PDA

Pogledaj Full Version : Dolazak Pape Franje u Sarajevo

sagitarius
16-04-2015, 15:28
Posjet pape Franje Sarajevu, najavljen za 6. lipnja, veliki je događaj za Katoličku crkvu, ali i za sve ljude u Bosni i Hercegovini, kazao je u nedavno vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić, potvrdivši kako odmah kreću složene priprave za najavljeni pohod poglavara Rimokatoličke crke Sarajevu.

Kardinal Puljić je na konferenciji za novinare još u veljači o.g. u Sarajevu potvrdio kako je riječ o jednodnevnoj posjeti čiji bi centralni događaj trebalo biti misno slavlje, no očekuje se i posebni susret pape Franje s bosanskohercegovačkim biskupima te s članovima Predsjedništva BiH, kao i s predstavnicima drugih vjerskih zajednica koje djeluju u BiH.

Sveti otac Papa je na svoj način najavio da dolazi kao hodočasnik mira i da podupre izgradnju mira u ovoj zemlji.

Apostolski nuncij u BiH Luigi Pezzuto izjavio je kako će Papin put u Sarajevo biti prije svega pastoralni pohod, a primjetio je kako neće biti zanemarena ni šira dimenzija ove posjete koja bi trebala poslužiti učvršćenju mira u BiH.

Papa je izjavio da dolazi mučenićkoj Crkvi u posjet, koja se bori za opstojnost i oćuvanje katolika, kojih je sve manje na ovim prostorima u BiH.

Pratit ćemo sve aktivnosti oko posjete svetog Oca BiH i osobno ću se potruditi da iznesem sve novosti i interesantne detalje oko predstojeće velike posjete.

Humphrey
16-04-2015, 20:42
Dolazi Papa učvrstiti mir koji vodi nestanku katolika u BiH.

Inkvizitor
16-04-2015, 20:44
Raspudić je napisao kolumnu di je sarkastično primjetio da papa po treći put dolazi katolicima ondje gdje ih najmanje ima. Prvi put u Sarajevo, drugi put u Banjaluku, treći put u Sarajevo.

Što ne u Mostar..mislim nije Mostar gubav..a i jedini je veći grad di katolici imaju neki utjecaj i broj..

Jel ne smije u Mostar..u čemu je stvar?

Stiliana
16-04-2015, 21:09
Jel ide itko iz RH?

NorthStand
16-04-2015, 21:40
stvarno tragikomedija, da sarajevo, to se i ja pitam stalno šta papa ima tamo tražit, i njihove "miroljubive poruke", još nisu naučili da "islamisti" ne priznaju mirne metode niti ih zanima mir ?

interceptor
17-04-2015, 00:36
Nadam se ako Bog da da ću nazočiti.

sagitarius
17-04-2015, 14:58
Nadam se ako Bog da da ću nazočiti.

Očekuje se iznimno velika posjeta misnom slavlju koje će Papa održati u Sarajevu ne samo pridošlim hodočasnicima iz BiH nego i Hrvatske i Slovenije.
Za sada se vrši predbilježba, a najtoplije je sugerirano da bolesne i iznemogle osobe ne dolaze, upravo radi očekivanih velikih gužvi koje se očekuju.

sagitarius
17-04-2015, 15:08
Dolazi Papa učvrstiti mir koji vodi nestanku katolika u BiH.

Nije slučajno Sveti otac rekao da dolazi mučenićkoj Crkvi, koja je jedna od rijetkih u svijetu u kojoj ljudi toliko trpe i u tolikom broju su napustili i napuštaju svoja vjekovna ognjišta...
Možda je to i razlog što je upravo izabrao Sarajevo, a ne Mostar, kako se tu netko zapitao..., mada su u BiH Hrvati katolici općenito najviše postradali u prošlom ratu, pa tako i Hrvati, ne samo Sarajeva, nego i Mostara i Banja Luke i u Posavini...
To je jedini narod čija nacionalna supstanca je izgubljena u 1/3, što je na pojedinim područjima najeklatantniji vid genocida...
Papa je informiran o stanju katolika u BH i onome čemu su izloženi, ne samo zadnje dvije decenije, nego od 1945. do danas...

Humphrey
17-04-2015, 20:17
Kad privuku desetke tisuća katolika u Sarajevo neki se možda i izgube u gužvi pa se u Sarajevu preko noći udvostruči broj katolika. To bi bio uspješan posjet.

