PDA

Pogledaj Full Version : Ponovni dolazak

pdv
20-10-2016, 14:28
Ne znam jeste li vidjeli ovaj video, ali riječ je o video koji je snimljen u Jeruzalemu. Na nebu stoji nekakv oblak u obliku kruga, a u pozadini se čuju kao nekakve trube, neka muzika. Mnogi građani kažu da zvuk dolazi baš s nebesa. Neki su počeli pričati kako je riječ o posljednjim trenutcima prije dolaska Krista, neki misle kako su ovo nekakva upozorenja, neki misle kako je sve mašte itd.

Pa što vi mislite o navedenom video? Neka obmana ili ima tu nešto? No, bez obzira na to jel' istina ili laž...bojite li se kraja? Nekakve apokalipse, jel' vas strah smrti? Ako želite možemo u ovoj temi pričati malo o smrti, prolaznosti života, težnji da budemo bolji za života itd.

http://www.youtube.com/watch?v=F06QKIzcB74

"U posljednje dane, govori Bog: Izlit ću Duha svoga na svako tijelo i proricat će vaši sinovi i kćeri, vaši će mladići gledati viđenja, a starci vaši sne sanjati. Čak ću i na sluge i sluškinje svoje izliti Duha svojeg u dane one i proricat će. Pokazat ću čudesa na nebu gore i znamenja na zemlji dolje, krv i oganj i stupove dima. Sunce će se prometnut u tminu, a mjesec u krv prije nego svane Dan Gospodnji velik i slavan. I tko god prizove ime Gospodnje bit će spašen. (Djela apostolska 2,17-21)

A onaj dan i onaj čas ne zna nitko, ni anđeli na nebu ni Sin, nego samo Otac. (Marko 13,32)

franjevac
20-10-2016, 17:13
koji se to hrvat danas boji smrti kada on ni ne živi
negdje nekad sam pročitao da je pravi pakao na zemlji i u svijesti čovjeka svidjelo mi se to
e ako je tome tako onda rođenjem kao hrvat proživljavaš onaj najgori stupanj
bolje ti se rodit kao otirač
al eto zato nas gore čeka ogromna nagrada :D

ZGabriel
20-10-2016, 18:53
smrti se ne bojim, jer vjerujem u život vječni. malo me frka :zubo nedajbože teške bolesti. imam nultu toleranciju na fizičku bol. :cry

Grunf
20-10-2016, 19:18
Posljednji trenuci budu malo zesci od ovoga i brze se odvijali. Uzdam se u Bozju milost kao gresnik i zahvaljujem mu sto je strpljiv i odgada posljednje dane kako bi nam dao priliku da se svi spasimo. :)

pdv
20-10-2016, 20:34
Ni ja se ne bojim smrti, mislim da je trenutak kada se spajaš sa vječnosti nešto najljepše što čovjek tj. njegova duša može osjetiti. Kao i većina ljudi bojim se one fizičke boli ili neke teže bolesti, ali opet sve se može izgurati nekako uz vjeru.

Franjevac, sviđa mi se ta misao kako je pakao u svijesti čovjeka. Svi mi sami sebi stvorimo neke lude misli i tako sami sebe znamo unesrećiti.

Kaj vam se čini od videa? Ja mislim da je fake ;) Mislim da božje trube ljepše zvuče :kez

Dobri Pastir
20-10-2016, 20:39
Posljednji trenuci budu malo zesci od ovoga i brze se odvijali. Uzdam se u Bozju milost kao gresnik i zahvaljujem mu sto je strpljiv i odgada posljednje dane kako bi nam dao priliku da se svi spasimo. :)

Lijepo napisano. Moram te pohvalit.

pdv
20-10-2016, 20:51
Lijepo napisano. Moram te pohvalit.

Stvarno je kraj svita kad Ljuti hvali Grunfa :shlag

ZGabriel
20-10-2016, 21:18
Nakon običnog i mirnog života našla se na Posljednjem sudu…

Nakon običnog i mirnog života, umrla je neka žena i brzo se našla u dugom redu ljudi koji su polako pristupali Vrhovnom sucu. Što mu se više primicala, sve je razgovjetnije razabirala Gospodinove riječi…

Tako je čula kako Gospodin govori jednom čovjeku:

“Ti si mi pritekao u pomoć kad sam stradao u prometnoj nesreći, odvezao si me u bolnicu. Uđi sad u moj raj.”

Malo zatim govorio je nekom drugom:

“Ti si udovici pozajmio novac i nisi tražio kamate, dođi sada po svoju vječnu nagradu.”

A nekom drugom je bilo rečeno:

“Ti si besplatno obavljao teške kirurške zahvate, pomažući mi tako da mnogima vratim nadu. Uđi sad u moje kraljevstvo.”

I tako dalje. Jadna žena postade jako zabrinuta, jer, koliko god se trudila, nije se uspjela sjetiti ni jednog posebno važnog dobrog djela u svom životu. Pokuša izaći iz reda da bi u miru razmislila, ali to uopće ne bijaše moguće. Nasmiješeni ali odlučni anđeo nije dopuštao nikomu da napusti dugi red. Kad je došla pred Gospodina, srce joj poče jako lupati od straha. U taj čas On je pogleda s osmijehom.

“Ti si mi peglala košulje… Uđi u moju radost.”

Bruno Ferrero

franjevac
20-10-2016, 21:35
Ni ja se ne bojim smrti, mislim da je trenutak kada se spajaš sa vječnosti nešto najljepše što čovjek tj. njegova duša može osjetiti. Kao i većina ljudi bojim se one fizičke boli ili neke teže bolesti, ali opet sve se može izgurati nekako uz vjeru.

Franjevac, sviđa mi se ta misao kako je pakao u svijesti čovjeka. Svi mi sami sebi stvorimo neke lude misli i tako sami sebe znamo unesrećiti.

Kaj vam se čini od videa? Ja mislim da je fake ;) Mislim da božje trube ljepše zvuče :kez

svijest oblikuju i vanjski utjecaji i postupci
pa tako imamo o zavisnosti postupka i one krugove,stupnjeve patnje
najgore je izdajicama,mogu zamisliti kako je sada vasi :D bar se nadam da se živ ždere zbog toga

u pakao kao mjesto ni u zadnji dolazak baš ni ne vjerujem
a ni ne razmišljam o tome možda kad budem stariji ili bolesniji
ono što sam primjetio da je dosta interesantnih povijesnih likova završilo u njemu
neke koje bi da sam bog stavio u raj i intervjuirao :D

pdv
20-10-2016, 21:40
svijest oblikuju i vanjski utjecaji i postupci
pa tako imamo o zavisnosti postupka i one krugove,stupnjeve patnje
najgore je izdajicama,mogu zamisliti kako je sada vasi :D bar se nadam da se živ ždere zbog toga

u pakao kao mjesto ni u zadnji dolazak baš ni ne vjerujem
a ni ne razmišljam o tome možda kad budem stariji ili bolesniji
ono što sam primjetio da je dosta interesantnih povijesnih likova završilo u njemu
neke koje bi da sam bog stavio u raj i intervjuirao :D

Pa zapravo najviše samo sebi mi oblikujemo svijest. Bez obzira na vanjske postupke ljudi si često stvore neke lude fiksacije u glavi. Dozvole strahu i beznađu da ih obuzmu, a samo bi se trebali prepustiti vjeri jer nam je obećano da je Bog uvijek uz nas. Treba samo povjerovati i ne truditi se kao konj ići sam već prihvatiti božju milost. Ali, to je najteže jer lomi tebe kao čovjeka koji uvijek misliš da sve sam i najbolje znaš.

Što se tiče pakla...pa i ja o tome još formiram mišljenje i općenito imam dosta nejasnoća, ali vjerujem da će mi odgovori na ta pitanja dođi kada budem spremna za njih.

franjevac
20-10-2016, 21:50
Pa zapravo najviše samo sebi mi oblikujemo svijest. Bez obzira na vanjske postupke ljudi si često stvore neke lude fiksacije u glavi. Dozvole strahu i beznađu da ih obuzmu, a samo bi se trebali prepustiti vjeri jer nam je obećano da je Bog uvijek uz nas. Treba samo povjerovati i ne truditi se kao konj ići sam već prihvatiti božju milost. Ali, to je najteže jer lomi tebe kao čovjeka koji uvijek misliš da sve sam i najbolje znaš.

Što se tiče pakla...pa i ja o tome još formiram mišljenje i općenito imam dosta nejasnoća, ali vjerujem da će mi odgovori na ta pitanja dođi kada budem spremna za njih.

je tu si u pravu često za te ljude znamo reći da su besramnici
a imamo i kompleksaša da navedem samo one negativne pojave
"božja milost" ne razumijem daj nekakav primjer

ZGabriel
20-10-2016, 21:54
franjevac a ne vjeruje u Drugi dolazak...ccc

pdv
20-10-2016, 22:01
je tu si u pravu često za te ljude znamo reći da su besramnici
a imamo i kompleksaša da navedem samo one negativne pojave
"božja milost" ne razumijem daj nekakav primjer

Pa božja milost je sama ljubav Boga prema čovjeku kojeg je stvorio na svoju sliku. Najviše se očituje u spasenju svih naših grijeha kao i u milosrđu Boga koji nam oprašta grijehe bez obzira što činimo ako se iskreno popravimo. Ne znam na koji točan primjer misliš? Npr. slično je, ali ni približno isto kada majka voli svoje dijete i često se kaže da ne može dijete pogriješiti koliko mama može oprostiti. Tako je i s Bogom. Bez obzira na sve naše nesavršenosti on nas voli i njegova ljubav je neupitna, a samo je na nama hoćemo li otvoriti srce za tu ljubav. Tako nekako ja to vidim.

franjevac
20-10-2016, 22:05
franjevac a ne vjeruje u Drugi dolazak...ccc

svi imamo krizu vjere siguran sam da i neke pape nisu vjerovale u Boga

franjevac
20-10-2016, 22:12
Pa božja milost je sama ljubav Boga prema čovjeku kojeg je stvorio na svoju sliku. Najviše se očituje u spasenju svih naših grijeha kao i u milosrđu Boga koji nam oprašta grijehe bez obzira što činimo ako se iskreno popravimo. Ne znam na koji točan primjer misliš? Npr. slično je, ali ni približno isto kada majka voli svoje dijete i često se kaže da ne može dijete pogriješiti koliko mama može oprostiti. Tako je i s Bogom. Bez obzira na sve naše nesavršenosti on nas voli i njegova ljubav je neupitna, a samo je na nama hoćemo li otvoriti srce za tu ljubav. Tako nekako ja to vidim.

ako sam te shvatio božja milost je osjećaj kada njegovu ljubav osjetimo
a taj osjećaj je -------

pdv
20-10-2016, 22:29
a taj osjećaj je -------

Pa da, kaže se, božjom milosti možemo osjetiti i njegovu ljubav. Odnosno, sve je u životu posljedica božje milosti. I to da ti vjera daje snagu, i hrabrosti i poniznosti...sve je to u božjoj milosti. Taj osjećaj svako za sebe mora osjetiti. Mislim da se ne treba opterećivati s tim osjetiš li ti to na pravi način ili si samo katolik po tradiciji. Bitno je činiti dobra djela i tako duhovno rasti. Treba ići skalu po skalu i tako se penjati do Boga. Ne vjerujem da se može s prve skale odmah na zadnju skočiti i zato nekada pomislimo da nema Boga pa ne vjerujemo ili sumnjamo.

