PDA

Pogledaj Full Version : Ljetno/zimsko računanje vremena

Grunf
28-03-2015, 23:17
Sat se pomiče vuru unaprijed, u 2h u noći će biti 3h. Čestitke genijalcu koji je to izmislio i uskratio nam dragocjenih sat vremena spavanja. :kava

Kak na vas djeluje ovo pomicanje vure? Jel imate problema s prilagodbom? Gdje ćete dočekati pomicanje sata? :nezna

moonlight
28-03-2015, 23:43
Tako kako sutra računamo, tako neka bude i zauvijek, svjetla, svjetla, svjetla...

Humphrey
29-03-2015, 12:25
Spavanje je za mekušce.Pravi muškarac spava kad umre.

interceptor
30-03-2015, 14:32
Sludi mene to minjanje vrimena. Fali mi ona ura pa nikako da dođem sebi.Treba jedan period vremena da se naviknem.

NorthStand
30-03-2015, 16:55
imam, ide mi na kurac to, jer mi nekad ukradu sat vremena sna, aj kad si nezaposlen ali za ove koji rade to je stvarno prc u mozak. ali ajde, neka se ljudi oštre, kako zna reći moj poznanik "prvi sto leta je najteže, posle je lako". :D

skater
30-03-2015, 19:33
Ljetno računanje vremena su uveli birokratići koji se dižu na posao u 8 ili 9 pa im se jebe za druge koji odlaze na posao u 5 ili po ljetnom računanju u 4, primjerice pekari.

Ljudi i životinje imaju svoj interni biološki sat, to ne će nikakva jebena birokratska uredba promijeniti, ali će sjebati ljudima zdravlje.

Krave se muzu u određeno vrijeme, i sada čovjek remeti bioritam krava.

Što bi trebala učiniti Rusija koja ima devet vremenskih zona? Odavno su prestali s tom suludom praksom.

Meni odgovara zimsko računanje vremena. Trebalo bi ukinuti "daylight saving" (spašavanje dana?). Tko se želi buditi sat ranije, može, ali neka se mene i druge kojima to remeti bioritam izostavi od tog kretenizma.

Tako kako sutra računamo, tako neka bude i zauvijek, svjetla, svjetla, svjetla...

Ne će svjetlo doći prema tome hoće li glupi humanoid pomaknuti kazaljku naprijed ili natrag iliti što se babi milo, to se babi snilo.

sagitarius
31-03-2015, 13:12
Spavanje je za mekušce.Pravi muškarac spava kad umre.

Čak Noris...:D

sagitarius
31-03-2015, 13:19
Ljetno računanje vremena su uveli birokratići koji se dižu na posao u 8 ili 9 pa im se jebe za druge koji odlaze na posao u 5 ili po ljetnom računanju u 4, primjerice pekari.

Ljudi i životinje imaju svoj interni biološki sat, to ne će nikakva jebena birokratska uredba promijeniti, ali će sjebati ljudima zdravlje.

Krave se muzu u određeno vrijeme, i sada čovjek remeti bioritam krava.

Što bi trebala učiniti Rusija koja ima devet vremenskih zona? Odavno su prestali s tom suludom praksom.

Meni odgovara zimsko računanje vremena. Trebalo bi ukinuti "daylight saving" (spašavanje dana?). Tko se želi buditi sat ranije, može, ali neka se mene i druge kojima to remeti bioritam izostavi od tog kretenizma.

Ne će svjetlo doći prema tome hoće li glupi humanoid pomaknuti kazaljku naprijed ili natrag iliti što se babi milo, to se babi snilo.

