PDA

Pogledaj Full Version : Laptop

teenager
16-05-2015, 22:43
Pozdrav svima :kez

Tribam kupit laptop, budžet mi je 4000 kuna, točnije 3000, ali računam ga uzet priko firme pa ću zajebat Lalovca, jeli...
Pošto nema blage veze o laptopima svaka informacija bi mi bila dobrodošla.
Moje potribe su ovake: najviše bi ga koristio za internet i čitanje PDF-ova, ali vrlo je bitno da bude u stanju pokrenuti programe za 3D modeliranje poput Solidworksa, Catie i Autocada. Također, pošto ponekad koristim i software za numeričke proračune tipa Matlab i Ansys nebi bilo zgorega da ima i koju jezgru više, jer ti softwarei mi uzmu sve jezgre kad nešto proračunavaju. U principu mi je lista prioriteta:1. procesor, 2. radna memorija, 3. grafika, 4. hard disk.
Dade li se složit išta poštena laptopa za ovu paru, i koje marke da gledam, rečeno mi je da bacim oko na Lenovo i Toshibu, a da izbjegavam HP :D

Svaki savjet je dobrodoša :zubo

I jedno bitno pitanje, jel mogu u dućanu kupit laptop bez Windowsa tako da lipo ugradim piratske windowse i uštedim is etwas geld?

skater
17-05-2015, 00:35
Pozdrav svima :kez

Tribam kupit laptop, budžet mi je 4000 kuna, točnije 3000, ali računam ga uzet priko firme pa ću zajebat Lalovca, jeli...
Pošto nema blage veze o laptopima svaka informacija bi mi bila dobrodošla.
Moje potribe su ovake: najviše bi ga koristio za internet i čitanje PDF-ova, ali vrlo je bitno da bude u stanju pokrenuti programe za 3D modeliranje poput Solidworksa, Catie i Autocada. Također, pošto ponekad koristim i software za numeričke proračune tipa Matlab i Ansys nebi bilo zgorega da ima i koju jezgru više, jer ti softwarei mi uzmu sve jezgre kad nešto proračunavaju. U principu mi je lista prioriteta:1. procesor, 2. radna memorija, 3. grafika, 4. hard disk.
Dade li se složit išta poštena laptopa za ovu paru, i koje marke da gledam, rečeno mi je da bacim oko na Lenovo i Toshibu, a da izbjegavam HP :D

Svaki savjet je dobrodoša :zubo

I jedno bitno pitanje, jel mogu u dućanu kupit laptop bez Windowsa tako da lipo ugradim piratske windowse i uštedim is etwas geld?

Internet, to jest stranice koliko god čudno zvučalo znaju biti zahtjevne, pogotovo kada se u priču ubaci sranje od flasha, PDF-ovi ne pričinjavaju problem niti puno starijim računalima, preporučam SumatraPDF kao vrlo brzi PDF čitač koji u zadnjoj verziji podržava tabove, također podržava DjVU, CBR, CBZ i ostale formate tako da može biti jedini instalirani čitač na računalu.

Bitan ti je (profesionalni) 3D softver a onda ti je grafika na 3. mjestu. Općenito nVIDIA (GeForce) ima najbolju podršku ("legacy", stare graf. kartice i GPU-ove tako da i s novijim verzijama Windowsa možeš biti siguran da će ti driveri imati za njih podršku što je malo rjeđi slučaj s ATi-em/AMD-om) s driverima u odnosu na nekadašnji ATi (Radeon), sada u sklopu AMD-a, pogotovo kada se radi o OpenGL-u.

Dokaz:

AMD drops Windows 8 support for Radeon HD 4000 and older

http://www.techspot.com/news/48321-amd-drops-windows-8-support-for-radeon-hd-4000-and-older.html

Ograničen si budžetom a imaš velike zahtjeve.

Za tu cijenu bi se moglo složiti bolje (jače) desktop računalo nego laptop, ali ako je laptop iz raznih razloga tvoj odabir onda nemoj očekivati čuda.

Za spomenute 3D programe bi bilo preporučljivo koristiti neke GPU-ove iz profesionalne serije tipa Quadro (nVIDIA) i FirePRO (nekada FireGL) (ATi) ali to prelazi zadanu cijenu.

jel mogu u dućanu kupit laptop bez Windowsa tako da lipo ugradim piratske windowse i uštedim is etwas geld?

Apsolutno. Inače, laptop s Windowsima je povoljniji cijenom nego kada bi se morao kupiti posebno Windows OS. Mislim da je razlika u cijeni nekih 500 kuna u odnosu na laptop koji dolazi s FreeDOS-om ili nekom varijantom GNU/Linuxa, od kojih neki dolaze sa sasvim upotrebljivim Ubuntuom (obično Dell) ili u nekim slučajevima profesionalnim SuSE Linux Enterpriseom (obično hp).