Picaferaj
20-10-2016, 22:41
Vidio sam ovaj video prije par tjedana kao i još jedan istog fenomena ali snimljeno iz drugog kuta pa nije nikakva prevara u smislu.. šta ja znam..digitalnih efekata. Sad, jel to rijetki prirodni fenomen, božji signal sa nebesa ili produkt neke tajne tehnologije...pojma nemam.

A je, smrti se ne bojim jer znam da smrti u najstvarnijoj stavrnosti nema. Al' ju na nivou ove stvarnosti preferiram bez ikakvih bolova i patnje. :)

Komari
20-10-2016, 22:47
a taj osjećaj je -------

Osjećaj potpunog mira i spokoja bez obzira šta oko tebe vrti elninjo.
Osjećaj one unutarnje sreće bez obzira što ti se događaju loše stvari, ono pere te tuga, ali duboko u sebi si sretan i zadovoljan.
Pa je time dupli osjećaj kad se lipe stvari događaju.

.

.

franjevac
20-10-2016, 23:00
Osjećaj potpunog mira i spokoja bez obzira šta oko tebe vrti elninjo.
Osjećaj one unutarnje sreće bez obzira što ti se događaju loše stvari, ono pere te tuga, ali duboko u sebi si sretan i zadovoljan.
Pa je time dupli osjećaj kad se lipe stvari događaju.

.

.

imao sam takvo iskustvo
bio sam na misi običan dan je bio ja i 25 m od mene dvije babe i svećenik
trajao je 3-4 dana i nikada više tako nešto nisam doživio
volim i sad povremeno otići običnim danom na misu
i sam taj ambijent prazne crkve mi je lijep čak i taj osjećaj kao da bi se pojavio
al završi čim izađem iz crkve

Komari
20-10-2016, 23:05
imao sam takvo iskustvo
bio sam na misi običan dan je bio ja i 25 m od mene dvije babe i svećenik
trajao je 3-4 dana i nikada više tako nešto nisam doživio
volim i sad povremeno otići običnim danom na misu
i sam taj ambijent prazne crkve mi je lijep čak i taj osjećaj kao da bi se pojavio
al završi čim izađem iz crkve

:(

Ja se 90 posto vrimena tako osjećam..

...

franjevac
20-10-2016, 23:10
:(

Ja se 90 posto vrimena tako osjećam..

...

a ovih 10 posto

pdv
20-10-2016, 23:11
Ja nekad osjećam mir i sreću jer u srcu znam da će sve biti dobro. Ali, nekad pokleknem i obuzme me osjećaj straha i sumnje.

Komari
20-10-2016, 23:15
a ovih 10 posto

Ovih deset posto su oni momenti kad mi padne mark na oči, al ujutro opet na staro, ono malo oladiš
Bitno je ne izgubit sebe

pdv
21-10-2016, 13:02
Vidio sam ovaj video prije par tjedana kao i još jedan istog fenomena ali snimljeno iz drugog kuta pa nije nikakva prevara u smislu.. šta ja znam..digitalnih efekata. Sad, jel to rijetki prirodni fenomen, božji signal sa nebesa ili produkt neke tajne tehnologije...pojma nemam.

A je, smrti se ne bojim jer znam da smrti u najstvarnijoj stavrnosti nema. Al' ju na nivou ove stvarnosti preferiram bez ikakvih bolova i patnje. :)

Da, ima još tih videa. Kažu da je dosta građana to snimalo i da iz svih dijelova grada izgleda i zvuči isto.Sad, kao što i sam kažeš, tko će znati što je. Nemam ni ja pojma vjerujem li uopće u taj video, ali opet možda i jest istina u vidu nekog božanskog signala.

Možeš objasniti ovu zadnju rečenicu? Misliš kao da u najstvarnijoj stvarnosti zapravo idemo u život vječni, a u ovoj da smrt nije bolna?

Grunf
22-10-2016, 17:01
Ovih deset posto su oni momenti kad mi padne mark na oči, al ujutro opet na staro, ono malo oladiš
Bitno je ne izgubit sebe

I u tih 10 posto vrimena dojdes na forum. Ajd dojdi kad ti je onih 90 posto vrimena. :kez

pdv
22-10-2016, 17:05
I u tih 10 posto vrimena dojdes na forum. Ajd dojdi kad ti je onih 90 posto vrimena. :kez

:rofl

kaj komari ostaje na ove opservacije nego da te bije ;)

Grunf
22-10-2016, 17:11
Treba ljubiti bliznjega svoga. :P

Komari
23-10-2016, 23:11
Treba ljubiti bliznjega svoga. :P
Nemoj da te "poljubin" kad san u ovih 10 posto fazi
:kava

Komari
24-10-2016, 12:40
http://static.ijreview.com/wp-content/uploads/2014/05/tumblr_lozf6kRwPw1qbrxs2o1_500.gif

pdv
24-10-2016, 21:58
ahahahah :x

Grunf
24-10-2016, 22:19
Komari me zeli strasno ljubiti. Nist novoga, ali tema je o necem drugom. :D

franjevac
26-10-2016, 18:39
Ja nekad osjećam mir i sreću jer u srcu znam da će sve biti dobro. Ali, nekad pokleknem i obuzme me osjećaj straha i sumnje.

da pitam tebe i ostale
koliko na vaše ponašanje utječe strah od moguće kazne,trgujete li sa bogom
ili činite dobro jer ste takvi dobri :D

Komari
26-10-2016, 18:42
da pitam tebe i ostale

Ja se konstantno svađam i prepirem s njim

ko dite s ćaćom..mislim bar sam ja takvo dite bile,
:D

A onoga koga tira strah i tko kalkulira i tko radi bilo što iz ta dva razloga, i razloga percepcije, ne zna šta je vjera niti zna tko je Bog.

Inača sam mišljenja da razlozi zbog kojih nešto radiš u životu, su obično i razlozi kako se ponašaš spram Boga.
Tu je to negdi.

A di nema srca i ljubavi... pa rečeno je već nešto o tome.

franjevac
26-10-2016, 18:48

ti si imala tolerantnog ćaću :D
ja naučio šutit i slušat a kasnije pravit se gluh i radit po svom :D

Komari
26-10-2016, 18:51
ti si imala tolerantnog ćaću :D
ja naučio šutit i slušat a kasnije pravit se gluh i radit po svom :D

Nije nego mene kazna nikad nije zanimala, znala sam da će uslijedit al to je cijena bila

Ja bi svome i najavila "akciju", tako da ima vrimena smislit kaznu.

Uvik se igralo otvorenih karata. Ne mutno

franjevac
26-10-2016, 18:58
Nije nego mene kazna nikad nije zanimala, znala sam da će uslijedit al to je cijena bila

Ja bi svome i najavila "akciju", tako da ima vrimena smislit kaznu.

Uvik se igralo otvorenih karata. Ne mutno

drugačiji režimi drugačije kazne
lako ti se kurčit u demokraciji :D

Komari
26-10-2016, 19:04
drugačiji režimi drugačije kazne
lako ti se kurčit u demokraciji :D

Koja demokracija?
Pa moj je ćaća na prvim informacijama u školi reka profama da me slobodno zašamaraju ako triba.

:kez

franjevac
26-10-2016, 20:02

A onoga koga tira strah i tko kalkulira i tko radi bilo što iz ta dva razloga, i razloga percepcije, ne zna šta je vjera niti zna tko je Bog.

Inača sam mišljenja da razlozi zbog kojih nešto radiš u životu, su obično i razlozi kako se ponašaš spram Boga.
Tu je to negdi.

A di nema srca i ljubavi... pa rečeno je već nešto o tome.

srce i ljubav a dodao bi i zdrav razum se ponekad da ne kažem gotovo uvijek kosi sa kršćanstvom
pitanje osvete recimo ubio bi nekoga onako od srca
ali ne možeš jer kršćanstvo kaže oprosti :D i ne samo to nego i ljubi neprijatelja svog
nije to toliko jednostavno
za bit istinski kršćanin moraš biti predodređen,bolestan i slab u očima svijeta

Komari
26-10-2016, 20:19
srce i ljubav a dodao bi i zdrav razum se ponekad da ne kažem gotovo uvijek kosi sa kršćanstvom
pitanje osvete recimo ubio bi nekoga onako od srca
ali ne možeš jer kršćanstvo kaže oprosti :D i ne samo to nego i ljubi neprijatelja svog
nije to toliko jednostavno
za bit istinski kršćanin moraš biti predodređen,bolestan i slab u očima svijeta

Je li tebi jasno da je cila naša vjera u srcu i ljubavi?
Sve što se radi isključivo razumski je obično kalkuliranje u stilu "šta ja imam od toga" i vodi nužnu u sebičnost i činjenje zla drugome ili nečinjenje drugome dobra.
Razumski da je Isus postupao, mi danas za kršćanstvo ne bi ni znali, jer ne bi postojalo.
Ratum bi ti u pustinji rekao .. prihvati što ti nudi jer ćeš inače izginut.
I 90 posto današnjih ljudi se vodi time.

Naobećavat će svašta, lagat, obmanjivat, izdavat se za nešto što nisu dok imaju koristi, a u momentu kad naslute itimalo naznaka da bi morali podmetnut svoja leđa, podnijet neku žrtvu i promit možda koji udarac ili prezren pogled , bez problema će se odreć onoga kome se do jučer kleo, pa i izdat.

