PDA

Pogledaj Full Version : Država Imotski

Stranice : [1] 2

caporegime
05-01-2011, 14:05
Imoćani su službenoi dalmatinci ali govorom, gangom, akcentom i ostalim detaljima, laicima bi bili puno sličniji hercegovcima.
a nekakav tipični antagonizam postoji.
Tko su imoćani? Zašto su takvi? Odakle dolaze? Kamo idu? Sličnosti i razlike sa krajevima koji ih okružuju.

Inkvizitor
05-01-2011, 14:11
Imoćani.

To je posebna sorta ljudi. Rekao bih najborbeniji dio hrvatskog naroda. A zašto je tako. Ne znam. Zajebani. Zajebani i još zajebaniji.

Mudraci, trgovci, filozofi, ratnici, pjesnici.

Imotski je fascinacija..

caporegime
05-01-2011, 14:24
u mojoj blizini ljudi ,a većina ih je našeg usmjerenja i opredjeljenja, i to ljudi koji su imali dodira s imoćanima imaju gotovo jedinstven stav; kod imoćana nema sredine.
ili se radi o izrazito dobrim i poštenim ljudima ili gnjidama bez premca.
pa tako u svakoj kategoriji.
ili vrh ili dno.
mogu reći da sam i ja primjetio upravo nekako takav omjer.

Škutor Mate
05-01-2011, 14:58
Ova priča o dalmatincima i ercegovicima iz perspektive i imoćanaca i bekijaca je zanimljiva i šire gledano. Naspram gruđana i pošušana imoćani jesu dalmatinci, ipak je 300g prošlo od đavlije podile jedinstvene županije i nahije. Kad sam bijo dite to je bila razlikovnost, reka bi čovik ko nebo i zemalja, ali samo zato što za drugu razlikovnost nismo znali. Nama je "jami ga", "atlaaaaaaaas", "trokuuuut", a njima "lancun", "šugoman" bio predmet zezancije, šprdačine. Zajedno smo u školu tada išli. Tek kad bi se nakon sridnje makli joli u zagreb joli u split skopčali bi koliko su te razlike sitne i da imoćanima od bekijaca nema sličniji na svitu, da su zapravo iz one jedne te iste žlibine od bijakove do zavelima, vrana i čvrsnice. Žlibine imotskoga polja. Na drugim mistima granica je išla više manje po hrbatima planina, nije razdvajala jedno polje na dva dila, čak jedan te isti bliski rod koji se nije maka s mista u dvi etnoskupine (dalmatinci-hercegovci) ko što su recimo vinjanski i gorički Bušići i upravo primjer imotskoga i bekije govori kako su smišna bulažnjenja da ercegovci nisu hrvati i da nemaju veze s istim narodom u RH-a. Širkouvriženi pojam šta ercegovac danas u hrvatskoj znači ko pojam zapravo ima posve krivo ime. Jer ono što je danas ercegovac u hrvata to je zapravo sinonim za dinarac, ikavac, katolik što se u razna vrimena znalo i drugačije zvat, a znanstveno najuvriženiji naziv je bunjevac. Više takvizi ima u dalmaciji nego u ercegovini, a nekoć ji je i lika bila puna dok se nisu otkoturali za Zagreb. Kad meni kažeš srist ćeš danas ercegovca ko da mi nisi ništa reka jer ne znam ko me s druge strane čeka, ikavac s kočerina ili ijekavski rišćanin iz foče.

Inkvizitor
05-01-2011, 15:54
danas se pojam hercegovac koristi pretežno za Hrvate..

kakva Foča..

Znači mi s druge strane zavelima mi smo nešto drugo...od ovih imotskobekijskih fora..

caporegime
05-01-2011, 16:37
pa niema neke velike razlike u dijalektu i govoru između (nema nikakve) između bekijaša i imoćana.
al između klasične hercegovine i duvanjskog kraja ima.

Škutor Mate
06-01-2011, 17:41
danas se pojam hercegovac koristi pretežno za Hrvate..

kakva Foča..

Znači mi s druge strane zavelima mi smo nešto drugo...od ovih imotskobekijskih fora..

A svaka zlibina ima svoje fore, u nasoj farbaju tunele, a u vasoj kladionice. :)

TheBronxBomber
06-01-2011, 21:47
O, Boze... ne opet. :zijev:

Ilirk@
06-01-2011, 22:15
šta je, bomberu? :D ne more se brez imoćana ništa..hahaha

TheBronxBomber
06-01-2011, 23:01
šta je, bomberu? :D ne more se brez imoćana ništa..hahaha

Zanimljiv je to svijet. Dovoljno receno. :D

Škutor Mate
07-01-2011, 08:53
pa niema neke velike razlike u dijalektu i govoru između (nema nikakve) između bekijaša i imoćana.
al između klasične hercegovine i duvanjskog kraja ima.

Imotsko-bekijski koji je jedan mikrodijalekt najsličniji je starom govoru iz okolice Rame i zajedno formiraju imotsko-vrbaški dijalekt, dakle sličnost govora ide vertikalno (sjever-jug) dok su horizontalne razlke veće (istok-zapad). Što se tiče sličnosti imotsko-bekijski je sličniji duvanjskom nego recimo naijskom jer i jedan i drugi šćakaju, bar ovi koji su bliže nami poput Roškopoljaca. Šćakanje je arhaizam i dolazi iz zapadnog staroštokavskog - šćakavskog dijalekta, govori u prilog autohtonosti naspram pridturski vrimena.

Inkvizitor
07-01-2011, 08:55
Imotsko-bekijski koji je jedan mikrodijalekt najsličniji je starom govoru iz okolice Rame i zajedno formiraju imotsko-vrbaški dijalekt, dakle sličnost govora ide vertikalno (sjever-jug) dok su horizontalne razlke veće (istok-zapad). Što se tiče sličnosti imotsko-bekijski je sličniji duvanjskom nego recimo naijskom jer i jedan i drugi šćakaju, bar ovi koji su bliže nami poput Roškopoljaca. Šćakanje je arhaizam i dolazi iz zapadnog staroštokavskog - šćakavskog dijalekta, govori u prilog autohtonosti naspram pridturski vrimena.

Taj sam rođo..

A šta je to šćakanje

caporegime
07-01-2011, 09:06
Taj sam rođo..

A šta je to šćakanje

toliko o sličnosti.... :rofl
naijanski i nije nešto različit od imotskobekijskog.
kad t okažem mislim prvenstveno na laičko poimanje.

Škutor Mate
07-01-2011, 09:08
šćakanje je kad rekneš klišća umisto klišta, šćap umisto štap, šćeta umisto šteta i tako redom

Inkvizitor
07-01-2011, 09:08
šćakanje je kad rekneš klišća umisto klišta, šćap umisto štap, šćeta umisto šteta i tako redom

e to bome je..to je

sve je kod nas na šć..

Inkvizitor
07-01-2011, 09:49
Osim toga, ja sam mislio da svi šćakaju. Svi gore do Sarajeva. Pa čak i muslimani. Zar nisu.

Škutor Mate
07-01-2011, 23:10
Ako ne šćakaju danas garant su im šćakali didovi. Šćakavica je nekoć bila po Bosni sve do Drine. S tim da je naše krajeve 1400-1600 zavatijo val novoštokavizacije (najveća promina je da smo dobili četri naglaska koja su danas ubačena u standard), a po istočnoj Bosni to je tek recentna pojava. Kod nji je dugo osta staroštokavski ikavski i jekavski dijalekt. Staroštokavci ikavci su se pribacili dilom u Slavoniju i tamo u još par sela postoji taj stari šokački govor. Po tom su se nekoć i razlikovali Šokci od Bunjevaca, staroštokavci i novoštokavci (zapadni i jedni i drugi).

TheBronxBomber
07-01-2011, 23:33
Nesto mi je poznat ovi Skutor Mateus :D

Inkvizitor
08-01-2011, 00:03
Zavelim bolan

Inkvizitor
08-01-2011, 12:24
Ako ne šćakaju danas garant su im šćakali didovi. Šćakavica je nekoć bila po Bosni sve do Drine. S tim da je naše krajeve 1400-1600 zavatijo val novoštokavizacije (najveća promina je da smo dobili četri naglaska koja su danas ubačena u standard), a po istočnoj Bosni to je tek recentna pojava. Kod nji je dugo osta staroštokavski ikavski i jekavski dijalekt. Staroštokavci ikavci su se pribacili dilom u Slavoniju i tamo u još par sela postoji taj stari šokački govor. Po tom su se nekoć i razlikovali Šokci od Bunjevaca, staroštokavci i novoštokavci (zapadni i jedni i drugi).

Pola od ovog nisam razumio..))

mislim da se u Bosni i sad koristi šć..pušćaj..pušćaj..)))

teenager
08-07-2013, 21:42
I eto, tako je danas ostvaren stoljetni san svih žitelja Imotske Krajine, otvoren je tunel kroz Bijakovu. Tunel Sveti Ilija, dužine 4290 metara, a čija je izgradnja navodno koštala ovu našu državu malo više od pola milijarde kuna...
I sada, pošto za putovanje od Imotskog do Makarske postoji alternativni pravac, priko Dubaca, nekih 25-30 kilometara duži, država je odlučila da će se kroz tunel naplaćivati tunelarina u iznosu od 20 kuna u jednom smjeru. Mene praktično i nije briga, jer su moji roditelji morali iz svojeg sela odseliti već početkom 80-ih, zahvaljujući sustavnom zanemarivanju i uništavanju svakog oblika normalnog ljudskog života u tome kraju. Ali zar nebi barem to nenaplaćivanje tunela koji je konačno povezao Imotski s morem i Makarsku sa svojim zaleđem, zar to nebi bilo najmanje što ova smiješna država može učiniti za kraj koji joj je dao toliko puno, a kojemu je vratila jako malo, preciznije ništa. Naravno za to je više odgovorna prošla država koja se svim silama trudila uništiti ovaj kraj, ali opet, mislim da je najmanje koliko se ove vlasti mogu odužiti besplatna tunelarina, makar sam mišljenja da bi se minimalno trebalo izgraditi 10 tvornica i tisuće društvenih stanova, kako je prošla država gradila po partizanskim mjestima...

Uglavnom, kakvo je vaše mišljenje o tome, mislite li da je OK što se tunelarina naplaćuje i zašto.

Osobno sam mišljenja da treba zatvoriti sve postojeće ceste za koje postoji alternativni paravac i naplaćivati prolaz preko njih. Zašto bi netko išao iz Splita do Trogira magistralom kada postoji stara kaštelanska cesta. Nekako mislim da to nije pravedno, jer koliko ja znam ne naplaćuje se prolaz kroz svaki tunel ove zemlje, a mislim da bi Imotska Krajina trebala biti prva na listi onih krajeva kojima država treba pomagati.

zaba1111
08-07-2013, 22:11
A bolje bi bilo da se ne naplaćuje ili da je barem jeftiniji, a pogotovo ne valja ako se drugi tuneli ne naplaćuju.
Spominjali su nešto da će bit mjesečne ili godišnje karte s popustom tako da bi onima koji idu često bilo jeftinije.
Uglavnom jedva čekam da prođem i da vidim koliko mi je sad do mora.

galija
08-07-2013, 23:06
A bolje bi bilo da se ne naplaćuje ili da je barem jeftiniji, a pogotovo ne valja ako se drugi tuneli ne naplaćuju.
Spominjali su nešto da će bit mjesečne ili godišnje karte s popustom tako da bi onima koji idu često bilo jeftinije.
Uglavnom jedva čekam da prođem i da vidim koliko mi je sad do mora.

uz korištenje enc-a tunelarina košta oko 8 kn...iako imotska krajina definitivno zaslužuje nenaplatu

skraćuje put za više od 25 km...vremenski više od 20 minuta...uživancija

zaba1111
08-07-2013, 23:30
Je li posebni ENC ili ovaj za autoput vrijedi?

galija
08-07-2013, 23:51
Je li posebni ENC ili ovaj za autoput vrijedi?
mislim da vrijedi...bar bi bilo logično ...sve spada pod HAC

Inkvizitor
09-07-2013, 10:09
Pa vidiš da autoceste hoće dati u koncesije..sumnjam da neće i taj tunel..pa kad se stranci dokopaju, koncesiju mogla bi tunelarina bit i 50 kuna.

NorthStand
09-07-2013, 10:35
meni su imoćani zapravo Hercegovci, geografski možda i jesu u Dalmaciji ali Hercegovački mentalitet imaju, tako da koliko su dalmatinci geografijom toliko su hercegovci po ponašanju. :D

ogledalce
09-07-2013, 11:21
meni su imoćani zapravo Hercegovci, geografski možda i jesu u Dalmaciji ali Hercegovački mentalitet imaju, tako da koliko su dalmatinci geografijom toliko su hercegovci po ponašanju. :D

točno tako, sve je to kuća uz pojatu i obratno:zubo

a što se tiče tunela,
skupo,
a mogu ja ko i dosad,preko Dubaca,pa volja me prema Splitu ili Makarskoj,i onako svako put odlučujem di okreniti kad dođem na Dubce:kez

NorthStand
09-07-2013, 12:50
točno tako, sve je to kuća uz pojatu i obratno:zubo

a što se tiče tunela,
skupo,
a mogu ja ko i dosad,preko Dubaca,pa volja me prema Splitu ili Makarskoj,i onako svako put odlučujem di okreniti kad dođem na Dubce:kez

ma ne moš bit blizu hercegovaca, a da ne poprimiš dio njihovih običaja, to je na prosto nemoguće. http://i41.tinypic.com/2i21zpv.gif

teenager
09-07-2013, 13:52

Na ovakve provokacije moram odgovorit :kez

Dakle, ukratko, nakon što su Mlečani protjerali Turke iz Imotske krajine početkom 18. stoljeća, njihova polja i kuće počeli su se naseljavati Hercegovci, a naseljeni su i pravoslavci rečeni Srbi. Danas tamo zapravo živi više "hercegovaca" nego imoćana, a zapravo sve su imoćani. Uostalom ako te zanima lako saznaš po prezimenu, meni je najjače kad čujem tako nekoga iz Prološca kako uvrjeđen digne nos kad ga neko nazove hercegovcem. A ono preziva se neznam Grbavac iz Brotnja. U biti veći imoćani su ovi hercegovci iz Gruda, Posušja i Duvna nego jedan dio ovih "imoćana" u Imotskom. Ja sam inače zagovornik teorije o "Velikoj Imotskoj", naše je sve do Drine, ali ništa od toga bojim se...:kava

TheBronxBomber
09-07-2013, 15:41

Dakle, ukratko, nakon što su Mlečani protjerali Turke iz Imotske krajine početkom 18. stoljeća, njihova polja i kuće počeli su se naseljavati Hercegovci, a naseljeni su i pravoslavci rečeni Srbi. Danas tamo zapravo živi više "hercegovaca" nego imoćana, a zapravo sve su imoćani. Uostalom ako te zanima lako saznaš po prezimenu, meni je najjače kad čujem tako nekoga iz Prološca kako uvrjeđen digne nos kad ga neko nazove hercegovcem. A ono preziva se neznam Grbavac iz Brotnja. U biti veći imoćani su ovi hercegovci iz Gruda, Posušja i Duvna nego jedan dio ovih "imoćana" u Imotskom. Ja sam inače zagovornik teorije o "Velikoj Imotskoj", naše je sve do Drine, ali ništa od toga bojim se...:kava

Dobro si to poslozio. :D

Osobno se ne ljutim ako me netko pokusa zezat i nazvati Hercegovcem, ili me greskom svrsta u Hercegovinu. Istovremeno, ne dam se zvati Hercegovcem (ispravljam sugovornika ili optuzitelja), jer jednostavno ne dozvoljavam da me netko krivo zove - jer je to suludo. Mi to nismo, u konacnici.

Imota postoji kad Hercegovina ne. To su neoborive cinjenice. Cak je Imota pripadala izravno pod Bosnu jedno vrime (tijekom uspona bosanskog kraljevstva), a ne pod Hercegovinu. Hercegovina je nastala kasnije...

Pitanje Imotskog i Imocanstva vis-a-vis Hercegovine, je slicno pitanju sto je nastalo prije: kokos ili jaje? S tim da u ovom slucaju postoji odgovor. Imotski ili Hercegovina? Naravno, Imotski.

NorthStand
09-07-2013, 15:54

ma znam, zajebavam se malo. nemate šta zamjerit, meni ionako najvažnije da smo svi Hrvati, brat uz brata. :D

teenager
09-07-2013, 16:47
Mislim da su ovo jako ozbiljne stvari i da je krajnje vrijeme da netko stane na kraj ovom progresivnom hercegovačkom ekspanzionizmu!
Dakle, dragi naši hercegovci, vi u najboljem slučaju niste Imoćani, dakle ne da Imotski nije Hercegovina koja se našla u Dalmaciji, već upravo suprotno, krajevi bivše Bekije su povijesno, a danas tek u kulturnocivilizacijskom smislu djelovi Velike Imotske krajine. Nažalost sklapanjem po nas imoćane jako lošeg Požarevačkog mira, krajevi Gornja i Donja Bekija koji su do tada bili nerazdruživi djelovi Imotske krajine odvojeni su umjetnom granicom, danas poznatom kao granica između Republike Hrvatske i BiH. Ta granica, mislilo se, ne može podjeliti narod ovoga kraja, ali eto danas se rađaju mali Gruđani, Sovićani i Roškopoljci i žive u uvjerenju da su Hercegovci, što naravno nikako nije točno, osim ako su im predci došli iz neznam Čitluka. Dakle Imotska Bekija, kako i samo ime kaže bila je dio Imotske krajine a ne neke tamo Hercegovine, Herceg-Bosne i šta ja znam. Nažalost Imotska krajina je od tada svedena na ostatke ostataka, reliquiae reliquiarum :kez
Evo jedan zanimljiv događaj:

Požarevačkim mirom određeno je da je Imotska krajina pripala Mlečanima, međutim pri razgraničenju dogodilo se nešto drugo. Mletački mjernik Cavrović (možda Gavrović) podmićen turskim zlatom, s 200 tisuća dukata, iskrivio je granicu na tursku korist otrgnuvši veći, jugoistočni dio Imotskog polja pripojivši ga zajedno sa selima koje ga okružuju, te predjelima oko Posušja, Bosanskom ejaletu.

I sad zbog tog Mletačkog raspikuće i tata mi imamo granični prijelaz Vinjani Donji i Vinjani Gornji, a zapravo je prijelaz treba biti tamo negdje prema Širokom.
Evo da vam i slikovito prikažem: http://www.modrojezero.org/docs/history/other_images/melchiori.jpg
Dakle ovde se jasno vidi kako je granica umjetno stvorena, i to kao linija koju je vukao pijani Mlečanin, također čini mi se da smo imali i izlaz na more :)

Evo još jednom za one koji ne žele shvatiti, dakle ključni pojmovi su Dalmatinski teritorij Imotskoga i turski teritorij Imotskoga, nikakva Hercegovina:

Dalmatinski teritoria Imotskoga je onaj dio turske pogranične turske linije do brda Biokovo na Makarskom i Omiškom području; turski teritorij Imotskoga ili Bekija je onaj dio koji se od pogranične linije proteže prema sjeveru i istoku. Ova je podjela uslijedila mjeseca kolovoza 1717, godine, kad je Imotski pomoću austro-mletačkih četa bio otet iz turske prevlasti, u kojiem je prilikom iza kako je uslijedilo novo razgraničenje, bivši inžinjer Zavrović svojevoljno polovinu teritorija prodao Turcima. Ovaj dio koji obuhvaća slijedeća sela, t.j. Zagorje, Vir, Gradac, Grude, Kočerin, Drinovci, Tihaljina, Tursko Aržano, Turska Vinica, Turske Ričice, Turski Cvitića most, Tursko Posušje i Turska Gorica sačinjava Općinu Imotski, nazvano Bekija, koje zemljište posjeduju turske poglavice iz Mostara, Ljubuškoga i Livna; pošto su pak pogranična sela ostala još uvijek u svom prvobitnom po*stojanju, nastavlja se podržavanjem odnošaja srodnosti zajedničkog suživljenja i zajedničkih interesa između stanovnika Bekije i Dalmatinskog teritorija Imotskoga

TheBronxBomber
09-07-2013, 16:54
Bog te blagoslovijo! :pop

Nije ni bilo upitno, ali nek' se istina znade!

TheBronxBomber
09-07-2013, 17:01
Dakle Imotska Bekija, kako i samo ime kaže bila je dio Imotske krajine a ne neke tamo Hercegovine

Ostatak. :) Cega? Imotskog. AMEN.

NorthStand
09-07-2013, 17:53
Mislim da su ovo jako ozbiljne stvari i da je krajnje vrijeme da netko stane na kraj ovom progresivnom hercegovačkom ekspanzionizmu!
Dakle, dragi naši hercegovci, vi u najboljem slučaju niste Imoćani, dakle ne da Imotski nije Hercegovina koja se našla u Dalmaciji, već upravo suprotno, krajevi bivše Bekije su povijesno, a danas tek u kulturnocivilizacijskom smislu djelovi Velike Imotske krajine. Nažalost sklapanjem po nas imoćane jako lošeg Požarevačkog mira, krajevi Gornja i Donja Bekija koji su do tada bili nerazdruživi djelovi Imotske krajine odvojeni su umjetnom granicom, danas poznatom kao granica između Republike Hrvatske i BiH. Ta granica, mislilo se, ne može podjeliti narod ovoga kraja, ali eto danas se rađaju mali Gruđani, Sovićani i Roškopoljci i žive u uvjerenju da su Hercegovci, što naravno nikako nije točno, osim ako su im predci došli iz neznam Čitluka. Dakle Imotska Bekija, kako i samo ime kaže bila je dio Imotske krajine a ne neke tamo Hercegovine, Herceg-Bosne i šta ja znam. Nažalost Imotska krajina je od tada svedena na ostatke ostataka, reliquiae reliquiarum :kez

I sad zbog tog Mletačkog raspikuće i tata mi imamo granični prijelaz Vinjani Donji i Vinjani Gornji, a zapravo je prijelaz treba biti tamo negdje prema Širokom.
Evo da vam i slikovito prikažem: http://www.modrojezero.org/docs/history/other_images/melchiori.jpg
Dakle ovde se jasno vidi kako je granica umjetno stvorena, i to kao linija koju je vukao pijani Mlečanin, također čini mi se da smo imali i izlaz na more :)

Evo još jednom za one koji ne žele shvatiti, dakle ključni pojmovi su Dalmatinski teritorij Imotskoga i turski teritorij Imotskoga, nikakva Hercegovina:

ali Hercegovci su jednostavno jači od vas, ljepše izgledaju, ljepše pivaju i to, pa je logično da se pripojite njima. :rofl

opet zajebavam, ali ljudi stvarno je to sve nebitno, svi smo mi Hrvati na prvom, a onda sve ostalo i to je jedino bitno. barem meni.

a dal si imotski hercegovac, ili dalmatinac vjerojatno ovisi o privatnoj percepciji više nego o nekoj surovoj stvarnosti. svatko ima pravo na neki svoj doživljaj sebe, i svoje osobnosti odnosno povijesti rodnog lista.

vidim, ima čak i u NY Bronxu imoćana koji se ne mire da ih preimenavaju u hercegovce. :D

Inkvizitor
09-07-2013, 17:56

Bila je opcija da je granica išla do točke dokle dobaci top sa Imotske kule.

