PDA

Pogledaj Full Version : Papa u Sarajevu-posjeta, impresije, utisci i komentari

Inkvizitor
06-06-2015, 15:55
Papa danas u Sarajevu održao misu Na Koševu, susreo se sa članovima predsjedništva, posjetit će katedralu u Sarajevu susresti se sa mladima.

Što se tiče mog stava, mislim da se pretjeruje sa tim porukama o multikulturalnosti jer druge dvije religije uopće ne žele ekumenizam osim na marginama. Pretjeruje se u tim izjavama o Bosni kao zemlji sudara svjetova ali u pozitivnom smislu. Bosna je najveći primjer sudara svjetova u najnegativnijem smislu.

Katolici su tu najmalobrojniji i najmanje o njima ovisi, najviše ovisi o pravoslavcima i muslimanima a njih u većini baš briga za multikulturalnost i poruke mira. Kad papa ode svi će oni nastavit provodit svoje nacionalne ciljeve. Srbi su indiferentni i baš ih briga a muslimani mogu jedan dan zatomiti svoje prave ambicije i planove.

Sarajevo će jedan dan biti puno katolika a već sutra svi sarajevski katolici mogli bi stati u jedan ćošak koševskog stadiona.

Mislim da bi se papa trebao malo više obraćati svojim vjernicima, jer ima se tu o čemu pričati nego pričati o svezajedništvu kojeg nema, jer baš briga druge konfesije što papa priča.

SPC će i dalje furati ideju Velike Srbije a islamski vjerski vođe o povratku u Osmanlijska vremena kad je raja morala biti kuš.. a samo katolici uvijek inistiraju na nekom imaginarnom zajedništvu..

Humphrey
06-06-2015, 16:29
Ma velike riječi o multikulturalnosti,miru i ostalim divnim stvarima,a sve bez pokriča u stvarnosti.Stvarnost je valjda i za Crkvu postala previše crna i beznadna pa su počeli izbacivati slogane kao da prodaju milka čokoladu.

Uglavnom posjet od kojeg nitko ništa ne očekuje, posjet koji ništa dobroga neće donijeti, sutra se BiH vraća u stvarnost,a stvarnost je tihi genocid nad Hrvatima.

Valjda će biti dovoljno katolika u BiH i za idućeg Papu.

Komari
06-06-2015, 16:52
Je li ovo neka simbolika ili..?! :kez

Pastirski štap se razbio neposredno prije mise na stadionu Koševo. Pošto ga se nije moglo zamijeniti pričvršćen je trakom. To je pastirski štap koji je još imao Pavao VI. Sastoji se od tri dijela koja se spajaju prije upotrebe. Očito se na jednom spoju oštetio, pa jedino što se moglo učiniti u posljednji trenutak je spojiti ga s ljepljivom trakom.

Inače ja baš i nisam čula neke vau poruke u homiliji..

Ali me kardinala Puljića nasmiješilo jer mislim da je spominjući beatificirane lagano Papi htio reći i za Stepinca.

Inače mene taj ekumenizam nimalo ne dotikavlja. Jasan mi je u pomirenju kršćanskih zajednica ali ne kužim šta mješani zbor u kojem su i muslimani imaju pivat Papi za vrijeme Euharistije.

Uostalom ja još uvik žalim za Benediktom 16. i dan danas se sjećam one njegove skoro pa prve rečenice kad je stupio "na dužnost" BROD PUŠTA NA SVE STRANE.

Vojtila je bio simpa ali dok se brinuo o ekumenizmu zanemario je vlastitu kuću. A ogromno mu hvala na poslu i priznanju Hrvatske.

S ovim Papom nisam baš najsretnije, ali ako je to volja Božja..prihvaćam..Što ću. Iako mislim da previše podilazi svjetovnom i to onome koje i nije "s ove naše katoličke strane". A ti ga prečesto koriste i izvrću njegove riječi kako bi nama nabijali na nos da su oni cijelo vrijeme u pravu.

Vrime će pokazat..

Komari
06-06-2015, 17:21
Evo na primjer za što se vataju i danas

Nije nužno vjerovati u Boga da biste bili dobar čovjek.

Tradicionalno vjerovanje u Boga čak je pomalo i zastarjelo.

Netko može biti duhovan, ali ne i religiozan.

Nije nužno ni ići u crkvu i davati joj novac.

Za mnoge crkva može biti i priroda.

Neki od najboljih ljudi kroz povijest nisu vjerovali u Boga,

dok su mnogi koji jesu radili najgore stvari u njegovo ime

Tvrdi ekipa da su riči Pape Franje.

Ja jednostavno ne mogu vjerovati u tu tvrdnju, odnosno da ovo dolazi od vrhovnika Katoličke Crkve koja već 2000 godine se poziva na Isusove riči da nema spasenja osim preko njega. Da ne govorim o važnosti mise.

.

RockyMarciano
06-06-2015, 22:04
Nisam neki vjernik, ali poznajem Bibliju i posebno me zasmetala izjava kako "samo treba biti dobar". To ide protiv logike kršćanstva; jer kad bi to bilo istina onda bi Isusovo utjelovljenje i njegova žrtva bila nepotrebna. Temelj kršćanstva bi bio doveden u pitanje. To je očita kontradikcija sa glavnom porukom evanđelja; da je Isus umro za grijehe čovječanstva i da se spašavamo po vjeri u tu žrtvu. Islam i judaizam su religije zakone, kršćanstvo je vjera Božjeg milosrđa. Zar nije Pavao napisao kad bi svima bilo suđeno po Zakonu svi bi propali? Možda je licemjerno što ja to pišem, jer nisam istinski vjernik, ali držim do neke logike. "Samo treba biti dobar" je razvodnjeno kršćanstvo.

Skywalker
06-06-2015, 22:29
SPC će i dalje furati ideju Velike Srbije a islamski vjerski vođe o povratku u Osmanlijska vremena kad je raja morala biti kuš.. a samo katolici uvijek inistiraju na nekom imaginarnom zajedništvu..
Necemo pricati o Velikoj Srbiji,ali necemo ni kao mutavi da pristanemo na muslimansku vlast...sto nas Zapad odavno vec tera.Muka je sto sa takvim stavom,branimo i Hrvate u BiH,ali vi to ne vidite...pre bi voleli da nam Erdogan svima u BiH bude sultan,nego da Srbi sami odlucuju u RS.To je vas problem.
I da,necemo pomirenje sa Vatikanom...to je nase pravo.
Ja licno nikad ne bih pristao na to..Mislim da bih onda def. postao ateista,i to onaj koji se svuda jasno i glasno sprda sa bilo kakvim verovanjem u Boga.
Danas je bilo 54 predstavnika SPC...Po meni,nije trebalo toliko ljudi da ode.

Inkvizitor
06-06-2015, 22:48
Necemo pricati o Velikoj Srbiji,ali necemo ni kao mutavi da pristanemo na muslimansku vlast...sto nas Zapad odavno vec tera.Muka je sto sa takvim stavom,branimo i Hrvate u BiH,ali vi to ne vidite...pre bi voleli da nam Erdogan svima u BiH bude sultan,nego da Srbi sami odlucuju u RS.To je vas problem.
I da,necemo pomirenje sa Vatikanom...to je nase pravo.
Ja licno nikad ne bih pristao na to..Mislim da bih onda def. postao ateista,i to onaj koji se svuda jasno i glasno sprda sa bilo kakvim verovanjem u Boga.
Danas je bilo 54 predstavnika SPC...Po meni,nije trebalo toliko ljudi da ode.

nećete pomirenje s kršćanskom crkvom..

I onda sebe zovete krščanima..

moonlight
06-06-2015, 23:43
Papa danas u Sarajevu održao misu Na Koševu, susreo se sa članovima predsjedništva, posjetit će katedralu u Sarajevu susresti se sa mladima.

Što se tiče mog stava, mislim da se pretjeruje sa tim porukama o multikulturalnosti jer druge dvije religije uopće ne žele ekumenizam osim na marginama. Pretjeruje se u tim izjavama o Bosni kao zemlji sudara svjetova ali u pozitivnom smislu. Bosna je najveći primjer sudara svjetova u najnegativnijem smislu.

Katolici su tu najmalobrojniji i najmanje o njima ovisi, najviše ovisi o prvoaslavcima i muslimanima a njih u većini baš briga za multikulturalnost i poruke mira. Kad papa ode svi će oni nastavit provodit svoje nacionalne ciljeve. Srbi su indiferentni i baš ih briga a muslimani mogu jedan dan zatomiti svoje prave ambicije i planove.

Sarajevo će jedan dan biti puno katolika a već sutra svi sarajevski katolici mogli bi stati u jedan ćošak koševskog stadiona.

Mislim da bi se papa trebao malo više obraćati svojim vjernicima, jer ima se tu o čemu pričati nego pričati o svezajedništvu kojeg nema, jer baš briga druge konfesije što papa priča.

Bez Pape niti RH, niti BiH u današnjem smislu, prije Daytona...niti je onda bio politički vođa, niti je danas bakljonoša rješavanja takvih stvari, što je mogla Sveta Stolica je napravila na vrijeme, čudi me da bi ti to politizirao, malo si me začudio, moram priznat...ne previše, malo da.

Inkvizitor
07-06-2015, 10:46
Bez Pape niti RH, niti BiH u današnjem smislu, prije Daytona...niti je onda bio politički vođa, niti je danas bakljonoša rješavanja takvih stvari, što je mogla Sveta Stolica je napravila na vrijeme, čudi me da bi ti to politizirao, malo si me začudio, moram priznat...ne previše, malo da.

A što si ti demantirao.

Moje je mišljenje da papa treba govoriti o miru i pomirenju ali se prvenstveno obraćati katolicima jer imamo mi svojih briga i problema a govoriti o Bosni kao sudaru svjetova u nekom afirmativnom smislu je sipanje vode u rešeto.

Briga Muslimana i Srba što kaže papa.

Jes reći će, lijepo je to, šta je to jedan dan, istrpimo ga a sutra ćemo po svom planu i programu.

Osim toga mislim da je trebao doći u Hercegovinu i Mostar. U Sarajevu je već bio papa Ivan Pavao II. Pa priča kako je papa i državnik pa je logično da dođe u Sarajevo jer Vatikan država meni nije nikakav argument jer ja Vatikan i papu tako ne doživljavam. I uopće mi je čudno da je Vatikan država jer crkvi nije primarno, ako je uopće potrebno da bude svjetovna organizacija nego prvenstveno duhovna.

Osim toga stvara se lažna slika nekog multikulti Sarajeva, što je rekao Nino..stvaran broj katolika u Sarajevu stao bi u jedan ćošak Koševa.

Bio je papa i u Banjaluci. I tamo je bilo puno vjernika i svi su odmah otišli. Jel se što promjenilo za Hrvate i katolike tamo. Kažu da ih ima jedva 10 000, znači broj im je još opao

I Srbi su istrpili papu jedan dan.

Znači samo je Hercegovina diskriminirana jer eto tu su katolici u boljem položaju pa im ne treba dolaziti. Kao da je pomoglo katolicima u Sarajevu i Banjaluci što je papa bio tamo. U smislu da im broj ne pada ili da se promjenio odnos Srba i Muslimana tamo.

Ako je drugačije, ti me slobodno demantiraj.

Humphrey
07-06-2015, 12:45
A što si ti demantirao.

Moje je mišljenje da papa treba govoriti o miru i pomirenju ali se prvenstveno obraćati katolicima jer imamo mi svojih briga i problema a govoriti o Bosni kao sudaru svjetova u nekom afirmativnom smislu je sipanje vode u rešeto.

Briga Muslimana i Srba što kaže papa.

Jes reći će, lijepo je to, šta je to jedan dan, istrpimo ga a sutra ćemo po svom planu i programu.

Osim toga mislim da je trebao doći u Hercegovinu i Mostar. U Sarajevu je već bio papa Ivan Pavao II. Pa priča kako je papa i državnik pa je logično da dođe u Sarajevo jer Vatikan država meni nije nikakav argument jer ja Vatikan i papu tako ne doživljavam. I uopće mi je čudno da je Vatikan država jer crkvi nije primarno, ako je uopće potrebno da bude svjetovna organizacija nego prvenstveno duhovna.

Osim toga stvara se lažna slika nekog multikulti Sarajeva, što je rekao Nino..stvaran broj katolika u Sarajevu stao bi u jedan ćošak Koševa.

Bio je papa i u Banjaluci. I tamo je bilo puno vjernika i svi su odmah otišli. Jel se što promjenilo za Hrvate i katolike tamo. Kažu da ih ima jedva 10 000, znači broj im je još opao

I Srbi su istrpili papu jedan dan.

Znači samo je Hercegovina diskriminirana jer eto tu su katolici u boljem položaju pa im ne treba dolaziti. Kao da je pomoglo katolicima u Sarajevu i Banjaluci što je papa bio tamo. U smislu da im broj ne pada ili da se promjenio odnos Srba i Muslimana tamo.

Ako je drugačije, ti me slobodno demantiraj.

Treba,ali prije toga treba se reći istina,jer bez istine nema ni mira ni pomirenja. Kad se govori o multikulturalnom sarajevu onda se laže,sarajevo sasvim sigurno to nije, to je etnički čisti grad u kojem nema mjesta za nikoga osim bošnjaka.

Ova posjeta je promašaj kakvog Crkva dugo nije napravila,ali možemo se nadati kako će biti prilike za idućeg Papu da posjeti katolike u BiH.Naravno, realnije je da će ostati više kršćana na teritoriju koje kontrolira ISIS nego u BiH.

NorthStand
07-06-2015, 12:52

ne pretjeruje se, kad bi SPC polemizirala o popu Đujiću kako mi polemiziramo s tom bandom o Stepincu, ili s ovim našim crvenim kmerima koji su uništavali vjeru u hrvata punih 45 godina, od dolaska na vlast 1945, pa nam Drago Pilsel pametuje o ulozi HKC u vrijeme NDH.

Grunf
07-06-2015, 13:06
Northe, molim te da paziš kaj pišeš po pitanju poziva na obračune jer je to kršenje zakona RH i pravila ovog foruma i mogel bi ti i cijela moderacija nahebati.

Na Forumu je zabranjeno:

* Kršenje zakona Republike Hrvatske (posebno Vam skrećemo pažnju na pozivanje na mržnju ili diskriminaciju, opravdavanje ili veličanje kaznenih dijela, kršenje autorskih prava, te pedofiliju, mučenje životinja i sl.)

Možeš izreći svoje mišljenje i bez toga. :)

sagitarius
07-06-2015, 13:18
Da bih izdiskutirao temu moram krenuti od molitve Vjerovanja, gdje se na jednom mjestu kaže: "Vjerujem u Duha Svetoga, Svetu Crkvu katoličku, općnstvo svetih" itd.
Ne mislim biti u ovom komentaru moralteolog, ali mislim da se Papina poruka izrečena u Sarajevskoj katedrali uistinu u potpunosti, u razmatranju cijele ove teme najblaže rečeno u potpunosti zapostavila, isto kao da Sveti otac ništa nije rekao..., a recimo i da je neke stvari rekao "između redova", bez dublje analize tog izuzetno nadahnutog govora, nitko nema pravo tek tako donositi paušalne ocjene o djelotvornosti Papine posjete Sarajevu i stvarnom učinku njegovih izuzetno dubokih rijeći.
Za početak da se vratimo na molitvu Vjerovanja, pa, dakle, svaka sumnja u crkveno poglavarstvo odstupa od izrečenog u ovom molitvenom ispovijedanju svoje svete Katoličke vjere.
No, moramo za početak prihvatiti i opciju da danas diskutiramo sa ateistima kojim ništa ne znači izričaj vjerovanja,a koje se dovodi u sumnju, a posebice toliko paušalnim minoriziranjem ove posjete pačeničkoj Vrhbosanskoj Crkvi u teškom okruženju i još težoj situaciji gotovo pred samim nestankom, da se uistinu treba prvo radi pojašnjenja postaviti da se odgovara ateistima, jer i muslimani vjeruju u jednoga Boga, kojeg štuju do granica fanatizma, što naravno katolike relativiste ostavlja bez daha u sopstvenim sumnjama, jednako kao i ateiste.
Veličanstveno upriličeni prijem Pape Franje u Sarajevu, ostavio je svijet bez daha.
Svojevremeno je za Brozovih posjeta ovom gradu na silu dovođene škole djece da mašu zastavicama i uzvikuju Tito, Tito, a sa radnih mjesta su dovođeni prinudno ljudi da bi formirali kordone i klicali Brozu.
Juče bez ikakve prinude Papa Franjo je dočekan nepreglednim mnoštvom ljudi sarajlija, ali i ljudi svih boja i rasa, svih vjera i vjeroispovijesti, iz svih krajeva svijeta, te se preliminarno govori o više od milijun ljudi koji su juče mahali Svetom ocu i radovali se njegovom dolasku.
Sarajevo je juče bio centar svijeta, a izviješća i slika je otišla u 180 država svijeta.
Dakle, slike ovakvog prijema su obišle svijet i poslale poruku da nam valja živjeti u BiH jednim pored drugih "ma kako se vi unutar sebe budete dogovorom organizirali i učinili ravnopravnim" reči će Sveti otac, za one koji su slušali, koji su imali uho da čuju i koji su imali elementarno znanje italijanskog jezika...