Srce ne poznaje kalkulacija.

ZGabriel
26-10-2016, 20:27

s Bogom se ne trguje. amen.
ako napraviš nešto loše, a svjestan si da je loše...platit ćeš, kad-tad.
ako ideš preko sebe i napraviš nešto dobro, nisi učinio ništa posebno, samo ono što se očekuje od tebe.
kako god okreneš, jedina nada nam je Božje milosrđe.

Grunf
26-10-2016, 20:41
Ja se konstantno svađam i prepirem s njim...

A s kim se ti ne svadas? :D

Komari
26-10-2016, 20:43

Sa sobom sam u potpunoj ravnoteži miru i razumijevanju..

što je najbitnije

:kava

Grunf
26-10-2016, 20:53

Tko je brigom svome uzrastu dodao makar i lakat? Ne brini se kaj ces jesti i piti ili cime odjenuti. Zna dragi Bog da nam je sve to potrebno. Trazi najprije kraljevstvo nebesko i ostalo ce ti se nadodati.

Cijeli dio je u Matejevom evandelju, 6. poglavlje.

ZGabriel
26-10-2016, 20:55

sa ženama. :D

franjevac
26-10-2016, 21:05
Je li tebi jasno da je cila naša vjera u srcu i ljubavi?
Sve što se radi isključivo razumski je obično kalkuliranje u stilu "šta ja imam od toga" i vodi nužnu u sebičnost i činjenje zla drugome ili nečinjenje drugome dobra.
Razumski da je Isus postupao, mi danas za kršćanstvo ne bi ni znali, jer ne bi postojalo.
Ratum bi ti u pustinji rekao .. prihvati što ti nudi jer ćeš inače izginut.
I 90 posto današnjih ljudi se vodi time.

Naobećavat će svašta, lagat, obmanjivat, izdavat se za nešto što nisu dok imaju koristi, a u momentu kad naslute itimalo naznaka da bi morali podmetnut svoja leđa, podnijet neku žrtvu i promit možda koji udarac ili prezren pogled , bez problema će se odreć onoga kome se do jučer kleo, pa i izdat.

Srce ne poznaje kalkulacija.

ali srce nije ograničeno samo na ljubav nego i mržnju
kršćanstvo osim toga ima svoja pravila,zakone,svoj moral
samo taj moral kad bi primjenjivali do slova
društvo,države ne bi bile sposobne da se brane npr.
mogla bi mjesto isusa i kršćanbstva stavit komuniste i lenjina,naše branitelje i tuđmana
u smislu da su i jedni i drugi postupali nesebično i žrtvujući se
umirali uzvicima živio isus , živio staljin,živjela hrvatska itd
ali o tome ja nisam govorio nego o kršćanskom moralu i kršćanskom tipu čovjeka
i kako on da bi bio vjerodostojan mora ići kontra srca i zdravog razuma

franjevac
26-10-2016, 21:08
komari i ostali šta osjećate u svome srcu prema ljudima odgovornima za hudu jamu

Komari
26-10-2016, 21:15
@franjevac
Mržnja dolazi iz razuma većinom.
Kad je onomad Kain ubio Abela , kad ga je zamrzio, ta mržnja je poljedica razumskog kalkuliranja - i neimanja ljubavi.

Evanđelje kaže
Oprošteni ti je mnogo jer si ljubila mnogo
kad ljubavi ne bih imao bio bi...
itd itd
pa imaš prispodobu o vinogradu

i tak

srce je čisto, al ga um truje ili ga oplemenjuje.

Komari
26-10-2016, 21:18
komari i ostali šta osjećate u svome srcu prema ljudima odgovornima za hudu jamu

Ja gađenje, a pomalo i žaljenje

ZGabriel
26-10-2016, 21:19

sažaljenje. jer kad budu plaćali za svoje zločine, ne bih im bila u koži.

franjevac
26-10-2016, 21:19
s Bogom se ne trguje. amen.
ako napraviš nešto loše, a svjestan si da je loše...platit ćeš, kad-tad.
ako ideš preko sebe i napraviš nešto dobro, nisi učinio ništa posebno, samo ono što se očekuje od tebe.
kako god okreneš, jedina nada nam je Božje milosrđe.

bog je židov s njim ne vrijedi trgovat bolje mu je odmah sav novac dat :D

ZGabriel
26-10-2016, 21:21
bog je židov s njim ne vrijedi trgovat bolje mu je odmah sav novac dat :D

Židovi su oni koji su na Božjoj strani.
počni učit hebrejski. :zubo

franjevac
26-10-2016, 21:28
sažaljenje. jer kad budu plaćali za svoje zločine, ne bih im bila u koži.

to nijekršćanski jer je to također osjećaj osvete
samo ga nećemo mi osobno napravit nego bog mjesto nas

ZGabriel
26-10-2016, 21:33
to nijekršćanski jer je to također osjećaj osvete
samo ga nećemo mi osobno napravit nego bog mjesto nas

pa ja im se ne želim osvećivati. osveta je moja, kaže Bog. ja samo mogu zamisliti kako će platiti.

franjevac
26-10-2016, 21:40
@franjevac
Mržnja dolazi iz razuma većinom.
Kad je onomad Kain ubio Abela , kad ga je zamrzio, ta mržnja je poljedica razumskog kalkuliranja - i neimanja ljubavi.

Evanđelje kaže
Oprošteni ti je mnogo jer si ljubila mnogo
kad ljubavi ne bih imao bio bi...
itd itd
pa imaš prispodobu o vinogradu

i tak

srce je čisto, al ga um truje ili ga oplemenjuje.

primjer
neko ti je silovao majku ili kćer ili ženu izašao je iz zatvora nakon 3 godine
u prilici si da mu dođeš na kućnu adresu
šta ćeš uraditi
a)ubit ću ga
b)doći ću mu na adresu zagrlit ga i oprostit mu
ko od ovih dvoje se ponio kršćanski i dal ovaj što se nije ponio kršćanski mrzi svoju obitelj dal on malo voli

franjevac
26-10-2016, 21:44
pa ja im se ne želim osvećivati. osveta je moja, kaže Bog. ja samo mogu zamisliti kako će platiti.

dal to kaže bog ili ljudi slični nama koji nisu bili u poziciji da se osvećuju pa su osvetu prepustili bogu

Komari
26-10-2016, 21:46
primjer
šta ćeš uraditi
a)ubit ću ga
ko od ovih dvoje se ponio kršćanski i dal ovaj što se nije ponio kršćanski mrzi svoju obitelj dal on malo voli

Neću ni jedno.
Niti mi vjera nalaže da ikome idem na vrata, ni da na sva zvona razglasujem šta mi je na srcu. Niti mi nalaže opraštanje pod moranje.
Opraštanje inače nije poradi drugoga, već poradi sebe..

Tako da ne kužim pitanje tko se kršćanskije ponio.

rekla bi ni jedan se nije ponio kršćanski
jednoga je gonila osveta, drugog licemjernost

ZGabriel
26-10-2016, 21:55
dal to kaže bog ili ljudi slični nama koji nisu bili u poziciji da se osvećuju pa su osvetu prepustili bogu

Ne osvećujte se, ljubljeni, nego dajte mjesta Božjem gnjevu. Ta pisano je: Moja je odmazda, ja ću je vratiti, veli Gospodin.
Naprotiv: Ako je gladan neprijatelj tvoj, nahrani ga, i ako je žedan, napoj ga! Činiš li tako, ugljevlje mu ražareno zgrćeš na glavu.
Ne daj se pobijediti zlom, nego dobrim svladavaj zlo.

Rim 12: 19-21

franjevac
26-10-2016, 22:05
Neću ni jedno.
Niti mi vjera nalaže da ikome idem na vrata, ni da na sva zvona razglasujem šta mi je na srcu. Niti mi nalaže opraštanje pod moranje.
Opraštanje inače nije poradi drugoga, već poradi sebe..

Tako da ne kužim pitanje tko se kršćanskije ponio.

rekla bi ni jedan se nije ponio kršćanski
jednoga je gonila osveta, drugog licemjernost

e vidiš ja sam to drugačije razumio možda i zbog različite rodne :D perspektive
ovoaj koji je išao ubit nije poticala samo osveta nego i ljubav prema svome
a drugi koji je išao oprostit mi je kao i većini zdravih ljudi neshvatljiv i od takvih bi nam se izvrtao želudac
ali on jest postupio kršćanski jer kršćanski je oprostit i ljubiti svoje neprijatelje kao i okretati obraz

franjevac
26-10-2016, 22:07
Ne osvećujte se, ljubljeni, nego dajte mjesta Božjem gnjevu. Ta pisano je: Moja je odmazda, ja ću je vratiti, veli Gospodin.
Naprotiv: Ako je gladan neprijatelj tvoj, nahrani ga, i ako je žedan, napoj ga! Činiš li tako, ugljevlje mu ražareno zgrćeš na glavu.
Ne daj se pobijediti zlom, nego dobrim svladavaj zlo.

Rim 12: 19-21

sad to primjeni u praksi :D
i da to bude oblik ponašanja jedne zajednice koliko bi ona trajala
da ne govorim koliko se samo mržnje može osjetit u ovom kratkom odlomku
tako je i moja pokojna baba klela :D

ZGabriel
26-10-2016, 22:12
sad to primjeni u praksi :D
i da to bude oblik ponašanja jedne zajednice koliko bi ona trajala
da ne govorim koliko se samo mržnje može osjetit u ovom kratkom odlomku
tako je i moja pokojna baba klela :D

promijeni nick.