Vidi ti vidi Imoćana što se oni kofrče, ko da je to bitno. Bila Imota il Hercegovina. A gore napisa da su nakon povlačenja Turaka područje Imote naselili Hercegovci i Rišćani ( Srbi)

Dakle ipak ste Hercegovci po vlastitom priznanju..:P

TheBronxBomber
09-07-2013, 18:20
ali Hercegovci su jednostavno jači od vas, ljepše izgledaju, ljepše pivaju i to, pa je logično da se pripojite njima. :rofl

opet zajebavam, ali ljudi stvarno je to sve nebitno, svi smo mi Hrvati na prvom, a onda sve ostalo i to je jedino bitno. barem meni.

a dal si imotski hercegovac, ili dalmatinac vjerojatno ovisi o privatnoj percepciji više nego o nekoj surovoj stvarnosti. svatko ima pravo na neki svoj doživljaj sebe, i svoje osobnosti odnosno povijesti rodnog lista.

vidim, ima čak i u NY Bronxu imoćana koji se ne mire da ih preimenavaju u hercegovce. :D

Hrvatstvo nije bitno ovde. Hrvatstvo je kod vecine tih ljudi neupitno. Ako trazis problem s nacionalnim identitetom, ili pak ljude koji imaju krizu nacionalnog identiteta, zaobidje ove krajeve, pogotovo Imotski. Imotska krajina je bedem hrvatstva.

Dakle, ovdje se radi o, kako je to lijepo rekao teenager, hercegovackom expanzionizmu. Ili, tocnije, o expenzionistickim nakanama nekih Hercegovaca. Necemo generalizirati. :D

Imocani se ne mogu miriti s tim preimenovanjem, jer to bi bilo teska nepravda prema imotskom identitetu koji je brendiran, rekao bi Suker, davnih dana.

Mi smo prejedinstveni da bi pristali na tudje, hercegovacko ime i brendiranje. :D

teenager
09-07-2013, 18:43
Dakle Inkvi, natjerao si me da prekinem učenje ali na ovo moram odgovoriti.
Dakle postoje dvije vrste Hercegovaca o kojima ja govorim:
-Bekije, to si ti, i svi vi koji živite na području Bekije, Turske Imotske krajine, znači vi ste do prije 300 godina bili Imoćani, ali eto smatrate se danas Hercegovcima
-Hercegovci koji su iz područja pod turskom vlašću tipa Brotnjo, Mostar i ostalih Hercegovačkih mjesta preselili u Dalmatinsku Imotsku krajinu i naselili područje pod Mletačkom vlašću. Oni se danas smatraju Imoćanima isto kao i starosjedioci, ali su donijeli neke svoje Hercegovačke običaje, kao i svoj specifični naglasak, pa se neupućeni promatrač često zbuni i pomješa Imoćanina iz Prološća Donjeg s Hercegovcem iz Dobrog Sela u Brotnju.

Neznam kako ste točno vi Raškopoljci, Gruđani i Pošušaci postali Hercegovci kada je jasno da to područje do prije 300 godina nije imalo nikakve veze sa Hercegovinom, ali OK.
Dakle tri tipa ljudi:
-Imoćani iz Imotske krajine, od starih imotskih plemena (Antun Vrdoljak, Ivan Vrdoljak, Ivica Todorić, Ivan Gudelj, teenager po ocu...)
-Imoćani iz Bekije (Inkvizitor, Ljubo Ćesić Rojs, Milan Bandić, Mate Boban, Zvone Boban)
-Hercegovci koji su se naselili u imotsku krajinu iz hercegovine (Mostara, Čitluka...) oko 18. stoljeća (Stanko Mršić, Ivan Buljan, Ivica Đuzel, teenager po majci...)

Dakle stanovnici današnje Imotske krajine su izmješani staroimoćani i doseljeni hercegovci (doseljene srbe ipak razlikujemo), dok ste vi koji živite na području Bekije cvijeće Imotskoga naroda :kez
Žao mi je Inkvi, vjerojatno si veći Imoćanin od mene :kava

Uglavnom činjenica je da Imotski nikada nije bio Hercegovina, dok je jedan dio Hercegovine nekada bio Imotski.
Dakle pravo pitanje je: Imotski-samo Dalmatinska Imotska krajina, ili plus još jedan dio Hercegovine?

TheBronxBomber
09-07-2013, 18:47
North, slabo se ti snalaziš na ovoj temi. :D

Ne postoji Imotski hercegovac postoje hercegovački Imoćani -jer su otkinuti od matice Imote. Nikako drukčije.

Zvonko Bušić je najbolji primjer. Rođen u Gorici, bekiji, a izjašnjava se Imoćancem. Čovik zna povijest i sve ono što je teenager lipo objasnio..

Inkvizitor
09-07-2013, 18:51
Dakle Inkvi, natjerao si me da prekinem učenje ali na ovo moram odgovoriti.
Dakle postoje dvije vrste Hercegovaca o kojima ja govorim:
-Bekije, to si ti, i svi vi koji živite na području Bekije, Turske Imotske krajine, znači vi ste do prije 300 godina bili Imoćani, ali eto smatrate se danas Hercegovcima
-Hercegovci koji su iz područja pod turskom vlašću tipa Brotnjo, Mostar i ostalih Hercegovačkih mjesta preselili u Dalmatinsku Imotsku krajinu i naselili područje pod Mletačkom vlašću. Oni se danas smatraju Imoćanima isto kao i starosjedioci, ali su donijeli neke svoje Hercegovačke običaje, kao i svoj specifični naglasak, pa se neupućeni promatrač često zbuni i pomješa Imoćanina iz Prološća Donjeg s Hercegovcem iz Dobrog Sela u Brotnju.

Neznam kako ste točno vi Raškopoljci, Gruđani i Pošušaci postali Hercegovci kada je jasno da to područje do prije 300 godina nije imalo nikakve veze sa Hercegovinom, ali OK.
Dakle tri tipa ljudi:
-Imoćani iz Imotske krajine, od starih imotskih plemena (Antun Vrdoljak, Ivan Vrdoljak, Ivica Todorić, Ivan Gudelj, teenager po ocu...)
-Imoćani iz Bekije (Inkvizitor, Ljubo Ćesić Rojs, Milan Bandić, Mate Boban, Zvone Boban)
-Hercegovci koji su se naselili u imotsku krajinu iz hercegovine (Mostara, Čitluka...) oko 18. stoljeća (Stanko Mršić, Ivan Buljan, Ivica Đuzel, teenager po majci...)

Dakle stanovnici današnje Imotske krajine su izmješani staroimoćani i doseljeni hercegovci (doseljene srbe ipak razlikujemo), dok ste vi koji živite na području Bekije cvijeće Imotskoga naroda :kez
Žao mi je Inkvi, vjerojatno si veći Imoćanin od mene :kava

Uglavnom činjenica je da Imotski nikada nije bio Hercegovina, dok je jedan dio Hercegovine nekada bio Imotski.
Dakle pravo pitanje je: Imotski-samo Dalmatinska Imotska krajina, ili plus još jedan dio Hercegovine?

Ja i nisam hercegovac a kamoli iz Bekije. Vi nas nazivate Bosancima.

A jeste li vi Dalmatinci..

NorthStand
09-07-2013, 18:54
Hrvatstvo nije bitno ovde. Hrvatstvo je kod vecine tih ljudi neupitno. Ako trazis problem s nacionalnim identitetom, ili pak ljude koji imaju krizu nacionalnog identiteta, zaobidje ove krajeve, pogotovo Imotski. Imotska krajina je bedem hrvatstva.

Dakle, ovdje se radi o, kako je to lijepo rekao teenager, hercegovackom expanzionizmu. Ili, tocnije, o expenzionistickim nakanama nekih Hercegovaca. Necemo generalizirati. :D

Imocani se ne mogu miriti s tim preimenovanjem, jer to bi bilo teska nepravda prema imotskom identitetu koji je brendiran, rekao bi Suker, davnih dana.

Mi smo prejedinstveni da bi pristali na tudje, hercegovacko ime i brendiranje. :D

ma nisam ni sumnjao u hrvatstvo, već mi taj regionalizam ide na nerve. ko oni istrani, hoće oni biti zasebna cijelina i gotovo. pa jebo vas, sastavni ste dio hrvatske i ne jebite zvečku jer ćemo vam ponovo talijane pozvat pa ćete vidit vraga. :D

da, jesu hercegovci su kad se gleda naš narod, najekspazivniji, jednom riječju zajebani ljudi za zajebana vremena. :rofl

ma ja sam uvijek poštivao imoćane, a pogotovo njhove mercedese i bile čarape. :D

Mi smo prejedinstveni da bi pristali na tudje, hercegovacko ime i brendiranje

ništa, morat ćete davora šukera konzultirat, da vas brendira i potvrdi svijetsku posebnost. :rofl

NorthStand
09-07-2013, 19:00

Ne postoji Imotski hercegovac postoje hercegovački Imoćani -jer su otkinuti od matice Imote. Nikako drukčije.

Zvonko Bušić je najbolji primjer. Rođen u Gorici, bekiji, a izjašnjava se Imoćancem. Čovik zna povijest i sve ono što je teenager lipo objasnio..

kako god, poštujem vas sve, svi ste vi moja braća Hrvati, sve vas ja volim jednako s suzom u oku. :D

teenager
09-07-2013, 19:26
A šta da ti kažem, idemo redom:

ma nisam ni sumnjao u hrvatstvo, već mi taj regionalizam ide na nerve. ko oni istrani, hoće oni biti zasebna cijelina i gotovo. pa jebo vas, sastavni ste dio hrvatske i ne jebite zvečku jer ćemo vam ponovo talijane pozvat pa ćete vidit vraga. :D
Kao prvo valjda ti je jasno da mi žalimo za NDH :kava
Mi nismo bili pod Italijom, kakva bi to Nezavisna država Hrvatska bila bez Imotskog?

da, jesu hercegovci su kad se gleda naš narod, najekspazivniji, jednom riječju zajebani ljudi za zajebana vremena. :rofl
Koliko sam ja primjetio najzajebaniji su "Hercegovci" su ovi Imoćani tipa Bandić, Rojs, Mamić... :kez

ma ja sam uvijek poštivao imoćane, a pogotovo njhove mercedese i bile čarape. :D
Mercedes ok, ali bile čarape, što to nije stereotipizacija Hercegovaca? Ja nikad nisam vidio Imoćane da nose bile čarape, osim Rosja i Bandića, ali oni nažalost ne poznaju svoju povijest i misle da su Hercegovci.

ništa, morat ćete davora šukera konzultirat, da vas brendira i potvrdi svijetsku posebnost. :rofl
Neznam postoji li veći brend u svijetu od Imoćanina, Coca Cola, IBM, Imoćanin, Microsoft, BMW tako nekako idu brendovi :kava
Iako, kada vidimo koliko ljudi ni nezna da su Imoćani možda nebi škodio jedan rebranding :nezna

TheBronxBomber
09-07-2013, 19:31
Bravo teenager. Jednostavno briljiras.

:D

Imocani ni ne nose carape, nego bicve! :D

teenager
09-07-2013, 19:42
Moja baba kaže kalcete, primjetija san da se u Slivnu i tamo okolo kaže tako :rofl
Dok je druga baba govorila bičve...

Čarapa je turcizam (srbizam), dok je Kalceta talijanizam (calzini), valjda su to pokupili od mlečana koji su pijani crtali granice Imote :nezna

TheBronxBomber
09-07-2013, 19:47
Sve tocno. :D

ogledalce
09-07-2013, 19:48
grad Imota je bio na područiju Sovića i Gorice,,zna se dije bio,jer imaju zapisi,,točno OD-iznad naših kuća Sovići,(Lukovac) prema Gorici,,

ogledalce
09-07-2013, 19:50
još nešto, sve vam ima o tome zapisi u muzeju crkve SV.STIJEPAN u Sovići-Gorica

NorthStand
09-07-2013, 20:04
A šta da ti kažem, idemo redom:

Kao prvo valjda ti je jasno da mi žalimo za NDH :kava
Mi nismo bili pod Italijom, kakva bi to Nezavisna država Hrvatska bila bez Imotskog?

Koliko sam ja primjetio najzajebaniji su "Hercegovci" su ovi Imoćani tipa Bandić, Rojs, Mamić... :kez

Mercedes ok, ali bile čarape, što to nije stereotipizacija Hercegovaca? Ja nikad nisam vidio Imoćane da nose bile čarape, osim Rosja i Bandića, ali oni nažalost ne poznaju svoju povijest i misle da su Hercegovci.

Neznam postoji li veći brend u svijetu od Imoćanina, Coca Cola, IBM, Imoćanin, Microsoft, BMW tako nekako idu brendovi :kava
Iako, kada vidimo koliko ljudi ni nezna da su Imoćani možda nebi škodio jedan rebranding :nezna

o bože, svašta ću se ja naslušat i naučit ovdje. bičve. :D

mamić je kreten prije svega, tako da njega ne bih svrstavao nigdje. bandić je foler, a rojs je legenda.

znam da niste bili pod italijom, ali i vas su planirali pripojit srećom nisu jer bi i vi bili partizani. :D

Inkvizitor
09-07-2013, 20:06
Imacki je da solidan broj partizana kao i španjolskijeh boraca.

tenager kaj je bilo..ignoriraš pitanja..:rofl

TheBronxBomber
09-07-2013, 20:13
Imacki je da solidan broj partizana kao i španjolskijeh boraca.

tenager kaj je bilo..ignoriraš pitanja..:rofl

Je, i skoro su svi iz jednog sela. :D

Pavelic u pismu svome povjereniku Lueticu (takodjer Imocanac): "(...)I pozdravi mi ustasku kulu Imotsku krajinu(...)."

Jasno i zasto. Vise od polovica prijeratnih ustasa (emigranti) su bili iz Imotske krajine. A sta cu ja tebi to pisat, a kad ti to sve znas. :D

Inkvizitor
09-07-2013, 20:32
Ono jes.....zna sam otprilike i točan omjer al sam pozaboravljo..

NorthStand
09-07-2013, 20:38
Je, i skoro su svi iz jednog sela. :D

Pavelic u pismu svome povjereniku Lueticu (takodjer Imocanac): "(...)I pozdravi mi ustasku kulu Imotsku krajinu(...)."

Jasno i zasto. Vise od polovica prijeratnih ustasa (emigranti) su bili iz Imotske krajine. A sta cu ja tebi to pisat, a kad ti to sve znas. :D

ma čoeče božji, ti nas bombardiraš tim informacijama pravo s wall streeta(susjedni kvart do tebe), tako da s tebom nema zajebancije ko ni s hercegovcima. :D

imoćani su puno ustaša dali, i to onih crnih od glave do pete, tako da ne dajte se braćo naša gdje god bili. :)

galija
09-07-2013, 21:30
lijepo reče naš fra Grga Martić(rođen u Rastovači Posušje):

"Ako bi koi - čini se da ih u narodu ima - o mojoj narodnosti sumnjio, valja mu kazati da sam rođen u županiji bivšoj Hrvatskoj jednoj od sedam poglavitoj što jih broji Porfirogenet – Imotskoj gdje su se prvi došlići Hrvati nastanili te i do danas sada ta ista krajišta posjeduju; dosljedno je dakle da sam i ja Martić podrijetlom i rodom Hrvat, što sam i svojim životom i djelovanjem pokazao".

NorthStand
09-07-2013, 21:38

"Ako bi koi - čini se da ih u narodu ima - o mojoj narodnosti sumnjio, valja mu kazati da sam rođen u županiji bivšoj Hrvatskoj jednoj od sedam poglavitoj što jih broji Porfirogenet – Imotskoj gdje su se prvi došlići Hrvati nastanili te i do danas sada ta ista krajišta posjeduju; dosljedno je dakle da sam i ja Martić podrijetlom i rodom Hrvat, što sam i svojim životom i djelovanjem pokazao".

svaka mu čast, ovakve ljude treba cijenit. vidi se da je hrvatina.

NorthStand
09-07-2013, 21:42

ma ja uvijek u šali nešto dobacim, ili mi pobjegne riječ viška i onda se svi uhvate tog djela poruke u kojem sam se ili našalio ili napravio zajeb. kao u stilu one iz sabora, "ispravak netočnog navoda". a šta da radim, nije da namjerno govorim nešto krivo ili da nekoga namejrno zajebavam, ali mora se čovjek nekad malo i zajeb,,,, pa imajte razumjevanja. ;) ja ne mogu zamislit komunikaciu, a da sam stalno ozbiljan to meni postaje naporno, takva vrsta komunikacije, mora biti malo vica i zeke peke. :D

a ako sam kojim slučajem neko povrijedio, najdublje se ispričavam.

galija
09-07-2013, 21:48
ma ja uvijek u šali nešto dobacim, ili mi pobjegne riječ viška i onda se svi uhvate tog djela poruke u kojem sam se ili našalio ili napravio zajeb. kao u stilu one iz sabora, "ispravak netočnog navoda". a šta da radim, nije da namjerno govorim nešto krivo ili da nekoga namejrno zajebavam, ali mora se čovjek nekad malo i zajeb,,,, pa imajte razumjevanja. ;) ja ne mogu zamislit komunikaciu, a da sam stalno ozbiljan to meni postaje naporno, takva vrsta komunikacije, mora biti malo vica i zeke peke. :D

a ako sam kojim slučajem neko povrijedio, najdublje se ispričavam.

e tako ti je to kad ideš zezat Imoćane...još koji komentar i pojavio bi se s transparentom "Svi smo mi Imoćani":cheer

TheBronxBomber
09-07-2013, 21:50

Hvala za ovo. Ovo bi trebalo otkloniti svaku posljednju sumnju kod nasih hercegovackih Imocana i drugih sto su sumnjivi Tome. :D

Iako, ja ih bas i ne krivim mnogo sto su sumnjivi, pogotovo kad smo mi u pitanju - znate, mi nikad ne lazemo. :D

galija
09-07-2013, 21:56
Hvala za ovo. Ovo bi trebalo otkloniti svaku posljednju sumnju kod nasih hercegovackih Imocana i drugih sto su sumnjivi Tome. :D

Iako, ja ih bas i ne krivim mnogo sto su sumnjivi, pogotovo kad smo mi u pitanju - znate, mi nikad ne lazemo. :D

sve sumnje su bezrazložne:018

TheBronxBomber
09-07-2013, 21:58
ma čoeče božji, ti nas bombardiraš tim informacijama pravo s wall streeta(susjedni kvart do tebe), tako da s tebom nema zajebancije ko ni s hercegovcima. :D

imoćani su puno ustaša dali, i to onih crnih od glave do pete, tako da ne dajte se braćo naša gdje god bili. :)

North, paranoidan kakav vec jesam, jos cu pomislit da ti neki Mesic dila informacije.... :D

Naime, ja sam odrastao svega nekoliko gradskih "blokova" dalje od neslavnog Wall St-a. :D

NorthStand
09-07-2013, 21:58
e tako ti je to kad ideš zezat Imoćane...još koji komentar i pojavio bi se s transparentom "Svi smo mi Imoćani":cheer

ma šta god, samo se vi meni nemojte ljutit, sve ću napraviti za vas i hercegovce iz imockog. :D

NorthStand
09-07-2013, 22:01
North, paranoidan kakav vec jesam, jos cu pomislit da ti neki Mesic dila informacije.... :D

Naime, ja sam odrastao svega nekoliko gradskih "blokova" dalje od neslavnog Wall St-a. :D

ma koji mesić, ko da je on ikada imo "provjerene informacije" ko ja. :D

a vidiš, imo sam neki osjećaj da imaš veze s Wall Streetom i nisam se prevario, neka drago mi je da dosta često pogodim od kud vjetar puše. :D

galija
09-07-2013, 22:01
ma šta god, samo se vi meni nemojte ljutit, sve ću napraviti za vas i hercegovce iz imockog. :D

evo njega opet:rofl:rofl misliš imotske hercegovce:cheer

teenager
09-07-2013, 22:05
Evo ovako kada sam ja iznio svoju teoriju (dobro ne baš moju teoriju, više činjenice) o takozvanoj Velikoj Imotskoj krajini, zanimalo me što drugi ljudi pišu o toj temi. I nađoh tako na par foruma potpuno oprečnu teoriju, nazvao bih ju maloimoćanska teorija. Dakle teorija je da su Imoćani samo i isključivo autohtono življe grada Imotskoga. Teorija o tome kako su svi ostali koji su živjeli oko samog grada Imotskog (preciznije Imotske varoši, jer to je do prije 50. godina bio "grad sa cca 2000 stanovnika), kako su stanovnici okolnih sela samo pokušavali kopirati ove iz grada i da je potpuno neispravno kada netko sebe zove "Imoćanin iz Vinjana" ili "Imoćanin iz Prološca". Teorija prepuna ksenofobije, skoro kao da slušam one fetive Splićane kad pričaju o svojemu kolinu... Uglavnom teorija glupa kakva je ne zaslužuje nikakvu pažnju i treba ju diskreditirati jer će u protivnom propasti moj plan o "Velikoj Imoti"...:kava

Šalu na stranu, Inkvi pita jesmo li mi Imoćani Dalmatinci kad već nismo Hercegovci? Ja kao prvo ne znam ni definiciju Dalmatinca, jer danas se Dalmatincem smatraju samo ljudi iz primorskih mjesta, a to ne može nikako biti ispravno ako pogledamo područje koje su naseljavali Delmati. Tako da neznam odgovor na to pitanje :nezna

TheBronxBomber
09-07-2013, 22:10
teenager,

Maloimocanska teorija koju si otkrio je plod nekih ksenofobicnih, grackih Imocana koji su najcesce podrijetlom Talijani, gipsici i ostatci varoske rulje (ima i drugih nacionalnosti koje necu spominjati). Teorija je potpuno kriva i deplasirana. I dobro si pogodio da je to skoro pa preslika splicke fetive price koju najcesce zastupaju ne-Hrvati. Nemoj zaboraviti da je u gradu Imotskome bilo dosta partijskih obitelji, i oni su zdusno gurali tu teoriju. Elitisti u ime naroda i radnickog pokreta, kakvi su vec bili. :D

Inkvizitor
09-07-2013, 22:14
Evo ovako kada sam ja iznio svoju teoriju (dobro ne baš moju teoriju, više činjenice) o takozvanoj Velikoj Imotskoj krajini, zanimalo me što drugi ljudi pišu o toj temi. I nađoh tako na par foruma potpuno oprečnu teoriju, nazvao bih ju maloimoćanska teorija. Dakle teorija je da su Imoćani samo i isključivo autohtono življe grada Imotskoga. Teorija o tome kako su svi ostali koji su živjeli oko samog grada Imotskog (preciznije Imotske varoši, jer to je do prije 50. godina bio "grad sa cca 2000 stanovnika), kako su stanovnici okolnih sela samo pokušavali kopirati ove iz grada i da je potpuno neispravno kada netko sebe zove "Imoćanin iz Vinjana" ili "Imoćanin iz Prološca". Teorija prepuna ksenofobije, skoro kao da slušam one fetive Splićane kad pričaju o svojemu kolinu... Uglavnom teorija glupa kakva je ne zaslužuje nikakvu pažnju i treba ju diskreditirati jer će u protivnom propasti moj plan o "Velikoj Imoti"...:kava

Šalu na stranu, Inkvi pita jesmo li mi Imoćani Dalmatinci kad već nismo Hercegovci? Ja kao prvo ne znam ni definiciju Dalmatinca, jer danas se Dalmatincem smatraju samo ljudi iz primorskih mjesta, a to ne može nikako biti ispravno ako pogledamo područje koje su naseljavali Delmati. Tako da neznam odgovor na to pitanje :nezna

Pitam zato jer je gle ironije..glavni grad Delmata (Dalmata) se nalazio na brdu Lib u duvanjskom polju iznad sela Kongore ( gdje je po legendi krunjen kralj Tomislav). Stari Delminum.

