PDA

Pogledaj Full Version : Uvrijeđeni gospodin Đikić

Grunf
13-02-2017, 13:33
Nakon podužeg ljubavnog dopisivanja preko medija s Plenkijem koji nije imao sluha za Đikićeva snubljenja, najvećem hrvatskom znanstveniku svih vremena je prekipjelo. Romantik kakav je, nije mogao više trpiti neuzvraćenu ljubav i odlučio je pokupiti kovčege, zalupiti vrata i pobjeći iz države u kojoj ne živi već 10-ak i više godina. Oproštajno pismo natopljeno našim i njegovima suzama, razmočenih slova, prenosimo u cijelosti:

”Mogu samo reći: ‘Zbogom Hrvatska, hvala Vam dragi studenti, kolege profesori i znanstvenici. Bila je čast raditi zajedno s Vama i objavljivati u vrhunskim svjetskim časopisima.”, piše znanstvenik Ivan Đikić.

Njegovo priopćenje prenosimo u cijelosti:

Prošli tjedan primio sam e-mail rektorice Goethe Sveučilišta u Frankfurtu na Majni, prof. dr. Birgitte Wolff, kojim me obavještava o značajnim ulaganjima i razvoju projekata na tom Sveučilištu. U svom e-mailu ističe da će napraviti sve moguće da me zadrži u Frankfurtu kako ne bih prešao na novu poziciju u Kaliforniji.

U isto vrijeme jedan Hrvat me prijavio tom istom Sveučilištu tvrdeći da činim nečasna djela i nanosim štetu javnim radom u Hrvatskoj.

Goethe Sveučilište je prijavu razmotrilo i brzo odbacilo kao neutemeljenu.

Situacija je drukčija u Hrvatskoj. Nakon 15 godina profesorskog rada na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Splitu, gdje sam vodio Laboratorij za istraživanje tumora i predavao studentima medicine, tome je došao kraj. Danas sam napustio mjesto sveučilišnog profesora u Splitu i zaključao vrata svog laboratorija.

Uskoro ću svoje znanstvene projekte započete u Splitu dalje razvijati u inozemstvu. Mogu samo reći: ‘Zbogom Hrvatska, hvala Vam dragi studenti, kolege profesori i znanstvenici. Bila je čast raditi zajedno s Vama i objavljivati u vrhunskim svjetskim časopisima. Sjećat
ću se mnogih lijepih trenutaka koje smo zajedno proveli u Splitu, od običnih kasnovečernjih rasprava u laboratoriju do igranja nogometa srijedom navečer na Hajdukovom stadionu.’

Moja odluka nije donesena na brzinu, već promišljeno i analitički. Odluka je direktna posljedica djelovanja rektora Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Šimuna Anđelinovića i premijera Vlade RH gospodina mr. sc. Andreja Plenkovića.

Razlog napuštanja Sveučilišta u Splitu je rektor Anđelinović, koji je izjavio ‘Svi smo mi u sukobu interesa’, te je javno tvrdio da sam i ja u sukobu interesa radeći na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Splitu. Uputio sam dopis dekanu Medicinskog fakulteta (Dokument 1) s molbom da se očituje o tim ozbiljnim optužbama. Dekan mi je u osobnom razgovoru rekao da on i Fakultetsko vijeće tvrde da ne
postoji nikakav sukob interesa i da je moj rad na Medicinskom fakultetu uistinu primjer vrhunskog profesionalizma i volonterskog rada za studente. Međutim, vjerojatno zbog straha da će se Rektor osvetiti cijelom fakultetu te da će svi djelatnici patiti, taj javni i pravovremeni odgovor dekana je nažalost izostao.

Stoga sam došao do odluke da je nemoguće raditi na Sveučilištu na kojem Rektor bez ikakvih posljedica neargumentirano napada profesora i lažno ga optužuje, a fakultet koji direktno ima koristi od rada profesora, nema hrabrosti javno stati u njegovu obranu.

Osjećaj straha guši slobodu svakog pojedinca i dokle god strah u akademskoj zajednici bude dominantan rektor Anđelinović i osobe poput njega će i dalje ušutkavati i protjerivati znanstvenike s kojima se ne slažu.

Osoba koja je dodatno uzrokovala moj znanstveni odlazak iz Hrvatske jest premijer Vlade RH, gospodin Andrej Plenković, koji me je javno i nekorektno napao u Saboru. On se javnosti predstavio kao moćni branitelj plagiranja, koji ne želi kritički pročitati činjenice i dokumente.

Slučaj Barišić trebalo je riješiti prije na temelju priloženih činjenica i službenih odluka Odbora za etiku, te kao takav nije trebao biti tema neprimjerene rasprave u Saboru. U svom izljevu nadmoći nad oporbom u Saboru premijer Plenković izrijekom napada znanost, znanstvenike i Odbor za etiku u znanosti. Pri tome se gospodin Plenković služio brojnim neistinama. Njegove izjave o meni osobno su me povrijedile i zamolio sam ga da ih javno povuče. To nije učinio, te svojom šutnjom premijer Plenković šalje meni i građanima Hrvatske jasnu poruku da ništa nije vrijedno njegove pažnje osim njegovog interesa.

