PDA

Pogledaj Full Version : Ulaganja naše dijaspore

Inkvizitor
22-12-2017, 22:28
Neku večer je bilo u dnevniku kako će Darko Pervan poslovni čovjek koji živi u Švedskoj uložiti u tvornicu u Ogulinu vrtoglavih milijardu kuna i zaposliti 600 novih radnika. Planira otvoriti i tvornicu u Bjelovaru.

U vremenu gdje u dnevnicima budu prezentirane investicije od par milijuna kuna ili eura, ova investicija koja nije u turizam ili bankarstvo, telekomunikacije, od vrtoglavih cca 130 milijuna eura čini se nevjerovatna.

Koliki je samo potencijal u našem iseljeništvu i ovdje u Hrvatskoj i u Herceg-Bosni možemo smao nagađati ali sigurno je velik da ne kažem ogroman.. Koji se dosad svojski sputavao po onoj Mesićevoj "dajte novce ali se ne mješajte u politiku". Sad je li ovo izolirani slučaj ili će se dogoditi ono za čim vapi general Glasnović..otvaranja vrata našim iseljenicima da podignu Hrvatsku na noge. Prvo ekonoski a onda vrjednosno i svjetonazorski ili će stare strukture i dalje raditi svom snagom kao dosad da im ne remete njihova i ugrožavaju njihova lena za koja su podloge stvorene davno u komunizmu.

Intervju Pervana..je da je t-portalu ali vrijedi pročitati.

https://www.tportal.hr/biznis/clanak/ulozit-cu-jos-barem-milijardu-kuna-u-hrvatskoj-ne-trebaju-mi-politicari-ni-banke-foto-20171201

juanpablom
23-12-2017, 00:21
potencijal je veliki, ali je situacija nezdrava

Humphrey
23-12-2017, 13:50
Eno i onaj Boris Mikšić izgleda lijepo posluje,čovjek, iako je bio napadan od ove državice koja je htjela stipu izdajnika za predsjednika,se nije pokupio i otišao u neku normalnu državu nego radi i ulaže ovdje.

Grunf
23-12-2017, 14:31
S time da ima i puno prevaranata koji obecaju brda i doline, a zapravo zele loviti u mutnom.

Puntar2.0
23-12-2017, 18:52
Etiketu „Kralj pilića“ priljepili su mu hrvatski mediji, a još su u optjecaju i „najbogatiji Hrvat s adresom u Rusiji“, najuspješniji cro biznismen s onu stranu bivše Željezne zavjese i slično... Pokrenuvši vlastitu tvornicu i farmu u Kalinjingradskoj oblasti, 48-godišnji Vlahović učvrstio se kao jedan od glavnih prodavača smrznutog mesa od Baltika do Pacifika. Došavši u Rusiju burnih 90-ih s američkom kompanijom Tyson Foods, ovaj visokoobrazovani biznismen prošao je sito i rešeto ruske pretvorbe, da bi danas s dobrim vezama u vrhu ruskog režima razvijao vlastiti biznis, a odnedavno i kupovao velike nekretnine u Hrvatskoj - od palače Hektorovića na Hvaru (kao potomak predkomunističkih vlasnika navodno je morao otkupiti njene dijelove), do vile teniskog asa Gorana Ivaniševića na splitskim Mejama. Prema vlastitim riječima, nema direktni kontakt s Vladimirom Putinom, ali je u vrlo dobrim odnosima s ljudima koji su bliski predsjedniku, poput bivšeg ministra ekonomije, a danas šefa Sberbanka Germana Grefa.

where they operate while they do represent their native country on a voluntary/not-salaried/ basis until their appointments are revoked.

