PDA

Pogledaj Full Version : Demografska kretanja Hrvata u BiH

Stranice : [1] 2

Inkvizitor
06-02-2015, 10:38
Treba zanemariti ovaj popis iz 2013 jer je nepotpun..

http://www.scribd.com/doc/234747683/Zupne-Statistike-Po-Godinama-procjena-stanovnistva#scribd

Inkvizitor
06-02-2015, 10:46
koji pad u duvanjskom kraju zadnjih 40 godina

http://www.tomislavcity.com/index.php/teme/zanimljivosti/4605-bijela-kuga-u-duvanjskoj-opcini

http://mandino-selo.com/wp/statistika-zupe-kongora-2014/

Inkvizitor
06-02-2015, 12:54
Kolaps u tzv RS ali i u mjestima koje je kontrolirala muslimanska vojska. Povratak loš a i ono što se vratilo smanjuje se broj iz godine u godinu.

od podrućja koje je kontroliroa HVO..loši trendovi u Prozoru, Tomislavgradu, ( malo je reć katastrofa), Ljubuškom, Grudama, Busovači, Žepču, Jajcu, Kiseljaku a dobri u Posušju, Širokom, Neumu, donekle Kupresu I Kreševu, Novom Travniku, Vitezu, Čitluku, Međugorju, Mostaru, Stocu.

teenager
06-02-2015, 13:32
Inkvi, nije nikakav problem odlazak ljudi iz Tomislavgrada, to su prirodne migracije selo grad. Problem su ova mjesta koja su bila sa muslimanskom većinom a sad nema uopće više Hrvata, tipa Konjic, Jablanica, Travnik, Bugojno, Zenica, Fojnica, Vareš, Kakanj... Tu ne govorim o gubitku stanovnika u ratu, već ka šta vidiš od 2000. do 2010. se ljudi opet sele u velikom obujmu... A to ti u prijevodu znači da će se tu kroz neko dogledno vrijeme također uvesti kalifat... :(
Po meni iseljavanje nije problem sve dok je prirodni prirast stanovnika pozitivan. A kad pogledaš zapadnu Hercegovinu, tu unatoč nekakvim iseljavanjima broj stanovnika ne raste jedino u Ljubuškom...

Za ove gradove srednje Bosne ne znam ni sam šta bi mislio. Vitez i Novi Travnik imaju sigurno nekakv pozitivni trend, ali šta ti to znači pored Travnika, Bugojna, Jajca, Žepča, Busovače, Usore... Tu se ljudi neće više vraćati, hoću reći oni koji su u ratu odselili, a stanovništvo tamo stari i bez razvoja nekakve industrije teško da se može taj trend prekrenuti...

Inkvizitor
06-02-2015, 13:36
Inkvi, nije nikakav problem odlazak ljudi iz Tomislavgrada, to su prirodne migracije selo grad. Problem su ova mjesta koja su bila sa muslimanskom većinom a sad nema uopće više Hrvata, tipa Konjic, Jablanica, Travnik, Bugojno, Zenica, Fojnica, Vareš, Kakanj... Tu ne govorim o gubitku stanovnika u ratu, već ka šta vidiš od 2000. do 2010. se ljudi opet sele u velikom obujmu... A to ti u prijevodu znači da će se tu kroz neko dogledno vrijeme također uvesti kalifat... :(
Po meni iseljavanje nije problem sve dok je prirodni prirast stanovnika pozitivan. A kad pogledaš zapadnu Hercegovinu, tu unatoč nekakvim iseljavanjima broj stanovnika ne raste jedino u Ljubuškom...

Za ove gradove srednje Bosne ne znam ni sam šta bi mislio. Vitez i Novi Travnik imaju sigurno nekakv pozitivni trend, ali šta ti to znači pored Travnika, Bugojna, Jajca, Žepča, Busovače, Usore... Tu se ljudi neće više vraćati, hoću reći oni koji su u ratu odselili, a stanovništvo tamo stari i bez razvoja nekakve industrije teško da se može taj trend prekrenuti...

Ali ne radi se u Tomislavgradu u odlsku selo-grad nego u odlasku vanka.

Ti krajevi si nabrojio imaju i dobar udjel Hrvata osim Bugojna i Travnika.

Vitez je neki ekonomski centar Hrvata mada je to mali broj 12 000 ljudi ali ipak..ne gubi stanovništvo a to je najbitnije..

Da i Usora pada

teenager
06-02-2015, 13:42
Ma nije bita udio u Srednjoj Bosni, već činjenica da pada broj Hrvatića... Udio je bitan u Konjicu, Jablanici i sličnim mjestima di nas uskoro neće bit ništa.
U Srednjoj Bosni koliko ja znam Hrvati i Muslimani se prate, hoću reći i jedni i drugi iseljavaju i odumiru, tu mi kao vodimo u Vitezu, a oni u nekom drugom mjestu, sve u svemu ništa posebno dobro...

Mi smo aposlutno najveće žrtve rata u BiH gledano po gubitku broja stanovnika, pa nas je prije rata bilo duplo manje nego muslimana pa smo opet izgubli veći broj stanovnika, dakle gledano apsolutno.
Ali rat je prošlost, sada je to valjda svima jasno... Nažalost, čisto sumnjam da išta može preokrenuti ove negativne trendove, osim nekog novog rata :D

Inkvizitor
06-02-2015, 13:45
Ma nije bita udio u Srednjoj Bosni, već činjenica da pada broj Hrvatića... Udio je bitan u Konjicu, Jablanici i sličnim mjestima di nas uskoro neće bit ništa.
U Srednjoj Bosni koliko ja znam Hrvati i Muslimani se prate, hoću reći i jedni i drugi iseljavaju i odumiru, tu mi kao vodimo u Vitezu, a oni u nekom drugom mjestu, sve u svemu ništa posebno dobro...

Mi smo aposlutno najveće žrtve rata u BiH gledano po gubitku broja stanovnika, pa nas je prije rata bilo duplo manje nego muslimana pa smo opet izgubli veći broj stanovnika, dakle gledano apsolutno.
Ali rat je prošlost, sada je to valjda svima jasno... Nažalost, čisto sumnjam da išta može preokrenuti ove negativne trendove, osim nekog novog rata :D

Nije baš tako..muslimana je prije rata bilo 1 942 000 a Hrvata negdje oko 670 000 ( stalnih stanovnika) a sad Hrvata ima po crkvenim popisima oko 430 000 a muslimana nema više od 1 500 000..dakle u postoku to je sličan gubitak..

BiH sada nema više od 3 000 000 stanovnika a prije rata je imala preko 4 miliona

teenager
06-02-2015, 13:50
Ja sam ti ovo govorio prema rezultatima popisa stanovništa, neslužbenim naravno.

Po njima stvari stoje ovako: Hrvati sa 760 000 na 533 000, a muslimani sa 1 902 000 na 1 836 000.

Dakle po ovome Hrvati su izgubili više od 200 000 stanovnika, a muslimani manje od 100 000 :nezna

Inkvizitor
06-02-2015, 13:53
Ja sam ti ovo govorio prema rezultatima popisa stanovništa, neslužbenim naravno.

Po njima stvari stoje ovako: Hrvati sa 760 000 na 533 000, a muslimani sa 1 902 000 na 1 836 000.

Dakle po ovome Hrvati su izgubili više od 200 000 stanovnika, a muslimani manje od 100 000 :nezna

Moš mislit.

To su popisali sve gastarbajtere..ko što su i Hrvati 91-ve popisali sve gastarbajtere...

nema njih više od 1 500 000 a mogu oni popisat sve od Aljaske do Australije..

teenager
06-02-2015, 13:57
A šta ja znan Inkvi... Ja sam samo čita njihov popis, koji de facto kaže da su Hrvati najveće žrtve rata i poraća u smislu demografije.