Papa nije došao u Sarajevo da bude nasamaren od sarajevskih šanera i birtijaških baraba, apostolska nuncijatura u Sarajevu je poodavno istražila sve ono u što se ovdje u pojedinim postovima dovodi u sumnju, jer Vatikan ne radi ništa slučajno i da... za podsjetnik onima koji sumnjaju.
Papa nije niti jedne sekunde razgovarao sa kolektivnim šefom države, jednostavno nije htio.
Nakon, oficijelnog obračanja Predsjednika IvaničaPapi i Pape njemu i ostalim, on - Papa je odmah sjeo u Papapmobil i krenuo na Koševo.
Pred Predsjedništvom su iščitani zvanični govori i to je to, kurtoazija, ali ono što se događalo u Seminariji gotovo 3 sata, gdje je Sveti otac i ručao i obavio razgovore sa svim biskupima iz BiH i nekim iz Hrvatske, nije za objave i neće se o tome puno niti čuti.
Stoga, oni koji izgovaraju riječi Vjerovanja, znaju, a oni koji ne vjeruju, neka znaju da Papa nije levat, kojeg je neko nasadio iščitavajući svoja viđenja Ahdname i šupljirajući o općenitim stvarima da bi sutra ti isti mogli nastaviti po starom.
Upravo na to je Papa i skrenuo pažnju ne samo svećenicima nego i onim koji predstavljaju narod. (koji narod od tri u BiH, pa valjda se to zna - rekao sam već tko ima uši neka čuje).

Komari
07-06-2015, 13:34
Nigdje u Vjerovanju ne piše da moramo vjerovati crkvenom poglavarstvu.

U Vjerovanju piše o vjerovanju U nauk Katoličke crkve, Isusa i Boga, a ne u svaku izgovorenu rič nekog svećenika ili biskupa.

Dat nam je razum, a i fala Bogu pismeni smo više - manje.
Piruke mira su općenite poruke koje i svaka misica na izboru kaže. Tako ih narod i doživljava - površno.

A vjerujem da je pol ekipe došlo vidit Papu kojeg su i ateistički mediji promivirali kao punk zvijezdu, a ne namjesnika Boga na zemlji.

Što će recimo Halid Bešlić na misi na Koševu? Je li se možda i on pričestio? Odnosno je li na Koševu bila sveta misa ili što?

.

sagitarius
07-06-2015, 13:51
Iako je još rano da se sumiraju stvarni učinci Papine posjete BiH, već na prvi pogled svakom dobronamjernom stvoru, sada to pouzdano mogu reći, na planeti, je da se na BiH skrenula pozornost svjetskih čimbenika koji donose odluke o tome što će biti u BiH i što neće biti.
Možda je to i najbitniji momenat kojeg je Sveti otac Papa htio da apostrofira i skrene pozornost na Hrvate katolike koji su u biti i jedini katolici u BiH ako se izuzmu predstavnici MZ kojima je u Sarajevu posve lijepo i koji su u ovom gradu brojčano višestruko iznad broja Hrvata katolika, a koji su i sami katolici ili bi to barem trebali biti- očekuje se to od nekog tko je došao iz Švedske ili Italije...
Dakle na te katolike Papa je skrenuo pažnju, na Hrvate iz BiH, među kojim dakako ima i ateista i katolika relativista kojima nije strana ni reinkarnacija, ni horoskop, ni grčevito dokazivanje da su građani svijeta ako olajavaju crkvu psuju katoličke vrijednosti i olajavaju kad god mogu i stignu makar indirektno Hrvate , Hrvatsku, Crkvu, ukratko sve one vrijednosti do koje Hrvat kršćanin drži.
To skretanje pažnje na BiH, to se nemože poreći je u funkciji uvođenja BiH u EU i NATO, ali što je i normalno, jer ako se stvari budu odvijale po scenarijima koji se prave po birtijama i bosanskohercegovačkim krčmama, sečijama i volovskim koridama, svi odosmo u pizdu materinu i predstoji nova koljačina, pljačka i kako to ljudi vole reći II poluvrijeme.
Nemojte sumnjati štovana gospodo da će DFžulović i ostala ekipaža i klika već naći način da olaju Papu, njegove izrijeke i poruke, tako da ovdje to uistinu i nije potrebito, tim prije što je vokabular osoba koje ovu posjetu, na ovom mjestu na svaki način minoriziraju je na razini upravo te krčme o kojoj govorim.
Papa je ostavio sjajan dojam jednostavne inteligentne osobe, sposbne za strahovitu empatiju, jer malo je slućajeva u povijesti da je Papa nekom poljubio ruku..., u sarajevskoj Katedrali Franjo je to učinio kada je slušao svjedočenje svečenika koji je prošao četničku torturu.
Slučajno ili ne upravo ta prića je obišla svijet, upravo je taj gest Svetog oca pokazao njegovu veličinu...
Tko je vidio kad je Papa stao ispred spomenika Sv. Ivanu Pavlu II i pogledao ovaj spomenik, taj upravo zna da je taj trenutak rekao više od tisuću rijeći...
Ostavljanje protokolarnih tekstova i obračanje ljudima svojim riječima je posebna vrlina ovog sjajnog Pape, osobe od velikog obrazovanja, sa tri fakulteta: mašinskim, filozofijom i teologijom, čovjeka jednostavna srca, sjajne memorije i velikog pragmatika, političara i vjerskog poglavara najuređenije konfesije na planeti.

Inkvizitor
07-06-2015, 13:56
Nije ovo prvi put da papa posjećuje BiH.

Bio je papa Ivan Pavao II dva puta..u većinski muslimanskom i većinski srpskom gradu. I što se promjenilo za katolike nakon toga. Ništa. Represija se samo pojačala.

Treba stvari gledati realno, ne pozivati na nikakvu mržnju naravno jer je to suprotno nauku kršćanstva, niti slati neke poluvojničke izjave čemu su sklone druge religije.

Humphrey
07-06-2015, 14:04

Bio je papa Ivan Pavao II dva puta..u većinski muslimanskom i većinski srpskom gradu. I što se promjenilo za katolike nakon toga. Ništa. Represija se samo pojačala.

Treba stvari gledati realno, ne pozivati na nikakvu mržnju naravno jer je to suprotno nauku kršćanstva, niti slati neke poluvojničke izjave čemu su sklone druge religije.

Nastavit će se i dalje i gore,a sve u ime mira i tolerancije. Nekad je Crkva pozivala na križarske ratove,a danas poziva katolike da stave svoje vratove pod noževe svojih neprijatelja u ime mira i tolerancije.

Inkvizitor
07-06-2015, 14:13
Nastavit će se i dalje i gore,a sve u ime mira i tolerancije. Nekad je Crkva pozivala na križarske ratove,a danas poziva katolike da stave svoje vratove pod noževe svojih neprijatelja u ime mira i tolerancije.

Pa to i jest nauk kršćanstva. Ljubi svoje neprijatelje i okreni drugi obraz. Kršćanstvo je vjera koja lomi ljudsku narav.

Pitanje je koliko smo mi uopće kršćani.

sagitarius
07-06-2015, 14:23

Da bio je u Sarajevu 1997 godine i sveti Ivan Pavao II i to je bilo vrijeme kad su prestali da se sarajevskim Hrvatima uručuju otkazi iz državne službe !!!!!
Nakon posjeta Banjaluci utemeljio se katolički školski centar i po prvi put se počelo govoriti o protjeranim, ubijenim Hrvatima..., a i Dodik je počeo okretati retoriku, ma kako ti to danajski zvučalo sve su to interesi, ali i posljedice posjete...
Ne treba stvari posmatrati u stilu gdje su pare i jesu li Hrvati konačno dobili sve što su tražili....
Nisu, ako te to raduje nisu.
Nisu sve dobili i neće sve dobiti niti nakon posjete ovog Pape, niti bilo kad, jer ne zaboravi, Hrvati nisu sami tu su još dva druga naroda kojih se takođe nešto pita...

Najzad, ovo je jedan od prelomnih političkih trenutaka, koji je visoko iznad lokalpatriotizma i regionašenja...upravo integralizam...i na tome se inzistira bar kad je BiH u pitanju, da ne kažem cijeli hrvatski puk s obje strane Save.
Dakle, ne,treba poistovječivati ekstremnu desnicu i desničarenje sa integralizmom, to dvoje ne ide, jednako kao i to da se stavlja pod znak pitanja da li je Vatikan donio ispravnu odluku da Papa posjeti Sarajevo, a ne Široki Brijeg, Mostar, Livno, TG ili Lijanovićev brežuljak..., što su pitanja ekstremne desnice, ali ne u interesu integralizma.
Zar nije svejedno, pogotovu jer je to Vatikan procijenuo.
Efekte ove posjete treba tražit u euroatlanskim integracijama i jedinstvu naroda BiH na tom putu, e na tome je Papa inzistirao.
Možda sticajem okolnosti govorim dobro talijanski, pa evo ekskluziva da mnoge Papine riječi nisu prevedene i puštene u eter...
Dakle Pape su "gurale stvari", ne preko noči, ali su ih gurale...

Humphrey
07-06-2015, 14:23
Pa to i jest nauk kršćanstva. Ljubi svoje neprijatelje i okreni drugi obraz. Kršćanstvo je vjera koja lomi ljudsku narav.

Pitanje je koliko smo mi uopće kršćani.

Ne, to bi bilo kontra zdravog razuma,a katoličanstvo je zadravorazumska religija,ona ne traži od nikoga ništa što mu ide na štetu.

Moli za i oprosti svom neprijatelju,ali ne stavljaj svoj vrat pod njegov nož,pogotovo ne u ime laži.

Sarajevski suživot je laž, BiH budućnost je laž,sve u BiH je laž,to je zemlja bez budućnosti,barem za Hrvate.Pozivati katolike na suživot sa vukovima nije kršćanski i svatko to radi radi to na vlastitu odgovornost i stavlja vlastitu dušu u opasnost.

sagitarius
07-06-2015, 14:27

Neće, neće Humph.
Nismo mi tolike naivčine niti budaletine.
Hrvati u Bih su homogenizirani i jedino što idemo težim tzv institucionalnim putem, gdje smo prvo morali u institucije sustava vratiti svoje ljude...
A križarski ratovi i inkvizicija, to je daleko daleko van ove teme...i ako si to očekivao od Pape, zeznuo si.
To je privilegija današnjce ISIL-a.

Inkvizitor
07-06-2015, 14:29
Da bio je u Sarajevu 1997 godine i sveti Ivan Pavao II i to je bilo vrijeme kad su prestali da se sarajevskim Hrvatima uručuju otkazi iz državne službe !!!!!
Nakon posjeta Banjaluci utemeljio se katolički školski centar i po prvi put se počelo govoriti o protjeranim, ubijenim Hrvatima..., a i Dodik je počeo okretati retoriku, ma kako ti to danajski zvučalo sve su to interesi, ali i posljedice posjete...
Ne treba stvari posmatrati u stilu gdje su pare i jesu li Hrvati konačno dobili sve što su tražili....
Nisu, ako te to raduje nisu.
Nisu sve dobili i neće sve dobiti niti nakon posjete ovog Pape, niti bilo kad, jer ne zaboravi, Hrvati nisu sami tu su još dva druga naroda kojih se takođe nešto pita...

Najzad, ovo je jedan od prelomnih političkih trenutaka, koji je visoko iznad lokalpatriotizma i regionašenja...upravo integralizam...i na tome se inzistira bar kad je BiH u pitanju, da ne kažem cijeli hrvatski puk s obje strane Save.
Dakle, ne,treba poistovječivati ekstremnu desnicu i desničarenje sa integralizmom, to dvoje ne ide, jednako kao i to da se stavlja pod znak pitanja da li je Vatikan donio ispravnu odluku da Papa posjeti Sarajevo, a ne Široki Brijeg, Mostar, Livno, TG ili Lijanovićev brežuljak..., što su pitanja ekstremne desnice, ali ne u interesu integralizma.
Zar nije svejedno, pogotovu jer je to Vatikan procijenuo.
Efekte ove posjete treba tražit u euroatlanskim integracijama i jedinstvu naroda BiH na tom putu, e na tome je Papa inzistirao.
Možda sticajem okolnosti govorim dobro talijanski, pa evo ekskluziva da mnoge Papine riječi nisu prevedene i puštene u eter...
Dakle Pape su "gurale stvari", ne preko noči, ali su ih gurale...

tko je spominjao pare.

možemo stvari postaviti i ovako..zašto papa ne bi posjetio Mostar ili Široki brijeg kad već neće Međugorje..zašto dvaput Sarajevo a nijednom Mostar..zašto Banjaluka a ne Mostar.

Ništa se nije promjenilo u odnosu prema katolicima inače ne bi imali takve probleme..neke stvari bi se i po inerciji odvijale. Kome će služiti katolički školski centar u BL ako tamo više ne bude katolika..i ima li ih uopće i sad..

jel se rade stvari radi zgrada ili radi ljudi.

govoriš da se treba izdići iznad lokalpatriotizma a držiš se lokalpatriotizma jer si iz Sarajeva pa msiliš da je OK da papa dolazi dvaput u Sarajevo a u Mostar nijednom..jer bi tamo.. što.. bile veće tenzije...i Muslimanima ne bi bilo milo..

Izdigni se ti iznad lokalpatriotizma.

sagitarius
07-06-2015, 14:31
Nigdje u Vjerovanju ne piše da moramo vjerovati crkvenom poglavarstvu.

U Vjerovanju piše o vjerovanju U nauk Katoličke crkve, Isusa i Boga, a ne u svaku izgovorenu rič nekog svećenika ili biskupa.

Dat nam je razum, a i fala Bogu pismeni smo više - manje.
Piruke mira su općenite poruke koje i svaka misica na izboru kaže. Tako ih narod i doživljava - površno.

A vjerujem da je pol ekipe došlo vidit Papu kojeg su i ateistički mediji promivirali kao punk zvijezdu, a ne namjesnika Boga na zemlji.

Što će recimo Halid Bešlić na misi na Koševu? Je li se možda i on pričestio? Odnosno je li na Koševu bila sveta misa ili što?

.

Znaš u Bibliji izravno nigdje ne piše niti o čistilištu, ali postoji nauk koji se zove Katekizam, kojeg bi morala svakako pročitati jer ti nedostaju ključne iinformacije o tome tko je Papa, koje su ovlasti svečenićke hijerarhije itd itd.
Dajmo malo učiti o vjeri, a ne provaljivati se ovdje neznanjem brukajući se...

Inkvizitor
07-06-2015, 14:39
Ne, to bi bilo kontra zdravog razuma,a katoličanstvo je zadravorazumska religija,ona ne traži od nikoga ništa što mu ide na štetu.

Moli za i oprosti svom neprijatelju,ali ne stavljaj svoj vrat pod njegov nož,pogotovo ne u ime laži.

Sarajevski suživot je laž, BiH budućnost je laž,sve u BiH je laž,to je zemlja bez budućnosti,barem za Hrvate.Pozivati katolike na suživot sa vukovima nije kršćanski i svatko to radi radi to na vlastitu odgovornost i stavlja vlastitu dušu u opasnost.

Oprosti ali to su doslovno Isusove riječi..pa i ona..evo šaljem vas kao ovce među vukove..

proganjat će vas, zatvarat će vas..ubijat će vas po trgovima

kršćanstvo je jedina vjera koja lomi ljudsku narav..biti kršćanin znači odreći se sebe i svoga ega, svoga ja,

sagitarius
07-06-2015, 14:45
tko je spominjao pare.

možemo stavri postaviti i ovako..zašto papa ne bi posjetio Mostar ili Široki brijeg kad već neće Međugorje..zašto dvaput Sarajevo a nijednom Mostar..zašto Banjaluka a ne Mostar.

Ništa se nije promjenilo u odnosu prema katolicima inače ne bi imali takve probleme..neke stvari bi se i po inerciji odvijale. Kome će služiti katolički školski centar u BL ako tamo više ne bude katolika..i ima li ih uopće i sad..

jel se rade stvari radi zgrada ili radi ljudi.

govoriš da se treba izdići iznad lokalpatriotizma a držiš se lokalpatriotizma jer si iz Sarajeva pa msiliš da je OK da papa dolazi dvaput u Sarajevo a u Mostar nijednom..jer bi tamo.. što.. bile veće tenzije...i Muslimanima ne bi bilo milo..

Izdigni se ti iznad lokalpatriotizma.

Dakle, pare su bile stilska figura, jezička kategorija, koja označava neki interes na primjer interes kojeg ti osobno očekuješ od Papine posjete.
Ako je Vatikan nakon mjeseci razmatranja donio odluku o Papinoj posjeti kakvu je donio, interesantan je tvoj stav o tome zašto se Vatikan nije odlučio da ta posjeta bude upriličena Mostaru ili kojem drugom gradu u BiH u ovom trenutku.
Vidiš šepekulirati o tome definitivno ne vrijedi, jer Vatikan će učiniti u dogovoru sa BiH biskupima ono što će učiniti i to nije nikakav argumenat niti za , niti "protiv" bilo kojeg grada u BiH.
Dakle revanšizam o lokalpatriotizmu ti vraćam, naprosto jer nisi kadar prihvatiti korisnost Papina dolaska u Sarajevo, niti suvislost tog posjeta, jer o tome u protivnom ne bi razmatrao.
Ostavljam te u kontemplaciji da porazmisliš koliko je korisno na ovaj način prosuđivati Papin dolazak u BiH prije svega, pa onda mučeničkoj Vrhbosanskoj Crkvi, a zatim koliko je uopće bitno, diskutirati suvislost te posjete, prenebregavajući korisne efekte ove posjete, sve ono lijepo što je ona donijela, bogatstvo koje smo svi skupa ovdje u BiH zaslužili kao najmalobrojniji narod.
Možda ima važnijih stvari od bolesnog dokazivanja da je Papa pogriješio ili da je bilo tko ovim posjetom bio zapostavljen.
Ja recimo vidim sve prednosti ove posjete, njene sjajne međunarodne efekte, obračun sa unitarizmom i tako to, zar ne, volio bih te čitati kako u tom smislu tražiš rezultate posjete, a ne da diskusija ide u smijeru koji bar meni liči na nekakvo natezanje, u kojem ću ti ako ti to treba reći da si u pravu, a i sam znaš da nisi, no kome je to bitno.Meni nije.

sagitarius
07-06-2015, 14:48
Oprosti ali to su doslovno Isusove riječi..pa i ona..evo šaljem vas kao ovce među vukove..

krćanstvo je jedina vjera koja lomi ljudsku narav..biti kršćanin znači odreći se sebe i svoga ega, svoga ja,

Naravno, jednako tako se kaže blago onome tko dolazi u ime Božije...