Od izbijanja afere Barišić izložen sam napadima vrlo sumnjivih ljudi, koji se nazivaju neprijateljskom emigracijom, žive u prošlosti i citiraju pozdrav ‘Za Dom spremni’. S tim činjenicama je i sam premijer Plenković upoznat. Bojim se da neistine iznesene u Saboru i šutnja premijera Plenkovića daju poticaj tima i takvima da me još bezočnije i opasnije napadaju.

Gospodin Plenković je kao premijer Vlade RH, zbog neistina iznesenih u hrvatskom Saboru na sjednici održanoj 09.02.2017, uspio mene znanstvenika ‘izbaciti’ iz Hrvatske, odnosno kako se sam premijer izrazio, EKSTERNALIZIRATI preko Atlantika.

BORBA PROTIV SVIH PLAGIJATORA

Mnogi me pitaju zašto se toliko zalažem za borbu protiv plagiranja u Hrvatskoj iako imam uspješnu znanstvenu karijeru, obitelj i ugodan život u Njemačkoj i Kaliforniji? Svoj odgovor sam javno uputio premijeru Plenkoviću: Iz čistog uvjerenja da je plagiranje opasna prijetnja hrvatskom društvu koja oduzima talente i budućnost mladih te šteti svakom pojedincu koji cijene svoj rad. Rad je jedna od najsvetijih kategorija kojom odgovaramo na pitanje ljudske egzistencije, i taj nam rad nitko nema pravo ukrasti, činom plagiranja.

U kratkom vremenu Hrvatsku je napustilo preko 60. 000 mladih, a jedan od razloga takvog odlaska je nepovjerenje u vrijednosni sustav društva. Štićenjem plagijatora u Saboru, Vladi, Ustavnom sudu, bolnicama, sveučilištima i drugim institucionalnim strukturama društva, takvo nepovjerenje samo se pojačava. Žalosno je da političke stranke monolitno podržavaju svoje plagijatore dok žurno
napadaju plagijatore drugih stranaka, ali prave posljedice i sankcije za plagijatore trenutno ne postoje.

Sada kad je saborska odluka o ministru Barišiću donesena pogodno je vrijeme da uputim i osobni apel svim građanima ali i zastupnicima hrvatskog Sabora da iskažu svoj moralni integritet te podrže Nultu toleranciju na plagiranje potpisivanjem peticije:
STOP plagiranju u Hrvatskoj – https://www.ipetitions.com/petition/stop-plagiranju-u-hrvatskoj

Peticiju je već potpisalo preko 4000 građana. Potpis zastupnika u Saboru, a posebno podrška predsjednika Sabora gospodina Petrova, bio bi značajan pomak prema cilju od 5000 potpisnika. Inicijatori i potpisnici peticije žele ovom peticijom pokrenuti inicijativu da se zakonom zabrani rad potvrđenih plagijatora na odgovornim javnim funkcijama u Hrvatskoj.

Pitanje borbe protiv plagiranja ne smije postati žrtvom neiskrenog odmjeravanja snaga između političkih stranaka čemu smo
nedavno svjedočili u Saboru.

Jedna osoba, bez obzira koliko velik ugled imala, ne može sama promijeniti društvo. Međutim, ako svaki građanin naše zemlje, bez obzira na svoje političko, religijsko ili bilo koje drugo uvjerenje, zatraži podržavanje nulte tolerancije na plagiranje, siguran sam da zajedno možemo doprinijeti izgrađivanju kvalitetnijeg hrvatskog društva u kojem će svi moći bolje živjeti i raditi.

http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/ivan-dikic-odlazim-iz-hrvatske-999792/

mirv
13-02-2017, 14:22
Možda je on dobar u svojoj struci ali je izvan nje obični liberalni SJW kretenčić. Takvih štetočina nažalost imamo i previše, dobro da je sada jedan manje. Odi u tu svoju Commieforniju i popravi onu rupu na brani koja se upravo urušava jer tvoji libtardi radije troše novac na glavosječe nego na popravke, ti si znanstvenik i sve znaš, neka ti netko da traku selotejpa i odi to zalijepit tamo da ne curi a usput povedi Milančeta jer on ima dragocjenog iskustva s curenjem vode odkad mu je pukla cijev u stanu.

Inkvizitor
13-02-2017, 14:42
ja ne znam koji se on kurac s ovolikim žarom uvukao u ovu priču. Dosad nije baš pokazivao interes za politiku.

ZGabriel
13-02-2017, 15:04
Od izbijanja afere Barišić izložen sam napadima vrlo sumnjivih ljudi, koji se nazivaju neprijateljskom emigracijom, žive u prošlosti i citiraju pozdrav ‘Za Dom spremni’.

ti "sumnjivi ljudi" imaju ime i prezime (jedan od njih je akademik Pečarić), a "neprijateljska emigracija" je šala na vlastiti račun.
ali nisu svi podobni kao Đikić pa da ne moraju pobjeći u emigraciju i nakon 30 godina se opet osjećati jednako nepoželjno u Hrvatskoj.
baš me zanima bi li Đikić postigao to što je danas da je ostao u Hrvatskoj, kao što je npr. akademik Pečarić?

šta fali pozdravu ZDS? ako su drugi mogli ginuti za njega s tim pozdravom, može ga barem tolerirati ako ga ne prihvaća.