Uzmi u obzir da s nelegalnom kopijom Windowsa ne ćeš biti u mogućnosti instalirati sigurnosne zakrpe ili neke dodatne mogućnosti koje su u međuvremenu razvijene, što se dogodilo s prelaskom Windowsa 8 na 8.1 verziju.

Dade li se složit išta poštena laptopa za ovu paru, i koje marke da gledam, rečeno mi je da bacim oko na Lenovo i Toshibu, a da izbjegavam HP

Dell daje najbolju, to jest najdulju garanciju, od 3 godine što nije zanemarivo u svijetu laptopa koji su skloni kvarovima a dijelovi su teško dobavljivi (pogotovo za starije modele jer se laptopi poput mobitela brzo mijenjaju) i vrlo skupi, uključujući popravke. Sve je to lakše, dostupnije i jeftinije na stolnim računalima.

Ostali daju po 2 ili 1 godinu, ovisno o modelu i proizvođaču.

Lenovo bih izbjegavao, ponajviše radi fijaska sa Superfish adwareom (http://www.cnet.com/news/lenovo-hit-by-lawsuit-over-superfish-adware/) kojega su ugrađivali u jeftinije modele, osim poslovnih modela koji su inače nasljednici legendarnih modela iz IBM-ove Thinkpad serije (oni koji imaju na sredini tipkovnice zaštitni znak, patentirani crveni trackpoint).

Toshiba ima tradiciju proizvodnje laptopa, također je davala "No matter what guarantee" garanciju, ne znam traje li i dalje ta akcija.

Acer daje najviše za novce.

Asus je isto dobar.

HP je vrlo popularan pa se treba uzeti u obzir da je statistički veća vjerojatnost da hp bude pri vrhu reklamacije u odnosu na druge proizvođače.

Intelovi procesori troše manje struje, manje se zagrijavaju, znači trebali bi trošiti manje baterije, a manje zagrijavanje znači veću stabilnost pri radu i mogućnost manjeg kvarenja, jer se radi o skučenom prostoru u slučaju laptopa i manja potrošnja i zagrijavanje je velika prednost.

AMD-ovi APU-ovi imaju bolju integriranu grafiku u procesoru, ali ponešto zaostaju za CPU perfomansama za Intelom, u nekim višejezgrenim testovima su čak i nešto bolji od Intelovih procesora.

Kao što sam rekao, Acer daje najviše za novce:

http://www.mikronis.hr/detalji_proizvoda.15d3c42df52d4bffb6005abe1d53c250 .acer-aspire-e5-571g-intel-core-i3-4005u-1-90ghz-4gb-1tb-w8-1-15-6-full-hd-nvidia-geforce-840m-2gb-p-n-nx-mlzex-041.aspx

Acer Aspire E5-571G Intel Core i3 4005U 1.90GHz 4GB 1TB W8.1 15.6'' Full HD nVidia GeForce 840M

Dobiješ originalne Windowse 8.1 (buduća besplatna nadogradnja na Windowse 10), nema gnjavaže s torrentima, crackovima i ostalim. Jedino ima manji ekran u odnosu na ostale.

http://www.mikronis.hr/detalji_proizvoda.767810439df84d99aed29265740503bf .asus-x751ldv-intel-core-i3-4030u-1-90ghz-4gb-500gb-dvdrw-dl-freedos-17-3-hd-nvidia-geforce-820m-2gb-p-n-x751ldv-ty211d.aspx

Cijena: 3.999,00 kn

Asus X751LDV Intel Core i3 4030U 1.90GHz 4GB 500GB DVDRW DL FreeDOS 17.3" HD+ nVidia GeForce 820M 2GB P/N: X751LDV-TY211D

Cijena: 3.899,00 kn

http://www.mikronis.hr/detalji_proizvoda.3875e13243fd4788895f2cfb186d3090 .toshiba-satellite-l50-intel-core-i3-4005u-1-70ghz-6gb-1tb-dvdrw-sm-dl-freedos-15-6-hd-amd-radeon-r7-m260-2gb-p-n-l50-b-1dm.aspx

Toshiba Satellite L50 Intel Core i3 4005U 1.70GHz 6GB 1TB DVDRW SM DL FreeDOS 15.6" HD AMD Radeon R7 M260 2GB P/N: L50-B-1DM

Cijena: 3.899,00 kn

Navedeni laptopi dolaze sa zasebnom numeričkom tipkovnicom što je korisna stvar za one koji puno računaju.