Komari
07-06-2015, 14:50
Znaš u Bibliji izravno nigdje ne piše niti o čistilištu, ali postoji nauk koji se zove Katekizam, kojeg bi morala svakako pročitati jer ti nedostaju ključne iinformacije o tome tko je Papa, koje su ovlasti svečenićke hijerarhije itd itd.
Dajmo malo učiti o vjeri, a ne provaljivati se ovdje neznanjem brukajući se...

Meni ne nedostaju ključne informacije, ali tebi nedostaje ključne kulture. Kad te se argumentom pobilo da u Vjerovanju nigdje ne piše da se mora vjerovati u svaku izgovorenu rič svećenika i poglava Crkve ti okrenuo ploču i krenu s lijepljenjem etiketa, Katekizmu i čistilištu.

Naime Papa je nepogriješiv u crkvenoj dogmi, ali je pogriješiv kao čovjek.
Tako da bi Katekizam ti morao pročitati.

Katolička Crkva naučava da NEMA spasenja osim po Kristu.
Jer danas se nitko ne može pozivati na "nisam znao, nisam bio upoznat", osim onih možda plemena u prašumama Amazone.

Plus toga ni jedan Papa ne donosi odluku samostalno, u stilu jutros sam se probudio i odlučio. Zato postoji Koncil, razni savjeti i u konačnici Kongregacija za nauk vjere.

Ovaj Papa prečesto svojim izjavama dovodi vjernike u zbunjeno stanje, pa mu izjave poslije peglaju PR stručnjaci i objašnjavaju da se Papa malo krivo izrazio ali da je nauk Crkve i dalje isti i čvrst.

A zbog toga je posto oružje u rukama onih koji bi najrađe da KC nestane s lica zemlje skupa s katolicima.

I da žalim za Benediktom 16. To je bio velik Papa.

Inkvizitor
07-06-2015, 14:52
Dakle, pare su bile stilska figura, jezička kategorija, koja označava neki interes na primjer interes kojeg ti osobno očekuješ od Papine posjete.
Ako je Vatikan nakon mjeseci razmatranja donio odluku o Papinoj posjeti kakvu je donio, interesantan je tvoj stav o tome zašto se Vatikan nije odlučio da ta posjeta bude upriličena Mostaru ili kojem drugom gradu u BiH u ovom trenutku.
Vidiš šepekulirati o tome definitivno ne vrijedi, jer Vatikan će učiniti u dogovoru sa BiH biskupima ono što će učiniti i to nije nikakav argumenat niti za , niti "protiv" bilo kojeg grada u BiH.
Dakle revanšizam o lokalpatriotizmu ti vraćam, naprosto jer nisi kadar prihvatiti korisnost Papina dolaska u Sarajevo, niti suvislost tog posjeta, jer o tome u protivnom ne bi razmatrao.
Ostavljam te u kontemplaciji da porazmisliš koliko je korisno na ovaj način prosuđivati Papin dolazak u BiH prije svega, pa onda mučeničkoj Vrhbosanskoj Crkvi, a zatim koliko je uopće bitno, diskutirati suvislost te posjete, prenebregavajući korisne efekte ove posjete, sve ono lijepo što je ona donijela, bogatstvo koje smo svi skupa ovdje u BiH zaslužili kao najmalobrojniji narod.
Možda ima važnijih stvari od bolesnog dokazivanja da je Papa pogriješio ili da je bilo tko ovim posjetom bio zapostavljen.
Ja recimo vidim sve prednosti ove posjete, njene sjajne međunarodne efekte, obračun sa unitarizmom i tako to, zar ne, volio bih te čitati kako u tom smislu tražiš rezultate posjete, a ne da diskusija ide u smijeru koji bar meni liči na nekakvo natezanje, u kojem ću ti ako ti to treba reći da si u pravu, a i sam znaš da nisi, no kome je to bitno.Meni nije.

Gle, da ti nije bitno ne bi ni pričao, bar ne na ovakav način.

Naravno da je svaki gest pa i pape podložan promišljanju, nismo sekta koja vjeruje bezrezervno svom vođi i imam pravo na to i o tome uopće neću raspravljati..

Niti dovodim u pitenje mučeništvo vrhbosanske crkve ali i hercegovačka provincija je mučenička.

sagitarius
07-06-2015, 14:58
Meni ne nedostaju ključne informacije, ali tebi nedostaje ključne kulture. Kad te se argumentom pobilo da u Vjerovanju nigdje ne piše da se mora vjerovati u svaku izgovorenu rič svećenika i poglava Crkve ti okrenuo ploču i krenu s lijepljenjem etiketa, Katekizmu i čistilištu.

Jer danas se nitko ne može pozivati na "nisam znao, nisam bio upoznat", osim onih možda plemena u prašumama Amazone.

Plus toga ni jedan Papa ne donosi odluku samostalno, u stilu jutros sam se probudio i odlučio. Zato postoji Koncil, razni savjeti i u konačnici Kongregacija za nauk vjere.

Ovaj Papa prečesto svojim izjavama dovodi vjernike u zbunjeno stanje, pa mu izjave poslije peglaju PR stručnjaci i objašnjavaju da se Papa malo krivo izrazio ali da je nauk Crkve i dalje isti i čvrst.

A zbog toga je posto oružje u rukama onih koji bi najrađe da KC nestane s lica zemlje skupa s katolicima.

Zanimljivo je da si veći ekspert od Pape koji se pomalo eto zezne pa ga PR -i peglaju...hajd pusti sujetu oprosti mi na ne znanju.

Inkvizitor
07-06-2015, 14:58

I mene zbunjuje.

jer ako je papa izjavio da Bog nije stvorio svijet jer on nije čarobnjak..i nekako mi se protivi onoj da Bogu ništa nije nemoguće..što je osnov vjere..mene su šokirale..jel to papa vjeruje u evoluciju Velikog praska.

Ili da Gospa ne radi u poštanskom uredu da šalje poruke svaki dan...vezano uz Međugorje..

osim što je trivijaliziranje odkud on zna što Gospa može ili hoće.

odkud on to zna??

pa stavovi o homoseksualizmu...odkud njemu pravo da osuđuje ikoga, tako kaže....a nauk vjere kaže..da se ne osuđuje grješnik nego grijeh..jel ima neki teolog da ga poduči tu razliku..

podržavam pozivanje na skromnost i skidanje zlata sa crkvenih odora..

Humphrey
07-06-2015, 15:04

kršćanstvo je jedina vjera koja lomi ljudsku narav..biti kršćanin znači odreći se sebe i svoga ega, svoga ja,

Tako je, zbog Krista će nas proganjati,mučiti,zatvarati i ubijati.To je nešto čemu se svaki katolik može samo nadati i radovati,ali nema ništa čemu bismo se radovali kad zbog laži idemo na klanje. A sarajevski suživot,BiH budućnost su upravo to,laži.

Istina o BiH se jučer nije čula, jer tek tada bi se katolike proganjalo. Ono jučer je bilo diplomatsko prodavanje magle.

Ali evo, sagi je optimist,a svi smo ovdje mladi, svi ćemo nadam se doživjeti posjet idućeg Pape pa ćemo vidjeti u kakvoj će situaciji on zateći katolike u BiH. Ja se nadam kako ću biti u krivu,a sagi u pravu,pa neka ta posjeta bude slavljenje novog života.

crni bombarder
07-06-2015, 15:10
Dezulovic ne treba pljuvati Papu, Dezulovic je vec napisao ono sto njegovi muslimanski prijatelji misle, "narugao" se Medjugorju, Citluku, Mostaru odnosno "kockastoglavim kromanjoncima" u stilu "nja nja nja, Papa dolazi u multikulti Sarajevo, i zaobisao je skutorland, to Papa jarane".

Iz tog razloga, vrijeme je da Papa jednom posjeti i Mostar. I zbog toga sto je to najveci hrvatski grad u BiH, i zbog toga sto u Mostaru nebi bilo hinjene dobrodoslice, i zbog smradova koji njegovu posjetu pokusavaju iskoristiti u svojoj vjecitoj mrznji i borbi protiv BiH Hrvata i uopce Hrvata.

sagitarius
07-06-2015, 15:15
Gle, da ti nije bitno ne bi ni pričao, bar ne na ovakav način.

Naravno da je svaki gest pa i pape podložan promišljanju, nismo sekta koja vjeruje bezrezervno svom vođi i imam pravo na to i o tome uopće neću raspravljati..

Niti dovodim u pitenje mučeništvo vrhbosanske crkve ali i hercegovačka provincija je mučenička.

Dobro.
Promišljaj kako te volja, jer imaš slobodnu volju ne samo da slaviš nego i da huliš..., stvar osobnog ukusa, afinitete, konačno i vjerske ubijeđenosti.
Mislim da se sa ovom temom malo požurilo, a ponajprije jer se još nisu sumirali svi Papini govori i sve njegove prevedene i ne prevedene rijeći.
Slažem se da je i Hercegovačka crkva strahovito prepatila, dala beskrajne i bezbrojne žrtve i podnijela strašnu bol rata, poraća i raseljavanja...
Da.
Sestrinskoj crkvi hercegovačkoj želim da se oporavi da narod nađe smisao u ostanku i da se ne osipa...
Hercegovina i Posavina su krv cijelog hrvatstva prolile i sviju nas to boli, suze na oči su nam tjerale ove pačeničke Crkvei jasno je da su itekako zaslužile pastoralni pohod Svetog Oca.
No.
Možda smo svi na Svetoj misi preko 70.000 duša tog momenta mislili na sve Hrvate u BiH i preko Save.
Jer ni našoj braći u matici nije lako..., mnogo je problema, boli, nepravde...
Svi smo se molili za cijelu Crkvu, a ne samo za Sarajevo ili nas par tisuća koji opstajemo...
Srce mi plaće kad čitam koliko si nevjerujemo...
Svima treba milost Božja, zagovor kod Boga...posebno meni, ljutitom čovjeku kojem smeta kad mu neko izjebe vjerske vrijednosti, kad neko laže na naše hrvatske predstavnike, ma kako se to zvalo: spin, kleveta... i na to nitko ne reagira.
Postali smo bešćutni.
Pa eto, Ispitujemo svoju vjeru, tražimo pravo da sudimo, tražimo minuse, tražimo samo ono loše, zaboravljamo se...
Ja nisam zbunjen, jasno znam tko sam što sam u što vjerujem i jučerašnji dan mi je bio jedan od najljepših u životu.

Skywalker
07-06-2015, 17:20
nećete pomirenje s kršćanskom crkvom..

I onda sebe zovete krščanima..
Nije da samo mi necemo,necete ni vi :

U večernjim satima drugog dana pravoslavnog Božića vandali su provalili u pravoslavnu crkvu Sv. Velikomučenika Georgija u Kninu, uništili i ukrali deo imovine i okrenuli sve pravoslavne ikone naopačke. S nedovršenog hrama Svetog cara Konstantina i carice Jelene ukradeno je zvono. Nakon što su u potpunosti devastirali spomenik za 525 žrtava ustaškog terora u Veljunu kod Slunja, nepoznati vandali provalili su u tek obnovljenu pravoslavnu crkvu Male Gospojine. Popeli su se na toranj, skinuli dva zvona i bacili ih s tornja pred ulaz u crkvu, uništili nove stepenice i ogradu oko crkve.

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/565680/UBI-SRBINA-Studija-ponudila-odgovor-na-pitanje-Koliko-Hrvati-mrze-Srbe

Pricamo o izgredima u 2015-oj godini.Ocigledno da nije jos sazrelo vreme za zblizavanje katolika i pravoslavaca u Hrvatskoj...a tu se najvise vi Hrvati pitate.

Inkvizitor
07-06-2015, 18:37
Dobro.
Promišljaj kako te volja, jer imaš slobodnu volju ne samo da slaviš nego i da huliš..., stvar osobnog ukusa, afinitete, konačno i vjerske ubijeđenosti.
Mislim da se sa ovom temom malo požurilo, a ponajprije jer se još nisu sumirali svi Papini govori i sve njegove prevedene i ne prevedene rijeći.
Slažem se da je i Hercegovačka crkva strahovito prepatila, dala beskrajne i bezbrojne žrtve i podnijela strašnu bol rata, poraća i raseljavanja...
Da.
Sestrinskoj crkvi hercegovačkoj želim da se oporavi da narod nađe smisao u ostanku i da se ne osipa...
Hercegovina i Posavina su krv cijelog hrvatstva prolile i sviju nas to boli, suze na oči su nam tjerale ove pačeničke Crkvei jasno je da su itekako zaslužile pastoralni pohod Svetog Oca.
No.
Možda smo svi na Svetoj misi preko 70.000 duša tog momenta mislili na sve Hrvate u BiH i preko Save.
Jer ni našoj braći u matici nije lako..., mnogo je problema, boli, nepravde...
Svi smo se molili za cijelu Crkvu, a ne samo za Sarajevo ili nas par tisuća koji opstajemo...
Srce mi plaće kad čitam koliko si nevjerujemo...
Svima treba milost Božja, zagovor kod Boga...posebno meni, ljutitom čovjeku kojem smeta kad mu neko izjebe vjerske vrijednosti, kad neko laže na naše hrvatske predstavnike, ma kako se to zvalo: spin, kleveta... i na to nitko ne reagira.
Postali smo bešćutni.
Pa eto, Ispitujemo svoju vjeru, tražimo pravo da sudimo, tražimo minuse, tražimo samo ono loše, zaboravljamo se...
Ja nisam zbunjen, jasno znam tko sam što sam u što vjerujem i jučerašnji dan mi je bio jedan od najljepših u životu.

Drago mi je zbog tebe i što ti je jučerašnji dan bio jedan od najljepših u životu. Ovdje smo da razgovaramo i propitkujemo, to u kršćanstvu nikad nije bilo zabranjeno.

Ali opet koristiš taj glagol u kontekstu vjere..molim te...zašto to radiš...ubuduće ću ti to brisat jer je degutantno.

ne mogu virovat.

Inkvizitor
07-06-2015, 18:40
Nije da samo mi necemo,necete ni vi :

U večernjim satima drugog dana pravoslavnog Božića vandali su provalili u pravoslavnu crkvu Sv. Velikomučenika Georgija u Kninu, uništili i ukrali deo imovine i okrenuli sve pravoslavne ikone naopačke. S nedovršenog hrama Svetog cara Konstantina i carice Jelene ukradeno je zvono. Nakon što su u potpunosti devastirali spomenik za 525 žrtava ustaškog terora u Veljunu kod Slunja, nepoznati vandali provalili su u tek obnovljenu pravoslavnu crkvu Male Gospojine. Popeli su se na toranj, skinuli dva zvona i bacili ih s tornja pred ulaz u crkvu, uništili nove stepenice i ogradu oko crkve.

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/565680/UBI-SRBINA-Studija-ponudila-odgovor-na-pitanje-Koliko-Hrvati-mrze-Srbe

Pricamo o izgredima u 2015-oj godini.Ocigledno da nije jos sazrelo vreme za zblizavanje katolika i pravoslavaca u Hrvatskoj...a tu se najvise vi Hrvati pitate.

kakve to sad veze s tvojom pričom i konstatacijom da ti nisi za pomirenje s Vatikanom i da bi u tom slučaju što..sprdao se, nevjerovao..

Ako je to ona priča od Šešelja..kako ono ide zločinački projekt stvaranja hrvatske veštačke nacije gdje se krivi Vatikan..i ona idiotska priča da je prvenstveni zadatak Vatikana da uništi Srbe i SPC..onda bolje nemoj ni odgovarat.

Ali ako je nešto konkretno što zamjerate vatikanu..i kad ste se to službeno s njima svadili..osim onog raskola 1054..de mi reci..

Komari
07-06-2015, 21:17
I tako

Papa o miru, multikulturalnosti..

a reis Kavazović lipo da su kršćani u BiH potlačen narod i da ovise o dobroj volji muslimana

http://kamenjar.com/skandalozan-govor-reisa-kavazovica/

Da zna di je došao i kako ima da bude.

NorthStand
07-06-2015, 23:39
Northe, molim te da paziš kaj pišeš po pitanju poziva na obračune jer je to kršenje zakona RH i pravila ovog foruma i mogel bi ti i cijela moderacija nahebati.

Možeš izreći svoje mišljenje i bez toga. :)

capo me bio zaskočio da šta ga vrijeđam u raspravi s inkvizitorom, uopće ga nisam imao namjeru vrijeđat, dapače sviđa mi se njegov direktni stil i kako je spreman ovcojebe nazvat pravim imenom. šteta što češće ne piše kolumne, vidi se da bi mogao napisat nešto zanimljivo samo da ima volje. :D

http://www.hrhb.info/content.php?r=3337-Grme%C4%8Dko-kozarski-ovcojebi-opet-smrde

npr ova objava mi je bila prva liga, baš onako kako ja volim, direktni high kick i KO je neizbježan. :evil

NorthStand
08-06-2015, 00:00
i još jedna stvar, čudite se papi da šta on priča, da to nema smisla, a ja koji imam lijek za sve naše probleme meni brišete poruke. nešto ne štima kod nas, ne sviđa vam se revolucionarnost, a mjenjali bi stvari. budemo li mi demokratskim putem mjenjali stvari ovdje, nikad ništa postić nećemo, barem ne za svog života to je moj dojam i siguran sam da ne griješim.. problem hrvatske je što nam govna kolo vode, a normalni ljudi ne rade ništa ili nemaju pristup javnim institucijama i pozicijama. i dok god je tako, ove priče o ekumeni s pravoslavcima, a mi u hrvatskoj sami sa svojim sugrađanima ne možemo na kraj su tragikomične, država nam je prepuna udbaša i komunističkog šljama a oni meni pričaju o nekakvoj ekumeni, mene ne zanima suživot s tim govnima, kao što me ne bi zanimao suživot s Titom niti bi s takvim smradoviam ikad sjeo za isti stol oko bilo čega, niti bi s njima radio bilo kakav dijalog, mene s tim govnima ne zanima dijalog i suradnja. i to otvoreno govorim, i imam pravo to reći sviđalo se to nekome ili ne. koga zanimaju gandijevske metode, neka ode u indiju, mi nismo Indija ovdje pale sasvim drugačije metode, a upravo je idol te tifusarske gamadi Tito dokaz te moje tvrdnje, takve idiote njegov kalibra samo je mogla čvrsta ruka i diktatura stavit u red, tragikmoično je za pratit kako najviše osude fašizma i nacizma dolaze iz usta komunista ili dječurlije partizana i udbaša, po čemu su to oni da mi je samo znati zasliužili postat moralne vertikale našeg drutšva, i glavni promicatelji "suživota" između naroda i narodnosti ,s time da njih ne zanima suživot već ono nakaradno "bratstvo jedinstvo" i to posebice s srbima koji su nam toliko sranja bili spremni napravit, i opet bi samo da mogu.

