PDA

Pogledaj Full Version : Neuspio vojni puč u Turskoj

Inkvizitor
16-07-2016, 12:07
Po prvi put izgleda propao vojni puč u Turskoj. Vojska je po Ustavu imala pravo svrgnuti vlast po Ataturkovoj doktrini ako zemlja bude klizila prewma islamizmu i to se nekoliko puta dogodilo. Ali ovaj put izgleda da je puč propao jer je Erdogan promjenio puno zakona i instalirao svoje ljude u vojsku.

Grunf
16-07-2016, 13:33
161 osoba je ubijena, 1440 ozlijedenih. Uhiceno 2900 osoba, od toga 29 pukovnika i 5 generala.

Sad ce Erdogan procistiti vojsku, tko ga je to probal skinuti, Gul?

Inkvizitor
16-07-2016, 14:34
Ispravka. bio je još jedna neuspješni vojni puč 1997-me. Izgleda da su vremena uspješnih vojnih pučeva u Turskoj prošlost.

Grunf
16-07-2016, 15:31
Otpusteno oko 3.000 sudaca. Izgleda da je ovo bilo fingirano da sultan Erdogan dobije jos vecu vlast.

Ima fotki kak narod zvjerski ubija vojnike koji su se predali. To je njihov mentalitet bez milosti.

Skywalker
16-07-2016, 17:22
Steta sto nije uspeo vojni puc,ako i sam po sebi nije namestaljka...Sada cemo i dalje gledati Erdoganove pokusaje da siri islam po Evropi,u BiH da gazduje..sve u svemu,jako losa vest za ceo region...Sumnjivo mi je sto su ga skoro momentalno podrzali i SAD,i Eu,i Rusija,a do skoro smo slusali kritike iz same EU da Erdogan krsi ljudska prava...Jos sumnjivije je da se ovo desava par nedelja posle izvinjenja Putinu,pokusaja pomirenja sa Izraelom...itd itd...Izgleda da je Erdogan okrenuo novi list...ocigledno ima neku taktiku,cim se sve ovo desava u samo par nedelja.

Azzurri
16-07-2016, 20:04
Nažalost ljudi moji, umjesto sekularne, pro-Europske Turske, mi na vrata Europe dobivamo Islamističku ''Republiku'' Tursku, ustvari moderni oblik diktature i kulta ličnosti.

Da bi dobro razumili stanje u Turskoj, guglajte White & Black Turks. Erdogan je vođa ovih crnih.

EHO1983
16-07-2016, 21:19
Majku mu jebem kolko politicki uticaj ima ovaj anadollak, majku mu bre da mu nabijem u picku. Do 4 ujutro budan i navijam kao da se igra fudbal.

Ako nije njegova rezija....mnogi argumenti vode na to, da turski generali poreklom albanci mrze ga sultan erdogana i najvise oni trude da sacuvaju ataturski sekularizam. Ma jebote, svi nasi politicari od Slovenije do Albanije svrse na jebenog sulltana erdogana @@@

Aleksa
16-07-2016, 21:46
Steta sto nije uspeo vojni puc,ako i sam po sebi nije namestaljka...Sada cemo i dalje gledati Erdoganove pokusaje da siri islam po Evropi,u BiH da gazduje..sve u svemu,jako losa vest za ceo region...Sumnjivo mi je sto su ga skoro momentalno podrzali i SAD,i Eu,i Rusija,a do skoro smo slusali kritike iz same EU da Erdogan krsi ljudska prava...Jos sumnjivije je da se ovo desava par nedelja posle izvinjenja Putinu,pokusaja pomirenja sa Izraelom...itd itd...Izgleda da je Erdogan okrenuo novi list...ocigledno ima neku taktiku,cim se sve ovo desava u samo par nedelja.

Ma kakav novi list. Ko bi verovao čoveku koji tako okreće listove. Putin i Izrael sigurno ne bi...

