PDA

Pogledaj Full Version : Prozor-Rama 1992.

GGospodin
01-09-2016, 22:59
Što je bilo točno za sukobima između Hrvata i Muslimana u Prozoru 1992., kako je došlo do njih i ostalo, vidim da Muslimani često pričaju o nekakvom "čišćenju" Prozora 1992. od strane hrvatskih postrojbi (i to uzimaju kao početak Hrvatsko-muslimanskoga rata), ali koliko sam čuo oni su prije toga krenuli kopati rovove prema Hrvatima i postavljati barikade...

Zanima me što je od toga istina, kako je sve to teklo i sl..?

juanpablom
01-09-2016, 23:11
„Na osnovu sve učestalijih problema na relaciji HVO – TO, i izvršenih konzultacija sa Vrhovnom komandom u Sarajevu, hitno: Naređujem: 1. Povući sve snage TO-a sa zajedničkih položaja i napraviti obrambenu liniju neposredno ispred grada prema pravcu očekivanog prodora neprijatelja u grad. 2. Izvršiti evakuaciju muslimanskog stanovništva iz sela: Varvara, Kovačevo Polje, kao i ostale zaseoke, te izvršiti smještaj u gradu Prozoru do daljnjega. 3. Pripremiti zaprečavanje prilaznih putova klasičnim sredstvima, za slučaj prodora oklopnih jedinica. 4. Pokušati preko ratnog predsjedništva Prozor i općinskog stožera HVO-a Prozor postići usuglašavanje odvojenih obrambenih linija.”
(Zejnil Delalić)

dakle napuštaju zajedničke položaje prema Srbima i okreću se "ustašama"

GGospodin
08-09-2016, 16:15
Hvala. Otvorit ću jednu temu o Hrvatsko-muslimanskom ratu jer me zanimaju još neke stvari umjesto da za svaku stvar otvaram novu temu.