Ali ja znam da tebe najviše muči tvoje voljeno Duvno. Dakle, već sam ti reka da je to prirodna migracija stanovništva, ja ću ti reć da ima dio Mejaša di je moja mater živila, di su svi ostali Duvnjaci... Dakle, nije da su baš svi u Minkenu, iako ih dobar dio je :D

A nije ni Minken loš, lipo skupiš para, saziđeš vikendicu, dođeš doma za Božić...

Neznam, ovi moji s faksa više manje dvoje oko dvi stvari: Split ili Njemačka, gori se ne žele vraćat...
Urbanizacija Invki, urbanizacija :D

Grunf
06-02-2015, 14:25
Kolpas u tzv RS ali i u mjestima koje je kontrolirala muslimanska vojska. Povratak loš a i ono što se vratilo smanjuje se broj iz godine u godinu.

od podrućja koje je kontroliroa HVO..loši trendovi u Prozoru, Tomislavgradu, ( malo je reć katastrofa), Ljubuškom, Grudama, Busovači, Žepču, Jajcu, Kiseljaku a dobri u Posušju, Širokom, Neumu, donekle Kupresu I Kreševu, Novom Travniku, Vitezu, Čitluku, Međugorju, Mostaru, Stocu.

Žepče, Vitez, Široki i Posušje su najvitalnija hrvatska mjesta. Recimo Vitez ima u 11 mjeseci +60 prirodni prirast, Žepče +35, Široki +40. Ove godine i Novi Travnik rastura tak da su izgleda Hrvati odlučili naseliti Lašvapolis. :D

P.S. E da, i Mostar je ove godine pojačao, +50 prirodni priraštaj.

NorthStand
06-02-2015, 14:58
bit će vas više, kad vas oslobodimo, i napravimo banovinu hrvatsku u inat svim partizančinama u hrvatskoj.

Grunf
06-02-2015, 19:58
Bošnjaci su najvitalniji narod u BiH, imaju prirodni priraštaj u plusu, ali ih se puno iseljava pa im se natalitet i prirodni priraštaj ubrzano smanjuju. Nekad najvitalniji krajevi BiH poput Bihaća i okolice su prešli u velike minuse. Tuzla i okolica također prelaze u minuse. Zbog lošeg života ljudi u velikom broju emigriraju i to djeluje na njihov natalitet.

Srbi su izgleda najslabiji kaj se tiče vitalnosti, ali to im i ne treba jer drže pola BiH. Banja Luka i okolica i pojedini veliki gradovi su im u plusu.

Hrvati su trenutno u sredini, imaju relativno dobar natalitet u Hercegovini i u pojedinim dijelovima srednje Bosne. Ostalo dosta lošije. Kao i druge narode najviše ih pogađa iseljavanje pa je dobro kaj imaju barem jedan veliki grad poput Mostara koji ih zadržava u BiH.

Inkvizitor
06-02-2015, 20:05
Bošnjački natalitet se srozao što mene osobno čudi, ali opet kako gdje. Imaju još dosta gradova i općina u plusu.

Srpski natalitet je očajan ali ni naš nije puno bolji. To par općina što imamo u plusu ne može nadomjestiti veliki broj koje su u minusu. Pogotovo one gdje Hrvati nisu većina. Pa čak i puno onih gdje smo većina u debelom su minusu.

Glavni razlog su naravno moderni način života i ekonomija.

Široki Brijeg koji ima kakavu takvu ekonomiju je uvijek u plusu. Ali sve je to malo.

kad bi dobacio do 500 rođenih godišnje to bi bilo nešto. A preduvjet za to je da se razvija. Oni na tom planu ipak nešto rade, mada i tamo kiše, kihnuli su oni mufljuzi Lijanovići.

To je jako važno jer je do Mostara manje 20-25 km ako i toliko

na sjeveru treba biti malo jači centar. TG je loš a Livno jedva nešto bolje iako ima sve preduvjete za napredak..

U Srednjoj Bosni Vitez vuče ali on je mali gradić..

Čudi me da je grudska općina pala u broju a oni bar imaju dobre preduvjete..imaju Violetu, imaju Grafotisak, velike tvrtke,

Grunf
06-02-2015, 20:15
Livno meni od svih tih hrvatskih mjesta i gradića (osim Mostara) u BiH jedini sliči na grad. Ovo sve ostalo su malo veća sela. No valjda mu je problem kaj je nekak osamljen za razliku od mjesta zapadne Hercegovine koja su sva blizu jedna drugome, plus je tu Mostar.

Inkvizitor
06-02-2015, 20:39
Livno meni od svih tih hrvatskih mjesta i gradića (osim Mostara) u BiH jedini sliči na grad. Ovo sve ostalo su malo veća sela. No valjda mu je problem kaj je nekak osamljen za razliku od mjesta zapadne Hercegovine koja su sva blizu jedna drugome, plus je tu Mostar.

najviše na grad sliči Čapljina pa i Ljubuški.

Široki je nkad bio raštrkano selo i sad nije urbaniziran ali je prešišo po stanovnicima sve ovo troje..

Grunf
08-02-2015, 01:17
Ma dobro, nisam nikad bio u njima i znam ih ovak sa slika, ali iz satelita preko GE-a Livno pari grad prema svima osim Mostara. :D

Inkvizitor
08-02-2015, 13:11
ma može on stoput izgledat ko grad ali Livno je spalo na 19 000 i nešto Hrvata a Široki preko 27 000 s tendencijom rasta a Livno naravno s tendencijom pada.

To je jedino bitno..naravno sve su to male općinice..naravno najveći krivac je enormno iseljavanje koje traje još od 60-tih godina i nikako da stane.

Grunf
08-02-2015, 13:38
Siroki raste, ali se to bas i ne vidi. Livno kao pada, a grade stalno nove zgrade, izgradili cetverotracnu obilaznicu, uredili setnicu uz rijeku. Siroki sam gradi kuce i poslovne zgrade. Fali im malo gradogradnje, ceste, zgrade itd.

Grunf
13-02-2015, 23:06
By dudu i ekipa

Mostar i susjedne opcine, rodjeni 2014. (2013.)

Mostar 1.067 (1.008)
Siroki Brijeg 313 (295)
Konjic 173 (182)
Capljina 177 (191)
Citluk 161 (160)
Stolac 72 (88)
Jablanica 66 (82)

Podaci su sa stranica FSZ-a. Zanimljivo je vidjeti trendove. Široki ima oko 70 rođenih više nego Konjic i Jablanica zajedno. Čitluk i Čapljina imaju podjednak broj rođenih kao Konjic. Hrvatski gradovi okolice Mostara imaju puno više rođenih od bošnjačkih gradova okolice Mostara pa je izgledno da će udio Hrvata rasti u Mostaru.
Navodno da je oko 600 rođenih Hrvata od ovih 1.000 rođenih u Mostaru, a to će se u budućnosti samo povećavati.

Inkvizitor
13-02-2015, 23:17
Čitluk a pogotovo Čapljina imaju dosta rođenih u HR što se vidi po graničnoj općini Metković koja ima veliki natalitet..tako da Čapljini treba pridodat barem još koji postotak rođenih a i Čitluku..isto tako i Ljubuškom ..jedino Široki nema taj trend..

koliko se ima čut.

Isto tako Posušje i Grude pogotovo..zato Imotski ima veliki natalitet

Inkvizitor
13-02-2015, 23:24
Kad Široki bude imo 500 rođeniha Mostar 1000 Hrvata rođenih na godinu onda će se moć reć da je budućnost Hrvata sigurna. Sve je to još tanko..iako trendovi nisu loši..

Nažalost Srednja Bosna nema jedan veći centar gdje smo iole u dobrom broju. Vitez je premali za tako nešto iako se navodno tamo barem ne ide ove godine prema dole..ali to se još ne zna..

Duvno-Livno nekad jedni od najjačih hrvatskih natalitenih krajeva uopće, odavno su tuga..tu se nema šta pričat..