Komari
26-10-2016, 22:17
e vidiš ja sam to drugačije razumio možda i zbog različite rodne :D perspektive
ovoaj koji je išao ubit nije poticala samo osveta nego i ljubav prema svome
a drugi koji je išao oprostit mi je kao i većini zdravih ljudi neshvatljiv i od takvih bi nam se izvrtao želudac
ali on jest postupio kršćanski jer kršćanski je oprostit i ljubiti svoje neprijatelje kao i okretati obraz

svašta.. ajde da i to čujem da ljubav potiče na osvetu..:rofl

i kao što ti rekoh
oprost nije poradi drugoga nego poradi sebe i oprostit ne znači da ideš nekom na vrata i javno obznanjuješ.
Oprost je stvar osobna i dolazi iz srca a ne zato što je to kršćanski pa se eto mora.. dakle nije stvar razuma.

ti moram priznat dobro promašuje bit vjere, oprosta itd

franjevac
26-10-2016, 22:24
promijeni nick.

mi hrvati franjevce ne volimo toliko zbog kršćanstva koliko zbog njihovog nacionalizma
kao i žrtve koju su bili spremni dati za hrvatski narod
često su se naši neprijatelji baš na njima najžešće "svetili"

ZGabriel
26-10-2016, 22:37
mi hrvati franjevce ne volimo toliko zbog kršćanstva koliko zbog njihovog nacionalizma
kao i žrtve koju su bili spremni dati za hrvatski narod
često su se naši neprijatelji baš na njima najžešće "svetili"

e vidiš, mi katolici volimo franjevce zato što slijede nauk svetog Franje, jednostavni su i pristupačni. bez obzira na nacionalnost.
Katolička crkva je univerzalna, kako joj i ime kaže. ti si negdje zalutao, čini mi se.

franjevac
26-10-2016, 22:40
svašta.. ajde da i to čujem da ljubav potiče na osvetu..:rofl

i kao što ti rekoh
oprost nije poradi drugoga nego poradi sebe i oprostit ne znači da ideš nekom na vrata i javno obznanjuješ.
Oprost je stvar osobna i dolazi iz srca a ne zato što je to kršćanski pa se eto mora.. dakle nije stvar razuma.

ti moram priznat dobro promašuje bit vjere, oprosta itd

iz ljubavi prema voljenim u stanju si se između ostalog i osvetit
a i ne moraš ti ovaj moj primjer toliko bukvalno shvaćat ono je tu bilo više radi slike
da dočaram koliko je to uistinu odvratno što se od nas traži
ili ćeš poreći i da se od nas traži da okrećemo drugi obraz i ljubimo neprijatelje

franjevac
26-10-2016, 22:47
e vidiš, mi katolici volimo franjevce zato što slijede nauk svetog Franje, jednostavni su i pristupačni. bez obzira na nacionalnost.
Katolička crkva je univerzalna, kako joj i ime kaže. ti si negdje zalutao, čini mi se.

e da ti znaš kakav je franjevac meni u djetinjstvu držao mise i vjeronauk
nikakav univerzalizam on nije propovjedao ;)
župnici su ga voljeli zbog njegovih nacionalističkih propovjedi kao i mi djeca
koja smo i preko njega naučili šta to znači biti hrvat

ZGabriel
26-10-2016, 22:48

šta znači biti Hrvat? u skladu s ovom temom i podforumom. :kava

Komari
26-10-2016, 23:01

Da nije to jedan od ovih šta su navrnuli narod da zazidava crkvena vrata u inat Papi što im je reka da ih prepuste "popima"

franjevac
26-10-2016, 23:06
šta znači biti Hrvat? u skladu s ovom temom i podforumom. :kava

da ti pravo kažem ni ne znam koja je tema više :D
što se mogu sjetit o neprijateljima nam je pričao da ih treba uništit nije nam govorio da ih treba napajat i da će onda bog u paklu na njihove glave izliti ražareno ugljevlje

franjevac
26-10-2016, 23:10
Da nije to jedan od ovih šta su navrnuli narod da zazidava crkvena vrata u inat Papi što im je reka da ih prepuste "popima"

nažalost premješten nam je fratar negdje na otok
cres mislim da je u pitanju

Grunf
26-10-2016, 23:16
primjer
šta ćeš uraditi
a)ubit ću ga

Ovo pitanje je vrhunsko filozofsko pitanje, ne bez razloga ga i sam Dostojevski razmatra u svojim djelima. Ne mogu se sad tocno sjetiti kojem, moguce u Zapisima iz mrtvog doma ili braci Karamazovima...On tam veli da bi najstrasnija moguca kazna za ubojice, silovatelje i slicne zlocince bilo iskljucenje iz Crkve, a ne dugogodisnji zatvor. I da kad bi drzava prepustila sudstvo Crkvi da vise ne bi bilo zlocina jer bi strah od iskljucenja iz Crkve bio veci od bilo koje kazne represivnog aparata. Sad naprave zlocin i cijelo drustvo ih se odrekne, ali Crkva ima milosti i ostaje uz njih. Kad bi ih se i Crkva odrekla onda bi to bio najgrozniji moguci osjecaj, ocaj iz kojega nema izlaza.

Otprilike tak nekaj, moram to opet procitati da se podsjetim. :)

Grunf
26-10-2016, 23:17
što se mogu sjetit o neprijateljima nam je pričao da ih treba uništit nije nam govorio da ih treba napajat i da će onda bog u paklu na njihove glave izliti ražareno ugljevlje

Ne odnosi se to na pakao nego na to kako dobrota djeluje na zlog covjeka.

franjevac
26-10-2016, 23:22
Ne odnosi se to na pakao nego na to kako dobrota djeluje na zlog covjeka.

da samo što nam stvarnost govori drugačije i što si ti bolji prema zlikovcu on je sve gori i nezasitniji
i to ne samo u odnosima pojedinaca nego i zajednica

pdv
26-10-2016, 23:27
da pitam tebe i ostale

Pa u principu je strah jedan od najgorih i najpogubnijih osjećaja za čovjekovu dušu. Zapravo je u totalnoj suprotnosti sa ljubavi. Da bi osoba pronašla sreću i mir u svom srcu, ovo čak nema veze s tim jel' vjernik samo je s vjerom puno lakše, treba se osloboditi od strahova. Kada čovjek riješi te svoje dileme onda nema što trgovati s Bogom jer zna da svaki postupak koji napravi čini iz ljubavi tj. bar se trudi. Kada shvatiš da svaka dobra stvar koju si napravio tebe uzdiže kao osobu, a uzdiže te tako što u sebi imaš lijepe osjećaje kao posljedicu te akcije onda ti ne treba nikakvo trgovanje s Bogom i onda shvatiš samu bit vjere i oslobodiš se strahova. Npr. kada nekome nešto pomogneš u tebi se stvaraju lijepi osjećaji jer ti ta osoba iskaže zahvalnost, uputi ti osmjeh, razvedri ti dan. U tom slučaju te nije strah ni od pakla, ni od Boga ni od bilo čega jer si pomogao zato što si tako htio i jer si tako sebe usrećio, a svi mi težimo tom osjećaju sreće i zadovoljstva. Kada radiš loše stvari onda se i ti u svojoj unutrašnjosti loše osjećaš. Tako da biti dobar je u prirodi čovjeka, a što se neki putem pogube...to je više zbog boli, tuge i nemoći koje dalje projiciraju u loša djela.

Ne treba se bojati Boga već mu se treba otvoriti.

pdv
26-10-2016, 23:37

Ja osjećam prvenstveno žalost i tugu što su bili tako slabi da su pokleknuli pred mržnjom i što su dignuli ruke na nevine ljude. Svi mi bi se trebali, međuostalim, i za te ljude moliti.

primjer
šta ćeš uraditi
a)ubit ću ga

Bolje je postupio ovaj drugi, ali to samo rijetki mogu. Moraju biti na jednoj duhovnoj razini kakva je većini nas nepoznata. No, uvijek kada prođe bijes treba otvoriti svoje srce za oprost. Prvo zbog sebe, a onda i zbog svih onih žrtava koje bi sigurno htjele da su njihovi potomci sretni. Ako ne oprostiš onda taj čovjek nije ubio samo tvoju majku, sestru ili ženu već i tebe jer mržnja uništava čovjeka. Zato treba oprostiti prvo zbog sebe, zbog mira žrtva, a potom i zbog onoga tko je to učinio. Sve vam je sadržano u najpoznatijoj molitvi, Oče naš....kako mi opraštamo drugima tako će i On nama.

pdv
26-10-2016, 23:42
iz ljubavi prema voljenim u stanju si se između ostalog i osvetit
a i ne moraš ti ovaj moj primjer toliko bukvalno shvaćat ono je tu bilo više radi slike
da dočaram koliko je to uistinu odvratno što se od nas traži
ili ćeš poreći i da se od nas traži da okrećemo drugi obraz i ljubimo neprijatelje

Nisi iz ljubavi. Iz mržnje, ljutnje, bijesa, nerazumijevanja itd. si spreman činiti razna luđačka djela. Iz ljubavi nisi. Ljubav ne poznaje loša djela niti osvete.

Puntar2.0
27-10-2016, 00:05
Deus lo vult.

pdv
27-10-2016, 00:18
Da, sve se svodi na Božju volju. Samo se treba prepustiti i vjerovati. Ne tražiti logiku jer je nećemo naći. Osjeća se srcem, a ne mozgom. Ali, to je najteži dio pa nas zato većina i upada u razne zamke.

Puntar2.0
27-10-2016, 00:46
Pa i franjevac osjeca srcen. Svakog nacionalistu srce vodi, nikakav razum, a moje skromno misljenje je da je to Bozja volja, koliko bili mali i gresni, o svojima se mozemo brinuti. I moramo. Kad bi svi ne-krscani tako razmisljajli, krscanima po kugli zemaljskoj bi bilo bolje.

pdv
27-10-2016, 00:53
Pa i franjevac osjeca srcen. Svakog nacionalistu srce vodi, nikakav razum, a moje skromno misljenje je da je to Bozja volja, koliko bili mali i gresni, o svojima se mozemo brinuti. I moramo. Kad bi svi ne-krscani tako razmisljajli, krscanima po kugli zemaljskoj bi bilo bolje.

Jasno da se možemo i moramo brinuti o svojima. Možeš ti voljeti svoju zemlju bez da želiš osvetu. To je grozan osjećaj i šteti samo onome tko ga nosi u sebi. Možeš ti biti vojnik u najkrvavijem ratu i izać iz njega čistih ruku, a možeš se i u životinju pretvoriti. Sve ovisi što nosiš u sebi.

Puntar2.0
27-10-2016, 01:11
Nije pitanje osveta, vec obrambenost. Generalno krscana, a specijalno Hrvata. Ali siroka je to tema.

Inkvizitor
27-10-2016, 11:15
Puno se ovdje priča deklarativno a koliko se njih ponaša po tome što pričaju.

Kršćanstvo lomi ljudsku narav i zato je malo kršćana. čak i među najvišim klerom. da bi bio pravi kršćanin moraš se odreći svega ovozemaljskog i ljudske naravi. Druge religije podilaze ljudskoj naravi, jedino ga kršćanstvo lomi. Znači Isusove riječi, odreci se samog sebe i pođi za mnom". Moš mislit koliko kršćana je spremno to uradit. a na jeziku su jaki u citiranju poslovica. Citirat poslovicu ili pasus iz Sv Pisma, ništa lakše.