O tome je pisao pokojni Ljubo Stipišić Delmata a mislim da 90% žestokih Dalmatinaca pogotovo ovih primorskih fetivih, o tome pojma nema.

Prema tome Duvnjaci su najorginalniji Dalmatinci.

NorthStand
09-07-2013, 22:17
evo njega opet:rofl:rofl misliš imotske hercegovce:cheer

moram vas malo, vidim da ste se "uzjebali" oko tih "hercegovaca iz imockog" pa reko ko će drugi da vas malo škaklja ako ne ja? :D

meni svejedno, sve vas ja volim, pogotovo žene ne znam koju bi rađe uhvatio ovu iz imockog ili onu preko grane iz hercegovine, to ti je ko da biraš između tigra i lava iz carstva životinja, što god izabereš ne možeš pogriješit. ;)

Inkvizitor
09-07-2013, 22:20

Po ustaškoj legendi dvi najodlikovanije ustaške bojne su bile brinjska i ogulinska.

Pogotovo brinjska.

Mislim da je Hercegovcima općenito data tu prevelika važnost..moram to reći..najjače ustaške postrojbe su bile ličke, posavske a onda srednjobosanske.

NorthStand
09-07-2013, 22:28
Po ustaškoj legendi dvi najodlikovanije ustaške bojne su bile brinjska i ogulinska.

Pogotovo brinjska.

Mislim da je Hercegovcima općenito data tu prevelika važnost..moram to reći..najjače ustaške postrojbe su bile ličke, posavske a onda srednjobosanske.

je, u lici je bilo ustaša koliko hoćeš, u kosinju to je malo iznad sela od mog starog hrpa. a da ne govorim da i ova njegova regija, sve vrvilo bilo je i ponešto partizana, ali stvarno jako malo. ono što ja znam, gotovo svaka kuća u selu je imala par ustaša. pa su ih poslje koncem rata, pošto su se skrivali po velebitu komunisti lovali, a i bilo je i drukanja znaš kako to ide pa su neke i na konto toga znali ćopit, sve u svemu nije bilo ugodno ustašama nakon drugog svijetskog rata, ili egzil ili metak.

ne znam, meni je stari reko da su hercegovci dali puno ustaša, normalno bilo je tu i partizana ko i u svakoj regiji ali ipak su bili manjina. nakon rata normalno, lako se bilo nekima prešaltat i kurčit ali tokom rata hercegovina je bila na udaru baš iz razloga što je poznata po kako kaže "noga od klavira" - "ustaškim zmijama". :D

TheBronxBomber
09-07-2013, 22:36
http://www.vecernji.hr/data/slika/228/1136743.jpg

Imocani protiv tunelarine i udbaske zgadije :D

NorthStand
09-07-2013, 22:41
tako je, smrt udbašima sloboda narodu! :D

teenager
10-07-2013, 00:36
Nakon kratkog razmišljanja došao sam do zaključka da nas imoćane od potpune propasti i nestanka života u našem kraju može spasiti jedino autonomija.
Dakle da ne duljim, planiram kroz neko kraće vrijeme osnovati "Republiku Imotsku Krajinu", i vratiti povijesne granice stare Imote, od Cetine sve do Širokog Brijega.
Malo pojedinosti o državi:
-zastava (http://s17.postimg.org/6picthym7/RIK.jpg), jer ne želimo da nas povezuju sa homofobnom fašističkom tvorevinom Republikom Hrvatskom
-za grb (http://www.thedrum.com/uploads/drum_basic_article/81200/main_images/MercedesBenz_Logo_0.jpg) uzet čemo najčešći simobl našeg kraja
-službeni jezik bit će Imotski jezik
-jedini konstitutivni narod bit će Imoćani
-glavni grad bit će Imotski
-svetac zaštitnik bit će sveti Ante
-službena valuta biti će njemačka marka (DEM)
-internetski nastavak .im
-himna će biti "U Madridu grobnica od zlata"
-političko uređenje biti će diktatura
-diktator ću biti ja, titula će mi biti poglavnik

Eto, nadam se da će moj državotvorni pokret biti prepoznat u da će mi državu vrlo brzo priznati kako UN tako i SSSR te zemlje nesvrstanih :kava

NorthStand
10-07-2013, 03:08
dobro si ti to isplanirao, imaš moj potporu, samo u slučaju da ta "REPUBLIKA IMOTSKA KRAJINA" ostaje u sastavu "RH".

u protivnom, djelit ćete sudbinu "RSK". :D

NorthStand
10-07-2013, 03:09
-zastava (http://s17.postimg.org/6picthym7/RIK.jpg), jer ne želimo da nas povezuju sa homofobnom fašističkom tvorevinom Republikom Hrvatskom

ovo ti je brutalno, pogodio si u sridu. :rofl

pdv
10-07-2013, 19:52
Nakon kratkog razmišljanja došao sam do zaključka da nas imoćane od potpune propasti i nestanka života u našem kraju može spasiti jedino autonomija.
Dakle da ne duljim, planiram kroz neko kraće vrijeme osnovati "Republiku Imotsku Krajinu", i vratiti povijesne granice stare Imote, od Cetine sve do Širokog Brijega.
-za grb (http://www.thedrum.com/uploads/drum_basic_article/81200/main_images/MercedesBenz_Logo_0.jpg) uzet čemo najčešći simobl našeg kraja

Eto, nadam se da će moj državotvorni pokret biti prepoznat u da će mi državu vrlo brzo priznati kako UN tako i SSSR te zemlje nesvrstanih :kava

:kez

Ne znam samo kako će Bomber podnijeti činjenicu da si se proglasio diktatorom poglavnikom. Velika borba bi mogla bit oko ove titule :D

teenager
10-07-2013, 20:16

Ne znam samo kako će Bomber podnijeti činjenicu da si se proglasio diktatorom poglavnikom. Velika borba bi mogla bit oko ove titule :D
Ma lako za to, Bomber će mi biti ministar propagande.
Razmišljao sam i vaš mi se ekonomski plan (http://www.hrhb.info/showthread.php?t=4855) najviše dopao, bojim se da će ti mi vi biti osobna savjetnica, pošto sam poglavnik pa neću imati nikakve zamjenike, podpredsjednike i slično.
Krilnik NorthStand će mi naravno biti ministar obrane, ali prvo mora promjeniti nacionalnost u Imoćanin, ne može svakakve nacije uzimati!

Još par sitnih detalja, da ne kompliciramo previše, dakle naišao sam na neke spise koji govore o tome da je i jedan dio Vrgorske krajine nekada bio dio velike Imote. Riječ je o selima Kozica i Rašćane. Pošto je tamo ratoboran narod možda bude manjih opiranja prema aneksiji, ali mislim da će naš ministar obrane to lako rješiti :kava

pdv
10-07-2013, 20:23
Ova će me tema o kandidiranju još dugo pratit :rofl

Dobro si ti to posložio. Samo da ne završimo na kraju u emisiji simpatičnog imena ''Noćna mora'' :D

gerilac
10-07-2013, 20:37

Kakva ti je ovo priča .Čuj do Širokog briga ???

A Mostar.Ili pak Drežnica mog punca ako i ustaše primate .Potpis za Imotsku Krajinu.

gerilac
10-07-2013, 20:39
Razmišljao sam i vaš mi se ekonomski plan (http://www.hrhb.info/showthread.php?t=4855) najviše dopao, bojim se da će ti mi vi biti osobna savjetnica, pošto sam poglavnik pa neću imati nikakve zamjenike, podpredsjednike i slično.
Krilnik NorthStand će mi naravno biti ministar obrane, ali prvo mora promjeniti nacionalnost u Imoćanin, ne može svakakve nacije uzimati!

Još par sitnih detalja, da ne kompliciramo previše, dakle naišao sam na neke spise koji govore o tome da je i jedan dio Vrgorske krajine nekada bio dio velike Imote. Riječ je o selima Kozica i Rašćane. Pošto je tamo ratoboran narod možda bude manjih opiranja prema aneksiji, ali mislim da će naš ministar obrane to lako rješiti :kava

Ja sam još prije tri godine izdvojio se iz ove nakarade od države i proglasio Hrvatsku Republiku Mardar.Mogli bi razvijati dobre dobrosusjedske odnose ako se vi do Mostara Imoćani proširite.Ne bi mi smetala vaša očita hegemonija. :rofl:rofl:rofl

teenager
10-07-2013, 20:56
Kakva ti je ovo priča .Čuj do Širokog briga ???

A Mostar.Ili pak Drežnica mog punca ako i ustaše primate .Potpis za Imotsku Krajinu.

Pa nismo mi neznam Srbi pa da tražimo tuđe, mi hoćemo samo ono što je naše oduvjek, dakle da smo recimo kao Srbi vjerojatno bi pripojili većinu Splitskih perifernih kvartova i naselja u kojima je naša nacija zastupljena sa više od 50%.
Ali i bez šale Imotska Krajina ima puno manje koristi nego štete od toga što je dio raznih država. Za Jugu je bilo jasno kao dan da je omjer uloženo vraćeno 10:1 na strani Juge, a u RH je situacija tek toliko bolja jer nije mogla biti lošija. Baš bi volio kada bi netko napravio omjer poginulih branitelja Imotske Krajine i recimo Splita, a u Splitu je bilo rata dok u Im nije bilo ni naznaka. I onda kad čujem frazu "nezahvalan kraj", ili priče "oni bi mukte kroz tunel a mi smo tunel Učka samodoprinosom izgradili pa nam ga naplaćuju"...
Naplatio bi im ja po istoj tarifi po kojoj je nama naplaćivano bilo...

NorthStand
10-07-2013, 21:00

drage volje, samo teško da mogu biti Imoćanin, kad sam Hrvat po nacionalsti i svim ostalim gledištima. kod mene ne postoji regionalni, ili gradski subjektivitet, te lokalne priče me ne zanimaju. samo hrvatska, i hrvati. to je jedino što je bitno, ako me želiš imat u ministarstvu obrane morat ćeš me prihvatit ko hrvata a ne imoćanina. to mi eventualno, može biti "druga nacionalnost", nikako prva. :D

teenager
10-07-2013, 23:27
Krilniče North, mislim da je jako teško odvojiti Hrvatstvo od Imoćanstva, pusti ti Nede Ukradene i Veljke Kadijeviće, zna se tko su Imoćani :rofl
I da oćeš nemoš bit veći Hrvat nego Imoćanin, to je ishodište Hrvatstva :kava

Evo jedan kolokvijalan primjer Velikohercegovačke ideologije i njihovog ekspanzionizma:

Nekada je Hercegovina bilo puno veće područje. Imotski i cijelo Imotsko polje pripadalo je Hercegovini sve do 1717., kada ga mlečani osvajaju. Današnja granica zapadne Hercegovine prema Imotskoj krajini utvrđena je Požarevačkim mirom 1718. Dio istočne Hercegovine (Nikšić) pripao je Crnoj Gori 1878. kongresom u Berlinu. Krajevi istočne Hercegovine: Nikšić, Žabljak, Pljevlja i dr. koji danas pripadaju Crnoj Gori, nazivaju se Starom Hercegovinom. Danas se odvijaju sudski postupci o povratku barem malog dijela nekadašnje Hercegovine Bosni i Hercegovini od Crne Gore.
Ovo je inače citat sa stranice http://hr.wikipedia.org/, postavlja se pitanje što je sljedeće, negiranje postojanja Imotske nacije, neka teza tipa Hercegovci svi i svuda? Namjerno povlačim paralele sa Velikosrpskim idejama jer je sličnosti nemoguće nuprimjetiti :evil

teenager
11-07-2013, 01:11
Prostitutka čije su usluge koristili gastarbajteri Imotske krajine na jumbo plakatu usred Ciste Provo
http://www.slobodnadalmacija.hr/Mozaik/tabid/80/articleType/ArticleView/articleId/215331/Default.aspx

Evo lijepo je vidjeti da i Slobodna Dalmacija misli na našu Imotsku Krajinu.
Po prezimenu primjećujem da je i potpisnik ovoga teksta također rodom iz Imotske Krajine. Da ga sretnem priupitao bi ga pripada li i moj dida dobrom djelu tamošnje populacije koja je upoznala ovu kurvetinu. Dakle ukratko Jakov Kosanović, po prezimenu se da iščitati je četnik iz Imotskog i iskreno se nadam da mu je kuća bila preuređena početkom devedesetih :kava
Kvalitetan, zanimljiv i nadasve poučan tekst.
Iskreno često prolazim tuda i nisu mi najjasniji ti plakati... Ali opet zanimljivo da nam je naš Jale odlučio pojasniti značenje baš ovoga, očito zlobno postavljenoga plakata.
Zbilja je lijepo vidjeti kada momčić dobar dio jednog kraja oslovljava kao kurvare, stvarno lijepo od njega :kava

NorthStand
11-07-2013, 05:21
Krilniče North, mislim da je jako teško odvojiti Hrvatstvo od Imoćanstva, pusti ti Nede Ukradene i Veljke Kadijeviće, zna se tko su Imoćani :rofl
I da oćeš nemoš bit veći Hrvat nego Imoćanin, to je ishodište Hrvatstva :kava

Evo jedan kolokvijalan primjer Velikohercegovačke ideologije i njihovog ekspanzionizma:

Ovo je inače citat sa stranice http://hr.wikipedia.org/, postavlja se pitanje što je sljedeće, negiranje postojanja Imotske nacije, neka teza tipa Hercegovci svi i svuda? Namjerno povlačim paralele sa Velikosrpskim idejama jer je sličnosti nemoguće nuprimjetiti :evil

ma znam, treba netko konačno stati na kraj "eri s onoga svijeta". :rofl

ogledalce
11-07-2013, 10:23

evo i moj potpis: ZDS :zubo

TheBronxBomber
11-07-2013, 20:04

Nemam ja nis protiv. :D Samo neka je drzave. Tako mi inace rezoniramo. Valja isto reci da Imocani sanjaju Imotsku drzavu dugo koliko i tunel. :D:D

Cesto iz usta Imocanca moze cuti: "Imotska drzava, brajo!" Imotska drzavotvornost je istoznacna s hrvatskom drzavotvornoscu. I nije u sukobu s hrvatstvom. Sve je to vec lipo objasnjeno. Imotski = Hrvatska. :D

Inkvizitor
11-07-2013, 20:06
Skromnost je isto jedna od vrlina Imoćana. :D

Tko ovo brani čast Imoćana :misli

http://www.forum.hr/showthread.php?t=788043

TheBronxBomber
11-07-2013, 20:13
Skromnost i jest mozda najveca vrlina Imocana! Naime, mnogi ne razumiju da se Imocani ZAJEBAVAJU (autozajebancija; autoironija) kad napuhaju svoje vrline i vrijednosti. Samo Imocanin moze svoju Imotsku varos proglasiti metropolom, i ostat ziv. :D Koliko je tu samo ljubavi i duhovitosti.

Imocani su takodjer originalni hrvatski integralisti. Koliko god uzdizali svoj kraj i podrijetlo, toliko su uvik bili spremni najprije vrjednovati hrvatstvo prije ostalih identiteta. I jest hrvatstvo za njih najvazniji identitet, osim imotski identitet. Ali, Imotski = Hrvatska. Pa nema dileme. :D

Hvala sto nas branis. Ja tamo nemam pristupa. :D

Inkvizitor
11-07-2013, 20:17
Skromnost i jest mozda najveca vrlina Imocana! Naime, mnogi ne razumiju da se Imocani ZAJEBAVAJU (autozajebancija; autoironija) kad napuhaju svoje vrline i vrijednosti. Samo Imocanin moze svoju Imotsku varos proglasiti metropolom, i ostat ziv. :D Koliko je tu samo ljubavi i duhovitosti.

Imocani su takodjer originalni hrvatski integralisti. Koliko god uzdizali svoj kraj i podrijetlo, toliko su uvik bili spremni najprije vrjednovati hrvatstvo prije ostalih identiteta. I jest hrvatstvo za njih najvazniji identitet, osim imotski identitet. Ali, Imotski = Hrvatska. Pa nema dileme. :D

Hvala sto nas branis. Ja tamo nemam pristupa. :D

šuti šuti, znam vas ko svoj džep..:D

TheBronxBomber
11-07-2013, 20:19
šuti šuti, znam vas ko svoj džep..:D

Onda ti je dzep pun ko brod! :rofl

Inkvizitor
11-07-2013, 20:32
Onda ti je dzep pun ko brod! :rofl

Ma s Imoćanima ja nikad nisam dijelio džep..

sve bi zajedno popili i pojili..:)

pdv
11-07-2013, 20:50
Ne mogu reći da sam ikad imala loših iskustava s Imoćanima ali posebna sorta ljudi. :D Ima ih i dobrih i loših kao i u svakoj skupini ali Imoćane krase još te neke crte bahatosti i tog nekog ponosa koje nekad zna biti simpatičan, a ponekad i degutantan tj. način na koji to ističu. Ali možda je to i ova autoironija koju Bomber spominje pa je mi sa strane baš uvijek ne razumimo :D

Meni je simpatičan njihov naglasak :kez Ali uglavnom su nepopularni u RH zahvaljujući medijima nešto kao i Hercegovci tako da ljudi ponekad stvaraju predrasude bezveze.

TheBronxBomber
11-07-2013, 20:57
Nije lako biti prvi i najbolji u svemu. :D Steknes slavu, steknes i brojne neprijatelje.

Ljubomora, boze moj... :D

pdv
11-07-2013, 21:05
Skromnost povrh svega :pink

NorthStand
11-07-2013, 21:08
Ne mogu reći da sam ikad imala loših iskustava s Imoćanima ali posebna sorta ljudi. :D Ima ih i dobrih i loših kao i u svakoj skupini ali Imoćane krase još te neke crte bahatosti i tog nekog ponosa koje nekad zna biti simpatičan, a ponekad i degutantan tj. način na koji to ističu. Ali možda je to i ova autoironija koju Bomber spominje pa je mi sa strane baš uvijek ne razumimo :D

Meni je simpatičan njihov naglasak :kez Ali uglavnom su nepopularni u RH zahvaljujući medijima nešto kao i Hercegovci tako da ljudi ponekad stvaraju predrasude bezveze.

baš zato što ih mediji tako "tetoše", meni su prva liga, i oni i hercegovci.

pdv
11-07-2013, 21:10
baš zato što ih mediji tako "tetoše", meni su prva liga, i oni i hercegovci.

Dobro, ne treba sad odmah u drugu krajnost idealiziranja ići :D

galija
11-07-2013, 21:15
ne mogu oni nas oblatit koliko se mi možemo samonahvalit::naklon

teenager
11-07-2013, 21:20
Na kraju krajeva, pored svih vrlina, kojih Bogu vala ima puno, mislim da smo najpoznatiji po skromnosti, po tome nas poznaju u cilome svitu :zivili

NorthStand
11-07-2013, 21:20
Dobro, ne treba sad odmah u drugu krajnost idealiziranja ići :D

ma tko ih ne bi volio, ja volim taj njihov posebni stil. :D

NorthStand
11-07-2013, 21:21

e to to, takav duh volim. :D

pdv
11-07-2013, 21:31

:rofl :rofl

pajde ;)

TheBronxBomber
11-07-2013, 21:45
Ne morate nas volit, ali nas morate poštivat. Ne morate nas čak ni falit, kad to vama nije ni namjenjeno. Kad bi vi to radili, šta bi mi radili?

pdv
11-07-2013, 21:47
Kao prvo, ne moramo mi ništa :cheer ;)

NorthStand
11-07-2013, 21:55
Kao prvo, ne moramo mi ništa :cheer ;)

evo još jedne prgave na vidiku, jel se to meni čini ili je ovdje postotak prgavih žena stvarno velik? :rofl

bronx, pripremi bombardere za Dubrovnik, čini mi se da će PDV radit velike probleme u smislu percepcije imoćana od neutralnih ljudi sa strane. tako da, ako zatreba koja granata da se avioni nađu u letu. :D

pdv
11-07-2013, 21:58
evo još jedne prgave na vidiku, jel se to meni čini ili je ovdje postotak prgavih žena stvarno velik? :rofl

bronx, pripremi bombardere za Dubrovnik, čini mi se da će PDV radit velike probleme u smislu percepcije imoćana od neutralnih ljudi sa strane. tako da, ako zatreba koja granata da se avioni nađu u letu. :D

Ja volin Imoćane... ne svađaj me s Bomberom opasnim :cry :D

TheBronxBomber
11-07-2013, 22:00
Dok su Imoćani ratovali za Dubrovnik, Gospari su govorili da su došle ustaše. Aj, nisu lagali… ali nisu JNA držali neprijateljem, već nas. :bronxispijakavu:

NorthStand
11-07-2013, 22:01
Ja volin Imoćane... ne svađaj me s Bomberom opasnim :cry :D

aj dobro, ali ne voliš kad se hvale to sam skužio. :D

pdv
11-07-2013, 22:09
Dok su Imoćani ratovali za Dubrovnik, Gospari su govorili da su došle ustaše. Aj, nisu lagali… ali nisu JNA držali neprijateljem, već nas. :bronxispijakavu:

Joj, kako sad pretjeruješ :rolleyes: Kao u svakom gradu je bilo svega i ima onih Gospara koji su branili svoj grad i položili živote za slobodu i nije u redu da tako govoriš. Ali znam da su Imoćani dali ogroman obol u obrani Dubrovnika i da su imali velikih stradanja pogotovo na Golubovom kamenu i vječna im hvala i slava.