žao mi je što ide, ali zaista je preveliki ego u premalom čovjeku.

crni bombarder
13-02-2017, 16:25
Putuj igumane

pauk
13-02-2017, 19:03
ne znam šta mu je izjasnio se kao vjernik podržao Oreškovića i sad odjedanput sa toliko strasti napada Barišića i Plenkovića

pdv
13-02-2017, 20:03
Ne razumijem se toliko u područje rada kojim se bavi Đikić, ali nikad nisam shvaćala znanstvenike koji se miješaju u politiku. Sasvim mi je jasno i razumljivo da osoba u određenoj zemlji ne može ostvariti svoj puni potencijal i da zbog toga želi vani, ali mi je suludo naricanje kako mladi odlaze vani zbog nekakvog plagiranja i baš mu je to crta preko koje više ne prelazi, lol. Uništavanje bilo kakvog znanstvenog, kulturnog, gospodarskog itd. sadržaja svih ovih godina nije problem niti je našao shodnim da na to reagira nego, eto, nekakvo plagiranje. Šteta je kada ljudi sebi zabriju da su toliko bitni da se bez njih ne može, a zapravo smo svi zamjenjivi u svakom trenutku čime god se bavili i čime god doprinosili nekom društvu.

crolord
13-02-2017, 22:14
"Neprijateljska emigracija."

Ne triba dalje..sve je čovik reka u dvi riči o sebi...putuj..

Da se nadopunim.Barišić možda nije plagijator ali je znanstveno irelevantan i kao takav nije kroj za ministra.Ali licemjerstvo Đikana je u tom da je bio bliski suradnik ministra čije zakone je rušio ustavni sud,čovjeka koji je još lošiji materijal za ministra,močvarnog dizača utega.,Jovančetu je bio prvi ađutant i zbog tog pada njegova floskula o izvrsnosti ..znanstvenik-politikant na kvadrat..

ZGabriel
13-02-2017, 22:28
"Neprijateljska emigracija."

Ne triba dalje..sve je čovik reka u dvi riči o sebi...putuj..

Da se nadopunim.Barišić možda nije plagijator ali je znanstveno irelevantan i kao takav nije kroj za ministra.Ali licemjerstvo Đikana je u tom da je bio bliski suradnik ministra čije zakone je rušio ustavni sud,čovjeka koji je još lošiji materijal za ministra,močvarnog dizača utega.,Jovančetu je bio prvi ađutant i zbog tog pada njegova floskula o izvrsnosti ..znanstvenik-politikant na kvadrat..

mislim da si ga krivo shvatio. njegov kritičar iz inozemstva sebe naziva "neprijateljska emigracija" jer je bio nepoželjan u Jugi kao što je i sad. Đikić se očito nije potrudio pročitati sve što mu se pisalo pa je krivo povezao.
koji je to znanstvenik u Hrvatskoj relevantan i prihvatio bi posao ministra?

Grunf
13-02-2017, 22:49
Pa ti recimo. :D

crolord
13-02-2017, 22:52
Niti jedan(,osim što se izvjesni profesor gura čini mi se) zato i jest Đikićevo znanstveno vrednovanje neumjesno i čisto licemjerstvo..a za ovo gore , krivo sam shvatio Ostaje da je politikant koji znanstveni autoritet koristi gdje mu nije mjesto i ovo pismo je patetika na- ntu.
Najžešći je đir što je Barišićeva upitnost mila majka nasuprot Dalić i Obuljen..

Puntar2.0
13-02-2017, 23:03
Tu peticiju ce potpisati naravno polticki motivirani ljudi, i na kraju krajeve ce se sprovoditi ono sto Ivica D. kudi, jednosmjerno kritziranje u stranacke svrhe. To je logicno, i to on zna, meni se cini da je njega uhvatila histerija odredjenih krugova u Njemackoj i Kaliforniji, zbog aktualne politicke situacije.

Humphrey
13-02-2017, 23:15
Koja patetika. Znanstvenici i taština,gori su od pevaljki.

Grunf
13-02-2017, 23:16
Da sam ja ugledni znanstvenik tog kalibra, sigurno ne bih dopustio da me udba instrumentalizira za svoje jadne politicke ciljeve rusenja jednog ministra. Kakav to znanstvenik od formata prihvati takvu zadacu ispod svoga ugleda? :nezna

Inkvizitor
14-02-2017, 10:27
Može zvučati kao karikiranje ali ja sam stvarno mislio da je taj Đikić pametniji.

Grunf
14-02-2017, 10:50
Jugomediji na sva zvona trube o tom "odlasku". Index, na forum.hr-u su samo 2 teme o tome. :rofl Otkad su komunjare otišle s vlasti, gospodarstvo raste, vraća se optimizam, ali jugomediji na sve načine žele zadržati depresiju i crnilo. Zadnjih dana pričom o Đikiću žele potaknuti Hrvate na odlazak jer tu "nema života", ak takav "ugledni" znanstvenik odlazi. Ruše hrvatsko gospodarstvo pričom o Agrokoru, srušili mu malo vrijednost na dionicama. Insceniranim suzavcem guraju LGBT agendu itd.

Treba sve to srezati u korijenu. Lupit im porez na šund, ukinuti financiranje protuhrvatskih udruga itd.

