PDA

Pogledaj Full Version : Bosna-Hercegovina. Gdje je granica između regija?

caporegime
22-12-2010, 15:16
Moj jedan znanac iz pidriša, sela između rame i uskoplja je za sebe govorio da je hercegbosanac (iako zlobnici tvrde da to i nje baš tako jer da su mu preci doselili u potrazi za dobrom ispašom iz bekije) odnosno pametniji od bosanca a pošteniji od hercegovca.
dobra šala, a taj osebujan i pomalo (ma kurac pomalo) primitivan lik me podsjetio, uz raspravu koja je na MOJOJ temi o MOM selu uzela primat :mad:, da bi mogli napokon pokušati utvrditi gdje je granica?

HVO-110
22-12-2010, 15:22
Evo kad si kod Rame, pripada Vrhbosanskoj nadbiskupiji pa neko zbog tog kaže da je Rama Bosna.
S ljudima s kojim sam pričao iz Rame (dosta svećenika u Usori su bili ili su iz Rame) nemaju jedinstven stav.
Mišljenja sam da je Rama Rama, isto nešto između.

caporegime
22-12-2010, 15:26
iako sam i kod nekih livnjaka čuo da spominju pripadnost hercegovini (niđe veze) kod večine se radi o jednoglasnom stavu da su livnjaci bosanci.
kod duvnjaka je suprotno. iako vole naglasiti da su nešto posebno.
kod ramljana je isto veći dio u globalu onih koji se smatraju hercegovcima, zapravo nitko bosancem ali i oni manje više vole naglasiti da su pa makar bili i hercegovci opet poseban soj.
uvrijeđena je granica ivan sedlo-makljen ali kod duvanjskog kraja nastaju dubioze.
gdje?dokle?
radi li se o klimatskom kriteriju? ili crkveno administrativnom?
nešto peto?

HVO-110
22-12-2010, 15:34
iako sam i kod nekih livnjaka čuo da spominju pripadnost hercegovini (niđe veze) kod večine se radi o jednoglasnom stavu da su livnjaci bosanci.kod duvnjaka je suprotno. iako vole naglasiti da su nešto posebno.
kod ramljana je isto veći dio u globalu onih koji se smatraju hercegovcima, zapravo nitko bosancem ali i oni manje više vole naglasiti da su pa makar bili i hercegovci opet poseban soj.
uvrijeđena je granica ivan sedlo-makljen ali kod duvanjskog kraja nastaju dubioze.
gdje?dokle?
radi li se o klimatskom kriteriju? ili crkveno administrativnom?
nešto peto?

Kažem kod mlađih je prisutan taj trend da su Hercegovci, za Kupres isto.
Kad sam pitao jednog kolegu zašto priča da je Hercegovac, kad je iz Kupresa, rekao mi je da ga tako neće doživit kao Muslimana.
Što bi ti rekao niđe veze.
Inkvi uključi se u temu...

Inkvizitor
22-12-2010, 15:35
Obično se kažu..di raste kupus to je Bosna a di duvan tu je hercegovina.

moglo bi se uzeti i ovako..vode koje izviru sjeverno od Koprivnice idu u crnomorski sliv a one južno u jadranski..

Korpivnica je razdjelnica..to se vidi golim okom..ali Kupres..nije hercegovina..to je Završje..Kupres Livno Duvno Glamoč..to je Završje..to je kopča..

zaba1111
22-12-2010, 21:42
Ramci se osjećaju Hercegovcima i njihov naglasak to potvrđuje!
Duvnjaci se ,manje više, svi osjećaju kao Hercegovci, ali ne kao pravi jer za one doli će reći da su Hercegovci,ali ipak Posušake nazivamo Posušaci, a Bosanci su Bosanci, ali Livnjake i Kuprešake ne smatramo pravim Bosncima.

Meni je najveći upitnik KOnjic, grad na neretvi, a Sarajevo im blizu.