:pdvprolivavrućukavubomberuufacu: :D

aj dobro, ali ne voliš kad se hvale to sam skužio. :D

Ma nije da ne volim. Nego mi to nekad prelazi granice lijepog ponašanja :D

TheBronxBomber
11-07-2013, 22:10
Dok sam još bio mali, prije dosta lita, i prije nego sam doktorira dinaroidne znanosti, baka mi je znala pričat da je Imotski sve dolika do Gruda, i zeru niže, gori do Duvna pa sve do Brela u primorju. Tada sam mislio da baba zajebaje, ali unda sam otkrio sve dokaze za ono što mi je pričala. Sve istina. Drugom prigodom ću vam ispričat priču kako je jedan mali napustio Imotski pa je mislio isprqvno da je napustio Hrvatsku. Otiša je u Split. :DNrmam sad vrimena.

NorthStand
11-07-2013, 22:18
Ma nije da ne volim. Nego mi to nekad prelazi granice lijepog ponašanja :D

haha kako ti mene nasmiješ, a istina nisam ni ja od tog "hvalite me usta moja" ali ako njih to veseli neka se hvale. :D

pdv
11-07-2013, 22:21
Eto, za sljedeći put galija ima donit pršuta, teenager vina, North i ja gladna usta pa ćemo sist u krug, a striček Bomber će pričat :D

NorthStand
11-07-2013, 22:22
Dok sam još bio mali, prije dosta lita, i prije nego sam doktorira dinaroidne znanosti, baka mi je znala pričat da je Imotski sve dolika do Gruda, i zeru niže, gori do Duvna pa sve do Brela u primorju. Tada sam mislio da baba zajebaje, ali unda sam otkrio sve dokaze za ono što mi je pričala. Sve istina. Drugom prigodom ću vam ispričat priču kako je jedan mali napustio Imotski pa je mislio isprqvno da je napustio Hrvatsku. Otiša je u Split. :DNrmam sad vrimena.

i onda teenager, priča o velikohercegovačkom širenju. :rofl

TheBronxBomber
11-07-2013, 22:24
Opet ti. Radi se o pravim granicama Imotske krajine, što je već objašnjeno na temi. Priča velikohercegovačkom širenju jer je činjenično.

teenager
11-07-2013, 22:34
O Gospe moja :pop

Evo ti pa gledaj šta je pisa Konstantin sedmi Porfirogenet u svom bestselleru De administrando imperio:
http://en.wikipedia.org/wiki/De_Administrando_Imperio

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/36/Croatia_Counties_10th_century.svg/702px-Croatia_Counties_10th_century.svg.png

Vidiš li šta se crveni pod Imotski?
Da ne spominjem da nikakve Hercegovine nema.
Osim što je jasno da većina Zapadnohercegovačkog Kantona pripada nama, mislim da se jasno vidi i da jedan dio Kantona br. 10 oduvijek pripada Imoti. I to baš mislim onaj dio odakle je Inkvi :)

A pošto se nitko nije uknjižio na Makarsko primorje po ovoj slici, logično je da pripada nama, i ja bi da se u isti čas ono preimenuje u Imotsko primorje, ili Imotska Rivijera :kava

TheBronxBomber
11-07-2013, 22:42
Mislim da je s ovim dr. Teenager riješio sve dvojbe kod naših sumnjivih

Inkvizitor
11-07-2013, 22:46
Ma nemam ja ništa posebno kontra. Naši su stari uvik išli na sajam u Imotski, čak u Zadvarje, manje u Duvno.

Dobro moji su odmah ispod Zavelima s druge strane pa je to i logično.

No jednom sjedim ja sa Imoćanima u imotskoj kući i pita me domaćin odakle sam..ja kažem a on meni..mi smo vas uvijek zvali Bosancima..

Tako da..vi ste nas tako gledali..mada mi šćačemo i govorimo najčistiju ikavicu

TheBronxBomber
11-07-2013, 23:04
Pa vi i jeste bosanci, i šta je tu sporno. To je tako došlo s vrimenom. Ali vrimena se minjaju. I Imotski je nekoć bio Bossna. Pa šta

Inkvizitor
11-07-2013, 23:32
Pa ništa...

NorthStand
11-07-2013, 23:37
Opet ti. Radi se o pravim granicama Imotske krajine, što je već objašnjeno na temi. Priča velikohercegovačkom širenju jer je činjenično.

ma zajebavam se, znam o čemu pričate ali meni je to stvarno nepojmljivo da se ljudi tako teritorijalno djele, druga stvar je kuća, normalno da mora biti međa između kuća. ali ipak smo mi jedan narod, i meni to regionaliziranje nikad nije išlo u glavu.

iako poštujem ja i taj lokalni patriotizam, dok god on ne ugrožava državni. a znam da to kod imoćana nije slučaj, u smislu da im je lokalno važnije od državnog tako da nije problem. nego samo vidim da ste zapeli za to da dokažete meni i svijetu, kako su se hercegovci zapravo na vaš račun "proširili". pa to koristim za malo bockanje. :D

gerilac
11-07-2013, 23:39
Hahahahahahah jooooj super ste super .
Koji će mi kuvac ona klanja na drugim portalima .

Bronxe ne zajebaji se s tim da sam bosanac.:) :)

NorthStand
11-07-2013, 23:40
O Gospe moja :pop

Evo ti pa gledaj šta je pisa Konstantin sedmi Porfirogenet u svom bestselleru De administrando imperio:
http://en.wikipedia.org/wiki/De_Administrando_Imperio

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/36/Croatia_Counties_10th_century.svg/702px-Croatia_Counties_10th_century.svg.png

Vidiš li šta se crveni pod Imotski?
Da ne spominjem da nikakve Hercegovine nema.
Osim što je jasno da većina Zapadnohercegovačkog Kantona pripada nama, mislim da se jasno vidi i da jedan dio Kantona br. 10 oduvijek pripada Imoti. I to baš mislim onaj dio odakle je Inkvi :)

A pošto se nitko nije uknjižio na Makarsko primorje po ovoj slici, logično je da pripada nama, i ja bi da se u isti čas ono preimenuje u Imotsko primorje, ili Imotska Rivijera :kava

sve je to meni jasno, ali ovo da tražite imocku rivijeru to nikako. :rofl

NorthStand
11-07-2013, 23:41

ovdje će na forumu, još na kraju svega ispast rat, a da bude stvar gora opet sam ja zakuho frku kad sam ničim izazvan reko da su imoćani meni ko hercegovci, e tu sam se gadno zajebo. :D

TheBronxBomber
12-07-2013, 00:14

Al si i ti duvnjak, ne virujem.

teenager
12-07-2013, 00:20
Pošto je očito da je Krilnik NorthStand Velikohrvat i da je zabrinut za regionalne podjele među jedinstvenim Hrvatskim narodom, pojasnit ću mu žašto ova naša podjela na "Imoćane" i "Hercegovce" u današnje vrijeme nema smisla :kava

Dakle, kao što sam i prije spominjao na području Imotske Krajine živi veliki broj Hercegovaca naseljenih iz srca Hercegovine, OK ima nekih i iz Bosne, recimo iz okolice Kupresa, ali prevladavaju Hercegovci.
Dakle proanalizirat ću ti najčešća prezimena u općinama Imotske Krajine po njihovom podrijetlu:

-Grad Imotski (Imotski + sela Glavina Donja, Glavina Gornja, Vinjani Gornji, Vinjani Donji):
1.) Rebić, navodno došli iz Buhova (Široki Brijeg) u 18. st
2.) Galić, Biokovsko pleme, došli iz Rašćana u Vinjane u 18. st
3.) Lončar, navodno doselili iz Kostuša u Hercegovini
4.) Jović, starosjedioci, u Vinjanskom zbjegu otišli u Brela i vratili se nazad
5.) Đuzel, starina u Goracama kraj Mostara i u Deževicama (Bosna)

-Proložac (ovdje samo Donji):
1.) Maršić, Dobro Selo, Brotnjo
2.) Petričević, Guber kod Livna
3.) Grabovac, Buško Blato, Brišnik kraj Duvna
4.) Grbavac, Dobro Selo, Brotnjo
5.) Bubalo, Turčinovići (Široki Brijeg) (Hint- Ronaldo iz Turčinovića)

-Zmijavci:
1.) Gudelj, Krstatice, starosjedioci
2.) Milas, iz Tihaljine, Grude dakle Imoćani :)
3.) Šabić, navodno s južne strane Bijakove
4.) Todorić, staro Imotsko pleme
5.) Mrkonjić, Slivno, staro Imotsko pleme

Ova udaljenija sela, dakle Zabiokovlje i ovo prema Trilju imaju većinom starosjedilačko stanovništvo, ali pošto je tu broj stanovnika pao za jedno 60-100% ona danas ni ne predstavljaju nikakav udio u stanovništvu Imotske Krajine. Moji su starosjedioci, navodno starinom iz nekog Ružića, valja ovog kraj Gruda, dakle Imoćani kako god okreneš :kez

Crveno su Hercegovci, zeleno Bosanci, a boldano starosjedioci Imoćani. Naravno ovi izvori nisu baš najpouzdaniji, to je sve iz knjige Plemena Imotske Krajine i za većinu ovih prezimena piše "navodno" tako da... Ali bitno je da uočiš da su ovdje Imoćani manjina, pogotovo u gradu Imotskom i bližoj okolici. Neznam kakve su migracije bile sa onu stranu granice u Bekiji, ali pretpostavljam da nije bilo masovnih dolazaka Hercegovaca iz krajeva pod Turskom vlašću kad je i sam taj kraj bio pod Turcima. :nezna

galija
12-07-2013, 07:45
asti ga...orginal imoćanka :pink
ajde to nekako mogu i podnit ali one KANTONE nikako:rofl
županije dječače...županije....mi ti se ovdekarce borimo protiv tih kantona i to je primarno....imoćane ćemo rišit kasnije

TheBronxBomber
12-07-2013, 10:27
Živila cila Hrvatska i Imotska krajina sa svojizim novo-starim teritorijama. Kad pokorimo Bekiju i Duvno, krećemo na "Omiš," "Sinj" i "Makrasku."

Sveti Ante, ajmo u ustaše, da vratimo što je bilo naše

TheBronxBomber
12-07-2013, 10:56
Postoji još jedan razlog zašto mi Imoćani rezolutno odbacujemo hercegovačke ekspanzioniste i ine falsifikatore. Naime, budalasti Hrvat Stjepan Kosača si je uzeo titulu "Herzega," i to Svetoga Save. Rastka Nemanjića. Onima kojima nije poznato, servski narod je nastao od roblja Hrvata. A najsnažnije ih je povukao Rastko, tj. SV. SAVA. On je začetnik "srpskog" naroda. Prvak otpadnika. Ali, bio je upečatljib. Toliko, da se Stjepan Kosača "proslavio" njegovim imenom. Istina je, sve su to hrvatski otpadnici, ali što je previše - previše je. I mi Hrvatići iz Imotskoga, kako je to lipo pisao fra. Grgo Martić, prihvatiti ne možemo.

Inkvizitor
12-07-2013, 12:37
asti ga...orginal imoćanka :pink
ajde to nekako mogu i podnit ali one KANTONE nikako:rofl
županije dječače...županije....mi ti se ovdekarce borimo protiv tih kantona i to je primarno....imoćane ćemo rišit kasnije

E vidiš..:zubo

Lako bi Imoćani izišli na kraj sa Hercegovcima li kako će sa Hercegovkama..:smijeh

NorthStand
12-07-2013, 15:02
Pošto je očito da je Krilnik NorthStand Velikohrvat i da je zabrinut za regionalne podjele među jedinstvenim Hrvatskim narodom, pojasnit ću mu žašto ova naša podjela na "Imoćane" i "Hercegovce" u današnje vrijeme nema smisla :kava

Dakle, kao što sam i prije spominjao na području Imotske Krajine živi veliki broj Hercegovaca naseljenih iz srca Hercegovine, OK ima nekih i iz Bosne, recimo iz okolice Kupresa, ali prevladavaju Hercegovci.
Dakle proanalizirat ću ti najčešća prezimena u općinama Imotske Krajine po njihovom podrijetlu:

-Grad Imotski (Imotski + sela Glavina Donja, Glavina Gornja, Vinjani Gornji, Vinjani Donji):
1.) Rebić, navodno došli iz Buhova (Široki Brijeg) u 18. st
2.) Galić, Biokovsko pleme, došli iz Rašćana u Vinjane u 18. st
3.) Lončar, navodno doselili iz Kostuša u Hercegovini
4.) Jović, starosjedioci, u Vinjanskom zbjegu otišli u Brela i vratili se nazad
5.) Đuzel, starina u Goracama kraj Mostara i u Deževicama (Bosna)

-Proložac (ovdje samo Donji):
1.) Maršić, Dobro Selo, Brotnjo
2.) Petričević, Guber kod Livna
3.) Grabovac, Buško Blato, Brišnik kraj Duvna
4.) Grbavac, Dobro Selo, Brotnjo
5.) Bubalo, Turčinovići (Široki Brijeg) (Hint- Ronaldo iz Turčinovića)

-Zmijavci:
1.) Gudelj, Krstatice, starosjedioci
2.) Milas, iz Tihaljine, Grude dakle Imoćani :)
3.) Šabić, navodno s južne strane Bijakove
4.) Todorić, staro Imotsko pleme
5.) Mrkonjić, Slivno, staro Imotsko pleme

Ova udaljenija sela, dakle Zabiokovlje i ovo prema Trilju imaju većinom starosjedilačko stanovništvo, ali pošto je tu broj stanovnika pao za jedno 60-100% ona danas ni ne predstavljaju nikakav udio u stanovništvu Imotske Krajine. Moji su starosjedioci, navodno starinom iz nekog Ružića, valja ovog kraj Gruda, dakle Imoćani kako god okreneš :kez

Crveno su Hercegovci, zeleno Bosanci, a boldano starosjedioci Imoćani. Naravno ovi izvori nisu baš najpouzdaniji, to je sve iz knjige Plemena Imotske Krajine i za većinu ovih prezimena piše "navodno" tako da... Ali bitno je da uočiš da su ovdje Imoćani manjina, pogotovo u gradu Imotskom i bližoj okolici. Neznam kakve su migracije bile sa onu stranu granice u Bekiji, ali pretpostavljam da nije bilo masovnih dolazaka Hercegovaca iz krajeva pod Turskom vlašću kad je i sam taj kraj bio pod Turcima. :nezna

aj neka si mi ti to pojasnio, jer ja to bez tebe sigurno ne bih uočio. :D taj famozni hercegovački ekspanzionizam. :rofl

teenager
12-07-2013, 15:07
aj neka si mi ti to pojasnio, jer ja to bez tebe sigurno ne bih uočio. :D taj famozni hercegovački ekspanzionizam. :rofl

sad znaš dovoljno :kava

PS modernizirana je zastava naše republike, u retro stilu 1940-ih :kez

NorthStand
12-07-2013, 15:28
sad znaš dovoljno :kava

PS modernizirana je zastava naše republike, u retro stilu 1940-ih :kez

pišam :rofl

galija
12-07-2013, 21:48
Eto, za sljedeći put galija ima donit pršuta, teenager vina, North i ja gladna usta pa ćemo sist u krug, a striček Bomber će pričat :D

čudno...kako uvik ovi sa strane ušićare:zubo

apropo pršuta....poznato je da je takav samo mit:zubo

teenager
12-07-2013, 23:53
Živila cila Hrvatska i Imotska krajina sa svojizim novo-starim teritorijama. Kad pokorimo Bekiju i Duvno, krećemo na "Omiš," "Sinj" i "Makrasku."

Sveti Ante, ajmo u ustaše, da vratimo što je bilo naše

Kao prvo mi nemamo nikoga za pokorit, mi idemo oslobodit ono šta je naše udvik!

Razmišljao sam, i kakva je to država koja nema svoj jezik? Pa ne možemo mi, Imotski narod pričati neznam Hrvatski, Bošnjači ili Srpski. Svima je poznato da od davnina postoji Imotski jezik. Riječi kao što su iđen, njizi, anamo, jutri, skoron, raščika, mercedes 124 postoje samo u našem narodu...
A i sama riječ Imotski na Imotski jezik glasi Imocki. Tu je u tvorbi riječi provedena autentična Imotska glasovna promjena-imotalizacija, dakle spajanje suglasnika T sa suglasnikom S koji tvore suglasnik C.

A evo i autohtona ganga iz Bekije, šlična Bronxovoj:
Pitaju me odakle si bili,
iz Pošušja, Imoćanin cili

Pitaju me oklen san i di ću
Imoćanin i bijo i biću(ova je popularna u Grudama)

Pitaju me čije li si dijete
Imoćanin od glave do pete(ova je popularna u krajevima Imote koji su govorili ijekavicom, dakle Dubrovačko primorje, južna Hercegovina...)

A nakon što Krilnik North-Vitez-Stand sa trećom Minhenskom i drugom Frankfurtskom bojnom oslobodi uže Imotsko područje (dakle Grude, Tomislavgrad, Posušje i Omiško zaleđe, također povjesni dio Imote) krećemo na najveću od svih oslobodteljskih akcija: akciju kodnog imena "Genšer". Detalje ne želim otkrivati :kava

pdv
13-07-2013, 00:41
čudno...kako uvik ovi sa strane ušićare:zubo

apropo pršuta....poznato je da je takav samo mit:zubo

:zubo

Tako nas dopalo :pink

Džaba dragi gimnazija tvoja, privari te nepismenost moja! :zivili

Mala moja da ti nije dote, đava bi te uzejo s lipote! :zivili

ogledalce
13-07-2013, 11:01
Kao prvo mi nemamo nikoga za pokorit, mi idemo oslobodit ono šta je naše udvik!

Razmišljao sam, i kakva je to država koja nema svoj jezik? Pa ne možemo mi, Imotski narod pričati neznam Hrvatski, Bošnjači ili Srpski. Svima je poznato da od davnina postoji Imotski jezik. Riječi kao što su iđen, njizi, anamo, jutri, skoron, raščika, mercedes 124 postoje samo u našem narodu...
A i sama riječ Imotski na Imotski jezik glasi Imocki. Tu je u tvorbi riječi provedena autentična Imotska glasovna promjena-imotalizacija, dakle spajanje suglasnika T sa suglasnikom S koji tvore suglasnik C.

A evo i autohtona ganga iz Bekije, šlična Bronxovoj:
Pitaju me odakle si bili,
iz Pošušja, Imoćanin cili

Pitaju me oklen san i di ću
Imoćanin i bijo i biću(ova je popularna u Grudama)

Pitaju me čije li si dijete
Imoćanin od glave do pete(ova je popularna u krajevima Imote koji su govorili ijekavicom, dakle Dubrovačko primorje, južna Hercegovina...)

A nakon što Krilnik North-Vitez-Stand sa trećom Minhenskom i drugom Frankfurtskom bojnom oslobodi uže Imotsko područje (dakle Grude, Tomislavgrad, Posušje i Omiško zaleđe, također povjesni dio Imote) krećemo na najveću od svih oslobodteljskih akcija: akciju kodnog imena "Genšer". Detalje ne želim otkrivati :kava

najprije sklonite onu granicu u Vinjanima,da mogu prolaziti ko isan, a ne ko kriminalac,,,

teenager
13-07-2013, 18:19
Nažalost, moram vas sve obavjestiti da je moj državotvorni Imotski projek neslavno završio.
Navodno da među Imotskim narodom nema dovoljne zainteresiranosti za izlazak iz ove Tuđmanove umjetne tvorevine RH. Kažem umjetne, ne zašto što smo mi, Imotski narod, protiv Republike Hrvatske, nego upravo suprotno. Zna se da su stari Imoćani, kao što sam već spominjao, ishodište Hrvatskog naroda.
Kao što je 0 ishodište kartezijevog koordinatnog sustava, tako i svaki Hrvat koji nema nikakvih nacionalnih devijacija po bilo kojoj osi zapravo Imoćanin. I zbog toga ne vidim smisao ove države u kojoj bi Imotski u najmanju ruku trebao biti glavni grad.
Također druga prepreka su mi nekavi Daytonski sporazum koji bi valjda bio nevaljan jer bi Federacija imala manje površine od RS.

Dakle nastavljamo našu borbu, ali u nekakvim manjim okvirima.
Prva stvar koju ću učiniti je slanje zahtjeva za proglašenje Imotske nacionalne manjine, kao i zahtjevanja svih ustavom propisanih prava iste.
Također zbog marketinških djelatnosti, i kako bi naša manjina bila prepoznata u svijetu planiram izdavanje Imotsko-Engleskog rječnika, kao i zahtjev da se naziv grada izmjeni sa Hrvatskog Imotski, na Imotski Imocki.

Također, planiram u sve to uključiti i Imotsku dijasporu, koje na svijetu po nekim procjenama ima oko 500000. U njih je nacionalna svijest dosta jaka, i većina ih još uvijek priča autohtonim jezikom :kava

pdv
13-07-2013, 19:53
Ja tebi ne virujen ništa. Kako uopće virovat čoviku koji u avataru nosi talijansku manistru ;)

TheBronxBomber
13-07-2013, 20:42
pedevusho, ne pruvociraj. :D

pdv
13-07-2013, 20:44
Triba bi mi bit zahvalan šta te upozoravan na moguće diletante i prevrtljivce ;)

TheBronxBomber
13-07-2013, 20:52
Uz najbolju volju, neman ti pojma o cemu govoris... :D

pdv
13-07-2013, 20:54
Prestani pit :slajo :D

TheBronxBomber
13-07-2013, 20:56
Ma ne, mozda bih tada i prokuzio. :D

pdv
13-07-2013, 20:59
Ma ne, mozda bih tada i prokuzio. :D

:rofl

Kad ćeš u naše krajeve? ;)

galija
13-07-2013, 21:02
i tako je imacka ekspanzija završila na "manjini":cheer
dogodilo se nemoguće...imoćanin a popustio

usput da vas obavjestim...tunel je čudo...savršenstvo...od zagvozda do promajne 5 min.:cheer:cheer

TheBronxBomber
13-07-2013, 21:02
Ne bum uskoro.