Humphrey
18-04-2015, 18:42
Kad najaviš posjet određenoj osobi onda dođeš u kuću te osobe,a ne kod susjeda.

Inkvizitor
19-04-2015, 15:26
Ovaj posjet opet Sarajevu može se protumačiti kao posjet trpećoj crkvi i kao posjet glavnom gradu države.

Mislim da je ipak ovo drugo u pitanju.

sagitarius
19-04-2015, 15:27
Kad najaviš posjet određenoj osobi onda dođeš u kuću te osobe,a ne kod susjeda.

Mislim da ovo nije točno.
Sarajevska Crkva jeste mala po broju, ali je snažna u vjeri i čvrstoći da opstane.
Papa dolazi nama, a ne nikakvim susjedima.
Po protokolu predviđen je i susret sa članovima Predsjedništva BiH i susret sa vjerskim predstavnicima islamske i pravoslavne konfesije.
Takođe Papa je svjestan da Hrvati iz BiH moraju živiti sa druga dva naroda i ostalim građanima BiH i sigurno je da neće doći da raspiruje netrpeljivost i mržnju, nego će dati potporu suživotu, ali sa visoko istaknutim zahtjevom o ravnopravnosti triju naroda i rješavanju pitanja hrvatskog pitanja u BiH i unutar BiH i kod MZ.

Inkvizitor
19-04-2015, 16:01
Mislim da ovo nije točno.
Sarajevska Crkva jeste mala po broju, ali je snažna u vjeri i čvrstoći da opstane.
Papa dolazi nama, a ne nikakvim susjedima.
Po protokolu predviđen je i susret sa članovima Predsjedništva BiH i susret sa vjerskim predstavnicima islamske i pravoslavne konfesije.
Takođe Papa je svjestan da Hrvati iz BiH moraju živiti sa druga dva naroda i ostalim građanima BiH i sigurno je da neće doći da raspiruje netrpeljivost i mržnju, nego će dati potporu suživotu, ali sa visoko istaknutim zahtjevom o ravnopravnosti triju naroda i rješavanju pitanja hrvatskog pitanja u BiH i unutar BiH i kod MZ.

to su oprosti sagitarius fraze i floskule, koliko se poboljšao položaj Hrvata od zadnjeg dolaska pape u Sarajevo.

sagitarius
19-04-2015, 16:11
to su oprosti sagitarius fraze i floskule, koliko se poboljšao položaj Hrvata od zadnjeg dolaska pape u Sarajevo.

Nimalo, jer situaciju ne popravljaju Hrvati katolici, nego pritisak na one koji su ih pokušali devastirati.
EU je rekla svoj stav o stanju Hrvata u BiH 06.02.2014. godine, čamu su predstojili mnogi događaji od Puljićevog odlaska u SAD, pa nadalje.
Nakon 2014. i deklaracije EU o BiH, pritisak se pojačava Papinim dolaskom.
Najzad, rezultati će morati doći...
U BiH sve sporo ide, pa i to.
Ali ide i nije mala stvar potpora Svete Stolice u ovom trenutku.

Bobani
19-04-2015, 16:34
Treba Sarajevu jedan Vrhobosanski Nadbiskup tipa i kalibra dra. Ivana Evanđelista Šarića (1871.1960)

sagitarius
20-04-2015, 14:28
Sarajevski Biskupi su zasigurno najjači biskupski sastav kojeg je imala Crkva u BiH, ali po mnogima i šire.
To se svakako odnosi na prvog Biskupa Josipa Štadlera, za čijeg života je izgrađena Sarajevska Katedrala njegovom nesumnjivom zaslugom i naravno zaslugom sjajnog arhitekte Josipa Vancaša.
Za ovog Biskupa se tvrdi da je jedan od najvećih u ovom dijelu svijeta, pokoj mu vječni daruj Gospodine.
Naravno i Ivan Evanđelista Šarić je veliko ime Sarajevske nadbiskupije, kao i ostali, ali nipošto ne treba podcjenjivati i nemjerljivi doprinos Crkvi u Sarajevu nj.e.uzoritog Kardinala Vinka Puljića, koji je u ratnom i poratnom Sarajevu držao na okupu Vrhbosansku nadbiskupiju i čiji vapaji su stizali preko cijelog svijeta do srca Vatikana.
Njegov glas je dopro i do Svete Stolice i možda je njegova zasluga što bilježimo evo i treću posjetu Rimskog Biskupa Sarajevu.

