PDA

Pogledaj Full Version : Hrvatska jedinica u BiH-ustroj, područje, djelokrug....-prijedlozi i ideje.

caporegime
03-01-2011, 09:50
naziv sve govori. koja bi bila prava mjera hrvatskog političkog pragmatizma uobličenog u političko teritorijalnu jedinicu?

Graničar Jozo
03-01-2011, 10:41
osnivanje nove stranke?

Inkvizitor
03-01-2011, 11:01
Teško je na to pitanje odgovoriti jer jedno je spisak želja a drugo su realiteti i mali milion faktora unutrašnjih i vanjskih

caporegime
03-01-2011, 11:24
ajmo onda ovako; inzistiranje na svim područjima na kojima su do 95 godine hrvati bili većina ili koja su hrvati oružano zauzeli odnosno oslobodili.
teritorijalni diskontinuitet kad svih jedinica kao garancija da se upravo zbog toga neće forsirati daljne radnje u svrhu daljnje autonomije odnosno odvajanja, djelokrug na razini sadšnjih županija, sadašnjih jedinic adržabe bih ili nešto između.........

zlatni_ljiljan
03-01-2011, 12:07
Iako me se ne tice licno i nije direktno vezano za ovu temu, ali po mome misljenju ipak je nekako vazno za stvaranje 3 entiteta,citajuci komentare na hercegbosni sticem dojam da su Hrvati u BIH podjeljeni kao sto smo mi bili podjeljeni devedesetih godina,ne razumijem cemu ona prepucavanja ZG-Hrvati BIH,kad citam pojedine forumase kako pljuju po glavnom gradu Hrvatske ,a ocekuju politicku i financijsku pomoc od iste,to je strasno...Hrvati BIH mogu izgurati ideju o trecem ali iskljucivo uz podrshku RH ,a to nece da shvati vasa mlada politichka elita porjeklom iz BIH...ne mogu da vjerujem da se onako pljuje po HR ....pa ljudi vi ste totalo podjeljeni....

Inkvizitor
03-01-2011, 12:28
Tri Hrvata, četri stranke..to je vazda bilo.

zlatni_ljiljan
03-01-2011, 12:31
...znaci udobna fotelja ispred nacionalnog interesa...vazda bilo i ostalo...

caporegime
03-01-2011, 16:16
uvijek. ali uz puno galame kako fotelja ne znači ništa a nacionalni interes iznad svega.
i nije to samo kod političara.
e kad bi ti znao kako neki u zadnje vrijeme postaju nacionalno angažirano iz jako sebičnih interesa.
ima ih koji bi mater prodali za malo medijske pažnje

zlatni_ljiljan
04-01-2011, 09:32
...oportunisti su gori od parazita,najgori talog ljudski ,skolski primjeri Zeljko Komsic,Bogic Bogicevic,Dzemal Bijeda i slicni,Ibrahim Rugova itd,itd...

patriot
04-01-2011, 22:08
ljiljane zlatni i svaleru cazinske krajine..

zanimalo bi me tvoje misljenje u vezi nekih opcina srednje bosne..kako gledas na mogucnost da ono sto bilo hrvatsko do washingtona i udje u mogucu trecu federalnu jedinicu..

odnosno kakva bi bila vecinski bosnjacka reakcija..jebi ga,cijenim ja tvoju objektivnost i spremnost na dijalog,ali tako razmislja samo manjina..vjerujem da bi ovdje nastao zestoki sukob..

zlatni_ljiljan
05-01-2011, 08:31
ljiljane zlatni i svaleru cazinske krajine..

zanimalo bi me tvoje misljenje u vezi nekih opcina srednje bosne..kako gledas na mogucnost da ono sto bilo hrvatsko do washingtona i udje u mogucu trecu federalnu jedinicu..

odnosno kakva bi bila vecinski bosnjacka reakcija..jebi ga,cijenim ja tvoju objektivnost i spremnost na dijalog,ali tako razmislja samo manjina..vjerujem da bi ovdje nastao zestoki sukob..

Ako mene licno pitas ja bih sutra pristao da zivim u hrvatskoj federalnoj jedinici ,a evo i zasto,jos davne 1996-e sam imao priliku prolaziti kroz "herceg-bosnu " dolazio sam u Posusje i tad sam ostao fasciniran vasom radisnosti i osjecajem za biznis...vi Hrvati ste vrijedan narod,i znate s parama,kad je dobro vama onda je dobro i nama ,jednostavna je ta racunica...ja svakako imam Domovnicu i uvijek sam nekako simpatisao Hrvatsku pa tako da je moje misljenje malo subjektivno... ali svakako vi trebate dobiti treci e sad sta ce ici u njega to ti ne znam reci iz prostog razloga sto sam ja beja na tome polju i sam ne znam te statisticke podatke dje koga ima i kolko...

Ilirk@
05-01-2011, 08:48
Iako me se ne tice licno i nije direktno vezano za ovu temu, ali po mome misljenju ipak je nekako vazno za stvaranje 3 entiteta,citajuci komentare na hercegbosni sticem dojam da su Hrvati u BIH podjeljeni kao sto smo mi bili podjeljeni devedesetih godina,ne razumijem cemu ona prepucavanja ZG-Hrvati BIH,kad citam pojedine forumase kako pljuju po glavnom gradu Hrvatske ,a ocekuju politicku i financijsku pomoc od iste,to je strasno...Hrvati BIH mogu izgurati ideju o trecem ali iskljucivo uz podrshku RH ,a to nece da shvati vasa mlada politichka elita porjeklom iz BIH...ne mogu da vjerujem da se onako pljuje po HR ....pa ljudi vi ste totalo podjeljeni....

pljuju oni koji ne mogu bez te iste hrvatske.
oni koji su neštedimice u ratu crpili sve mogućnosti ostvarivanja bilo kakve pomoći, zdravstvene zaštite i osobne zaštite sklanjajući se od rata po izbjeglištvu u rodbine ili u vlastitim stanovima, rijetki po hotelima i privatnom smještaju.
pljuju oni koji su radili u hercegovini na crno, a u hrvatskoj primali pomoć i imali punu zdravstvenu zaštitu sa statusom prognanika.
pljuju oni koji i danas imaju dječije doplatke iz hrvatske i dokumente iz obje države i na sve načine koriste blagodati koje im je omogućio omraženi im franjo.
i kad ih pitaš, pa kojeg boga rade u mrskom im zagrebu, odgovor je u stilu kao da su došli "po svoje", kao iskoristiti u hrvatskoj sve što se dade iskoristiti jer na to imaju pravo, obzirom da im je hrvatska "prodala" posavinu srbima.