Vlahovic je pocasni konzul Republike Hrvatske u Kaljiningradu, znaci tu duznost obavlja-mukten, dzaba, bez place.

https://www.vecernji.ba/media/img/9e/0a/5b6d236c3bce14532ec2.jpeg

Jeste li zadovoljni životom u svojoj modernoj vili na Mejama, koju ste kupili od Gorana Ivaniševića?
- Da. Evo, s ponistre se vidi Šolta... Prije našeg dolaska u toj vili nitko nije prespavao. Kad smo kupili vilu, nije bilo ni jednog kreveta, kao ni kuhinje. Tada vila nije bila pogodna za djecu. Malo smo je adaptirali i prilagodili za djecu. Moja obitelj tu boravi od kraja travnja do konca kolovoza. Ja odem u Rusiju na dva tjedna, pa dođem na 3-4 dana i onda se opet vratim...
Što vam se sviđa u Splitu?
- Split je prekrasan grad, a samo pola sata dalje su divni otoci s čistim morem. To je pravi sportski grad. Na zapadnoj obali istaknut je veliki broj imena sportaša iz Splita koji su ostvarili vrhunske rezultate na olimpijskim i drugim natjecanjima. To su zaista iznimni rezultati za grad veličine Splita. Moj sin Stipe je u dječjem klubu Hajduk, a trenira i vaterpolo. Kraj godine završio je u splitskoj Osnovnoj školi “Meje” i imao je peticu iz hrvatskoga jezika, na što smo jako ponosni. Moja kćerka Jana je u splitskom vrtiću, a u gradu uživa i Mihovil, te stariji sinovi Šime i Marko.

http://slobodnadalmacija.hr/novosti/biznis/clanak/id/243659/stefano-vlahovic-otkriva-tajnu-svog-uspjeha-u-najvecoj-drzavi-svijeta-ruse-hranim-piletinom-pasticada-im-je-preskupa

Pitanje koliko se forsira suradnja sa takvin ljudima, i koliko se prostora njima daje, i koliko in se olaksavaju neke stvari, pa recimo vise takvima nego strancima.

Inkvizitor
23-12-2017, 19:52
S time da ima i puno prevaranata koji obecaju brda i doline, a zapravo zele loviti u mutnom.

Imaš neke primjere..??

Grunf
23-12-2017, 21:21
Imaš neke primjere..??

Danko Koncar npr. :)

Inkvizitor
23-12-2017, 21:47
Danko Koncar npr. :)

Nije on dijaspora..to je udbaški igrač..

Grunf
13-03-2018, 14:22
http://www.poslovni.hr/media/images/038/03845340f6703340f4f984f8658feaf9.jpg

Hotel ima ukupno 186 kreveta u 93 sobe i 11 apartmana.
Nakon što je i službeno dobio kategorizaciju od 4 zvjezdice, u ponedjeljak je u Jastrebarskom svečano otvoren Hotel Princess, investicija vrijedna oko 10 milijuna eura koje je u svoj rodni grad uložio Drago Vučković, građevinski poduzetnik koji živi u Kanadi.

Hotel ima ukupno 186 kreveta u 93 sobe i 11 apartmana, od čega je 5 soba prilagođeno osobama s invaliditetom, spa i fitness s unutrašnjim bazenom, 140 parkirališnih mjesta s mjestima za autobuse te električne punionice za automobile i bicikle. Po razini sadržaja to je u ovom trenutku jedinstven hotel smješten na autocesti, a ponudu upotpunjuje i kongresna dvorana od 1100 mjesta koju je isti investitor sagradio prije 12 godina, a sada će poslovati pod okriljem Hotela, ističe direktor Roman Špoljar, hotelski menadžer s bogatim iskustvom u vođenju gradskih hotela koji je u Jastrebarsko stigao s pozicije direktora Hotela Aristos.

"Imamo jedinstvenu poziciju sa svim sadržajima koji su potrebni putnicima prema Jadranu, posjetiteljima Zagreba, izletnicima, ljubiteljima prirode, ali i poslovnim gostima. Stoga očekujemo i grupe i poslovne skupove", ističe Roman Špoljar. Novi hotel je za goste otvoren od studenog i direktor tvrdi da je popunjenost bolja od očekivanog, a u jednom vikendu tijekom zagrebačkog Adventa hotel je bio potpuno pun.

Uz izletnike, u Hotelu Princess planiraju iskoristiti i turističke potencijale Jaske, primjerice vinske ceste, u dogovoru s lokalnim vinarima čija su vina i u vinoteci posvećenoj domaćim vinima. Hotel surađuje s lokalnim proizvođačima i OPG-ima, a lokalci predstavljaju većinu od ukupno 35 zaposlenih. Unatoč kadrovskoj krizi, nisu imali problem s pronalaskom radnika, od kojih je dio zamijenio sezonske poslove na moru stalnim radnim mjestom kod kuće.

http://www.poslovni.hr/hrvatska/povratnik-iz-kanade-u-jaski-otvorio-hotel-s-4-i-zaposlio-35-lokalaca-338693

Grunf
28-03-2018, 21:30
Ova vijest je za ovu temu. Koncarova Kermes energija ce dokapitalizirati Uljanik. :cheer

Inkvizitor
28-03-2018, 21:59
Pa nema li taj Končar ogroman problem u Brodtrogiru. odkud sad to da,on ulazi u Uljanik i 3-maj.