Zimsko računanje vremena je zapravo naše "prirodno vrijeme", netko bi rekao: - sunčevo vrijeme - i kao takvo je bilo prije odluke o stvaranju tzv srednje europskog vremena, koje je uvedeno, a što se svojedobno objašnjavalo benefitima i lakšim koordiniranjem redom vožnje vlakova i aviona, te ažurnijim bankovnim transakcijama, pod uvjetom da se uključimo u taj novi način računanja vremena...:D

skater
31-03-2015, 16:55
Zimsko računanje vremena je zapravo naše "prirodno vrijeme", netko bi rekao: - sunčevo vrijeme - i kao takvo je bilo prije odluke o stvaranju tzv srednje europskog vremena, koje je uvedeno, a što se svojedobno objašnjavalo benefitima i lakšim koordiniranjem redom vožnje vlakova i aviona, te ažurnijim bankovnim transakcijama, pod uvjetom da se uključimo u taj novi način računanja vremena...:D

Sve su to šuplji izgovori, ne vidim kako bi sat naprijed lakše koordinirao red vožnje vlakova i zrakoplova, to je više vezano uz organizacijske (ne)sposobnosti nego uz vrijeme a bankovne transakcije su isto promašena priča. Ne vidim da zemlje koje su odustale od te sulude prakse ili one koje to nikada nisu uvele imaju nekakvih problema, niti ih nebi smjelo biti je se radi o umjetno stvorenom problemu. Nekome kao da je u cilju ljudima i životinjama poremetiti bioritam.

sagitarius
08-04-2015, 15:02
Sve su to šuplji izgovori, ne vidim kako bi sat naprijed lakše koordinirao red vožnje vlakova i zrakoplova, to je više vezano uz organizacijske (ne)sposobnosti nego uz vrijeme a bankovne transakcije su isto promašena priča. Ne vidim da zemlje koje su odustale od te sulude prakse ili one koje to nikada nisu uvele imaju nekakvih problema, niti ih nebi smjelo biti je se radi o umjetno stvorenom problemu. Nekome kao da je u cilju ljudima i životinjama poremetiti bioritam.
Pa eto Putn je prekinuo praksu pomijeranja vremena u Rusiji..:D

Grunf
08-04-2015, 20:06
U zimi nam navecer kasnije dode mrak pa manje trosimo struje, a ujutro ranije dode dan. Mislim da je najvise bilo misljeno da se ustedi struja.

Vjerojatno ima puno usteda, ali tesko se svako malo saltati.

sagitarius
10-04-2015, 13:23
U zimi nam navecer kasnije dode mrak pa manje trosimo struje, a ujutro ranije dode dan. Mislim da je najvise bilo misljeno da se ustedi struja.

Ma jok, to sa pomjeranjem vremena je u najmanjoj svezi sa energetikom u tom smislu, pa i u bivšoj Jugoslaviji u kojoj je ustanovljeno pomijeranje vremena, u vremenima kada o energetskoj krizi i cijenama struje nije bilo ni govora.
Moj pokojni otac mi je prićao da su režije sve ukupne u tom nekom vremenu bile jedva desetinu plaće, mada da bi kupio namještaj ili TV si trebao raditi bukvalno po pet godina da isplatiš kredite na koje to digneš.
No ako danas uzmeš da je račun za stuju kao nekadašnja rata za veliki kredit, to bi možda i malo nekakvog smisla, što kažeš, ali taj sat ili dva apsolutno u ukupnoj bilanci nema veze jer ponovo dođe do ponjeranja sata i onda u nekom prosjeku to dođe tu negdje, čak i za kućanstva koja se griju na struju, mada je takvih jako malo.

skater
11-04-2015, 11:55

Ljudi troše ili ne troše struju neovisno ide li sat naprijed ili natrag. A javna rasvjeta i ostalo gdje se automatski regulira svjetlost i ostali potrošaći se može ravnati prema internom satu a ne da se ljudi prilagođavaju poput strojeva nečijim priglupim fiks idejama.

Imam još genijalniji prijedlog vezan uz uštedu. Nemojte trošiti.

