oglašavanje niti lobiranje po svijetu ili je riječ o neiskustvu ministra turizma, Darka Lorencina, i predsjednice turističke zajednice Meri Matešić. Jednostavno, ljudi koji ne znaju raditi niti imaju veza vani za nekakvo lobiranje. Bačeni su u vatru i vjerojatno nam je sezona takva kakva je upravo zahvaljujući neiskustvu vodećih ljudi. Konkretno, Meri je stjecala iskustvo u turizmu na recepcijama hotela i radeći u prodaji turističkih aranžmana. Takva osoba nema dovoljno konakata niti prepoznatljivo ime što je najvažnije u svakom poslu koji se direktno tiče prodaje.

Varlamova Stiliana avatar
    Datum registracije
    Nov 2011
    Citiraj Prvotno napisano od pdv Vidi poruku
    Sinoć sam se zatekla u društvu s nekim dubrovačkim ugostiteljima i uhvatili smo se malo ove priče o turizmu. Svi se žale kako im je promet u strahovitom padu, a neki od njih navode da im je promet manji oko nekih 70% u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Iako ne volim pričati ni prognozirati dok nemamo nekakve pokazatelje no sinoć sam se neugodno iznenadila primjetivši kako je u Dubrovniku Stari Grad skoro prazan. Sjećam se da sam prijašnjih godina izbjegavala taj dio Dubrovnika baš zbog nesnošljivih gužvi ali ove godine toga nema. Po broju gostiju ne bi čovjek nikad rekao da se radi o svjetskoj turističkoj destinaciji. Još gora situacija je u manjem mjestašcu pokraj Dubrovnika gdje se često kupam i gdje se još jače osjeti ovaj nedostatak turista. Kada sam u petak išla na plažu prolazila sam kraj jednog malog, obiteljskog kampa koji je bio zatvoren i prazan Prošle godine je sve vrvilo od gostiju. Baš je nekako tužno gledati ovaj podbačaj sezone koji se može golim okom vidjeti bez obzira što oni s tv-a pričali.

Ukoliko se nastavi ovakakv trend, a optimistična nisam s obzirom da je ovo špica sezone tj. onaj period kada se i nedugo nakon rata tražio krevet više, treba tražiti odgovornost u ključnim ljudima zaduženima za turizam. Da li je presudila nekakva uljuljkanost kako smo mi turistički jaki pa se nije ulagalo u oglašavanje niti lobiranje po svijetu ili je riječ o neiskustvu ministra turizma, Darka Lorencina, i predsjednice turističke zajednice Meri Matešić. Jednostavno, ljudi koji ne znaju raditi niti imaju veza vani za nekakvo lobiranje. Bačeni su u vatru i vjerojatno nam je sezona takva kakva je upravo zahvaljujući neiskustvu vodećih ljudi. Konkretno, Meri je stjecala iskustvo u turizmu na recepcijama hotela i radeći u prodaji turističkih aranžmana. Takva osoba nema dovoljno konakata niti prepoznatljivo ime što je najvažnije u svakom poslu koji se direktno tiče prodaje.
    Znači koma a?

e jebiga... ja mislim da čak i nije do lobiranja i reklama (iako se, naravno, možda varam) nego ove strke s EU i visokih cijena... zapravo, imam feeling da je pretjerivanje s cijenama najviše utjecalo na to, pogotovo u Dbk gdje su se neki ponašali kao da sutra ne postoji i kao da ne treba osigurat da se ti turisti ili opet vrate ili doma prošire glase kako je ovdje lijepo i dobro.

S druge strane, bar će bit mjesta na plaži više za mene

“O divine Sun, may you never see anything greater than Rome!” - Quintus Horatius Flaccus

Stari lisac
    Datum registracije
    Sep 2011
    Blog Entries
    2
    Citiraj Prvotno napisano od pdv Vidi poruku

Posve se slažem s tvojim gornjim upisom gdje konačne rezultate ostavljaš da se sumiraju na koncu sezone i to je bez dileme najkorektniji stav u cijeloj ovoj prići, no, u okviru pitanja kojeg sam postavio iz razloga, kako sam to Northu i objasnio, da se ne ponavljam, teško mi je znati strukturu dubrovačkih gostiju prema državama iz kojih dolaze, a ipak najinteresantniji mi je ovaj dio o apstinenciji gostiju iz BiH sa BiH putnim ispravama, za koje znam da im je Makarska rivijera najinteresantniji dio Jadrana, dok mi nije poznato koliko im je interesantna dubrovačka rivijera, a to bi ti mogla "odokativno" znati...
    Pa eto interesantne bi mi bile i te neprecizne "statistike" ili pak ako ih imaš za ranije godine, to bi jako koristilo ovoj temi i s njom mojoj radoznalosti...