Skywalker
16-07-2016, 22:09
Nisam se dobro izrazio,tj napisao...Mislio sam novi list,u smislu,da ima neku novu taktiku u spoljnoj politici,a posle ovog neuspelog puca,jos ce se vise osiliti u samoj Turskoj,a to ce se odraziti i na ceo region...Ni slucajno nisam pomislio da Erdogan zeli iskreni mir sa Rusijom,Izraelom.

Azzurri
16-07-2016, 22:22
Majku mu jebem kolko politicki uticaj ima ovaj anadollak, majku mu bre da mu nabijem u picku. Do 4 ujutro budan i navijam kao da se igra fudbal.

Ako nije njegova rezija....mnogi argumenti vode na to, da turski generali poreklom albanci mrze ga sultan erdogana i najvise oni trude da sacuvaju ataturski sekularizam. Ma jebote, svi nasi politicari od Slovenije do Albanije svrse na jebenog sulltana erdogana @@@

Kako gledaju Albanci i Kosovari na ove događaje?

p.s uhićeni general je Adem Huduti, rođeni Kosovar.

Aleksa
16-07-2016, 22:27
Nisam se dobro izrazio,tj napisao...Mislio sam novi list,u smislu,da ima neku novu taktiku u spoljnoj politici,a posle ovog neuspelog puca,jos ce se vise osiliti u samoj Turskoj,a to ce se odraziti i na ceo region...Ni slucajno nisam pomislio da Erdogan zeli iskreni mir sa Rusijom,Izraelom.

Mislim da će on ojačati samo podršku u Turskoj, a ona slabost koju je imao zbog loših odnosa sa Rusijom i Izraelom i zbog američke podšrke Kurdima, dakle ta slabost na međunarodnom planu će ovim pučem biti samo povećana.
Uz to, njegova snaga u Turskoj znači islamizaciju Turske, što dalje dovodi u pitanje njegov međunarodni položaj zbog čega će jačati pozicije Kurda, a oni su mu prava opasnost, i mislim da će vrlo brzo, do kraja godine sigurno, sve to eskalirati i stvoriti jaku i dugotrajnu krizu i Erdogana i Turske države.

EHO1983
16-07-2016, 22:49
Kako gledaju Albanci i Kosovari na ove događaje?

p.s uhićeni general je Adem Huduti, rođeni Kosovar.

Polovica vole, polovica mrze. Oni vise vijerni pa i glasaci Tacija uglavnom ili ga vole ili ga postuju, a nacionalisti ga mrze. Albanci, znam da ne vjerujete, al pola od nas ili mrze uglavnom sve turce ili ove otomanske islamiste iz Erdogana. Ja personalno ne mrzim turce i ako i vidim kao krive sto smo ostali tolko nerazvijeni , mrzim ga Erdogana jel opet okupirao nas i ekonomski i vjerski majku mu anadolsku. Dakle, albanski nacionalisti mrze ga, vjernici ga vole @@@

Grunf
16-07-2016, 23:02
To je to, odmakom od nacionalnog prema islamskom ce pridobiti i Kurde te ostale muslimane tak da bu on ojacal unutarnju i regionalnu poziciju, a za medunarodnu mu se fucka. Vidis da salje stotine tisuca ljudi prema Europi, a ovi mu nist ne mogu.

NorthStand
16-07-2016, 23:52

s Rusijom iz straha, ali s Izraelom nadam se da će u rat prvom prilikom, zna se dobro kako je stvorena ta država a kako je stvorena tako će biti i razorena. stari mudraci su davno rekli, nešto što se gradi na trulim temeljima nema budućnost, dakle Turska i Izrael nemaju budućnost. majčica Rusija ima, temelji majčice Rusije su duboko ukopani i majčica Russia zna kako se oduprijet zapadnim šovinistima koji žele od Rusije napravit liberland kao i od EU, ali to neće ići panslavenski duh koji vlada rusijom ne trpi moderne kičeraje i najezdu liberalnih vrijednosti. jednostavno, čika Erdogan je diktatora, ali ne mogu se otet dojmu da u svijetu zapadnih idiota trebaju takvi koji će stvari stavit na svoje mjesto malo drugačije nego gospoda iz "liberlanda" EU SAD.