Grunf
13-02-2015, 23:29
Da, tak da je razlika u stvarnosti još i veća. Bit će stolni :hrhb

:D

Inkvizitor
13-02-2015, 23:33
Široki Široki i samo Široki..strateški jako važan jer što se događa kad izgubiš potentno zaleđe vidi se sad Bošnjacima Mostara..Konjic i Jablanica kihnuli. i di si onda..

jesu mufljuzi Širokobriježani ali ne daju se oni..

Grunf
13-02-2015, 23:37
Kad Široki bude imo 500 rođeniha Mostar 1000 Hrvata rođenih na godinu onda će se moć reć da je budućnost Hrvata sigurna. Sve je to još tanko..iako trendovi nisu loši..

Nažalost Srednja Bosna nema jedan veći centar gdje smo iole u dobrom broju. Vitez je premali za tako nešto iako se navodno tamo barem ne ide ove godine prema dole..ali to se još ne zna..

Duvno-Livno nekad jedni od najjačih hrvatskih natalitenih krajeva uopće, odavno su tuga..tu se nema šta pričat..

Za 1.000 rođenih Hrvata mora biti sa sadašnjim natalitetom preko 80.000 u Mostaru. Svake godine ih je oko 200 više tak da tu brojku neće brzo dostići. Osim ako ne krenu raditi djecu kao Albanci. :D

Široki s druge strane bi mogel doći do 500 rođenih brzo kako su krenuli. :raspa

Na potezu od Travnika preko Novog Travnika, Viteza pa do Busovače smo u većem broju. Kraj glasi kao Hrvatski pa se Hrvati tamo sele iz nekih gradova gdje su u manjini da bi došli u kraj gdje su u većini. Vitez je tu centar tog kraja i on kao i okolica rastu kaj se vidi po natalitetu.

Inkvizitor
13-02-2015, 23:40
Za 1.000 rođenih Hrvata mora biti sa sadašnjim natalitetom preko 80.000 u Mostaru. Svake godine ih je oko 200 više tak da tu brojku neće brzo dostići. Osim ako ne krenu raditi djecu kao Albanci. :D

Neće rađanjem i natalitetom to je jasno ali hoće useljavanjem..a time se diže natalitetna osnova..Ako smo sa 450 rođenih od prije malo više od 10 godina, došli na 600 nije to tako nemoguće.

Kako smo sa 40 000 došli do 60 000 u gradu. Sigurno ne natalitetom.

Samo pametnim ulaganjem, pameću i ekonomijom a ne busanjem u prsa..

Busalo se u prsa gore na sjeveru oko Livna i Duvna pa evo što su dobili..još malo pa pustinju.

ovi dole su pametniji..vazda bili..

Grunf
13-02-2015, 23:47
Neće rađanjem i natalitetom to je jasno ali hoće useljavanjem..a time se diše natalitetna osnova..Ako smo sa 450 rođenjih došli na 600 nije to tako nemoguće.

Busalo se u prsa gore na sjeveru oko Livns a i Duvna pa evo što su dobili..još malo pa pustinju.

Mostar su spasila velika ulaganja u sveučilište i bolnicu. Bez toga bi i oni lagano krenuli raseljavati. Ovako su postali centar Hrvata BiH, a i najjužnijeg dijela Hrvatske.

Grunf
13-02-2015, 23:47
Široki Široki i samo Široki..strateški jako važan jer što se događa kad izgubiš potentno zaleđe vidi se sad Bošnjacima Mostara..Konjic i Jablanica kihnuli. i di si onda..

jesu mufljuzi Širokobriježani ali ne daju se oni..

Da, to je istina.

Inkvizitor
13-02-2015, 23:48
Mostar puni Eranija a opet se sama ne prazni, to je bitno..

To je bitno..

Grad koji nema demografsko zaleđe i demografski bazen koji će ga punit propada..

Grunf
13-02-2015, 23:50
Neće rađanjem i natalitetom to je jasno ali hoće useljavanjem..a time se diže natalitetna osnova..Ako smo sa 450 rođenih od prije malo više od 10 godina, došli na 600 nije to tako nemoguće.

Kako smo sa 40 000 došli do 60 000 u gradu. Sigurno ne natalitetom.

Busalo se u prsa gore na sjeveru oko Livna i Duvna pa evo što su dobili..još malo pa pustinju.

Ma nije Livno tolko u lošem stanju, a za Duvno ne znam.

Grunf
13-02-2015, 23:51
Mostar puni Eranija a opet se sama ne prazni, to je bitno..

To je bitno..

Grad koji nema demografsko zaleđe i demografski bazen koji će ga punit propada..

Najbolji primjer je Trst.

Inkvizitor
14-02-2015, 11:51
Ma nije Livno tolko u lošem stanju, a za Duvno ne znam.

Kako nije kad je spalo na 19 000 stanovnika sa tendencijom pada.

A prije rata imala općina 40 000 ljudi od toga mislim 30 000 Hrvata.

Mogu probat nać na popisu 91-ve iasko i tu treba odbiti jedan dio jer su se tada popisivali i gastarbajteri..

Inkvizitor
14-02-2015, 12:01
Najbolji primjer je Trst.

On je propao i zbog propasti Jugoslavije.

Mostar npr ima u zaleđu i bližoj i malo daljoj okolini npr zapdnoherecegovačka županija (80 000 ljudi cca). Plus Čitluk, Čapljina, Neum, Stolac, Prozor to je još najmanje 50 000 Hrvata. Neću računat Duvno i Livno iako i do tamo pokoji završi u Mostaru. To je 130 000 ljudi u zaleđu.

Dok Bošnjaci imaju jablanicu sa manje od 10 000 ljudi. Imaju Konjic koji je skroz propao natalitetno a i više gravitira Sarajevu nego Mostaru. Imaju nešto u Čapljini i Stocu, cca 10-15 000 ljudi (i nešto sitno u Ljubuškom) i to i puni Mostar s njnjihvoe strane, više nego sa sjeverne koji su njihovi skroz tipa Jablanica.

To je plafon 40 000 ljudi u zaleđu.

Kad se sve to uzme u obzir vidi se ralika u bazenu i rezervama i tako ispada da se muslimani Mostara još dobro i drže..zavidno dobro..

Grunf
14-02-2015, 12:43
Kako nije kad je spalo na 19 000 stanovnika sa tendencijom pada.

A prije rata imala općina 40 000 ljudi od toga mislim 30 000 Hrvata.

Mogu probat nać na popisu 91-ve iasko i tu treba odbiti jedan dio jer su se tada popisivali i gastarbajteri..

Popisano je 37 tisuca na novom popisu, ali sigurno ce biti srezane brojke. Mislim da sam grad Livno nije puno izgubio stanovnika.

Grunf
14-02-2015, 12:46
On je propao i zbog propasti Jugoslavije.

Mostar npr ima u zaleđu i bližoj i malo daljoj okolini npr zapdnoherecegovačka županija (80 000 ljudi cca). Plus Čitluk, Čapljina, Neum, Stolac, Prozor to je još najmanje 50 000 Hrvata. Neću računat Duvno i Livno iako i do tamo pokoji završi u Mostaru. To je 130 000 ljudi u zaleđu.

Dok Bošnjaci imaju jablanicu sa manje od 10 000 ljudi. Imaju Konjic koji je skroz propao natalitetno a i više gravitira Sarajevu nego Mostaru. Imaju nešto u Čapljini i Stocu, cca 10-15 000 ljudi (i nešto sitno u Ljubuškom) i to i puni Mostar s njnjihvoe strane, više nego sa sjeverne koji su njihovi skroz tipa Jablanica.

To je plafon 40 000 ljudi u zaleđu.

Kad se sve to uzme u obzir vidi se ralika u bazenu i rezervama i tako ispada da se muslimani Mostara još dobro i drže..zavidno dobro..

Ma ima i Trst zalede s puno ljudi, ali je odtrgnut od njega. Plus propast Juge.

Bosnjaci se dobro drze, ali polako ce padati do 25% udjela koliko ih je u siroj okolici.