Takođe da li su vršene neke korekcije i zahvati ranijih godina ako se vidi da stvari ne idu kako treba s turizmom ili, možda se sada ipak čekaju italijani i njihov čuveni odmor i najezda u kolovozu...

iskreno govoreći meni paše da je manje turista, znam da ne paše Liniću jer će morat smislit još koji porez da napuni proračunski manjak zbog toga. ali to je njegov problem, meni je drago vidjet manje gužve na cesti, iako po jadranskoj magistrali kojom sam se jučer vraćao i nije baš nešto pretjerano manja gužva, voze debili 60-70 km na sat, a ja po istoj cesti kad nije gužva pičim i do 120km h. i dođem za jedno sat vremena prije doma, nego kad me oni uhvate jebat svojim tempom vožnje.

tako da, što se mene tiče što manje turista to bolje.

i nemojte misliti da za podbačaj nije kriva i nova vlada, dakle Ostojić i ovaj novi ministar, kako to da za Bajsa bila rekordna sezona? ali ne valja raji HDZ, i partneri, pa eto vam onda ovi debili pametnjakovići pa se s njima koprcajte u mulju i blatu.

ps.... sezonu ne treba proglasti podbačajom dok nije gotovoa, a to je tamo negdje iza 10.09, iako jasno je da će se teško ponovit rezultati iz 2012.

isto tako moram reći, da je žalosno da nam cijela ekonomija i država živi samo od turizma. turizam je samo jedna grana gospodarstva, i ekonomije neke zemlje, a kod nas je praktički primarna i kad tu podbacimo posljedice osjeća cijela država. zato ova naša nesposobna vlast, kao i ona prije jednostavno ne razumje da se ne može sve vrtit oko napucavanja cijena u turizmu, jer nisu ni turisti glupi da će ići tamo gdje je skuplje, kada za iste pare negdje mogu dobiti nešto jeftinije. a kod nas se svi ponašaju, kao da je Turizam jedina stvar kojoj se treba posvetit, a proizvodnja i stvaranje novih radnih mjesta to gotovo nitko nema u planu, niti ima ikakve zamisli kako to sve pokrenut s mrtvog mjesta. i dok je tako, i dok god se budemo većinski oslanjali na rezultate turističke sezone neće biti dobro.

dakle, ako podbaci turistička sezona, neće podbacit industrija. tako moramo formatirat stvari, i onda nećemo imati glavobolje kada primjetiom manje turista na moru. iako ponavljam, ja osobno sam uvijek za manje gostiju nego za više, i da oni koji dođu da su bolje platežne moći. i da troše nemilice, ko pijani rusi. razumjem da nam svi gosti ne mogu biti takvi, ali ono treba tome težit privuć takve goste, a ne nekakve kapere i ostale koji samo rade gužve po cesti.
    Posljednje uređivanje od NorthStand : 21-07-2013 at 17:14

Samo nek se dizu cijene u priobalju , to je odlican pokazatelj za dogodine ...Samo naprijed , ide vam odlicno majstori ....

Stari lisac
    Datum registracije
    Sep 2011
    Blog Entries
    2
    Citiraj Prvotno napisano od ljuta trava Vidi poruku
    Samo nek se dizu cijene u priobalju , to je odlican pokazatelj za dogodine ...Samo naprijed , ide vam odlicno majstori ....
    Ma da. Konkurentnost turističke ponude i tržišta se mora održavati ne vezano za turiste odakle dolaze, osim ako baš nekomu nije u interesu da "svali" ovu granu gospodarstva na koljena stravičnim i nerealnim cjenikom...
    Turizam je jedina grana privrede gdje su podjednako važni kada govorimo o gostima i kvantitet i kvalitet, jer prvi rade besplatnu promidžbu i donose malo sredstava, dok na druge ta promidžba djeluje i tako oni donose sredstva.
    Najodgovornije osobe koje vode turizam u Hrvatskoj nisu uradili sve da se izvrše adekvatne priprave za novu sezonu, a čini mi se i za nove uvjete ulaska RH u EU i teško mi je povjerovati da je ta ista garnitura sposobna iznaći instrumente da u pola sezone izvrše značajniji zaokret u pozitivnom smjeru...
    Posljednje uređivanje od sagitarius : 22-07-2013 at 11:57

U Hrvatskoj je samo smjestaj preskup, ostalo nije, ali je usluga nikakva. Bio sam u par mjesta na i uz more i pola sadrzaja u hotelima jos nije bilo u ponudi, a turista ni upola kao prosle godine. Do cega je nemam pojma, kao ni oni koje sam pitao. Moze bit do nove vlasti..

Stari lisac
    Datum registracije
    Sep 2011
    Blog Entries
    2
    Citiraj Prvotno napisano od Duvanjka Vidi poruku
    U Hrvatskoj je samo smjestaj preskup, ostalo nije, ali je usluga nikakva. Bio sam u par mjesta na i uz more i pola sadrzaja u hotelima jos nije bilo u ponudi, a turista ni upola kao prosle godine. Do cega je nemam pojma, kao ni oni koje sam pitao. Moze bit do nove vlasti..
    Da li misliš da je možda uzrok tome apstinencija gostiju iz BiH, ili je ipak to samo do loše pripravljenosti i procjena za prvu turističku sezonu u EU, a možda i jedno i drugo ?

ma po meni, svi ovi što se žale za uvijete turizma u hrvatskoj su kreteni. bili domaći bilo gosti, svaki gost bio hrvat, nijemac, švicarac, bosanac, srbin ima iste uvijete u hr i praktički se prema svima odnosi jednako. naravno tu i tamo ispadne neki incident, kad su u pitanju gosti iz susjednih država ali uzevši u obzir u kojem je to malom obujmu o tome ne treba ni pričat. a ratovali smo prije nekih 15+ godina, što i nije baš tako daleko tako da generalno još je to sve i dobro i s te gostoprimske strane.