Inkvizitor
14-02-2017, 11:06
naravno, čak i s ovako kilavom vlašću Hrvatska je prodisala, bilo je dovoljno samo da je netko ne duši, ne davi, da joj se skinu ruke s nosa i ustiju, pluća instiniktivno prorade..a sad ovi hoće pošto poto opet nam zatvorit dovod zraka.

Ali vlast s njima koketira. Ima li jadnije slike od one gdje MVP silazi niz štenge onog ruševinskog rugla.

Humphrey
14-02-2017, 11:19
Toliko su prozirni da je to smiješno, čim im se dirne u novčanik,makar i neznantno,odmah se aktivira akcija suzavac,akcija depresivni znanstvenik i krene se u stvaranje kaosa.

Meni je drago što Đikić odlazi,šteta za našu znanost,ali ako je to žrtva koju moramo podnijeti da jedan jugoslaven ode onda je trebamo podnijeti sa užitkom.

Problem je što ostali nemaju ni trunke talenta kao on pa oni ne odlaze,oni prosvjeduju.

ZGabriel
14-02-2017, 11:20
kod nas je znanost apstraktan pojam i na sveučilištu.
dok sam ja studirala, tj. radila diplomski, nagledala sam se svega. i svi su protiv ovoga i onoga kad razgovaraju u manjim grupama, ali nitko neće ništa reći naglas.
zato smo tu gdje jesmo. ljudi koji nešto naprave uspiju sistemu unatoč.
najjadnije mi je kad ova partizanska bulumenta krene prosipati pamet i postavi se kao vrhovni sudac. a tko je sve među njima? kakve doktorate su pisali Goldsteini, Holy, Josipović i ostali anonimni genijalci koji su se uvalili na mjesta za koja ni po čemu nisu kvalificirani?
da ne bude da samo pljujem po društvenjacima, evo vam primjera iz mog bivšeg labosa. ambiciozna tehničarka je studirala uz rad i diplomirala. zaposlila se kao asistentica. nakon jedno 10 godina je magistrirala. kad sam ja radial diplomski, ona je pisala doktorat. tj. ona je skupila 3-4 diplomska rada svojih studenata, a tehničarka je to kompilirala u disertaciju. moj šef je jednom rekao da je moj diplomski bolji od nekih doktorata koje je vidio. ali ju je i dalje držao na svom projektu iako žena nema blage veze. šta će s njom, jel, zaposlena je na faksu.
na nastupnom predavanju za docenta sjedio joj je Radman. gospođa doktorica se "zbunila" i predavanje je trajalo cca 20 minuta, umjesto predviđenih 45 ili više.
danas je redovna profesorica. jadni njeni studenti.
pa profesori koji zaposle vlastitu djecu kao asistente i čekaju s mirovinom dok dječica ne doktoriraju da bi ih mogla naslijediti...

ukratko, nije problem navodni plagijat. Barišić je doktorirao na njemačkom, u zemlji s dugom filozofskom tradicijom. pa valjda nekog vraga vrijedi. tko od naših filozofa govori neki strani jezik i u stanju je napisati rad na njemu?
i ne samo oni. gore spomenuta ne zna beknuti engleski. kako očekivati od nje da nešto publicira, čak i kad bi imala rezultate? kako bi ona surađivala sa strancima čak i da dobije priliku?

je li danas bolje? kad vidim imena na svom faksu, čini mi se da nije.

Humphrey
14-02-2017, 11:26
problem nije plagijat,problem je što je to iskorišteno u političke svrhe. TU je bojler dobro postupio,šteta što tako nije stao i iza Hasanbegovića,kojem ništa nisu uspjeli naći,a valjda su mu i vrtićki staž pročešljali.

Kad bi bojler bio Hrvat još bi ga i pohvalio kao sjajnog političara,ali ovako nie me previše briga niti za njega niti za Barišića,a bome ni za Đikića. Kad bi barem svi krenuli za Đikićem.

ZGabriel
14-02-2017, 11:34
problem nije plagijat,problem je što je to iskorišteno u političke svrhe. TU je bojler dobro postupio,šteta što tako nije stao i iza Hasanbegovića,kojem ništa nisu uspjeli naći,a valjda su mu i vrtićki staž pročešljali.

Kad bi bojler bio Hrvat još bi ga i pohvalio kao sjajnog političara,ali ovako nie me previše briga niti za njega niti za Barišića,a bome ni za Đikića. Kad bi barem svi krenuli za Đikićem.

ministar znanosti ne smije biti plagijator. tu se slažem s Đikićem. ni profesori ne bi smjeli biti plagijatori. plagiranje JEST problem. ali tko će pročešljati sve doktorate i radove i vidjeti kako se radi u Hrvatskoj? ovo bi bila dobra prilika za takvu akciju, samo što prosvjednicima nije do raščišćavanja nego do sječe glava.

to što su oni Barišića osudili prije dokazanog plagijata jest politika. i Đikić je to trebao znati.

Plenković nije mogao braniti Hasanbegovića jer ovaj nikad i nije bio njegov izbor. štoviše, mislim da ga je maknuo s guštom jer je Hasanbegović sve što bojler nije. zato si je doveo priju bez obraza i karaktera. ona mu je po guštu.

