PDA

Pogledaj Full Version : Koliko je realan novi globalni rat

sagitarius
12-02-2015, 15:31
Iako je ovo tema za kolumnu, ipak radije bih je stavio na diskusiju, jer mislim da politika portala baš i nisu svjetske aktualnosti, pa bih ovoga puta i na ovom mjestu samo otvorio novu temu, za koju mislim da ima dovoljno "materijala" i na stranicama portala tu i tamo, gdje se ponešto već napisalo, ali i samim time ako se pogleda situacija u Ukrajini, koja prijeti da eskalira.
Obama Hussein Barak, propustio je nekoliko prilika da se nametne kao lider mirovnog procesa u "slučaju" Ukraina, što Angela Merkel nije propustila da primijeti i savjetuje američkog "kolegu" da se za sada USA uzdrži od slanja naoružanja u ovu ratom zahvaćenu zemlju.
Putin je sa svoje strane zaprijetio da nikakve ultimatume neće prihvatiti, osjetivši da Obama nije političar od "formata", koji bi se usudio išta uraditi na svoju ruku a da mu to ne odobre s jedne strane njegovi mentori, a s druge američki Kongres i posebice američka "demokratska javnost", što je jako širok i rastezljiv pojam, o kojem bi se dalo posebno diskutirati...

Aziju potresaju Kimove prijetnje, kroz koje ovaj nadobudni junoša svojim prijetnjama uzrokuje podizanje proturaketnih štitova miroljubivog Japana.
Najzad, tu je ISIL i uzavreli islamski svijet, koji na različite načine reagira na ovu tvorevinu radikalnih islamista, no karakteristično je da ISIL svoje prijetnje upućuje ne samo Europi, koja se definitivno krajnje sterilno odnosi prema ovim prijetnjama, u ime nekakve pseudodemokracije, koja zapravo više pretstavlja otsustvo ideje kako da se na ovo odgovori, nego li stvarnog stanja stvari koje desničari diljem Europe uzimaju kao crveni usijani alarm.

Ima još uzavrelih kriznih žarišta diljem svijeta, ali spomenuo sam ova tri koja su postala definitivni planetarni problem.
Kuda ide svijet i da li se formira kritična masa onih koji ratom misle da mogu ostvariti sve svoje nacionalne, socijale i sve moguće pravedne i nepravedne političke ciljeve.
Da li je ova prića uvod u novi planetarni rat?
Što vi o tome mislite...

Grunf
12-02-2015, 17:46
Sve velike sile se naoruzavaju. Kina, Rusija, SAD...Trenutno ih samo opasnost od nuklearnog holokausta odvraca da izbije veliki rat.

NorthStand
12-02-2015, 21:04
a čuj, u budućnosti moglo bi biti svega, ali za sad mislim da neće biti ništa, i da ovo u ukrajini neće kulminirat u nekakve globalne konflikte.

sagitarius
13-02-2015, 15:47
Previše je kriznih žarišta, pa iz dana u dan tenzije rastu...
Jedan broj država se zadnjih dvije decenije pridružio "klubu" nuklearnih "sila" i sve je veći broj onih koji mogu "izgubiti nerve" i stisnuti gumb, ali i pogrešno protumačiti neki od poteza druge treće ili sedme strane...
Dalo bi se analizirati koliko je takav scenarij realno moguć, ali svakako treba znati da je poodavno izišao iz domene teorijske mogućnosti.