Al ih sprovodit u svom životu e to je malo teže.

ja priznajem da sam prilično loš kršćanin. Onako kako sad razmišljam ne bi mogao doći na vrata i zagrliti ubojicu ili silovatelja svog bližnjeg. Pa ni daljnjeg. Ne bi ni ovi koji se razbacuju ovdje psalmima i poslanicama.

Razbacivati se psalmima i čitanjima iz Sv Pisma to može svatko. Odreći se samog sebe to može malo tko. To je na svjetovni način rečeno." ono kad sebe prežališ, dobiješ snagu koju ne znaš da si uopće imao".

Molitva ne spašava nego vjera. Tko nema vjere džaba mu molitva. A ljudi su slabi. Sebični, žele bit poštovani, da im se dive, da budu najljpši. Ma tko je ovdje u malom mikrokozmosu prešutio uvredu ili je nije prvi započeo, duplo je vratio, pokažite mi ga prstom da vidim jel se ponaša prema onomu što tako glasno deklamira. Takve je Isus nazvao licemjerima, okrečenim grobovima koji su iznutra lijepi a a unutra puni mrtvačkih kostiju.

A tu vidim i neravnotežu. Ima ljudi koji, kako kaže Job u svom kukanju na Boga,nikad ne upoznaju sreće a cijeli život nisu nikome ništa nažao učinili a ubojice i nasilnici žive mirno i spokojno bokova oteščalih, umiru mirno u dubokoj starosti, u svojim posteljama nikad ne upoznavši gorčine.

Ta nema li svjedočanstava ubojica i to masovnih koji kažu da spavaju kao bebe a koliki ljudi nemaju sna ili se ubijaju od PTSP-a jer su doživjeli nešto pa se ne mogu s time nosit.

Ovako na prvu, rekao bi da je pdv najduhovnija.

Puno je nekršćana milije Isusu od kršćana jer Bog ne gleda na riječi nego na djela. Toliko kršćana huli Boga, laže, vara, vrijeđa, zavidno je, žele drugim zlo, iskorištavaju svoje radnike, ne plaćaju ih, a toliko nekršćana to ne radi bar ne takvom strašću. I tko je Bogu miliji. Pa ovi drugi. Jer Bog gleda samo u djela i u srce. Boga se ne može prevariti, kako mi to nekad zamišljamo u svojim kalkulantskim i opakim srcima .."pogani i nevjernici vas pretekoše u kraljevstvo nebesko"

ZGabriel
27-10-2016, 11:54

ne pitam te o čem fratar priča, nego šta tebi znači biti Hrvat, recimo iz neke teološke ili vjerske perspektive.

Ovo pitanje je vrhunsko filozofsko pitanje, ne bez razloga ga i sam Dostojevski razmatra u svojim djelima. Ne mogu se sad tocno sjetiti kojem, moguce u Zapisima iz mrtvog doma ili braci Karamazovima...On tam veli da bi najstrasnija moguca kazna za ubojice, silovatelje i slicne zlocince bilo iskljucenje iz Crkve, a ne dugogodisnji zatvor. I da kad bi drzava prepustila sudstvo Crkvi da vise ne bi bilo zlocina jer bi strah od iskljucenja iz Crkve bio veci od bilo koje kazne represivnog aparata. Sad naprave zlocin i cijelo drustvo ih se odrekne, ali Crkva ima milosti i ostaje uz njih. Kad bi ih se i Crkva odrekla onda bi to bio najgrozniji moguci osjecaj, ocaj iz kojega nema izlaza.

isključenje iz Crkve nešto znači vjernicima, i to ne svim. većina vjernika su ionako samo "vjernici". što me vraća na početak teme i Isusov drugi dolazak. bit će "veselo". :D mislim da je naša slika svijeta potpuno kriva i da ćemo se poprilično iznenaditi na kraju. osim onih sretnika koji su na Božjoj strani onako kako to Bog vidi, a ne kako mi vidimo.

Inkvizitor
27-10-2016, 12:11
Puno puta se čuje da mržnja izjeda, da mržnja najviše šteti onome tko mrzi, da mržnja razboljuje. Moguće.

Ali ja mislim da najviše čovjeka izjeda i razboljuje nemoć, gorčina, osjećaj povrijeđenosti, tuga, frustracija i osjećaj manje vrijednosti.

Uostalom zar mi ne molimo "mrzim na sve svoje grijehe". Kako ne mrziti zlo.

Puntar2.0
27-10-2016, 13:17
Mislin da svako ima u sebi ugradjen kompass kako bi razlucija zlo i dobro, i da moze pripoznati kod drugih ljudi cine li nesto iz sebicnih razloga, ili za neki visi cilj. Inkvizitor zakljucuje za sebe da je prilicno los krscanin, ja se mogu prikljuciti, pokusavan se drzati tog kompassa, a da grijesin u zivotu, grijesin, i mislin da se ne moze izprati na izpovijesti, i da ce racuni biti poravnani na kraju, kad dodjemo ispri njega.

Inace, mogu donekle razumiti franjevca, jedino sto mi se ne svidja taj malo sprdacki gard spram Bogu. To nije dobro, ako ces to poslusati.

Inkvizitor
27-10-2016, 13:36
Ispovjed bez iskrenog kajanja je bezvrijedna. Ja sam toliko puta rekao, oprosti, kajem se..ali onako da kažem i ništa. Jednom kad sam to rekao iz srca iskreno, doživio sam nevjerovatno olakšanje.

I nije bilo na ispovjedi u ispovjedaonici nego u samoći svoje sobe.

Riječi su prazne ako iza njih ne stoji srce.

pdv
27-10-2016, 15:59
Molitva ne spašava nego vjera. Tko nema vjere džaba mu molitva. A ljudi su slabi. Sebični, žele bit poštovani, da im se dive, da budu najljpši. Ma tko je ovdje u malom mikrokozmosu prešutio uvredu ili je nije prvi započeo, duplo je vratio, pokažite mi ga prstom da vidim jel se ponaša prema onomu što tako glasno deklamira. Takve je Isus nazvao licemjerima, okrečenim grobovima koji su iznutra lijepi a a unutra puni mrtvačkih kostiju.

Slažem se, ne spašava molitva nego vjera, ali te molitva vodi do vjere. U molitvi se otvaraš Bogu i to ne moraju biti nikakve naučene molitve nego ono što je u tvom srcu. Puno ljudi ne zna moliti. Nije dovoljno prije spavanja izmoliti Oče naš, Zdravo Marijo i okrenuti se i zaspati. Na molitvu treba biti skoncentriran i u tišini slušati odgovore. Ona nije monolog već dijalog s Bogom i tko sluša on će i čuti. Iskren razgovor s Bogom ne može zamijeniti nijedan citat, nijedna naučena molitva niti ijedno hodočašće. Ali kada si sposoban otvoreno razgovarati onda te sve privlači. I Crkva, i duhovne knjige i hodočašća itd. Ne bi rekla da ništa od toga ne vrijedi ako nisi spoznao Boga nego jednostavno ne znaš drugačije i trudiš se na svoj način. I možda to jednom urodi plodom.

Svi smo mi sposobni prijateljima, curama, muževima, obitelji davati sve vrijeme svijeta koje zahtijevaju jer nas vole i jer ih volimo. Odemo s prijateljicom na kavu i dvi ure pričamo o svemu i svačemu i sretni smo pa zašto nam je onda teško posvetiti vrijeme Bogu koji nas voli više i od vlastitih roditelja. Dovoljno je svaki dan 15 minuta ležati u tišini i posvetiti mu vrijeme i vidjet ćete da će vjera doći. To govorim ja koja sam prije koju godinu na istom ovom pdf postavila temu o suhoći vjere i sama sam sebi simpatična koja sam tada razmišljanja imala. Mala izgubljena ovčica :cerek Ali, s vremenom sam radila na sebi i otkrila neke stvari i prestala biti katolkinja koja vjeruje samo po obiteljskoj tradiciji. I hvala Bogu na tome!

A tu vidim i neravnotežu. Ima ljudi koji, kako kaže Job u svom kukanju na Boga,nikad ne upoznaju sreće a cijeli život nisu nikome ništa nažao učinili a ubojice i nasilnici žive mirno i spokojno bokova oteščalih, umiru mirno u dubokoj starosti, u svojim posteljama nikad ne upoznavši gorčine.

Ta nema li svjedočanstava ubojica i to masovnih koji kažu da spavaju kao bebe a koliki ljudi nemaju sna ili se ubijaju od PTSP-a jer su doživjeli nešto pa se ne mogu s time nosit.

To vidiš jer prosuđuješ nečije riječi pa misliš da njih stvarno ne peče savjest jer su tako rekli. Odakle ti znaš što je na nečijem srcu kad obično ni sam čovjek ne zna? S druge strane, postoje ljudi koji su baš uvjereni da su radili u cilju većeg dobra i to nitko i ništa ne može prekinuti ako on sam ne promijeni svoje uvjerenje i iskreno se pokaje.

Puno je nekršćana milije Isusu od kršćana jer Bog ne gleda na riječi nego na djela. Toliko kršćana huli Boga, laže, vara, vrijeđa, zavidno je, žele drugim zlo, iskorištavaju svoje radnike, ne plaćaju ih, a toliko nekršćana to ne radi bar ne takvom strašću. I tko je Bogu miliji. Pa ovi drugi. Jer Bog gleda samo u djela i u srce. Boga se ne može prevariti, kako mi to nekad zamišljamo u svojim kalkulantskim i opakim srcima .."pogani i nevjernici vas pretekoše u kraljevstvo nebesko"

Bogu su svi mili. Nema milijih i nemilijih. To je naš način da si objasnimo neke stvari jer smo skloni stalnom prosuđivanju i kalkuliranju. U stilu, aha on ide stalno u Crkvu, ali ja sam jučer pomogao prosjaku na ulici...vidiš, bolje će Bog mene gledati. Istina je da će sve jednako i gledati jer je Bog ljubav i milosrđe i koliko god griješio on će ti oprostiti. Što god dijete napravilo roditelji ga i dalje vole. Tako je i s Bogom i još puno puta jače. Mi zbog nas samih morami biti dobri ljudi, ali ne zbog Boga ili okoline nego zbog nas samih jer nama to čini dobro.

Puno puta se čuje da mržnja izjeda, da mržnja najviše šteti onome tko mrzi, da mržnja razboljuje. Moguće.