Grunf
14-02-2017, 12:17
naravno, čak i s ovako kilavom vlašću Hrvatska je prodisala, bilo je dovoljno smao d aje netko ne duši, ne davi, d ajoj se skinu ruek s nosa i ustiju, pluća instiniktivno prorade..a sad ovi hoće pošto poto opet nam zatvorit dovod zraka.

Ali vlast s njima koketira. Ima li jadnije slike od one gdje MVP silazi niz štenge onog ruševinskog rugla.

Slažem se. Za potvrdu moje priče, dovoljno ti je otići na srpske portale poput B92 koji je kao umjereniji, tamo svaki drugi dan idu članci o tome kako ljudi bježe iz Hrvatske. Isti takvi članci onda se plasiraju u našim medijima. Nad nama se provodi medijska agresija i s obzirom da više nemamo Vjesnik, da ne držimo ni pola HRT-a, nemamo adekvatan odgovor.

Sva sreća kaj imamo barem narod, bitno, dnevno i neke manje forume po kojima možemo uzvratiti protuhrvatskoj propagandi koja želi slomiti duh naroda.

Grunf
14-02-2017, 12:20
ministar znanosti ne smije biti plagijator. tu se slažem s Đikićem. ni profesori ne bi smjeli biti plagijatori. plagiranje JEST problem. ali tko će pročešljati sve doktorate i radove i vidjeti kako se radi u Hrvatskoj? ovo bi bila dobra prilika za takvu akciju, samo što prosvjednicima nije do raščišćavanja nego do sječe glava.

to što su oni Barišića osudili prije dokazanog plagijata jest politika. i Đikić je to trebao znati.

Plenković nije mogao braniti Hasanbegovića jer ovaj nikad i nije bio njegov izbor. štoviše, mislim da ga je maknuo s guštom jer je Hasanbegović sve što bojler nije. zato si je doveo priju bez obraza i karaktera. ona mu je po guštu.

Struka je utvrdila da Barišić nije plagijator, ali Đikić je zapeo kao bik na gmajni. Ušao je u političku borbu na strani jugoljevice, izgubio bitku i povrijeđene taštine podvio rep ne samo od političke karijere nego i od znanstvene u Hrvatskoj. Tresak pada s razine ega na razinu pameti je za neke ljude pretežak. :D

mirv
14-02-2017, 13:52
Nema problema za Đikana, naći će već neki safe space u inozemstvu, najvjerojatnije u nekom sanctuary kvartu progresivnih ugnjetenih inženjera iz Somalilanda.

pdv
14-02-2017, 20:21
U cijelom ovom slučaju je najsmješnija činjenica da Đikić odlazi iz RH zbog političkog sukoba jer ne može podnijeti da je ministar plagijator kako on kaže. Super mi je to kako ga ne smeta cijela jedna korumpirana i dobrim dijelom nesposobna akademska zajednica. Niti malo mu ne smetaju tzv. doktori znanosti koji su se uhljebili na sveučilištima i koji objavljuju radove svake prijestupne. Doktori koje ne citira nijedan relevantan svjetski časopis, doktore koji objavljuju radove tako da ucjenjuju mlađe kolege da ih potpisuju na iste jer im se to računa za određene kategorije iako nisu ni sudjelovali u istraživanju, doktore koji ni na koji način nisu doprinijeli znanosti kojom se bave, doktore koji stvaraju debilne studente koji uče po skriptama jer uvijek pitaju ista pitanja, doktore koji ometaju svoje doktorande da dođu do disertacije jer su im konkurencija, doktore koji ni na koji način ne idu u korak s vremenom u kojem žive pa nije rijetkost naići na profesora koji se ne zna služiti računalom, doktore koji zahtijevaju potpunu autonomiju sveučilišta, ali da im država daje plaće i subvencije, doktore koji obavljaju razne funkcije pa ih nema na fakultetu uopće iako se vode kao redoviti profesori, doktore koji svako malo izrađuju namještene studije koje naruči Vlada ili neko ministarstvo i tako peru lovu....sve je to Đikiću ok, ali plagijator je kap koja je prelila čašu tom principijelnom čovjeku. Priče za malu djecu.

skater
15-02-2017, 17:54
U cijelom ovom slučaju je najsmješnija činjenica da Đikić odlazi iz RH zbog političkog sukoba jer ne može podnijeti da je ministar plagijator kako on kaže. Super mi je to kako ga ne smeta cijela jedna korumpirana i dobrim dijelom nesposobna akademska zajednica. Niti malo mu ne smetaju tzv. doktori znanosti koji su se uhljebili na sveučilištima i koji objavljuju radove svake prijestupne. Doktori koje ne citira nijedan relevantan svjetski časopis, doktore koji objavljuju radove tako da ucjenjuju mlađe kolege da ih potpisuju na iste jer im se to računa za određene kategorije iako nisu ni sudjelovali u istraživanju, doktore koji ni na koji način nisu doprinijeli znanosti kojom se bave, doktore koji stvaraju debilne studente koji uče po skriptama jer uvijek pitaju ista pitanja, doktore koji ometaju svoje doktorande da dođu do disertacije jer su im konkurencija, doktore koji ni na koji način ne idu u korak s vremenom u kojem žive pa nije rijetkost naići na profesora koji se ne zna služiti računalom, doktore koji zahtijevaju potpunu autonomiju sveučilišta, ali da im država daje plaće i subvencije, doktore koji obavljaju razne funkcije pa ih nema na fakultetu uopće iako se vode kao redoviti profesori, doktore koji svako malo izrađuju namještene studije koje naruči Vlada ili neko ministarstvo i tako peru lovu....sve je to Đikiću ok, ali plagijator je kap koja je prelila čašu tom principijelnom čovjeku. Priče za malu djecu.

http://www.dnevno.hr/kolumnisti/marcel_holjevac/politicar-ubio-znanstvenika-smeta-li-dikicu-plagiranje-ili-barisic-1000340/

Grunf
04-01-2018, 20:38
Ovaj put zato jer je dr.sc. Igor Stagljar objavil da ce uskoro na Jordanovcu poceti s klinickim ispitivanjem lijeka za rak pluca.