Hrvati su svašta, ali su izvrsni domaćini, nitko me ne može uvjeriti da se Hrvati prema gostima ne odnose kraljevski. normalno, ima i onih hrvata koji ne znaju da je ljubaznost i uslužnost ono što svaki turist cijeni, i što ga motivira da dođe i dogodine i takvi su najodgovorniji za nedolazak istih turista ponovo u našu zemlju. ali generalno, Hrvati su odlični domaćini, jako ljubazni i uslužni uvijek spremni pomoć turistu u nevolji ili nekom nesporazumu.

što se tiče uvijeta, naravno da uvijeti u našem turizmu i sadržaj prije svega mogu biti osjetno bolji, to nitko ne osporava kada su te vrste kritika u pitanju. naš turizam, može biti puno bolji i puno više novca se može okrenut, ali za taj "dodatni" sadržaj trebaju doći veliki ulagači koji će izgradit više hotela, i više zanimljivih sadržaja na moru koji će privlačiti dodatne turiste. što se tiče cijena, možemo ih minimalno spustit ali one su po meni još uvijek korektne bez obzira što se Srbi i ostali žale da je naš jadran skuplji nego Grčka, Turska i Azurna Obala. to je njihov problem, tko nije u stanju s svojom obitelji iz EU potrošit 3-3.5 tisuće eura za dva tjedna turizma ne mora ni dolazit na more. tamo su prosiječne plaće 2.-3 tisuće eura. kako koja zemlja, neka svaki mjesec stavi sa strane 500 eura u 6 mjeseci, skupit će si bez beda dovoljno novca za vrhunsko ljetovanje u hrvatskoj. prema tome, ovi što seru da je preskupo ne moraju ni dolazit što se mene tiče.

naravno, da nama u hr i općenito cijeloj ovoj regiji plaće su osjetno niže pa si jako malo ljudi može priskrbit ljetovanje od 2 tjedna, ali zašto bi to moralo biti dva tjedna? može biti i 3 dana, ili tjedna dana. i to je ljetovanje, samo u kraćem vremenskom razdoblju.

skupi jesmo, ali nismo preskupi, zato mi ide na nerve kada netko radi dramu oko cijena na hrvatksom jadranu. a realno britanski turisti, cijenu hrane i pića, mogu samo sanjat ovakvu kakvu imaju u hr u velikoj britaniji. smještaj kao što je rekla duvanjka, je jedino što je malo skuplje u odnosu na našu konkurenciju sve ostalo smo praktički u egalu, a negdje smo i jeftiniji od konkurencije. prema tome, ne vidim zbog čega se uvijek ističe samo negativne strane našeg turizma?

ono što ja moram reći je sljedeće, veliki problem hrvatskog turizma su radovi, koji se redovito odvijaju u jeku turističke sezone. moram reći da i meni koji sam "domaćin", to jebački ide na živce a mogu mislit kako na to gledaju turisti. godina ima 12 mjeseci, i ja bih osobno uveo zabranu svih radova na cijelom jadranu od istre do Dubrovnika, za 6, 7, i 8 mjesec! ta tri mjeseca, su nam najvažnija i nema se šta radit u tom periodu bez obzira na "lijepo vrijeme"! ima lijepog vremena, i prije 6 mjeseca, a boga mi i ma i poslje 8!!!!! stvarno mi nije jasno, da ti naši smradovi svake godine moraju raskopat nešto i na taj način slat ružnu sliku o hrvatskoj. u šibeniku su raskopali centralnu plažu u jeku sezone, na nekom otoku rade noću pa su rastjerali turiste iz poljske koji su rekli da više nikada neće doći u hr i da će svima reći za ovo što su tu doživjeli. na jadranskoj magistrali od novog vinodolskog do senja, raskopana cijela cesta, jedan dio je izasfaltiran drugi dio će valjda završit na kraju sezone, jer su radovi stali ali još nije sve gotovo i izasfaltirano.

dakle, svakako da treba ukazat na neke idiotske poteze, koji se mogu vidit s naše strane, i da to treba definitivno promjenit i spriječit ako se želi i dalje privlačit goste u dobrom, ako ne i većem broju.

ali generalno gledano, koliko ulažemo u turizam mi odlično stojimo i odlično zarađujemo, jer nam ulaganja nisu velika a zarada je.

+ Odgovori na temu

Pravila pisanja poruke

• Ne možeš otvoriti novu temu
  • Ne možeš ostaviti odgovor
  • Ne možeš stavljati dodatke
  • Ne možeš uređivati svoje postove