Ali ja mislim da najviše čovjeka izjeda i razboljuje nemoć, gorčina, osjećaj povrijeđenosti, tuga, frustracija i osjećaj manje vrijednosti.

Uostalom zar mi ne molimo "mrzim na sve svoje grijehe". Kako ne mrziti zlo.

Korijen svih čovjekovih problema je uglavnom mržnja. Osjećaji nemoći, gorčine, povrijeđenosti, tuge, frustracija, manje vrijednosti itd. svi imaju u svom korijenu mržnju prema sebi. Najčešće čovjeka uništava upravo mržnja prema sebi. A, zašto? Zašto je lakše povjerovati da smo manje vrijedni od nekog drugog nego da smo mu jednako vrijedni? Zato što je netko u jednom trenutku imao više novca od nas pa nas je ponizio i ismijavao ili je dobio bolji posao pa nam je ulio osjećaj neisgurnosti koji dalje raste u frustracije i izjeda nas. Zašto nam je lakše povjerovati da smo prosječni nego da smo posebni?

Sve se ove loše stvari i nakupljene frustracije riješavaju u razgovorima s Bogom. Nije te On stvorio na svoju sliku da budeš ružan, glup, frustriran, tužan, osvetoljubljiv i slično. To nije Bog pa kako onda možeš biti ti ako si stvoren na njegovu sliku? Stvorio te da djeluje kroz tebe tako što ćeš ti drugima pružati ono što On pruža tebi. Zapravo je život i više nego jednostavan, ali ga mi svojim karakterima kompliciramo. Svaki osjećaj koji ti čini toplinu u srcu je dobar. Kad udeš u kuću, a mirišu kolači...mmmmm, dom...Božić. Kada pomogneš nekome pa njegova zahvalnost, kada se smiješ pa si sretan koliko te boli trbuh od smijeha, kada daš prosjaku novac i on ti se nasmije....sve je to dobro. I nas gradi kao bolje ljude. Dakle, sve ono što radite i zbog toga vam je u tijelu toplo i sretnima se osjećate...sve je to Božje.

Svi oni osjećaji od kojih vas boli trbuh, želudac, pod stresom ste zbog njih...to vam Bog poručuje da niste u pravu. Svaki put kada kažeš ja manje vrijedim od nekoga osjećaš se loše i to ti je znak da nisi u pravu. Bog se ne slaže s tobom. Vrlo lako je razlučiti dobro od zla, samo treba pratiti signale iz tijela. I ne razmišljati previše o tome što će biti. Prepustit se Bogu. Ako se možete prepustiti ljudima onda možete i Bogu. Ako kažeš poslovnom kolegi, kojeg čak ne moraš ni voliti niti ti biti simpatičan, da napravi neki dio posla i on kaže:'' u redu sutra će ti bit na stolu'' zasigurno ne sumnjaš u to. Nego si mu rekao, o tome više i ne razmišljaš nego očekuješ to sutra na stolu. Zašto smo drugačiji s Bogom onda? Zašto sumnjamo? Zašto više vjerujemo kolegi koji nam nije simpa da će odraditi nešto nego Bogu za kojeg se kunemo da ga volimo?

Nije ovo direktno tebi obraćanje nego sam se samo nadovezala na tvoj post i malo upilala :zubo :kez

Mislin da svako ima u sebi ugradjen kompass kako bi razlucija zlo i dobro, i da moze pripoznati kod drugih ljudi cine li nesto iz sebicnih razloga, ili za neki visi cilj. Inkvizitor zakljucuje za sebe da je prilicno los krscanin, ja se mogu prikljuciti, pokusavan se drzati tog kompassa, a da grijesin u zivotu, grijesin, i mislin da se ne moze izprati na izpovijesti, i da ce racuni biti poravnani na kraju, kad dodjemo ispri njega.

Inace, mogu donekle razumiti franjevca, jedino sto mi se ne svidja taj malo sprdacki gard spram Bogu. To nije dobro, ako ces to poslusati.

Ne, ne i ne. Prestanite to govoriti da ste loši u nečem. Prestanite sebe uvjeravati u loše stvari. Ajme, ne ide mi u životu...ajme, nikad to neću savladati...ajme, nikad neću imati dovoljno novca za normalan život. Prestanite sebe uvjeravati da ste loši u bilo kojem smislu jer s tom pričom svakim danom samo potvrđujete nešto što nije istina i sebe uvjeravate da je to tako i da se ne može promijeniti. Zar ne bi bilo bolje da govorite..trudim se biti bolji kršćanin...trudim se i učim pa vjerujm da ću uspjeti...trudim se i sigurno ću sa vjerom i radom uskoro sebi priuštiti normalan život itd.

Zašto je lakše reći da sam loš nego da sam dobar? Nećete biti u očima Boga veći samo zato što pričate o nekoj poniznosti. Poniznost kada treba pomoći i prijatelju i neprijatelju svakako, ali poniznost kada treba svoju vrijednost umanjiti nikako. To vodi dalje osjećajima manje vrijednosti i frustracije.

ZGabriel
27-10-2016, 17:40
pdv, ovaj zadnji upis je jako lijep i pozitivan.

(ne očekujem odgovor, samo primjećujem ooogromnu promjenu u odnosu na prije.)

pdv
27-10-2016, 17:53
Hvala, trudim se raditi na sebi. Kažu, kad ti je dosadno i kada nemaš što raditi radi na sebi jer tu uvijek ima posla. I u pravu su :kez

Puntar2.0
27-10-2016, 18:05
Nas mali misionar.:kez

pdv
27-10-2016, 18:15
Nas mali misionar.:kez

:kez

Nisam ja ništa bolji niti veći misionar od bilo koga. Samo sam shvatila da uvijek treba tražiti dobro. Npr. idem se uspoređivati s drugima, jedna od zamki s kojom se svi svakog dana borimo, onda se neću uspoređivati na način da primjećujem što meni nedostaje u odnosu na te osobe. Neću ih gledati kao konkurenciju nego kao inspiraciju. Neću gledati neku sretnu obitelj i pričati: ''Bože, zašto su oni sretni i zašto meni ne ide. Što sam ti skrivila da baš meni ne ide.'' Nego ću sama sebi reći: '' Kako su ovi ljudi sretni i blagoslovljeni i ja to mogu. Nisam drugačija od njih. Oni su dokaz da svi možemo.''

Ili kada ti dođe neka teška situacija u životu...ne smijemo je gledati kao kaznu. Bog ne kažnjava. Trebamo je gledati kao blagoslov. Baš sam ja izabran/a da pokažem Bogu odanost u teškim trenutcima. I kad tako posložiš neke kockice u glavi onda zapravo vidiš da nemaš više u sebi one osjećaje straha, nemoći i tuge jer znaš da je to trenutno i znaš da ćeš taj ispit proći. Zapravo se veseliš svim onim ispitima koji te čekaju.

zlatna ribica
27-10-2016, 18:44
Prije jedno 10-ak godina sam kupila na jednom Interliberu 3 knjige (romani) koje čine ciklus knjiga o zadnjim danima svijeta, iz biblijske perspektive, znači onako kako je opisano u Otkrivenju.. samo je radnja smještena u naše doba. I baš sam ih sad nedavno čitala, došla do sredine treće i onda pročitala da ih ima u biti 6, a ne samo 3. I tako, u trećoj Antikrist na vrhuncu moći, a dalje više nemam knjige, ne znam je li uopće i bilo prevedeno na hrvatski. Napisao ih je jedan američki svećenik sa još jednim svojim suradnikom, ali taj drugi mislim nije svećenik. U mekom uvezu, u izdanju Marjan tiska, pa ako tko zna :D javite mi. Zanima me uspije li se Buck spasiti na kraju i ući u kraljevstvo božje :D

ZGabriel
27-10-2016, 18:47
Prije jedno 10-ak godina sam kupila na jednom Interliberu 3 knjige (romani) koje čine ciklus knjiga o zadnjim danima svijeta, iz biblijske perspektive, znači onako kako je opisano u Otkrivenju.. samo je radnja smještena u naše doba. I baš sam ih sad nedavno čitala, došla do sredine treće i onda pročitala da ih ima u biti 6, a ne samo 3. I tako, u trećoj Antikrist na vrhuncu moći, a dalje više nemam knjige, ne znam je li uopće i bilo prevedeno na hrvatski. Napisao ih je jedan američki svećenik sa još jednim svojim suradnikom, ali taj drugi mislim nije svećenik. U mekom uvezu, u izdanju Marjan tiska, pa ako tko zna :D javite mi. Zanima me uspije li se Buck spasiti na kraju i ući u kraljevstvo božje :D

potraži na verbum.hr. vidjela sam nešto na tu temu.

edit: da nije ovo? http://verbum.hr/knjige/posljednja-vremena-dzepni-uvez-4973/

stoji na popisu već neko vrijeme. :shy

zlatna ribica
27-10-2016, 18:54
potraži na verbum.hr. vidjela sam nešto na tu temu.

edit: da nije ovo? http://verbum.hr/knjige/posljednja-vremena-dzepni-uvez-4973/

stoji na popisu već neko vrijeme. :shy

Nije to, al tnx :) Nema veze, sad će uskoro opet Interliber pa ću potražiti.

Komari
27-10-2016, 19:27
Nije to, al tnx :) Nema veze, sad će uskoro opet Interliber pa ću potražiti.

Pa daj naslov knjige i autora, da znamo potražit

Ja sam nedavno pročitala Gospodara svijeta

Inkvizitor
27-10-2016, 20:19
Pdv malo si otišla od mog teksta kojeg si citirala. pročitati knjig o Jobu pa ćeš vidjeti Jobove žalopojke u ljutnju na Boga. Kad kaže " jutrom čekam kad će omrknuti a noću kad će svanuti, i tako se kinjim iz dana u dan, od skoroteče brži su mi dani i za mene već se spremaju gavrani". Ili kako kaže mislim Njegoš.." u dobru je lako dobar biti, na muci se poznaju junaci".

dakle što hoću reći. Te ljubomore i sitne jali kojima su Hrvati skloni za mene su bezvrijedne sitnice i ljudske slabosti. Ni ja ne zavidim nekome tko ima i firmu i zaradu i šta sve ne, pače drago mi je ako su ljudi uspjeli ali ne smtratam to nečim velikim, to je samo jedna mala dobra ljudska osobina.

