PDA

Pogledaj Full Version : Recimo nešto o njima (povijesna edicija)

Grunf
11-09-2019, 09:55
Imamo na Politici temu o ljudima koji kroje javno mnijenje i politiku našeg naroda u sadašnjosti, svojevrsni udžbenik izdajica i dušmana. Mislim da nam treba takva tema i o ljudima iz naše prošlosti. Novinarima, političarima itd.

Grunf
11-09-2019, 11:38
Đuro Vilović (Brela, 11. XII. 1889 – Bjelovar, 22. XII. 1958)

Hrvatski izrod, raspop i četnik, rođen u Brelima kao Juro u hrvatskoj obitelji. Bio svećenik u Rogoznici kraj Omiša, otišao na studij filozofije u Beč i odrekao se svećeništva. Htio prijeći na pravoslavlje, ali mu nisu dali u Beogradu. Oženio Srpkinju iz Velikog Trojstva i živio je tamo u vrijeme kad je tamo živio i Josip Broz Tito. Sa skupinom bivših svećenika pokrenuo reformni pokret u katoličkoj crkvi u Hrvatskoj koji je završio tako da je osnovana Hrvatska starokatolička crkva.

Bio je novinar, a zatim i pisac. Domena protuhrvatskog djelovanja mu je bilo pisanje pamfleta protiv katoličke crkve, klera, svećenika i tradicije hrvatskog sela. Vjerojatni tvorac kovanice klerofašizam. Njegova djela su inspirala Viktora Novaka i njegovo klevetničko djelo Magnum Crimen.

Smatrao je da je klerikalizam tj. Crkva jedna od glavnih prepreka posrbljivanju Hrvata. Bio je u četničkom stožeru Ilije Trifunovića-Birčanina u Splitu do njegove smrti početkom 1943. godine kad prelazi u stožer Draže Mihajlovića. On, Moljević i Vasić su bili glavni ljudi zaduženi za politiku i propagandu četničkog pokreta.

Sin Vojislav mu je poginuo u četnicima negdje kod Knina (ne zna se točno gdje, vjerojatno na području djelovanja dinarske divizije koje je bilo jako veliko od Korduna do Hercegovine).

Pisao za puno hrvatskih i srpskih novina u kojima je vrijeđao i ismijavao hrvatske svetinje, vjeru, obitelj, domovinu...Mentalni otac i vjerojatno uzor svih novih jugonovinara u Hrvatskoj, sudeći po pisanju novinara danas. Zanimljivost je da mu je VBZ objavio 2008. ili 2009. neobjavljenu knjigu o selu u Dalmaciji di se događaju raznorazne ljubavne spletke, a na predstavljanju mu sipali hvalospjeve Dežulović i Mandić.

P.S. Četnici obučeni u njemačke i talijanske odore su 1943. i 1944. radili strašne pokolje baš u podbiokovolju di je on bio župnik. S obzirom da je redovno slao izvješća Draži Mihajloviću iz Splita o stanju u Splitu, sigurno je dostavio i izvješća o stanju u tim selima di je bio župnik.

Inkvizitor
11-09-2019, 13:29
Uh ovo je tek tema. Skoro ko ona gire na politici.

Ja ću za sad spomenuti par imena.

Ante Tresić-Pavičić ( Hvar) pjesnik i političar. U početku pravaš. Pisao nacionalne epove poput obrane Gvozdanskog da bi kasnije prešao na orjunaške pozicije.

Grga Budisav Andjelinović ( Hvar). Kao i Tresić Pavičić počro kao gorljivi pravaš da bi na kraju završio u četništvu. Odgovoran za pokolj domobrana u Zagrebu prosinca 1918- te

Bobani
12-09-2019, 07:46
Imamo na Politici temu o ljudima koji kroje javno mnijenje i politiku našeg naroda u sadašnjosti, svojevrsni udžbenik izdajica i dušmana. Mislim da nam treba takva tema i o ljudima iz naše prošlosti. Novinarima, političarima itd.

Grunf najiskrenije poZDravljam ideju i pokretanje teme "Recimo nešto o njima (povijesna edicija)"

Bobani
16-09-2019, 21:23
Nadam se da neće ostati na naslovu otvoranje ove vrlo lijepe i povijestne teme. Zbolja i najiskrenije mislim da ova tema ima za svakoga ponešto. Ja bih imao mnogo toga za reće ali ustručavam se jer su me već neki čitatelji, i to vrlo važni čitatelji upozorili da sam vrlo dosadan s mojim povijestnim opisima...

Roman Ljeljak otkriva monstruoznu srpsku podvalu a službeni Zagreb sramotno šuti...
http://otporas.com/roman-ljeljak-otkriva-monstruoznu-srpsku-podvalu-a-sluzbeni-zagreb-sramotno-suti/