Nekad se kontalo dokle ima sniga. Tako je POsuđje bilo krajnji sjever jer se u njih nije zdržavao, a evo porema novim klimatskim uvjetima, TG bi mogao također u pravu Herc, 2-3- dana snig i otopi se, prije je trajo po cilu zimu.

zlatni_ljiljan
22-12-2010, 21:50
S cim smatrate onda Kupresake i Livnjake ako ne Bosancima?Japancima mozda?

zaba1111
22-12-2010, 22:13
Bosancima, ali ne pravim, isto kao sebe Hercegovcima, ali ne parvim!

caporegime
23-12-2010, 08:49
da. teško je povući neku pravu i preciznu granicu.
očito bi se tu radilo o graničnoj zoni a ne crti.
livno, duvno, kupres, rama s tim da neki krajevi više naginju hercegovačkom autoosjećaju dok drugi bosanskom iako ni jedni ni drugi se ne bi mogli klasificirati i svoju regiju apsolutno niti ljudi koji žive tamo ne ostavljaju dojam kalsičnog bosanca ili hercegovca.
zapravo, taj kaj ima sve predispozicije da bude posebna regija a nije.
inače, konjic jest daleko ali formalni ipak jest hercegovina.
ljudi koji gore žive govore prilično slično kao hercegovci iz klasične hercegovine ali ipak ostaje dojam da je taj kraj prilično odvojen od pojma klasične hercegovine (trokut čapljina-mostar-posušje)

Pessimus dux
03-01-2011, 12:42
Jedan je čovjek nedavno izjavio kako Hercegovina prestaje, a Bosna počinje, gdje vidiš da pored ceste ljudi čuče i puše...:D

Zanimljivo razmišljanje.

caporegime
03-01-2011, 13:13
e jebiga...onda je napol grabovnika granica.
ljudi sjede uz cestu i puše

Pessimus dux
03-01-2011, 13:29
e jebiga...onda je napol grabovnika granica.
ljudi sjede uz cestu i puše
Nisam rekao sjede, već čuče.

Bitna razlika. To sam zapravo osobno uočio samo u mjestima s dominantno muslimanskim/bošnjačkim stanovništvom, prvenstveno u Bosni.

Inače, to što je čovjek rekao da čučanje pored ceste s cigarom u ustima predstavlja indikator granice između Hercegovine i Bosne više dođe kao neka zajebancija, ali je zanimljivo za čuti. :)

Graničar Jozo
04-01-2011, 07:57
a ne znam. u mene je kum iz livna i nikad za sebe neće reć da je hercegovac, već bosanac. A s druge strane njegov zet za sebe kaže da je hercegovac.

zlatni_ljiljan
04-01-2011, 09:27
Nisam rekao sjede, već čuče.

Bitna razlika. To sam zapravo osobno uočio samo u mjestima s dominantno muslimanskim/bošnjačkim stanovništvom, prvenstveno u Bosni.

Inače, to što je čovjek rekao da čučanje pored ceste s cigarom u ustima predstavlja indikator granice između Hercegovine i Bosne više dođe kao neka zajebancija, ali je zanimljivo za čuti. :)

Jes,jes jarane ,to je zato sto mi muslici imamo samo chuchavce za sranje,nemamo moderne cenife,pa nam zato lakse chuchati i dipliti nego poravniti...a de stash,takav sam i sam ...to nam je u genima chuchanje...

caporegime
04-01-2011, 11:23
Jes,jes jarane ,to je zato sto mi muslici imamo samo chuchavce za sranje,nemamo moderne cenife,pa nam zato lakse chuchati i dipliti nego poravniti...a de stash,takav sam i sam ...to nam je u genima chuchanje...

:rofl:rofl šta jes jes.....ovo je bilo originalno. a mi moramo onda gledati mustafu nararevića kako se krevelji i to nam proidaju pod bosanaski humor.
ljudi, humor je umro, barem u širem smislu.
da nema ovakvih avangardnih mjesta ne bi se čovjek imao od srca nasmijat.
još jednom. :clap:clap

Inkvizitor
04-01-2011, 13:52
Dobar je Mustafa i naki..

meni je jaka fora kad se begovi poslože ukrug..noge prekrste pod guzicom i čibuče.

i svako nekoliko minuta jedan od njih otegne ono "ja" iz petnih žila a drugi odgovore " ja"

i ništa više..a svi se kuže o čemu je riječ..

dok jedan ne kaže " ja šta ćeš"..

a drugi se zgledaju razrogačenih očiju i razgovaraju pogledima "koji se kurac ovaj danas raspričo"

to je najbolja slika muslimanskog mentaliteta meni..

koji bi mogao u poseban topic..iako ih nema osim jednog..možemo mi svoje impresije..

caporegime
04-01-2011, 15:04
ja mislim da muslimani znaju guštati a mi nek pričamo šta hoćemo.
znaju oni šta je ćeif a ćeif se svodi na male stvari koje ti upravo tad pašu ma koliko se nama to sve činilo nelogično.