Titu se dive samo zato jer je bio masovni ubojica svih njihovih političkih konkurenata i protivnika, dakle kako se dive Titu divili bi se i Milanoviću danas kad bi pobio sve kao ja i meni slične koji su protiv njih i njihove imbecilne yugoslavenske partizanske politike. dakle, ti idioti su toliko prozirni s tim svojim kretenarijama, da je suvišno o tome pričat, ali jedno je sigurno Papa im ovakvim nastupima samo daje vjetar u leđa i ne doprinosi riješavaju političkih sranja na ovim prostorima, iako mislim da nije loš papa, nije ni sjena Vojtili. jedan je Ivan pavao 2, a što se tiče Stepinca, zamislite molim vas da netko u hrvatksoj zasjeda o kanonizaciji pravoslavne crkve na spram onog njihovog patrijarha Pavle, ili da dovodimo u pitanje Svetos njihovog "svetog save"

dakle tragikomično je pratit sve ovo, koliko popuštanja tim govnima od strane HKC i Vatikana, koliko pričanja oko Stepinca i da o njemu polemiziraju komunistička govna kao Pilsel i slični idioti, mogu samo reći da sam se još jednom razočarao i tog našeg naroda, koji je tobože pun vjernika, a koji bez pardona navijaju za agnostike na izborima i podržavaju Diktatora Titu koji je najveći ubojica hrvata u 20 stoljeću, što je vrlo lako dokazat. toliko o vjeri u hrvata, i o tome da u hrvatksoj živi 90 posto katolika, ti ljudi su debili i slobodno vi meni brišite poruke ali istina će se čuti iz mojih usta, sviđala se ona vama i njima ili ne !

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b7/OrthodoxyInEurope.png/1024px-OrthodoxyInEurope.png

pogledajte ovu mapu, ona je zorni prikaz gdje su nas ti partizani odveli, i gdje će nas opet Pilsel i njemu slična govna zagurat ako im se još jednom s nekim novim Titom pruži prilika, a potšo je ovaj narod zaglupljen do bola što je prvi primjetio A.G.Matoš pa je rekao onu čuvenu, "nagleda se hrvatska svakojakih čuda, ali ne nađe štrika za toliko juda" inače to je izrekao prije Jugoslavija i ovih silnih sranja u 20 stoljeću, kako viziionarski a sve lijepo ispričao i opjevao u svojim pjesamama, kakav su narod Hrvati. pun trbohozboraca i guzonja najvećih koji bi svoju mamu prodali, da im netko za nju ponudi "pravu cijenu". e pa da ga jebeš, prema takvim ne mogu osjećat ništa osim prijezira i mržnje,

crni bombarder
08-06-2015, 00:12
I tako

Papa o miru, multikulturalnosti..

a reis Kavazović lipo da su kršćani u BiH potlačen narod i da ovise o dobroj volji muslimana

http://kamenjar.com/skandalozan-govor-reisa-kavazovica/

Da zna di je došao i kako ima da bude.

Nije to nista novo, koliko si puta vec procitao ili cuo neku izjavu od bosnjaka koja ide nesto kao "mi smo vama dali"... kao, oni su Hrvatima nesto dali, i sta sad Hrvati jos hoce, "dosta smo vam ba dali bolan".

Oni se ponasaju kao da je BiH njihova ocevina, to je taj neugasli mentalitet osmanlija, "mi begovi, a kauri raja", danas je kod muslimana glavna fora dokazati da mu je obitelj begovska, to se kod njih smatra necim velikim.

I sa takvim razmisljanjem nema ni dogovora ni mira, ni bilo cega slicnog. Zato ce jucerasnji dan biti samo jos jedna lijepa slika ali bez konkretnih rezultata. Ne znam koliko Vatikan to uopce interesira, ali problemi BiH katolika se nece rijesiti tako sto ce Papa reci "mir vama" i pozvati na suzivot. Rijeci odose niz vjetar, a problemi ostaju.

Muslimani imaju tu dvolicnu crtu, suncokreti sto se nekada prije govorilo za njih, jedno govore drugo misle trece rade. Oni prodaju jednu pricu, a djela su potpuno drukcija, i kako njihov reis indirektno rece, oni prema krscanima katolicima ima taj odnos koji sam vec naveo. Mi begovi, vi raja, koliko vam damo vama je dosta.

Zato i pizde na Hrvate jer sta hoce ti Hrvati, njima je dobar kreten Kljujic, Komsic mada sad su i njega uzeli na zub zbog spomenika Majci Terezi... dobar im je "Hrvat" koji psuje ustasku majku i na temu "klimatske promjene na planeti" spremno uleti sa "sve je to dogovor Tudjmana i Milosevica". Takve Sejde Bajramovice obozavaju, i takvi slugani im trebaju. A "ustasama ce dati po repu" sto rece Sefer. Samo nikako im se neda, nedaju se ustase.

NorthStand
08-06-2015, 04:26
suncokreti. :smijeh , ali da su si umisliil da su begovi to definitivno, koji oni samo retardirani stav imaju kao oni će ignorirat hrvate u bosni i to će kao hrvate otjerat s djedovine. pa će onda begovi navalit na tuđu zemlju, kako su im očevi Turci namjenili i obećali još u 16 stoljeću. e ne ide to tako, i srećom ipak se i nas nešto pita. ma koliko oni kenjali, da se nas unutarnje uređenje BiH uopće ne tiče, dok u njoj živi blizu pola miliona hrvata itekako nas se tiče, i nisu oni ti koji će određivat i odlučivat o tome jel se to nas tiče ili ne, kao što nas se i tiče kako Srbija "vodi računa" o 80.000 preostalih hrvata u SRB. itekako nas se sve to tiče, i treba im zaprijetit blokadom ulaska u EU, ako ne riješe sva otvorena pitanja prije ulaska u istu, a to je jedno 10 godina u slučaju Srbije, i 20 u slučaju BiH, ako u tom periodu nisu u stanju riješi SVA!!! "otvorena pitanja" treba ih zablokirat hladnokrvnije i brutalnije nego nas ZLOvenci !

Skywalker
08-06-2015, 09:01
Ali ako je nešto konkretno što zamjerate vatikanu..i kad ste se to službeno s njima svadili..osim onog raskola 1054..de mi reci..

Npr,zameram/o unijacenje Srba u Ugarskoj,posle seoba sa Kosova...Pitanje je koliko je bilo uspesno to unijacenje,ali namera je postojala.

Inkvizitor
08-06-2015, 09:13
Npr,zameram/o unijacenje Srba u Ugarskoj,posle seoba sa Kosova...Pitanje je koliko je bilo uspesno to unijacenje,ali namera je postojala.

Koje unijaćenje Srba u Ugarskoj. Srbi kad su pod patrijarhom Arsenijem Čarnojevićem napuštali Kosovo i Jug Srbije nisu htjeli krenuti dok im habsburzi nisu obećali najmanje one privilegije koje su imali pod Osmanlijama. kakvo unijaćenje pa ti ljudi su i danas pravoslavci Srbi u Južnoj Ugarskoj i dole u današnjoj Vojvodini. O unijaćenju se govori u kontekstu pokatoličavanja tj pohrvaćivanja najviše na teritoriju današnje Dalmacije. Ako je toga i bilo, bilo je s vaše strane popravoslavljivanja još više. Cijela Crna Gora je bila katolička do 16-17 stoljeća.

Koliko je Hrvata u Bih popravoslavljeno jer je SPC imala povlašteni status u odnosu na katolike. To vam nisu pričali, nisu pisali o tome a i ti o tome vjerovatno ne znaš ništa..

Savremeni izveštaji donose dosta pojedinosti o tom, kako je u XVII veku katoličko stanovništvo osetno nazadovalo u unutrašnjosti Turske, i to manje u korist islama koliko u korist pravoslavlja. Sima Milutinović izneo je u svojoj Istoriji Crne Gore, da je cetinjski vladika Ruvim preveo u pravoslavlje Kuče, Drekaloviće i Bratonožiće. Ruvim je bio savremenik Pajsijev i sedeo je dugo na vladičanskoj stolici. Njegovu aktivnost potvrđuju i rimski izveštaji. Među Bjelopavlićima bilo je 1633. god. svega još 200 katoličkih kuća, a 1635. god. među Zetom i Moračom broj katoličkih duša nije prelazio mnogo preko hiljade. Piperi, koji su još 1610. god. smatrani skoro svi kao katolici, postali su isto većim delom pravoslavni. U Popovu do 1627. god. od 12 crkava katoličkih 7 je prešlo u pravoslavne ruke; sličnih pojava je bilo i u okolini Trebinja. Ima isto tako vesti o prelasku katolika u pravoslavlje u Sremu, oko Rume i Mitrovice. Glavni razlog za to bio je taj, što katoličko više sveštenstvo u većini nije smelo da živi pod Turcima, nego se zadržavalo mahom u susednim hrišćanskim zemljama. Mnogo izveštaja govori o tom, kako puk po više godina nije video sveštenika među sobom. A bez neposrednog nadzora i stalnog održavanja veza stvari su prirodno morale ići na gore. Bosanski franjevci, koji su inače snosili sve tegobe sa svojim narodom, nisu van bosanskog područja bili rado viđeni, a i njihovom ponašanju u Bosni stavljali su papski vizitatori teške prekore.

Vladimir Ćorović. Istorija Srba

http://www.rastko.rs/rastko-bl/istorija/corovic/istorija/6_6_l.html

dakle iz gornjeg Ćorovićeg teksta gdje on tvrdi da katoličanstvo u unutrašnjosti Osmanlijskog carstva nije toliko nazadovalo u korist islama koliko pravoslavlja, drugim riječima više katolika prelazi na pravoslavlje nego na islam. U Osmanlijskom carstvu. Zašto? Zato jer je pravoslavlje privilegirano u osmalijskom carstvu. Ono je pokoreno i vazalno a Osmanlije tada vode borbu isključivo sa katoličkim zemljama zapadne Europe i Venecijom i na katolike se u Osmanlijskom carstvu gleda kao na prve neprijatelje. Ne na pravoslavlje kako su vas učili, jer ono je pokoreno i vazalno.

Dalje Ćorović piše kako u trebinjsko-mrkanjskoj biskupiji kao najstarijoj u Hrvata od 12 crkava 7 prelazi u pravoslavne ruke. Kako to?. Gdje ima slučaj da pravoslavni manastiri prelaze u katoličke ruke. Nema toga. Tu su vjerovatno i preci onog Šešelja koji su baš iz tih krajeva gdje je od 12 katoličkih crkava 7 prešlo u pravoslavne ruke, prešli na pravoslavlje jer osim te grane Šešelja nema drugih pravoslavaca, ostalo su sve Hrvati katolici.

Dalje Ćorović piše kako Vatikan upućuje teške prijekore bosanskim franjevcima ( to mi nije jasno zašto) koji jedini pod teškim okolnostima žele sačuvati katolički puk u Osmanlijskom carstvu. Biskupi i viši kler ne smiju uopće dolaziti u osmanlijska područja...itd itd..

Komari
08-06-2015, 10:27
Može li molim vas bez "srpske stvari" na ovoj temi?

Mislim da je o tome sasvim dovoljno za ovu temu rečeno i tijekom iznošenja svjedočanstava pred Papom.

Hvala.

Inkvizitor
08-06-2015, 10:41
pa ne možemo jer je sam papa pozvao i spominjao sve narode pa je i to dio papinog posjeta. Ako zabranimo Srbima da se javljaju na tu temu, ne slijedimo njegove poruke.

Vatikan je za Srbe bio i ostao glavni neprijatelj, ja to ne razumijem :D to je neka njihova mantra koju ne mogu podkrijepiti ama baš ničim. Što bi papa imao protiv Srba i SPC stvarno ne razumijem tu njihovu ufuranost da su oni neki faktor, zašto ne protiv bugarske pravoslavne crkve, grčke ili bilo koje druge. To je fenomen koji im je utučen u glavu i ne znaju zašto ni kako ali "znaju".

Mene zanima svaka fenomenologija pa tako i ta.

kiša
08-06-2015, 11:24
pa ne možemo jer je sam papa pozvao i spominjao sve narode pa je i to dio papinog posjeta. Ako zabranimo Srbima da se javljaju na tu temu, ne slijedimo njegove poruke.

Vatikan je za Srbe bio i ostao glavni neprijatelj, ja to ne razumijem :D to je neka njihova mantra koju ne mogu podkrijepiti ama baš ničim. Što bi papa imao protiv Srba i SPC stvarno ne razumijem tu njihovu ufuranost da su oni neki faktor, zašto ne protiv bugarske pravoslavne crkve, grčke ili bilo koje druge. To je fenomen koji im je utučen u glavu i ne znaju zašto ni kako ali "znaju".

Mene zanima svaka fenomenologija pa tako i ta.
i bugarska i makedonska i crnogorska i mnoge druge pravoslavne crkve su za dogovor o zajedničkim kalendarima blagdana samo je srpska tj svetosavska protiv. Sv. Sava je u njih utkao genetsku mržnju spram katolika i nema tu pomoći još dugo. Nego si vidio onog domuza Grigorija spomenu Sarajevo i Mostar kao mjesta stradanja u prošlom ratu al Banja Luku ne spomenu.

Inkvizitor
08-06-2015, 12:10
i bugarska i makedonska i crnogorska i mnoge druge pravoslavne crkve su za dogovor o zajedničkim kalendarima blagdana samo je srpska tj svetosavska protiv. Sv. Sava je u njih utkao genetsku mržnju spram katolika i nema tu pomoći još dugo. Nego si vidio onog domuza Grigorija spomenu Sarajevo i Mostar kao mjesta stradanja u prošlom ratu al Banja Luku ne spomenu.

nisam gledao a nije neočekivano. Srbi nikad ne priznaju mjesta svojih zločina. To se za njih nije ni dogodilo.

Komari
08-06-2015, 16:31
Evo da se nadovežem o onome kako zbunjuje i kako mu PRovci poslije moraju peglati..

http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/384642/Ne-papa-Franjo-nije-rekao-da-nije-potrebno-vjerovati-u-boga.html

'To što je rekao znači da spasenje dolazi od Krista odnosno glave čija je Crkva tijelo. To znači da ne mogu biti spašeni oni koji bi, znajući da je Crkvu ustanovio Krist i da je neophodna za spasenje, odbili ući u nju odnosno ostati u njoj. U isto vrijeme, zahvaljujući Kristu i njegovoj Crkvi, oni koji bez vlastite krivnje ne znaju za Kristovo evanđelje i njegovu Crkvu, ali iskreno traže Boga i, dirnuti njegovom milošću, pokušavaju provoditi njegovu volju, kroz diktat svoje savjesti mogu dostići vječno spasenje.'

Eto..

caporegime
08-06-2015, 16:49
jeli itko uočio kako se zove avion alitalije kojim je papa doputovao?

GrayHat
08-06-2015, 19:05
Na avionu se spominje i Etihad Airways tj zračni prijevoznik iz Abu Dhabija, Ujedinjeni Arapski Emirati a koji ima negdje 49% udjela u Alitalia, inače taj Etihad ima isto toliko (49%) udjela i u Air Serbia.

pdv
08-06-2015, 20:28
Je li ovo neka simbolika ili..?! :kez

Pastirski štap se razbio neposredno prije mise na stadionu Koševo. Pošto ga se nije moglo zamijeniti pričvršćen je trakom. To je pastirski štap koji je još imao Pavao VI. Sastoji se od tri dijela koja se spajaju prije upotrebe. Očito se na jednom spoju oštetio, pa jedino što se moglo učiniti u posljednji trenutak je spojiti ga s ljepljivom trakom.

Inače ja baš i nisam čula neke vau poruke u homiliji..

Ali me kardinala Puljića nasmiješilo jer mislim da je spominjući beatificirane lagano Papi htio reći i za Stepinca.

Inače mene taj ekumenizam nimalo ne dotikavlja. Jasan mi je u pomirenju kršćanskih zajednica ali ne kužim šta mješani zbor u kojem su i muslimani imaju pivat Papi za vrijeme Euharistije.

Uostalom ja još uvik žalim za Benediktom 16. i dan danas se sjećam one njegove skoro pa prve rečenice kad je stupio "na dužnost" BROD PUŠTA NA SVE STRANE.

Vojtila je bio simpa ali dok se brinuo o ekumenizmu zanemario je vlastitu kuću. A ogromno mu hvala na poslu i priznanju Hrvatske.

S ovim Papom nisam baš najsretnije, ali ako je to volja Božja..prihvaćam..Što ću. Iako mislim da previše podilazi svjetovnom i to onome koje i nije "s ove naše katoličke strane". A ti ga prečesto koriste i izvrću njegove riječi kako bi nama nabijali na nos da su oni cijelo vrijeme u pravu.

Vrime će pokazat..

Sličnog sam mišljenja i ja od prvih dana kada je Papa Franjo izabran. Dosta stvari mi se ne sviđa i stalno se dvoumim između toga da li neke stvari radi slučajno/naivno ili zna što radi. Ne volim kada se svećenike proziva iz njihovih vlastitih redova i ostavlja javnosti da donosi sud i da se iživljava. Sam Bog zna da u Crkvi ima problema kao i svugdje gdje su ljudi upleteni ali to se onda riješava tiho i unutar svoje zajednice. Promjene moraju doći iznutra, neće ih novinari donijeti. Oni samo mogu orgijati nad danim im materijalom.

