PDA

Pogledaj Full Version : Na početku i na kraju, bijaše punk rock…

Stric Ivan
10-05-2016, 02:25
Punk Rock je stigao u Hrvatsku davne 1978 godine. U tadašnjoj komunističkoj tvorevini, socijalističkoj republici Hrvatskoj, je taj pokret, začinjen buntovništvom, revoltom i otporom prema vlastima bio pravo osvježenje. Pišem iz osobne perspektive, i perspektive mojih prijatelja. Roditelji su nam bili zagušeni komunističkom ideologijom, verbalnim deliktom, i UDBA-škim metodama praćenja, prijavljivanja svih nepoćudnika tadašnjeg sistema. U Vinkovce je punk rock stigao sa kultnom grupom Pogreb X, kojoj je osnivač za neupućene bio Vladimir Adolf Soldo, legendarni anarhist iz vinkovačkog vrtnog naselja. Uz njega se u grupi pojavljuje vokalni izvođač Ivica Čuljak- alias Satan Panonski, koji je svojim scenskim nastupima šokirao tadašnju vlast komunističku i UDBA-šku strukturu u Vinkovcima i diljem Hrvatske.

1991 godine, početkom agresije na Hrvatsku, su većina, mogu slobodno kazati 99% punkera iz Hrvatske stali u obranu tradicionalnih vrijednosti- Bog Obitelj Domovina! Netko bi rekao da su punkeri možda licemjerni, u smislu da ne priznaju druge osobe pored sebe, što je možda točno. No ako dirnete hrvatskom (vinkovačkom) punkeru nešto što je njegovo, on se ne će libiti niti zatvora, ako mora braniti svoje- Svoj na svome! Makar to groblje bilo.

Prije bih rekao, da je punk rock bio jedno polje iz kojeg su nicale razne zamisli, ideje, pa tako i Domoljubne hrvatski orijentirane zamisli, koje danas nakon više od 30 godina imaju takav korijen da ih više nitko ne može sasijeći.

Ivica Čuljak, je ubijen u Vinkovcima 1992 godine, pod misterioznim okolnostima. No moje osobno mišljenje jeste da je ubijen u klasičnom atentatu UDBA-e, koji i danas imaju repove i korijene u Vinkovcima i Hrvatskoj. U prilog tome jeste i UDBA-ška struktura vlasti, policije, MORH-a, SOA (obavještajna agencija), Socijalna skrb, kao i sve u Hrvatskoj. Kao u trgovini namještaja – od podruma do krova…ulogu samo igra LOVA!

U spomen na poginule punk-rockere, motoriste u Domovinskom ratu od 1991-1995, i na sve one koji su umrli i izvršili suicid u nemilosrdnom spec ratu protiv Hrvata/ica, domoljuba, invalida i dragovoljaca, te svima onima koji su na bilo kakav način pridonijeli raspadu naših obitelji, prilažem link sa youtube-a, sa znakovitom zvučnom porukom.

https://videopress.com/v/atVD3NmR

Više na: https://hrvatskoobrambenostivo.com/2016/04/13/na-pocetku-i-na-kraju-bijase-punk-rock/

moonlight
13-05-2016, 00:06
Kečeri idu dalje...

http://strazarni-lopov.blogspot.hr/2015/09/necak-satana-panonskog-i-njegovi.html

moonlight
14-05-2016, 01:24
Striče Ivane , da nisi ti u Vinkovcima pucao u Kečera II., posredno ili neposredno...svi znate tko je bio Čuljak tada, i kako ste ga kontrolirali.

Bukowski
23-07-2016, 05:11
Punk Rock je stigao u Hrvatsku davne 1978 godine. U tadašnjoj komunističkoj tvorevini, socijalističkoj republici Hrvatskoj, je taj pokret, začinjen buntovništvom, revoltom i otporom prema vlastima bio pravo osvježenje. Pišem iz osobne perspektive, i perspektive mojih prijatelja. Roditelji su nam bili zagušeni komunističkom ideologijom, verbalnim deliktom, i UDBA-škim metodama praćenja, prijavljivanja svih nepoćudnika tadašnjeg sistema. U Vinkovce je punk rock stigao sa kultnom grupom Pogreb X, kojoj je osnivač za neupućene bio Vladimir Adolf Soldo, legendarni anarhist iz vinkovačkog vrtnog naselja. Uz njega se u grupi pojavljuje vokalni izvođač Ivica Čuljak- alias Satan Panonski, koji je svojim scenskim nastupima šokirao tadašnju vlast komunističku i UDBA-šku strukturu u Vinkovcima i diljem Hrvatske.