TheBronxBomber
13-07-2013, 21:03
Nitko nije popustijo, radi se o diverziji. :kava

pdv
13-07-2013, 21:05

usput da vas obavjestim...tunel je čudo...savršenstvo...od zagvozda do promajne 5 min.:cheer:cheer

Drago mi je da još netko primjećuje propuste i manjkavosti kod mladog ljubitelja manistre ;)

teenager
13-07-2013, 21:19
Da vas pitam, na stranu država, mislite li da će HDZ kad dođe na vlast ukinuti tunelarinu?
Mislim kad su se već onako obrušili na vladu i osobno sudjelovali u prosvjedu? :kez

galija
13-07-2013, 21:23
Ma nemam ja ništa posebno kontra. Naši su stari uvik išli na sajam u Imotski, čak u Zadvarje, manje u Duvno.

Dobro moji su odmah ispod Zavelima s druge strane pa je to i logično.

No jednom sjedim ja sa Imoćanima u imotskoj kući i pita me domaćin odakle sam..ja kažem a on meni..mi smo vas uvijek zvali Bosancima..

Tako da..vi ste nas tako gledali..mada mi šćačemo i govorimo najčistiju ikavicu

ja sam još bliže,još južnije...doslovno na samoj granici..i veze s Imotskim su bile puno intezivnije nego s Posušjem...u Imotski se išlo na pazar,doktoru,rađala su se dica doli...vokabular nam je skoro isti..skaline,astal,pošada,lancuni,botuni,marenda, traverca,šudar....zapravo ja kad te riči koristim danas ukućani me ne razumiju.
U Imotskom su se kupovale levisice...ustvari skoro sve.E onda su došle devedeste i ekspanzija trgovina i jeftinoće po Hercegovini i najednom smo mi Imoćanima postali glavni krivci...to je malo čudno u stvari...jer smo isti narod sa skoro istim mentalitetom i potpuno istom kalvarijom koju smo prolazili u komunizmu.
iako su meni u biti simpatična ta naša lokalna prepucavanja i nadmudrivanja ali samo ako su na lokalnoj razini...

TheBronxBomber
13-07-2013, 21:26
Vokic-Trade! :D

galija
13-07-2013, 21:34
Vokic-Trade! :D

a ipak ne...ne ta granica..ona brdska...nevidljiva:cerek

TheBronxBomber
13-07-2013, 21:37
No such granica :D

TheBronxBomber
13-07-2013, 21:48
Ja poznajem ovu galiju!

galija
13-07-2013, 21:58
Ja poznajem ovu galiju!

nisi prvi koji to misli:rofl:rofl
ipak..mislim da ne

TheBronxBomber
13-07-2013, 22:03
Hmmmm... :D

galija
13-07-2013, 22:34
Hmmmm... :D

Hmmm:kez jok

zaba1111
14-07-2013, 10:19

I vrijedi li ovaj ENC s autoputa ili tunel ima neki svoj posebni za prolaz po 8 kn?

galija
14-07-2013, 19:30
I vrijedi li ovaj ENC s autoputa ili tunel ima neki svoj posebni za prolaz po 8 kn?

samo preko ENC-a je jeftinije i dođe čini mi se 10 kn...a ENC ti je isti i za autoput i za tunel...uglavnom da je i 20 kn. nije puno,bar nama koji ne idemo svakodnevno

ljuta trava
15-07-2013, 00:13
samo preko ENC-a je jeftinije i dođe čini mi se 10 kn...a ENC ti je isti i za autoput i za tunel...uglavnom da je i 20 kn. nije puno,bar nama koji ne idemo svakodnevno

Ne znam , probat ću oko 10.8 pa izvjestim kako je

galija
15-07-2013, 08:27
Ne znam , probat ću oko 10.8 pa izvjestim kako je

znam ja:kava odličan je tunel....ne možeš vjerovati ...čudo

imam i fotke ali ne znam tu postavit:skartoc

Kolerik
20-07-2013, 17:14
Dalmacija u srcu Hrvatska :kruna zauvik!

Duvanjka
20-07-2013, 19:31
Svi ste vi Bosanci.

TheBronxBomber
20-07-2013, 21:01
Svi ste vi Bosanci.

:kez:kez:kez:kez:kez:kez:kez

NorthStand
20-07-2013, 21:36
kakva provokacija, na ovo se moraju oglasit merđe i crnokošuljaši iz imote. :D

Duvanjka
20-07-2013, 21:48
kakva provokacija, na ovo se moraju oglasit merđe i crnokošuljaši iz imote. :D

Kad se prid Turcima bizalo, nije se islo daleko, tek tamo gdje Turaka nema- u pocetku: Sinj, Imotski, Lika, a kad su i tu Turci dosli onda u Zadar, na Brac, Dubrovnik..
A kako su Turci protjeravani onda se vracalo na taj dio s kojeg su protjerani.
Tako u BiH ima puno onih ciji su preci zivjeli u Lici, Imotskom, Dubrovniku..
A i obratno.

No, i bez tog se vidi srodnost- meni su Imocani i Imotski dragi.

teenager
26-07-2013, 00:29
Dakle, pošto pitanje postavljam na ovoj temi, logično je da me zanima ovaj dio koji "graniči" sa Imotskim...
Očito je da je ova tema podložna raznim interpretacijama, i da se koristi u razne dnevnopolitičke svrhe :kez
Ali, to ne znači da ne postoji odgovor. Dakle, pitam momka iz okolice Livna, prema sjeveru, Hercegovina. Pitam momka iz Ričica, reče mater mi je točno s druge strane granice, Hercegovka znači, kažem ja, ne, Bosanka, ona se uvridi ako je nazovu Hercegovkom. Pitam momka iz Vinice, Hercegovac. Pitam pajdu odakle mu je mater, iz Bosne, iz Brišnika...

Hmmm... zamršeno mislim se ja...:misli

Internet mi naravno daje ispolitizirane odgovore, jasno je da Ervati granicu meću negdje oko Glamoča, dok Turci imaju neka druga viđenja.
Dakle wiki.bs je nacrtala granicu točno po sredini Bekije, dakle upravo tamo di granice nikako ne može bit, pretpostavljam da ju uređuju neke osmanlije pa je zato tu.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/bs/3/3c/BiH_-_Hercegovina.PNG

Wiki.hr naravno Livno smatra Hercegovinom...

Dakle, jasno je kao dan da Bekija ne može biti dio BiH, no dobro sada je dio i šta ja tu mogu, ništa. Ali isto tako ne može povijesno biti ni dio Bosne ni dio Hercegovine, ako Imotski isto nije dio jedne od njih. Hoću reći ako su se njene granice povijesno utvrđivale prije nekih 500 godina, nisu sigurno dijelili Imotu na današnju Bekiju i IM Krajinu. Ili su oboje bili Hercegovina, ili ni jedno. Ne znam puno o tome stoga i pitam, da ne mislite da trolam ili šta već. :D

Dakle mišljenja sam da granice Hercegovine nikako ne može biti iznad Gruda, a još manje iznad Tomislavgrada. :kava

sagitarius
01-08-2013, 14:55
Od sela do sela, od metra do metra, danas narod koji živi na tim prostorima točno zna što je Hercegovina i dokle seže,a što nije...
Wikipedijine mape imaju taj nedostatak što su rađene otprilike kao i mape entiteta u Dejtonskom mirovnom sporazumu, dakle grabilo se gdje je tko stigao vojskom, a onda se poslije administriralo...
Austrougarska administracija je pokušala iscrtati mapu Hercegovine što se dugo i uzimalo kao temelj, dok opet neki uzimaju za teritorij Hercegovine mape iz doba starih hrvatskih kraljeva i Hercega koji su vladali ovim prostorima mnogo prije dolaska osmanlija u ove krajeve...

NorthStand
08-08-2013, 23:08
Kad se prid Turcima bizalo, nije se islo daleko, tek tamo gdje Turaka nema- u pocetku: Sinj, Imotski, Lika, a kad su i tu Turci dosli onda u Zadar, na Brac, Dubrovnik..
A kako su Turci protjeravani onda se vracalo na taj dio s kojeg su protjerani.
Tako u BiH ima puno onih ciji su preci zivjeli u Lici, Imotskom, Dubrovniku..
A i obratno.

No, i bez tog se vidi srodnost- meni su Imocani i Imotski dragi.

meni su imoćaani dragi, jer su ko hercegovci. :rofl

moram malo zakurit frku, dugo nisam. :D

TheBronxBomber
09-08-2013, 17:40
Meni su Imocani dragi jer sam Imocanin. :D:D

NorthStand
09-08-2013, 19:03
ma dobri ste vi, samo što ste na samoj granici s ovim hegemonistima iz hercegovine pa vas to malo sputava. :D

teenager
09-08-2013, 19:58
Nije tajna, Northstandu su Imoćani dragi jer su Ustaše...
Krilniče Northstand sljedeći put kada odem na selo slikat ću ti ordene od moga dide, da ti malo razbijem te predrasude :D
Zapravo da znaš da postoje iznimke, koje potvrđuju pravilo :kava

NorthStand
09-08-2013, 22:01
odličan ti je ovaj "potpis". :D

teenager
14-09-2013, 18:00
Još jedan u nizu degutantnih primjera svojatanja Imotskog i Imotske kulturne baštine:
hr.wikipedia: "Asanaginica (Hasanaginica) hrvatska je usmena balada..."
bs.wikipedia: "Hasanaginica je bosanska i bošnjačka usmena balada..."
sr.wikipedia: "Hasanaginica je srpska narodna balada..."

Sva sreća pa na Turskoj wikipediji nema članka o Asanaginici, niti ne dvojim čija bi onamo bila. Pjesma je nastala dok je Imotski bio dio Hercegovačkog sandžaka koji je tada bio dio Bosanskog pašaluka, dakle izvorni Herceg-Bosanci. Naravno, po logici po kojoj se vodi Bošnjačka wiki svi mi smo zapravo bošnjaci, upravo zbog činjenice da je Imotski bio dio Bosanskog pašaluka, a velikohercegovački hegemonosti nas prisvajaju vođeni ovime da smo bili dio Hercegovačkog sandžaka. I jedni i drgui su u krivu i mi to znamo. Balada je Imotska, bila i ostala, kao i recimo općine Grude, Posušje i okolna mjesta :D. Tuđe nećemo, svoje nedamo!

Staviti ću pravu kartu Bosanskog pašaluka iz tog doba čisto da ne ispadne da falsifikujem povijest, nešto što sam siguran da će biti pokušano od strane jednog forumaša na jednoj drugoj temi :kez:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e8/Bosnia_17th_century.jpg

Možda je i krajnje vrijeme da mi Imoćani napravimo im.wikipediju, na kojoj će se za razliku od mnogih drugih moći pročitati istina, pojam stran za većinu drugih "wikipedija".

Još jedna stvar, VAŽNO VAŽNO:
Naišao sam na dokaze da Imotskome osim ovih krajeva koje smo već spominjali, pripadaju i Poljica (ne samo Imotska, već i ona slavna "Poljička Republika", ništa čudno, dalje, Zaostrog, dakle evidence da smo imali izlaz na more je očit, kao i da je fra Andrija Kačić Miošić Imoćanin a ne makaranin, iako se njihov glavni trg zove po njemu), te da je dio Imotskog bio i Ljubuški, što su neki na forumu već govorili :kez

Dokaze sam pohranio na sigurno, da me Hercegovački i ini progonitelji nebi "ušutkali" :kez

pdv
14-09-2013, 22:51
Dobro, golobradi mladiću, koje tablice su ti na aVtu ;)

teenager
14-09-2013, 23:33
Ne znam zašto te to zanima, ali eto, reć ću ti:
IM-1004-AP

Tijo san IM-104-U, ali kažu svih 9999 kombinacija sa U na kraju zauzeto, pojma nemam zašto :misli, meni ti je to slovo drago, i onda san stavija vako 1004, to je datum rođenja, a AP su inicijali :kez

Mislim nisu moji inicijiali ni datum rođenja, ali ko da jesu :D

PS, molim one koji imaju ovlasti da preimenuju ovu temu, mislim da je argumentirano elaborirano zašto ovaj naslov teme nema smisla :kava

pdv
14-09-2013, 23:38
zezam se malo, nisi triba tako detaljno :zubo

sad još tribaš reć i jel Mercedes da su nam sve pretpostavke ispunjene :D

teenager
15-09-2013, 00:08
Zezam se i ja, to mi nisu tablice, nemam pojma tko je rođen deseti četvrtog i kome su inicijali A. P., živim u Splitu i plaćam PDV u svojemu mjestu prebivanja, ne utajujem porez, ne varam državu i kad kupim kruh uvijek uzimam račun, jer, bez računa se ne računa, jeli tako gospođice PDV? :D

I nažalost, ne vozim Mercedes :cry

Ali vratimo se temi, a tema na ovom topiku je oduvijek bila: granice Imotske krajine, u posjedu sam rijetke povelje aragonskog kralja Alfonsa V. iz 1444. godine izdane hercegu Stjepanu Vukčiću Kosači, koja dokazuje da su pod Imotski pripadali krajevi sve do Vrgorca, pa i niže, prema Neretvi.

A tek ovo: :zbunjen:
"U toku XVI i XVII stoljeća u Hercegovačkom sandžaku izvršene su brojne administrativno-sudske promjene. U tom periodu na teritoriji ovog sandžaka nalazilo se nekoliko kadiluka.
Mostarski kadiluk do druge polovine XVI stoljeća pripadao je Drinskom, odnosno Fočanskom kadiluku. Obuhvaćao je nahije: Blato, Drežnica, Duvno, Buško Blato, Broćno, Ljubuški, Posušje i Gorska župa. Posljednje tri izdvojene su 1562. iz Mostarskog i priključnene novoosnovanom Imotskom kadilkuku. U njegovom okviru nalazile su se i nahije Primorje (do 1590), Fragustin, Radobolja i Poljica.

Zašto je ovo bitno, zato što su odmah po osnutku Imotskog kadiluka njemu pripojeni djelovi današnjeg Omiša, Makarske, Ljubuškog, Posušja i Vrgorske krajine. A zašto su odmah priključeni? Pa naravno, zato što su oni oduvijek i bili dio Imotske Krajine, EOD.

Nažalost, nema mi zemljaka Bronxa da potvrdi sve ove moje tvrdnje, ali mislim da je jasno da su istinite čim ih piše neki Imoćanin, a Imoćani nikad ne lažu, osim kad se zajebavaju :D

pdv
15-09-2013, 21:50
Zezam se i ja, to mi nisu tablice, nemam pojma tko je rođen deseti četvrtog i kome su inicijali A. P., živim u Splitu i plaćam PDV u svojemu mjestu prebivanja, ne utajujem porez, ne varam državu i kad kupim kruh uvijek uzimam račun, jer, bez računa se ne računa, jeli tako gospođice PDV? :D

I nažalost, ne vozim Mercedes :cry

Nemaš ti nikakve veze s Imotskim ;)

NorthStand
10-10-2013, 21:03
zamrla tema, i jesmo se dogovorili gdje će točno biti granica između imote i hercegovine? :kez

Kolerik
03-11-2013, 21:06
Hrvatska se triba podebljat tamo doli ;) ali triba prvo Neum rišit ka glavnu antihrvatsku jugoslovensku podvalu!

NorthStand
16-12-2013, 10:01
http://www.youtube.com/watch?v=FNv6qMYid6s

samo za teenagera da mi se ne ljuti bzv, jebemu miša. :D

zaba1111
16-12-2013, 22:09
Dobih danas na dar knjigu " Hasansginica- recenzija" koje je promocija sutra,a recezent je i akdemik Filipović i ugalvnom, iako povijest ne poznajem dovljno dobro, jasno mi je da je knjiga povjesni pamflet koji nevjerovatnim akrobacijama pokušava dokazti kako je "Hasanaginica" bosnska narodna književnost.
I da ne duljim, knjiga nevjerovatnim akrobacijama dokazuje svoju tezu, npr. "pjesma se zadržala dugo i pjevala među narodom Imotskog jer se oni nikad nisu pomirili sa nasilnim pokrštavanjem i to je dokaz da je taj bosnski narod u Imotskom dugo žalio za svojom islamskom i bosanskom tradicijiom, to potvrđuju i tamo prisutna prezimena Atlagić, Buljubašić, Meštrović..., da je to bosanski jezik potvrđuju mnogi turcizmi, a ikavica je u pjesmi posljedica protoka vremena, nasilne promjene religije i nametanja običaja...

I ono što me zanima, a nema na wiki, je kakva je veza Imotskog i bosne iz vremena prije Turaka?

TheBronxBomber
16-12-2013, 23:19
A pomirili su se s (ne)nasilnim prelaskom na Islam? :D :D

Hasanaginica je hrvatska balada. Hrvatski narod Imotske krajine cuvao je baladu jer je njegova, bez obzira sto su glavni akteri "Turci." Kao da je samo jedna narodna pjesma koja opjeva razne "Turke." Koje gluposti, Boze moj.

Imotski je jedan od originalnih hrvatskih zupanija (imas kartu tih zupa na ovoj temi). Kasnije, Imotski ulazi u Bosansko kraljevstvo Kotromanica, a potom je dijelom Hercegovine Hercega Stjepana Vukcica Kosace (bosansko kraljevstvo jest i HRVATSKO kraljevstvo, ma koliko to bosnjackim i srpskim mitomanima smetalo). Imotski, skupa s Hercegovinom, pada pod Tursku vlast, Oslobodjen je 1717. i prikljucen skupa s pripadajucom krajinom Mletackoj Dalmaciji (u kojoj je danas). Danasnje granice Dalmacije su onih iz 1717.g. Jedan dio stare Imote ostao je u Hercegovini (bekija). I to je objasnjeno na ovoj temi.

http://www.scribd.com/doc/112417723/Povijest-Imotske-krajine

I to bi bilo to.

Inkvizitor
16-12-2013, 23:21
Tunjo Filipović je najveći živući "bošnjački" akademik-degenerik.

I baš se on Filipović našao govoriti što govore razna prezimena..

Da ima zrno mozga šutio bi o tome..

TheBronxBomber
16-12-2013, 23:30
Covik trazi Bosnjake po Imotskom. Nek mu je sa sricom :D

zaba1111
17-12-2013, 07:39
A pomirili su se s (ne)nasilnim prelaskom na Islam? :D :D

Hasanaginica je hrvatska balada. Hrvatski narod Imotske krajine cuvao je baladu jer je njegova, bez obzira sto su glavni akteri "Turci." Kao da je samo jedna narodna pjesma koja opjeva razne "Turke." Koje gluposti, Boze moj.

Imotski je jedan od originalnih hrvatskih zupanija (imas kartu tih zupa na ovoj temi). Kasnije, Imotski ulazi u Bosansko kraljevstvo Kotromanica, a potom je dijelom Hercegovine Hercega Stjepana Vukcica Kosace (bosansko kraljevstvo jest i HRVATSKO kraljevstvo, ma koliko to bosnjackim i srpskim mitomanima smetalo). Imotski, skupa s Hercegovinom, pada pod Tursku vlast, Oslobodjen je 1717. i prikljucen skupa s pripadajucom krajinom Mletackoj Dalmaciji (u kojoj je danas). Danasnje granice Dalmacije su onih iz 1717.g. Jedan dio stare Imote ostao je u Hercegovini (bekija). I to je objasnjeno na ovoj temi.

http://www.scribd.com/doc/112417723/Povijest-Imotske-krajine

I to bi bilo to.

Znaci ipak prije turaka Imotski ima veze s Bosnom, a kako knjiga kaze prelazak na islam je bio spontan jer su tamo bili Bogumili, a sto ptvrdjuju brojni stecci po Imotskoj krajini.

Autor knjige nije Tunjo, on je danasnji predstavljac i recezent knjige, knjigu je pisala Vahida Seremet.

NorthStand
17-12-2013, 13:20
Tunjo Filipović je najveći živući "bošnjački" akademik-degenerik.

I baš se on Filipović našao govoriti što govore razna prezimena..

Da ima zrno mozga šutio bi o tome..

Tarik Filipović, i taj mora da ima puno veze s islamom, i turcima zar ne?

ja ne znam jel te ljude bar malo sram, što su se odmetnuli od svojih korijena?

ne da ih nije sram, već javno pokazuju prijezir prema svojim korijenima, i čude se što ih svi mrze i što ih nitko ne prihvaća i ne podnosi. pa tko može te ljude koji su odnarođeni, koji bježe od vlastitog identiteta, prihvatit pod normalne ljude?

ma da si židov, šta imaš pričat da si ne znam amerikanaca ili šta već? budi ponosan na ono što jesi, na ono odakle vučeš korijene, reci da si Hrvat Islamske vjere ili Srbin islamske vjere nebitno, ali nemoj mi glumit nekakvog bošnjakistanca jer ću te na mars katapultirat. onaj Kusturica barem kaže da si je našo u rodnom listu da je Srbin porijeklom, i više nije musliman, iako se zove Emir. ne znam jel ima ijednog takvog slavnog primjera nekog muslimana, da je otkrio da je zapravo Hrvat i da je počeo hrvatovat ko što ovaj srbuje? ja barem ne znam za takav slučaj, nekako većina njih voli srbovat i otkrit da su Srbi, malo manje da su Hrvati barem je moj dojam takav.

ali najveći problem su nam trenutno ovi kvazi Hrvati u hrvatskoj, svijesni da su Hrvati ali mrze svoje ma čudo jedno, ma četnici se mogu sakrit pred njima koliko oni mrze vlastiti narod i hrvatsku. četnici su male bebe za dežuloviće tomiće i milanoviće, pokraj njih i četnici se čine ko neki light mrzitelji hrvatstva i hrvatske.

TheBronxBomber
17-12-2013, 14:35
Znaci ipak prije turaka Imotski ima veze s Bosnom, a kako knjiga kaze prelazak na islam je bio spontan jer su tamo bili Bogumili, a sto ptvrdjuju brojni stecci po Imotskoj krajini.

Autor knjige nije Tunjo, on je danasnji predstavljac i recezent knjige, knjigu je pisala Vahida Seremet.

Da si procitao temu od prve stranice, to bi i znao! :D :D

zaba1111
17-12-2013, 22:07
Evo natjeraše me da pročitam cijelu temu:muka , u početku je tu bilo i jezičnih stručnjaka , a valjao bi nam pokoji i sad.
Što se tiče Hasanaginice, autorica je presretna, kaže Tunjo ju je pohvalio, reko da je knjiga utmeljena na dokazima i da nema nikakve sumnje da je napisana na bosankom jeziku
( tek sad vidjeh da sam krivo napisao naslov knjige, naime htio sam se narugat Tunji i zajebo se,a i evo opet se pokazalo da pakost samo šteti :) ).