Što se tiče samog posjeta BIH mislim da je dobro što je odabrano Sarajevo jer je to glavni grad BIH i grad tri nacije/vjere, a ne samo jedne. To treba uvijek jasno i glasno dati do znanja. Međutim, pitanje je da li je ovaj njegov posjet naglasio problematiku s kojom se katolici bore u BIH ili je ovo percipirano kao multi-kulti koncept. Bojim se ovo drugo. Kod ovakvih posjeta i slanja ovakvih poruka treba jako paziti jer Papa nije samo duhovni vođa već i državnik i u tom smislu jednako treba djelovati.

Inače, meni kao gledateljici programa je nedostajalo one topline koju je recimo Benedikt imao s mladima na druženju u Zagrebu. Ovaj susret mi nije djelovao tako prisan i spontan ali možda je do mene.

Grunf
08-06-2015, 22:45
jeli itko uočio kako se zove avion alitalije kojim je papa doputovao?

Gabrielle D'Anunzio. To mi je prvo upalo u oci. :D

NorthStand
08-06-2015, 23:03
Sličnog sam mišljenja i ja od prvih dana kada je Papa Franjo izabran. Dosta stvari mi se ne sviđa i stalno se dvoumim između toga da li neke stvari radi slučajno/naivno ili zna što radi. Ne volim kada se svećenike proziva iz njihovih vlastitih redova i ostavlja javnosti da donosi sud i da se iživljava. Sam Bog zna da u Crkvi ima problema kao i svugdje gdje su ljudi upleteni ali to se onda riješava tiho i unutar svoje zajednice. Promjene moraju doći iznutra, neće ih novinari donijeti. Oni samo mogu orgijati nad danim im materijalom.

Što se tiče samog posjeta BIH mislim da je dobro što je odabrano Sarajevo jer je to glavni grad BIH i grad tri nacije/vjere, a ne samo jedne. To treba uvijek jasno i glasno dati do znanja. Međutim, pitanje je da li je ovaj njegov posjet naglasio problematiku s kojom se katolici bore u BIH ili je ovo percipirano kao multi-kulti koncept. Bojim se ovo drugo. Kod ovakvih posjeta i slanja ovakvih poruka treba jako paziti jer Papa nije samo duhovni vođa već i državnik i u tom smislu jednako treba djelovati.

Inače, meni kao gledateljici programa je nedostajalo one topline koju je recimo Benedikt imao s mladima na druženju u Zagrebu. Ovaj susret mi nije djelovao tako prisan i spontan ali možda je do mene.

http://www.youtube.com/watch?v=QIiaBrS13hM

slažem se, e da ih Tito vidi i čuje. :rofl

http://www.youtube.com/watch?v=85D0bWEGGiU

drugovi i drugarice, shvatite da ste rat protiv hrvatske omladine popušili, ne možete uništit nacionalizam i kršćanstvo u mladih, NO PASARAN !

NorthStand
08-06-2015, 23:08
http://www.youtube.com/watch?v=NusRX_rdQfw

daleko bolja atmosfera, osobno sam bio ugodno iznaneđen Benediktom u zagrebu, prije svega jer mi on nije djelovao tako toplo ko Vojtila, pa sam mislio da neće biti dobra "atmosfera" prilikom njegovog dolaska, i moram priznat da sam se ugodno iznenadio.

bio je on itekako dobro primljen, a vidjelo se i da se i on osobno angažirao maksimalno da sve prođe u takvoj pozitivnoj atmosferi.

dok ovaj papa Argentinac, on bi trebao biti puno temperamentniji, navija za San Lorenzo a ispada ko mrtvo puhalo. kakav je on navijač san lorenza ? jel bio taj uopće na kojoj tekmi san lorenza, evo vidite kakva je atmosfera na tribinama tog kluba.

http://www.youtube.com/watch?v=LNWMGwrSols

ajde ti moj Franjo na poduku kod ovih. :D

http://www.youtube.com/watch?v=JhkRgJmmOhA

:cheer

sagitarius
09-06-2015, 15:04

Vežem se za tvoj post, ali i post kojeg je napisala Komari koja traži nekakvu izvanrazumsku simboliku u pucanju Papina pastisrkog štapa, koji bi svakako morao biti mnogo deblji i trnovitiji da se pojedine ovce njime dobro mogu da potkače...
Već sam spominjao neke vjerske stvari u svezi sa Papom, o našim pravima da promišljamo o njemu, njegovim postupcima i riječima, što je nedvojbeno definirano u katoličkim katekizmima u kojoj mjeri to ima smisla i u kojoj mjeri to postaje blago rečeno neukusno, a onda i grijeh.
Ako izuzmem opis papine snažne osobnosti, spremnosti da klekne pred manjeg od sebe, da pačenika poljubi u ruku, da zatraži milost i oprost...
Papa je preuzeo Crkvu u jednom izuzetno kompliciranom trenutku, kojeg karakterizira nekoliko tisuča tužbi za pedofiliju, napade LGBT populacije na Crkvu, relativiziranje Crkve u općem smislu i njenih vrijednosti, gubljenje stotina tisuća dezorjentiranih vjernika, od kojih mnogi konvertiraju u budizam, islam ili sotonizam ili u ateizam.
Malo bi se ljudi uspjelo s tim iznijeti na kraj, a ovaj hrabri isusovac je to uspio.
Što je bilo u javnosti o tome je govorio javno i bez kompleksa, o onome što je smatrao da ne treba govoriti ovaj izuzetno koncentrirani i empatijski nevjerovatno snažni čovjek nije govorio, bar ne tamo gdje nije trebao.
Francisko se uspio izdići iznad bjesomučnih i sinkronih napada na Crkvu zaustaviti pošast intenzivnog rušenja Crkve i kršćanskih vrijednosti, zaustaviti trend opadanja broja vjernika i pridobiti milijarde ljudi na planeti svojom izuzetnom karizmatičnom i snažnom osobnošću tipičnog predvodnika Kristova stada, biblijskog profila poniznosti i ljudske snage.
Još uvijek se analiziraju njegovi govori, a naročito onaj održan u sarajevskoj katedrali koji predstavlja vrh alegorije, sjajne pragme i vrhunskog uočavanja problema o kojim je izrekao svoj stav diplomatskim jezikom i u formi koja u pojedinim bitnim strukturalnim dijelovima nije korektno prevedena sa italijanskog na hrvatski...
Papa Franjo je u susretu s mladim bio na kraju iscrpljujuće 12 satne odiseje apsolutne koncentracije i pred kraj protokolarnog boravka čiji terin je probijen za cijeli sat, te je na koncu morao prekinuti program kojeg su mu pripravili mladi iz centra koji nosi ime Sv. Ivana Pavla II, da bi i njima uspio dati nekoliko riječi očinskog naputka...
O tome što su mladi mislili rekli su najbolje urnebesnim aplauzima i vriskom Papa, Papa...
Ovaj sjajni čovjek nasljednik Sv. Petra je poletivši iz Sarajeva, imao snage da održi koncentraciju pozdravljajući svoje domaćine kroz mali prozor aviona koji ga je sat kasnije prebacio u Rim.
Ova nezaboravna i velika mirotvorna posjeta ostavila je bez daha gotovo milijun ljudi koji su tog dana na raznim punktovima ushićeno uzvikivali njegovo ime i nastojali da ga dodirnu neovisno koje vjere bili.
To može postići samo osoba sa nevjerovatno snažnom i izraženom osobnom karizmom, nadahnućem i Duhom Svetim koji ga je upravljao da u pravom trenutku kaže pravu riječ utjehe, razumijevanja i sućuti.

crni bombarder
09-06-2015, 16:12
I sad kad se vratio u Rim, Papa se prakticno ismijava Medjugorju, a balincad u ekstazi.

Definitivno mi nije jasan. Ako se ne slazes sa Medjugorjem, ne moras se sprdati sa vidiocima, na radost svih onih koji mrze katolike.

NorthStand
09-06-2015, 16:26
ovaj Franjo je sve gori i gori, uglavnom mislio sam da će biti bojli od Benedikta, ali švabo je švabo. a Poljak Vojtila će nam ostati sigurno najbolji papa ikad, njega će teško više bilo koji papa nadmašit. previsoko je on postavio letvicu, da bi je netko preskočio i nadvisio. Franjo očito nije dorastao, i žao mi je što onaj marljivi sluga u božjem vrtu nije do smrti ostao papa, jer bi bio puno bolji za nas hrvate od ovog argentinca koji očito nema pojma o povijesti ovih prostora, kako je imao Benedikt a i Vojtila pogotovo.

caporegime
09-06-2015, 19:33
Gabrielle D'Anunzio. To mi je prvo upalo u oci. :D

točno.

sjeća li se itko pak kad se otvarala džamija u rijeci?
sjatili se svi graDŽani i graDŽanski alijin mali bakir.
u sarajevu pak od hrvatske vlasti-nitko.
a papa u bih nema kome doći nego državljanima republike hrvatske

Inkvizitor
09-06-2015, 19:52
Zašto papa tako govori o Međugorju nije mi jasno. Ako nije tendeciozno prenijeto.

Pa i u Lurdu i Fatimi ljudi žive od vjerskog turizma pa su svejedno priznata marijanska svetišta. Ne razumijem tu njegovu logiku.

skater
09-06-2015, 20:12
španjolski franco nije fašist, već je nacionalist, ne mogu podržavat izjednačavanje nacionalizma i nacionalista s talijanskim fašizmom, kao kad ustaše hrvatske nacionaliste nazivaju teroristima ili fašistima, stvarno van svake pameti. ako su oni i bili bliski s hitlerom i musolinijem u njihovo vrijeme, to ne znači da se može između njih povlačit znak jednakosti. strogo sam protiv takvih kvalifikacija, po njihovom tumačenju povijesti i događaja, Putin je "ruski fašist". moš mislit, Putin je ruski nacionalist kao što je i HITLER bio njemački plus nacionalsocijalistička doktrina i ideologija koju je on propagirao. i koja mogu se složit nije u svemu briljirala, ali ima i stvari koje su vrlo pozitivne iz tog perioda a koje su danas namjerno šikanirane zbog sotoniziranja hitlera i svega što ima ikakve veze s njime i njegovom politiom.

Kada govorim o fašizmu i nacionalsocijalizmu, osim ako to nije posebno naznačeno, ne odnosi se na Talijane (talijanski fašizam) i Nijemce (njemački nacionalsocijalizam) nego općenito na ideologiju.

španjolski franco nije fašist

Istina, mada ga svrstavaju među fašiste zbog Falangi koje su se borile na njegovoj strani. José Antonio Primo de Rivera osnivač Falangi je bio fašist.

kao kad ustaše hrvatske nacionaliste nazivaju teroristima ili fašistima, stvarno van svake pameti.

Zbog crnih košulja i suradnje s talijanskim fašistima te sličnosti s drugim fašističkim organizacijama tog vremena, na primjer Željezne garde u Rumunjskoj.

Putin je "ruski fašist". moš mislit

U ovom slučaju "fašist" je riječ kojom svaki leftard koji drži do sebe i poneki zalutali domoljubni novinar kao Tinolovka opisuje ultimativno zlo, ona usput koristi i "naciste". Rijetko će netko posegnuti za antifašistima kada pokuša priglupom čitatelju opisati zlo, ali to se polako mijenja. Pogotovo kada se pogleda zločin počinjen u Hudoj jami. Nema posebnih efekta izmišljanja plinskih komora s drvenim vratima, rađenje sapuna i lampiona od ljudi, smanjivanja lubanji, nego sve crno na bijelo.

Humphrey
09-06-2015, 20:38
Valjda se sad svi osjećaju bolje nakon posjeta Pape, nestanak Hrvata u BiH se sad može nastaviti jer su Hrvati napunili baterije dostojanstvom.

Komari
09-06-2015, 21:20
Zašto papa tako govori o Međugorju nije mi jasno. Ako nije tendeciozno prenijeto.

Pa i u Lurdu i Fatimi ljudi žive od vjerskog turizma pa su svejedno priznata marijanska svetišta. Ne razumijem tu njegovu logiku.

Čekamo izjavu PR službe :zubo

Inače bila ili ne bila ukazanja, Međugorje je zasigurno bitno mjesto za vjeru. I Isus je rekao gdje vas je trojica tu sam i ja.

Dakle malo jest zaista čudno da se Papa ruga s mjestom gdje su molitva i vjera u Boga na prvom mjestu.

Već sam rekla da bi kao poglavar trebao vagati svoje riječi..

crni bombarder
09-06-2015, 22:11
Celebrity Papa

Nakon posjeta pape Franje Sarajevu, zanima me prvenstveno ovo: hoće li sada katolici i Hrvati u BiH prestati biti latentno diskriminirani, hoće li prestati iseljavati iz te susjedne države, hoće li predstavnici vlasti i medija u Sarajevu (bošnjačka i srpska strana) nakon što su iskazali svoje poštovanje i divljenje Bergogliu, pokazati isto takvo poštovanje i toleranciju prema Rimokatoličkoj crkvi koju predstavlja i katoličkim vjernicima u BiH, hoće li obnavljati porušene crkve i pozivati Hrvate da se vrate, ili će sve ostati na lijepim riječima nakon kojega će katolici ostati sumnjivi element i nepoželjni entitet u državi koja funkcionira voljom međunarodne zajednice, kao suprotektorat američkih i turskih interesa?

Papa Franjo, koliko god bio neposredan u svom nastupu, koliko god plijenio pozornost i nekatolika, ostaje pitanje kakve će to imati stvarne pozitivne konzekvence po mjesnu Crkvu i katolike koji trpe kao manjina u državi u kojoj ne samo da su doživjeli etničko čišćenje (Republika Srpska i srednja Bosna), nego su još proglašeni i agresorima na vlastitoj zemlji (Hercegovina). Papina propovjed na Koševu bila je vrlo kratka, usredotočena na mirotvornu poruku koja izvire iz Starog i Novog zavjeta. Sve što je govorio za vrijeme svog kratkog posjeta BiH, odnosilo se na Isusov zaziv – blago mirotvorcima. I tu se nema što dodati ni oduzeti. No tek ćemo vidjeti kakva je stvarna percepcija Papinih poruka od strane bošnjačke i srpske javnosti, luče li oni osobu Bergoglia i njima omraženu ustanovu Katoličke crkve kao dvije stvarnosti, ili Papin nastup doživljavaju kao pružanje ruke i poziv na dijalog od strane katolika i Crkve. Ako im samo imponira osoba pape Franje, ako se njemu dive a prema Crkvi koju predstavlja zadržavaju zazor – onda tu nešto nije u redu. Plodovi Papina posjeta mogli bi u tom slučaju brzo usahnuti. Čini se da mnogi ateisti, agnostici i nekatolici upadaju u nesporazum s vlastitim shvaćanjem katoličke vjere i Crkve – vide je kao instituciju zastarjelu, licemjernu i antipatičnu, a ovaj Papa je postao za njih – „naš“ Papa koji tu Crkvu prema njihovoj percepciji prilagođava njihovom pogledu na svijet. Oni ne vide Crkvu koja jest nego vide papu Franju i zamišljaju kakva bi trebala biti Crkva kao prihvatljiva općenito nekršćanima i nevjerujućima.
Papine poruke nimalo se ne razlikuju od poruka njegovih prethodnika, no čini se da ih on izriče u nekonvencionalnom stilu koji oduševljava svijet. Svjetski mediji papu Bergoglia doživljavaju kao svojevrsnog celebrityja, kao Papu koji je potpuno usklađen s duhom vremena. Njegov dolazak u Sarajevo podsjetio me na posjet neke velike pop-zvijezde koja je došla u mirotvornu humanitarnu misiju. Mogao je tako doći i Bono s U2 u Sarajevo, poruke bi bile iste, euforija slična, a na koncertu bi se ujedinili sva tri naroda i sve tri vjere. A ja kao katolik vapijem: uz dužni respekt papi Franji, treba mi Papa koji dolazi svojoj katoličkoj braći i sestrama, koji k nama dolazi kao Pavao naših dana koji obilazi mjesne kršćanske Crkve, ohrabruje ih i krijepi, podiže i čuva u svijetu, bez podilaženja tom svijetu.

U kontekstu vica o Muji i Hasi kad ovaj prvi potonjem kaže: jesi li znao da je izabran novi Papa i da je katolik? – ponavljam, upravo trebamo papu katolika koji svjedoči mistiku naše vjere, a ne papu koji je svjetovni papa, papa političar, papa pop zvijezda, papa celebrity, potreban nam je papa molitelj, mistik, čovjek koji u prvi plan stavlja Krista. Za njegova boravka u Sarajevu nije u prvom planu bio ranjeni Krist koji dolazi svojoj stradaloj Crkvi, nego je u prvom planu bio papa rock zvijezda kojemu licemjerno plješću oni koji su do jučer u toj zemlji proganjali Katoličku crkvu. Oprostite, ali ja ne vjerujem u takav dijalog i u takvu toleranciju. Ne vjerujem u Krista koji podilazi svijetu nego u Onoga koji kaže: ja sam Istina, Put i Život.
„Ako vas svijet mrzi, znajte da je mene mrzio prije vas! Kad biste pripadali svijetu, svijet bi ljubio svoje. Budući da ne pripadate svijetu – ja vas izabrah od svijeta – zato vas svijet mrzi.“ (Ivan 15,18-19)

Zoran Vukman

crni bombarder
09-06-2015, 22:55
I povrh svega, provukla se i ta vijest da Vatikan zeli napraviti nekakvu zajednicku komisiju katolicke crkve i srpske pravoslavne crkve?!?!? u svezi kanonizacije kardinala Stepinca.

Ko tu koga jebe?

