PDA

Pogledaj Full Version : Arapsko-izraelski sukob

Ante S.
26-11-2015, 09:49
kao prvo prpeoručujem svima ovu odličnu knjigu borisa havela (državotvorni hrvat) o arapsko-izraelskom sukobu koji je započeo još od vremena lažnog proroka muhameda i traje do danas: http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/257842/Knjiga-B-Havela-velik-doprinos-hrvatskim-drustvenim-znanostima.html

sa wikipedije:

Već tijekom 19. st. došlo je do povećanih migracijskih tokova europskih Židova u Izrael. Pred početak Prvoga svjetskog rata to je područje, podijeljeno u nekoliko osmanskih sandžaka imalo oko 700.000 stanovnika, od čega su skoro 90% činili Arapi. Pred kraj rata Velika Britanija je postala mandatar na tom području, sa zadaćom osnivanja židovskog nacionalnog doma. Britanija gotovo odmah odvaja većinu teritorija mandatne Palestine i na tom području osniva Transjordan (aneksijom područja sa zapadne strane rijeke Jordan, 1949. godine, Transjordan mijenja ime u Jordan), kojeg daje na upravu svom savezniku, šerifu iz Meke. Židovima je odmah zabranjeno naseljavanje u Transjordan. Godine 1923. Golan, dogovorom Britanije i Francuske, iz mandatne Palestine prelazi u francusku Siriju.

Ubrzo su započele veće netrpeljivosti između ovih dvaju naroda. Židovi stalnim useljavanjem u Palestinu rastu u ukupnom broju stanovnika sa 11% 1922. godine na 30% 1942. godine.

Godine 1947. rezolucijom Ujedinjenih naroda područje Palestine podijeljeno je na arapsku i židovsku državu, a Jeruzalem je trebao biti pod međunarodnom upravom. Židovi su prihvatili odluku UN-a, dok su je Arapi odbacili. U to vrijeme, na području Palestine bilo je oko 33% 608.000 Židova i 67% (1.243.000) Arapa [4]. Nesuglasice su počele oko statusa Jeruzalema jer su Židovi u Jeruzalemu bili teritorijalno odvojeni od matične zemlje, a činili su većinu stanovništva grada. Sukobi su kulminirali 15. svibnja 1948. godine nakon što je Ben Gurion proglasio Državu Izrael - Egipat, Sirija, Libanon i Jordan su objavili rat, te poslali vojnu pomoć Palestincima u ratu protiv Izraelaca.

Arapsko-izraelski rat 1948.

Novoproglašena država nije imala određene granice stoga je međunarodno priznanje dobila tek za godinu dana. Započeo je prvi arapsko-izraelski rat u kojem su sudjelovali palestinski Arapi uz pomoć arapskih država s jedne, te palestinski Židovi s druge strane. U tom ratu 115.000 izraelskih vojnika pobijeđuje inferiorne arapske snage koje su brojile 60.000 ljudi[5], te nakon 15 mjeseci borbi se formiraju današnje granice države Izrael. Pojas Gaze, koji se nalazi uz egipatsko-izraesku granicu prisvojio je Egipat, a Judeju i Samariju (Zapadnu Obalu) Jordan. Ove se granice nisu mijenjale sve do Šestodnevnog rata 1967. godine kada je Izrael okupirao još 20 700 km2. Procijene UN-a su da je 711,000 Palestinaca protjerano u okolne arapske zemlje[6], dok je oko 600.000 Židova iz arapskih zemalja emigriralo u Izrael[7].

Na vrlo stare, još srednjovjekovne tradicije povratka iz dijaspore u Erec Israel, nadovezao se krajem 19. stoljeća i politički cionizam – pokret za povratak Židova u staru domovinu, nazvan prema jeruzalemskome brežuljku Cionu, na kojem je stajao Hram, te se riječ Cion u prijenosnome smislu osnosi na staru židovsku domovinu, pa ponekad i na sam židovski narod. Za razliku od toga starijeg cionizma, utemeljenog u religijsko-emocionalnim motivima, moderni politički cionizam je pretežno nastao pod utjecajem rastućeg političkog antisemitizma u drugoj polovini 19. stoljeća. Na čelo pokreta stao je austrijski novinar Theodor Herzl, ranije uvjereni asimilacionist, koji je pod dojmom žestokog europskog antisemitizma, kojem je svjedočio, zaključio da je jedino rješenje za Židove zajedničko trajno napuštanje Europe. Međutim, mnogi Židovi su bili protiv toga; neki od njih su se upravo u to doba počeli više uključivati u europsku kulturu i biti više prihvaćeni u njoj, drugi su ideju o povratku u pradavnu domovinu smatrali neostvarivim srednjovjekovnim snom. Ipak je postupno rastao jišuv, obnovljena židovska zajednica na području drevne domovine, te su se već od 1880-tih godina počela stvarati prva naselja i uvoditi prvi društveni oblici i kulturne ustanove. Počeo je i rad na obnovi hebrejskoga jezika kao govornog jezika Židova u (tadašnjoj) Palestini.