iako kakav je Erdogan, najbolje govori podatak da mu podršku pruža Amerika i EUropa, pametnom dosta. no i takav erdogan je znao lupit šakom od stol, i reći gospodo od kad ste postali vladari turske ?

autokracija i diktatura imaju svoje minuse, ali imaju i pluseve, ja osobno sam uvijek preferiroa lidere čvrstog kova koji vole biti gazde u svom dvorištu, dakle Putin Hitler Franco Peron itd, ja volim takve silnike i udarnike, koji ne trpe kritiku i koji vole biti gospodari života i smrti, koji se ne boje moć uzeti u svoje ruke, i reći gospodo liberalčići nabijem vas na ovaj svoj trvrdi autokratski tuki. :de

juanpablom
17-07-2016, 00:58
da baš majčica Rusija ima temelj. diktatura kao i Erdoganov sultanar. samo ne znam kakav temelj ima majčica Rusija u zapadnom dijelu Rusije?

Picaferaj
17-07-2016, 01:02
I ja sam cijelu noć bio budan al' nisam navija jer pojma nisam ima ni šta se točno događa (previše konfliktnih vijesti/informacija) a ni zašto. Jedna teorija mi je upala u oko. Da je ovo bio falši puč čija svrha je bila učvrstit Edrdoganov položaj na vlasti eliminirajući sekulariste i dočepat se nuklearnih bombi iz američke baze.

juanpablom
17-07-2016, 01:29
i meni se čini da je ovoErdoganov show. prelagano je ovo izgledalo

model2
17-07-2016, 04:44
da baš majčica Rusija ima temelj. diktatura kao i Erdoganov sultanar.

Zanimljivo je da prema americkim kao i prema svim ostalim istrazivanjima diktatora podrzava 80% ruskih gradjana.Cudna neka diktatura.

Takodjer neovisno o tome sto ja mislio o erdogenu cinjenica je da vojni puc nije uspio JEDINO zbog podrske gradjana koji su izasli u velikom broju na ulice (700 000 do 800 000 tisuca) i iskazali podrsku predsjedniku.Opet dolazim do zakljucka da se radi o nekoj cudnoj diktaturi.

Skywalker
17-07-2016, 12:10
@model2

Erdogan nema toliku podrsku u narodu,kako se predstavlja...Prosle godine nije imao vecinu za Parlament,pa je na ponovljenim izborima dogurao do 52% ...Nije lako zamisliti da su ukrali tih par procenata...isto kao i sad na popisu u BiH...Sa druge strane,imas konstantno zatvaranje gradajana radi objava na internetu,fejsbuku,tviteru,mnogi sajtovi su blokirani,itd...Takva situacija dovodi do ispiranja mozga...Nesto slicno se desava i u Srbiji sa Vucicem...Kada ti svaki dan neko drobi po 5 sati na svim TV stanicama kako mu spremaju drzavni udar,kako zele da ga ubiju...a nemas gde da cujes drugu stranu,dosta ljudi na kraju stvarno i poveruje u sve to,i spremno je da se zrtvuje za Predsednika...Vidimo da se Erdogan javio preko CNN Turka(Turska verzija CNNa)...Da je to neka opoziciona televizija,sigurno ne bi prenela njegovo obracanje naciji,i time odlucila ishod puca...Pucisti su izdani iznutra...imao je svoje ljude cak i medju njima,i to je to.Drzi sve poluge vlasti...Zato Vucica i poredim stalno sa njim...Ne moze nista da se desi,a da on to ne sazna..Ima ljude koji mu se dive,i koji jedva cekaju da mu se dokazu na bilo koji nacin.

Jutros ide vest da je jedino Sebastijan Kurc upozorio Erdogana da ovo ne sme da bude povod za osvetu...ali sta to vredi.

Inkvizitor
17-07-2016, 13:50
Ne vjerujem u teorije da je ovo fingirani puč, vojska nije bila potpuno pod kontrolom i probali su. Nisu uspjeli jer je vojska izbušena zadnjih desetljeća i nema više tu snagu.