Jesu li oni normalni???

zaba1111
09-06-2015, 23:19
Kakve gluposti od Vukmana, kakav celebrity, papa je došao u Bih da bi podržao ugrožene katolike da opstanu , da ojačaju vjeru i da upozori sve da je mir moguć jedino ako je utemeljen na pravednosti.
Papin dolazak u BiH, njegov izbor,.njegovo ponašanje, obilazak i pohodi po svijetu upravo imaju funkciji da podignu status institucije čiji je ugled poljuljan i oslabljen, da prije svega ukaže svećenicima , svim kršćanima i svim ljudima svijeta da materijalizam i robovanje bogatstvu nije put ka sretnom i održivom svijetu.
Ne znam što je Vukman zamislio , ali Papina misija je upravo ovo o čemu on govori:, "Treba mi Papa koji dolazi svojoj katoličkoj braći i sestrama, koji k nama dolazi kao Pavao naših dana koji obilazi mjesne kršćanske Crkve, ohrabruje ih i krijepi, podiže i čuva u svijetu,"

NorthStand
10-06-2015, 03:34
http://cande.blog.bg/photos/114682/original/Tito_Stalin_22-07-1945_Zagreb.jpg

a sve to što pričam ima veze i s papom i vatikanom, jer jedno vuče drugo, mislite da se u vatikan također nisu zavukli komunistički govnjari ? pa šta je ovo zasjedanje oko stepinca, ismijavanje Međugorja nego komunistička politika. da su ove naše domaće partizančien htjele, ne bi mogle izabrat boljeg papu nego ovog, koji će ismijavat međugorje i dovodit u pitanje ispravnost Stepinca. to su mokri vlažni snovi, udbaša i Tita i njegovih titića po hrvatskoj, ali izgleda da se snovi u ovoj državi ostvaruju samo njima. mi nikako da dođemo na red, i da konačno netko ostvari našte snove i stuče konačno te partizane i njihove spomenike u papar, a uz put i napravi lustraciju te uvede kazneni zakon za veličatelje komunizma, naravno kao što sam rekao to je samo moja fantazija, jer "antifašisti" i "fašisti" ne mogu u istu rečenicu, rekao Papa i rekao drug Maršal Tito i tome se ne možemo usprotivit, blažen bio adolf pored tih majmuna, što više vrijeme prolazi sve više shvaćam koliko je ta borba protiv tih govnjara bila opravdana, i sve više razumjem koliko su bili u pravu svi oni koji su tu gamad ubijali, a ovi pacifisti po hrvatskoj koji opravdavaju teror antifašista a onda odlaze cmoljit u jasenovac, nisu ništa drugo nego licemjerna govna. ja znam da mnoge boli ovakva precizna analiza, ali to je problem ljudi koji nisu u stanju sagledat povijest činjenično, već romantičarski kako su ih učili razno razni Pilsel debili koji si umišljaju da imaju eksluzivno pravo donosit konačni sud o ustašama NDH, trećem rajhu i naravno JBTitu najvećem jebaču pustolovau i vojskovođi koji je ikada kročio planetom zemljom, šta bi mi bez tog velikana ? vjerojatno bi imali državu već 1945, vjerojatno nikad ne bi demografski bili uništeni, preko pola miliona hrvata je što pobijeno što raseljeno netom nakon završetka rata, onda je još stotine tisuća otišlo na rad u njemačku i tamo ostalo sredinom 1960ih, 1970ih itd, dakle vidmio da je pobjeda tih opjevanih "antifašista" bila stvarno prekrasna za hrvatski narod i državu, pa mi je tim više čudno kako to da netko ne grune krmaču kad Mesić i njegovi drugovi dođu u brezovicu pričat svoje ezopove basne na spram "antifa ustanka" koji to nikad nije bio. što i pokazuje ova prva slika, ova dva komunistička degenerika i vjerojatno dva najveća krvnika u 20 stoljeću, Tito na balkanu, ovaj drugi na istoku. naravno milion njihvoih žrtava su totalno izignorirani, od anglosaksonskih svinja jer su ih oni prihvatili pod svoje i natjerali sve u europi pogotovo u hrvatskoj, da o svojim vlastitim krvnicima misle sve najbolje.

taj komunizam, dok iz hrvatske ne istjeramo ko egzorcist vraga iz zaraženog čovjeka, mi normalna država nećemo biti, kao što vidmo došli smo u fazu da nam se i papa i Vatikan sprdače s nama. to je dotle došlo, dotle dokle ni ja ko najveći pesimist u pogledu na stanje u hrvatskoj, nisam mislio da će ikada doći. a oni nas zajebavaju kampanjom protiv hitlera i fašizma, dok u isto vrijeme drugovi i drugarice umiru prirodnom smrću bez kazne za sve one hudine jame u koje su pobacali uglavnom nevine hrvate, i hrvatske vojnike koncem 2 svijetskog rata, i sad ta stoka zaziva neki mir, ja vam ne dam ni mir ni oprost, nikad niti jednom jugo komunističkom smradu neću oprostit ništa, niti mi pada na pamet opraštat u ime svih tih žrtava bilo kome od tih govnjara išta. da smo normalna pravna država, država bi se pobrinula za ta govna i fino ih procesuirala kako se procesuiraju dokazani kriminalci ubojice i silovatelji, što su sve redom i bili ti tzv antifašisti i partizani, barem oni koji su "oslobođali zemlju" od "okupatora i suradnika okupatora" od 09.05.1945 pa na dalje.

NorthStand
10-06-2015, 04:14
http://www.katolicki-tjednik.com/vijest.asp?n_UID=1467

kad Štambuk postane Papa, stvari će doći na svoje. do tada, ča je život vengo fantazija.

http://www.youtube.com/watch?v=Vi--etEvyQw

NorthStand
10-06-2015, 04:37
http://www.youtube.com/watch?v=TdFd5vGE52M

http://www.youtube.com/watch?v=lizBoXkcFag

sagitarius
10-06-2015, 12:36
Celebrity Papa

Nakon posjeta pape Franje Sarajevu, zanima me prvenstveno ovo: hoće li sada katolici i Hrvati u BiH prestati biti latentno diskriminirani, hoće li prestati iseljavati iz te susjedne države, hoće li predstavnici vlasti i medija u Sarajevu (bošnjačka i srpska strana) nakon što su iskazali svoje poštovanje i divljenje Bergogliu, pokazati isto takvo poštovanje i toleranciju prema Rimokatoličkoj crkvi koju predstavlja i katoličkim vjernicima u BiH, hoće li obnavljati porušene crkve i pozivati Hrvate da se vrate, ili će sve ostati na lijepim riječima nakon kojega će katolici ostati sumnjivi element i nepoželjni entitet u državi koja funkcionira voljom međunarodne zajednice, kao suprotektorat američkih i turskih interesa?

Papa Franjo, koliko god bio neposredan u svom nastupu, koliko god plijenio pozornost i nekatolika, ostaje pitanje kakve će to imati stvarne pozitivne konzekvence po mjesnu Crkvu i katolike koji trpe kao manjina u državi u kojoj ne samo da su doživjeli etničko čišćenje (Republika Srpska i srednja Bosna), nego su još proglašeni i agresorima na vlastitoj zemlji (Hercegovina). Papina propovjed na Koševu bila je vrlo kratka, usredotočena na mirotvornu poruku koja izvire iz Starog i Novog zavjeta. Sve što je govorio za vrijeme svog kratkog posjeta BiH, odnosilo se na Isusov zaziv – blago mirotvorcima. I tu se nema što dodati ni oduzeti. No tek ćemo vidjeti kakva je stvarna percepcija Papinih poruka od strane bošnjačke i srpske javnosti, luče li oni osobu Bergoglia i njima omraženu ustanovu Katoličke crkve kao dvije stvarnosti, ili Papin nastup doživljavaju kao pružanje ruke i poziv na dijalog od strane katolika i Crkve. Ako im samo imponira osoba pape Franje, ako se njemu dive a prema Crkvi koju predstavlja zadržavaju zazor – onda tu nešto nije u redu. Plodovi Papina posjeta mogli bi u tom slučaju brzo usahnuti. Čini se da mnogi ateisti, agnostici i nekatolici upadaju u nesporazum s vlastitim shvaćanjem katoličke vjere i Crkve – vide je kao instituciju zastarjelu, licemjernu i antipatičnu, a ovaj Papa je postao za njih – „naš“ Papa koji tu Crkvu prema njihovoj percepciji prilagođava njihovom pogledu na svijet. Oni ne vide Crkvu koja jest nego vide papu Franju i zamišljaju kakva bi trebala biti Crkva kao prihvatljiva općenito nekršćanima i nevjerujućima.
Papine poruke nimalo se ne razlikuju od poruka njegovih prethodnika, no čini se da ih on izriče u nekonvencionalnom stilu koji oduševljava svijet. Svjetski mediji papu Bergoglia doživljavaju kao svojevrsnog celebrityja, kao Papu koji je potpuno usklađen s duhom vremena. Njegov dolazak u Sarajevo podsjetio me na posjet neke velike pop-zvijezde koja je došla u mirotvornu humanitarnu misiju. Mogao je tako doći i Bono s U2 u Sarajevo, poruke bi bile iste, euforija slična, a na koncertu bi se ujedinili sva tri naroda i sve tri vjere. A ja kao katolik vapijem: uz dužni respekt papi Franji, treba mi Papa koji dolazi svojoj katoličkoj braći i sestrama, koji k nama dolazi kao Pavao naših dana koji obilazi mjesne kršćanske Crkve, ohrabruje ih i krijepi, podiže i čuva u svijetu, bez podilaženja tom svijetu.

U kontekstu vica o Muji i Hasi kad ovaj prvi potonjem kaže: jesi li znao da je izabran novi Papa i da je katolik? – ponavljam, upravo trebamo papu katolika koji svjedoči mistiku naše vjere, a ne papu koji je svjetovni papa, papa političar, papa pop zvijezda, papa celebrity, potreban nam je papa molitelj, mistik, čovjek koji u prvi plan stavlja Krista. Za njegova boravka u Sarajevu nije u prvom planu bio ranjeni Krist koji dolazi svojoj stradaloj Crkvi, nego je u prvom planu bio papa rock zvijezda kojemu licemjerno plješću oni koji su do jučer u toj zemlji proganjali Katoličku crkvu. Oprostite, ali ja ne vjerujem u takav dijalog i u takvu toleranciju. Ne vjerujem u Krista koji podilazi svijetu nego u Onoga koji kaže: ja sam Istina, Put i Život.
„Ako vas svijet mrzi, znajte da je mene mrzio prije vas! Kad biste pripadali svijetu, svijet bi ljubio svoje. Budući da ne pripadate svijetu – ja vas izabrah od svijeta – zato vas svijet mrzi.“ (Ivan 15,18-19)

Zoran Vukman

Osim što s punim pravom moramo konstatirati Vukmanovu pravoslavnost, pa time već po defaultu negativne konotacije koje će pokušati da involvira u lik Pape igrajući na mahalsko traćerski mentalitet publikuma kojem je svoj uradak naciljao i kojeg, dakako, neizostavno bombardira sopstvenim vizurama Rimskog biskupa, oprobanom spin metodologijom sa krunom u kredu toplo- hladno, čak sa dozom farizejske licemjernosti gdje citira Krista, mada duboko van konteksta u kojeg je smjestio Papu, fingirajući svoju tobožnju zabrinutost, citirajući: "Ne vjerujem u Krista koji podilazi svijetu nego u Onoga koji kaže: ja sam Istina, Put i Život.
Upravo ovim : Ako vas svijet mrzi,a to je očito u njegovom slućaju odnos prema Papi, znajte kaže se dalje: da je mene (svijet) mrzio prije vas! Kad biste pripadali svijetu, svijet bi ljubio svoje. Budući da ne pripadate svijetu – ja vas izabrah od svijeta – zato vas svijet mrzi.“ (Ivan 15,18-19)...
Koje licemjerje, koje nevjerovatno licemjerje i salto mortale u vlastiti stomak...

Zaba je pravilno i takođe sjajno replicirao.

PS. konačno dobar potez moderacije da obriše onaj jedan užasan post.

sagitarius
10-06-2015, 12:57
I povrh svega, provukla se i ta vijest da Vatikan zeli napraviti nekakvu zajednicku komisiju katolicke crkve i srpske pravoslavne crkve?!?!? u svezi kanonizacije kardinala Stepinca.

Ko tu koga jebe?

Jesu li oni normalni???

Papa Franjo je svoje mišljenje o Međugorju, ne čekajući Povjerenstvo, podsjetimo, prilično žestoko iznio 14. studenoga lanjske godine u homiliji za redovite jutarnje mise u vatikanskom Domu sv. Marte, gdje i stanuje.

S priličnom sigurnošću može se reći da je Papa govorio baš o Međugorju, o međugorskom fenomenu, smatra Inoslav Bešker, dopisnik Jutarnjeg lista iz Rima, jer piše kako je dan poslije Sandro Magister, vatikanist rimskog L’Espressa, komentirao kako Papine riječi nisu zvučale posve aklamativno u pogledu vidjelaca koji tvrde da im Bogorodica danomice nešto poručuje.

Što je Papa rekao u avionu dok je odlazio iz Sarajeva može se pročitati na poveznici:

http://www.hercegovina.info/vijesti/vijesti/religija/papa-govorio-o-medjugorju-i-otkrio-zasto-je-posjetio-bih-92530

Potezanje ove teme u tisku je posebno izokrenuto u onom koji dolazi iz Srajeva i sa portala Klix gdje se špekulira i spina oko Međugorja prije nego li je vatikansko povjerenstvo za ovo pitanje dalo i objavilo svoje mišljenje, što su prihvatili, aktuelizirali i prenijeli mnogi mediji, iako je kako vidimo vijest podobro bajata.
Dakle, očigledno se "lopta mora spustiti na zemlju" i prihvatiti ono što Crkva u svezi sa ovim pitanjem priopći i iznese svoj konačni i zvanični stav.
Što god da bude odluka spomenutog povjerenstva Međugorje će ostati mjesto hodočašća, mjesto vjere, mjesto posvećeno Majci Božjoj i to će ostati bez sumnje zauvijek.
O svemu drugom morat će se prihvatiti odluka Povjerenstva, koja je za vjernike konačna.

sagitarius
10-06-2015, 13:05
Još da nadometnem i to o kakvoj se šprdačini u medijima diskutira treba pogledati npr. na poveznici:
http://news-bar.rtl.hr/vijesti/svijet/milorad-dodik-najavio-otvaranje-konzulata-republike-srpske-u-meugorju

sagitarius
10-06-2015, 13:38
A da ovo u svezi Kardinala Stepinca najbolje je pročitati tamo gdje je ta informacija korektna, pa predlažem poveznicu:

http://radio-medjugorje.com/474-stepinac-ce-biti-proglasen-svecem-2015-godine

Tako da svi spinovi o Svetom Ocu Papi i KC-u konačno jednom ovdje stanu...

sagitarius
10-06-2015, 14:03
Valjda se sad svi osjećaju bolje nakon posjeta Pape, nestanak Hrvata u BiH se sad može nastaviti jer su Hrvati napunili baterije dostojanstvom.

Papa je posjetom Sarajevu postigao nekoliko ciljeva kada su u pitanju Hrvati- katolici iz BiH.
Na prvom mjestu očigledno je skrenuo pozornost svjetskih medija na BiH i postojanje katoličkog, (koje je u BiH gotovo isključivo hrvatsko) pućanstva.
Druga bitna stvar koju je Papa Franjo svojim posjetom zapokrenuo je da se u pitanje BiH u većoj mjeri uključi MZ i svi oni svjetski čimbenici koji se mogu pozvati i prozvati za današnje stanje u BiH.
Naravno tu je i treća stvar, ništa manje vrijedna, koja predstavlja jedno veliko ohrabrenje Vrhbosanskoj nadbiskupiji, koju je i Papa doživio kao mučenićku za svog boravka u Sarajevu, o čemu najbolje svjedoče razgovori Pape sa visokim BiH svećenstvom, upriličeni u domu gdje se Sveti Otac odmorio i blagovao, a koje ga je informiralo o realnom stanju katolika -Hrvata u BiH.
Sve ovo što se događa sa Hrvatima iz BiH nije više nezapažena i godinama zapostavljana i konačno neprijeporna istina, nego činjenica koja iz dana u dan biva odašiljana u svijet i evo i ovom Papinom posjetom biva potvrđena kao jedna posve neodrživa situacija za Hrvate iz BiH.

Hrvati nisu jedini narod u BiH i svoja prava prvo moraju da povrate, anuliranjem besmislenih odluka visokih predstavnika, a potom povratka hrvatskih ljudi na političke funkcije koje su držali i još uvijek drže Lagumdžijini kadrovici, Komšićevi jastrebi i ini kvazi hrvati prodani za fotelju bošnjačkoj kliki za čiji račun je prodavan vlastiti narod.

Papina posjeta jeste, dala je Hrvatima- katolicima stanovit osjećaj dostojanstva, sreće i uspjeha, ali ne idu rezultati ove posjete trenutno i ne treba ironizirati činjenicu da za svaki proces treba vrijeme, stvaranje povoljnog ozračja, a to Papina posjeta jeste u svakom pogledu i konačno političke mudrosti, koju treba da iskažu BiH političari, dakle ne samo Hrvati i njihovi čelnici nego da ta kretanja i stvaranja klime budu stalni zadatak koji će zaustaviti odljev mozgova, školovanih ljudi i stručnjaka iz ove zemlje.

Dakle da jesmo dostojanstveni i ako se sve prednje rečeno ima u vidu - nećemo nestati, dapače.

Humphrey
10-06-2015, 18:09
Tema bi trebao biti posjet Sarajevu,a ne izjave Pape koje su izvlače iz konteksta.Papa dosad nije rekao ništa što ide protiv crkvenog učenja. Meni se čini kako ljudi sa ove tkz.naše strane reagiraju ne na same izjave nego na komentare onih drugih koji ih izvlače slavodobitno i pokušavaju poentirati sa njima,a samo pokazuju svoje neznanje.