iskreno, kad vidiš kakav moralni i ljudski talog pljuje po hrvatskoj, ne znaš bi li plakao ili bi se smijao. a njih jednostavno upucao.
međutim, doći će i to na naplatu. samo polako.

ja sam isto tako zagovornik "okretanja k sebi", jačanja unutarnjih političkih snaga, po mogućnosti mladih, ali razumnih. ovo što se trenutno iskristaliziralo na političkoj i medijskoj sceni, mogao bi kao prve mačiće, baciti u vodu.
oni što bi kao nešto radili su totalno ludi i korumpirani, a oni pametni nezainteresirani.
za to sam da se jača unutarnje jedinstvo hercegbosanskih hrvata, prvo na političkim, a onda i na svim ostalim razinama, ponajviše onim međuljudskim jer je godinama, desetljećima, među hrvatima bosne sijana mržnja prema braći iz hercegovine kako bi se postupak odnarođivanja i pretvaranja hrvata u bosanske katolike, odradio do konca raspada jugoslavije, a koji je, prema predviđanjima titove kuhinje i još nekih međunarodnih čimbenika, došao malo prerano.
kako rekoh, za to sam da se stvarno jednom u povijesti, naučimo brinuti sami za sebe, ne zato što nas matica mrzi (ne mislim pri tom na trenutnu politiku, nego ljude), nego zato što i sama ima svojih problema i ne zna kako ih riješiti.
i tu svaka priča prestaje.
a o kratkovidnosti, gluposti i zlonamjernosti onih koji poput najžešćih antihrvatskih ljevičara, komunjara, udbaša, srba, posrbica, kojekakvih križanaca i ostalog smeća, pljuju po hrvatskoj i dovode u pitanje i rat i sve ono što je u temeljima same države, ne treba puno trošiti riječi.

Škutor Mate
05-01-2011, 08:52
Minimum bi bio diskontinuirani teritorij s hrvatskom političkom i ekonomskom ingerencijom na površini u kom je po popisu iz 1991. živilo više od 18% tadašnjeg BiH stanovništva ma koliko šarolik i fraktalan bio. Pošto Hrvati žive uglavnom u manjim gradovima i selima to bi vjerojatno bilo i 25% čiste površine no Bošnjaci bi tribali shvatiti da nije isto imati par kilometara kvadratnih Sarajeva i Zenice i stotine kilometara kvadratnih nenaseljenih brda i planina. Dapače ko mamac RH bi mogla onim Bošnjacima koji su nativno s tog prostora i tu žive dati RH državljanstvo. Ukoliko Srbi nikako ne želi vratiti Posavinu onda je logično da Grahovo, Drvar i Glamoč pripadnu hrvatskom entitetu. Brčko bi tribalo pripast Bošnjacima tako da se napravi teritorijalni prekid i u RS-u te da svi entiteti budu jednaki i na taj način odnosno da se diskontinuitetom spriječi odvajanje pojedinih eniteta od savezne države.

Ilirk@
05-01-2011, 08:54
što reći na ovo.
pročitajte samo zadnjih nekoliko postova.
http://hercegbosna.org/forum/post198324.html#p198324

bolest zvana vipera ammodityjaza zahvatila svo labilno tkivo.

boktemazo, koliko jadan čovjek trebaš biti, koliko mentalno ograničen, koliko podložan manipulacijama, labilan i nesiguran pa da te neki luđak može toliko zaluditi pa da tako nešto pišeš o državi naroda kojem i sam pripadaš??

caporegime
05-01-2011, 09:13
što reći na ovo.
pročitajte samo zadnjih nekoliko postova.
http://hercegbosna.org/forum/post198324.html#p198324

bolest zvana vipera ammodityjaza zahvatila svo labilno tkivo.

boktemazo, koliko jadan čovjek trebaš biti, koliko mentalno ograničen, koliko podložan manipulacijama, labilan i nesiguran pa da te neki luđak može toliko zaluditi pa da tako nešto pišeš o državi naroda kojem i sam pripadaš??

srećom još uvijek se radi uglavnom o ljudima kojima je mrak svoje sobice jedini prostor za aktivizam.
očito su im raznorazni strahovi stečeni u stvarnom životu fizički izmijenili moždanu funkciju pa im je tako glavno obilježje mržnja prema rh pod svaku cijenu i do gadljivosti izraženo cmakanje srpske guzice.
likovi kao pol gasol, totem, frankopan su osobe prezrele za psiho promatranje.

međutim, ne zamarajmo se s time.
teško je u startu odrediti koje bi bile granice hrvatske jedinice budući je mnogo područja koja su bila mješana pa bi time izazivala prijepore.
više je kriterija za određivanje. popis stanovništva, faktično stanje pred kraj rata....
osobno bi volio jedno posve novo ustrojavanje budući je prevelik teritorij koji srbi neopravdano drže siguran kamen smutnje.
svakako da bi hrvati morali imati svoju jedinicu, pa ako ništa drugo ne ide i sastavljenu samo od dijelova teritorija (za početak) iz federacije ali jedan kompletni preraspored bi bio idealno rješenje a to će ići teško bez konsenzusa bar dvije strane za početak i aktivnijeg utjecaja MZ.
osobno smatram da npr. jedan grad Brčko ili Doboj nemaju šta tražiti u RS-u budući su to bili gradovi s natpolovičnom muslimanskom većinom.
Kada bi srbi muslimanima morali vratiti dio teritorija i kod muslimana bi ublažila napetost i frustracija koja bi mogla nastati u slučaju hrvatskih polaganja prava na neka područja budući je kako je rečeno jedan dio tih područja heterogen.
jedno od rješenja bibilo striktno odvajanje nekih sredina u kjima prebiva većina jednog ili drugog naroda ali to bi pak povlačilo za sobom stvaranje teritorijalnog rasporeda koji ne bi slijedio neke ekonomsko gravitacijske zakone što bi možda ne u startu ali naknadno moglo stvarati probleme.

ali, bitno je početi raspravu jer se radi o kompleksnom problemu koje ga nije moguće riješiti bi brzo ni paušalno.