A tu su i dokazi:

Prema baladi Hasanaginica, Fatima Arapović - Hasanaginica "od stida" niti jednom ne odlazi da posjeti supruga Hasana-agu koji je ranjen u borbi sa kršćanskim odmetnicima, uprkos tome što ju je on pozvao da mu dođe. Ljuti Hasan-aga nakon toga šalje poruku supruzi da ga ne čeka na dvoru te da se vrati majci.

"Uspjela sam da ovu baladu nađem u njenom ishodištu. Naša 'Hasanaginica' je najljepša balada na svijetu i vezala sam se u samoj drami isključivo za njen tekst. Prema našoj teoriji ona ne odlazi posjetiti supruga zbog svog begovskog statusa, no ja tu teoriju rušim. Naime, 'moja' Hasanaginica je u periodu kada je Hasan-aga ranjen tek na svijet donijela peto dijete i, narodski rečeno, čuva 'četeresnicu'. Lomi se između age i bolesnog djeteta. U međuvremenu, Hasan-aga boluje od ljute rane, a ja to zamišljam kao otvoreni prelom kosti. No, on ima i drugu boljku - do sada je uvijek bio prvi i svi su gledali u njegova leđa, no sada je bolestan i postoji mogućnost da ostane bogalj te mu pomoći može jedino ljubljena žena, jer ga ona razumije. No, kada ona nije došla, on joj šalje poruku da ga ne čeka. To je bila ishitrena odluka, jer on se nikada nije ženio", istakla je Šeremet.

Dodala je da je ona analizirala četiri zapisane Hasanaginice i da je u svakoj našla neku dodatnu informaciju. Tajođer, tvrdi da je pronašla dokaz da je "Hasanaginica" pisana na bosanskom jeziku.

"Dio gdje se navodi 'srca agrskoga' dokazuje tu moju tvrdnju. Moja mama je upotrebljavala riječ agr naprimjer da kaže za agdu da je prejaka, da će se stvrdnuti ili okameniti - u sislu bezosjećajna, a te riječi nema u sličnim jezicima", navela je Šeremet.

Također, istakla je da vjeruje kako je najljepšu baladu napisala Hasanaginicina kćerka Fatima.

"Ubijeđena sam da je Fatima napisala 70.000 stihova, što je čini najvećim pjesnikom svijeta. Odgovorno tvrdim to", kazala je autorica studije.

Akademik Muhamed Filipović je istakao da je Hasanaginica dragulj svjetske literature te pobuđuje interses posebno romantičnih pjesnika.

"Hasanaginica je prva moderna žena u našoj historiji koja odbija da se pokori nalozima tradicije, tome što joj je muž naredio, jer nije običaj niti odgovara jednoj gospođi da po planinama traži svog supruga. Njena tragedija je antička u karakteru, ona je heroina i izuzetna ličnost kao i Vahida Šeremet. Ovo je prvi slučaj da je neko počeo istraživati Hasanaginicu, lokalne običaje, odnose, jezik, mišljenja, osjhećajni i moralni svijet... U istraživanju može biti promašaja ali je bitno da je ono pokrenuto i da je otkrilo zanimljive aspekte", istakao je akademik Filipović.

"Studija Hasanaginica od 1646. godine do danas" prezentovana je danas u Gazi Husrev-begovoj biblioteci.

Organizator promocije je Vijeće Kongresa bošnjačkih intelektualaca

TheBronxBomber
18-12-2013, 14:52
Bosanski jezik? Holy shit LOL

teenager
18-12-2013, 15:55
Svi nas imoćane svojataju, što je zapravo i logično :kava
Sad smo hercegovci, sad bosanci, pa dalmatinci... no bilo bi čudno da nije tako...

teenager
18-12-2013, 21:01
Samo da prokomentiram ove bošnjačke teorije. Dakle očito je da ti ljudi imaju izražen poremećaj ličnosti jer u bosni svojataju sve što je bilo prije turaka, a u drugim krajevima sve što ima veze sa turcima i islamom je i bosansko, tj bošnjačko. Pogotovo mi je smiješna ova teorija o prezimenima, zna se recimo da su Buljubašići muslimani koji su prešli na kršćanstvo, ali se ne zna niti jesu li prije bili turci ili poturice, a kamoli jesu li došli iz bosne i slične gluposti... O islamskoj tradiciji naroda Imotske krajine dovoljno govori da se zna za samo 4-5 prezimena koja su prešla sa islama na kršćanstvo nakon 1717., većina prezimena koja su u zadnjih 300 godina na tim krajevima su ili hrvati doseljenji iz hercegovine i zapadne bosne ili pak autohtono stanovništvo koje je ili ostalo tu za vrijeme turske okupacije, ili bilo u raznim zbjegovima po obali pa se nakon oslobađanja Imotskog vratilo u svoje krajeve. Dakle muslimani su otišli. Teoriju o svojatanju Asanaginice su već davno oborili svi vrlo lako, a logika svojatanja "sve što je stvoreno u području pod našom vlašću je naše" je retardirana čak i za bošnjačke standarde.
Zapravo kad se dogovore jesu li oni dio osmanlijske ili pak starobosanske kulturne baštine onda će postojati mogućnost neke rasprave, vako nema smisla :zubo

NorthStand
22-12-2013, 14:15
čovječe božji, oni svojataju naše Tvrtka, zamisli ti tog bezobrazluka, pa šta je Tvrtko bio bošnjak?

s time da se on borio protiv turaka, koji su njih poislamizirali i pretvorili u ovo što su danas "Bošnjaci".

ko i Srbi luda nacija, sve falsificiraju i izmišljaju, i kada im kažeš da prestanu lagat i da se drže činjenica, oni još jače zajašu i još jače mitomiziraju i izmišljaju. ne isplati se s njima uopće trošit svoje vrijeme, jednostavno oni imaju iskrivljen pogled na povijest, i njih ne zanimaju nikakve činjenice.

ja sam popirlično siguran, da najmanje 1 milion današnjih bošnjaka, vuče hrvatske korijene, zato i mrze baš nas hrvate ovako strasno. nema ništa goreg, nego kad ti se netko odvoji od svoje loze i onda se osjeća najviše ugrožen od svojih. a to su "Bošnjaci", oni srbe koji ih tamane već kontinuirano 100 godina ne smatraju niti približno svojim problemom koliko nas hrvate, pa vidiš kako su reagirali na natpise nekih čelnika iz federacije u smislu onog za dom spremni, gdje su drukavali i to povezivali s fašizmom djelili ljudima otkaze.

a sami su idioti opet zaboravljaju, bili u handžar diviziji, crnoj legiji dakle udarnim SS i hrvatskim "fašističkim" trupama, i sada oni kazne djele u svezi toga, pa to da nije za plakat bilo bi za smijat. cijela povijest im je falsificirana, izmišljena nacija izmišljena država i tu je za mene kraj priče. kakva Bosna, Bosnu su prvi put ko državu oformili upravo Hrvati koji su htjeli biti nezavisni od ugarskog utjecaja nakon uspostave hrvatsko ugarskog kraljevstva, i sada mi tu neki Srbi i "Bošnjaci" glumataju veliku bosanštinu, i kao to je njihov teritorij, malo morgen jarani i komšije. neki ipak znaju povijest svog naroda, nismo svi ko Mesić i Nobilo odnarođena stoka, da ne znamo kronologiju događaja i da je negiramo zato jer za nas sve ne počinje a niti završava, u periodu 1945-1991 uspostavom i raspadom SFRJ.

prema tome, ne treba se obazirat na te demagoge, hvala bogu ima puno izvora iz kojih se može saznat sve u detalje šta je bilo prije turaka u bosni, a pouzdano se zna da nije bila nikakva "velika srbija" niti "islamska džamahirija" kako je danas u velikoj mjeri slučaj.

NorthStand
22-12-2013, 14:52
http://doznajemo.com/2012/09/18/postavljen-spomenik-tvrtku-i-kotromanicu-u-samom-srcu-renoviranog-centralnog-parka-u-tuzli/

Kralj Tvrtko I Kotromanić simbol je kontinuiteta bosanskohercegovačke državnosti.

:facepalm:facepalm:facepalm

to ti je tako, kad moraš izmišljat državu i naciju, oni dobro znaju da nisu nikakvi muslimani već poturice da su nastali ko plod turske okupacije i sile, i onda bez iti malo srama svojataju srednjovijekovno bosansko kraljevstvo, kojim su mahom upravljali Hrvati, i oni koji su imali više veze s hrvatskom, nego s nekakvom bosnom i muslimanima. dakle oni se kite Tvrtkom prvim, maznuli su ljiljane koji su bili simbol tvrtka prvog, i maznuli su nam naziv Bošnjak, jer je to bio starohrvatski naziv za čovjeka iz bosne. pametnom dosta, da zaključi o kakvim se tu pomračenim umovima radi, i onda moram čitat onu sarajku ovdje kako mi pametuje i priča svoje pričice kako sam ja poremećen, bitno da ona i njezini sarajevski falsifikatori nisu.

teenager
01-03-2014, 23:31
Održan skup feministkinja iz različitih gradova Hrvatske. Svaka od njih je trebala održat govor o tome kako pridonosi cilju feminizma. Prva se javi žena iz Zagreba:

Ja sam svom Ivanu rekla :Ja vise neću ni prat ni peglat ni čistit ni usisavat. Sve ćeš to ti sad radit. Prvi dan nisam ništa vidila, drugi dan isto nisam ništa vidila, a treći dan je već polako počeo usisavati, prati suđe i sad radi sve poslove koje sam ja radila.

Nakon nje javi se žena iz Rijeke:

Ja sam svom Nebojši rekla: Neću više ništa kuvat, od sada je to sve tvoj posao. Prvi dan nisam ništa vidila, drugi dan isto tako, ali treći dan me dočekao doručak u krevetu, a o ručku i večeri da ne govorim, i tako od tada samo on kuha.

Potom se javi naša Ivanka iz Imockoga :

Ja sam svom Mati rekla:

Neću više ni prat ni peglat ni čistit ni kuvat ni išta drugo. Od sad je to sve tvoj posao, ti ćeš radit sve. Prvi dan nisam ništa vidila, drugi dan isto tako ništa,ali treći dan Bogu hvala, malo na lijevo oko.

Živa istina brajo, a štaš, emancipacija i u naše krajeve došla...:raspa

pdv
01-03-2014, 23:52
Zato Imoćani imaju Gangstera da im dofura žene koje vole prat i kuvat :kez

galija
02-03-2014, 14:55
a to kao muževi u imackom mlate svoje žene:trt

teenager
02-03-2014, 15:54
Ujmisusovo Galija, šta ti pada napamet!!!

Mislim, nisu Imoćani kojekakvi Gruđani da mlate žene ili pak Pošušani pa da njih žene mlate, da će Imoćan dignit ruku na svoju ženu, NIKAD brajo!
Osim kad žene počmu pričat kojekakve gluposti o nekoj emancipaciji, šta ti ga ja znam...

Uostalom evo ti pa vidi koji udaraju žene:

Tri bračna para iz Posušja , Gruda i Imockoga proslavljaju svoje godišnjice braka u hotelu u Širokome.

Poslije večere svaki par ode u svoju sobu. Ujutro, na doručku našli se muškarci, i to Posušanin sa šljivom ispod oka, Gruđanin sa slomljenom rukom, a Imoćanin sa slomljene obje noge.

Pitaju Posušaka rodijaka što mu se desilo, a on im kaže:
-"Ne pitajte! Ušli mi u sobu, krenuli da se krešemo, završimo, i ja iz navike iz džepa izvadim 100 eura i pružim ženi. Ona se toliko naljutila da je dohvatila pepeljaru i ravno u oko!"

Gruđanin će:
-"Ma slična stvar. Došli u sobu, obavili posao, ja iz navike izvadim 100 eura kad ona meni vraća 50. Zamahnem rukom da ju udarim, a ona se sagne i ja zveknem ravno u zid!"

Imoćanin :
-"Ja sam još gore prošao. Dođemo mi u sobu, krenemo da se krešemo, kad usred radnje neko pokuca. Moja žena se uplaši i iz navike vikne: "Jao, muž!", a ja budala ravno kroz prozor....

Vidiš, Gruđani bi mlatili žene, srića pa su one brže malo pa in se izmaknu :zubo

galija
02-03-2014, 15:59
ujmisusovo dičače zar svi navedni nisu imoćani ionako i ovako?
svaštatiće

teenager
02-03-2014, 16:10
Ajme da u pravu si!
Priča zapravo iđe vako; bili imoćanin posušak, imoćanin gruđanin i imoćanin imoćanin...
A to me siti na onu drugu priču, ova je isto istina, priča meni moj rodijak...

Nakon brodoloma našli se na pustom otoku Amerikanac, Njemac i Imoćanin. Uvate ih kanibali i kažu: Ako budemo znali odakle ste pustit ćemo vas.
Amerikanac kaže da je iz New Yorka-skuhaju ga,
Njemac kaže da je iz Berlina, isto ga skuhaju.
Doša red i na Imoćana i kaže on oklen je a kanibali će: Jel baš Imoćanin iz Imockog ili…:misli

Kužiš Galija :kava

ogledalce
31-03-2014, 19:53
zatvoren tunel kroz biokovo od danas do 14.4
tako ko planira ići prema makarskoj opet preko dubaca mora,,,

NorthStand
20-07-2014, 02:03
dosta je bilo ovih što me prozivaju za antidalmatinsko rasploženje, svima vama u inat ova pjesma.

http://www.youtube.com/watch?v=X7U5wOC2Rmg

teenager
24-07-2014, 00:07
Dalmacija na sprovodu: u šibenskom kraju svuda više mrtvih od rođenih
http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/251876/Default.aspx

Najgora hrvatska općina je Zagvozd, s indeksom 2,9. Tamo na jednog rođenog dolazi čak 35 umrlih.

Eto da smo u nečemu i najgori, u svemu ostalome smo, naravno, najbolji :D

NorthStand
25-07-2014, 02:46
ma vas iz zagvozda, ni putin ne bi mogo natjerat pod zemlju. :kez

Humphrey
25-07-2014, 13:10
Dalmacija na sprovodu: u šibenskom kraju svuda više mrtvih od rođenih
http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/251876/Default.aspx

Eto da smo u nečemu i najgori, u svemu ostalome smo, naravno, najbolji :D

Mrtvi nisu problem sve dok glasaju.

teenager
25-07-2014, 13:43
ma vas iz zagvozda, ni putin ne bi mogo natjerat pod zemlju. :kez

Ne pamtim da sam u životu doživio veću uvredu od ove!
Da iz zagvozda, svaštatiće!
Ja naime mrzim zagvozd, i vedrana mlikotu i glumce u zagvozdu! Zagvožđani su poznati kao oličenje svega negativnoga u Im krajini, pa nije Škiljo iz zagozda, zakleti neprijatelj dida Kikaša slučajno bijo baš otamo?!
To što mi selo igrom slučaja spada pod jedinicu lokalne samoprave nazvanu "Općina Zagvozd" ne znaći ništa. Srećom tamo u Zagvozdu nemam nikakve rodbine, a ako Bog da tako će i ostat :mardar

Hamfri, u nas mrtvi ne glasuju toliko, više glasuju ovi "Hercegovci" iz susjednih mjesta u BiH koji imaju prijavljeno prebivalište recimo na adresi Vinjani Donji bb, a takvih ima :D Onda oni mogu glasovat dva puta, šta je i pošteno!

Inkvizitor
25-07-2014, 14:03
Ja naime mrzim zagvozd, i vedrana mlikotu i glumce u zagvozdu! Zagvožđani su poznati kao oličenje svega negativnoga u Im krajini, pa nije Škiljo iz zagozda, zakleti neprijatelj dida Kikaša slučajno bijo baš otamo?!
To što mi selo igrom slučaja spada pod jedinicu lokalne samoprave nazvanu "Općina Zagvozd" ne znaći ništa. Srećom tamo u Zagvozdu nemam nikakve rodbine, a ako Bog da tako će i ostat :mardar

Hamfri, u nas mrtvi ne glasuju toliko, više glasuju ovi "Hercegovci" iz susjednih mjesta u BiH koji imaju prijavljeno prebivalište recimo na adresi Vinjani Donji bb, a takvih ima :D Onda oni mogu glasovat dva puta, šta je i pošteno!

A kojo je to selo ako se smi znat..

teenager
25-07-2014, 14:23
Nesmin ti kazat moj Inkvi, naime moje selo je za vrime jedne bivše države dalo dosta važnih ljudi, pa je zato nakon njenog raspada i nastanka jedne nove bivše države bilo malčice zapostavljeno, kojih 45 godina, pa se broj stanovnika smanjio okruglih 200 puta od 1945 do danas :D
Nas je naime sve redom naravno progonila UDBa jer smo hrvatski mislili, zato se ja i dan danas bojim reć oklen sam... :kez
I da, mi ne priznajemo Republiku Hrvatsku, u nas je još uvik zastava jedne bivše države u službi! Zna se i koje! :de

NorthStand
25-07-2014, 23:33

a šta fali mlikoti? jedan od boljih naših autohtonih glumaca, barem meni. nema kraja, do rodnog zavičaja na njemu vidiš da zavičaj progovara. obrati pozornost na slova, pogotovo na slovo U u sredini. :rofl

http://www.youtube.com/watch?v=ysdEAC3y5Y0

a šta će jadni Mamić, kad Siverić uđe u prvu ligu? :rofl

http://www.youtube.com/watch?v=Rs-5o8fQYog

i moj susjed dalmatinac, mrzi svog susjeda iz zmijevaca inače obadva su iz zmijevaca. :smijeh

kako to obično biva, najmanje se podnose oni koji su iz istog kraja. :kez

teenager
18-08-2014, 16:06
Ono što je Galija na ovoj temi već davno postavila, a mi svi već odavno znamo:
"Ako bi koi - čini se da ih u narodu ima - o mojoj narodnosti sumnjio, valja mu kazati da sam rođen u županiji bivšoj Hrvatskoj jednoj od sedam poglavitoj što jih broji Porfirogenet – Imotskoj gdje su se prvi došlići Hrvati nastanili te i do danas sada ta ista krajišta posjeduju; dosljedno je dakle da sam i ja Martić podrijetlom i rodom Hrvat, što sam i svojim životom i djelovanjem pokazao"
Ovo je rekao fra Grga Martić.

A fra Grga nije bilo tko, on je naime jedna od najvažnijih osoba u Hercegbosanskoj povijesti, poznat po mudroj domoljubnoj izreci 1860. godine koja će se svidjeti Northstandu: "Teško narodu bez ljubavi bratske, kao Bosni bez zemlje Hrvatske."
Naravno ono što je obilježilo njegov život nije bila ova izreka, već sveukupno društveno djelovanje, borba za bolji položaj Hrvatskog naroda u Bosni i u Hercegovini, te prikupljanje hrvatskih narodnih pjesama i drugih djela sa područja današnje BiH. Također obilježila su ga i njegova književna djela od kojih je najpoznatiji ciklus epskih pjesama "Osvetnici".

Ali zašto je nama Imoćanima fra Grga toliko važan, osim zato što je najveća osoba u povijesti Posušja a izjašnjava se Imoćaninom?
Evo zašto, fra Grgina majka je naime Imoćanka, kao i otac, ali Imoćanka od starog imotskog plemena Kukuljevića.
I tu dolazimo do još jedne nepoznate zanimljivosti. Naime, Kukuljević Sakcinski je hrvatska plemićka obitelj. Podrijetlom je iz Imotske krajine. Ivan Kukuljević Sakcinski je kao što svi znamo jedna od najvažnijih osoba "novije" Hrvatske povijesti, on je prvi je progovorio na hrvatskom jeziku u Hrvatskom saboru 2. svibnja 1843. godine propagirajući borbu za nacionalno oslobođenje s neobičnom smionošću, zahtijevajući da se hrvatski uvede kao službeni jezik u škole i urede, tako da uvođenje u javni život bude postupno.

Sada ne samo da znamo da su ova oba velikana hrvatske povijesti Imoćani, već znamo da su i bili rođaci :D

TheBronxBomber
18-08-2014, 21:13
Zagozdjani su autonomasi!!! I Slivnjaci, takodjer!

Pokojno Josko Tomicic je bio pravi Imocanin iZagozda. A nije los ni popularni Jole Cagalj. :D

teenager
18-08-2014, 22:41
Slažem se Bronxe, u svakom žitu ima kukolja, ali gledajući iz perspektive prosječnog imoćanina-ustaše, čini se kako u slučaju Zagozda u kukolju ima žita. Naši su standardi visoko podignuti, pa gledano iz pozicije prosječnog Hrvata iz Zagreba ili Splita Zagozd čini kao neko ustaško i crno misto. Ali misto koje je dalo jednog Stipu Šuvara nikako se ne uklapa u Imotski standard. Da ne spominjem partizane poput Ivana Gaće i mnogih drugih...
Dok je Slivno prema mojim saznanjima sa druge strane spektra. Slivanjci su naime meni poznati kao najcrnji od najcrnjih, najveće ustašetine u ciloj krajini. Još i dan danas pamtin kako bi mi pokojna Baba zajebavala strinu, kaže: "Daj Slivanjcu litar vina, kakav četnik pička materina", oće reći da su čak i u očima susjednih sela Slivanjci bili prepoznati kao pravi ljudi.
A uvijek se rado sjetim dresova NK Imotskog iz vremena dok im je sponzor bila tvrtka gUj Slivno :D
http://forum.net.hr/cfs-filesystemfile.ashx/__key/CommunityServer.Discussions.Components.Files/14/6215.guj-slivno.jpg

NorthStand
19-08-2014, 00:17
to je firma, a ne ove podružnice masona i komunista koje se srame svoje povijesti. :kez

NorthStand
19-08-2014, 00:18
Zagozdjani su autonomasi!!! I Slivnjaci, takodjer!

Pokojno Josko Tomicic je bio pravi Imocanin iZagozda. A nije los ni popularni Jole Cagalj. :D

http://www.youtube.com/watch?v=e9-dNW1bkmA

teenager
17-09-2014, 17:46
U duhu ovog referenduma u Škockoj, i naš Imocki narod je ostjetio da se bliži čas :D

No dobro, na stranu to, evo malo o povijesti Imockoga, sa stranice Modrojezero.org
Riječ je o temi i problemu obrađenom već više puta na ovoj stranici, ja i kolega Bronx smo na njemu doktorirali, naime granice su problem.

PRIJEDLOZI O PROMJENI GRANICA UOČI AUSTROUGARSKE OKUPACIJE BiH 1878. g.