Što se tiče Međugorja valjda postoji neki razlog zašto ga Crkva sve ove godine nije priznala,a opet to ništa ne znači i ono može biti priznati vrlo skoro.Kako god bude Crkva će imati zadnju riječ po tom pitanju.

sagitarius
11-06-2015, 10:31
Tema bi trebao biti posjet Sarajevu,a ne izjave Pape koje su izvlače iz konteksta.Papa dosad nije rekao ništa što ide protiv crkvenog učenja. Meni se čini kako ljudi sa ove tkz.naše strane reagiraju ne na same izjave nego na komentare onih drugih koji ih izvlače slavodobitno i pokušavaju poentirati sa njima,a samo pokazuju svoje neznanje.

Što se tiče Međugorja valjda postoji neki razlog zašto ga Crkva sve ove godine nije priznala,a opet to ništa ne znači i ono može biti priznati vrlo skoro.Kako god bude Crkva će imati zadnju riječ po tom pitanju.

Apsolutno se slažem sa svakom riječju koju si napisao u ovom postu, tako da i osobno, mislim da neprovjerene i bajate poluinformacije, kojekakvi spinovi, ne doprinose ne samo osnovnoj temi, nego je i zlouporabljavaju kako bi se unijelo što više zabune i Papinoj osobi nanijela nekakva "šteta", sumnjama o ispravnosti njegovog pontifikata i kojekakvim stupidarijama kojih je tisak posebice nakon ove posjete Sarajevu prepun.
Ne treba biti naivan i vjerovati u sve što se događalo u Sarajevu da je bio cjelovit izraz nekakve prekonočne ljubavi druga dva naroda prema svetom Ocu Papi, ali da je bio izraz razumijevanja njegove važnosti u to ne treba sumnjati.
Papa je otišao, a čaršija je tiho rekapitulirala ono što je kome išlo u prilog.
Karakteristično, krenuli su i spinovi.Da podsjetim Jasmla Žbanić je uoči Papine posjete poslala pismo u kojem "tužaka" BiH Hrvate za neposlušnost i jogunjenje, te moli Svetog ca da malo ureduje i prekori sve one koji su protiv "unitarne"...
Iz ovoga i još čitavog niza primjera pa i pisma bošnjačkih intelektulaca Papi, slične sadržine i bljutavog olajavanja sa elementima trača, što su potpisali i neki ne bošnjaci, a kako bi valjda tom nesuvislom pismu dali nekakvu vjerodostojnost, općenitost i težina, vidljivo je, dakle, da stavovi prema Hrvatima nisu uopće zdravi i da ih se čak i pokušajem pritiska na Svetu Stolicu pokušalo diskreditirati.

Ako se ove stvari imaju u vidu, onda Papini govori u Sarajevu nose u sebi i ovu dimenziju, koja na prvi pogled nije vidljiva, jer je ovaj hrabri isusovac i diplomata, onda je tek pogotovu tim jasnije razočarenje bošnjačke strane, koja nije polučila željeni cilj.
Široka je ovo prića, koja bi zahtijevala jako obimnu analizu, posebice jako potrebitu osobama koje o Papi promišljaju ad hoc, ili što nije žučljivije isticao katoličku stranu u zemlji koja je s vremena na vrijeme na ivici općeg kaosa.

O Međugorju će svoj prijedlog iznijeti povjerenstvo zaduženo za ovu stvar, koje je već konzultiralo visoko BiH svećenstvo i lokalne svećenike, te izjave vidjelica i samo da pripomenem kako će se na konačni stav Crkve morati još dosta sačekati, ali ponavljam kakva god bila odluka Povjerenstva, Međugorje će biti mjesto koje će vječno slaviti Gospu, poštovati je i ljubiti, utjecati joj se i moliti za milosti osobnih potrebitosti.

Komari
11-06-2015, 20:29
“Prilagođavanje Katoličke Crkve svijetu protreslo bi je do temelja. Crkva je majka i učiteljica svih crkvi, ona koja uči i ne treba biti poučavana. Ne treba nikoga, bez obzira koliko taj misli da je superioran i u tijeku s vremenom, da je uči pravoj vjeri. U njoj, apostolska tradicija besprijekorno je očuvana i uvijek će biti”, poručio je Nijemac.

Crkveni nauk ne može se prilagođavati poganstvu koje ljudi danas žive (http://www.bitno.net/vijesti/vatikan/crkveni-nauk-ne-moze-se-prilagodavati-poganstvu-koje-ljudi-danas-zive/#.VXk3UWqxQX8.facebook)

Dakle neizmjerno mi je drago da na čelu Kongregacije za nauk vjere imamo dostojna nasljednika mog omiljenog Ratzingera "pontifex emeritusa" Benedikta 16.
U kontekstu Pape Franje i tumačenja njegovih nastupa
:)

Ujkan
12-06-2015, 08:27
I sad kad se vratio u Rim, Papa se prakticno ismijava Medjugorju, a balincad u ekstazi.

Definitivno mi nije jasan. Ako se ne slazes sa Medjugorjem, ne moras se sprdati sa vidiocima, na radost svih onih koji mrze katolike.
Tko je birao ovog Papu? To ti je sve Božja volja... ako tako nemisliš, onda nisi vjernik.

NorthStand
12-06-2015, 09:05
Tko je birao ovog Papu? To ti je sve Božja volja... ako tako nemisliš, onda nisi vjernik.

nije to volja božja, jer ga nije birao Bog, već svećenici-biskupi dakle obični ljudi i smrtnici. ne mislim da on ima ikakve veze s Bogom, on je vjernik ko i ja, i on treba prenosit riječ božju a ne u ime Boga propagirat nekakve stvari koje su u suprotnosti s Bogom. ovaj papa je Populist,, ono što je bio Sanader za hrvatsku desnicu, kukavičje jaje, to je i ovaj Papa za katoličku crkvu i Vatikan. vrijeme će pokazati, da sam bio u pravu kad sam ovo govorio.

Ujkan
12-06-2015, 10:06
nije to volja božja, jer ga nije birao Bog, već svećenici-biskupi dakle obični ljudi i smrtnici. ne mislim da on ima ikakve veze s Bogom
Papu biraju kardinali, po Božjoj volji.

Inkvizitor
12-06-2015, 12:18
Možda da se malo informirate o stvarima o kojima pričate.

Vjeruje se da kardinale prilikom izbora pape vodi Duh Sveti.

Da znate o čemu pričate

Komari
15-06-2015, 00:22
http:// http://www.glas-slavonije.hr/kolumna/21/3978/Razmece-li-se-Papa-skromnoscu?fb_action_ids=799347843494878&fb_action_types=og.comments&fb_source=other_multiline&action_object_map=%5B912287645500910%5D&action_type_map=%5B%22og.comments%22%5D&action_ref_map=%5B%5D (http://www.glas-slavonije.hr/kolumna/21/3978/Razmece-li-se-Papa-skromnoscu?fb_action_ids=799347843494878&fb_action_types=og.comments&fb_source=other_multiline&action_object_map=%5B912287645500910%5D&action_type_map=%5B%22og.comments%22%5D&action_ref_map=%5B%5D)
Lipo je Sola sve reka

NorthStand
15-06-2015, 02:02
Papu biraju kardinali, po Božjoj volji.

ne vjerujem ja u to, duh sveti i te priče, vjerujem u boga ali da Bog daje nadnaravnu moć smrtnicia prilikom biranja pape, i da oni mudro odluče vidimo u slučaju Franje da to nije tako. dobili smo papu, koji vrlo umijesno radi protiv interesa HKC i protiv njenih vjernika, dakle duh sveti nije bio na pomoći ma koliko ga neki prizivali i zazivali, očito je zakazao ovaj put. u slučaju Vojtile slažem se da je pobjedio, jer su dva talijana i tada čini mi se bili favoriti, a ovaj naš poljak ljudina neviđena uletio iza zavoja i dobio obojicu, dok su se ovi naravno svađali oko "prijestolja" i tko će biti novi "papa". :D tako da nije duh sveti uvijek s kardinalima prisutan, ovaj papa je dokaz kao i neki bivši.

RockyMarciano
15-06-2015, 10:40
U povijesti je bilo dosta papa koji su bili užasni, ali vjernici bi to također mogli protumačiti kao neku vrstu Božjeg znaka. Čitajući Bibliju možemo pronaći dosta gdje je Bog dao privremenu moć lošim ljudima kako bi kaznio/podučio svoj narod. No ti loši pape, kakvi god bili, nisu mijenjali učenje o grijehu. Griješili bi na svakakve načine; bilo je tu spletki, ubojstava, pohlepe, razuzdanosti, incesta (primjer Borgije), ali nisu nikad mijenjali doktrinu koja kaže da je to grijeh. To je važno. Problem je kad dođe Papa koji dovodi u pitanje ili zbunjuje vjernike u pogledu doktrine. Ne želim davati nikakvu konačnu ocjenu ovog Pape jer je još dosta toga nepoznato.

sagitarius
19-06-2015, 13:41
ne vjerujem ja u to, duh sveti i te priče, vjerujem u boga ali da Bog daje nadnaravnu moć smrtnicia prilikom biranja pape, i da oni mudro odluče vidimo u slučaju Franje da to nije tako. dobili smo papu, koji vrlo umijesno radi protiv interesa HKC i protiv njenih vjernika, dakle duh sveti nije bio na pomoći ma koliko ga neki prizivali i zazivali, očito je zakazao ovaj put. u slučaju Vojtile slažem se da je pobjedio, jer su dva talijana i tada čini mi se bili favoriti, a ovaj naš poljak ljudina neviđena uletio iza zavoja i dobio obojicu, dok su se ovi naravno svađali oko "prijestolja" i tko će biti novi "papa". :D tako da nije duh sveti uvijek s kardinalima prisutan, ovaj papa je dokaz kao i neki bivši.

Ovo je obična hula i na Crkvu i na Duha Svetog i to ostavljam i Northu i (opet) moderaciji na savjest, nego želim reči da u gomili lažnih navoda i dezinformacija kojim je obilovala i ova tema, te bestidno insceniranih i izmišljenih stvari o Svetom Ocu Papi i navodnim njegovim izjavama i riječima, čak se na temi nalaze i kojekakve poveznice prema tekstovima koji kude i Papinu skromnost -kuditi skromnost, koji majstori demagogije... itd
U svezi sa ovim sjajan uradak može se pročitati na poveznici

http://kamenjar.com/novi-lazni-citat-pape-franje/

koji na najneposredniji način demantira jednu fabriciranu notornu lažetinu o Papi i diskutira općenito način kako se jedni portali kače za druge i kopipejstaju lažne navode u cilju degradacije i blačenja lika Pape Franje, što naravno odgovara samo onima koji se boje Crkve kao moralne vertikale i njenog pravednog i istinitog učenja, koje i smeta da zavladaju, a to su komunisti, homoseksualci, kojekakve plačeničke "lože", piskarala i kvaziintelektualci i interesi onih koji stoje iza njih, kako bi mogli da instaliraju svoju pogibeljnu ideologiju Europi i svijetu, a iz navedenog primjera, vidljivo i sve one koji hrle u Europu na čamcima i trulim brodovima relativiziranjem katoličke vjere i izjednačavanjem sa ostalim i to s lažno navedenim Papinim riječima da bi vjernici posumnjali u njega, u Crkvu i tako bili dezorjentirani.
To se očigledno i u velikoj mjeri uspjelo i ovdje sudeći bar prema nekim komenatrima koje sam imao prilike pročitati na ovoj temi.

sagitarius
19-06-2015, 14:01
“Prilagođavanje Katoličke Crkve svijetu protreslo bi je do temelja. Crkva je majka i učiteljica svih crkvi, ona koja uči i ne treba biti poučavana. Ne treba nikoga, bez obzira koliko taj misli da je superioran i u tijeku s vremenom, da je uči pravoj vjeri. U njoj, apostolska tradicija besprijekorno je očuvana i uvijek će biti”, poručio je Nijemac.

Crkveni nauk ne može se prilagođavati poganstvu koje ljudi danas žive (http://www.bitno.net/vijesti/vatikan/crkveni-nauk-ne-moze-se-prilagodavati-poganstvu-koje-ljudi-danas-zive/#.VXk3UWqxQX8.facebook)

Dakle neizmjerno mi je drago da na čelu Kongregacije za nauk vjere imamo dostojna nasljednika mog omiljenog Ratzingera "pontifex emeritusa" Benedikta 16.
U kontekstu Pape Franje i tumačenja njegovih nastupa
:)

Članak kojeg si navela ne govori u kontekstu Pape Franje, nego se tu jasno kaže da je kritika upućena, kako se navodi u tekstu:

"Oštre i jasne riječi pročelnika najvažnijeg vatikanskog dikasterija upućene su, prije svega, njegovim sunarodnjacima biskupima."

Kako bi se prevazišli određeni problemi u tekstu se između ostalog jasno kaže:

"Njegove izjave (izjave kardinala Mulera, op.a) komentar u Vatikanu nedavno održanog “sastanka u sjeni”, na kojem su se okupili biskupi iz Njemačke, Francuske i Švicarske, te nekoliko predstavnika medija. Tajnoviti sastanak, tvrdi se, bio je održan radi dogovora o lobiranju na predstojećoj Sinodi o obitelji za promjene u pastoralu koje trebaju ići prilično duboko (pričest za razvedene i ponovno vjenčane katolike samo je jedan od thi ciljeva). Jedan od sudionika sastanka, biskup Osnabrücka Franz-Josef Bode rekao je kako “životna stvarnost” ljudi treba biti izvor informacija za dogmatske i moralne istine."

Dakle, nigdje niti u pripomisli niti u natuknici u spomenutom tekstu nije spomenut Sveti otac i da je njemu upućena bilo kakva kritika na ovom inače tajnom sastanku, jer bi to bila klasična urota...četiri ili njih pet biskupa...ili kardinala...
Kritički treba čitati i razmišljati, ali ne treba ni svemu vjerovati...

sagitarius
19-06-2015, 14:13
I konačno da sve bezočne laži i neistine razobličim i zaključim još jednom poveznicom:

http://www.bitno.net/kolumne/zasto-izmisljaju-lazne-izjave-pape-franje-zato-da-si-smire-savjest/

A sad možemo nastaviti dalje o impresijama i uistinu velikom posjetu Rimskog Biskupa Sarajevu i sjajnim porukama Svetog Oca koje su tog dana obasjale svijet i skrenule pažnju na Hrvate katolike iz BiH i njihovu duboko autentičnu pačeničku Crkvu, ponos katoličanstva svijeta.

skater
19-06-2015, 17:51
http://www.dnevno.hr/kolumnisti/ivica-sola/papa-franjo-pristao-da-nakon-1946-beograd-stepincu-sudi-drugi-put-809173

Papa Franjo pristao da, nakon 1946., Beograd Stepincu ‘sudi’ drugi put!

Teško je vjerovati da će Beograd zaustaviti Stepinčevu kanonizaciju, niti da će Vatikan ili papa Franjo na to pristati. Cilj je nabaciti još malo blata na njegov lik i djelo, jer se ono iz procesa iz 1946. podosta osušilo. Boli jedino što u tome sudjeluju "mangupi u našim redovima"

Srpska diplomacija pri Svetoj Stolici izvrsno radi. Pri tome ima dva cilja. Prvi je ostvaren, a to je činjenica da Vatikan (još) nije priznao nezavisnost Kosova. Na drugome se zdušno radi, a to je opstrukcija proglašenja blaženog Alojzija Stepinca svetim. Budući da Srpska pravoslavna crkva već dugo vremena preko carigradskog patrijarha Bartolomeja instruiranog od srpskog patrijarha Irineja papi Franji puni uši o blaženom kardinalu Stepincu kao osobi suodgovornoj za genocid nad Srbima tijekom NDH, papa Franjo je popustio i predložio formiranje mješovite komisije sastavljene do predstavnika hrvatske i srpske strane kako bi se stvar što je moguće više izgladila.

Papa Franjo ovime je učinio presedan, zlobniji bi rekli i herezu, i dopustio, pristao da se jedna Crkva (SPC), miješa u unutarnja pitanja druge Crkve (RKC). Ako je papa Franjo dobronamjerno mislio, u što ne sumnjamo, kako ova neuobičajena komisija može dovesti do zbližavanja stajališta oko blaženog Stepinca, onda je ili djetinje naivan, ili neinformiran, ili je pod snažnim utjecajem nedobronamjernih savjetnika iz same Katoličke crkve, koje ne želim spominjati, a koji “mrtvom” Stepincu na kraju kauze sapunaju dasku.

Naime, Sinod Srpske pravoslavne crkve na ovaj neuobičajeni čin pape Franje već je odgovorio preko srpskih “Novosti” 1. lipnja ove godine gdje je jasno iznesen njihov stav: “SPC uprkos najavi dijaloga, ne menja stav o kontroverznom nadbiskupu. Komisiju za dijalog sa katolicima vodiće mitropolit Porfirije. Kardinal Alojzije Stepinac ne može da bude oslobođen odgovornosti za genocid koji je Nezavisna Država Hrvatska sprovela nad srpskim, jevrejskim i romskim narodom. Zato je njegova kanonizacija, iako je na delu ulepšavanje njegove uloge iz tog vremena, neprihvatljiva.”

SPC će “dijalog” – blaćenje Stepinca – nastaviti i u Bruxellesu

Eto, toliko o “dijalogu” koji želi papa Franjo, pa je svojim inzistiranjem na mješovitoj komisiji nehotice omogućio da Beograd Stepincu “sudi” po drugi put, i to na temelju “argumenata” koji se nisu makli od zloglasnog pamfleta “Magnum Crimen” Viktora Novaka, vademekuma komunističke i srpske propagande o ulozi Katoličke crkve i blaženog Stepinca tijekom 2. svjetskog rata.