Ilirk@
05-01-2011, 09:26
srbski teritorij treba zaboraviti. od njih ne očekivati ništa. nećemo daleko doći ako se budemo u to pačali.
pa barem vi koji ne vjerujete slijepo u srbsku podršku, znadete da je podrška samo deklarativna i da je podrška samo dotle dok se ne dira u granice rs.
problem je srednja bosna i tko to rasplete, zaslužio je nobela...

caporegime
05-01-2011, 09:34
Srednja bosna bi jedono mogla biti raspetljana na način da se usvoji načelo diskontinuiteta teritorija a da kriterij pripadnosti nekoj jedinici bude faktička kontrola nad teritorijem pred kraj rata.
pojednostavljeno, mjesta jajce, vitez, busovača, novi trevnik, kiseljak, kreševo, žepče bi trebali uću hrv. jedinicu zajedno s pripadajućim selima dok s s druge strane sela s muslimanskim stanovništvom iz područja tih općina bi, ukoliko njihovi stanovnci to žele biti dijelovi bošnjačke jedinice.
to doduše stvara faktične robleme jer bi neka mjesta trebala početi gravitirati i udaljneijim središtima kojim dosada nisu ali to nek ide na izbor samih takvih stanovnika.
jedini problem bi bio područje uskoplja koje je bilo podijeljeno za vrijeme rata i područje vareša u kojemu su hrvati bili većina ali s obzirom na sadašnje stanje-nisu.
mislim da će se tu općenito lomiti koplja i da bez nekog kompromisa stvari neće funkcionirati.

Ilirk@
05-01-2011, 09:39
pa zato ja i ne sudjelujem u raspravama gdje se crtaju karte. mislim, jednostavno smatram da će mo se tu morati nekako dogovoriti sa bošnjacima, a ovakva politika trenutno ne pogoduje tomu.
ja uvijek tupim da nam srbi ništa dati neće, a da ćemo se sa bošnjacima morati dijeliti i da prema njima treba usmjeriti dijalog.
nisam za to da se omekša retorika prema bošnjačkoj politici, daleko od toga, nego da se ide pragmatično.
ali za takvo što mi nemamo dovoljno jakog i mudrog političkog kadra.

HVO-110
05-01-2011, 09:43
Za srednju bosnu može biti rješenje referendumi na razini mjesnih zajednica.
Samo bojim se da bi Muslimani mogli primjenit načelo fiktivnih prebivališta zeničana i sl.
Mislim da njih najviše smeta Kiseljak i Kreševo, jer bi im hrvatska federalna jedinica bila pred Sarajevom.

Graničar Jozo
05-01-2011, 09:46
Srednja bosna bi jedono mogla biti raspetljana na način da se usvoji načelo diskontinuiteta teritorija a da kriterij pripadnosti nekoj jedinici bude faktička kontrola nad teritorijem pred kraj rata.
pojednostavljeno, mjesta jajce, vitez, busovača, novi trevnik, kiseljak, kreševo, žepče bi trebali uću hrv. jedinicu zajedno s pripadajućim selima dok s s druge strane sela s muslimanskim stanovništvom iz područja tih općina bi, ukoliko njihovi stanovnci to žele biti dijelovi bošnjačke jedinice.
to doduše stvara faktične robleme jer bi neka mjesta trebala početi gravitirati i udaljneijim središtima kojim dosada nisu ali to nek ide na izbor samih takvih stanovnika.
jedini problem bi bio područje uskoplja koje je bilo podijeljeno za vrijeme rata i područje vareša u kojemu su hrvati bili većina ali s obzirom na sadašnje stanje-nisu.
mislim da će se tu općenito lomiti koplja i da bez nekog kompromisa stvari neće funkcionirati.

slažem se, ali ne treba samo gledati stanovništvo. treba gledati i ekonomsku podlogu.

ali ajmo reć da je za HB najbolji koncept sa osvojenim teritorijem '95. i tamo gdje smo bili većina '91. Bit će razočaranih (možda prvi ja), al šta je tu je. da bošnjačka politika nije takva kakva je, da se ispoštovao washingtonski sporazum ne bi uopće pričali o ovome. konfederacija je majka mira (od koje se odustalo nakon 03.01.2000.).

Graničar Jozo
05-01-2011, 09:49
nekako kako ja to zamišljam idealno najbolje bi bilo imati u federaciji po dva ministarstva svega, dva MIO-a... ako ništa smirile bi se tenzije, jer ja vjerujem da današnje generacije nisu sposobne zajedno iznjeti nešto dobro.

caporegime
05-01-2011, 10:04
hm, to znači ono što je 91 bilo naše naše je.
a što 91 nije bilo naše a 95 jest naše je.
ja bi bio najsretniji kad bi to tako funkcioniralo ali mislim da neće.

naime, teško ćeš moći s tim principom uvjeriti muslimane da je jajce hrvatsko područje, jer je 95 bilo oslobođeno od hrvatskih snaga ali i da je vareš (tvoj vareš na kojeg si ti sigurno osjetljiv) hrvatski jer iako nije bio pod našom kontrolom bili smo većina 91.
mogli bi onda oni tako reći ok, naš je vareš jer je 95 bio pod našom kontrolom a i stolac ili mostar jer je za par postotaka općina pretezala na muslimansku stranu.

zasad nismo u poziciji da mi svišamo i obišamo pa ako želimo federalnu jedinicu ili ćemo stvari postaviti po nekom kriteriju koji će i davati i uzimati sve u skladu s kriterijem ili ćemo još dugo ovako zazivati entitet a nećemo imati snage ni sposobnost ida ga zbiljski ostvarimo.
jedno su inaćenja i izvoljevanja li realnost je ipak malo teža.
jebiga.

zaba1111
05-01-2011, 10:25
MI smo u ratu pobijedili, ma koliko nas neki uvjeravali u suprotno i teritoriji koji kontroliramo od rata je veći za 9 općina.
Tako da se nama isplati najviše model ratnih pozicija i podjela općina u federaciji, RS treba zaboraviti jer nije ni realno njeno ukidanja niti imamo ikakvih argumenata da taj teritorij vratimo niti bi nam , kako velim , taj model odgovarao.

pa zato ja i ne sudjelujem u raspravama gdje se crtaju karte. mislim, jednostavno smatram da će mo se tu morati nekako dogovoriti sa bošnjacima, a ovakva politika trenutno ne pogoduje tomu.
ja uvijek tupim da nam srbi ništa dati neće, a da ćemo se sa bošnjacima morati dijeliti i da prema njima treba usmjeriti dijalog.
nisam za to da se omekša retorika prema bošnjačkoj politici, daleko od toga, nego da se ide pragmatično.
ali za takvo što mi nemamo dovoljno jakog i mudrog političkog kadra.

Problem je što Bošnjaci još nisu u stanju prihvatiti realnost, a mislim da je to primarno posljadica mz huškanja , oni su danas u lošijem mentalnom stanju nego 90-2000.. Zato je politička suradnja sa Srbima nužna, da im se pokaže njihova realnost, da su u BiH samo trećina. Zato smatram da su razgovori Tadić- Josipović, Čović-Dodik, Vesna pusić, Kuljiš i okretanje čitave javnosti od njih, važan put ka muslimanskom otrježnjenju koje je danas ključni problem za konačni dogovor.Oni moraju shvatiti da su sami i slabi, bez toga ništa.