Priopcenje prenosimo u cijelosti:

Jal, jal, jalan sam ja. Najbolji znanstvenik svjetski autoritet sam ja. Ne moze nitko drugi otkriti lijek za rak pored mene. Taj lijek djeluje na samo 2% bolesnika kaj opet znaci da sam ja najbolji, a taj lik nista ne valja. Volim znanost.

Podsjetimo, nakon što je profesor dr. sc. Igor Štagljar najavio kako će na zagrebačkoj Klinici za plućne bolesti Jordanovac ove godine početi kliničko ispitivanje lijeka za rak pluća, oglasio se i znanstvenik Ivan Đikić.

Akademik Đikić kaže kako Štagljar još nije s javnosti podijelio podatke o vrsti i imenu lijeka, a njegovo priopćenje prenosimo u cijelosti: “Svaki napredak u liječenju tumora posljedica je dugotrajnog rada znanstvenika, liječnika i farmaceutskih kompanija te suradnje i profesionalne komunikacije s pacijentima. Taj predani rad i pozitivne rezultate u borbi protiv tumora treba stoga adekvatno vrednovati te činjenično i znanstveno točno prezentirati u javnosti. Oboljeli od tumora s pravom imaju velika očekivanja od znanstvenog progresa. Upravo radi toga senzacionalna najava profesora Igora Štagljara u javnosti o revolucionarnom lijeku protiv tumora pluća ima svoje pozitivno lice i ne tako pozitivno naličje. Pozitivna strana konkretnih vijesti jest da je akademik profesor Miroslav Samaržija javno potvrdio da se lijek nalazi u pripremnim (administrativnim) fazama koje će trajati do ljeta kada bi trebala započeti klinička ispitivanja samo na pacijentima koji imaju mutacije u EGFR (oko 10 osoba u Hrvatskoj). Također je pozitivno da profesor Štagljar ima određene molekularne spoznaje o tom lijeku koji djeluje na stanice tumora pluća u kulturama. Negativni aspekt ove najave jest činjenica da znanstvene rezultate istraživanja tog lijeka profesor Štagljar još uvijek nije objavio ni u jednom znanstvenom časopisu, i posljedično, oni nisu prošli kritičku znanstvenu recenziju. Profesor Štagljar također još nije s javnosti podijelio podatke o vrsti i imenu lijeka, stoga nije poznato radi li se o potpuno novom revolucionarnom lijeku ili o već prije korištenom, ali usavršenom lijeku. Javnost ima pravo znati konkretne činjenice o vrsti i djelovanju lijeka. Ovakva situacija neminovno nameće pitanje javne odgovornosti za senzacionalizam u medijskoj prezentaciji. Bombastične vijesti bez kritičkog propitivanja ne doprinose kvalitetnom informiranju građana nego služe promociji pojedinaca i/ili nekih lobističkih interesa. Zamislite kako se osjećaju oboljeli od tumora pluća kada slušaju emisiju na HRT-u o senzacionalnom lijeku koji je spreman za liječenje tumora pluća, a samo dan nakon toga čuju da će prva klinička istraživanja tog lijeka započeti tek za šest mjeseci i da to nije univerzalni lijek za tumore pluća nego može biti primjenjiv samo u maloj podgrupi pacijenata. Takva medijska prezentacija šteti znanstvenom napretku i, što je posebno pogubno za razvitak društva, vodi k stvaranju nepovjerenja javnosti u znanost i medije.
1. O kakvom se konkretnom lijeku radi? Prema dostupnim podacima, radi se o inhibitoru tirozinskih kinaza koji je već odobren od američke Agencije za hranu i lijekove (FDA) za liječenje tumora. Stoga to nije novi inovativni lijek koji je otkrio profesor Štagljar nego lijek koji ima svoje registrirano ime u farmaceutskoj industriji i pripada većoj grupi lijekova koji se već koriste u liječenju tumora pluća.
2. Sto je konkretno otkrio profesor Štagljar? On je pokazao da jedan od tih inhibitora tirozinskih kinaza može djelovati na tumorske stanice pluća koje imaju trostruke mutacije gena EGFR točnije mutacije EGFR L858R/T790M/C797S. Za detaljniju analizu njegova otkrića treba pričekati s objavom znanstvenih rezultata.
3. Na kojoj vrsti tumora pluća će se vršiti istraživanja na KBC Jordanovac i koliko je pacijenta zahvaćeno takvim tumorom? Radit će se na podvrsti tumora nemalih stanica pluća koje imaju trostruku mutaciju u genu EGFR. Ta podvrsta tumora pluća predstavlja vrlo mali udio (oko 1-2 %) svih vrsta tumora pluća. Trostruka mutacija u genu EGFR pojavljuje se pretežno kod rezistentnih tumora nemalih stanica pluća koji su već bili podvrgnuti liječenju s inhibitorima tirozinskih kinaza.
4. Kako djeluju inhibitori tirozinskih kinaza u liječenju tumora? Inhibitori tirozinskih kinaza kemijski su spojevi koji se reverzibilno ili ireverzibilno vežu za enzimatsku domenu i blokiraju rad tirozinske kinaze. U tumorskim stanicama tirozinske kinaze, poput EGFR-a, često budu amplificirane ili mutirane i imaju povećanu aktivnost koja pridonosi tumorskoj proliferaciji. Inhibitori mogu blokirati takve onkogene signale.
5. Sto možemo očekivati od tirozin-kinaznih inhibitora protiv EGFR-a u klinici? U kliničkoj praksi postoji već oko desetak inhibitora tirozin-kinaznog EGFR-a za liječenje raznih tumora. Njihova djelotvornost očituje se u produljenju života pacijenata tri do 12 mjeseci. Rezultati su dosta limitirani jer tumori vrlo brzo razvijaju rezistenciju na te lijekove stvaranjem mutacija u genu EGFR. Rezistencija se može pojaviti i zbog mutacije PIK3CA i BRAF gena te amplifikacije MET receptora. Stoga se danas sve češće primjenjuje kombinirana terapija raznih kinaznih inhibitora.
6. Zašto je taj inhibitor tirozinskih kinaza tako brzo prošao sva ispitivanja? Taj inhibitor tirozinskih kinaza već je odobren kao lijek i kao takav prošao je sva preliminarna ispitivanja (toksikologija, bioraspoloživost i koncentracije). Stoga korištenje odobrenog lijeka za drugu namjenu, ovaj puta za tretiranje tumora pluća, može započeti brže.