Josip Stadler (1881. - 1918.)
Ivan Evanđelista Šarić (1871. - 1960.)
Marko Alaupović (zbog odsutnosti nadbiskupa upravlja Nadbiskupijom 1945. - 1960., nadbiskup 1960. - 1970.)
Smiljan Franjo Čekada (1970. - 1976.)
Marko Jozinović (1977. - 1990.)
Vinko Puljić (1991. -)

Sarafina
20-04-2015, 16:52
Dobro došao Papa Franjo u Sarajevo.

Ovi nedosljedni turkofilni papci što po portalima komentiraju njegovu izjavu zbog genocida nad Armencima su stvarno dno.
Samo im još nokti vire iz turskih šupaka, što je za svaku osudu.
Ne mogu da shvatim da narod poput nas nakon Srebrenice i srpske kame moze biti toliko besćutan kad je u pitanju armenski narod.
Naravno i hvala Bogu da ima osviještenih ljudi koji zdravorazumski ne podrzavaju tursko varvarstvo. I to mi daje nadu u budućnost ..

sagitarius
21-04-2015, 16:20
Dobro došao Papa Franjo u Sarajevo.

Ovi nedosljedni turkofilni papci što po portalima komentiraju njegovu izjavu zbog genocida nad Armencima su stvarno dno.
Samo im još nokti vire iz turskih šupaka, što je za svaku osudu.
Ne mogu da shvatim da narod poput nas nakon Srebrenice i srpske kame moze biti toliko besćutan kad je u pitanju armenski narod.
Naravno i hvala Bogu da ima osviještenih ljudi koji zdravorazumski ne podrzavaju tursko varvarstvo. I to mi daje nadu u budućnost ..

Ma dobro, Papa ne dolazi radi toga da se nekomu svidi, njegova poruka je prejasna: dolazi u miru i prevashodno u posjet pačenićkoj Crkvi u BiH da iskaže svoju bezrezervnu potporu...
Ovdje ne bi trebalo tražiti bilo koju reminiscenciju prošloratnog zla, niti što tko misli i kome se to dopada ili ne...
Papa je u misiji mira, a o svojim zločinima neka razmišljaju oni koji su ih počinili, jednako kao i nad Hrvatima iz BiH kojih poslije rata danas ima manje za genocidnih 30%....

sagitarius
29-04-2015, 15:47
KTA javlja da je Đakovačko-osječki nadbiskup metropolit Đuro Hranić uputio svećenicima, đakonima, redovnicima i redovnicama te svim vjernicima u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji okružnicu u kojoj poziva i potiče na susret s papom Franjom u Sarajevu.

"Sve nas je velikom radošću ispunila vijest da će papa Franjo u subotu, 6. lipnja ove godine pohoditi Sarajevo. U sadašnjim životnim prilikama katoličkih vjernika u Bosni i Hercegovini, osobito nakon tragičnih događaja i stradanja u nedavnome ratu, tako se snažnima mogu doživjeti Kristove riječi 'Mir vama!', izabrane da budu središnja poruka najavljenoga Papina pohoda. Od srca se, stoga, ujedinjujemo s nadbiskupom domaćinom Papina pohoda kardinalom Vinkom Puljićem u želji da nadolazeći Papin apostolski pohod bude ohrabrenje zajednici Crkve u Bosni i Hercegovini te da, istodobno, pruži i snažnu potporu 'izgradnji stabilnog i pravednog mira' te napretku dijaloga i suradnje među narodima, kulturama i religijama.

Na susret s Papom u Sarajevu već su nas svojim pismom pozvali svi biskupi Biskupske konferencije BiH. Ovim posebnim pismom i ja vas, draga braćo i sestre, želim najsrdačnije potaknuti kako bismo se i mi, iz naše Đakovačko-osječke nadbiskupije, odazvali u velikome broju i pridružili zajedničkom hodočašću i susretu s Papom u Sarajevu, ne samo jer nam je Vrhbosanska nadbiskupija u koju Sveti Otac dolazi zemljopisno blizu, već i stoga što nas upravo s pastirima i vjernicima te Nadbiskupije povezuje duboko i blisko zajedništvo od samih početaka postojanja naše mjesne Crkve", ističe se, među ostalim, u okružnici nadbiskupa Hranića.