Ilirk@
05-01-2011, 10:44
je, vidim kako se trijezne. puštaju stipu mesića i razgovore s njim na teveju. još malo pa će stipe i iz halal pašteta počet iskakat.

zaba1111
05-01-2011, 11:35
Ne trijezne se i u tome i je problem, zato je važno da im se sa svih strana pokaže da su u krivu, da su sami i da im prijete raznorazne opsanosti ako tako nastave.

Inkvizitor
05-01-2011, 11:38
muslimani imaju paranoju od hermetičkog zatvaranja. Zato žele odušak u Neumu, mada ne znam kakav im je to odušak. Njihov problem je da na Srbe i Hrvate gledaju isto.

Sa Srbima im kompromisa nema, sa Hrvatima ima.

Hrvati nisu maksimalisti

ma teško će se uopće raspetljati taj gordijski čvor.

kad bi se postigao kompromis oko kantona ali za to je potrebno ukinuti RS a oni to neće niti ih itko tjera na to.

caporegime
05-01-2011, 12:39
zasad. ali ne čini mi s previše logičnim da netko upliće prste u podršku sve većoj samostalnost vojvodine a da na rs gleda kao na nešto što je prirodno namijenjeno zadovoljavanju srbije i srbijanskog interesa.
neke predradnje u vidu planova, razgovora, ideja potrebno je već početi sada i što spremniji dočekati neke promjene na međunarodnom planu koje bi mogle promijeniti i ustroj bih kao odraz tog istog međunarodnog plana.
nije loše ni malo izdramatizirati situaciju u bih pa čak i sa srbima ako će to imati utjecaj na muslimansku politiku da shvate da svojim unitarizmom i majorizacijom mogu samo bih dovesti na ivicu propasti.
iako sa srbima uvijek oprezno. kad ti se najvišu smješkaju i tapšu po ramenima, najviše te mrze.

caporegime
07-01-2011, 08:54
http://www.jutarnji.hr/mesic--covica-ne-zanimaju-hrvati-u-bih-vec-samo-vlast--zato-i-je-dobar-s-dodikom/915945/

bivši predsjednik i dalje pokazuje apsoluti cinizam u vezi u vezi sa svojim odnosom prema hrvatima u bih.
dokad više, pa prekoračio si prosječni životni vijek. rikni više.

Pessimus dux
07-01-2011, 20:22

naime, teško ćeš moći s tim principom uvjeriti muslimane da je jajce hrvatsko područje, jer je 95 bilo oslobođeno od hrvatskih snaga ali i da je vareš (tvoj vareš na kojeg si ti sigurno osjetljiv) hrvatski jer iako nije bio pod našom kontrolom bili smo većina 91.
mogli bi onda oni tako reći ok, naš je vareš jer je 95 bio pod našom kontrolom a i stolac ili mostar jer je za par postotaka općina pretezala na muslimansku stranu.

zasad nismo u poziciji da mi svišamo i obišamo pa ako želimo federalnu jedinicu ili ćemo stvari postaviti po nekom kriteriju koji će i davati i uzimati sve u skladu s kriterijem ili ćemo još dugo ovako zazivati entitet a nećemo imati snage ni sposobnost ida ga zbiljski ostvarimo.
jebiga.
Meni najrealnijim izgleda zahtjev da teritorije koje smo u Federaciju unijeli 1995., sada iznesemo.

Za početak.

Graničar Jozo
07-01-2011, 21:06

jebiga.

apsolutno se slažem sa svime šta si napisao. e sad, pitanje je treba li imati maksimalističke zahtjeve ili biti realan. s druge strane, šta je to realno?

caporegime
07-01-2011, 21:19
realno je da hrvati iamju svoj entitet na područjima koje su vojsno kontrolirali a da trenutno na istim područjima imaju najmanje 45% udjela u stanovništvu.
potreba hrvata za svojim entitetom se svodi na očuvanje političkih prava dakle kulturna, obrazovna, visokoškolska autonomija i najbitnije veća kontrola nad fiskalnim sredstvima odnosno veća količina love koja se proizverde u hrvatskim područjima ostaje pod kontrolom hrvatske jedinice i troši se ovisno o želji samog hrvatskog naroda u bih.
carine, vojska, vanjska politika, kao i oni najbitni segmenti ostalih područja djelokruga naravno ostaju u nadležnosti republike bih.
dobro rješenje bi bilo da narodi konstitutivnost ostvaruju pute svojih jedinica ali da same jedinice ne bi postajale subjekti koji bi sačinjavali zajednicu u smislu da poput republika bivše juge imaju pravo na samostalnost.

Graničar Jozo
08-01-2011, 10:37
najbitnije veća kontrola nad fiskalnim sredstvima odnosno veća količina love koja se proizverde u hrvatskim područjima ostaje pod kontrolom hrvatske jedinice i troši se ovisno o želji samog hrvatskog naroda u bih.

prema ovome što si napisao bi svakako ekonomsku računicu trebalo uzeti u obzir, a ne samo demografsku. po meni je u priči o trećem najbitniji novac i njegovo upravljanje. e sad, hoće li međa ići tamo ili vamo je nebitno ako će se tim novcem financirati hrvati ostali izvan HB. mnogi kažu da nama ne treba DGG, ali o tome treba dobro razmisliti. ako tu već nema industrije trebalo bi uzeti topografske (?) karte i viditi postoje li kakva ruda bogatstva, super bi bilo kada bi se moglo poklopiti i ekonomski i demograsfski potencijal.

caporegime
08-01-2011, 15:06
bze novca ništa. dakle uzaludan je geografsko etnički kriterij ako u toj jedinici ne bi bilo sadržano pravo na raspolaganje znatnijih sredstava prikupljenih fiskalnim sustavom.

caporegime
12-01-2011, 12:37
http://www.vecernji.ba/vijesti/hrvati-posavine-zele-biti-hrvatskoj-teritorijalnoj-cjelini-clanak-238243