Priredio: Milan Glibota

IMOTSKE NOVINE, Imotski, godište 1., br.1., 14. kolovoza, 2004.
Imotska krajina je u prošlosti u svoj sastav uključivala šire područje negoli danas. Pridruženi su joj bili veći dijelovi bosanskohercegovačkih općina Grude, Posušje i Duvno danas nazivani Gornja i Donja Bekija. Naziv Bekija nastao je iz turske riječi bekiye, bakiye što na hrvatskom jeziku znači ostatak.l Ovi dijelovi su izdvojeni iz Imotske krajine razgraničenjem iza Požarevačkog mira, koji je sklopljen u Požarevcu 21. srpnja 1718. godine.2 Gornja i Donja Bekija bili su sastavni dijelovi starohrvatske župe Imota, a ne kako se smatralo samo sas*tavni dijelovi kadiluka Imotski, koji je u sebe svojedobno uključivao nahije: Imota, Duvno, Buško Blato, Ljubuški, Posušje, Gorsku župu, Fragustin i Primorje.3 Imotska krajina je oslobođena od Turaka 2. kolovoza 1717. godine. Mlečani su zauzimanjem Imotske krajine protegli naziv Dalmacija i na ovo pod*ručje, nazvavši novoosvojena područja "Aquisti nuovissimi". Ovom pobjedom nije bilo samo oslobođeno padručje današnje Imo*tske krajine, već i područje Gornje i Donje Bekije, koje su do tada bile njezin narazdruživi dio. Same mletačke vlasti su Gornju i Donju Bekiju smatrale svojim u ratu osvojenim taritori*jima, o čemu nam najbolje svjedoči isprava generalnog providura Alvisa Moceniga. On je 11. kolovoza 1717. godine, devet dana iza zauzimanja Imotskog, imenavao fra Stipana Vrljića prvim ka*pelanom tvrđave, a zbog zasluga u ratu odredio je da samo fra*njevci mogu vršiti vjersku službu u oslobođenim krajevima. Istog dana je imenovao župnika za Goricu fra Martina Kraljevića, za Vinjane fra Marka Carića, za Drinovce fra Grgura Karnjića, za Opanke fra Filipa Rupčića i za Roško polje fra Stjepana Bu*dimira.4 Sigurno je da Alvise Mocenigo kao zapovjednik hrvatsko*-mletačke vojske pri oslobađanju Imotske krajine ne bi donosio odluku o imenovanju župnika u Gorici, Drinovcima i Roškom polju da ih nije smatrao sastavnim dijelovima oslobođene Imotske krajine. Bilo mu je dobro poznato koji teritoriji pripadaju staroj Imotskoj krajini, što će 1734. godine zapisati fra Stipan Vrljić o župama u staroj Imotskoj krajini, koja se je prostirala od Klobuka do Roškog polja. On u prvom dijelu svog dokumenta navodi podatke o župama Imotske krajine za razdoblje između 1703. i 1705. godine: "Župa Gorička uzdrži S. Stipana od Vranića planine do Zečice i do Imockoga varoša, i do Plavila vode, tere do Polugrive i Rotne kamenice. U ovoj župi jest: selo Gorica kuća 27, selo Broćanac kuće 4, Gradac selo kuća 12, Grude selo kuća 6. Bilo je crkava i razorene su od Tura*ka: U Gracu S. Dujam, U Rastovači S. Anton od Padove i Gospa na Ričini. Samo ostala je crkva S. Stipana u Gorici koju Tu*rci ne razoriše, ma izgori od požara sva. Župnik fra Stipan Vrljić. Župa od Drinovaca, Ružića, Tialjine: neimadu crkve nikakve, niti se zna biliga nikakova. Sela jesu ova i kuća ima: Drinovci kuća 16, Ružići kuća 18, Tialjine kuća 8, Blaževići kuća 4. Župnik fra Šimun Komar. Župa od Vinjana jest selo Vinjani i držana je od jednog paroka u doba Turaka kako ljudi kažu i svidoče. Ovo selo se pruža od Vrljike vode do Košutice u duljinu, u širinu od Zečice vode do Zavelima. U dulj*inu milja 8, u širinu milja 7. Župnik fra Martin Kraljević. U ovoj župi su mjesta: varoš Imotski kuća 1, Glavina kuća 2, Vir kuća 6, Barišići kuća 3,

Zagorje kuća 4. U nijednom mjestu nema crkve.”

U ovom dokumentu fra Stipan Vrljić prikazuje još dvije imotske župe: Proložac i Studenci, ali njihov opis ne donosimo ovdje jer u njihovom sastavu nema dijelova današnje Gornje i Donje Bekije.

Na jednom mjestu svoje kronike fra Stipan Vrljić nam detaljnije nego u gore iznesenom dokumentu nabraja sela koja su sastavni dio goričke župe, a to su: Gorica, Varbanj, Posušje, Tribistovo, Rastova glavica (Rastovača), Broćanac, Gradac, Grude, Lukavac i Sovići.6

Rat u kojem je oslobođena Imotska krajina, zvan Mali rat, vođen je u ovim krajevima između hrvatsko-mletačke i turske vojske u razdoblju od 1714. do 1718. godine. Još u tijeku rata u ovom dijelu Bosanskog ejaleta izvršena je administrativna promjena, kojom je sjedište kadiluka premješteno u Ljubuški, a kasnijim uspostavljanjem mletačko-turske granice dio Imotske krajine koji je ostao na teritoriju turske države ubuduće je nazivan Imotska Bekija, koja je se tako zvala do nove admini*strativne podjele Bosanskog ejaleta 1851. godine.7

Pregovori kojima je uspostavljen Požarevački mir započeli su 5. lipnja 1718. godine pod šatorima kod Požarevca, a zaključeni su 21. srpnja iste godine. Na sastancima kojih je bilo više sudjelovali su predstavnici posredničkih država. Tursko*-austrijska granica duž teritorija Bosanskog ejaleta uspostavljena je vrlo brzo, 11. listopada 1719. godine, 14 mjeseci od potpisivanja mirovnog ugovora. Mletačko-tursko razgraničenje išlo je daleko sporije. Tek 23. listopada 1719. godine u Sutorini se je sastala mletačka i turska komisija za raz*graničenje. Tursku stranu je zastupao Mehmed-efendija Šaba, a mletačku generalni providur Alvise Mocenigo.8 Konačni dokument o razgraničenju potpisan je 8. lipnja 1721. godine i granica koja je tada kroz Imotsku krajinu povučena ostala je do danas.

Požarevačkim mirom određeno je da je Imotska krajina pripala Mlečanima, međutim pri razgraničenju dogodilo se nešto drugo. Mletački mjernik Cavrović (možda Gavrović) podmićen turskim zlatom, s 200 tisuća dukata, iskrivio je granicu na tursku korist otrgnuvši veći, jugoistočni dio Imotskog polja pripojivši ga zajedno sa selima koje ga okružuju, te predjelima oko Posušja, Bosanskom ejaletu.

Sjeverozapadni dio Imotskog polja, koji je ostao u sastavu Mletačke Dalmacije, prostirao se je na pavršini od 46 km2, dok je dio koji je pripao Bosanskom ejaletu imao površinul0 49 km2. Na zemljopisnoj karti koju je izradio mletački kartograf Melchiori nacrtana je granica Imotske krajine prema Hercegovini kakva je usposta*vljena razgraničenjem i granica Imotske krajine kakva je trebala biti. Granica koja nije uspostavljena proteže se pravcem od Aržana preko Vinice, Zavelima, Mesiovića gradine, Oštrca, Plavila do Klobuka.11

Ova neprirodna i umjetno povučena granica postala je velika smetnja narodu koji je ostao na teritorijima pripojenim Bosanskom ejaletu. Ipak je Imotski ostao i dalje trgovačko, kulturno i prosvjetno središte pučanstvu otrgnutih krajeva. Imotski samostan je ostao i dalje mjesto gdje su vjernici od Duvna do Klobuka dolazili u svim svojim duševnim i drugim nevoljama.12

Razdvojeni narod je i kasnije bio duboko svjestan svoje pripadnosti Imotskoj krajini o čemu nam najbolje svjedoči pjesnik fra Grgo Martić iz Rastovače kod Posušja kad u rukopisu "Napomenak Strukiću" govori o sebi: "Ako bi koi - čini se da ih u narodu ima - o mojoj narodnosti sumnjio, valja mu kazati da sam rođen u županiji bivšoj Hrvatskoj jednoj od sedam poglavitoj što jih broji Porfirogenet – Imotskoj gdje su se prvi došlići Hrvati nastanili te i do danas sada ta ista krajišta posjeduju; dosljedno je dakle da sam i ja Martić podrijetlom i rodom Hrvat, što sam i svojim životom i djelovanjem pokazao".13

Uvijek je živjela nada da se ova dva nasilno razdvojena dijela Imotske krajine ujedine. Prilika za iznošenje takvog zahtjeva stvorena je 1878. godine, austrijskom okupacijom Bo*sne i Hercegovine. Sačuvana je jedna zemljopisna karta, koja ima naslov "Tloris Imotskog kotara od starine i po ugovoru sa Turskom". Dimenzije karte su 52x42 cm, a podloge na kojoj je karta 84x49 cm. Na podlozi sa lijeve strane karte tekst na talijanskom jeziku pod naslovom "Teritorio di Imoschi Dalmato et Ottomano ossia Bekiia", dok je s desne strane isti tekst preveden na hrvatski jezik. Hrvatski prijevod teksta glasi:

"Dalmatinski i turski teritorii Imotskoga ili Bekiia"

"Dalmatinski teritoria Imotskoga je onaj dio turske pogranične turske linije do brda Biokovo na Makarskom i Omiškom području; turski teritorij Imotskoga ili Bekija je onaj dio koji se od pogranične linije proteže prema sjeveru i istoku. Ova je podjela uslijedila mjeseca kolovoza 1717, godine, kad je Imotski pomoću austro-mletačkih četa bio otet iz turske prevlasti, u kojiem je prilikom iza kako je uslijedilo novo razgraničenje, bivši inžinjer Zavrović svojevoljno polovinu teritorija prodao Turcima. Ovaj dio koji obuhvaća slijedeća sela, t.j. Zagorje, Vir, Gradac, Grude, Kočerin, Drinovci, Tihaljina, Tursko Aržano, Turska Vinica, Turske Ričice, Turski Cvitića most, Tursko Posušje i Turska Gorica sačinjava Općinu Imotski, nazvano Bekija, koje zemljište posjeduju turske poglavice iz Mostara, Ljubuškoga i Livna; pošto su pak pogranična sela ostala još uvijek u svom prvobitnom po*stojanju, nastavlja se podržavanjem odnošaja srodnosti zajedničkog suživljenja i zajedničkih interesa između stanovnika Bekije i Dalmatinskog teritorija Imotskoga. Uslijed ovih od*nošaja, u slučaju kada bi se radi kužne bolesti naoružala gra*nica u susjednoj Ercegovini, to ipak usprkos svoj strogosti higijenskih zakona i vojničkog reda, nikada nije bio zabra*njen slobodan saobraćaj stanovnika Bekije i stanovnika Imotskoga. Sve dok Bekija ne bude utjelovljena teritorija Dalmatinskomu Imotskoga i oduzeta od turske prevlasti, ovo stanje prouzrokuje pogibelj, u kojoj će se uvijek da nalazi Dalmatinska pokrajina i austrijska država u slučaju da bi se kuga širila u Bosni i Hercegovini."

Autor ovog zahtjeva upućenog najvjerojatnije Bečkom dvoru ostao nam je nepoznat. Vidljivo je da mu nisu poznate činjenice pri zauzimanju Imotskoga 2. kolovoza 1717. godine. Imotski nisu zauzele austro-mletačke čete, već hrvatsko-mletačke, a ovakva granica nije uspostavljena pri zauzimanju Imotskog 1717. godine, nego razgraničenjem 1721. godine. Dobro je uočena opasnost kod pojave kužnih epidemija jer se uspostavom sanitarnog kordona ovakva granica ne može čuvati pa po*stoji opasnost od širenja kužnih epidemija iz Bosne i Hercegovine na teritorij Dalmacije, što je pri pojavi kužnih epidemija bio gotovo redovit slučaj. Očekivalo se da će austrijskom okupacijom Bosne i Her*cegovine doći do izmjene granica pa je iz tih razloga niknuo i ovaj prijedlog. Međutim, granice su tada ostale netaknute pa se se takvo stanje zadržalo sve do današnjih dana.

Izvori i literatura:

1. Škaljić, Turcizmi ..., str. 133.

2. Nikić, Hercegovački katolici ..., str. 17.

3. H. Šabanović, Bosanski pašaluk, str. 194.

4. S. Zlatović, Franovci ..., str. 214.

5. A. Nikić, Hercegovački katolici ..., str. 46.

6. B. Pezo, Fra Stjepan Vrljić ..., str. 164.

7. Z. Kordić, Bekija, Zbornik “Sovići i Gorica u Bekiji, “ str.17.

8. E. Pelidija, Bosanski ejalet..., str. 257.

9. Bulić, Imotsko polje, NL, LV/1916,64, str. 1.

10. Roglić, Antropogeografske osobine, str. 184.

11. NBZ, 1161, Ms 640.

12. V. Vrčić, Odjeci, str. 60.

13. Čičić, Monografija o fra Grgi Martiću, str. 117-118.

To da su naše drage kolegice Ogledalce i Galija imoćanke znali smo oduvik, ali nije zgorega ponovit još koji put, i metnit još koji neosporivi dokaz :D

Sada su i jasnije još neke pojave, kao što je ona iz narodne pjesme:
"Niko nema sto Klobuk imade, tri ministra Pavelica Vlade"

Naime i Klobuk je bio dio Imockoga :de

TheBronxBomber
17-09-2014, 18:20
Kako si zaboravio cestitati Marinu Cilicu - prvom Imocaninu koji je osvojio US OPEN?! :D

TheBronxBomber
17-09-2014, 18:22
Ma da sumnjam da je Cilic prvi Imocanin. Mozda drugi. To triba provjerit. :D

teenager
17-09-2014, 20:10
Pazi, Bronxe mi moramo biti relevantni, dakle nećemo i ne želimo vršiti zamjenu teza, naime istina je da je velik dio današnjih stanovnika Imockoga, poglavito Prološca Donjeg, tu doselio upravo iz Brotnja, danas Čitluka. I istina je da je jako velik dio današnjih "Hercegovaca" zapravo Imoćani. Ali za svakog ponaosob trebamo i moramo naći evidence.

Najviše Čilića Hrvata živi u planetarno poznatom Međugorju i susjednim Bijakovićima, a oba naselja pripadaju općini Čitluk, za čiji se prostor rabi i naziv Brotnjo odnosno Broćno.

Što se tiče kapitalnih biskupskih popisa bosansko-hercegovačkih Hrvata katolika u 18. stoljeću, Čilića nema u popisu biskupa fra Pave Dragićevića iz 1741/12742. godine, ali je u popisu biskupa fra Marijana Bogdanovića iz 1768. godine zabilježena sedmočlana obitelj Križana Čilića (u izvorniku Chrysanthus Cilich).[1] Na temelju terenskih straživanja, što ih je tridesetih godina 20. stoljeća obavio srpski etnolog Miljenko Filipović, a koje je u obliku knjige „Rama u Bosni-etničko poreklo i prezimena i opis sela“, objelodnila u Beogradu 1955. godine Srpska akademija znanosti i umetnosti u 35. knjizi edicije Etnografija, pretpostavljeno je da su Čilići postali od starijeg katoličkog roda Ripića iz Sovića u današnjoj hercegovačkoj općini Jablanica.[2]

Inače Ripići su u Sovićima zatečeni u oba biskupska popisa iz 18. stoljeća: u popisu iz 1741/1742. godine 12-člana obitelj Petra Ripića, a u Bogdanovićevu popisu iz 1768. godine 13-člana obitelj Martina Ripića. [3]

Najvjerojatnije je dio Ripića s novim prezimenom Čilić prešao na islamsku vjeru, a njihovi potomci i danas kao Bošnjaci islamskog vjerozakona žive u Sovićima i u još nekim naseljima općine Jablanica.

Da su međugorski Čilići podrijetlom iz Sovića, svjedoči i činjenica da su posjedovali i imanje na Planini, kako se u tzv. niskoj Hercegovini zove planonsko područje, kojem pripadaju Sovići i još neka naselja jablaničke posuške i tomislavgradske općine. Imanje, uglavnom pašnjaci, korišteni su u ljetnjom ispašnom razdoblju, kad je i dio vlasnikove obitelji boravio uz stado. Stoga je u maticama kapelanije Planina, koju pastoriziraju hercegovački franjevci, upisano da je u Tribiševu 6. kolovoza 1875. godine kršten Jure Čilić, čiji roditelji imaju stalno prebivalište u Međugorju.[4]

Obitelj već spominjanog Križana Čilića ostala je vjerna katoličkoj vjeri, a odlučila se oko 1750. godine preseliti sa svoje starine iz Sovića u Međugorje, gdje ju je zatekao spominjani popis iz popis biskupa fra fra Marijana Bogdanovića iz 1768. godine.

U maticama stare župe Brotnjo sa sjedištem u Gradnićima koje se vode od 1775. godine, zapisano je da se nakon doseljenja u Međugorje Križan Čilić oženio s Međugorkom Vidom rođenom Pavlović rečenom Prasac, koja mu je rodila tri sina: Ivana (oko 1750. godine), Matu (1755) i Jakova (1760. godine. [5]

Njihov je potomak i jedan od danas najboljih tenisača u svijetu, Marin Čilić, rođen u Međugorju 28. rujna 1988. godine, sin Zdenka i Koviljke Čilić, koji uz Marina imaju još dva sina,

Inače Čilići su i hercegovački bunjevački rod, čiji su dio pripadnika onodobno životni putevi odveli preko Like u Bačku i južni dio Mađarske. Snažnija koncentracija Hrvata, poznatih kao Bunjevci i Šokci, dogodila se krajem 17. stoljeća, nakon istjerivanja Osmanlija iz Ugarske i Slavonije, u gradu Baji i njegovoj okolici u južnoj Mađarskoj, čiiji su se potomci održali i do danas.

Tu dolazimo do pitanja, je li taj dio Jablaničke općine pripadao staroj Hrvatskoj Župi Imoti ili kadiluku Imockome.
Po svemu sudeći je, ali trenutno ne mogu naći čvrste dokaze, pošto su se granice opićna u BiH mijenjale, no ipak s druge strane logično je, sve što ima veze sa Posušjem Imocko je, jer su Imocki i Posušje dva nerazdruživa dijela Imote.

Čestitamo rodijaku Marinu, čak i ako nije Imoćanin, a vjerojatno je :D

Inkvizitor
17-09-2014, 20:21
U duhu ovog referenduma u Škockoj, i naš Imocki narod je ostjetio da se bliži čas :D

No dobro, na stranu to, evo malo o povijesti Imockoga, sa stranice Modrojezero.org
Riječ je o temi i problemu obrađenom već više puta na ovoj stranici, ja i kolega Bronx smo na njemu doktorirali, naime granice su problem.

[I]PRIJEDLOZI O PROMJENI GRANICA UOČI AUSTROUGARSKE OKUPACIJE BiH 1878. g.

Priredio: Milan Glibota

IMOTSKE NOVINE, Imotski, godište 1., br.1., 14. kolovoza, 2004.
Imotska krajina je u prošlosti u svoj sastav uključivala šire područje negoli danas. Pridruženi su joj bili veći dijelovi bosanskohercegovačkih općina Grude, Posušje i Duvno danas nazivani Gornja i Donja Bekija. Naziv Bekija nastao je iz turske riječi bekiye, bakiye što na hrvatskom jeziku znači ostatak.l Ovi dijelovi su izdvojeni iz Imotske krajine razgraničenjem iza Požarevačkog mira, koji je sklopljen u Požarevcu 21. srpnja 1718. godine.2 Gornja i Donja Bekija bili su sastavni dijelovi starohrvatske župe Imota, a ne kako se smatralo samo sas*tavni dijelovi kadiluka Imotski, koji je u sebe svojedobno uključivao nahije: Imota, Duvno, Buško Blato, Ljubuški, Posušje, Gorsku župu, Fragustin i Primorje.3 Imotska krajina je oslobođena od Turaka 2. kolovoza 1717. godine. Mlečani su zauzimanjem Imotske krajine protegli naziv Dalmacija i na ovo pod*ručje, nazvavši novoosvojena područja "Aquisti nuovissimi". Ovom pobjedom nije bilo samo oslobođeno padručje današnje Imo*tske krajine, već i područje Gornje i Donje Bekije, koje su do tada bile njezin narazdruživi dio. Same mletačke vlasti su Gornju i Donju Bekiju smatrale svojim u ratu osvojenim taritori*jima, o čemu nam najbolje svjedoči isprava generalnog providura Alvisa Moceniga. On je 11. kolovoza 1717. godine, devet dana iza zauzimanja Imotskog, imenavao fra Stipana Vrljića prvim ka*pelanom tvrđave, a zbog zasluga u ratu odredio je da samo fra*njevci mogu vršiti vjersku službu u oslobođenim krajevima. Istog dana je imenovao župnika za Goricu fra Martina Kraljevića, za Vinjane fra Marka Carića, za Drinovce fra Grgura Karnjića, za Opanke fra Filipa Rupčića i za Roško polje fra Stjepana Bu*dimira.4 Sigurno je da Alvise Mocenigo kao zapovjednik hrvatsko*-mletačke vojske pri oslobađanju Imotske krajine ne bi donosio odluku o imenovanju župnika u Gorici, Drinovcima i Roškom polju da ih nije smatrao sastavnim dijelovima oslobođene Imotske krajine. Bilo mu je dobro poznato koji teritoriji pripadaju staroj Imotskoj krajini, što će 1734. godine zapisati fra Stipan Vrljić o župama u staroj Imotskoj krajini, koja se je prostirala od Klobuka do Roškog polja. On u prvom dijelu svog dokumenta navodi podatke o župama Imotske krajine za razdoblje između 1703. i 1705. godine: "Župa Gorička uzdrži S. Stipana od Vranića planine do Zečice i do Imockoga varoša, i do Plavila vode, tere do Polugrive i Rotne kamenice. U ovoj župi jest: selo Gorica kuća 27, selo Broćanac kuće 4, Gradac selo kuća 12, Grude selo kuća 6. Bilo je crkava i razorene su od Tura*ka: U Gracu S. Dujam, U Rastovači S. Anton od Padove i Gospa na Ričini. Samo ostala je crkva S. Stipana u Gorici koju Tu*rci ne razoriše, ma izgori od požara sva. Župnik fra Stipan Vrljić. Župa od Drinovaca, Ružića, Tialjine: neimadu crkve nikakve, niti se zna biliga nikakova. Sela jesu ova i kuća ima: Drinovci kuća 16, Ružići kuća 18, Tialjine kuća 8, Blaževići kuća 4. Župnik fra Šimun Komar. Župa od Vinjana jest selo Vinjani i držana je od jednog paroka u doba Turaka kako ljudi kažu i svidoče. Ovo selo se pruža od Vrljike vode do Košutice u duljinu, u širinu od Zečice vode do Zavelima. U dulj*inu milja 8, u širinu milja 7. Župnik fra Martin Kraljević. U ovoj župi su mjesta: varoš Imotski kuća 1, Glavina kuća 2, Vir kuća 6, Barišići kuća 3,

Zagorje kuća 4. U nijednom mjestu nema crkve.”