Ovaj članak ima namjeru pridonijeti konstruktivnoj javnoj diskusiji na temelju dostupnih znanstvenih podataka. Svoju karijeru započeo sam na istraživanju tirozinskih kinaza, na čemu sam i doktorirao radeći u laboratoriju profesora Josepha Schlesingera, koji je vodeći svjetski stručnjak u istraživanju inhibitora tirozinskih kinaza. Od tada kontinuirano radim na proteinskim kinazama više od 20 godina. Otvoren sam za javnu raspravu s kolegama znanstvenicima i onkolozima, uključujući i profesora Štagljara, kako bismo javnosti zajednički približili potvrđene i točne podatke o ovoj važnoj temi. Svako otkriće koje pomaže oboljelima od tumora je vrijedno. Ali se takvi rezultati moraju činjenično i bez senzacionalizma medijski prezentirati. Tada će pacijenti znati što mogu konkretno očekivati od novih lijekova te će rasti povjerenje građana u znanost, znanstvenike i medije.
Akademik Ivan Đikić”

Odgovor Stagljara:

“Zahvaljujem prof. Đikiću na njegovoj analizi vezanoj uz najavu našeg lijeka protiv karcinoma pluća. Želim napomenuti da sam u emisiji “U svom Filmu” dobronamjerno najavio pozitivne rezultate naših dugogodišnjih istraživanja u području liječenja karcinoma pluća, a o svemu ostalome ću moći više reći kada mi to bude dopušteno s obzirom na naše patente i prvi u nizu popratnih znanstvenih radova, koji su za sada još uvijek pod embargom. Upravo zbog toga i nisam mogao govoriti o svim detaljima našeg otkrića, te o pojedinostima vezanim uz mehanizam djelovanja našeg lijeka. No, javnost treba znati da se u liječenju tumora protekla dva desetljeća postižu značajni pomaci, te da je zahvaljujući baš ovakvim, postupnim pomacima preživljenje zloćudnih bolesti danas znatno bolje no prije dva ili tri desetljeća.

Na kraju, želim spomenuti da sigurno ne namjeravam biti uvučen u još jednu od medijskih prepirki prof. Đikića, jer se ne želim dodavati u niz hrvatskih znanstvenika s kojima se prof. Đikić medijski sukobljava zbog različitih znanstvenih pogleda. Prof. Đikiću želim puno uspjeha u njegovom znanstvenom radu, a detalje o našem otkriću ću podijeliti s javnosti čim sa svih informacija bude skinut embargo.”

https://narod.hr/hrvatska/stagljar-odgovara-dikicu-ne-namjeravam-biti-uvucen-u-jos-jednu-od-medijskih-prepirki-prof-dikica

Inkvizitor
05-01-2018, 14:33
Taj Đikić izgleda ko Severina znanosti.

Humphrey
05-01-2018, 16:24
Taj Đikić izgleda ko Severina znanosti.

Ne izazivaj sreću,još će i on izbaciti neku snimku,možda iz vremena kad je bio dobar sa onom drugom zvijezdom na našem znanstvenom nebu Radmanom.

juanpablom
05-01-2018, 20:44
Ne izazivaj sreću,još će i on izbaciti neku snimku,možda iz vremena kad je bio dobar sa onom drugom zvijezdom na našem znanstvenom nebu Radmanom.

homofilmić? :D

Grunf
02-03-2018, 14:27
Đikić je toliko velik da se ne može ni ispričati za objede i klevete te štetu koju je nanio Barišiću.