Inkvizitor
14-02-2015, 15:49
Popisano je 37 tisuca na novom popisu, ali sigurno ce biti srezane brojke. Mislim da sam grad Livno nije puno izgubio stanovnika.

37 000 :D

To popisali izgleda svi svoje gastarbajtere..čak i Srbi izgleda..

pa nema ni pola toga realno..popis u BiH je sprdnja...

Samo Livno nije možda ali sela okolo puste kad opuste sela..opuste i ti mali gradići..jer iz čega će crpsti snagu...

sagitarius
14-02-2015, 16:00

Dobro, tu je Kiseljak, navodno Busovača, to sam čuo iz druge ruke, istina, da, Kreševo, Fojnica, Vareš, kao ima demografskih pomaka, ne onih nekakvih ogromnih ali kao ide dobro..
Ovdje čujem da ima i u Sarajevu dobrih vijesti, bar prema onome što mi je župnik rekao, naravno ne opet nekih bombastičnih , ali se "hrvatija žilavo opire istrebljenju i iskorijenjenju"..
Uostalom to je javno nedavno uz Božić potvrdio i uzoriti Kardinal Msgr Puljić Vinko.

Inkvizitor
14-02-2015, 16:12
Dobro, tu je Kiseljak, navodno Busovača, to sam čuo iz druge ruke, istina, da, Kreševo, Fojnica, Vareš, kao ima demografskih pomaka, ne onih nekakvih ogromnih ali kao ide dobro..
Ovdje čujem da ima i u Sarajevu dobrih vijesti, bar prema onome što mi je župnik rekao, naravno ne opet nekih bombastičnih , ali se "hrvatija žilavo opire istrebljenju i iskorijenjenju"..
Uostalom to je javno nedavno uz Božić potvrdio i uzoriti Kardinal Msgr Puljić Vinko.

Treba nam i tih informacija naravno. I Iz Sarajeva. Jer Hrvati su u federaciji a glavni grad federacije je Sarajevo..tu mora bit hrvatstva i političkog i biološkog..

Grunf
15-02-2015, 13:28
37 000 :D

To popisali izgleda svi svoje gastarbajtere..čak i Srbi izgleda..

pa nema ni pola toga realno..popis u BiH je sprdnja...

Samo Livno nije možda ali sela okolo puste kad opuste sela..opuste i ti mali gradići..jer iz čega će crpsti snagu...

Ma kad bi malo gospodarstvo zivnulo mozda bi se ta sva silna dijaspora vratila i dala novi zamasnjak.

galija
15-02-2015, 17:39
Ma kad bi malo gospodarstvo zivnulo mozda bi se ta sva silna dijaspora vratila i dala novi zamasnjak.

hm...događa ti se upravo suprotno...sve veći broj Hrvata iz Posušja i Tomislavgrada odlazi u dijasporu
samo sada je tragičnije nego onih 60-tih i 70-tih jer odlaze cijele porodice..
Posušje nataliteno stoji dobro,najmlađa smo općina u BIH...ali ljudi odlaze
i to nije neka sporadčna pojava..nego poprilično zbrinjavajuća

Grunf
15-02-2015, 18:08
hm...događa ti se upravo suprotno...sve veći broj Hrvata iz Posušja i Tomislavgrada odlazi u dijasporu
samo sada je tragičnije nego onih 60-tih i 70-tih jer odlaze cijele porodice..
Posušje nataliteno stoji dobro,najmlađa smo općina u BIH...ali ljudi odlaze
i to nije neka sporadčna pojava..nego poprilično zbrinjavajuća

Da, al to sam čul da više ne mogu trpiti loše zubare tamo pa zato najviše odlaze. :kez

Budu se vratili kad se popravi gospodarska situacija. :) Posušje i taj dio Hercegovine je uvijek bio iseljenički kraj, neće se to preko noći promijeniti.

Inkvizitor
15-02-2015, 18:23
Da, al to sam čul da više ne mogu trpiti loše zubare tamo pa zato najviše odlaze. :kez

Budu se vratili kad se popravi gospodarska situacija. :) Posušje i taj dio Hercegovine je uvijek bio iseljenički kraj, neće se to preko noći promijeniti.

mislio su zapravo na ovaj smajlić :zubo

Grunf
15-02-2015, 18:24
mislio su zapravo na ovaj smajlić :zubo

Da na taj. :rofl

Inkvizitor
15-02-2015, 18:27
vele , čuje se, da kad Posušaci odu van, prvo posjete zubara :zubo :shock :nezna

Grunf
15-02-2015, 18:35
Prvo im par godina popravljaju zube kad dođu van. :rofl

Inkvizitor
15-02-2015, 19:03
Prvo im par godina popravljaju zube kad dođu van. :rofl

:psst:hihi

galija
15-02-2015, 19:37
Mučki provokatori
:(

Grunf
15-02-2015, 19:49
Ma to se malo šalimo, ali shvaćaš kud ciljamo. Ljudi ne sele samo zbog manjka posla nego i zbog manjka društvenih sadržaja u nekom mjestu. Recimo da li Poššje ima kino?

galija
15-02-2015, 19:55
Pa imamo,,,ne sa svakodnevnim programom ali kino imamo
ne mogu se bas sloziti s tobom oko ovoga
Posusje ima dosta tih nekih kulturnih sadrzaja,,,ajmo reci tako
imamo glazbenu skolu,razno razne udruge mladih,vrlo ceste tribine
promocije knjiga,sportske aktivnosti
Sasvim pristojno
ovaj trend je iskljucivo potaknut losom gospodarskom slikom
glavni motiv je nedostatak posla

Inkvizitor
15-02-2015, 19:58
Treabali bi se više posvetit turizmu :nezna

Još se sićam nekadašnjeg slogana..

Dragi Nijemci, Austrijanci, Švicarci... posjetite Posušje, vaš auto je već dole..:x:zubo

pdv
15-02-2015, 20:00
Demografska kretanja su svugdje loša. Nije to samo slika BIH. Nije uvijek pravilo ali što je zemlja razvijenija to je i demografska slika lošija. Nije uvijek gospodarska situacija krivac za mali prirast stanovništa. Riječ je o ljudskom komoditetu i poslovima koji danas rade.

galija
15-02-2015, 20:05
Demografska kretanja su svugdje loša. Nije to samo slika BIH. Nije uvijek pravilo ali što je zemlja razvijenija to je i demografska slika lošija. Nije uvijek gospodarska situacija krivac za mali prirast stanovništa. Riječ je o ljudskom komoditetu i poslovima koji danas rade.

Nekako mi uvik kasnimo za tim modernim trendovima
sto manje radimo,,vise dice imamo!!
ali iseljavamo,,nazalost

galija
15-02-2015, 20:08
Treabali bi se više posvetit turizmu :nezna

Još se sićam nekadašnjeg slogana..

Dragi Nijemci, Austrijanci, Švicarci... posjetite Posušje, vaš auto je već dole..:x:zubo
grunf te skroz pokvario!
u šoku sam
jadna li vam majka ako vas se docepam,,,a zubobolja ce vas stici kad tad

Grunf
15-02-2015, 20:10

Ne, nije to pravilo. Najrazvijenije države imaju odličnu demografsku sliku. Britanija i SAD rasturaju demografski. Kod nas je isto slabo gospodarstvo glavni razlog loše demografske slike jer žene koje nemaju posla rađaju u prosjeku 0,3 djeteta (bubam, ali sličan je broj), a one koje imaju posao rađaju 2,3 ili tak nekaj.

Grunf
15-02-2015, 20:11
grunf te skroz pokvario!
u šoku sam

Ja imam još jedan zub za popraviti. Zubarica me pitala kad ću doći, a ja sam odgovoril: Ne! Taj zub ostavljam za jednu posebnu zubarku da ga popravi. :D Šala

pdv
15-02-2015, 20:12
Nekako mi uvik kasnimo za tim modernim trendovima
sto manje radimo,,vise dice imamo!!
ali iseljavamo,,nazalost

Lako bi i za iseljavanje da se dice rađa ali kako moja baba kaže: ''komodan narod'' :kez I tako ti i je. Sebičnost pojedinca će donijeti do kraja kako hrvatskog naroda tako i većine naroda Europe. To je neizbježno.