Inkvizitor
04-01-2011, 15:20
znaju oni šta je ćeif a ćeif se svodi na male stvari koje ti upravo tad pašu ma koliko se nama to sve činilo nelogično.

naravno da znaju..

novi dan nova nafaka.

ustvari njihova je filozofija da ti je sve kismet..sudbina pa se ne treba puno ni zamarat sutrašnjicom.

ima tu i dobrih i loših strana kao i svakom mentalitetu

caporegime
04-01-2011, 15:46
jel? sve već određeno sudbinom?
to nisam znao.
ja u sudbinu kao kršćanin ne vjerujem.

zlatni_ljiljan
04-01-2011, 16:01
steta sto ne znam ubaciti kolumnu Aleksandra Hemona koji nas je najbolje opisao u jednoj svojoj kolumni s naslovom " u gubljenju izgubljenog vremena" covjek je na dvije stranice objasnio sve tajne "bosanske dokolice"

Graničar Jozo
04-01-2011, 16:09
copy paste ljiljane

caporegime
04-01-2011, 16:32
možda copy/paste teksta.
pa ako ne ide sve odjednom, posložiš u par poruka.
jebeš estetiku, važan je sadržaj.

Pessimus dux
05-01-2011, 00:44
:rofl:cool:

caporegime
07-01-2011, 21:20
možemo li se zasad složiti da bi makljen i ivan sedlo predstavljali neke granične točke?
ono oko duvna ćemo na miru raspravit.

caporegime
09-01-2011, 11:02
http://www.vecernji.hr/vijesti/na-skijanje-bosnu-hercegovinu-bez-sarme-gepeku-clanak-236966

samo zbog jedne izjave;

– Znate li zašto jedino kupreško skijalište radi na ovim prostorima? – pita nas mostarski slikar Marin Topić, koji je sa suprugom i djecom već nekoliko dana na Kupresu, te odmah nam nudi odgovor. – Mi smo Hercegovci, za razliku od njih, prvi otkrili da se voda može pretvoriti u snijeg!

Snalažljivi Hercegovci

Ta se hercegovačka snalažljivost, koju je u oživljavanju kupreškog skijališta kroz vlastito ulaganje pokazao duvanjski poduzetnik Zvonko Bagarić, najbolje vidjela u utorak na radni dan, kada smo posjetili to skijalište. Na parkiralištu hotela Adria-ski bilo je više od tisuću automobila, uglavnom hrvatskih registracijskih oznaka iz dalmatinskih gradova, ali i Zagreba i Slavonije.

zar smo do kupresa već došli?

p.s. ova tema bi trebala biti u podforumu HercegBosna i ostatak BIH pa ako meže premještaj na matični podforum.

Borna Bekijski
30-05-2011, 02:47
Sjeverna granica Hercegovine je potez Ivan-sedlo-makljen.Konjic,Jablanica,Prozor su u Hercegovini,zapadna granica Hercegovine je oduvijek bila u Studenim vrilim između Posušja i Tomislavgrada.Livno nikada nije bila Hercegovina a nekome sa Kupresa recite da je Hercegovac i dobro ćete ga nasmijati.Inače u Duvnu (Duvno je sve okolo a Tomislavgrad je samo grad,isto kao Prozor i Rama)je zanimljivo da većina ljudi govori na o,došo,pošo,išo,osim par zaselaka u Mesihovini koji govore vrlo agresivnom ikavicom što na momente zvuči smiješno zbog svoje arhaičnosti.Ta varijanta ikavice je puno agresivnija od one u Posušju ili Imotskom,najvjerovatnije da svojim zapadnijim suseljanima dokažu da su Hercegovci,iako,po naprijed rečenoj podjeli nepobitno Hercegovini ni zemljopisno,ni povijesno nikada nisu pripadali.Ni za Turskog vakta a niti kasnije nikakvo administrativno-teritorijalno uređenje tu nevidljivu granicu u Studenim Vrilima nije mijenjalo.Čak ni crkveno.