Međutim, većina židovskog useljavanja u Palestinu bila je ilegalna, s obzirom da britanske vlasti čak ni u okolnostima smrtne prijetnje za europske Židove nakon 1933., te osobito nakon 1939., nisu povećale vrlo nisku kvotu za useljenje. U međuvremenu je židovska zajednica u svijetu prikupljala novac, te je od dotadašnjih vlasnika otkupljeno 96.000 hektara zemlje, većinom već stoljećima posve zapuštene. Prije nego se ideja za proglašenje židovske države i približila ostvarenju, počeo je Holokaust. Mnogi od malobrojnih preživjelih s golemoga područja koje je on zahvatio, željeli su konačno naći svoj kutak u staroj domovini. No niske kvote za useljenje dovodile su do tragičnog stanja da se preživjeli, nakon što su im obitelji ubijene u Europi, u domovinu moraju useljavati ilegalno, uz ponovnu smrtnu opasnost (britanske snage su pucale u ilegalne useljenike, a britanska vlast često podupirala arapski terorizam nad Židovima).
Britanska vlast se, nakon dugog nezadovoljstva i vojnog otpora židovskih stanovnika, u svibnju 1948. povukla pred brojnim teškoćama uprave koje nije mogla riješiti. Dana 14. svibnja 1948., proglašena je neovisnost Države Izrael (hebr.: Medinat Israel) kao, riječima Povelje o neovisnosti, mjesto rođenja židovskoga naroda. Ovdje se oblikovao njegov duhovni, religijski i politički identitet. Ovdje je bila ostvarena njegova prva država, oblikovale su se nacionalne i opće kulturne vrijednosti dane svijetu vječnom Knjigom nad knjigama…. Unatoč političkim i ratnim teškoćama s kojima je suočen od prvoga dana svoga postojanja, Izrael je opstao i danas je u mnogim područjima znanosti, tehnologije, kulture i umjetnosti u samome svjetskom vrhu.

Grunf
26-11-2015, 11:57
Možeš nam ukratko prepričati sadržaj i zaključak tak da možemo raspravljati o knjizi bez da je pročitamo.

Ante S.
26-11-2015, 13:14
Možeš nam ukratko prepričati sadržaj i zaključak tak da možemo raspravljati o knjizi bez da je pročitamo.

da ti ukratko prepričam židovsku i arapsku povijest kao i njihov sukob koji traje više od tisuću četristo godina? how yes no.:zubo

Grunf
26-11-2015, 13:19
Pa rekel si da preporučuješ knjigu. Zašto? :nezna

Jel tema o tisućljetnom sukobu ili je tema o sukobu u 20. stoljeću? O čemu da raspravljamo?

Ante S.
26-11-2015, 13:28
tema je povijest arapsko-izraelskog sukoba, koji su korjeni tog sukoba i mogući ishodi u budućnosti.
iz knjige se iščitava da je sa strane arapa mržnja na izrael prvenstveno vjerske prirode. dok je mržnja izraela u odnosu na arape pretežito egzistencijalistička.

meni su osobno najzanimljiviji dijelovi knjige biblijska povijest židovskog naroda, kako su oni opstali i sačuvali tradiciju dok su se okolne imperije rušile (babilon, perzija, grčka, rim). zanimljiva mi je povijest prefriganog muhameda i njegovo šurovanje sa židovima dok je bio slab a kad je ojačao naredio je njihovo uništenje što je cilj islama dan danas.
zanimljivo mi je to kako su arapi u egiptu 1967. nevjerovatno podcijenili židove i uspkros tome što su bili višestruko brojniji i bolje opremljeni, brutalno potučeni i poraženi tako da ni izraelci nisu to mogli pojmit pa dan danas vjeruju da ih je Božja ruka spasila.
jako zanimljiva i pitka knjiga...ja sam oduvijek više simpatizirao arape - palestince ali nakon ove knjige sam definitivno na izraelskoj strani bez obzira na činjenicu što ovi preko masonskih loža drmaju svijetom...