To me ne čini dobrim kršćaninom ali ako se kršćanstvo mjeri npr po onoj Isusovoj " ako volite samo one koji vas vole, ne činite ništa posebno, ta ne rade li tako i pogani". dakle treba ljubiti i svoje neprijatelje i okretati drugi obraz, e pa tu sam slab kršćanin. To lomi ljudsku narav i pitam se tko je to u životu koliko puta napravio.

Evo ja tu na ovom malom forumčiću nisam to vidio a to je banalno, što bi se desilo da ti stvarno netko napravi zlo.

Moje je mišljenje , a tome se uvijek čudim o 80% i nešto katolika dakle kršćana u Hrvatskoj. Ma nema ih ni 15%. I to onih koji se mole i idu na misu a od tih 15% nema 0.1 % koji su spremni slijediti krščanski nauk. Ja prvi.

Vjernik sam , vjerujem u Boga, Isusa Krista ali počesto uzimam iz kršćanstva samo ono što mi treba. I kad se čovjek moli često se moli, pa i ja, daj ti meni Bože ono što ja želim za sebe iako kažem..nek bude tvoja volja..jer ti najbolje znaš što meni treba, tebi ništa nije sakriveno, znaš i za svaku želju i prije nego se stvori u srcu mome. Ali u podsvijesti ima ona, pa kako ćeš ti bolje znat od mene što meni treba, daj ti meni ono za što t emolim po svom prosuđenju.

Vraćam se na ono.." u dobru je lako dobar biti" pa tako ide i nastavak " u dobru je lako vjernik biti.." ali kad čovjeka stegnu nevolje, smrti, bolesti, onda čovjek vapi i kriči kao Job. Vjera je na kušnji i to velikoj. kad tebi iz dana u dan sve ide krivo, iz godine u godinu. pa makar tvojom krivnjom a često i bez tvoje krivnje..kad nesreće stižu jedne drugu.

Stare žene bi kod nas znale reć.."Bog daje križ onome za koga zna da ga može nosit". Ili onda ona koju sam negdje pročitao.." Tko je bio velik u zlu, bit će velik i u dobru" kao Sv Pavao koji je prije bio Savao. Pa se ljudi bune i nije im jasno, često čujem..netko je bio zlotvor skoro cijeli život i pokaje se, i oprošteno mu je..ona priča o izgubljenom sinu a netko je cijeli život poštivao zakone pa ga ovaj pretekao. kao da je Bogu bitnije pridobiti na svoju stranu zle nego nagraditi "dobre". Opet ona priča o sinu koji se buni jer mu otac nije dao ni jare da počasti prijatelje a zaklao ugojeno tele kad se vratio izgubljeni sin koji je sve spiskao živeći razvratno.

pa i sam Isus se družio s grešnicima i prigrlio Mariju Magdalenu, išao kod carinika, družios e s grešnicima. A da on voli krajnosti kaže i svojom izrekom koji nosim u potpisu " o da ste barem hladni ili vrući nego ste mlaki pa mi dođe da vas ispljunem". Što bi se prevelo da Isus voli krajnosti.

Čak sam svoga rođaka provincijala pitao "kako to da Bog od nas traži da bezuvjetno opraštamo a nama kao uvjet za oprost traži pokajanje"?. A mi moramo oprostit i onome tko se nije pokajao. Pa nismo mi uzvišeniji i plemenitiji od Boga. Ja mogu eventualno oprostiti onome kad vidim da mu je žao, da se kaje ali kako oprostiti onome tko ustraje u nanošenju zla meni ili bilo kome?. Moram priznati da mi nije razriješio dilemu odgovorom.

Čovjek je jednostavno slab i ne može uvijek reagirati tako idealno kako ti kažeš, jer da to može onda bi bio savršen. Mislim tebi svaka čast ako to uspjevaš. na višoj si duhovnoj razini što da kažem.

zlatna ribica
27-10-2016, 21:07
Pa daj naslov knjige i autora, da znamo potražit

Ja sam nedavno pročitala Gospodara svijeta

Ova je prva:
http://www.superknjizara.hr/?page=knjiga&id_knjiga=100003627

1. Ostavljeni
2. Snaga pokore
3. Nikolae

Nikako nisam uspjela pronaći podatak o tome ima li uopće prevedeno zadnja 3 nastavka ili ne. Ako nema, potražit ću pdf-ove na engleskom.

A prva započinje tako da u jednom trenutku nestanu odjednom širom svijeta milijuni ljudi, a kasnije se sazna da je to bilo uznesenje vjernika u nebo, nakon kojeg slijede posljednji dani i sve ono što piše u Otkrivenju. Mene je to bunilo, jer nisam za to bila uopće znala, uvijek sam o smaku svijeta razmišljala o onom što je Isus govorio u svojoj eshatološkoj besjedi, i onom što je u Otkrivenju, nemirima, ratovima, bezakonju, pošastima, prirodnim katastrofama itd. Međutim, u Bibliji se spominje i to uznesenje vjernih, i to sv. Pavao u poslanici Solunjanima:

1. Sol. 4:13-18, St: “Nećemo, braćo, da ostanete u neznanju o umrlima, da se ne žalostite poput ostalih koji nemaju nade. Jer, ako vjerujemo da je Isus umro i uskrsnuo, tako će i Bog one koji su umrli ujedinjeni s Isusom dovesti s njim. Ovo vam velimo poučeni od Gospodina: mi živi, mi preostali za dolazak Gospodnji, sigurno nećemo preteći umrlih, jer će sam Gospodin sa zapovjedničkim zovom, s glasom arkanđela i sa zvukom trube Božje sići s neba, i najprije će uskrsnuti umrli u Kristu. Zatim ćemo mi živi, mi preostali, biti skupa s njima odneseni u zrak na oblacima u susret Gospodinu. I tako ćemo zauvijek biti s Gospodinom. Stoga, tješite jedan drugoga tim riječima!”

zlatna ribica
27-10-2016, 21:23
Pdv malo si otišla od mog teksta kojeg si citirala. pročitati knjig o Jobu pa ćeš vidjeti Jobove žalopojke u ljutnju na Boga. Kad kaže " jutrom čekam kad će omrknuti a noću kad će svanuti, i tako se kinjim iz dana u dan, od skoroteče brži su mi dani i za mene već se spremaju gavrani". Ili kako kaže mislim Njegoš.." u dobru je lako dobar biti, na muci se poznaju junaci".

dakle što hoću reći. Te ljubomore i sitne jali kojima su Hrvati skloni za mene su bezvrijedne sitnice i ljudske slabosti. Ni ja ne zavidim nekome tko ima i firmu i zaradu i šta sve ne, pače drago mi je ako su ljudi uspjeli ali ne smtratam to nečim velikim, to je samo jedna mala dobra ljudska osobina.

To me ne čini dobrim kršćaninom ali ako se kršćanstvo mjeri npr po onoj Isusovoj " ako volite samo one koji vas vole, ne činite ništa posebno, ta ne rade li tako i pogani". dakle treba ljubiti i svoje neprijatelje i okretati drugi obraz, e pa tu sam slab kršćanin. To lomi kršćansku narav i pitam se tko je to u životu koliko puta napravio.

Evo ja tu na ovom malom forumčiću nisam vidio a to je banalno, što bi se desilo da ti stvarno nekto napravi zlo.

Moje je mišljenje , a tome se uvijek čudim o 80% i nešto katolika dakle kršćana u Hrvatskoj. Ma nema ih ni 15%. I to onih koji se mole i idu na misu a od tih 15% nema 0.1 % koji su spremni slijediti krščanski nauk. Ja prvi.

Vjernik sam , vjerujem u Boga, isusa krista ali počesto uzimam iz kršćanstva samo ono što mi treba. I kad se čovjek moli često se moli, pa i ja, daj ti meni Bože ono što ja želim za sebe iako kažem..nek bude tvoja volja..jer ti najbolje znaš što meni treba, tebi ništa nije sakriveno, znaš i za svaku želju i prije nego se stvori u srcu mome. Ali u podsvijesti ima ona, pa kako ćeš ti bolje znat od mene što meni treba, daj ti meni ono za što t emolim po svom prosuđenju.

Vraćam se na ono.." u dobru je lako dobar biti" pa tako ide i nastavak " u dobru je lako vjernik biti.." ali kad čovjeka stegnu nevolje, smrti, bolesti, onda čovjek vapi i kriči kao Job. Vjera je na kušnji i to velikoj. kad tebi iz dana u dan sve ide krivo, iz godine u godinu. pa makar tvojom krivnjom a često i bez tvoje krivnje..kad nesreće stižu jedne drugu.

Stare žene bi kod nas zanle reć.."Bog daje križ onome tko zna da ga može nosit". Ili onda ona koju sam negdje pročitao.." Tko je bio velik u zlu, bit će velik i u dobru" kao Sv Pavao koji je prije bio Savao. Pa se ljudi bune i nije im jasno, često čujem..netko je bio zlotvor skoro cijeli život i pokaje se, i oprošteno mu je..ona priča o izgubljenom sinu a netko je cijeli život poštivao zakone pa ga ovaj pretekao. kao da je Bogu bitnije pridobiti na svoju stranu zle nego nagraditi "dobre". Opet ona priča o sinu koji se buni jer mu otac nije dao ni jare da počasti prijatelje a zaklao ugojeno tele kad se vratio izgubljeni sin koji je sve spiskao živeći razvratno.

pa i sam Isus se družio s grešnicima i prigrlio Mariju Magdalenu, išao kod carinika, družios e s grešnicima. A da on voli krajnosti kaže i svojom izrekom koji nosim u potpisu " o da ste barem hladni ili vrući nego ste mlaki pa mi dođe da vas ispljunem". Što bi se prevelo da Isus voli krajnosti.

Čak sam svoga rođaka provincijala pitao "kako to da Bog od nas traži da bezuvjetno opraštamo a nama kao uvjet za oprost daje pokajanje"?. A mi moramo oprostit i onome tko se nije pokajao. Pa nismo mi uzvišeniji i plemenitiji od Boga. Ja mogu eventualno oprostiti onome kad vidim da mu je žao, da se kaje ali kako oprostiti onome tko ustraje u nanošenju zla meni ili bilo kome?. Moram priznati da mi nije razriješio dilemu odgovorom.

Čovjek je jednostavno slab i ne može uvijek reagirati tako idealno kako ti kažeš, jer da to može onda bi bio savršen. Mislim tebi svaka čast ako to uspjevaš. na višoj si duhovnoj razini što da kažem.