teenager
17-05-2015, 01:32
E baš ti fala na savjetima. :north

Iskreno, laptop bi uzeo jer u kući nemam mjesta za dva desktop računala, tj imam ali ko je vidijo imat dva kompjutera, pa nisam neki programer božesačuvaj :skartoc

Od ovih koje si mi ti metnijo najbolji mi se čini ovaj ASUS, em ima velik ekran, em je težak (a to je dobro Bogu vala :D). Hoću reći da mi težina, tj lakoća laptopa ne predstavlja bitnu stavku, bolje da je teži a ima koji GB rama više :D

I ja bih najradije birao intelov procesor, do sada sam u računalima uvijek imao njega i svakojaka čudesa sam s njima radio, pa mi se sviđaju :D

Čuo sam da su u Zagrebu laptopi jeftiniji nego u Splitu, bar je tako nekad davno bilo, pa ne znam isplati li mi se gledat gori štagod uzet, i more li se to sve rješit priko interneta (R1 i to)?

Grafika mi i nije "toliko" bitna, jer svi softveri u kojima radim imaju Boguvala i starije verzije, pa ako sam ih mogao pokretat sa desktop računalom iz 2005. valjda ću ih moć pokretat i sa laptopom iz 2015. :misli

Sve se meni čini da ću ja uzet prvi na koji naletim u dućanu, previše je ovdje mogućnosti izbora za mene...

moonlight
17-05-2015, 11:14
Ja prošle godine uzeo ovaj, za tu cijenu , preko tvrtke od frenda, bez PDV-a, preporučujem, jako zadovoljan...doplati za garanciju do tri godine, to ti je nekih 250kn više...

http://www.hp-store.hr/index.php/prijenosna-racunala/hp-pavilion/product/874-hp-pavilion-15-p205nm

skater
17-05-2015, 12:06
Iskreno, laptop bi uzeo jer u kući nemam mjesta za dva desktop računala

Složi se desktop računalo mATX ili ITX formata. :kez

I ja bih najradije birao intelov procesor, do sada sam u računalima uvijek imao njega i svakojaka čudesa sam s njima radio, pa mi se sviđaju :)

AMD je imao svoj dan pojavom prvih Athlona i Athlona 64 kada je rasturao Pentiume IV koji su bili Intelov više-manje promašaj kada se marketinški naganjao visoki radni takt pa su inžinjeri morali radi fiks ideja raditi kompromise u dizajnu CPU-a, dok je potonji bio prvi 64 bitni procesor za široke narodne mase i time preduhitrio Intel koji je odgađao pojavu takvih procesora za obične korisnike, zato se na mnogim mjestima za softwer spominju AMD64 proširenja, skup 64 bitnih instrukcija. Intel se tada tek pojavom Core procesora ponovo vratio na prvo mjesto. Praktički ima monopol na desktop tržištu a AMD je mali i jedini preostali igrač kao konkurencija na tom području.
Jedino gdje Intel nije toliko jak je mobilno tržište gdje dominira ARM arhitektura koju mogu različiti proizvođaći (nVIDIA, Apple, Samsung) licencirati za svoje proizvode (mobiteli, tableti), ovdje se pokušava Intel ubaciti svojim Atom procesorima u koje ni sam Intel na početku nije imao povjerenja.

Nažalost AMD muku muči s proizvodnim procesom (smanjivanje jezgre = manja potrošnja, zagrijavanje, bolje perfomanse) i potrošnjom, TDP-om koji je bolesno visok u odnosu na Intelove procesore, ista stvar s grafičkim karticama gdje je nVIDIA zadnjim GeForce GPU-ovima (Maxwell arhitektura) smanjila potrošnju uz bolje perfomanse u odnosu na prethodnu generaciju, dok Radeoni i dalje troše puno više struje.

Inače nije AMD (pogotovo APU-ovi) toliko loš ali trebaju se usporediti sa sličnim Intelovim procesorom i pogledati prednosti i mane te onda odlučiti što kupiti. Mada je najveći problem kod nekih AMD-ovih procesora (FX linija procesora koji su konkurencija i5 i i7 Intelovim procesorima) preveliko zagrijavanje a tvornički hladnjak u odnosu na Intelov i nije neke kvalitete, nekada su jedino za high-end FX procesore davali hladnjak s toplovodnim cijevima (heatpipe).

Od ovih koje si mi ti metnijo najbolji mi se čini ovaj ASUS,

Ima noviji procesor, nešto slabiju grafiku od Acera i Toshibe, manji disk. Ovisi što ti je presudno kod tehničkih specifikacija i još nekih sitnica.