Đikić umjesto isprike nastavlja s napadima na Barišića

Dr. sc. Ivan Đikić očitovao se o odluci Sveučilišta u Augsburgu koje je prijavu koju su on i dr. sc. Jure Zovko podnijeli proglasila neosnovanom potvrđujući ono što je tvrdio i tadašnji ministar obrazovanja prof. dr. sc. Pavo Barišić.

Sveučilište u Augsburgu: ‘Pavo Barišić nije samoga sebe plagirao’ – hoće li se HNS ispričati?

Đikić umjesto javne isprike nastavlja napadati prof. Barišića. Priznaje zaključke Sveučilišta u Augsburgu da je dokotrat prof. Barišića u skladu sa znanstvenim standardima vremena kad ga je pisao, a onda opet tvrdi da nije u skladu sa današnjim znanstvenim standardima.

Svakome je jasno da ne može biti odgovornost prof. Barišića, odnosno, otvara se pitanje – misle li dr. sc. Đikić i dr. sc. Zovko da treba osporiti sve doktorate koji su napisani sukladno standardima vremena kad su rađeni, a ne današnjim standardima?

Napisao je čak i pismo puno gorčine i suza. :cry

Dopis dr. Đikića prenosimo u cijelosti:

“Odbor za doktorske disertacije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Augsburgu (AU) potvrdio je nekoliko greška u disertaciji prof. Barišića no AU ne misli poduzimati dalje korake i oduzimati doktorat.

Važno je da je taj odbor potvrdio formalne greške koje smo naveli u našoj prijavi:

1. Odbor nas je informirao da doktorska teza koju je prof. Barišić javno objavio 1992. u knjizi ne odgovara njegovom doktoratu koji je ostavljen na Augsburg Sveučilištu 1988. godine. To je novost i za nas, jer nitko ne može doći do originalnog doktorata prof. Barišića. Doktorat prof. Barišića na Augsburg Sveučilištu nije deponiran javno u knjižnici tako da znanstvenici još uvijek na mogu pročitati njegov izvoran doktorski rad.

2. Četiri poglavlja doktorata prevedena su iz hrvatskih izvora (objavljenih radova) na njemački jezik, uvrštena u doktorat i nisu nigdje citirana. Oni shvaćaju da to nije znanstveno korektno gledajući s današnje strane no ne smatraju da je to dovoljna greška jer je s time bio upoznat njegov mentor (koji je u međuvremenu umro), a koji je to kao u to vrijeme i odobrio. Naravno da je to danas potpuno neprihvatljivo sa strane znanstvene čestitosti od strane mentora i doktoranda.

3. Vrlo važno je da je potvrđeno je da je dio magisterija preveden s hrvatskog na njemački i također nigdje nije citiran. Izgovor AU je da je taj dio samo manji dio njegovog magisterija. Što je također neprihvatljivo sa stanovišta znanstvene čestitosti jer i taj manji dio je korištenje istog teksta za obranu i magisterija i doktorata, tj. stjecanje dvije titule za isti dio teksta.

4. Također su izjavili da prof. Barišić nije trebao citirati ime prevoditelja s hrvatskog na njemački. Odbor smatra da to nije greška, jer su prevedene njegove riječi točno. No iz današnje perspektive to je neprihvatljivo, jer se smatra da je doktorat pisan osobno od pojedinca, a ne preveden od prevoditelja. Ako je prevoditelj to radio onda se treba navesti ime prevoditelja, a ne davati dojam da je on to sam pisao na njemačkom jeziku.

AU je utvrdio te greške, no smatra da prof. Barišić usprkos svim tim nedostatcima, nije napravio dovoljno velike znanstvene greške za formalno oduzimanje doktorata s obzirom na tadašnje uvjete izrade doktorata.

Osobno sam zadovoljan da su potvrđene činjenice koje smo naveli o pisanju doktorata. Prihvaćam službenu odluku Augsburg Sveučilišta da te greške nisu za njihove standarde dovoljne za dalje mjere oduzimanja doktorata i ne želim ulaziti u razloge njihove odluke.

Također sam sretan da je Augsburg Sveučilište eksplicitno navelo da napravljene greške u izradi doktorata prof. Barišića se iz današnje perspektive smatraju neprihvatljivim pogreškama u pisanju disertacije tj. da ne prate standarde DFG-a za znanstvenu čestitost. Osim toga potvrdili su sve ono što smo napisali kao utvrđene nedostatke u pisanju doktorata.

To apsolutno demantira izjave prof. Barišića da nije napravio nikakve greške u izradi svoje disertacije. I također ukazuje da su se standardi promijenili i da se današnji političari u 21. stoljeću, posebno ministri obrazovanja, moraju ponašati skladno najvišim kriterijima znanstvene čestitosti, te biti odgovorni, činjenični i samokritični o svojim radovima koji su pisani prije nekoliko desetljeća. Ministar obrazovanja mora biti primjer znanstvene čestitosti za cijelu vertikalu obrazovanja i znanosti”, napisao je Đikić.

https://narod.hr/hrvatska/dikic-umjesto-isprike-nastavlja-s-napadima-barisica