Grunf
26-11-2015, 13:51
Nije ih spasila Providnost nego je izraelsko ratno zrakoplovstvo preduhitrilo Arape i kad su ovi počeli gomilati snage, Židovi su im uništili sve zračne luke i većinu aviona pa su Arapi postali glineni golubovi.

Skywalker
26-11-2015, 13:59
Ukratko:
https://occupiedpalestine.files.wordpress.com/2013/06/israel-palestine_map_19225_2469.jpg

Ante S.
26-11-2015, 14:07
Nije ih spasila Providnost nego je izraelsko ratno zrakoplovstvo preduhitrilo Arape i kad su ovi počeli gomilati snage, Židovi su im uništili sve zračne luke i većinu aviona pa su Arapi postali glineni golubovi.

istina da je ratno zrakoplovstvo preduhitrilo arape ali oni tumače kao Božju providnost da arapi nisu preduhitrili njih.

Grunf
26-11-2015, 14:08
@ Skywalker

S time da na ovim zelenim područjima ima puno arapskih područja poput grada Nazareta koji je većinski arapski grad.

Grunf
26-11-2015, 14:43
istina da je ratno zrakoplovstvo preduhitrilo arape ali oni tumače kao Božju providnost da arapi nisu preduhitrili njih.

Pa dobro, nek tumače to tak iako su oni odavno otpali od drva kao sasušena grana po tom pitanju. :D

NorthStand
26-11-2015, 14:48
ja sam aspolutno za to da se sveta zemlja, oslobodi od židova. :D

Grunf
26-11-2015, 14:51
ja sam aspolutno za to da se sveta zemlja, oslobodi od židova. :D

I da ih se dovede u Hrvatsku da od nas naprave velesilu. :D

ZGabriel
26-11-2015, 15:32
divim se Židovima koji okruženi s milijardu Arapa koji sanjaju o njihovom uništenju i dalje postoje i napreduju.

team Izrael. ipak su nam korijeni isti. http://www.smiley-lol.com/smiley/drapeaux/drapisrael.gif

NorthStand
27-11-2015, 00:48
I da ih se dovede u Hrvatsku da od nas naprave velesilu. :D

možeš si mislit kako su oni velesila, bez SAD ne bi ni bilo Izraela, odnosno Židova na bliskom istoku. američki židovi su nakon 2ww i holokausta odlučili da je najpametnije da u sred tog ludila zvanog bliski istok, naprave sebi jednu državicu sasvim dostatnu da malo pokazuju svoje mišiće i da oni postoje. inače, nisu svi Židovi za to da Cionisti koji vladaju amerikom petljaju u židovska posla, i nisu za državu Izrael jer je to u suprotnosti s njihovom vjerom. tako da, i kod Židova ima grupica normalnih, ali uglavnom su to pretežno ovi cionisti koji rade sranja u globalnim razmjerima, tako da neka njih tamo gdje jesu daleko od nas. :)

Ante S.
27-11-2015, 09:15
možeš si mislit kako su oni velesila, bez SAD ne bi ni bilo Izraela

bez židova ne bi bilo SAD-a.:mardar

dalton
04-12-2015, 19:44
http://www.youtube.com/watch?v=Kw7FJ9y8m4M

Dobri Pastir
04-12-2015, 20:00
Lazni Izrael je morao biti uspostavljen za docek Antikrista. To se ispunilo 1948. g. Polako ali sigurno plovimo kroz ta vremena koja zovu posljednjima.

Da se ne zaboravi, Izrael smo mi. Krscani, odnosno, katolici.

Dobri Pastir
04-12-2015, 20:05
jako zanimljiva i pitka knjiga...ja sam oduvijek više simpatizirao arape - palestince ali nakon ove knjige sam definitivno na izraelskoj strani bez obzira na činjenicu što ovi preko masonskih loža drmaju svijetom...

Reko sam ja davno da si ti kukavicje jaje.

