PDA

Pogledaj Full Version : Article: Poljoprivredo i Bogu si teška

caporegime
31-08-2011, 09:30
You can view the page at http://hrhb.info/content.php?r=637-Poljoprivredo-i-Bogu-si-teška

Gala
31-08-2011, 12:31
upravo tako !

caporegime
31-08-2011, 12:54
žalosno je da jedan tradicionalni poljoprivredni kraj, i to s kvalitetom proizvoda ko da ju je Bog dao, zanemaruje istu a odgovorno tvrdim da bi se uz malo suradnje, dobrih planova i organizacije moglo čudo toga napraviti.
pa i bez pomoći države i njezinih lopovskih lijanović ministara.
samo da je manje pametovanja, nadmudrivanja, gledanja samo svojih interesa i pogotovo dizanja ruku u zrak i govora kako se to ništa ne isplati.

Hercegovački Križar
31-08-2011, 13:40
žalosno je da jedan tradicionalni poljoprivredni kraj, i to s kvalitetom proizvoda ko da ju je Bog dao, zanemaruje istu a odgovorno tvrdim da bi se uz malo suradnje, dobrih planova i organizacije moglo čudo toga napraviti.
pa i bez pomoći države i njezinih lopovskih lijanović ministara.
samo da je manje pametovanja, nadmudrivanja, gledanja samo svojih interesa i pogotovo dizanja ruku u zrak i govora kako se to ništa ne isplati.

a bogati tek sad ugledah da si iz Grabovnika! de mi reci viđaš li mi Krešu Šošića?

caporegime
31-08-2011, 13:47
nema tog prezimena u grabovniku.
a kako si iz teksta to utvrdio?
možeš li mi istom metodom dati tipove za kladionicu?

Hercegovački Križar
31-08-2011, 13:50
nema tog prezimena u grabovniku.
a kako si iz teksta to utvrdio?
možeš li mi istom metodom dati tipove za kladionicu?

on je tamo u Grabu prema Orahovlju! ako ja nisam pobrkao sela? a u kladionicu se ne razumijem.. da igram, vjerojatno bih nasao metodu!

Hercegovački Križar
31-08-2011, 13:53
za sve je kriv resorni ministar poljoprivrede Jerkan

caporegime
31-08-2011, 13:57
grabovnik je jedno a grab je drugo. a grab jest prema orahovlju. srećom orah, koji je odmah do orahovlja je s vrgoračke strane granice pa tu onda nema zabune.
ipak, vratimo se temi. poljoprivreda ima šanse a ne uspijeva dobrim, da ne kažem odlučujućim dijelom upravo radi vlastite bezvoljnosti i nesposobnosti i to ne toliko državnih tijela koliko zbog slabe privatne inicijative samih proizvođača i ostalih privatnih subjekata.

Hercegovački Križar
31-08-2011, 14:04
grabovnik je jedno a grab je drugo. a grab jest prema orahovlju. srećom orah, koji je odmah do orahovlja je s vrgoračke strane granice pa tu onda nema zabune.
ipak, vratimo se temi. poljoprivreda ima šanse a ne uspijeva dobrim, da ne kažem odlučujućim dijelom upravo radi vlastite bezvoljnosti i nesposobnosti i to ne toliko državnih tijela koliko zbog slabe privatne inicijative samih proizvođača i ostalih privatnih subjekata.

varaš se.. ima mnogo proizvođača, evo neki dan čitam čovjek na 2 hektara sadi sve i svašta i onda ne može prodat ništa.. rajčicu neće kaže ni brat jer mu se ne isplati platit gajbe i radnike i ond prodat za kita cijenu! tržnica kod čapljine je po njegovim riječima groblje poljoprivrednika! sve je kriv uvoz

caporegime
31-08-2011, 14:32
varaš se.. ima mnogo proizvođača, evo neki dan čitam čovjek na 2 hektara sadi sve i svašta i onda ne može prodat ništa.. rajčicu neće kaže ni brat jer mu se ne isplati platit gajbe i radnike i ond prodat za kita cijenu! tržnica kod čapljine je po njegovim riječima groblje poljoprivrednika! sve je kriv uvoz

ja govorim o izvozu. za dobar izvoz je potrebna količina i konstanta. pojedinačni proizvođač sam ne može ništa. ali ako se udruže skladištar koji bi imao hladnjaču, hrpa proizvođača koja bi se ugovorno obvezala proizvoditi dovoljnu količinu, ako se nađe dobar trgovac koji bi našao što trgovačke centre u hrvatskoj, što unajmio štandove na moru ili ugovorio opskrbu hotelskih jedinica, sve bi se to moglo prodati izravno, bez ikakvih prekupaca. još nek senađe i neki domaći prijevoznik na kojeg se uvijek može računat....
prekupci znaju da su svi proizvođači sami i da im ekonmsko znanje nije blisko pa tako ni svijest o udruživanju.

ne može nikakav talijanski ili španjolski paradajz biti jeftiniji ni bolji od hercegovačkog ali jakom kupcu ne treba netko tko će mu prodat jednu turu pa pare strpat u džep i reć ; aj bog, meni dosta.
u tom poslu je najbitnija konstanta jer je najskuplji proizvod onaj kojeg stalno moraš tražiti i za svaku turu se umarat od posla i organizacije.

ako je na moru paradajz skuplji točno duplo, onda u usporedbi s cijenama o kojima se govorilo u članku, hercegovačko povrće ima definitivan prolaz, čak i bez ikakavih poticaja i državnih subvencija.

samo, za tako nešto je potrebno sve ovo o čemu sam govorio.
organizacija, koordinacija i suradnja. a to je ono što hrvati ni u čemu ne mogu pokazati. svjedočimo tome na svim razinama

Hercegovački Križar
31-08-2011, 14:48
prijatelju.. nema ti od izvoza zasad ništa! nije još ni u nacrtu zakon tj usklađivanje s evropskim standardima! Hrvatska je za čas u eu, i nema od tog ništa! opet izvoz na istok nema smisla jer je makedonija sve pokrila! za kvalitetan proizvod po standardima sto ih propisuje eu je potrebna oprema i novac tj poticaji, a znamo gdje poticaji završavaju! (da se ne bi pogrešno razumili .. naši poljoprivredni proizvodi su odlični i slađi nego igdje drugo.).. zalosno je da je to sad tako s obzirom da imamo klimu, vodu i plodna kraška polja!

caporegime
31-08-2011, 14:50
naravno da je žalosno. umjesto da tekuću formalnu problematiku rješavaju na korist narodu ona lijanovićka platformaška bagra sve radi da bi sve sebi u džep stavila, valjda ako onaj mali lijanovićev debil opet počne patit za nekom pevaljkom da je može dolično obdarivat poklonima pošto je rastrošnost i čašćenje jedini način da te nuspojave ikad išta umoče.

Hercegovački Križar
31-08-2011, 15:06
naravno da je žalosno. umjesto da tekuću formalnu problematiku rješavaju na korist narodu ona lijanovićka platformaška bagra sve radi da bi sve sebi u džep stavila, valjda ako onaj mali lijanovićev debil opet počne patit za nekom pevaljkom da je može dolično obdarivat poklonima pošto je rastrošnost i čašćenje jedini način da te nuspojave ikad išta umoče.

jadan ti li je kome ga oni umaču! umočin in majci! ... Od svih mogućih poticaja , oni potiču sebe!