Tos u mutna posla. On je udbaški eksponent ičak vrlo moguće zastupnik opranog Miloševićevog i općenito srpskog kapitala, to nisu nikakva ulaganja dijaspore.

To bi naše službe trebale znati da se ne bave majicama sa slovom "U"

Inkvizitor
02-05-2018, 13:24
Sinoć emisija o mladom poduezetniku iz Sl. broda Siniši Staniću za kojeg nikad nisam čuo. Na kraju ispade da lik radi liftove s najboljim referencama na svijetu. Prikaz zgrada koji je radio je fascinatan. sad kako je moguće da je taj lik toliko nepoznat u zemlji a referentan u svijetu.

manjak emisije smatrama da nije naveden prihod tvrtke kao i broj zaposlenih. To su elementarne stvari ako želite vrednovati neku tvrtku.

Grunf
24-10-2018, 08:39
Orepić pobrisao Hrvate koji žive u Hrvatskoj iz registra birača, poništio osobne itd. U Sloveniji su Slovenci izbrisali Srbe i Bošnjake, kod nas Hrvati brišu Hrvate. :silud

Iskustvo kanadske Hrvatice: “Poništili su nam dokumente, nismo mogli prenijeti auto na sebe, dignuti novac iz banke, glasovati…”

“Vratija se moj ‘Šime’ iz Domovine. Obnovili smo od pokojnih roditelja mog supruga srušenu kuću kreditom iz Kanade, pred 14 godina. Dobili smo domovnicu i dokumente još dok je bio Predsjednik Tuđman živ. Imamo OIB, putovnicu i sve dokumente i provodimo svako ljeto u Šibeniku i okolici.

Ove godine moj suprug je obaviješten da mu ne vrijedi vlasništvo auta kojeg smo kupili prošle godine, da ne može dignuti novac s banke, da ne može glasovati na izborima, i tako dalje (…) Kad se vratio u lokalnu policijsku postavu i tražio odgovore, pronašao je da je u šibenskoj regiji uključivši Miljevački plato, Drniš i još ne znam nabrojit sva ostala mjesta 9.500 Hrvata ispisano, ukinuto im je boravište, poništeni dokumenti”, započinje status na Facebooku kanadske Hrvatice – ili hrvatske Kanađanke, kako vam drago – Ljerke Ivić.

Suprug gospođe Ljerke, umirovljenik, u Hrvatskoj provodi polovicu godine, drugu u Kanadi. No očito su u MUP-u bili prilično revni u “čišćenju biračkih popisa” od onih “koji ne plaćaju porez ovdje” ali grade kuće novcem zarađenim u Kanadi, i plaćaju porez na te kuće i PDV na materijal i rad, kupuju aute ovdje i plaćaju porez na njih, kupuju ovdje u dućanima i plaćaju PDV!

https://narod.hr/hrvatska/iskustvo-kanadske-hrvatice-ponistili-su-nam-dokumente-nismo-mogli-prenijeti-auto-na-sebe-dignuti-novac-iz-banke-glasovati

goran2hr
24-10-2018, 09:16
Orepić pobrisao Hrvate koji žive u Hrvatskoj iz registra birača, poništio osobne itd. U Sloveniji su Slovenci izbrisali Srbe i Bošnjake, kod nas Hrvati brišu Hrvate. :silud

Iskustvo kanadske Hrvatice: “Poništili su nam dokumente, nismo mogli prenijeti auto na sebe, dignuti novac iz banke, glasovati…”

https://narod.hr/hrvatska/iskustvo-kanadske-hrvatice-ponistili-su-nam-dokumente-nismo-mogli-prenijeti-auto-na-sebe-dignuti-novac-iz-banke-glasovati

Evo što su ti desničari iz MOST-a, pod utjecajem katoličke crkve.