No tu diplomatska ofenziva Srbije, u kojoj u sinkroniji protiv Stepinca djeluju srpski predsjednik, deklarirani četnički vojvoda Tomislav Nikolić, i Srpska pravoslavna crkva, uz asistenciju “nekih” nuncija i nadbiskupa, tj. “mangupa u našim redovima”, ne staje. Dapače, osim pritiscima na papu Franju i Vatikan, Srpska pravoslavna crkva u tom smislu najavljuje otvaranje mjesta “neformalnog ambasadora SPC” u Bruxellesu sa svrhom “promovisanja njenih interesa pred institucijama EU”, pri čemu je, jamačno, i blaćenje blaženog kardinala Stepinca te daljnja opstrukcija njegove kauze na razini institucija EU-a, te prebacivanje jednog religijskog čina na političku razinu odnosa dvaju država, što je, opet, miješanje krušaka i jabuka. Ne kažemo da je papa Franjo trebao prema SPC i Beogradu postupiti bahato i autistično, no u samoj proceduri kanonizacije u Katoličkoj crkvi već su ugrađeni mehanizmi koji o osjetljivim političkim, međureligijskim i ekumenskim aspektima neke kauze vode računa, ali ne na način uplitanja jedne Crkve u unutarnja pitanja druge. Naime, nakon što se neka kauza zatvori, kao Stepinčeva, slijedi na kraju “pravorijek” kardinalske komisije u Vatikanu koja je, premda formalno tako ne stoji, (i) političko tijelo zaduženo propitati i amortizirati moguće političke disonantnosti i neslaganja, tako da je Franjina mješovita komisija sasvim nepotrebna, a u određenom smislu znači i ponižavanje blaženog Stepinca kojemu se opet ponavljaju “krimeni” kao na montiranom suđenju 1946. godine radi kojih je podnio mučeništvo, pa se radi o pristajanju na neku vrstu sekundarne viktimizacije blaženog kardinala.

“Novo suđenje” Stepincu

Zato se, gledajući kako se pod pontifikatom pape Franje odvijaju stvari po blaženog Stepinca, sveti papa Ivan Pavao II. gore na nebu vjerojatno krsti i lijevom i desnom, a Benedikt XVI. jamačno prelistava manuale ne bi li našao dogmatsko ili kanonsko opravdanje za “mješovitu komisiju” sa Srpskom pravoslavnom crkvom koja bi, nakon što je Kongregacija za kauze svetih donijela pravorijek u “slučaju” Stepinac, trebala utvrđivati neke nove “istine” po mjeri Viktora Novaka ili nekog Save Štrpca.

Roma locuta, causa finita (Rim je rekao svoje, rasprava je završena), i, uz dužno poštovanje prema SPC-u i ekumenizmu, ova izreka, koje se pripisuje sv. Augustinu, ne može biti promijenjena u “Beograd je rekao svoje, rasprava je završena.” Besmislenost mješovite komisije koja predstavlja neku vrstu, analogno govoreći, ponavljanje procesa Stepincu iz 1946. godine, sastoji se i u činjenici da u slučaju beatifikacije i kanonizacije nekoga u svojstvu mučenika ne znači nužno da je dotični morao imati nepogrešive političke ili društvene procjene i izbore, već da je poradi vjere, uz herojske krjeposti, podnio mučeništvo. I točka. K tome, Katolička crkva je ozbiljna, spora i oprezna institucija, posebno kada su osjetljive kauze u pitanju. U “slučaju” kardinala Stepinca ta je opreznost, minucioznost bila prakticirana do skrupuloznosti, baš zbog poratne propagande iz Beograda. Od 1981. godine, kada je započeo redovni kanonski proces vezan uz blagopokojnog kardinala, usmjeren na propitivanje njegovog života i krjeposti (1995. godine procesu je dodano i mučeništvo), u tom procesu ispitano je više od 70 svjedoka, katolika, nekatolika, udbaša…, konzultirano je oko 130 različitih arhiva, tone različite građe, među kojima je i komunistička, brižno su pročitana sva Stepinčeva privatna pisma, homilije, bilješke, pastoralna pisma…, stavljeno je na stol sve, ne samo “pro” već i “contra”, kauzu su “pročešljali” povjesničari, teolozi, liječnici, znanstvenici raznih vrsta…, da bi Ivan Pavao Drugi na temelju rigoroznog istraživanja donio odluku, uz dužno poštovanje (i) prema Beogradu, o proglašenju Stepinca, mučenika, blaženim, bez ikakvih “mješovitih komisija”. Ivan Pavao Drugi nije bio neozbiljan čovjek koji bi se igrao istinom, kao ni s ekumenizmom! A još manje bi od (ekumenskog) dijaloga pravio šuplju ideologiju u kojoj “druga strana” pod dijalogom smatra monolog.

Osim “novog ‘suđenja’ Stepincu” na istoj matrici i mitovima, što ova komisija u niže citiranom stavu SPC-a jest, smatramo da je ovakvo držanje SPC-a koje im je omogućio dobronamjerni papa Franjo, koji iznimno cijeni Stepinca, iniciranjem ove komisije, ima i elemente nezahvalnosti od strane SPC-a. Naime, na istom ovom mjestu već smo pisali (Gović), pa valja ponoviti da “o kardinalu, kao i o činjenici da oko njega u demokratskom svijetu više nema nikakve dvojbe, a u mnogim zapadnim zemljama je nikad nije ni bilo, podsjetit ću tek da su mnogi dokumenti tajnih službi savezničke pobjedničke koalicije iz vremena Drugog svjetskog rata u njihovim arhivima, poput Arhiva Ujedinjenog Kraljevstva, zadnjih deset godina dostupni javnosti, jer je prošao propisani protok vremena u kojem su morali nositi oznaku tajnosti. Oni detaljno govore o Stepinčevoj misiji spašavanja Srba i Židova u Drugom svjetskom ratu i otkrivaju zanimljiv zapis iz vremena ustaških vlasti koje, nakon što su mu ubile brata, dvoje da li likvidirati i nadbiskupa zagrebačkog, pa procjenjuju da bi im opasniji bio mrtav nego živ.

Pisali smo i o svjedočanstvima Srba i Židova koje je blaženi kardinal spasio, objavljivanim u stranim tiskovinama zemalja u kojima su živjeli, o vapajima mitropolita zagrebačkog Dositeja kojeg je spasio iz ustaškog zatvora, te apelima sjevernoameričkog vladike SPC-a za vrijeme procesa kardinalu koji je, za razliku od svoje današnje braće, bio dobro upućen u Stepinčev slučaj, i kod kojeg su skrovište tražili Srbi koje je Stepinac spasio i koji su izbjegli u SAD. I danas se u slobodnom svijetu citiraju Stepinčeve riječi iz 1943.: “Svatko, bez obzira na rasu ili narodnost, ili bez obzira na druge razlike, nosi u sebi pečat, obilježje Boga Stvoritelja i ima svoja vlastita prava u koja nitko ne smije dirati i ograničavati ih silom”.

Dijelovi njegovih propovijedi se citiraju zato jer je malo tko u porobljenoj Europi u vihoru Drugog svjetskog rata tako javno govorio. Svakako da čelnici SPC-a to vrlo dobro znaju, ali ne žele priznati, već “dijalogizirati”. Na ređenju mitropolita zagrebačkog Porfirija (kojega je SPC imenovao šefom mješovite komisije), od svih episkopa SPC-a najsuzdržanijeg u pozitivnom smislu kada je Stepinac u pitanju, patrijarh Irinej mu je na obredu dao Dositejev štap, i poslije za ručkom na pitanje jednog našeg biskupa jednom pravoslavnom vladiki (neću namjerno o imenima, jer su ona za ovaj slučaj nevažna) ‘znate li tko je spasio mitropolita Dositeja?’, vladika, inače poznat po svojim filočetničkim stavovima, je odgovorio: ‘Znamo, Stepinac, ali…’.

U tom odgovoru je sadržano sve. SPC i dalje, iako je kauza gotova, radi probleme oko Stepinčeve kanonizacije, prigovara bez argumenata, očito u nadi da će ‘odgoditi’ kanonizaciju i zadržati svoje mitove o ‘ustašama’ koji srbijanskoj politici, po tekstu drugoga memoranduma SANU-a, itekako trebaju, a SPC joj je u ostvarenju toga programa glavni poligon. I zato SPC, čvrsto prožet srpskom politikom, ne žali ni vremena ni truda”.

S druge strane, hrvatski biskupi su oko Stepinca jednodušni, mudri, i, nadasve, strpljivi, bilo s dobronamjernim papom Franjom, bilo sa “mangupima u svojim redovima”, što posebno boli, bilo s mitomanijom SPC-a i službene srbijanske politike, što su dvije strane iste medalje. U tom smislu uputili su i pismo papi Franji koje su potpisali svi odreda, u kojem su i oni zauzeli svoj stav. Stav naših biskupa inače je stav svih papa prije pape Franje, odnosno, i pape Franje. Jer ne možemo vjerovati da bi kanonizacija mogla biti zaustavljena, tek otežana iz, po našem mišljenju, sasvim nepotrebnih razloga na koje ni Woytila i Ratzinger jamačno ne bi pristali, Ratzinger koji je Stepinca u dokumentu Verbum Domini stavio uz bok Edith Stein. Sapienti sat! U tom smislu, prigodom zadnjeg posjeta Vatikanu, u razgovoru s papom Franjom za Stepinčevu kauzu zauzela se jasno i predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, koja je, valjda, svjesna srbijanske diplomatske protustepinčevske ofenzive na matrici najgorih komunističkih krivotvorina.

Ostavljajući po strani njen bizarni dnevnik za ženski časopis Gloria u izdanju EPH, gdje je papu Franju iskoristila za vlastitu samopromociju, medijski odjeci i komentari njenog boravka u Vatikanu, vezano i uz Stepinca, potvrđuju onu famoznu: “Tko ne čita novine taj nije informiran, tko ih čita, taj je dezinformiran.” Naime, drugo, ozbiljnije EPH-ovo izdanje, tjednik Globus, iz pera Darka Hudelista prošlog tjedna donosi članak s totalno promašenim, tendencioznim, činjenicama i tezama. Ponajprije, uvaženi autor zna više od samog pape Franje, pa i vrijeme kada će Franjo posjetiti Hrvatsku. Ali ono što uistinu nije korektno, jesu teze koje Hudelist provlači, a to su vjerojatno teze izvjesnih nuncija, nadbiskupa iz “regiona” i momaka u vatikanskoj kuriji nesklonih hrvatskom episkopatu, kako bi eventualna kanonizacija Stepinca u Hrvatskoj, a ne u Vatikanu, izazvala “nacionalističku euforiju”, pa bi zbog živih aktera Stepinčeva progona “političku situaciju mogla dovesti do usijanja”, pri čemu Hudelist misli na Jožicu Manolića, koji je upravo ovih dana svog bivšeg suradnika Karamarka prokazao kao suradnika Udbe.

Hudelist opet nanjušio “večitu opasnost od hrvatskog nacionalizma”

Ova Hudelistova kvalifikacija opet implicitno provlači tezu “o večitoj opasnosti od hrvatskog nacionalizma” koji povezuje, eto ti ga na, sa svetačkom kauzom, gdje bi Hrvati pohrlili na kanonizaciju u Zagrebu valjda s ustaškim kapama. Naime, cijela Hudelistova konstrukcija pada baš na Manoliću koji je jedan od 74 svjedoka koji se bez ikakvog sustezanja odazvao i pred tijelima Stepinčeve kauze rekao svoje svjedočanstvo. Dakle, ni Jožica ne strahuje ono od čega Hudelist strahuje, a, kako stvari stoje danas, Manolić, istovremeno svjedok Stepinčeve kauze i sudionik u njegovom procesuiranju, bolje mišljenje ima o Stepincu nego o svom suradniku Karamarku. Šalu na stranu. No razlog zbog kojeg se hrvatski biskupi zalažu da Stepinac bude kanoniziran u Hrvatskoj je puno banalniji od Hudelistovih spekulacija. Naime, gdjegod je papa – bio to Rim, Sarajevo, Špišić Bukovica ili Zagreb – tamo su i kamere, to mjesto je događaj, svjetska vijest. Razlog zbog kojeg bi bilo bolje Stepinca kanonizirati u Zagrebu nije primarno ni Jožica, ni Tomica, ni lustracija ni dekomunizacija, niti bilo koja druga Hudelistova konstrukcija ili spin “dobro obaviještenih krugova”, već poprilično “banalna” stvar: u Rimu bi Stepinac vjerojatno bio kanoniziran zajedno s još nekoliko novih svetaca, “uđuture”, dok bi u Hrvatskoj u centru pozornosti bio samo on, njegova žrtva, njegovo mučeništvo za vjeru i Crkvu. Naime, i u samoj Katoličkoj crkvi, a ne samo u SPC-u, postoje lobiji i osobe koje, ako već ne mogu zaustaviti Stepinčevu kanonizaciju, onda je barem okaljati, ili utopiti u kontekst gdje Stepinac neće biti izuzetan lik, već jedan među mnogima, stavljen u nekakav općeniti kontekst gdje bi se izgubile sve strahote režima koji je “zaslužan” za njegovu svetost. Ili, poput Hudelista, koristiti Stepinčevu kanonizacija kako bi se upozorilo na opasnost eskalacije hrvatskog “nacionalizma i isključivosti”. Papa Franju tu praksu (uđuture) već je napravio kada je Ivana Pavla II. kanonizirao zajedno sa Ivanom XXIII., pri čemu je specifični značaj i jednoga i drugoga ostao zamućen.

U svakom slučaju, blagopokojni kardinal, blaženi Alojzije Stepinac, ni živ ni “mrtav”, nikako da se riješi “mješovitih komisija” i “kompetentnih novinara i (h)istoričara”, nikako da zasjedne na dostojno mjesto u povijesti koje je ispisao vlastitom “krvlju”. Teško je vjerovati da bi Beograd mogao zaustaviti Stepinčevu kanonizaciju, niti da bi Vatikan ili papa Franjo na to pristao, cilj je nabaciti još malo blata na njegov lik i djelo, jer se ono iz procesa iz 1946. podosta osušilo. Boli jedino što u tome sudjeluju “mangupi u našim redovima”, a SPC i srbijanska politika samo koristi prostor koji im oni otvaraju pozivanjem na “dijalog” kojemu je svrha tek osvježiti osušeno blato iz 1946. godine.

sagitarius
19-06-2015, 21:53
http://www.dnevno.hr/kolumnisti/ivica-sola/papa-franjo-pristao-da-nakon-1946-beograd-stepincu-sudi-drugi-put-809173

Papa Franjo pristao da, nakon 1946., Beograd Stepincu ‘sudi’ drugi put!

Evo i Skater prilaže sjajan primjer spina, kojeg ćemo u startu denuncirati razjasniti.
Naime, pogledajmo prve dvije rečenice Šolinog spina iz kojeg on dalje "zaključuje", nagađa i pretpostavlja...

pa do to podcrtamo...

"Teško je vjerovati da će Beograd zaustaviti Stepinčevu kanonizaciju, niti da će Vatikan ili papa Franjo na to pristati. Cilj je nabaciti još malo blata na njegov lik i djelo, jer se ono iz procesa iz 1946. podosta osušilo. Boli jedino što u tome sudjeluju "mangupi u našim redovima"

Srpska diplomacija pri Svetoj Stolici izvrsno radi. Pri tome ima dva cilja. Prvi je ostvaren, a to je činjenica da Vatikan (još) nije priznao nezavisnost Kosova. Na drugome se zdušno radi, a to je opstrukcija proglašenja blaženog Alojzija Stepinca svetim. Budući da Srpska pravoslavna crkva već dugo vremena preko carigradskog patrijarha Bartolomeja instruiranog od srpskog patrijarha Irineja papi Franji puni uši o blaženom kardinalu Stepincu kao osobi suodgovornoj za genocid nad Srbima tijekom NDH, papa Franjo je popustio i predložio formiranje mješovite komisije sastavljene do predstavnika hrvatske i srpske strane kako bi se stvar što je moguće više izgladila."

Dakle da vidimo prvo to o sprezi SPC odnosno vezi Patrijarha Irineja sa Carigradskim patrijarhom Bartolomejem.
Nije teško proguglati i pronaći da su se ova dva uvažena pravoslavna sveštenika zadnji put susreli 14.03.2014. godine i tom prilikom imali dosta žučljiv sastanak na kojem su rješavana pitanja odnosa prema Ruskoj PC i Ukrainskoj PC, te pomijeranju pravoslavnih božičnih blagdana u prosinac.

Interesntno je u tom susretu Šola prepoznao njihov razgovor o blaženom Stepincu, kao i da je došao do tih podataka, a još interesantnije je došao do ideje o tome da je Bartolomej uticao da Sveta Stolica u Vatikanu samo njegovim uplivom ne prizna Kosovo.

Pitanje je ako je to autor ovog članka znao sve, a o čemu piše danas, tada zse postavlja pitanje zašto o tome nije pisao u ožujku 2014, nego se toga dosjetio tek sada ???!!!

To se zove prvo pravilo spina.

Šola je jako zgodno povezao Papinu izravnu ulogu u odluci proglašenja kardinala Stepinca svetim, iako se dobro zna da je Papina "zadnja", ali da mu informacije pripravljaju njegovi ljudi instalirani u taj posao.

Ističući Papu kao da on neposredno istražuje i odlučuje moguće je i dalje spinati i pričati kako je Papa naivčina, koja je dozvolila SPC-u iako SPC nije = Bartolomej Carigradski Patrijarh, da mu se "petlja u posao"., time što je zamolio da Vatikan razmotri ovo proglašenje u svjetlu svezka navodnih dokaza koje je predao Vatikanu.

I tu odmah odmah kreće spin...

Ostatak članka je manje više stvar o kojoj se dovoljno zna i jasno je da će Srbi režati na Stepinca i pokušavati "sve i svja", ali ne treba zaboraviti da Vatikan odlučuje s Papom na čelu, a ne piskarala koja još uvijek imaju publiku u onim koje oduševljava minoriziranje Vatikana i Pape osobno za račun svojih nalogodavaca ili sopstvene naivnosti.