Oprostiti nije lako, zato se i kaže: griješiti je ljudski, a praštati božanski. Moraš moliti za tu milost, jer oprostom prije svega liječiš sebe, bez obzira htio netko tvoj oprost ili ne, to nije uvjet da nekome oprostiš. Jednostavno, sam sebe riješiš tog tereta koji ti stvara taj osjećaj ljutnje/gorčine/mržnje ili neki drugi negativan osjećaj koji prema toj osobi osjećaš. Ti oprostiš u svom srcu, da bi tebi bilo bolje, da bi ti imao mir. A on je odgovoran za sebe. Svatko prije svega snosi odgovornost za svoju dušu, a ne za tuđu.

pdv
27-10-2016, 22:01

To me ne čini dobrim kršćaninom ali ako se kršćanstvo mjeri npr po onoj Isusovoj " ako volite samo one koji vas vole, ne činite ništa posebno, ta ne rade li tako i pogani". dakle treba ljubiti i svoje neprijatelje i okretati drugi obraz, e pa tu sam slab kršćanin. To lomi kršćansku narav i pitam se tko je to u životu koliko puta napravio.

Evo ja tu na ovom malom forumčiću nisam vidio a to je banalno, što bi se desilo da ti stvarno nekto napravi zlo.

Pa zapravo i nije toliko teško imati vjere kada ti sve ide nizbrdo jer kada čovjek dotakne dno onda ne može više ići dalje prema dnu i iskreno traži spas u Kristu ili u što već vjeruje. Čak mislim da je lakše vjerovati kada ti ne ide nego kada ti ide. Kada ti je sve posloženo u životu onda i ne primjećuješ Boga, misliš da ti nije potreban, ponosit si i dovoljan sam sebi. A, kada ne ide onda se vratiš u svoju dušu i kreneš za potragom. Često će ljudi pričati kako su u ratu nekako bili povezaniji dok su dijelili život na ratištima i u skloništima. Bolji jedni prema drugima nego danas kada je mir i nije to čudno jer tada su molili Boga, tražili ga, nadali se. Danas ga je dosta ljudi zaboravilo i otud praznine.

Da bi vjerovao tolikom jačinom da okreneš drugi obraz moraš promijeniti pogled na one koji čine zlo. Sve su to jednom povrijeđeni i emocionalno uništeni ljudi koji su zbog loših stvari počeli činiti zlo. Nijedan od njih nije sretan čovjek i u bolesnim je stvarima tražio neko zadovoljstvo. Svi su to ljudi koji su jednom vapili za razumijevanjem, utjehom i srećom, ali ništa od toga nisu pronašli. Kada tako postaviš stvari onda shvatiš da je njihovo djelovanje i van njihove vlastite moći jer su toliko ogrezli u zlu i možeš ih samo sažalijevati. Ne možeš mrziti bolesnog čovjeka, a bolestan nije samo onaj koji boluje od raka, ima srčani udar već i onaj koji mržnju pretače u djela. Što kao čovjek možeš reći za njega nego ''pomozi mu Bože''.

I naravno da te svako malo i mikroskopski malo djelo čini dobrim i boljim čovjekom i kršćaninom. Prevelika kritičnost usmjerava čovjeka na njegove negativne strane, a negativne stvari popravljaš sa milijun malih i jednog dana shvatiš kako si ih popravio. Nitko nije prohodao tako što je počeo trčati nego što je počeo malim i nesigurnim koracima. Kreneš li s popravljanjem u smislu ja sam loš kršćanin jer radim samo male stvari onda nećeš nikad spoznati velike. Ma tko si ti da kažeš što je malo ili veliko djelo?! Ostavi ti Bogu nek prosuđuje, ti radi. Danas malo, sutra puno. Pa i da je cijeli život malo skupi se toga malo u jedno puno. Ne biti zavidan na susjeda ili poznanika koji ima više od tebe nije mala stvar. To je dobra osobina. I za tebe i za tu osobu kojoj želiš dobro. Mnogi ljudi to ne mogu i cijeni sebe zbog toga jer netko se s tim osjećajima bori i puni svoj život ljutnjom i frustracijama. Nije to malo i ostavi se tog razmišljanja kako dobar kršćanin mora činiti velika djela kako bi u očima Boga bio velik. Ne mora. Dovoljno je da promijeni sebe i učinio je ogromno djelo u božjim očima jer promjenom sebe on mijenja i svijet. Misliš da je malo to što netko mijenja svijet?

Vjernik sam , vjerujem u Boga, isusa krista ali počesto uzimam iz kršćanstva samo ono što mi treba. I kad se čovjek moli često se moli, pa i ja, daj ti meni Bože ono što ja želim za sebe iako kažem..nek bude tvoja volja..jer ti najbolje znaš što meni treba, tebi ništa nije sakriveno, znaš i za svaku želju i prije nego se stvori u srcu mome. Ali u podsvijesti ima ona, pa kako ćeš ti bolje znat od mene što meni treba, daj ti meni ono za što t emolim po svom prosuđenju.

Pa baš zato što iz godine u godinu ne ide se mora zapitati što je uzrok. Nitko ne zna što tko nosi u sebi i svako na sebi mora raditi. Garantiram da svaka osoba koja kaže da joj ne ide svaki dan nekih mjesec dana po 15 minuta dnevno odvoji za Boga da bi svjedočila čudima. Pokušavate logikom pojmiti neke stvari, a to ne ide. Dok god tražiš objašnjenje u smislu 2+2= 4 nećeš ga dobiti jer tako ne funkcionira. Ja sam prije mislila kako su to sve isprazne priče, ali sam odlučila pokušati i iznenadila se što sve nosim u sebi. Koje strahove, koje blokade i kada su nastali, a da me netko prije toga pitao rekla bi da nemam nikakvih problema. Svi ih imamo i kada to riješimo tj. kada rješavamo onda se nameću i drugi odgovori sami. Na dosta pitanja ni ja nemam odgovora, ali ne brine me to jer znam da će mi doći kada budem spremna za to.

Nesreće stižu zato da bi čovjeka trgnule i dok se ne trgne dotada će i stizati. Ne ide s Bogom priča daj ti meni dobro pa ću ja vjerovati. Ne funkcionira tako.

Stare žene bi kod nas zanle reć.."Bog daje križ onome tko zna da ga može nosit". Ili onda ona koju sam negdje pročitao.." Tko je bio velik u zlu, bit će velik i u dobru" kao Sv Pavao koji je prije bio Savao. Pa se ljudi bune i nije im jasno, često čujem..netko je bio zlotvor skoro cijeli život i pokaje se, i oprošteno mu je..ona priča o izgubljenom sinu a netko je cijeli život poštivao zakone pa ga ovaj pretekao. kao da je Bogu bitnije pridobiti na svoju stranu zle nego nagraditi "dobre". Opet ona priča o sinu koji se buni jer mu otac nije dao ni jare da počasti prijatelje a zaklao ugojeno tele kad se vratio izgubljeni sin koji je sve spiskao živeći razvratno.

S tim ti Bog želi reći da ne možeš ti prosuđivati tko je u njegovim očima bitan, a tko nije. Svi su bitni, ali to nama ljudima ne odgovara našem egu. Čuj, ona bitna , a cili život se bavila prostitucijom. Pazi ona koja je prošla sito i rešeto, a ja svaku nedilju lipo ispeglana i čista u Crkvi, a Bog kaže da je i ona bitna. Jasno da je bitna. Ka ti, kao ja i kao svi. Zašto se mi nikad ne zapitamo kakav je njen križ bio i kako bi mi u njenoj situaciji postupili. Ne pitamo se što je nju učinilo takvom osobom nego koliko će njoj Bog dati. Ne zanima nas dio u kojem je nama Bog podario funkcionalnu obitelj, a njoj disfunkcionalnu. Ne, to ne vidimo...ali, nam se ne sviđa što će joj po istom metru suditi. Ma što me briga za drugog, ja moram čista obraza stići pred Njega. Ako kaže da će i njemu oprostiti..super! Ja se ni ne natječem s njim. Zašto bi ako znam da sam čineći drugome dobro činila i sebi.

Bog ti u ovim primjerima priča o bezuvjetnoj ljubavi koju On osjeća za svakog čovjeka, a kažu da to na zemlji samo roditelji prema svojoj djeci mogu osjetiti. Ne umanjuje ljubav roditelja ako mu je dijete obuzeto drogom, ako se prostituira, ako je ubojica...ne moš srce iz grudi iščupati. Dijete je dio tebe, tvoj nastavak. Tako smo i mi nastavak Boga. I reci mi, da imaš dijete i ne daj Bože da se drogira i riješi se tog zla kako bi se osjećao? Bi li slavio što si vratio izgubljenog sina ili bi ti bilo svejedno ili bi ga kažnjavao za grijehe iz prošlosti?

Čak sam svoga rođaka provincijala pitao "kako to da Bog od nas traži da bezuvjetno opraštamo a nama kao uvjet za oprost daje pokajanje"?. A mi moramo oprostit i onome tko se nije pokajao. Pa nismo mi uzvišeniji i plemenitiji od Boga. Ja mogu eventualno oprostiti onome kad vidim da mu je žao, da se kaje ali kako oprostiti onome tko ustraje u nanošenju zla meni ili bilo kome?. Moram priznati da mi nije razriješio dilemu odgovorom.

Ne uvjetuje tebi Bog ništa. Nego ti kaže da bez oprosta nema pokajanja. Kada je pokaješ onda shvatiš da si pogriješio i onda čistiš svoju dušu. Da nema pokajanja ne bi mogao ni oprostiti. Kada se pokaješ onda znaš da si bio u grijehu. Isto ti je sa ljubavi i sa patnjom. Da ne poznaš što je patnja zar bi mogao spoznati što je ljubav. Zar majka ne strepi svaki put kada njeno dijete izađe u večernji izlazak hoće li se zdravo vratiti? Jednom je, čini mi se Sudac, rekao o patnji i ljubavi: '' Ma koga je boljelo više na križu..Njega koji pati ili Nju koja gleda''. Bog nam je dao dobro i zlo kako bi mogli spoznati istinu jer jedno bez drugoga ne bi mogli spoznati niti razlikovati.

Tvoj oprost nema veze s drugom osobom. On dolazi iz tvog srca i nema veze s ponašanjem onog drugog.

Čovjek i jest savršen u Božjim očima, a svi možemo sve.