PDA

Pogledaj Full Version : Đir po Herceg Bosni

Inkvizitor
02-09-2019, 11:27
Malo sam prošetao rodnim krajem pa da dam neke utiske.

KUPRES

Od unazad par godina kad sam bio samo mjesto se nije promjenilo, čak izgleda malo ofucanije. Ali zato se izgleda radi sve u 16 na Čajuši oko ski staze i onom naselju vikendica.

TOMISLAVGRAD

Ima napretka u odnosu na zadnje godine, otvaraju se nove hale i vidi se neka gospodarska aktivnost samo upada u oči prazan grad. Grad izgleda kao da nitko u njemu ne živi čak su i kafići poluprazni. A to je bio 8-mi mjesec kad ima dosta dolazaka sa strane. Kako li je tek onda u ostatku godine.

Svijetla točka je cca 10 000 ljudi na Veliku Gospu u Seonici.

POSUŠJE

Posušje je sušta suprotnost TG- u. Dinamično mjesto s ljudima koji cirkuliraju. Kafići skoro puni. Nove hale na sve strane. Rade se i manje stambene zgrade te se Posušje i urbanizira. Ako nastave ovim tempom za 10 godina će Posušje biti gospodarski tigar Hrvata u BiH. Totalno sam pozitivno iznenađen Posušjem.

ŠIROKI BRIJEG

ŠIROKI se vidi da je jak ali nisam puno po njemu šetao. Dojam kvari derutna ruševina od bivše monumentalne duvanske stanice koju namjeravaju rušiti što je nedopustivo. Umjesto da je obnove i da to bude biser ŠB. Mislim da će Široki u kontekstu gospodarske i ekonomske snage uskoro imati takmaca u Posušju.

LIVNO

Koliko se priča o propasti Livna čovjek bi rekao da tamo nema ništa. No ja sam vidio pune kafiće na trgu i okolo. Doduše bila je srijeda, pazarni dan u Livnu.

Neki dijelovi koji su nekad bili top mjesta jesu se malo ofucali ali se zato na obodu grada gradi niz zgrada. Za koga ako u Livnu nema nikoga. Jedan cijeli kvart se gradi. Moguće da tu kupuju naši ljudi koji odu u mirovinu ali to je samo moja pretpostavka.

Ostala mjesta u Hercegovini ovaj put nisam obišao

Grunf
02-09-2019, 12:39
Ono kaj meni upada u oči kod Posušja je da je to mjesto mladih ljudi i djece, pun života i budućnosti. Nitko ne gubi vrijeme, ljudi rade, mole i imaju obitelj.

Grunf
02-09-2019, 12:46
Što se tiče Tomislavgrada, izgleda mi lijep i ugodan kraj za život, puno zelenila. Isto tak mi izgleda bogatiji od Posušja, s velikim kućama i okućnicama. Kraj izgleda kao da je negdje pod Alpama, Austrija recimo. (naravno, ovo sve kaj pišem nema veze s time kaj je Inkvi od tam :D)

Inkvizitor
02-09-2019, 14:23
Pa Tomislavgrad leži na polju i puno pitomije izgleda. Tim više je Posušje fenomen jer je ležao na čistom kamenu bezvodnom tlu što mu i samo ime govori ..Posušje.

Tek u zadnje vrijeme ima nešto vegetacije.

Duvanjske kuće su lijepe i uređene ali prazne većinom a ljudi su po cijeloj Europi. Posušje se nije toliko iseljavalo. Duvno je po tome bilo prvo u cijeloj SFRJ.

Na drugoj temi ću postavit neke podatke koji će pokazati pad Tomislavgrada u demografiji od 1990- te.

crni bombarder
02-09-2019, 15:06
TG je na posljednjem predratnom popisu bila opcina sa najvise iseljenih stanovnika, samo podatak za Hrvatsku, 1991. TG je kao opcina imao 30.009 stanovnika a u Hrvatskoj stalno naseljenih duvnjaka 14.700

Samo u Hrvatskoj.

Inkvizitor
02-09-2019, 15:17
A gdje je tek Njemačka, Austrija, Australija, USA.

U Berlinu su samo računali da ima oko 100 obitelji iz mog sela ne iz općine Duvno ( moje selo je doduše tad bilo najbrojnije u duvanjskoj općini sa 3 400 stanovnika prije egzodusa u Njemačku).

Koliko je to promila natalitet ako na 3400 stanovnika imaš te 1961- ve 107 rođene djece. 30 promila i nešto.

Duvno je imalo toliki natalitet da je zadržalo makar trećinu iseljenih danas bi to bila općina od minimum 50 - 60 000 ljudi a sam grad bi išao do 20 000. Isto vrijedi i za Livno. Dvije najiseljenjivanije općine u bivšoj SFRJ

Grunf
02-09-2019, 15:27
Dio projekta biološkog slabljenja Hrvata. Htjeli su nas iseliti i oslabiti kako bi nas lakše pokorili, ali smo tim iseljavanjem stvorili gospodarski i demografski jaku dijasporu što se pokazalo ključnim u domovinskom ratu.

crni bombarder
02-09-2019, 15:45
Hrvati su raseljeni jos u SFRJ, za Hercegovinu i Zavrsje znamo, znam za Posavinu posebno sela uz Savu koja su mocvarna, tamo je seljak mogao samo stoku eventualno drzati i baviti se prucem odnosno izradom namjestaja od trske ili pruca.
U Domaljevcu recimo, osamdesetih ili sedamdesetih, nije zivio skoro nitko osim baba i djedova, sve iseljeno napolje. Uglavnom Svicarska ako sam dobro cuo.

Nikakvo cudo da Hrvati imaju takozvanu domovinsku i iseljenu Hrvatsku ili populaciju, tko zna koliko je Hrvata van Hrvatske i Herceg Bosne ali vjerojatno je to sad veci broj od broja preostalih.

Sto se tice Bosne, iseljavanja ima i bice, ali u dosta manjem obimu nego u onom valu nakon ulaska Hrvatske u EU. Sad iseljavaju drugi, uglavnom bosnjaci. Hrvati solidno zive u sredisnjoj Bosni, kako gdje, nedavno sam Zepce vidio i dojam je da ima ljudi. Najveci je problem sa opcinama koje su Hrvati izgubili, Kakanj, Zenica, Travnik, Bugojno, tu je povratak jako mali i vecinom babe i djedovi. Mladja populacija rijetko. Mada kazu da se broj mladjih povecava, ja bi rekao po onoj matematici da je 1 ipak vece od 0. Iako je samo 1.