NorthStand
04-12-2015, 20:54
bez židova ne bi bilo SAD-a.:mardar

http://www.mojapovijest.com/wp-content/uploads/2011/04/Abraham-Lincoln-275x300.jpg

točno se vidi na faci, tko je pravi arijevac kršćanin nacionalist, a tko mučko đubre ubačeno da prodaje patetiku napaćenom narodu.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/10/President-Jefferson-Davis.jpg/175px-President-Jefferson-Davis.jpg

velika bi to bila tragedija što ne bi bilo SAD, ja sam inače za konfederaciju i Texas, moj američki predsjednik je Jefferson Davis.

http://www.youtube.com/watch?v=boRzFrmcM60

kad mi netko postavlja takve dileme, samo mu odgovorim, to je ko da mi netko postavi pitanje Ante ili Tito ? stvarno velika dilema.

http://www.youtube.com/watch?v=nfK_aSGZFwo

Ante S.
04-01-2016, 10:36
"Todenhöfer je tih deset dana koliko ih je proveo u takozvanoj Islamističkoj državi opisao u knjizi koju je upravo objavio. U intervjuu za Jewish news njemački je novinar rekao da Izrael nije uključen u osnovne ISIS-ove planove preuzimanja prevlasti na Bliskom istoku

‘Jedina zemlja koje se ISIS boji je Izrael. Rekli su mi da znaju da je izraelska vojska presnažna za njih. Misle da mogu poraziti američke i britanske snage za koje smatraju da nemaju iskustva u gerilskim ili terorističkim strategijama. Međutim, znaju da su Izraelci jaki baš u tom području’, rekao je Todenhöfer."

http://www.jutarnji.hr/ispovijest-covjeka-koji-je-prezivio-10-dana-u-islamskoj-drzavi--njih-uopce-nije-strah-amerike-i-britanije--strah-ih-je-samo-jedne-drzave-/1490637/

Ante S.
04-01-2016, 10:39
Neki dan je bio članak gdje vođa tkz islamske države prijeti Izraelu s napadima . Ali IS zna ako taknu u Izrael presudili su sebi nestanak ! Zašto ? Zato što kod izraelaca nema taoca niti nekog živog zida čime se sad IS služi ! Npr ako izraelci znaju da neki terorist boravi u nekoj zgradi , oni zgradu ruše bez obzira što u njoj živi još par stotina nedužnih oni ju ravnaju sa zemljom . Iz tog razloga se ih IS pribojava . S druge strane izraelcima odgovaraju teroristi koji se bore protiv režima Bashar-a al-Asad-a jer on podržava i pomaže Hezbollah koji je u ratu sa Izraelom već dugo vremena .

FORZA IZRAEL :acab:cheer

sagitarius
04-01-2016, 14:26
Arapsko -Izraelski sukob definitivno nije u prvom planu na političkoj sceni "bliskog istoka", posebice ne nakon pogubljenja jednog od istaknutih šiitskih svjerskih vođa od strane Saudije, nakon čega je uslijedilo razvaljivanje veleposlanstva Saudijske Arabije u Teheranu, a potom i konzulata.
U odgovoru na odgovor, Saudija je zatražila da njihovu zemlju u roku od 48 sati napusti kompletna diplomatska garnitura Irana, a Iran je u svom odgovoru najavio posvemašnje raskidanje diplomatskih odnosa sa pretežito sunitskom Saudijom.
Naime, prije par dana došlo je do masovnog pogubljenja, radi izricanja smrtne kazne,a koje su izvršile vlasti Saudijske Arabije (47 osoba je ubijeno), što je izazvalo općenito veoma ozbiljnu reakciju u svijetu.
Mnogi politički analitičari postavili su jedno izuzetno ozbiljno pitanje koje se svodi na prosti upit nije li to sve na uštrb borbe protivu ISIL-a i nije li to sve dio nekog novog scenarija, koji dolazi ovog puta iz same strukture arapskog svijeta...

Jakov
04-01-2016, 15:54
Saudijska Arabija zaoštrava odnose i skreće pozornost sa glavnih problema a to su javni dug i nacionalna valuta. Čak je i rat rješenje problema

http://gulfnews.com/business/analysis/saudi-arabia-finally-gets-cracking-with-reforms-1.1646880
http://www.telegraph.co.uk/finance/economics/12071761/Saudi-riyal-in-danger-as-oil-war-escalates.html