Inkvizitor
24-10-2018, 10:50
Odkud ti da su oni pod utjecajem katoličke crkve. Tko je proširio taj mit. Orepić je čista partizančina.

goran2hr
24-10-2018, 11:08
Odkud ti da su oni pod utjecajem katoličke crkve. Tko je proširio taj mit. Orepić je čista partizančina.

Niti su oni desničari, niti su katolici. Ali tako ih percipiraju mediji, a taj mit su proširili sami. Npr. Bulj je nekada prosvjedovao u Srbu, a neki MOST-ovci su čak i glasali protiv IK.

Inkvizitor
24-10-2018, 11:12
Niti su oni desničari, niti su katolici. Ali tako ih percipiraju mediji, a taj mit su proširili sami. Npr. Bulj je nekada prosvjedovao u Srbu, a neki MOST-ovci su čak i glasali protiv IK.

Oni sami sebe proglasili i mediji ih proglasili. A odkad mi vjerujemo medijima?

goran2hr
24-10-2018, 11:18
Oni sami sebe proglasili i mediji ih proglasili. A odkad mi vjerujemo medijima?

E sada ste baš grubo povrijedili osjećaje članova HND-a!

Grunf
08-04-2019, 09:33
Dijaspora prošle godine poslala 2,1 milijardu eura doznaka službenim kanalima, koliko još neslužbenim, ali zašto bi oni glasali u Hrvatskoj, neka samo šalju lovu. Troše za održavanje svojih kuća, plaćaju režije i komunalne doprinose, poreze na vikendice, i potroše još par milijardi tijekom godišnjih odmora. Ali glasati neće jer ne plaćaju poreze tu! Ironiju na stranu, čim prije shvatimo da dijaspori opet treba dati 12 mandata u Saboru, a manjincima 0, tim bolje će nam biti u državi.

Naime, i iseljeni građani prošle su godine poslali u zemlju rekordnih 2,1 milijardu eura doznaka, prema podacima Hrvatske narodne banke.

Doznake iz inozemstva, nema sumnje, obiteljima u Hrvatskoj znatno su propravile kupovnu moć i povećale potrošnju u zemlji. Preračunato, radi se o 15,7 milijardi kuna, ili oko 900 milijuna više nego 2017.

http://www.novilist.hr/novilist_public/Vijesti/Hrvatska/Druga-strana-iseljavanja-Hrvati-iz-inozemstva-obiteljima-poslali-rekordnu-kolicinu-eura?fbclid=IwAR2YgbaMc4UAiIScwXsfq4jMACXLcV8lr2sI 4EREbQOZKheQq2BUFqt1eGs

Inkvizitor
08-04-2019, 09:42
Maksima vlasti je još uvijek ona Mesićeva i Čačićeva, vi šaljite novac ali se ne mješajte u politiku.

Grunf
28-06-2019, 09:46
Možda nije prava tema, ali izgleda da će uskoro biti donesen zakon o olakšanom stjecanju državljanstva hrvatskoj dijaspori.

Izmjenama Zakona o državljanstvu povećava se dobna granica za prijavu u evidenciju hrvatskih državljana do navršene 21. godine života djeci rođenoj u inozemstvu, čiji je jedan roditelj u trenutku njegova rođenja hrvatski državljanin. To se odnosi na osobe koje su rođene nakon 8. listopada 1991. godine.

Također, izostavlja se generacijsko ograničenje za stjecanje hrvatskog državljanstva za potomke iseljenih Hrvata te se njih i njihove supružnike oslobađa obveze udovoljavanja pretpostavci poznavanja hrvatskog jezika i latiničnog pisma, hrvatske kulture i društvenog uređenja.

Omogućava se i stjecanje hrvatskog državljanstva prirođenjem, za maloljetnu djecu čiji je jedan od roditelja stekao hrvatsko državljanstvo kao iseljenik ili potomak iseljenika iz Hrvatske ili temeljem pripadnosti hrvatskom narodu.

Predlaže se i pojednostavljenje izvođenja dokaza za pripadnike hrvatskog naroda koji ne raspolažu osobnim dokazima o pripadnosti hrvatskom narodu, a za čije je roditelje nedvojbeno utvrđena pripadnost hrvatskom narodu.