Graničar Jozo
13-01-2011, 16:34
http://www.izravno.com/vijesti/treci-entitet/4dcc52704e/?tx_ttnews[backPid]=1

caporegime
13-01-2011, 16:44
U današnjoj konstelaciji političkih snaga, odnosa i pojava sve je moguće.
Ipak, ako je hrvatski narod opstao stoljećima duboko razdvojen između dva carstva nekako mi se čini potcjenjivanjem ako se misli da će ga ova i ne baš prevelika odvojenost toliko razdvojiti da onaj dio koji se nalazi u bih potraži vlastiti put nove nacije i identiteta.
čudno da o tome govori baš ivo lučuć, pa nije li on tuđmanist?
ili priprema ljude za neko novo shvaćanje i novi poredak, s njim naravno na čelu u kojemu bi ponovo zauzeo tron političko ekonomske elite baš kao što je njegova obitelj uspješno očerupala ljubuški kraj a i šire na krilima statusa tuđmanovog čovjeka dok je to prezime još imalo neprikosnoveno značenje?
svašta se iza brda valja.
hrvatski narod dolje je preživio upravo zbog shvaćanja da je nedjeljivi dio hrvatskog naroda.
zaboravi li to neće dugo trajati.
izgleda da se ono najbolje iz našeg naroda umorilo od rata, od podmetanja, od laži a da teren polako počinju zauzimati oni s manje vrlina ali uporniji.
kao i u hrvatskoj

zaba1111
13-01-2011, 21:28
U današnjoj konstelaciji političkih snaga, odnosa i pojava sve je moguće.
Ipak, ako je hrvatski narod opstao stoljećima duboko razdvojen između dva carstva nekako mi se čini potcjenjivanjem ako se misli da će ga ova i ne baš prevelika odvojenost toliko razdvojiti da onaj dio koji se nalazi u bih potraži vlastiti put nove nacije i identiteta.
čudno da o tome govori baš ivo lučuć, pa nije li on tuđmanist?
ili priprema ljude za neko novo shvaćanje i novi poredak, s njim naravno na čelu u kojemu bi ponovo zauzeo tron političko ekonomske elite baš kao što je njegova obitelj uspješno očerupala ljubuški kraj a i šire na krilima statusa tuđmanovog čovjeka dok je to prezime još imalo neprikosnoveno značenje?
svašta se iza brda valja.
hrvatski narod dolje je preživio upravo zbog shvaćanja da je nedjeljivi dio hrvatskog naroda.
zaboravi li to neće dugo trajati.
izgleda da se ono najbolje iz našeg naroda umorilo od rata, od podmetanja, od laži a da teren polako počinju zauzimati oni s manje vrlina ali uporniji.
kao i u hrvatskoj

Toga se ja bojim, a to neizravno zagovara i Šušnjar, odjeb HR, tihi odjeb Hrvatima Bosne i gradnja nekave Hercegovine kao zasebne jedince koja je u praksi i zasebnog identiteta.
Kad sam na onom forumu optužio Zrikavca za to, onda je to dočekano s podsmijehom, a on naravno nije odgovorio na provokaciju i zato kažem da se Nino treba o nekim bitnim stvarima još izjasniti.

NorthStand
18-01-2011, 01:48
realno je da hrvati iamju svoj entitet na područjima koje su vojsno kontrolirali a da trenutno na istim područjima imaju najmanje 45% udjela u stanovništvu.
potreba hrvata za svojim entitetom se svodi na očuvanje političkih prava dakle kulturna, obrazovna, visokoškolska autonomija i najbitnije veća kontrola nad fiskalnim sredstvima odnosno veća količina love koja se proizverde u hrvatskim područjima ostaje pod kontrolom hrvatske jedinice i troši se ovisno o želji samog hrvatskog naroda u bih.
carine, vojska, vanjska politika, kao i oni najbitni segmenti ostalih područja djelokruga naravno ostaju u nadležnosti republike bih.
dobro rješenje bi bilo da narodi konstitutivnost ostvaruju pute svojih jedinica ali da same jedinice ne bi postajale subjekti koji bi sačinjavali zajednicu u smislu da poput republika bivše juge imaju pravo na samostalnost.

Dobro govoriš, i tako i ja razmišljam, al mi nije jasno tko će to dozvolit i kad? Mislim svi normalni ljudi, i prije svega Hrvati se slažu s time, al problem je u tome što nama MeđunarodnaZajednica na čelu s ovim parazitima iz sarajeva, sustavno godinama zlostavlja naš narod u BiH na sve načine. Jer vara se onaj koji misli, da bi "zeleni" ovo sve mogli radit bez odobrenja EU Amerike i ostalih ključnih igrača, u priči zvanoj BiH. Al hvala bogu sazorilo je vrijeme da Hrvati konstantno vrše pritisak na sarajevo, i da će se neke stvari morat pokrenut na naše zadovoljstvo! Dosta je bilo da se hrvatska politika u BiH kroji u sarajevu, znam da bi to mesić i josipović rado prihvatili al to tako više ne ide, i ne bude li se počelo riješavat hrvatski problem na vrijeme to jest uskoro, bit će tu velikih problema za opstanak BiH. Jer Hrvati su izrazito nezadovoljni svojim položajem, Srbi također, jedino BiH muslimani popularno nazvani od strane druga Bošnjaci vide "jedinstvenu BiH". Neka se budu i dalje kurčili, i ignorirali u nedavnom ratu najveće saveznike u borbi za opstanak BiH hrvate, isti ti Hrvati bit će prisiljeni skupa s srbima uništit BiH. Jer ovo više smisla nema, slušam onog Lagumdžiju iz SDP-a, pa taj je jasan primjer da Hrvati u toj državi neće imat nikakva prava dok se sarajevo bude pitalo za probleme koji muče hrvate. I krajnje je žalosno što nije došlo do podjele BiH na način, da postoje tri entiteske jedinice, a ne da nama Mesić i slični hrvatski "dobrotvori" kroje sudbinu hrvatskog naroda u BiH. Zbog takvih dobrotvora, koji tvrde da je RH izvršila agresiju na BiH, BiH i je u ovakvom stanju. Ko najgori invalid, stoji u sred mraka, i ne zna se kad će se pojavit sunce. Te tri entitetske jedinice je trebalo napravit, umjesto onog idiotskog daytonskog sporazuma, jer bi to jamčilo svakom narodu ravnopravnost unutar BiH. A ovako se samo izaziva nove sukobe, i ne bi me uopće začudilo da ta BiH opet prasne ko bure baruta, varaju se oni koji misle da su se etničke trzavice smirile, a da ne govorim da je najveća greška što se dozvolilo da se hrvatski narod u toj državi svede na statistiku, i dovede u ovakvu neravnopravnu borbu za svoja prava pokraj srba i musimana. Bojim se da će se Hrvati u BiH, još načekat dok dođe do riješenja koje će njih zadovoljit. Prvenstveno zato, što imamo puno i previše kurvi na vlasti, kako u BiH, tako i u HR.