Inkvizitor
15-02-2015, 20:13
grunf te skroz pokvario!
u šoku sam

Znaš li onaj vic kad je Posušak prodavao auto na pijacu u Stocu iza rata..:kez

galija
15-02-2015, 20:15
Znaš li onaj vic kad je Posušak prodavao auto na pijacu u Stocu iza rata..:kez

Dobro razmisli prije nego sto ispricaš
i idi na ogledalo pregledaj koliko zubi trebas popraviti

pdv
15-02-2015, 20:16
Ne, nije to pravilo. Najrazvijenije države imaju odličnu demografsku sliku. Britanija i SAD rasturaju demografski. Kod nas je isto slabo gospodarstvo glavni razlog loše demografske slike jer žene koje nemaju posla rađaju u prosjeku 0,3 djeteta (bubam, ali sličan je broj), a one koje imaju posao rađaju 2,3 ili tak nekaj.

Britanija i SAD imaju puno useljenika, oni idu na tu politiku. Koja će im se opet obiti o glavu. Pogledaj samo malo oko sebe. Bez obzira na financijsku situaciju dvoje djece je najčešći prosjek u hrvatskim obiteljima. I s vremenom će i to opadati. Ljudi se kasnije žene/udaju i prioriteti su im malo drugačiji pa do trenutka dok krenu u osnivanje obitelji obično žene uđu u ''starije'' godine kada je i začeće sve teže. Koliko god mi pričali ovo i ono ali naše tijelo ne zanima kakav je naš posao i koliko love imamo već biologija radi svoje i zna se kada je žena najplodnija, a kada ta plodnost počinje ''opadati''. Dakle, sve kasnije ostvarivanje obitelji potpomognuto ljudskim egoizmom i gospodarska situacija rezultira lošom demografskom slikom.

Grunf
15-02-2015, 20:22
Britanija i SAD imaju puno useljenika, oni idu na tu politiku. Koja će im se opet obiti o glavu. Pogledaj samo malo oko sebe. Bez obzira na financijsku situaciju dvoje djece je najčešći prosjek u hrvatskim obiteljima. I s vremenom će i to opadati. Ljudi se kasnije žene/udaju i prioriteti su im malo drugačiji pa do trenutka dok krenu u osnivanje obitelji obično žene uđu u ''starije'' godine kada je i začeće sve teže. Koliko god mi pričali ovo i ono ali naše tijelo ne zanima kakav je naš posao i koliko love imamo već biologija radi svoje i zna se kada je žena najplodnija, a kada ta plodnost počinje ''opadati''. Dakle, sve kasnije ostvarivanje obitelji potpomognuto ljudskim egoizmom i gospodarska situacija rezultira lošom demografskom slikom.

SAD ima 1,3 milijuna rođenih više od umrlih, a UK 250 tisuća više rođenih od umrlih. Useljava se puno mladih i ta dam. :D

pdv
15-02-2015, 20:25
SAD ima 1,3 milijuna rođenih više od umrlih, a UK 250 tisuća više rođenih od umrlih. Useljava se puno mladih i ta dam. :D

ako su ti mladi budući isil borci...ta daaam :kez

Grunf
15-02-2015, 20:27
ako su ti mladi budući isil borci...ta daaam :kez

Pusti djecu nek se igraju, kaj djeca znaju. :D

Inkvizitor
15-02-2015, 20:39
Dobro razmisli prije nego sto ispricaš
i idi na ogledalo pregledaj koliko zubi trebas popraviti

Riskirat ću :zubo

Znaš ono kad je kod Stoca otvorena pijaca na entitetskoj liniji, ona nelegalna..Sfor je zatvorio..trgovalo se sa Srbima svim i svačim a najviše svačim..

Prodaje Posušak auto i dođe mu neki lik iz RS-ea i gleda oko auta zagleda i zagleda.., i kaže na kraju..a mogu li ga probat

Može- kaže Posušak.

Ovaj uđe u auto., upali i dadne gaščinu priko entitetske linije a Posušak šprint za njim al samo se naguto prašine..pa se vrati i pukne po kolinu ..a u p.m ...ode po nabavnoj cijeni..:smijeh

Grunf
16-02-2015, 17:44
Žepče oko 250 rođenih prošle godine, a Vitez oko 220.

teenager
16-02-2015, 18:19
Žepče oko 250 rođenih prošle godine, a Vitez oko 220.

To bi bilo odlično, ako je istina, i naravno, ako su svi ovi rođeni mali Hrvatići :D
Mada, nekako mi se za Žepče ovaj broj čini prevelik, po popisu iz 1991. bilo nas je tamo 9 000, ovim tempom bi nas za jedno 50 godina bila 20 000 :D

Uglavnom jedna vesela vijest za našeg Inkvizitora, dakle vezano uz njegovu voljenu rodnu grudu Tomislav Grad :D
Popis iz 1991. bio je vrlo loš jer su na njemu popisani i svi koji su bili na "privremenom" radu u inozemstvu, dakle čitave obitelji koje nisu živjele u Duvnu, dakle brojko 7 600 ljudi. To bi značilo da je broj Hrvata u Duvnu tada bio 18 000, dakle današnjih 17 000 uopće nije nikakav pad. Ista stvar vrijedi i za Livno, isto oko 7 500 ljudi iz inozemstva... Zanimljivo je da je iz Gruda i Posušja vrlo malo ljudi tada bilo na privremenom radu i inozemstvu svega 2 000 do 2 500... To nam može objastniti činjenicu da je iz nekog, za Inkvija čudnog, razloga Duvno i Livno opustošeno, a Poššje i Grude demografski cvatu :cvijece

Inkvizitor
16-02-2015, 20:00
Žepče i Vitez imaju dosta muslimana Bošnjaka. Mislim da se u Vitezu rađa nešto više Hrvata a u Žepču Bošnjaka..

Inkvizitor
16-02-2015, 20:01
To bi bilo odlično, ako je istina, i naravno, ako su svi ovi rođeni mali Hrvatići :D
Mada, nekako mi se za Žepče ovaj broj čini prevelik, po popisu iz 1991. bilo nas je tamo 9 000, ovim tempom bi nas za jedno 50 godina bila 20 000 :D

Uglavnom jedna vesela vijest za našeg Inkvizitora, dakle vezano uz njegovu voljenu rodnu grudu Tomislav Grad :D
Popis iz 1991. bio je vrlo loš jer su na njemu popisani i svi koji su bili na "privremenom" radu u inozemstvu, dakle čitave obitelji koje nisu živjele u Duvnu, dakle brojko 7 600 ljudi. To bi značilo da je broj Hrvata u Duvnu tada bio 18 000, dakle današnjih 17 000 uopće nije nikakav pad. Ista stvar vrijedi i za Livno, isto oko 7 500 ljudi iz inozemstva... Zanimljivo je da je iz Gruda i Posušja vrlo malo ljudi tada bilo na privremenom radu i inozemstvu svega 2 000 do 2 500... To nam može objastniti činjenicu da je iz nekog, za Inkvija čudnog, razloga Duvno i Livno opustošeno, a Poššje i Grude demografski cvatu :cvijece

A što ja pričam cijelo vrijeme nego to.

teenager
16-02-2015, 20:32
A što ja pričam cijelo vrijeme nego to.

Pričaš o padu Livna i demografskoj katastrofi Tomislav Grada, a ja ti govorim da to nije ni izdaleka točno... Priča si da je Duvno prije rata imalo 30 000 Hrvata, činjenica je da je ima 26 000 i kad od toga odbiješ gastiće ispada da skoro pa nema nekakvog pada, svakako ne pustošenja i demografske katastrofe kako ti kažeš...