Čuo sam da su u Zagrebu laptopi jeftiniji nego u Splitu, bar je tako nekad davno bilo, pa ne znam isplati li mi se gledat gori štagod uzet, i more li se to sve rješit priko interneta (R1 i to)?

Ne znam koliko su jeftiniji, ali moguće, ipak je u Zagrebu veća konkurencija pa se bore za svakog kupca. Sve se može riješiti preko Interneta, mislim da se za narudžbe preko 1000 kuna ne računa poštarina koja iznosi nekih 30-ak kuna.

Grunf
17-05-2015, 12:09
Ja sam tak narucil mobitel pa nisam nist platil postarinu, doslo mi DHL-om.

teenager
17-05-2015, 12:59
Hvala svima na odgovorima, evo našao sam ovaj moonlightov laptop u skaterovom dućanu http://www.mikronis.hr/detalji_proizvoda.34982967429241d4977ac5171e913f14 .hp-pavilion-15-p205nm-amd-a8-6410-2-00ghz-8gb-1tb-dvdrw-dl-freedos-15-6-led-hd-amd-radeon-r7-m260-2gb-p-n-l3s53ea.aspx
Po svemu izgleda bolji od ostalih, osim što je procesor AMD

Imam još jedno pitanje, u kojim dućanima da gledam uzet laptop, ima li pravila, ili da nađem neki koji mi se sviđa pa uspoređujem?
Koji su dućani najbolji po pitanju garancije i servisa? :D

skater
17-05-2015, 19:56
Po svemu izgleda bolji od ostalih, osim što je procesor AMD

Grafika je integrirana, znači da će uzimati dio radne memorije (RAM).
Osim u iznimnim slučajevima, nisam ljubitelj integrirane grafike.

Imam još jedno pitanje, u kojim dućanima da gledam uzet laptop, ima li pravila, ili da nađem neki koji mi se sviđa pa uspoređujem?
Koji su dućani najbolji po pitanju garancije i servisa? :D

U Pevecu. :kez

Uzmi gdje ti je najpovoljnije.

Koji su dućani najbolji po pitanju garancije i servisa?

Garancija i servis su regulirani zakonom o zaštiti potrošaća. Nema nekog pravila, neki su imali negativna iskustva u poznatim trgovinama i od zastupnika poznatih svjetskih marki.

skater
17-05-2015, 20:01
Ja sam tak narucil mobitel pa nisam nist platil postarinu, doslo mi DHL-om.

Obično je naznačena cijena poštarine i uvjeti kada se ne plaća.

teenager
19-05-2015, 21:37
Evo ovo mi je neki uži izbor, pa ako mi iko može dat još koji savjet...

http://www.technomarket.hr/products/09140837/lenovo-g710-59-432660

http://www.technomarket.hr/products/09140855/acer-e5-571g-39ve-nx-mlzex-041

http://www.technomarket.hr/products/70008307/lenovo-g50-70-59-431762

http://www.technomarket.hr/products/09138265/lenovo-ideapad-z5070-59-432077

Posebno ovaj prvi Lenovo sa 17,3 incha :slin

Grunf
20-05-2015, 19:18
Treci mi je najljepsi. :pink

teenager
20-05-2015, 20:46
Al zato treći nije najveći :D

skater
22-05-2015, 17:02
Evo ovo mi je neki uži izbor, pa ako mi iko može dat još koji savjet...

http://www.technomarket.hr/products/09140837/lenovo-g710-59-432660

http://www.technomarket.hr/products/09140855/acer-e5-571g-39ve-nx-mlzex-041

http://www.technomarket.hr/products/70008307/lenovo-g50-70-59-431762

http://www.technomarket.hr/products/09138265/lenovo-ideapad-z5070-59-432077

Posebno ovaj prvi Lenovo sa 17,3 incha :slin

Razlika je u nijansama. Drugi i treći dolaze s Windowsima 8.1, s tim da Acer ima nešto bolju grafičku karticu (pogotovo u pogledu drivera, jer nVIDIA ima bolju podršku od ATi/AMD-a) te ima nešto bolji (više mogućnosti) procesor iako na prvi pogled procesori su vrlo slični. Drugi i četvrti nude 24 mjeseca garancije za fizičke osobe.

Ne ćeš pogriješiti s nijednim modelom, uzmi onaj koji ti najbolje odgovara.

pdv
22-05-2015, 23:13
Ja imam Lenovo i nisam imala nikakvijeh problema. Ali to je sve što bih mogla reći po pitanju ove teme :kez

Grunf
22-05-2015, 23:17
Dobar je Lenovo, ja imam mobitel Lenovo. Kolegica me ismijavala da kupujem šrot. :D

pdv
22-05-2015, 23:22
Ljubomorna je ali to iskazuje nekakvim podcjenjivanjem,a zapravo ti zavidi :mmig

Grunf
22-05-2015, 23:23
Kak ti odmah sve prozreš. :D

skater
23-05-2015, 11:11
Mislim da brojne probleme s laptopima ljudi imaju jer se ne odnose s dovoljnom pažnjom prema njima.