Okružnica navodi i upute o prijavama hodočasnika iz Đakovačko-osječke nadbiskupije. (kta/ika)

moonlight
29-04-2015, 17:53
Đakovačka nadbiskupija i jest nekadašnja Bosanska biskupija, tako da je Hranićeva okružnica sasvim očekivana kao prva.

sagitarius
30-04-2015, 14:16
Vrhbosanski nadbiskup je dajući izjavu za Avaz odbacio navode da bi događaj u Zvorniku mogao odvratiti Papin dolazak u Sarajevo, a uzoriti Kardinal Vinko Puljić je na upit novinara rekao:
”Mislim da to ne bi trebalo nimalo utjecati na Papin dolazak, to može samo uozbiljiti zahtjevnost sigurnosnih mjera, ali ne bi trebalo smetati niti spriječiti dolazak. Nema nikakvog upitnika dolazi li Papa. Rim svakako osuđuje zločin”.

Dalje je Kardinal prokomentirao:”Događaj je već dovoljno zao i ne smije se nova zloća širiti na temelju toga, zato je vrlo važno biti razuman, uravnotežen i pristupiti zakonski tom činu, a onda neka službe sigurnosti rade svoj posao. Zapravo, bez obzira na to gdje se taj zločin dogodio, ko god ga je napravio, zločin je zločin. Ničim ga ne možemo pravdati i trebamo u javnosti odgajati takvo shvaćanje da se ne može nijedan zločin pravdati, on mora biti tako procesuiran da stvori osjećaj sigurnosti među građanima, ljudsku sigurnost”.

Usput je Kardinal izjavio kako su priprave za Papin dolazak u završnoj fazi.

Humphrey
30-04-2015, 20:40
Na koji zli događaj kardinal misli?

NorthStand
30-04-2015, 20:48
ja stvarno ne kužim ovo dolaženje u sarajevo, tamo sigurno nisu ljubitelji ni pape ni hrvata, pa ne razumjem to foliranje i glumatanje ekumene, i iskreno kenja mi se od tog katoličkog stalnog dodvoravanja pravoslavcima i muslimanima, svi mi jako dobro znamo da njih sužuivot s nama ne zanima, dakle neka me zaobiđu demagogije.

sagitarius
01-05-2015, 13:49
Na koji zli događaj kardinal misli?

Misli na događaj u Zvorniku radi kojeg su uzoritog Kardinala i pitali to što su ga pitali o Papinom dolasku.

Humphrey
01-05-2015, 13:53
Napad na zlo nije zlo samo po sebi. Zlo su institucije genocidne. Zlo je kad prihvatimo zlo kao nešto normalno,kad se prestanemo boriti protiv zla.

sagitarius
01-05-2015, 13:55
ja stvarno ne kužim ovo dolaženje u sarajevo, tamo sigurno nisu ljubitelji ni pape ni hrvata, pa ne razumjem to foliranje i glumatanje ekumene, i iskreno kenja mi se od tog katoličkog stalnog dodvoravanja pravoslavcima i muslimanima, svi mi jako dobro znamo da njih sužuivot s nama ne zanima, dakle neka me zaobiđu demagogije.

Naravno da te ne mislim ubjeđivati jer ti si svoj stav o ovoj posjeti već znio mada očigledno ne poznaješ razloge, a koje sam uzgred pripomenuo, radi kojih Sveti otac Papa dolazi u Sarajevo.
Dakle nije riječ niti o kakvoh "demagogiji", jer Papa ne dolazi u posjet pačeničkoj Vrhbosanskoj nadbiskupiji da bi na taj način izazvao tvoj nerazumni revolt, ili ulizivao se Muslimanima i Srbima za rad njihovog blagonaklonijeg odnosa prema Hrvatima iz BiH, nego, da te podsjetim moj dobri brzopleti prijatelju da će Papa osim misnog slavlja jedino obaviti državničku audijenciju članova Predsjedništva BiH, što se niti na koji način nemože podvesti niti pod neki specijalni ekumenski poduhvat, niti ulizivanje bilo kome, radi bilo čega što je ovosvjetovno i van državnčke razine Rimskog Biskupa..

sagitarius
01-05-2015, 13:59
Napad na zlo nije zlo samo po sebi. Zlo su institucije genocidne. Zlo je kad prihvatimo zlo kao nešto normalno,kad se prestanemo boriti protiv zla.