Grunf
16-02-2015, 23:07
Žepče i Vitez imaju dosta muslimana Bošnjaka. Mislim da se u Vitezu rađa nešto više Hrvata a u Žepču Bošnjaka..

U oba mjesta se rađa više Hrvata.

Inkvizitor
17-02-2015, 11:31
U oba mjesta se rađa više Hrvata.

To misliš ili imaš neke podatke..za Vitez vjerujem ali za Žepče..

Grunf
17-02-2015, 21:49
Budem probsl naci, negdje sam naletio na podatke.

HVO-110
19-02-2015, 19:31
Moji izvori govore da se rađa više Hrvata u Žepču.
Nedavno sam pričao sa jednim momkom iz Žepča koji mi je to potvrdio.
Inače mislim da ovi što su oženjeni imaju sasvim dovoljno djece. U Usori je češća pojava da se ima 3-4 djece nego 1, ali problem je što ima velik broj ljudi znad 40 godina koji nisu zasnovali obitelj, i oni su srozali natalitet...
Plus to iseljavanje koje je postalo čisto pomodarstvo jer dobar dio ljudi nema nikakvi opravdanih ekonomskih razloga da idu vani, ali to je postao jedan trend.

Inače Bošnjacima je natalitet totalno pukao, i oni iseljavaju na sve moguće načine. Nedavno sam slušao jedan par koji priča da ide za Australiju a već ih je desetak iz Tešnja otišlo (vjerovatno jedne od 3 njihove najrazvijenije općine).

I kada sam kod Žepča, bošnjačku najjaču demografsku bazu Ž. Polje su zahvatile poplave i klizišta, sela skoro i da nema, tako da im je demografska slika upitna.

Inkvizitor
27-02-2015, 16:22
Evo precizni podaci katoličke crkve u BiH o demografskim kretanjima katolika u BiH u periodu 1996-2014

http://kamenjar.com/demografsko-stanje-i-procesi-katolika-u-bosni-i-hercegovini-od-1996-do-2014/

Grunf
02-03-2015, 12:57
Znači 420 tisuća Hrvata 1996. godine, 420 tisuća Hrvata 2014. godine. Situacija nepromijenjena iako svake godine prolijevaju krokodilske suze zbog nestanka Hrvata. :D

Zanimljiva je prva tablica koju je priredila Agencija za statistiku BiH, renomirana institucija. Pazi, broj stanovnika se od 1996. godine povećao s 3,6 milijuna na 3,8 milijuna, a broj rođenih u BiH je pao za 15 tisuća s 46 tisuća na 31 tisuću. :naklon U tak nekaj je teško povjerovati.

S obzirom da je u BiH stanovništvo mlađe nego u HR gdje je natalitet oko 9,5 promila, logično je pretpostaviti da je u BiH natalitet viši nego u Hrvatskoj. Neki procjenjuju dosta viši tj. da se kreće barem oko 12 promila kaj bi na broj rođenih od 31 tisuću godišnje značilo da BiH ima 2,6 milijuna ljudi. :shock Ak nisam nekaj krivo izračunal. :D

teenager
02-03-2015, 13:31
Grunfek, jesi li razmišljao da se od 1996. vratilo nešto izbjeglica i prognanika :nezna

Grunf
02-03-2015, 13:50
Jesam, ali to bi se vidjelo na natalitetu. BiH sigurno nema 3,8 milijuna ljudi, vrte se oko 3 milijuna.

NorthStand
02-03-2015, 19:56
ma koga briga, neće nas istjerat s naše djedovine ni poturice ni četnici, dosta smo uzmicali sad treba razmišljat o aneksiji otetih teritorija, BiH je avnojevskim granicama narušila granice Banovine Hrvatske, i to će se kad tad morat korigirat. :D

farcry
06-03-2015, 01:41
Evo neke tabele ako je validna povodom demografije u BIH, Bosnjaci sisaju sve sto i ne cudi, letos sam bio u Gradacu u federaciji poslom,
zastali smo u centru u nekom kaficu da se okrepimo a kafic je gledao na park u centru grada.
Video sam da svaka Bosnjakinja seta najmanje po troje dece, park je bio pun dece, a omladine koliko hoces valjda setaju kroz taj neki njihov korzo kako li ga vec zovu.

http://www.dodaj.rs/f/2n/fg/1HtiQemE/bh-2011.gif

Inkvizitor
06-03-2015, 09:05
Kod Hrvata i Srba situacija je katastrofalna a kod muslimana samo malo bolja. Prošle godine su imali koliko 15 000 rođenih. A kažu dai h ima dva miliona. Ako ih ima dva miliona a imaju 15 000 rođenih to je znaš koji natalitet.

realno ih nema više od 1 500 000 kao što ni Srba ako ima i milion. Cijela BiH nema 3 000 000 ljudi a kad je popis ima bar 700 000-800 000 više.

Inače ovdje kod Hrvata treba dodati 700-800 do 1000 djece koje se rode u Hrvatskoj..

Grunf
06-03-2015, 09:26
FBIH 2014.:

Rođeni - 19.141
Umrli - 19.371

Koji su podaci za RS? Sigurno nije preko 9.000 rođenih. Znači manje od 29 tisuća rođenih u BiH.

Inkvizitor
06-03-2015, 09:42
To govori da BiH nema ni tri miliona ljudi. Hrvatska sa svojih 4 200 000 ima nešto više od 39 000 rođenih u jednoj od najgorih godina ikad i svi kukaju da je to katastrofa ko što i je. Po tome možeš znat da se u Bih svaki popis, ne da se faktički falsificira, popisuju se jednostavno ljudi koji tu ne žive.

farcry
06-03-2015, 21:28
To govori da BiH nema ni tri miliona ljudi. Hrvatska sa svojih 4 200 000 ima nešto više od 39 000 rođenih u jednoj od najgorih godina ikad i svi kukaju da je to katastrofa ko što i je. Po tome možeš znat da se u Bih svaki popis, ne da se faktički falsificira, popisuju se jednostavno ljudi koji tu ne žive.

To sam hteo da te pripupitam na proslom postu...definitivno oni zbrajaju i one koji imaju BIH drzavljanstvo a ne zive u Bosni.

A pazi ovo:

Prvi preliminarni rezultati popisa stanovništva 2013. u Bosni i Hercegovini su objavljeni 5. novembra 2013. godine od Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine. Prema toj publikaciji su 3.791.662 osobe popisane, 2.371.603 osobe u FBiH, 1.326.991 u RS-u i u Distriktu Brčko 93.028 osoba.[1] Preliminarni rezultati popisa podložni su promjenama tokom statističke obrade podataka, a konačni rezultati popisa biće publikovni sukcesivno, nakon završetka obrade podataka, i to u periodu od 1. jula 2014. do 1. jula 2016. godine.[1]

S obzirom na to da se moglo desiti da je ista osoba u preliminarnim rezultatima prikazana dva puta, jednom u mjestu u kojem živi njeno domaćinstvo, a drugi put u mjestu u kome se školuje ili radi, ovaj duplicitet će biti eliminiran u konačnim rezultatima popisa nakon obrade podataka.

Pa oni su dva puta jedne te iste ljude racunali :D

Grunf
07-03-2015, 13:58
To je svuda slucaj, zato se poslije to skrese.