Ipak se radi o osjetljivoj elektronici, nije to kosilica.

teenager
23-05-2015, 11:17
A kakav je elipso dućan šta se tiče laptopa, naime isprid kuće mi je :D
Naša sam dvi toshibe jedna je i5 sa 4 GB a druga i3 sa 6 GB... oko 4000 su obe...
Ali mislim da nemaju instalirane windowse, koliki je problem instalacija windowsa???

skater
23-05-2015, 16:07
A kakav je elipso dućan šta se tiče laptopa, naime isprid kuće mi je :D

Koliko vidim elipso prodaje sve i svašta, usput i računala. Ne mora ništa značiti, bitna je garancija mada postoji neko nepisano pravilo da se računala i bicikli kupuju u specijaliziranim trgovinama. Za bicikle ima nekog smisla.

Naša sam dvi toshibe jedna je i5 sa 4 GB a druga i3 sa 6 GB... oko 4000 su obe...

i5 i i3 za prijenosna/prenosiva računala imaju jednak broj fizičkih i logičkih jezgri, 2+2 (ukupno 4), osim što i5 ima i Turbo boost kojim automatski povisuje takt ukoliko se pojavi zahtjevnija aplikacija i samim time je brži od i3 procesora. Kod stolnih računala i5 ima 4 fizičke jezgre dok i7 ima 4 fizičke i 8 logičkih što na kraju ukupno ispada kao 12 jezgri.

Ali mislim da nemaju instalirane windowse, koliki je problem instalacija windowsa???

Ne predstavlja veliki problem. Samo nemoj pri instalaciji zaboraviti napraviti barem dvije particije, jednu za OS (nekih 60-100 GB) a drugu za ostalo. Neka te ne brine ukoliko Windowsi naprave još nek(u)e particij(u)e, to je rezervirano za Windowse, njih ne vidiš nakon instalacije, mogu se maknuti ali ne trebaš se time zamarati.

Samo pitanje je podržavaju li Toshibini modeli Windowse 7 jer polako proizvođači prestaju podržavati Windowse 7 na svojim novim modelima jer se bliži kraj tom operativnom sustavu, u protivnom ćeš biti primoran instalirati Windowse 8/8.1.

NorthStand
23-05-2015, 22:07
skater se totalno razumje u tehnologiju, dam se kladit da radi u nekom poznatom techno marketu. :D

skater
24-05-2015, 18:15
skater se totalno razumje u tehnologiju, dam se kladit da radi u nekom poznatom techno marketu. :D

Ne razumijem se toliko koliko misliš ili izgleda na prvi pogled, ali pratim IT scenu koliko mogu i umijem.

dam se kladit da radi u nekom poznatom techno marketu. :D

Baš, i prikriveno reklamiram određeni techno market. :kez

Grunf
24-05-2015, 20:55
Skateru, molim te da ne reklamiraš technomarket i to prikriveno. :D Hvala Northu što je upozorio nadležne na ovu prljavu rabotu. :D

NorthStand
26-05-2015, 04:26
Ne razumijem se toliko koliko misliš ili izgleda na prvi pogled, ali pratim IT scenu koliko mogu i umijem.

Baš, i prikriveno reklamiram određeni techno market. :kez

http://www.24sata.hr/image/ante-gotovac-platio-je-struju-i-vodu-nabavio-sam-75000-kn-223x335-20110205-20110202174935-2a2feaa1f80db17c8108adbc5e13dbcf.jpg

TuSam
29-01-2016, 19:05
Ima neko da ovdje može malo pomoć oko popravka laptopa? Ne znam šta mu je, ali lampice svijetle ali je ekran crn. Također, laptop ne daje sliku kad se spoji na vanjski monitor.... Jel zna neko šta bi to moglo biti? Potražio sam na internetu i nazvao ovaj servis u Rijeci (http://www.servisracunalarijeka.com/servis-laptopa-rijeka/), rečeno mi je bi trebao donjet laptop da naprave analizu, ali da simptomi vuku na kvar na matičnoj. Nije mi htio preko telefona nagađati o cijeni popravka, jer su mogući različiti kvarovi, ali ako je ono šta on misli da je, onda bi popravak koštao 600kn. Samo mi je još taj trošak trebao... A nemrem bez lapa, kak ću prek tableta, ovu poruku tipkam pol sata :D