U ovom dokumentu fra Stipan Vrljić prikazuje još dvije imotske župe: Proložac i Studenci, ali njihov opis ne donosimo ovdje jer u njihovom sastavu nema dijelova današnje Gornje i Donje Bekije.

Na jednom mjestu svoje kronike fra Stipan Vrljić nam detaljnije nego u gore iznesenom dokumentu nabraja sela koja su sastavni dio goričke župe, a to su: Gorica, Varbanj, Posušje, Tribistovo, Rastova glavica (Rastovača), Broćanac, Gradac, Grude, Lukavac i Sovići.6

Rat u kojem je oslobođena Imotska krajina, zvan Mali rat, vođen je u ovim krajevima između hrvatsko-mletačke i turske vojske u razdoblju od 1714. do 1718. godine. Još u tijeku rata u ovom dijelu Bosanskog ejaleta izvršena je administrativna promjena, kojom je sjedište kadiluka premješteno u Ljubuški, a kasnijim uspostavljanjem mletačko-turske granice dio Imotske krajine koji je ostao na teritoriju turske države ubuduće je nazivan Imotska Be

Jel ovo sve navedeno znači da nas preko Zavelima više nećete zvati Bosancima???

teenager
17-09-2014, 21:05
Generaliziraš Inkvi, tko smo to "mi" koji "vas" nazivaju Bosancima?
Prvo mi moraš kazat iz kojeg je sela bijaše taj koji je tebe, izvornog, integralnog Imoćanina iz Roškog Polja nazva Bosancem???
Jer ako je on recimo iz Prološca ili iz Glavine, pitanje je kakvijeh on ima veza sa Imockim i Imoćanstvom, tj. kakvijeh veza imaju negovi otačbenici :D
Ja vas nikada nisam nazivao Bosancima, to bi bilo isto kao kada bi Hrvati iz Hrvatske Hrvate Bunjevce (koji su uzgred budi kazano isto Imoćani) nazivali "Vojvođanima"...

Inkvizitor
17-09-2014, 21:20
Generaliziraš Inkvi, tko smo to "mi" koji "vas" nazivaju Bosancima?
Prvo mi moraš kazat iz kojeg je sela bijaše taj koji je tebe, izvornog, integralnog Imoćanina iz Roškog Polja nazva Bosancem???
Jer ako je on recimo iz Prološca ili iz Glavine, pitanje je kakvijeh on ima veza sa Imockim i Imoćanstvom, tj. kakvijeh veza imaju negovi otačbenici :D
Ja vas nikada nisam nazivao Bosancima, to bi bilo isto kao kada bi Hrvati iz Hrvatske Hrvate Bunjevce (koji su uzgred budi kazano isto Imoćani) nazivali "Vojvođanima"...

Lovrinčević iz Župe Biokovske ili tu negdje.

TheBronxBomber
17-09-2014, 21:33
Moji su dosli iz Broćna. Moguce je da mi je Cilic rodijak. :kruna

TheBronxBomber
17-09-2014, 21:39
Tako 16. srpnja 1718: godine piše providur general Mocenigo: »Matiša Alilovic dovede u imotsko
polje 240 obitelji iz hercegovackih sela i Mostarskog Blata, Goranaca i Brocanca, nad kojima od
bijaše glavar, kako ga je hercegovacki paša bio postavio i dao mu dostojanstvo age i placu. U toj
njegov župi, stoji u istom dokumentu, ima 570 ljudi sposobnih za oružje. On mi se oviti dana
predstavio nudeci svu celjad Prejasnoj Republici. Ja sam ga vrlo rado prihvatio, istice isti Mocenigo,
obdario i naredio, da se ovi novi doseljenici - nasele po Imotskom polju. Dao sam im imanja,
naglašava isti general; pa ce tamošnja granica biti bolje cuvana.
Ovoj seobi pridonio je i knez Pavao Despotovic Caralipeo iz Omiša, koji se sa spomenutim-
Alilovicem dopisivao.13

To je, daklem, to.

teenager
17-09-2014, 21:45
Misusovo, more bit da mi je kakvi rodijak???
Živi li možda u Splitu? Na Barutani ili na Kili?
No dobro, dakle Lovrinčevići su iz Gornje Župe, koju su prvo preimenovali iz Župa Imotska u Gornja Župa pa poslije komunisti u Biokovsko Selo, da bi zatrli naše Imoćanstvo, tj. Hrvatstvo...
Lovrinčevići su starosjedioci u tim krajevima, a pošto je to podbiokovski kraj, bio je prilično izoliran od migracija i miješanja stanovništva pa se sa sigurnošću može reći da su fetivi Imoćani, od kolina :D
Sigurno si nekad na televiziji primjetio ekonomskog analitičara Željka Lovrinčevića, naime on je jedini koji objektivno i nepristrano govori o trenutnoj ekonomskoj situaciji u RH, drugim rječima s pravom popljuje aktualnu vlast, argumentirano i precizno!
To što taj tvoj Lovrinčević nije upoznat sa poviješću Imote i Bosne ne treba čuditi, naime tu su mahom vjekovima živili ljudi koji su se bavili poljoprivredom i stočarstvom, malo je profesora i učenih ljudi taj kraj dao, naravno više i nije mogao. A štaš :D
Dakle da ponovimo, ti si Imoćanin, ko i taj Lovrinčević, a njegov je problem šta on to ne zna. Amen. :pop

Inkvizitor
17-09-2014, 22:05
Misusovo, more bit da mi je kakvi rodijak???
Živi li možda u Splitu? Na Barutani ili na Kili?
No dobro, dakle Lovrinčevići su iz Gornje Župe, koju su prvo preimenovali iz Župa Imotska u Gornja Župa pa poslije komunisti u Biokovsko Selo, da bi zatrli naše Imoćanstvo, tj. Hrvatstvo...
Lovrinčevići su starosjedioci u tim krajevima, a pošto je to podbiokovski kraj, bio je prilično izoliran od migracija i miješanja stanovništva pa se sa sigurnošću može reći da su fetivi Imoćani, od kolina :D
Sigurno si nekad na televiziji primjetio ekonomskog analitičara Željka Lovrinčevića, naime on je jedini koji objektivno i nepristrano govori o trenutnoj ekonomskoj situaciji u RH, drugim rječima s pravom popljuje aktualnu vlast, argumentirano i precizno!
To što taj tvoj Lovrinčević nije upoznat sa poviješću Imote i Bosne ne treba čuditi, naime tu su mahom vjekovima živili ljudi koji su se bavili poljoprivredom i stočarstvom, malo je profesora i učenih ljudi taj kraj dao, naravno više i nije mogao. A štaš :D
Dakle da ponovimo, ti si Imoćanin, ko i taj Lovrinčević, a njegov je problem šta on to ne zna. Amen. :pop

Na Visokoj.

Bio ja kod njega u kući sa budućim zetom također iz Župe.

I tako veli on..vi ste za nas uvik bili Bosanci..

Ja se malo iznenadio.

Ma nije da to meni nešto smeta nego mi to čudno, nekako je manje čudno kad nas tako nazivaju Slićani il Zagrepčani, il Riječani..ali Imoćani a kuća uz pojatu..:D

Inkvizitor
17-09-2014, 22:11
Da potvrdim da su naši stari uvik išli u Imotski na sajam i sl. Puno više nego u Duvno gdje mu administrativno pripadaju.

Moja mater priča koliko je puta pješke išla u Imotski, priko Zavelima pa šibaj.

teenager
17-09-2014, 22:21
Inkvi, grad Imotski kao lokacija u ovoj mojoj priči i nema neku važnost. Naime za stvaranje Imotske nacije bitna je samo starohrvatska župa Imota, i sva njena područja su područja na kojima žive Imoćani. To Imoćani mislim kao nacionalnost, ne kao regionalna opredjeljenost. Kao što je više puta kazano, Imoćani su ishodište hrvatstva, i kao takvi će uvijek biti ključan čimbenik u opstojnosti Hrvatske nacije, kao nekakva podnacija, a zapravo najčišći dio te nacije :D

NorthStand
18-09-2014, 02:58
imoćani možda i jesu najčišći dio naše nacije, ali su i dio hercegovačke imperije, dokaz tome je da svi nose bijele čarape i voze crne mercedese. :rofl

teenager
18-09-2014, 14:37
Moji su dosli iz Broćna. Moguce je da mi je Cilic rodijak. :kruna

Da si čita pozorno ono šta sam ja napisa, tj. koipira, i da si čita pozorno ono šta si ti napisa vidijo bi da su Čilićevi u Brotnjo došli oko 1750. godine, a da su tvoji u Imocki iz Brotnja došli 1718. godine.

Nedvojbeno je da ste oboje Imoćani, ali rodijaci, teško.

Naime danas u Imotskome postoji svojevrsni "droit du sol", tako da se svatko rođen na području Imockoga s pravom može nazivati Imoćaninom, jednako kao i netko tko je iz Imockog odselio u Brotnjo 1750. godine. :kez
Očiti primjer toga je recimo popularni Imoćanin Ante Cash, nitko ne dovodi njegovo imoćanstvo u pitanje, mada je čovjek doselio iz Mostara...

TheBronxBomber
18-09-2014, 17:48
Zalili su spomenik HOS-u crvenom bojom, moj rodijace....

Hrvatska ima ozbiljan problem s petom kolonom (otkrivam Ameriku).

TheBronxBomber
18-09-2014, 17:57
Hrvatska stranka prava najoštrije osuđuje vandalski čin oštećenje spomenika IX. bojni HOS-a u Ulici Ruđera Boškovića u Splitu.

Čin je to kojeg se trebaju posramiti i počinitelji i svi mi koji imamo takve u svojoj sredini. Oštetiti Spomenik koji je posvećen IX. bojni HOS-a kroz koju je prošlo više od 2.500 ratnika, čijih je 46 pripadnika položilo svoje živote za Domovinu, a oko 300 ih ranjeno, može samo bolestan um i provokator zadojen mržnjom prema svemu Hrvatskom.

Od nadležnih državnih institucija (MUP- a i DORH-a) očekujemo da se počinitelji što hitnije pronađu, uhite i primjereno kazne kako nikome i nikada u Hrvatskoj ne bi palo na pamet ponovno počiniti devastaciju bilo kojeg spomenika iz Domovinskog rata.

Također tražimo da nadležne gradske službe grada Splita u suradnji sa stručnjacima spomenik IX bojni HOS-a vrate u prvobitno stanje.

Povjerenstvo za branitelje HSP-a
Mirko Čondić, predsjednik.

..........

teenager
18-09-2014, 18:36
Junački čin, pod okriljem noći, tipično partizanski :D
Ne dvojim ni sekunde da su počinitelji ovog besmislenog čina mladu antifašisti ispranih mozgova, naime kroz medije su u kontekstu IX Bojne HOS-a uporno provlači kao da je riječ o nekakvoj WWII jedinici Ustaša iz Jasenovca, kad tamo najhrabriji heroji Vukovara i drugih bojišta.
Stoga ni ne čudi ovaj čin, a još manje kada se zna da je ovaj spomenik postavljen u Ulici Ruđera Boškovića, poznatoj po tome da su u njoj stanove dobivali sve redom partijski poslušnici...

Bilo bi lijepo kada bi se počinitelji predstavili jer ovako njihov čin nije ništa više od običnog vandalizma.
Neka kažu zašto su to učinili, i zašto im roditelji za vrijeme rata nisu sudjelovali u obrani RH :D

Kao što možeš pročitat u komentarima, borci prvog splickog internet odreda odmah povlače paralelu spomenik HOS=Rafael Boban=Ustaše=NDH, partizanski spomenik=antifašizam=NOB=Hrvatska po ustavu baštini tekovine AVNOJ-a...

Koji isprani mozgovi, a štaš moraju nekako opravdat to šta su in roditelji prodavali manistru dok su roditelji njihovih prijatelja ginuli u nekom tamo Vukovaru...

teenager
28-09-2014, 13:15
Proglašena je

Kršćanska Država Imotska Krajina i Bekija

Imocki narode!

Božja providnost, te mukotrpna višestoljetna borba imockoga naroda i velika požrtvovnost našeg Poglavnika doktora Bronx Bombera, te ustaškog pokreta u zemlji i inozemstvu odredili su da danas pred dan Uzkrsnuća Božjeg Sina, uzkrsne i naša Kršćanska Država Imotska Krajina i Bekija!

Pozivam sve Imoćane, u kojem god oni mjestu bili, a naročito sve častnike, dočastnike i momčad cjelokupne oružane snage i javne sigurnosti, da drže najveći red i da svi smjesta prijave zapovjedničtvu oružane snage u Imockome mjesto gdje se nalaze, te da ciela oružana snaga smjesta položi zakletvu vjernosti Kršćanskoj Državi Imotskoj Krajini i Bekiji i njenom Poglavniku. Cjelokupnu vlast i zapovjedničtvo cjelokupne oružane snage preuzeo sam danas kao opunomoćenik Poglavnika!

Bog i Imoćani!

Za Dom spremni!

Dana 28. 9. 2014., KDIKiB

Evo, nakon što nam je prvi pokušaj uspostave Republike Imotske Krajine neslavno propao, radi ubačenih elemenata UDBA-e i SOA-e, ovaj puta ćemo pametnije. Naime sjenka sumnje pala je na našeg ministra obrane, Krilnika Northstanda, naime naše imocke tajne službe donijele su izvještaj da postoji realna mogućnost da je on bio ubačeni element, te da je on zapravo, lički srbin!

Ovaj puta smo oprezniji. Mijenjamo društveno uređenje.
Uvodimo Klerifat!
Društveno uređenje će biti klerofašizam!
Nema više demokracije, ko je protiv Države, s njime u jamu! Demokratski ko u Jugoslaviji.
Naša Kršćanska Država Imotska Krajina i Bekija - KDIKiB ili skraćeno Kršćanska Država Imotska Krajina - KDIK ili skraćeno Kršćanska Država - KD od danas proglašav vlast nad cijelokupnim teritorijem povijesne hrvatske Župe Imote!

Evo i službene internet stranice:
www.krscanskadrzava.im

Glavni grad - Imotski
Jezik/ci -imotski
Vlada - Klerifat
poglavnici - 2014. The Bronx Bomber
Valuta - službeno imotska marka; u uporabi HRK, EUR, USD, AUD, CAD, CHF, GBP
Vremenska zona - UTC+1

http://s11.postimg.org/jims94l0j/Untitled.png

NorthStand
28-09-2014, 14:37
odlična ideja, podržavam i grb i zastavu. neka dugo živi, naša i vaša NDImotska!

TheBronxBomber
29-09-2014, 08:42
Jalnuški diletant. :D

ZGabriel
29-09-2014, 10:11
eto, i to sam obavila. :D posjetih grad iz kojeg potječu moji pretci.
lijep je grad, samo malo previše kamenja okolo. :D
pokušala sam dobacit kamen u Crveno jezero. zamalo. :zubo

o bi bilo isto kao kada bi Hrvati iz Hrvatske Hrvate Bunjevce (koji su uzgred budi kazano isto Imoćani)

saznah da Bunjevci potječu s rijeke Bune malo istočnije. :misli

teenager
29-09-2014, 14:41
Šta si i ti Imoćanka? Al nas ima brajo... :de

Odlično, baš sam razmišljao koga da stavim za ministra javnog morala i vjerske indoktrinacije u svojoj državi. Naime više nikad neću za ministre postavljat razne ličke "ustaše", jer se ispostavilo da nisu pouzdani...

Tvoj zadatak kao i zadatak tvog ministarstvo će biti usko vezan uz suradnju sa ministarstvom brojanja krvnih zrnaca, kojeg sam ministar ja, i ministarstvom inkvizicije, čiji je ministar logično naš Inkvi!
Znači moje ministarstvo uoči neku osobu sumnjivog imena, primjerice neku Koviljku, prolazi analizu kod nas i ako je sumnjiva ide tebi u tvoje ministarstvo, a ako je ni ti ne uspiješ ispravit, ide na inkviziciju... A svi znamo koliko je naš Inkvi opasan :lupa

Inače, trenutno sam prezaposlen, naime sastavljam ustav naše Kršćanske Države Imote. Ustav kaže da naša država počiva na tekovinama fašizma i borbe naših dragih ustaša i domobrana! Uz to, mi smo jedina pravna sljednica NDH :D

ZGabriel
29-09-2014, 15:21
Šta si i ti Imoćanka? Al nas ima brajo... :de

Odlično, baš sam razmišljao koga da stavim za ministra javnog morala i vjerske indoktrinacije u svojoj državi. Naime više nikad neću za ministre postavljat razne ličke "ustaše", jer se ispostavilo da nisu pouzdani...

Tvoj zadatak kao i zadatak tvog ministarstvo će biti usko vezan uz suradnju sa ministarstvom brojanja krvnih zrnaca, kojeg sam ministar ja, i ministarstvom inkvizicije, čiji je ministar logično naš Inkvi!
Znači moje ministarstvo uoči neku osobu sumnjivog imena, primjerice neku Koviljku, prolazi analizu kod nas i ako je sumnjiva ide tebi u tvoje ministarstvo, a ako je ni ti ne uspiješ ispravit, ide na inkviziciju... A svi znamo koliko je naš Inkvi opasan :lupa

Inače, trenutno sam prezaposlen, naime sastavljam ustav naše Kršćanske Države Imote. Ustav kaže da naša država počiva na tekovinama fašizma i borbe naših dragih ustaša i domobrana! Uz to, mi smo jedina pravna sljednica NDH :D

hvala na ukazanom povjerenju, ali ne bih, hvala. naziv države i sadržaj ustava vam se baš i ne poklapaju. :zubo

pdv
29-09-2014, 21:24
Što sam ja u ovoj Vladi? Neću neko bezvezno misto :kava :kez

teenager
29-09-2014, 23:47
Nisi mi ti pedeveušo sigurna, u prošloj državi si mi bila osobna savjetnica, pa smo svi vidili kako je ta država završila :D

Tribaš proć sigurnosnu provjeru kod naših imockih tajnih službi, onda ti javim...

Inače pretpostavljam da pretendiraš na ministarstvo javnih nabava i izravnih pogodbi, ili na ministarstvo fiktivnih poreza i ubiranja harača , to je ionako tvoja domena. Oba su slobodna, prijave su još u tijeku, prvenstvo zapošljavanja imaju Imoćani, vi auslenderi trebate ispunjavati stroge uvjete natječaja! :kava

NorthStand
30-09-2014, 21:54
kako je u upravo osamostaljenoj NDImotskoj, kad već neće škotska slobodarskim putem, hoće Imota.

pdv
01-10-2014, 18:29
Nisi mi ti pedeveušo sigurna, u prošloj državi si mi bila osobna savjetnica, pa smo svi vidili kako je ta država završila :D

Tribaš proć sigurnosnu provjeru kod naših imockih tajnih službi, onda ti javim...

Inače pretpostavljam da pretendiraš na ministarstvo javnih nabava i izravnih pogodbi, ili na ministarstvo fiktivnih poreza i ubiranja harača , to je ionako tvoja domena. Oba su slobodna, prijave su još u tijeku, prvenstvo zapošljavanja imaju Imoćani, vi auslenderi trebate ispunjavati stroge uvjete natječaja! :kava

a, ko je u tajnoj službi da odma znam kakve su mi šanse? :rolleyes: :kez

teenager
01-10-2014, 18:41
Šef službe je jedan naš susid iz Imockoga, inače muž Marine Kraljević Gudelj, on je bio šef POA-e kada je dotična prolazila sigurnosnu provjeru...
Epilog priče vjerujem znadeš: http://www.vecernji.hr/crna-kronika/da-je-marina-k-gudelj-krivotvorila-diplomu-odao-je-njezin-suprug-444194
Ali, on nije tvoj muž, pa se bojim da ćeš morat imat pravu diplomu... :kava

pdv
01-10-2014, 18:47
Šef službe je jedan naš susid iz Imockoga, inače muž Marine Kraljević Gudelj, on je bio šef POA-e kada je dotična prolazila sigurnosnu provjeru...
Epilog priče vjerujem znadeš: http://www.vecernji.hr/crna-kronika/da-je-marina-k-gudelj-krivotvorila-diplomu-odao-je-njezin-suprug-444194
Ali, on nije tvoj muž, pa se bojim da ćeš morat imat pravu diplomu... :kava

Pa vidiš ti što ti je muška stoka :kava Za diplomu proda ženu :shock

Nego što, nego prava :kava

teenager
01-10-2014, 18:55
Pa vidiš ti što ti je muška stoka :kava Za diplomu proda ženu :shock

Nego što, nego prava :kava

Pusti ti priče, to je na našim sigurnosnim službama da procjene.

Nego da te pitam, koje ti se ministarstvo više sviđa ,ministarstvo javnih nabava i izravnih pogodbi, ili na ministarstvo fiktivnih poreza i ubiranja harača?

Evo kolegici Zgabriel sam ponudio mjesto ministrice javnog morala i vjerske indoktrinacije, ministarstvo kao stvoreno za nju, a ona me odbila, a još k tome je Imoćanka pa ne bi trebala prolaziti ove puste provjere...

pdv
01-10-2014, 18:58
Pa ja sam sposobna oba ministarstva držat pod kontrolom :kez

NorthStand
01-10-2014, 19:20
http://www.youtube.com/watch?v=usxFrsX1a6U

http://i1269.photobucket.com/albums/jj587/ZGabriela/pink.gif

teenager
08-10-2014, 16:57
Svim Imoćanima i Imoćankama, kao i svima vama prijateljima i ministrima naše Države želimo sretan Dan neovisnosti susjedne i bratske Republike Hrvatske :D

http://s4.postimg.org/53jsgshp9/10686844_314749598711639_5671477021102222668_n.jpg (http://postimage.org/)

NorthStand
08-10-2014, 18:19
kroz Imotski kamioni žure, voze crnce francetića Jure. :kez

živjela naša i vaša, NDH. ili ako ste hajdukovci, "Naš Dragi Hajduk". :rofl