caporegime
18-01-2011, 08:45
jednom sam davno rekao, ali malo ih je to čulo i shvatilo na pravi način.
ako već stvaranje hrvatske jedinice najviše ovisi od međunarodnih elemenata i njihovog raspoloženja, a nisu se stekli uvjeti niti promijenili odnosi u tom smilu, onda bi hrvati barem za početak trebali što jače osnaživati svoje raspoložive institucije, putem županija i ići ka maksimalnom dometu koji sadašnji političkoteritorijalni ustroj nudi.
a to se ne čini, jer je političarima-hrvatima u bih, bolje raditi za svoje interese a onda svako malo jadikovat narodu kako ne ide jer nas federacija guši.
jest, guši nas, ali nitko ne čini ništa da se barem kroz sadašnji okvir barem malo ode naprijed.
jednom kad dođe vrijeme, kad se stvore uvjeti i kad međunarodni interesi to dozvole, da s manje muke ustrojima našu jedinicu.
jer bez toga, imaćemo entitet na pairu, a u stvarnosti polupašalu, u kojemu institucije neće funkcionirati u u kojem će vladati obiteljski klanovi i interesne skupine, nešto kao što sada u političkom i društveno ekonomskom životu rade obitelji lijanovića, lučića i slični

NorthStand
18-01-2011, 22:35
Dobro govoriš, problem treba tražit i u našim redovima, jer suludo je za sve krivit musliće, na kraju krajeva, mi smo vrlo malo ili ništa poduzimali do sad da riješimo svoj status u BiH, e sad je pravo pitanje dal smo se opametili, i dal ćemo ubuduće nešto konkretno napravit po pitanju svog položaja u BiH. Problem je što ti kažeš, što mi ne iskorištavamo ni ono što imamo i ono što možemo, već stalno plačemo kako nam je teško, i kako nam je netko drugi kriv za probleme, a realno najviše smo si sami krivi za sve. Hrvati su po meni odavno, najveći neprijatelj sami sebi. Dakle kad se riješimo, nekih svojih "mušica" stvari će sigurno doć na svoje, a do tada će nam ostali kolo vodit. Al kažem nije sve tako crno, realno je za očekivat da će se u BiH morat dogodit promijene, koje će zadovoljit hrvate, jer u protivnom opstanak BiH je vrlo upitan, to bi ovakvi pametnjakovići Lagumdžijinog kalibra trebali bit itekako svijesni.

caporegime
25-01-2011, 20:36
http://www.vecernji.ba/vijesti/platforma-europsku-buducnost-bosne-hercegovine-clanak-244136

caporegime
31-01-2011, 11:05
http://www.vecernji.ba/vijesti/u-posljednjih-15-godina-hrvati-bih-nikada-nisu-bili-jedinstveniji-clanak-246015

ova žena ima pristojne stavove jedino što dolazi iz stranke koja je svojedobno i stvorena da odradi ulogu koju sad sdp odrađuje

NorthStand
31-01-2011, 17:02
http://www.vecernji.ba/vijesti/u-posljednjih-15-godina-hrvati-bih-nikada-nisu-bili-jedinstveniji-clanak-246015

ova žena ima pristojne stavove jedino što dolazi iz stranke koja je svojedobno i stvorena da odradi ulogu koju sad sdp odrađuje

U vrijeme dolaska turaka 750.000 ljudi se izjašnjavalo katolicima, 60.000 pravoslavcima, i još je bilo nekih manjih religija, želim reć to da pogledaj kakva je danas situacija. Srbi odnosno pravoslavci su uz Muslimane Bošnjake velika većina zemlje, i sad ti koji su okupirali našu hrvatsku zemlju, kroje sudbinu hrvata u toj zemlji! Nevjerojatno je koliko smo mi Hrvati pogubni za sebe, ovi srbi stalno se šire i nema kod njih trunke ono nacionalizam ovo ono, to njima ne smrdi, al zato hrvati tako moralni i čestiti stalno prodaju neku finoću, i kad god je prodaju popuše dio svoga teritorija i svojih temeljnih ljudskih prava. Gluplji teško da možemo bit, kad dozvoljavamo ovakvima iz SDP-a BiH da nam određuju sudbinu.

caporegime
31-01-2011, 19:12
ne dozvoljavamo. zasad oni temeljem političke sile si douštaju mnogo toga.
žalosno je da ne shvaćaju da sila zove silu.
hrvatski zahtjevi su zahtjevi za funkcionalnom državnom a oni zapravo na jeftin način daju do znanja da bi rađe ušićarili prevlast u federaciji dok im istodobno republika srpska koja je simbol stradanja muslimana prestaje biti razlog za jačanjem središnja države.
paradoksalno, ali oni koji se na riječima najviše zalažu za bih mogu vrlo lako postati grobari te iste bih.

zlatni_ljiljan
31-01-2011, 19:30
Nek se raspadne vise jebem ti drzavu u kojoj 45% stanovnika nema posla!

Cetiri entiteta i mirna Bosna!Svakako Babo izlazi ubrzo iz zatvora pa da i mi jamimo svoj dio,odnosno svoj entitet i onda kud koji mili moji!

NorthStand
31-01-2011, 20:17
ne dozvoljavamo. zasad oni temeljem političke sile si douštaju mnogo toga.
žalosno je da ne shvaćaju da sila zove silu.
hrvatski zahtjevi su zahtjevi za funkcionalnom državnom a oni zapravo na jeftin način daju do znanja da bi rađe ušićarili prevlast u federaciji dok im istodobno republika srpska koja je simbol stradanja muslimana prestaje biti razlog za jačanjem središnja države.
paradoksalno, ali oni koji se na riječima najviše zalažu za bih mogu vrlo lako postati grobari te iste bih.