Grunf
01-02-2016, 08:34
Ha, nema Skatera da ti pomogne, on je stručnjak za te stvari. Jesi odnio na popravak ili se još mučiš prek tableta? :D

teenager
19-07-2017, 01:10
Da malo oživim temu, dakle, jedno brzo pitanje za znalce:
Tražim nekakav laptop, do 3500kn, za uobičajenu upotrebu, dakle nekakve uravnotežene konfiguracije, za žensku osobu pa po mogućnosti što laganiji, recimo do 15,6 incha
Zanima me općenito kakve su karakteristike koje marke, npr jeli HP još uvijek kvalitetan i precjenjen, a LENOVO nepouzdan ili šta ja znam.
Također, koji dućan u Zagrebu ima najbolji izbor i najbolje cijene :D
Skateru, tebe gledan... :mmig
Hvala unaprijed :D

ZGabriel
19-07-2017, 13:37
Tražim nekakav laptop, do 3500kn, za uobičajenu upotrebu, dakle nekakve uravnotežene konfiguracije, za žensku osobu pa po mogućnosti što laganiji, recimo do 15,6 incha
Zanima me općenito kakve su karakteristike koje marke, npr jeli HP još uvijek kvalitetan i precjenjen, a LENOVO nepouzdan ili šta ja znam.

nisam skater, ali sam žensko. imam lenovo 4,5 godine, ima ga i sestrična, mjesec dana mlađi od mog, niš im ne fali.
i na poslu sam si uzela jedan, radi ko urica. al dobro, taj je nov.
za cijene pogledaj po netu, moj je iz Jurišićeve, rodica je svoj kupila u Areni, čini mi se da tamo ima hp-ov dućan. ali naši su 17", oni su nešto skuplji.

edit: ovaj na poslu je oko 3000 kn, očito su pojeftinili od 2013. u hardware se ne kužim, ne bih znala razliku.

teenager
19-07-2017, 14:30
A ništa, zaletit ću se do arene onda :)

skater
19-07-2017, 18:43

Svi su ti današnji laptopi tu negdje po kvaliteti i cijeni, koliko para toliko muzike, ali ne nužno. U istom cjenovnom razredu razlikuju se po ugrađenim komponentama (neki preferiraju ili imaju većinom ili mješovite kombinacije, Radeon grafičku nasuprot GeForce-a ili integriranu grafičku, od 4-8GB RAM-a, disk većeg kapaciteta ili SSD disk puno manjeg kapaciteta ali brži i ugodniji za rad, brži ili sporiji procesor, tajna je u balansiranju komponenti i optimiziranom sustavu), kvaliteti materijala (plastika vs aluminij) i ekrana, izrade i još nekih inženjerskih sitnica (hlađenje i buka) koje čine razliku ali je to potrebno detaljnije proučiti.

Lenovo je bio na lošem glasu jer je stavljao uobičajena predinstalirana shareware smeća koja i drugi obično stavljaju na svoje laptope ako dolaze s predinstaliranim Windowsima (usput budi rečeno, predinstalirani Windows s laptopom je puno povoljniji nego da se Windows kupuje odvojeno, ali oni koji stavljaju nelegalnu kopiju ionako na to ne moraju obraćati pozornost), samo što je bilo i sigurnosnih propusta pa je to dodatno štetilo ugledu.

Neke Lenovo serije imaju inženjerski pedigre starih dobrih IBM laptopa, legendarni Thinkpad s patentiranim trackpadom koji se može vidjeti rijetko na ostalim laptopima (mislim da sam ga vidio jedino na hp-u).

HP je mislim u Hrvatskoj najprodavaniji, ne znači nužno da je zato najbolji ili najkvalitetniji.

Toshiba je neko vrijeme imala, ne znam ima li još tu akciju, "No matter what guarantee" (http://www.toshiba-croatia.com/generic/nomatterwhatguarantee/) bez obzira što se dogodilo s laptopom (u zdravorazumskim okvirima, znači nenamjerna šteta, krađa), dobivaš novi laptop.