1991 godine, početkom agresije na Hrvatsku, su većina, mogu slobodno kazati 99% punkera iz Hrvatske stali u obranu tradicionalnih vrijednosti- Bog Obitelj Domovina! Netko bi rekao da su punkeri možda licemjerni, u smislu da ne priznaju druge osobe pored sebe, što je možda točno. No ako dirnete hrvatskom (vinkovačkom) punkeru nešto što je njegovo, on se ne će libiti niti zatvora, ako mora braniti svoje- Svoj na svome! Makar to groblje bilo.

Prije bih rekao, da je punk rock bio jedno polje iz kojeg su nicale razne zamisli, ideje, pa tako i Domoljubne hrvatski orijentirane zamisli, koje danas nakon više od 30 godina imaju takav korijen da ih više nitko ne može sasijeći.

Ivica Čuljak, je ubijen u Vinkovcima 1992 godine, pod misterioznim okolnostima. No moje osobno mišljenje jeste da je ubijen u klasičnom atentatu UDBA-e, koji i danas imaju repove i korijene u Vinkovcima i Hrvatskoj. U prilog tome jeste i UDBA-ška struktura vlasti, policije, MORH-a, SOA (obavještajna agencija), Socijalna skrb, kao i sve u Hrvatskoj. Kao u trgovini namještaja – od podruma do krova…ulogu samo igra LOVA!

U spomen na poginule punk-rockere, motoriste u Domovinskom ratu od 1991-1995, i na sve one koji su umrli i izvršili suicid u nemilosrdnom spec ratu protiv Hrvata/ica, domoljuba, invalida i dragovoljaca, te svima onima koji su na bilo kakav način pridonijeli raspadu naših obitelji, prilažem link sa youtube-a, sa znakovitom zvučnom porukom.

Više na: https://hrvatskoobrambenostivo.com/2016/04/13/na-pocetku-i-na-kraju-bijase-punk-rock/

Kao i svi,za se be mislim da mogu objektivno sagledavat stvari,ali možda i griješim,jer je punk veliki dio moga života,bio,ostao,i danas je.I bit će.
Ali moram reći da pankeri,kao ekipa,u globalu,su od možda i svih supkultura (pogotovo muzičkih) najotvorenija ekipa.Prihvaćaju sve i svakoga.Naavno,na prvu će odbit nekog kome trešti Ceca iz auta,al ako se čovjek pokaže kao okej,pametan,otvoren,nego jednostavno je ostao zakinut kada se djelio smisao za lijepo u glazbi,i takvoga bi sasvim sigurno prihvatili.Kažem,možda sam subjektivan,ali bio sam i na partijima,i na koncertima od repa preko metala do jazza,i ngdje nisam vidio takvu otvorenost,dijeljenje,razinu tolerancije kao kod pankera.

Osvrnuo bi se na tvoje povezivanje pankera sa domoljubljem,gle,domoljublje je nešto stvarno,realno,vrijedno,a sve što je takvo kod pankera je mahom prisutno.Bilo to nešto popularno ili omraženo od mainstreama,ne igra nikakvu ulogu.Naravno,iznimaka ima uvijek.

Oko Ivice pokojnog,bilo je raznih priča,ali baš evo,nema možda 15 dana da sam "sreo" njegovog vrlo bliskog prijatelja na YouTubeu,i kliknuli smo,dopisivali se malo,i on mi je na mail rekao njegovu istinu.A ta je da Ivica zaista jest ubijen,i da je oficijalna priča sa ledom,klizanjem i samoubojstvom laž.E sad,od koga je ubijen,obećao sam čovjeku da ime iz mojih usta izać neće,ali mogu uz dopuštenje reći da to ima veze sa "starim računima".Mislim da će svi koji imalo znau znat o čemu pričam.Hint: Meri Cetinić

Inače,imao pa izgubio njegovu knjigu "Mentalni ranjenik".I moram ga pokušat citirat,obožvam tu izjavu:

-"Ja sam Petar Pan,Satan iz panonske nizine,po nacionalnosti panker a po zanimanju prijatelj."

Pokoj mu duši,kad vidim našta mu danas brat liči,i kad se sjetim da je radi tog mamlaza Ivica robijao.....

Inače,ako ko ima onu sliku iz novina,iz rata,momak u vojnim hlačama,patikama,majici sa logom Ramonesa,obrijan na rokezu,i sa kalašom u rukama.Ako me sjećanje ne vara imao je i i đozle,one ray ban-ice,one klasika pandurske,što je slične i Džoni Štulić nosio u fazi kad je obrijao bradu i brkove,te stavio vjetnamku,dok je Azra još bila trio,a mislim da je takve i De Niro u Taksistu imao.

Slika je baš legendarna,jasam je imao sačuvanu na starom kompu,al ošlo tdi već odlaze takve stvari :)

Picaferaj
23-07-2016, 15:17
Da Punk, lol. Dobro se sjećam redikula okićenih šigurecama krajem sedamdesetih u Splitu. A tek njihove "glazbe". Pustiš punk "mjuzu" biljkama i u roku tjedan dana odu u kurac. Šta tek ta buka napravi ljudskom mozgu

Bukowski
30-08-2016, 03:22
Picaferaj daj brate nemoj,skenja ga sada ko nikad,još ćeš me razočarat,ipak te smatram inteligentnim čovikom.