Grunf
24-04-2015, 08:43
Pššje 2014. godine:

Kršteni 138, umrli 77. Župa prvi puta u povijesti prešla brojku od 10.000 župljana. :cheer

http://zupa-posusje.com/images/PDF/Godisnje_obavijesti_2014.pdf

Inkvizitor
24-04-2015, 09:06
Bit će malih zubića :cheer

:zubo

Grunf
24-04-2015, 12:03
Moglo bi se proširiti biznis. :cheer

Inkvizitor
24-04-2015, 12:08
Moglo bi se proširiti biznis. :cheer

na što misliš konkretno :shy

Grunf
24-04-2015, 12:11
Pa na otvaranje nove ordinacije zubarske. :D

Inkvizitor
24-04-2015, 12:13
Pa na otvaranje nove ordinacije zubarske. :D

nešto se šuška da je izgubila licencu..:jao

Grunf
24-04-2015, 12:25
Kaj ju je uopće imala? :shock

Inkvizitor
24-04-2015, 12:28
:smijeh:..ovo je već tumač..ja nesmijem dallje..

al ionak je nema tu pa možemo..

sagitarius
24-04-2015, 12:29

Sigurno je da se dijaspora popisivala listom i da je prikazan veći broj stanovnika u BiH nego ih fakat ima.
No nameće se još jedno jako ozbiljno pitanje, a to je čija dijaspora je dala bolji odziv na popisu i nije li broj BiH rezidentnih Bošnjaka neuporedivo manji u državi od prikazanog broja, jer je poznato da su se Hrvati jako slabo odazvali vani ovom popisu...
Tu se može govoriti o značajno napumpanim brojevima kada su Bošnjaci u pitanju jer njima je bilo bitno da samo prebace cifru od 50% i to su shvatili kao pitanje nacionalnog opstanka, a statistika će na kraju i po starom BiH običaju biti točan zbir netočnih podataka.

Inkvizitor
24-04-2015, 12:31
Koliko po tebi ima Hrvata u Sarajevu, kako se drže, kakve probleme imaju, smiju li se deklarirati kao Hrvati, postoji li išta mimo katoličke crkve i Napretka.

Kako je uopće živjeti kao Hrvat u Sarajevu u doba presinga na Hrvate i želje muslimanskih političara da se Hrvati izbace iz BiH.

sagitarius
24-04-2015, 13:38
Koliko po tebi ima Hrvata u Sarajevu, kako se drže, kakve probleme imaju, smiju li se deklarirati kao Hrvati, postoji li išta mimo katoličke crkve i Napretka.

Kako je uopće živjeti kao Hrvat u Sarajevu u doba presinga na Hrvate i želje muslimanskih političara da se Hrvati izbace iz BiH.

Puno pitanja za jedan sažet odgovor, mada sam mnogo toga pisao i napisao baš na stranicama i temama ovog portala, rekao bih ponekad i ekskluzivno, mada i na nekim drugim portalima i kroz medije...

Odmah da istaknem da nemam službenih podataka o broju deklariranih Hrvata u Sarajevu, ali ono s čime sam operirao kao relevantnim bila su neka saznanja čiji izvor je Crkva, mada svi Hrvati u Sarajevu nisu katolici pa se onda ta cifra mora uzeti sa velikom rezervom dakle, po mojim nekim saznanjima to je cca 15.000.

U Sarajevu Hrvati su jako "pluralno stanovništvo" ima ih od HDZ-a pa preko game kojekakvih stranaka do SDA.
Svi Hrvati nisu politički organizirani, čak bih se usudio reći da ih je i dosta apolitičnih i van tokova političkih i društvenih kretanja.
Crkva okuplja dosta toga, a mislim da poseban doprinos okupljanju mladih daju neki sarajevski franjevci, posebice je aktivna i atraktivna crkva Sv. Ante.
U Srajevu postoji Katolički školski centar u okviru kojeg djeluju osnovna škola, gimnazija i srednja medicinska škola, u kojim ima recimo 40% djece Hrvata i katolika, a ostalih 60% čine: Bošnjaci, Židovi, Srbi i djeca ambasadora i članova diplomatskog kora sa boravkom u Sarajevu.
Napredak kojim ravna vlč Topić daje jedan specifičan obol Sarajevu pokušavajući da ga učini multietničkom sredinom i vjerujući da to rade dobro mada ponekad na uštrb sopstvenog naroda u nespretnim ili loše tempiranim izjavama, radi kojih bošnjaci traže da im vlč Topić bude gradonačelnik...

Pravo mjerilo koje tražiš u svojim pitanjima je koliko Hrvata radi u organima državne uprave u gradu i koliko je Hrvata na čelu javnih kantonalnih ili komunalnih poduzeća.
Te cifre se daju izbrojiti na prste jedne ruke.
Koliko sam mogao vidjeti trenutno u kantonalnoj Vladi i skupštini nema niti jednog Hrvata...
Nedavno sam čovjeku objašnjavao da je federacija tvorevina dva naroda - Bošnjaka i Hrvata i da u podjeli vlasti na svim razinama do federacije treba da bude 50:50..., pa dobro neka se i jedni i drugi odreknu po 10% da daju šansu svim ostalim građanima i narodima koji žive u Federaciji i da drugi omjer između Bošnjaka i Hrvata ne smije da bude osim ravnopravan i jednak.
Ako se sve prednje ima u vidu onda je i jasno da je materijalna i politička osnova kroz rad u državnim organima Hrvata u Sarajevu apsolutno ne postoji.
Iz toga slijedi da se u ovom gradu Hrvate ništa i ne pita.
Radiaklizacijom bošnjačke populacije ili jednog njenog dijela, posebice u svjetlu rata u Siriji i Iraku, stvaranja ISIL-a, ojačavanja selefijskog pokreta itd itd. prema Hrvatima se bitno mijenja odnos i osjeti se pojačan stupanj nekakve napetosti kada se u širem društvu netko deklarira kao Hrvat.

Indikativan je u tom smislu sarajevski portal KLIX koji upravo zrcali distinkciju mase prema hrvatskom pitanju u BiH, prema hrvatskoj Predsjednici gđi Kolindi koju pojedinci uistinu bezobrazno i nekažnjeno vrijeđaju i kite najodvratnijim epitecijama, što u ukupnom odražava i neko opće mišljenje u gradu koji sa ironijom govori o Hercegovačkim Hrvatima koji su za mnoge ustaše, a po stadionima se nekažnjeno skandira : Ubi ubi Ustaše...iako su na drugoj strani igrači u biti djeca od 19 ili 20 godina...
Otvoreno tjeranje Hrvata ne postoji, to bi bilo glupo, ponajprije radi MZ koja je uputila stanovitu kritiku prema "političkom Sarajevu", pa da te stvari ne ponavljam, jer dosta sam o tome pisao.
Presing postoji, on se nastoji prikriti i metodi su jako lukavi, osmišljeni zapravo, tako da u velikoj mjeri mnoge stvari površnom promatraču lako promaknu.

Grunf
05-05-2015, 08:27
by Dudu the demograf

Stolni Grad Mostar

Hrvati/Bošnjaci broj rodjenih

1999. 557/498 (+59)
2000. 529/593 (-64)
2001. 490/506 (-16)
2002. 553/463 (+90)
2003. 483/445 (+38)
2004. 490/452 (+38)
2005. 509/437 (+72)
2006. 486/410 (+76)
2007. 478/422 (+56)
2008. 560/462 (+98)
2009. 507/475 (+32)
2010. 578/468 (+110)
2011. 541/463 (+78)
2012. 561/475 (+86)
2013. 568/409 (+159)
2014. 601/454 (+147)

1452
05-05-2015, 09:21
@sagitarius

Mozda nije tema ali cu spomenuti....jer vidim da si spominjao stadion i sta se skandira.

Prvo cu reci da sam na tekmama redovit,kako kuci tako na strani i toliko sam se nacitao lazi od strane bosnjackih medija o nekim nasim skandiranjima na stadionu u mostaru da mi se zivot zgadio od lazi....