Capo moje je osobno mišljenje, da su muslimani najveća prevara države BiH, i ako se ikad ta država raspadne, bit će to njihovom zaslugom! Upravo sam na dnevniku slušo balijetinu Bakira Izetbegovića, kako frajer mrtav ladan ko argument zašto hrvati nemaju svog člana predsjedništva provali iz svoji usta, da je razlog u tome što je muslimana 4 puta više, naravno da ih nije četri već tri puta više, al srce vuče k svojim zamislima. Dalje majmun u cijelom dnevniku nije reko ništa konkretno, niti ga je ovaj Zoran Šprajcar panj pito iti jedno normalno pitanje, u svezi ravnopravnosti hrvata. U svakom slučaju jasna je namjera muslimana, turskom natalitetnom politikom doć do prevlasti ne samo nad hrvatima već i srbima, al kao što sam već ranije reko mi smo hrvati manji i lakši zalogaj trenutno, pa su zato trenutno usmjereni protiv nas, i usredotočeni na dominaciju u federaciji. Bilo kako bilo, ako bude trebalo i s srbima rušit ove smradove, treba ih rušit, a onda ćemo se poslije obračunavat s dodikom i ostalima, jer trenutno nam ovi najviše rade o glavi, samo neka netko još proba ovima nešto pomagat bilo humanitarno bilo ratom, najviše me smeta to što znam koliko im je Tuđman pomogo u opstanku BiH, a oni čovjeka nazivaju Hitlerom, a onog svog BAliju Izetbegovića spasiteljem, a taj je najviše radio o glavi BiH, valjda koliko i Radovan Karadžić! Jebem ti s kakvim mi govnima imamo posla, ne mogu to gledat više, a vidjet ćeš nek se nastave ovako igrat, hrvati će se samostalno odcijepit, a onda me živo zanima tko će to napast hrvatsku enklavu, ja prvi idem dolje neka nešto slučajno probaju kao što su probali 1993. Turska posla, napravili su si od najvećeg saveznika najvećeg neprijatelja, i što se mene tiče nema nazad više nikad, taman nam opet neki mladić svima radio o glavi, borit će se oni sami bez ikakve pomoći hrvata jer netko tko se ovako ponaša ne zaslužuje nikakvu pomoć. Smradovi pokvareni, samo mi nije jasno kako ih nije sram, tako se ponašat i samo ću ovo reć, i da ovi naši jesu prvi zaratili s njima, očito je da su bili u pravu kad su ih napali, jer oni sad nas napadaju puno jasnije i megalomanskije nego mi njih za vrijeme rata, uostalom oni su se i za vrijeme rata proširili na račun hrvata, u srednjoj bosni su sve počistili, jedino im je hercegovina pretvrda utvrda, tamo ni turci nisu mogli reda zavest, a kamoli će poturice.

zlatni_ljiljan
31-01-2011, 20:34
balija,turska,balidzani,janjicari,zulum aksham,peru guzicu bla,bla, bla veoma glup djechak...

caporegime
01-02-2011, 10:05
u politici treba imati više svrsishodnog pristupa.
bez obzira na činjenicu da su muslimani imali puno više krivnje za rat iz 93-94, da su na ružan način pokušali politički beneficirati od tobožnje "dvostruke agresije" te da sada pokušavaju hrvate dolje pretvoriti u nacionalnu manjinu a federaciju u svoj entitet, to je priroda političkih opcija koje dovršavaju nacionalno političku modernu genezu.
svatko se bori za što bolje svoje pozicije pa ga kao takvoga treba promatrati i na temelju takvog ponašanja i procjenjivati.
naš cilj je hrvatska politička jedinica u bih, a ako to netko ne shvaća odnosno ne shvaća potrebu i pravo jednog konstitutivnog naroda suočit će se sa vlastitom propašću u vidu prokockavanja prilike da svoj status i položaj uredi na normalan svima prihvatljiv način.
hrvatima ne odgovara stvaranje ultimativne neprijateljske klime pa ni sa srbima čiji je jedini politički svjetonazor imperijalizam i supremacija u odnosu na susjede koje oni kao sebi nejednake dožive.
bolje je izbjegavati korištenje tih turaka, balija i ostalih pojmova koji te samo zakucavaju u misao da se tu ne radi o pragmatičnoj političkoj borbi za svoja prava nego za neko povijesno preživljavanje odnosno konačno rješenje.
kažem, i u vezi srba, koji su za općenito hrvatski nacionalni korpus još uvijek veći protivnik, treba izbjegavati pojmove koji služe samo povlačenju neprelazne crte kao ultimativnih prirodnih neprijatelja.
bosanski lonac još uvijek vrije, a tko će i koliko zagrabit još se ne zna.
mi rađe moramo biti na poziciji da su hrvati za državu bih, ali za bih uređenu po kriteriju jednakopravnosti.
te dati do znanja da je svako odlučivanje o budućnosti bih bez uzimanja u obzir hrvata kao jednakopravnog partnera igranje sa državom.
u ovome trenutku muslimanska politika u odnosu na preostale hrvate jest opasnija nego srpska globala, koja sad u ovim okolnostima ispada kao neki suradnik ali u odnosu na cjelovitu situaciju ne znači da srbima ponovo neće past na pamet prisajedinjenje "vekovnih srpskih zemalja".
ne vodi se politika samo za sutra i prekosutra nego za dulje vrijeme.
dakle i muslimanima rađe reći da želimo jednu državu bih ali ne da u njoj budemo marginalni element jer ćemo u protivnom, ako nas se ne doživljava kao konstitutivnog partnera, biti prilično nezainteresirani za opstanak države pod svaku cijenu.
a taj pristup nema veze ni sa balijama ni turcima, periguzima o ostalim nepotrebnim pojmovima koji nas samo skreću s osnovne misli i koncentracije na prvenstveno sebe.

Inkvizitor
01-02-2011, 10:10
Nije da muslimani to ne znaju pa im treba davati do znanja.

Sukus svih stvari se sastoji u jednom..žele teritorijalne gubitke koje su im nanijeli Srbi nadoknadit nad Hrvatima..zato je i izubio hrv-musl rat.

Ti njima pričaj da si ti za jedinstvenu Bosnu i da se ne želiš otcjepit, nego samo želiš ravnopravnost i svoju jedinicu unutar Bih, misliš da njih boli kurac za to što ti pričaš.

Oni će ti pričati o Tuđmanu, Karađorđevu, logorima po hercegovini, Šušku, Bobanu, starom mostu, kako su bili maltretirani po Jadranu, kako je ABiH spasila Hrvatsku, kako je ABiH naoružavala Hv a ne obratno, jebta će te s Hagom..itakodalje itakodalje..

caporegime
01-02-2011, 10:33
što više tragova iz kojih se može vidjeti ona stara; "-pa lijepo smo vam govorili, niste slušali", manje samokritike i propitivanja,-jel nam to baš tako trebalo, kad jednog dana i nama pukne film pa savršeno hladni budemo sudjelovali na sahrani te iste bih koju su očito svojim nesuvislim potezima razvalili upravo oni koji su se u njau najviše kleli.