Ne bi o oblačenju (ja sam se uvik smija tome šta si nabroja,ka i ostalome,i ekstremno se sprda sa takvima,kojima nisi panker ako ne ispunjavaš te nekakve uvjete iz njihovih glava,a sami nikako da povežu da ako je pank ičemu stremio onda je to individualnost i borba kontra uniformiranosti,pa i u oblačenju).Pank je,od svih glazbenih pravaca,prešao najveći put od kvalitetne ideje do karikature samoga sebe.

Ali oko glazbe,ne mogu virovat šta pričaš,na šta ti uopće misliš kad kažeš pank?Jer i muzički i tekstualno ima ekstra bendova

NorthStand
30-08-2016, 15:22
dobar je punk, ali oni furaju antinacionalnu priču tako da mi zbog toga nisu dragi, ali glazbeno ima stvarno dobrih bendova.

Bukowski
03-10-2019, 19:07

Ne znam koliko je u redu uopće spominjati događaje oko ubojstva pokojnog Kečera drugog, ali ovo sam čuo od nekoga za koga znam sto posto da je više godina sa Ivicom bio blizak prijatelj, uz to je i rodom otamo, u vrijeme smrti je bio u blizini (u smislu isti grad, ne u blizini da je svjedočio dešavanju), poznaje i druge ljude iz kruga sudionika toga cijelog đira, i članove bendova i poznate fanove koji su dio inventara svakog koncerta bili.

Vrtilo se od starta onih par verzija, kolko se sjećam priča pod etiketom "nesreća-samoubojstvo" kao glavna radnja, a znalo se razlikovat u detaljima, definitivno najluđe što sam čuo klizanje na ledu padanje i okidanje u sebe samog.
Onda je bila verzija ubijen od naših uvijek neodređeno koga precizno, jel uz naredbu od gore ili neki suborac iz svog nekog trenutka pucanja, ali uglavnom "od naših". Najčešće kao razlog bio ajmo to nazvat svojeglavost. Ne jebe hijerarhiju, radi sranja, sam na svoju ruku akcija itd.
Onda verzija kako je smaknut od druge strane precizno i konkretno on, kao osveta za nešto učinjeno prije, što je valjda ozbiljno ubolo Srbe pa je odrađen u stilu plaćenog ubojice poslanog na njega.

I onda sam prije neku godinu, možda najviše 5, slučajno ušao u priču sa likom koji mi je rekao kako je u biti bilo, i da za to garantira životom da je istina, nebitno sad koje su okolnosti, ali da tu priču zna da stoji jednako kao što bi znao da je vidio osobno.

A priča je ta da je Ivica ubijen od članova obitelji njegove žrtve iz onog nesretnog događaja dave godine sa početka 80-ih.

Također mi jue rečeno da to što se desilo zna u detalj Ivičin stariji buraz, tj oriđiđi Kečer. Koji je manje više znano ime.

Zašto je i tada i do dan danas isti vezao jezik i dozvolio da prođe koja je već uzeta verzija kao istinita, uglavnom je pečatirano, i nije bilo potrebe da se dođe do ili počinitelja, ili onoga ko je uzrokovao događaj, kako god to bilo odgovornih za njegovu smrt, koja je kako kaže čovjek uzrokovana i namjerna, a ne splet okolnosti i događaja.

Žalosno je sve to, Ivica je bio pjesnička duša, mekušac, i nije nikome želio zlo. To ubojstvo je stvarno nesretan slučaj, od namjere ni n bilo nije. Dapače, može se diskutirat o opravdanosti učinjenog i ima li je ikako, ali sigurno stoji da je proizašlo iz obrambene situacije.

Ne treba ni spominjat uzimanje oružja u ruke, i snimanje čitavog albuma imena "kako je panker branio Hrvatsku" sa pjesmama prepuna je krvi Drina i BG pašaluk.
Prethodno snimljeni i Pioniri maleni.

Kako reče sam, po narodnosti je panker, po zanimanju prijatelj. Petar Pan panonske nizine.

Nek počiva u miru.

PS. Tražio sam već negdje nekad, ako neko zna o čemu pričam i da može stavit, bila je fotka negdje dal neke novine, ko zna di, al mislim da je čak to naslovnica bila, momak sa rokezom, kalaš u ruci, i ako se ne varam dole maskirne hlače i čizme, a gore majica Ramonesa.
Neki tekst o branjenju Domovine od "jeans generacije", tako nešto mi se vrti po glavi, možda sam zabrijo oko ovoga sa tekstom