Dakle, Kardinal objašnjava da spomenuti slučaj neće uticati na Papin dolazak, što je bit njegovog odgovora Novinarima.
Zločin se osuđuje, kao čin uzimanja ljudskog života i u tom smislu treba gledati spomenutu izjavu Vrhbosanskog nadbiskupa, čime on ne determinira sam događaj niti ga kvalifcira.
To je bit.

Humphrey
01-05-2015, 14:36
Naravno da ga kvalificira i to kao zao događaj. Za kardinala napad na institucije genocidne je zao događaj koji ne smije dovesti do širenja zloće.

U BiH su se dogodili mnogi zli događaju usmjereni protiv nevinih Hrvata,katolika, uz prešutno odobravanje cijelog BiH društva,ali napad na institucije genocidne nije zao.

RS je ili genocidna tvorevina nastala na krvoločnom ubijanju nevinih ili nije. Ako je, onda borba protiv nje je pozitivna,ako nije onda je borba protiv nje zlo.

sagitarius
01-05-2015, 14:43
Naravno da ga kvalificira i to kao zao događaj. Za kardinala napad na institucije genocidne je zao događaj koji ne smije dovesti do širenja zloće.

U BiH su se dogodili mnogi zli događaju usmjereni protiv nevinih Hrvata,katolika, uz prešutno odobravanje cijelog BiH društva,ali napad na institucije genocidne nije zao.

RS je ili genocidna tvorevina nastala na krvoločnom ubijanju nevinih ili nije. Ako je, onda borba protiv nje je pozitivna,ako nije onda je borba protiv nje zlo.

Dakle, da još jednom podcrtam da politika Crkve u BiH nije da kvalificira neko djelo prije nego li to učinu organi države koji su zaduženi za taj posao.
Kardinal nije kvalificirao spomenuti zločin ni kao napad na institucije BiH ili RS, mada je karakteristično napad izveden na policijsku postaju, ali to je prića za neku drugu temu, Humph...
Što se tiće napada na Hrvate, o tome možemo disutirati takođe, ali van konteksta Papine posjete Sarajevu.
Za Boga milog, toliko je otvoreno tema da je uistinu nekorektno da se ovdje traži diskusija o krvoločnom ubijanju ovog ili onog, pa i Hrvata...

Humphrey
01-05-2015, 14:52
:”Događaj je već dovoljno zao i ne smije se nova zloća širiti na temelju toga,

Ovo je sva kvalifikacija koja je meni potrebna.

Posebna je ironija što je pripadnik jedne zločinačke ideologije napao pripadnike druge zločinačke ideologije,a Hrvati koji su napadani od obje strane to nazivaju zlom i traže mir iako su napadi na njih bili krvoločniji i manje popraćeni od medija i društva.

Još ću jednom napisati,ovaj napad na institucije genocidne je zao kao i napad na prostorije ISIS ili Al kaide.

Naravno,to je samo moje mišljenje,ali tko drugačije gleda na genocidnu tvorevinu neće se sa mnom složiit.

sagitarius
01-05-2015, 15:02
Ovo je sva kvalifikacija koja je meni potrebna.

Posebna je ironija što je pripadnik jedne zločinačke ideologije napao pripadnike druge zločinačke ideologije,a Hrvati koji su napadani od obje strane to nazivaju zlom i traže mir iako su napadi na njih bili krvoločniji i manje popraćeni od medija i društva.

Još ću jednom napisati,ovaj napad na institucije genocidne je zao kao i napad na prostorije ISIS ili Al kaide.

Naravno,to je samo moje mišljenje,ali tko drugačije gleda na genocidnu tvorevinu neće se sa mnom složiit.

Uz svo uvažavanje uistinu ne vidim da je osim rijeći "zloća", koja nije čak uporabljena u svom strožem obliku rijeći "zločin" kvalifikantno u izrijeku Nadbiskupa, ali OK, ti vidiš što ja recimo ne vidim..., jer još uvijek je istraga u tijeku i nemože se tvrditi da je spomenuti zločin, ja ću biti stroži, od Nadbiskupa, sukob zločinačkih ideologija
Podsjećam da priću o "genocidnoj" i mojim pogledima na RS možemo nastaviti na bilo kojoj temi srodnoj ovoj tematici, ali ne ovdje i ne sad i ne u kontekstu dolaska Svetog oca Pape u Sarajevo.