Inače na HTV-eu sinoć je bila emisija gdje je onaj libanononski novinar koji radi za Večernji objasnio. Bilo je zanimljivo gledati kako se predsjednik hrvatsko-turskog prijateljstva Emir Tahović alias Goran Beus Richenberg vrpolji u stolici nakon Diabovih analiza.

NorthStand
17-07-2016, 14:25
da baš majčica Rusija ima temelj. diktatura kao i Erdoganov sultanar. samo ne znam kakav temelj ima majčica Rusija u zapadnom dijelu Rusije?

ima bolji nego tvoja antifašistička SRH, i SRHRHB pardona me FEDERACIJA BIH.

NorthStand
17-07-2016, 14:34
Zanimljivo je da prema americkim kao i prema svim ostalim istrazivanjima diktatora podrzava 80% ruskih gradjana.Cudna neka diktatura.

Takodjer neovisno o tome sto ja mislio o erdogenu cinjenica je da vojni puc nije uspio JEDINO zbog podrske gradjana koji su izasli u velikom broju na ulice (700 000 do 800 000 tisuca) i iskazali podrsku predsjedniku.Opet dolazim do zakljucka da se radi o nekoj cudnoj diktaturi.

apsolutno je jasno da su ove priče o diktaturi i autokraciji plasirane iz antifašsitičkih progresivnih snaga druga tite, širom europe, a kakvi su to imbecili i stoka sitnozuba znamo po partizanima ovdje i što je ta dotična govnjarija sve radila pod parolom nekakve građanske multikulturalne jugoslavije. a isto tako znamo što i danas sva ta stoka radi od nove demokratske hrvatske države, pod paskom istih tih otrcanih marksističkih antifa parola. kojima onda kreću u rušenje države i cijelog naroda, ali da to je demokracija a sultanizam je kada vladaš voljom naroda i kada u ime tog naroda braniš interese svoje države. pa ponekad i uz upotrebu sile i oružja, eto kina je neki dan zaprijetila da će vojno intervenirat ako filipinci krenu u južno kinesko more, nakon presude haga u korist filipina, čak se i kineske komunjare bore za sebe samo naši partizani i antifašisti djele teritorije svima dok vrište i dan danas o famoznim rimskim ugovorima pavelića, o NDH itd, to je najbolji primjer kakve političke elite imamo i da su ovi komunistički idioti u hrvatskoj sto puta veći problem za hrvatsku od fašista, kojih realno i nema jer oni fašistima nazivaju sve oni koji ne misle strogo u duhu antifašističke borbe čitaj tite i partizana svi koji nisu na liniji titoizma i jugoslavenizma su naravno fašisti, ovakvu zemlju idiota kakva smo mi postali stvarno teško je za nači na planeti zemlji, kao što sam rekao i u kini ima manje idiota koja je činjenično komunistička država, ja ne znam zbog čega je hrvatska izlazila iz jugoslavije ako će i dalje njegovati kult ličnosti maršala tita NOB-a i tekovina partizanske revolucije koja je imala za cilj uništit NDH kao što ju je i uništila i napravit Srboslavija 2 s još dalekosežnijim posljedicama, naravno sve to kvazi Hrvati čitaj Jugoslaveni i komunisti mogu progutati jer oni ni nisu Hrvati osim na papiru. a papir trpi svašta. pa tako i njih kao hrvate.

uglavnom, ako igdje postoji diktatura onda je to ovo u hrvatskoj, diktatura manjina gdje manjina vlada većinom, antifašistička srpska židovska talijanska mađarska itd, svi imaju veća prava od hrvata a tobože je hrvata 89 posto u državi. kako vidim po vlasti i vladanju ne bih rekao da hrvata ima 89 posto, jer da ih ima ne bi željeli da državom vladaju svi samo ne Hrvati.

