PDA

Pogledaj Full Version : Kretanja hrvata po područjima bosne i hercegovine u povijesti

caporegime
14-07-2011, 16:03
koliko sam uspio skužiti, većina ljudi, koji su iz bih, kad govore o svom porijeklu, upoznati su s činjenicom da njihovi neki preci nisu tu od dolaska hrvata nego da im je kakav dalji predak, pak došao iz nekog drugog dijela tadašnje bosne i hercegovine ili čak okolo.
ja znam da s moje jedne strane (od četiri osnove) jedna loza vuče porijeklo iz rame pa i dalje iz bosne od prije nekoliko stotina godina do su po drugoj, preci došli iz zabiokovlja. a njihovi prethodnici su se također valjda kretali okolo.
moram utvrditi još ostale ali gotovo bi svatko mogao ispričati neku svoju priču.
imate li i vi neka saznanja?
npr. kraj oko dervente je gotovo masovno naseljen s ljudima koji su prije par sto godina došli tamo iz hercegovine.

Škutor Mate
14-07-2011, 16:43
i iz Dalmacije

caporegime
15-07-2011, 10:23
zanimljivo, početkom 19 satoljeća su ljudi iz dalmacije odlazili u bosnu živjeti, navodno da je ono malo godina napoleona bila takva jebada i represija što se tiče njihove vlasti da je ljudima bilo lakše živjeti pod turcima.

Graničar Jozo
15-07-2011, 10:27
zanimljivo, početkom 19 satoljeća su ljudi iz dalmacije odlazili u bosnu živjeti, navodno da je ono malo godina napoleona bila takva jebada i represija što se tiče njihove vlasti da je ljudima bilo lakše živjeti pod turcima.

nije nego nisu imali šta jest. teška je to sirotinja bila.

zato su i išli recimo iz dalmacije i hercegovine u slavoniju.

caporegime
15-07-2011, 10:49
pa nisu imali šta jest jer je napoleon uveo strahovladu. nešto kao od 45 pa nadalje. sve su uzimali seljacima, uvodili represivne državne novotarije u svjetlu jednog od najnegativnijih događa u ljudskoj povijesti, francuske revolucije.

Škutor Mate
15-07-2011, 13:07
Za vrime velikih ratova s polovice i kraja 17.st iz BiH je što potrano što pobiglo sigurno 200.000 ljudi, skoro svi katolici su otišli i ostalo je dosta zemlje za obrađivanje bez ljudi. Dalmacija se zato napučila, a kad pogledamo plodne zemlje ima puno više u Bosni nego u Dalmaciji. Svaka veća serija gladnih godina, suše, bolestiju nagnala bi tisuće ljudi da potraže spas u Bosni. Bosanska posavina je bila posebno plodna zemlja pa je očito nedostajalo radne snage.

Što se tiče francuske vlasti jedina šteta je što nisu ostali bar još 50 godina. Ono što su oni napravili za par godina Mlečani nisu ni za sto, a Austrija tek zadnji par dekada svoje vladavine dok je prvih 50g bilo jedno veliko ništa.

Škutor Mate
15-07-2011, 13:15
Kad je Vranjo Jozip prvi put dolazijo u Imocki najprije se voza od Splita lipin madakamskim cestama pa pita ko je ovu napravijo. "Vrancuzi". A ko je ovu napravijo. "Jopet Vrancuzi". Stiga Vranjo do Zagozda kad li ga pribaciše na nosila i par kršni Morlaka staviše nosila na ramena i onda s njin za Golo brdo. Nakon što su mu od par sati koturanja po pristavama i kozijim stazama stresli bubrige odlučijo je i svečano obeća u Imockome da će nan napravit cestu od Zagozda do Poljica. I bogme napraviše. :) Istina iako je napravljena skoro sto godina kasnije nije mogla pera obit onoj Marmontovoj priko Turije. Imala je tri put više mrtvi okuka na tizi 12km nego vrancuska na sto.

caporegime
15-07-2011, 13:33
ma nek idu ti francuzi kvragu.
ubijali su svećenstvo i uništavali crkve gore nego komunisti kad bi se dokopali vlasti.

Škutor Mate
15-07-2011, 13:38
Jesu, puno gore. Zapravo ne kod nas toliko, ali u francuskoj odnos prema crkvi i svećenicima je bio daleko gori nego za komunizma bilo di. No ti revolucionari su ubijali i sami sebe pa di će štedit druge. :)

Najluđa fora je bila kad su uveli nov novcat kalendar di su izminili sve živo samo da nema veze s kršćanstvom.

Evo da je ostalo tako danas bi bijo Septidi, 27. Messidor 219.

http://en.wikipedia.org/wiki/French_Republican_Calendar

Ali oni nemaju velike veze s ovim seobama u Bosnu jer te seobe su bile konstanta kroz cilo 18. i 19. st.

Ilirk@
18-07-2011, 09:33
moji su se kretali od pošušja do zapadne strane mostara prema istoku i hrvatskoj prema zapadu.
tu smo prezime posijali, a došli smo iz pošuških vinjana, po nekoj predaji iako mi to baš nije najjasnije obzirom da sam gledala popisne knjige iz 16. stolića i tamo nas nema, ali nas ima kod klisa, jedno stoliće ranije ili tako nešto, ne sićam se...
neki tvrde da smo sa zapada došli amo, a neki pak tvrde da smo iz područja zapadne hercegovine naseljavali hrvatsku tako da smo jedno od prvih pet najbrojnijih hrvatskih prezimena.
s materine strane smo starosjedioci kao i s ćaćine s tim da je jedan dio migrirao prema sjeveru i naselio banjaluku dok je bila hrvatska zemlja...

Graničar Jozo
18-07-2011, 09:55
moji s ćaćine strane su porijeklom iz majdana kod mrkonjića. otišli su 45 prema bleiburgu i onda kud koji mili moji. navodno je porijeklo prezimena odnekud iz ljubuškog tako da sam i tamo domaći :)

s materine strane su sb starosjedioci. Sa bakine strane sam doznao da su došli iz žepča, a sa djedove strane su baš ono starosjedioci. doduše nisam previše tu stranu istraživao.

Škutor Mate
18-07-2011, 10:03
moji popisani oko 1475-77. negdi oko Ledinca u jednom od prvih turskih popisa, kasnije se makli zapadnije do Dubaca i Zadvarja, a onda opet par kilometara istočnije u Podbablje kad se Imotski oslobodio od Turaka