Inkvizitor
30-05-2011, 08:35
ne znam odakle ti to da u Mesihovini govore ikavicom da bi nekom dokazali nešto. Govore jer im je govor takav. Ja sam iz Roškog polja i govorimo ikavicom i cilo Duvno govori ikavicom, sva sela, osim same čaršije, gdje je bilo dosta muslimana. Nemaju hercegovci monopol na ikavicu, ikavica se govorila na velikom prostoru i Bosne.

da duvnjaci nisu hercegovci to se slažem, ali dans je to više političko izjašnjavanje nego regionalno. nekim u Hrvatskoj je i Sinj hercegovina.

ovo zadnje što si napisao je netočno. Duvno ipak je administrativno i crkveno pripadalo hercegovini. Sud je , osim u periodu NDH mislim ili u krlajevini Jugoslaviji uvijek bio u Mostaru, u tom izuzetku je bio u Travniku. Biskupija se zove mostarsko duvanjska. Dok Livno npr pripada banjalučkoj biskupiji.

iako je administrativno i crkveno pripadalo hercegovini Duvno nije hercvegovina, nije bilo u prošlosti a danas ako za sebe kažu da su hercegovci, to je više onako politički ili iz inata.

zaba1111
30-05-2011, 08:48
Nije iz inata, nego taj regionalni osjećaj u Duvnu nije nikad ni postojao, a danas ,ako se već pita, onda će kod većine prevladati osjećaj pripadnosti Hercegovini, što se potvrđuje crkvenim granicama. A granica između PO i Duvna nije oduvijek negod od pedesetih godina kad se posuška općina proširila na sjever, na uštrb duvanjske(Vir, rudnici, mislim da su i Studena Vrila)

Inkvizitor
30-05-2011, 08:52
Znam da regionalni osjećaj u Duvnu nikad nije postojao, zato hercegovci kažu za nas, vi ne znate ništa, ne znate se snać, ne znate o sebi, samo vam je Hrvatska u glavi. Tako je i danas. Kad sam mislio iz inata, mislio sam na reakciju u Hrvatskoj, kad kažu, jesmo hercegovci pa šta. Kao reakcija na mržnju i uvrede.

caporegime
30-05-2011, 09:02
ikavicom govore i u posavini iako je ikavica više ostala utočište seoskih sredina. ali to pkazuje da je kod hrvatskog naroda u bih ikavica onaj osnovni govor, tako da sama ikavica ne može biti odlučujući kriterij za utvrđivanje regionalne granice bosne od hercegovine.

Graničar Jozo
30-05-2011, 09:20
ikavicom govore i u posavini iako je ikavica više ostala utočište seoskih sredina. ali to pkazuje da je kod hrvatskog naroda u bih ikavica onaj osnovni govor, tako da sama ikavica ne može biti odlučujući kriterij za utvrđivanje regionalne granice bosne od hercegovine.

ovo što se u posavini govori ikavicom je posljedica naseljavanja posavine i slavonske ravnice, a najviše doseljnika je bili baš iz hercegovine.

Inkvizitor
30-05-2011, 09:38
Baš sam primjetio nekog lika iz nek posavske stranke, Sušilović se zove. Sušilovića ima samo u RP ja ne znam igdje još. Znači taj je gore zgibao iz mog sela. Lik priča ko da ga je radio Stjepan Mesić ili ivo Komšić. Ona priča o izdaji Posavine, o ljubavi prema Sarajevu i Bosni, uglavnom forsiraju ga na federalnoj televiziji. I eto ti šta ispadne.

Moji rođaci su prije sto i nešto godina odselili u Johovac kod Dervente. Slučajno sam upoznao tipa koji se zove isto kao ja..koji je to smij bio. Što je zanimljivo, ima ih pet puta više nego nas doli a otišlo je par obitelji. Nisu dangubili. Inače Johovac je teško stradao u borbama za Posavinu.

caporegime
30-05-2011, 10:57
cijelo kraj između doboja i dervente zaporavo potječe od doseljenih hrvata iz hercegovine i duvanjskog kraja.
još od prije 100-200 godina.
sličnost u prezimenima je fascinantna.
meni je npr. radio neke radove obrtnik iz dervente koji se preziva svaguša.
pa onda ćorluka, on je posavac a prezime bekijsko.
možemo tako do sutra.