Azzurri
17-07-2016, 16:47
Polovica vole, polovica mrze. Oni vise vijerni pa i glasaci Tacija uglavnom ili ga vole ili ga postuju, a nacionalisti ga mrze. Albanci, znam da ne vjerujete, al pola od nas ili mrze uglavnom sve turce ili ove otomanske islamiste iz Erdogana. Ja personalno ne mrzim turce i ako i vidim kao krive sto smo ostali tolko nerazvijeni , mrzim ga Erdogana jel opet okupirao nas i ekonomski i vjerski majku mu anadolsku. Dakle, albanski nacionalisti mrze ga, vjernici ga vole @@@

Jel možeš malo pobliže to objasnit. Recimo, ja san uvik mislija da su albanski nacionalisti baš onako žestoki muslimani. Stvarno nisan ima pojma da je nacionalizam kod Albanaca odvojen od vjere.

I reci mi, da li su Albanci sekularniji od Kosovara?

EHO1983
17-07-2016, 22:18
Jel možeš malo pobliže to objasnit. Recimo, ja san uvik mislija da su albanski nacionalisti baš onako žestoki muslimani. Stvarno nisan ima pojma da je nacionalizam kod Albanaca odvojen od vjere.

I reci mi, da li su Albanci sekularniji od Kosovara?

Prvo, imamo problem da identificiramo nas nacionalizam, jel uvjek nasa borba je bilo da sacuvamo nase zemlje i nikad nije bilo namjere da okupiramo neki deo sto ne zivi albanac tu. Dakle, kakav jebeni nacionalista sam ja, kad nemam pretenzije da usvojim Nis, nego samo da "oslobodim", naprimer, zapadni deo Makedonije,

al hajde, da idem na kratko...500 godina pod turskom, i zamislivo je da svi nasa elita u 18-19 veku je bila skolovana u Istambul, ili hajde mozda u Bukuresht. Dakle, nas "Preporod", je bila takva jaka elita da sada mi vidimo kao nacionaliste i imamo tu nas izvor sa nacionalnu svest, i oni su radili po filozofiju "albanska vjera je - albanstvo (feja e shqiptarit eshte shqiptaria). Tako su rekli, naprimer Fan Stilian Noli (pravoslavni svestenik), pa Faik Konica (musliman), pa braca Frasheri (Bektashinj-Muslimani), pa At Gjergj Fishta (katolicki pisac).

Dakle, ima, kako nema albanski nacionalista sto vjeruju, al opet su mali ti, dakle, albanski nacionalizam ne moze vise da snosi vjeru, i tacka. Naprimer, muslimani nemogu da kazu, i da misle da nasa vjera je "albanstvo", i zato sada vidimo, da Erdogan najvise investirao na nasim lakim islamskim elementima, da naprimer, kao Skenderbeg nije ratovao za albanstvo, nego za kriscanstvo i tu je crta sto nemezos vise s njima i ja personalno sada i vidim te ljude ka da su mi moji neprijateli @@@ i taj izvor ovakve historije je Erdoganska Turska i zato ga mrzim najvise na svetu.

juanpablom
18-07-2016, 00:51

a debilka iz SJeverne Koreje vjerojatno i 99%. možda sam upotzrijebio tešku riječ za Rusiju i Tursku(diktatura) ali da su daleko od normalnih demokratskih uzusa jesu.

juanpablom
18-07-2016, 00:55
ima bolji nego tvoja antifašistička SRH, i SRHRHB pardona me FEDERACIJA BIH.

moja Hrvatska traje već 26 godina, Herceg-Bosna nažalost nije mogla toliko doživjeti ali i to će se riješiti jednog dana

model2
19-07-2016, 14:00
a debilka iz SJeverne Koreje vjerojatno i 99%. možda sam upotzrijebio tešku riječ za Rusiju i Tursku(diktatura) ali da su daleko od normalnih demokratskih uzusa jesu.

Razlika je u tome sto u sj.koreji vlada teska cenzura i pranje mozga dok su rusima i turcima dostupne razlicite informacije i pogledi na svijet.

U turskoj postoje stotine stranaka raznolikog politickog spektra pa najvjerovatnije to odstupanje od demokratskog uzusa vidis u politici erdogena i vladajuce stranke koja je dobila najvecu potporu biraca pa te pitam onda sta je vaznije u demokraciji,volja naroda ili da drzava funkcionira onako kako ti ili netko drugi zamislja demokratsku drzavu?