NorthStand
01-02-2011, 16:37
Capo nije da ja njih želim mrzit, već je to jednostavno tako, oni s svojim ponašanjem izazivaju osjećaj mržnje kod mene. Šta da tu lažem, i govorim kako su mi super, a rade protiv moga naroda, meni je svejedno dal je hrvat iz toronta i mostara, jednako mi je stalo do položaja svakog hrvata, nebitno gdje se on nalazio, a pogotovo do hrvata u BiH. Jer su nam najbliži susjedi, i jer imaju pravo postojat u istoj toj BiH, i politički i nacionalno, a to trenutno ne vidim da se događa, zato iz mene i izađe određene doza mržnje bijesa itd, al samo zato što je trenutna situacija takva, da smo mi u vrlo lošem i položaju, i što bi ja kao i većina nas hrvata htjela to pošto poto promijenit, ne na uštrb i štetu muslimana i srba, već baš suprotno na zadovoljstvo svih. Al to jednostavno trenutno nije moguće, zbog politike koja se vodi prvenstveno iz sarajeva.

Inkvizitor
02-02-2011, 12:35
Šta ovo piše u smećarskom Globusu.

Ko fol dogovorena institucionalna autonomija i pravo veta, ništa od trećeg entiteta..

Koliko je vjerovati smećarskom EPH, je li to točna info ili subverzivna djelatnost smećara pri razbijanju narodnog fronta, komunističkim rječnikom rečeno..

Graničar Jozo
02-02-2011, 13:01
Ja bih rekao da je to ono s čim bi bili zadovoljni svi pomalo. velika promjena bez velikog talasanja. iako ne piše ni šta ni kako. možda griješim.

Inkvizitor
02-02-2011, 13:09
ma to je prevara ako je to. Liječenje tumora šećernom vodicom. Šta je to institucionalna ravnopravnost, kakvo pravo veta.

To smo sve imali, to muslimani iscijepaju, ispišaju, kad im se prohtije.

to su dvije tri floskule..to je ništa.

Vidiš šta rade s domom naroda,

to nema nikakvu vrijednost, to su šarena stakalca za indijance.

ako se ovo prihvati onda ko na jebe..

i Zagreb triba odjebat ako bude insistirao na ovom sranju..

Graničar Jozo
02-02-2011, 13:20
reci mi bil nama odgovarao izvorni dayton nešto kao minimum minimuma?

caporegime
02-02-2011, 13:26
izgleda da je cijela ova priča služila tek mućenju vode u kojem bi zbunjeni glasači trebali početi i u sdp-ovcima i u pusićki doživljavati državnike i osobe koje bi bile prihvatljive desnijim biračima. sama konstrukcija je takva da doslovno ne nudi ništa konkretno.
nismo li već upozoravali na nevjerodostojnost ive josipovića kao skrbnika za interese bih hrvata?
ostavimo doduše još malo i vremena i šansi da se ipak nešto može isposlovati iako osobno, nemam ni jednog elemnta na kojemu bi počivalo moje povjerenje ali eto, neka nada rikne zadnja.

Inkvizitor
02-02-2011, 13:49
ma kakav Josipović, kakva Pusićka . U njihovu brigu i dobronamjernost prema Bh Hrvatima može povjerovati samo telad.

Koje izgleda ne fali među Bh Hrvatima.

mene zanima je li ovo EPH-ovsko smećarko mućenje ili ima istine.

jer institucionalna ravnopravnost i pravo veta..to je govno na kiši..

to smo sve imali i pet puta više pa muslimani to ispišaju kad se sjete

Inkvizitor
02-02-2011, 13:51
reci mi bil nama odgovarao izvorni dayton nešto kao minimum minimuma?

Izvorni Dayton plus izvorni Washington..to je skoro pa idealno za Hrvate.

Toliko o tome da su Tuđman i Šušak prodali Hrvate BiH..to što je to kansije izmjenjeno i hrvatski predstavnici u BiH i u HR nisu bili u stanju obraniti stečenu poziciju..to je drugi par rukava..

to je vremenom, politikom malih koraka, potezima visokog predstavnika, muslimanskom samovoljom i šutnjom međ, zajednice na to skroz izobličeno

zato je ovo ništa, nula, zero..

ako je istina..to je kapitulacija..

caporegime
02-02-2011, 13:56
hm, ovo sam prekopirao sam od sebe s druge teme.

kako je samo mogao netko postići sporazum a da tu nema predstavnika hrvata u bih? jel ih bilo?

treba međutim imati na umu da globus ne daje vijesti nego svoje opservacije a čestoi se čitanje članaka može opisati kao uzaludna potraga za mišlju iz naslova.
lako moguće da je ovo samo naslov, izvedena konstrukcija od strane epehaovskih "eksperata" koji su pameti i inteligencije taman da sebi privuku "mlade, urbane i obrazovane" snage, odnosno narodski rečeno, moguće da se ova konstrukcija temelji na ničemu ali sasvim dovoljno za prosječnog eph konzumenta.

čim je globus u igri, znam da nikad ne treba biti previše siguran u ono što je napisano, ma koliko mirisalo na to.
vrlo su veliki bleferi, ko nešto ti kažu a ne kažu ništa nego je onako kako i sam pri je tog znaš.
od njihovih opservacija se slabi konačni zaključci mogu donijet.

NorthStand
02-02-2011, 15:21
Izvorni Dayton plus izvorni Washington..to je skoro pa idealno za Hrvate.

Toliko o tome da su Tuđman i Šušak prodali Hrvate BiH..to što je to kansije izmjenjeno i hrvatski predstavnici u BiH i u HR nisu bili u stanju obraniti stečenu poziciju..to je drugi par rukava..

to je vremenom, politikom malih koraka, potezima visokog predstavnika, muslimanskom samovoljom i šutnjom međ, zajednice na to skroz izobličeno

zato je ovo ništa, nula, zero..

ako je istina..to je kapitulacija..

Ključna stvar po meni u cijeloj priči je to, da Hrvati BiH znaju što žele, jel to ova "institucionalna ravnopravnost", ili treći entitet, ili izvorni dayton znači moramo sjest za stol i dogovorit se što je naš glavni cilj?? I kad se to dogovorimo, svi zajedno, al baš svi do jednog ustrajat na tome 10-14-16 godina koliko god bude potrebno, dok se ti naši ciljevi ne ispune! I ponavljat ko papagaj, ono oko čega smo se dogovorili da je naš glavni interes u BiH. Jer pratite malo muslimane, oni što im se ne sviđa, uporno i konstantno seru po tome, tako i mi trebamo sad ako nam se ne sviđa ova "institucionalna ravnopravnost" udarit srat po tome, i strogo to odbit kao prijedlog, jer i meni se čini da je riječ o muslimanskim mrvicama sa stola, dok je kruh odnosno vlast u federaciji i dalje u njihovim rukama. I to je njima cijelo vrijeme i cilj, da imaju totalnu kontrolu, nad hrvatskim stanovništvom u BiH, dal će to bit preko "institucionalne ravnopravnosti" ili nečeg drugog, njima sasvim svejedno.