Borna Bekijski
31-05-2011, 22:42
Nisam mislio bukvalno da govore ikavicu samo da kontriraju okavici.Složit ćeš se da je duvanjska varijanta ikavice arhaičnija od posuške ili imotske.Pa i Petar Miloš je u "Rodijaku Ćipi" pisao o čuvenim svađama u Duvnu,jeblo vas vaše "O",jeblo vas vaše "I" pa marisana na vrh njive :)

caporegime
31-05-2011, 22:50
di li je sad škutor mate..... on je dobar poznavalac svih tih detalja.

west
01-06-2011, 17:08
"okavica" ???

Ilirk@
01-06-2011, 21:17
okanje - išo, pošo, došo... na to je mislio.

zahvaljujući sarajevskoj ćaršiji podjednako kao i hrvatskim metrorasistima, hercegovina nikad nije bila veća u svojoj povijesti. barem ljudstveno, ako već ne teritorijalno.
od imockog do trebinja, od srednje bosne do dubrovnika. mašala!

MatanŠpalatrin
20-07-2012, 18:21
Ramci se osjećaju Hercegovcima i njihov naglasak to potvrđuje!
Duvnjaci se ,manje više, svi osjećaju kao Hercegovci, ali ne kao pravi jer za one doli će reći da su Hercegovci,ali ipak Posušake nazivamo Posušaci, a Bosanci su Bosanci, ali Livnjake i Kuprešake ne smatramo pravim Bosncima.

Meni je najveći upitnik KOnjic, grad na neretvi, a Sarajevo im blizu.

Nekad se kontalo dokle ima sniga. Tako je POsuđje bilo krajnji sjever jer se u njih nije zdržavao, a evo porema novim klimatskim uvjetima, TG bi mogao također u pravu Herc, 2-3- dana snig i otopi se, prije je trajo po cilu zimu.

vrlo jednostavno konjic to je hercegovina tu se ganga sazori smokva odatle ide neretva i rijeka trebisnjica nalazi se u hercegovacko neretvanskoj zupaniji i geografski u pojmu hercegovina tu je oduvijek bila granica oko bradine i tu se i klima mjenja negdje a za ramu i duvno juzni dijelovi su u hercegovini livno i kupres to nije hercegovina

Iris
20-07-2012, 18:43
iznad Posušija i iznad Mostara,
to je sve gori za mene Bosna,
ja znam da to nije tako u zbilji,
al za mene je,,,

MatanŠpalatrin
20-07-2012, 18:59
Kažem kod mlađih je prisutan taj trend da su Hercegovci, za Kupres isto.
Kad sam pitao jednog kolegu zašto priča da je Hercegovac, kad je iz Kupresa, rekao mi je da ga tako neće doživit kao Muslimana.
Što bi ti rekao niđe veze.
Inkvi uključi se u temu...

ja evo iz amerike porijeklom sam iz jablanice hrvat sam ne znam zbog cega se imaju sramit toga kupres je oduvijek bio u bosni po svemu je to bosna i prije rata su uvijek govorili da su bosanci i ti mladi sigurno nemaju pojma o zivotu cuj i silom zele biti nesto sto nisu to je bas jadno to su prodane duse koda je gore hrvatima iz bosne lako njima je najteze oni su najvise nastradali i izdani i mi isto hrvati iz sjeverne hercegovine a sada odjednom kupres i livno su hercegovina pa prije rata je bilo hrvata u bosni dvostruko vise nego sto ih je bilo u hercegovini gledam bas statistiku o stanonistvu u bosni je bilo oko 395 a sada ih je oko 255 tisuca a u hercegovini nas je bilo oko 195 tisuca pa i dan danas ima vise hrvata u bosni nego u hercegovini i pogledaj hercegovacko neretvansku zupaniju puna muslimana konjic jablanicu mostar pa ih ima dosta i u stolcu i u capljini

MatanŠpalatrin
20-07-2012, 21:53
iznad Posušija i iznad Mostara,
to je sve gori za mene Bosna,
ja znam da to nije tako u zbilji,
al za mene je,,,

a jeli gospeti sigurno si neki škutur pa tako mislis vi škuturi ste previse napuvani i ufurani i kad netko veli herceg bosna vama to smeta mentalitet vam je ko u djeteta samo se brinete za svoje dupe duvnjaci ramljani konjicani i jablanicani su visi hercegovci nego od škutura iz zapadne hercegovine i opcine su vam ko neka sela prije rata je bilo samo u jednom gradu u bosni vise hrvata nego tvoja cila zapadna hercegovina opcine su vam ko sela neka