Također, predlaže se davanje svečane prisege za osobe koje hrvatsko državljanstvo stječu naturalizacijom, izvijestio je državni tajnik Ministarstva unutarnjih poslova Žarko Katić.

Evo kaj veli SDSS:

Četvrta ili peta generacija hrvatskog iseljenika iz primjerice Venezuele i njegova bračna družica moći će olakšano steći hrvatsko državljanstvo bez poznavanje hrvatskog jezika i kulture, dok osobe koje su od rođenje hrvatski državljani i čiji su roditelji hrvatski državljani, ali su birokratskom greškom upisani u krivo republičko državljanstvo to neće moći, ustvrdio je Boris Milošević (SDSS). Kaže da je to nepravedno i diskriminirajuće.

https://narod.hr/hrvatska/hrvatskim-se-iseljenicima-olaksava-stjecanje-drzavljanstva

Izgleda da će se dijeliti hrvatsko državljanstvo po svijetu svakome tko ima bar malo hrvatskog identiteta i koji želi postati hrvatski državljanin. Uskoro će biti navala Hrvata iz Venezuele u Hrvatsku. :D

kiler
28-06-2019, 10:23
možda nije prava tema ,ali mi je nedavno palo na pamet:

po kojem osnovu je Aleksandar Stanković dobio,tj. ima hrvatsko državljanstvo,domovnicu?
prema vlastitom priznanju,rođen je u Subotici,Vojvodina,Republika Srbija
otac mu je vojno lice,rođen također negdje u (užoj) Srbiji,
@džonibg je napisao da mu je majka ,za koju sam mislio da je barem ona Zagrepčanka,isto iz nekog mjestašca u Srbiji...
znači,ni po kojem osnovu on ne bi trebao imati državljanstvo Republike Hrvatske...osim možda po godinama boravka...
Ima li ikakav papir ,je li on trebao zatražiti hrvatsko državljanstvo nakon osamostaljenja Hrvatske?Koje godine se doselio u Karlovac,pa zatim u ZG?
Nisam pravnik ,ali mi je poznato nešto što se zove ius sanguinis po kojemu je Tuđman dodjeljivao Domovnice Hrvatima sa ex-yu prostora,najviše iz BiH...

goran2hr
28-06-2019, 14:29
možda nije prava tema ,ali mi je nedavno palo na pamet:

po kojem osnovu je Aleksandar Stanković dobio,tj. ima hrvatsko državljanstvo,domovnicu?
prema vlastitom priznanju,rođen je u Subotici,Vojvodina,Republika Srbija
otac mu je vojno lice,rođen također negdje u (užoj) Srbiji,
@džonibg je napisao da mu je majka ,za koju sam mislio da je barem ona Zagrepčanka,isto iz nekog mjestašca u Srbiji...
znači,ni po kojem osnovu on ne bi trebao imati državljanstvo Republike Hrvatske...osim možda po godinama boravka...
Ima li ikakav papir ,je li on trebao zatražiti hrvatsko državljanstvo nakon osamostaljenja Hrvatske?Koje godine se doselio u Karlovac,pa zatim u ZG?
Nisam pravnik ,ali mi je poznato nešto što se zove ius sanguinis po kojemu je Tuđman dodjeljivao Domovnice Hrvatima sa ex-yu prostora,najviše iz BiH...

1992. Kao gardista otišao sam na Velesajam po svoju domovnicu. Nakon što mi je mlada službenica na šalteru rekla da moram otići u Slunj po nekakvu potvrdu, planuo sam i svašta joj rekao. Uglavnom, domovnicu sam čekao mjesecima.
Kada tako jednom, prije par godina, na TV-u Bajaga. Bleskasto se smije i priča, kako su mu (mislim nakon jednog koncerta) došli naši dužnosnici i dali mu - hrvatsku domovnicu! On se iznenadio, ali eto, uzeo, neka se nađe... Opet sam planuo, ali me je ovaj put "čuo" samo televizor. Mene su maltretirali mjesecima, nije se moglo provjeriti telefonski, nego se moralo ići na Velesajam, pa to oni daju datum, na koji dođeš i čuješ da još ništa... pa dobiješ novi datum....
Tako da je Aco sigurno dobio domovnicu, po istom osnovu kao i Bajaga.