Osim tehničkih specifikacija, za laptop je dobro gledati koji ti daje najviše garancije, Dell standardno nudi 3 godine, ostali po dvije ili jednu godinu ovisno o modelu uz mogućnost doplate dodatne garancije. Sada koliko vidim, dosta proizvođača nudi 2 ili 3 godine garancije.
Neki laptopi su na akcijama jer imaju procesore starije generacije pa se prodavači žele riješiti starih zaliha, nije nužno loše rješenje ako se radi o dobrom modelu povoljnje cijene.
Acer standardno nudi u odnosu na ostale puno za uloženi novac glede snage ugrađenih komponenti.

tl;dr

https://cdn2.elipso.hr/www/images/xbig/125236.jpg

https://www.elipso.hr/informatika/laptopi/HP-X0Q00ES-MAN-438889-HV_MS927GT/

Točno 3500 kn + torba i miš odnosno uz ljetni popust 3.325,00 kn.

teenager
19-07-2017, 20:34
Kupijo sam neki Lenovo, lip mi je bio, 4000 kunica iskeširo i Bog te veselijo. U svakom slučaju nit su moje pare nit je laptop za mene, budem ga koristio samo mjesec dana a onda ga proslijeđujem sestrici :D
i5, 256gb ssd i 4GB ram, amd grafička, to će bit ok, sad možda sam moga i bolje proć, al bilo je vruće danas i nije mi se dalo šetat po areni...
U svakom slučaju hvala na savjetima :D

skater
20-07-2017, 19:15
Kupijo sam neki Lenovo, lip mi je bio, 4000 kunica iskeširo i Bog te veselijo. U svakom slučaju nit su moje pare nit je laptop za mene, budem ga koristio samo mjesec dana a onda ga proslijeđujem sestrici :D
i5, 256gb ssd i 4GB ram, amd grafička, to će bit ok, sad možda sam moga i bolje proć, al bilo je vruće danas i nije mi se dalo šetat po areni...
U svakom slučaju hvala na savjetima :D

Glavno da je lip. Lako je tuđim lupati po stolu pa se nisi previše potrudio pogledati ostale opcije.

Mada, prema napisanom, ima komponente koje uz nadogradnju memorije na 8GB ako bude potrebno može poslužiti na duže staze.

ZGabriel
24-06-2019, 10:22
evo i mene opet, dok čekam odgovor iz dućana. :D

HP prijenosno računalo ZBook 17 G2 Mobile Workstation, Intel Core i7-4810MQ(2.80 GHz / Turbo 3.80 GHz)/32 GB DDR/512 GB SSD+512GB HDD /Windows10

Nvdia Quadro K3100M grafička

ili

HP prijenosno računalo ZBook 17 Mobile Workstation, Intel Core i7-4600MQ(2.70 GHz / Turbo 3.70 GHz)/16GB DDR3/256 GB SSD +500GB HDD

Nvdia - ne piše koja. Windows 8 pro

razlika nekih 900 kn u cijeni.

da uzmem prvi? windows 8 mi je bio koma, 10-ka mi je nekako jednostavnija za korištenje.

Grunf
24-06-2019, 10:47
Tu ti vrijedi pravilo više je bolje. Ovaj prvi ima više svega, ali je očito i skuplji zato. Koliko se sjećam windows 8 je bil među najgorim windowsima, a windows 10 je odličan. Malo prosurfaj i pogledaj na Jubito kaj vele o ovim performansama i grafičkoj, da vidiš ocjene korisnika.

ZGabriel
24-06-2019, 10:55
ma performanse su ok kod oba, mislila sam malo uštedjeti. :zubo

treba mi dobra grafička, to mi je najvažnije.

skater
24-06-2019, 19:43
evo i mene opet, dok čekam odgovor iz dućana. :D

Nvdia Quadro K3100M grafička

ili

Nvdia - ne piše koja. Windows 8 pro

razlika nekih 900 kn u cijeni.

da uzmem prvi? windows 8 mi je bio koma, 10-ka mi je nekako jednostavnija za korištenje.

Prvi ima bolji (jači) procesor (4 fizičke jezgre i 8 logičkih naspram 2 jezgre i 4 logičkih, uz neznatno viši takt ali će biti bolji u višezadaćnosti i programima koji znaju iskoristiti više jezgri), zapravo po svemu je jači od drugog modela. Quadro je serija profesionalnih grafičkih kartica od nVIDIA-e kojoj je ekvivalent FirePro serija profesionalnih grafičkih kartica AMD-a koje hp također nudi u Workstation seriji. Razlike profesionalnih i mainstream, consumer kartica prvenstveno orijentiranih na igre poput GeForce (nVIDIA) i Radeon-a (AMD) serije je pojednostavljeno rečeno u boljim perfomansama u profesionalnim programima za CAD i slično, gdje su također bitniji detalji nego da se zbog što boljih perfomansi kao što je slučaj kod igri neke stvari izostave što je nepoželjno i nedopustivo za profesionalne svrhe uz bolju podršku i stabilnost. Inače, nekada davno su se poneke mainstream GeForce i Radeon kartice mogle jednostavnim flashiranjem "pretvoriti" u Quadro i FireGL jer dijele (zbog smanjivanja proizvodnih troškova i bilo bi glupo da se radi drugačije) isti PCB i dizajn kao i čipove.