To me podsjetilo na jednu od kolumni Olega Maštruka:

Uštedom kroz nerad

Rečena vijest odnosno priopćenje govori kako će "Cisco na četiri dana zatvoriti svoje urede krajem godine kako bi smanjio svoje operativne troškove. U kompaniji planiraju prekinuti rad u svojim uredima između 29. prosinca i 2. siječnja, čime će pridonijeti planiranom smanjenju operativnih troškova za milijardu dolara."

I dalje: "Ciscov CEO John Chambers je istaknuo kako je kompanija teško pogođena globalnom ekonomskkoom krizom te će stoga morati smanjiti operativnoe troškove. Naime, Cisco je posebno pogođen problemima u financijskom sektoru s obzirom na to da su banje i financijske institucije jedan od najvećih kupaca njegove opreme."

Vidjevši ovo, iz naše fine balkansko-hrvatske perspektive, za koju stalno govorim da je ne znamo dovoljno cijeniti, nisam mogao zaustaviti smijeh. Prekidaju s radom na četiri dana usred ionako blagdanske sezone i smatraju da je to vrijedno odašiljanja nekog posebnog priopćenja? I pritom su sve to zavili u nekakav paket štednje? Čudi me da nije spomenuta ekologija i doprinos zaštiti ozonskog omotača. Zamislite koliko će struje biti ušteđeno, i koliko životinjskih vrsta pred izumiranjem spašeno zbog ova četiri dana nerada?

IBM koji više od Cisca brije na zeleno računalstvo, u svoje bi priopćenje sigurno ubacio tako nešto. Netko se u središnjici Velikog Plavog čitajući vijesti iz Cisca lupa po čelu - zašto se oni nisu toga prije sjetili? Zašto? Zašto?

Usput, postavlja se pitanje - ako četiri dana donose tako bitan napredak na ambicioznom planu štednje čak milijarde dolara(!!), zašto jednostavno ne zatvore butigu na mjesec dana ili, još bolje - zauvijek?
Koliko bi tek onda uštede postigli?

skater
11-04-2015, 11:58
Pa eto Putn je prekinuo praksu pomijeranja vremena u Rusiji..:D

In Soviet Russia...

sagitarius
11-04-2015, 13:22
Ljudi troše ili ne troše struju neovisno ide li sat naprijed ili natrag. A javna rasvjeta i ostalo gdje se automatski regulira svjetlost i ostali potrošaći se može ravnati prema internom satu a ne da se ljudi prilagođavaju poput strojeva nečijim priglupim fiks idejama.

Imam još genijalniji prijedlog vezan uz uštedu. Nemojte trošiti.

To me podsjetilo na jednu od kolumni Olega Maštruka:

Uštedom kroz nerad

Ima još jedna genijalnija misao jednog (bivšeg) BiH Ministra, koji je na žalbu građana na nekom protestu, koji su govorili da ako plate režije nemaju što da jedu i da će umrijeti od gladi, odgovorio, pa šta, plačajte režije...:D

interceptor
12-04-2015, 01:18
Ima još jedna genijalnija misao jednog (bivšeg) BiH Ministra, koji je na žalbu građana na nekom protestu, koji su govorili da ako plate režije nemaju što da jedu i da će umrijeti od gladi, odgovorio, pa šta, plačajte režije...:D

Koja crnohumorna njuška.Neka ga njima oni su ga i birali.

Grunf
23-10-2015, 14:45
Došli smo na svoje, kazaljke se vraćaju unazad jedan sat. :cheer

Humphrey
24-10-2015, 19:35
Ja odbijam vraćati vrijeme,bitan je samo pogled naprijed.

Grunf
24-10-2015, 20:40
To je rijec. :cheer

NorthStand
24-10-2015, 21:14
ja pomičem dva sata unatrag, treba se čovjek i naspavat.

:P

ZGabriel
02-11-2015, 20:31
Ja odbijam vraćati vrijeme,bitan je samo pogled naprijed.

SDP-ov glasač. :kava

Grunf
02-11-2015, 20:34
Sat raste. :cheer