Možeš nadograditi, odnosno instalirati Windows 10 koristeći ključ Windowsa 8/8.1, sve legalno.

ma performanse su ok kod oba, mislila sam malo uštedjeti. :zubo

treba mi dobra grafička, to mi je najvažnije.

Za što ti treba dobra grafička?

Po svemu je bolji prvi laptop a vrijedi li sve to 900kn trebaš sama procijeniti. Zanemarivši perfomanse, ako ne misliš nadograđivati laptop s više memorije (RAM-a) i ne instaliraš puno programa koji u današnje vrijeme mogu zauzeti puno prostora onda ti drugi laptop može biti dobar izbor, problem nastaje kada osjetiš ograničenje zbog kojeg ćeš uvidjeti da bi ti prvi laptop bio dugoročno bolji odabir a onda je lako moguće da bi nadogradnja mogla ispasti 900 kuna osim ako ne padne cijena memoriji kojoj mešetarski svako malo raste i pada cijena, dok SSD-ima cijena konstantno pada. Procesor i grafičku ne možeš na laptopima promijeniti. Neki modeli laptopa nude jače grafičke koje se spajaju preko Thunderbolta, ali to je druga priča.

skater
24-06-2019, 19:57
Tu ti vrijedi pravilo više je bolje. Ovaj prvi ima više svega, ali je očito i skuplji zato. Koliko se sjećam windows 8 je bil među najgorim windowsima, a windows 10 je odličan. Malo prosurfaj i pogledaj na Jubito kaj vele o ovim performansama i grafičkoj, da vidiš ocjene korisnika.

Najgori Windows je bio Windows Me a slijedi ga Windows Vista ali iz različitih razloga.

Problem s Windowsima 8 je promjena Start izbornika koji na početku nije korisnicima nudio alternativu što je donekle ispravljeno u verziji 8.1 a neki su instalirali posebne programe koji su oponašali Start izbornik iz prijašnjih verzija odnosno verzije 7. Dakle, Microsoft je odlučio Start izbornik redizajnirati da bude na svim uređajima jednako korisničko iskustvo (propali Windows Phone projekt), orijentiran na ekrane s dodirom što nema smisla na desktopu gdje se koristi tipkovnica i miš.

ZGabriel
24-06-2019, 21:06
kupila prvi.
treba mi za crtanje. ArchiCAD i SketchUp. ništa drugo ne ide na njega.
hvala na pažnji. :kes

kiler
25-06-2019, 12:27
otkad me je hp printer izmučio do kosti,ne pada mi na pamet više ništa od njih kupovati...:pljus

skater
25-06-2019, 16:00
kupila prvi.
treba mi za crtanje. ArchiCAD i SketchUp. ništa drugo ne ide na njega.
hvala na pažnji. :kes

Onda Quadro ili FirePro su dobar izbor za te programe, mada se neki kunu da ih "obične" kartice poput GeForce-a ili Radeon-a dobro služe a razliku u cijeni potroše na jači procesor, više memorije i prostora za pohranjivanje.

skater
25-06-2019, 16:18
otkad me je hp printer izmučio do kosti,ne pada mi na pamet više ništa od njih kupovati...:pljus

Mene je razočarao multifunkcijski Canon ("You Can on Canon"). Zbog skenera koji se jako malo koristio a nekim čudom postao neispravan i ne radi ispisivanje koje nema veze sa skenerom. Dok multifunkcijski Epson, ne radi ispisivanje, problem s uvlačenjem papira a radi skener.

Na kraju trebaš gledati isplativost, cijenu tinte. Ako govorimo o jeftinim tintnim pisačima, onda Canon i Epson imaju vrlo povoljne cijene zamjenskih tinti jer s tintom ne dolazi glava kao kod HP-a i obično su njihove tinte podijeljene na CMYK boje dok kod HP-a ima jedan spremnik s bojom i crnu čime se nepotrebno stvara smeće jer ako nema plave boje moraš baciti cijeli spremnik s bojom bez obzira koliko ima žute i crvene boje dok kod Canona i Epsona kupiš boju koja ti nedostaje. Međutim kod HP-a nema problema s mogućim zaćepljenjem jer svaka nova tinta ima na sebi glavu za ispisivanje ali povećava troškove izrade i mislim da HP-ovi spremnici imaju nešto veći kapacitet.

Dugoročno su najisplativiji CIS (Continuous ink system) pisači gdje se boja konstantno nadopunjuje a originalne boje nisu skupe. Canon u tom slučaju ima po meni elegantnije rješenje, ali zbog negativnog iskustva s multifunkcijskim printerom bih radije uzeo Epsona.