Ono sto sam htio reci je da smo jednom prilikom mi navijaci zrinjskog gostovali na grbavici. I policijska kontrola tocnije pretres i slicno vrsi se na bradini gdje preuzima sarajevska policija. I mi dolazimo na bradinu i policija nas pocne tuci bez valjanog razloga (valjda nedjelja a njima se ne radi) uz psovke "mater vam ustasku i slicno. Ajde pregrmilo se nekako to i doslo se na stadion. Na ulazu u stadion pripadnici zastitarske sluzbe naravno uz psovke "mater ustasku" zabranjuju unosenje zastave hrvata i zastave grada mostara iz 1452 godine jer je na njoj kriz i natpis "anno domini" uz obrazlozenje da to vrijedja muslimane u vrijeme ramazana! (a bio je ramazan)......ajde pregrmilo se i to i mi smo konacno svi usli na tribinu. Nas oko 250. Tokom citave utakmice policija,zastitari i citav stadion vrijedjaju nas psovanjem i nazivajuci nas ustasama citavu utakmicu. I ajde kao mi cemo priznati da jesmo i poceli smo pjevat da priznajemo ono kako nas nazivaju "mi smo ustase sta je sta je" kad je upala policija da nas bije :) ooooo pa to nikad zaboravit necu kako su nas ubili!
Znaci ti si za njih sve ustasa za policiju za zastitare za djecu sa roditeljima koji imaju 10 godina i preko ograde ti to psuje ali ako ti priznas da jesi to cime te nazivaju onda ti je "degenek"
Znaci ustasa si i moras sutit jer ako iz tvojih usta izadje da jesi ono sto oni izgovaraju e to je problem.
Slicno se desilo jedan drugi put kad nam nisu dali unjeti zastavu hrvatskoga naroda ali su je zato unjeli navijaci zeljeznicara. Njima je dozvoljeno jer su je unjeli uz obrazlozenje da.im treba da je zapale a ne da mašu sa njom. Tako je i bilo. Pored policije i zastitara likovi slobodno pale zastavu republike hrvatske i nikom nista.
Pitam se koliko hrvata u sarajevu smije reci "ja sam hrvat" i da ne bude odbacen od ostalih.
Vecina tih "hrvata" govori da su bosanci da bi bio pogodan drugima.

Grunf
05-05-2015, 09:28
FBIH 2014.:

Bošnjaci - 15 515 rođenih 2014., 378 manje rođenih u odnosu na 2013.
Hrvati - 3289 rođenih 2014., 63 više nego 2013.
Srbi - 152 rođenih 2014., 9 manje nego 2013.

Grunf
05-05-2015, 11:09
Hrvati u 2014. godini po FZS-u čine 99% rođenih u Zapadno-hercegovačkoj županiji, 80% u Herceg-bosanskoj županiji, 64% u Posavskoj županiji, 55% u Hercegovačko-neretvanskoj županiji...

Kad uzmemo u obzir rođene u Hrvatskoj, postoci su i veći.

sagitarius
05-05-2015, 14:04
@sagitarius

Mozda nije tema ali cu spomenuti....jer vidim da si spominjao stadion i sta se skandira.

Prvo cu reci da sam na tekmama redovit,kako kuci tako na strani i toliko sam se nacitao lazi od strane bosnjackih medija o nekim nasim skandiranjima na stadionu u mostaru da mi se zivot zgadio od lazi....

Ono sto sam htio reci je da smo jednom prilikom mi navijaci zrinjskog gostovali na grbavici. I policijska kontrola tocnije pretres i slicno vrsi se na bradini gdje preuzima sarajevska policija. I mi dolazimo na bradinu i policija nas pocne tuci bez valjanog razloga (valjda nedjelja a njima se ne radi) uz psovke "mater vam ustasku i slicno. Ajde pregrmilo se nekako to i doslo se na stadion. Na ulazu u stadion pripadnici zastitarske sluzbe naravno uz psovke "mater ustasku" zabranjuju unosenje zastave hrvata i zastave grada mostara iz 1452 godine jer je na njoj kriz i natpis "anno domini" uz obrazlozenje da to vrijedja muslimane u vrijeme ramazana! (a bio je ramazan)......ajde pregrmilo se i to i mi smo konacno svi usli na tribinu. Nas oko 250. Tokom citave utakmice policija,zastitari i citav stadion vrijedjaju nas psovanjem i nazivajuci nas ustasama citavu utakmicu. I ajde kao mi cemo priznati da jesmo i poceli smo pjevat da priznajemo ono kako nas nazivaju "mi smo ustase sta je sta je" kad je upala policija da nas bije :) ooooo pa to nikad zaboravit necu kako su nas ubili!
Znaci ti si za njih sve ustasa za policiju za zastitare za djecu sa roditeljima koji imaju 10 godina i preko ograde ti to psuje ali ako ti priznas da jesi to cime te nazivaju onda ti je "degenek"
Znaci ustasa si i moras sutit jer ako iz tvojih usta izadje da jesi ono sto oni izgovaraju e to je problem.
Slicno se desilo jedan drugi put kad nam nisu dali unjeti zastavu hrvatskoga naroda ali su je zato unjeli navijaci zeljeznicara. Njima je dozvoljeno jer su je unjeli uz obrazlozenje da.im treba da je zapale a ne da mašu sa njom. Tako je i bilo. Pored policije i zastitara likovi slobodno pale zastavu republike hrvatske i nikom nista.
Pitam se koliko hrvata u sarajevu smije reci "ja sam hrvat" i da ne bude odbacen od ostalih.

Bojim se da ćemo "zatrolati", ako nastavimo ovu diskusiju, ali kako je i to na određen način skopčano sa demografijom i strukturom stanovništva diljem BiH, onda ću da dodam par činjenica, onako "svijetla obraza" bar kad je moderacija u pitanju.
Naime, to po "tekmama" u Sarajevu nije kažnjvo, jer te stvari TV snima selektivno, naime ako se jedino nešto dogodi a da su tome uzročnici oni "drugi" to će biti emitrano inače sve drugo se ignorira i glatko gura pod tepih.
Valjda je i to jedan od razloga što Hrvati iz BiH traže svoj TV kanal.
Primjera radi kada se igraju utakmice istovremeno, što je čest slučaj, BiH protivu neke reprezentacije i Hrvatska protiv nekoga, TV kanali sa hrvatskim prijenosom se gase, a za to postoji masa izgovora, od kojih niti jedan pa ni novac nisu suvisli, s obzirom da u Federaciji svoju konstitutivnost ostvaruju Hrvati i da ti Hrvati nemaju pravo da preko javnih servisa prate utakmice reprezentacije Hrvatske, pa čak niti preko seta kanala koje iznajmljuju pojedine kablovske kuće uključivši i BH Telecom.

Vezano za Hrvate u Sarajevu i njihovu javnu deklariranost, to mogu učiniti jedino oni koji su u ovom gradu privremeno u federalnim ili državnim organima.
Općenito, tih petnaestak tisuča običnih ljudi - Hrvata su na svaki način na marginama javnog života, a oni koji su "gore" su poput Ivice Šarića u SDA, ili Ivo Komšiš kao gradonačelnik nikad se javno i nije deklarirao kao Hrvat.
Dubravko Lovrenović profesor se deklarira kao bosanac jednako kao i Željko Komšić, s tim što u svom sluganstvu Lovrenović ide dalje i tvrdi da u BiH nema Hrvata, tvrdeći da su to samo opredijeljeni bosanski katolici, zaboravljajući na veliki broj nas koji imamo izravne predke u RH ili smo tamo rođeni ili smo radi bračnih obveza ili poslovnih obveza tu u BiH.
To ne priječi uvaženog profesora da zanegira i u širem smislu hrvatsku naciju, ali koga briga za njegove tlapnje.
Jedan broj bosanskih franjevaca tzv dajdži (turski ujak op.a.), smatrali su da savijanjem vrata i vazalstvom pred bošnjačkom večinom mogu sačuvati nacionalnu supstancu i osigurati opstanak naroda.
Stoga su se upravo tako, vazalski i postavljali i diskutirali formirajući tzv Hrvatsko narodno vijeće preko kojeg su željeli institucionalno da predaju svoj narod u ruke višebrojnijem narodu za čiji račun su igrali i upetljavali Ahdnamu kao vrh slobode koju su dobili od turske imperije.

U tome su prednjačili franjevci pokojni fra Luka Markešić, počivao u miru, te fra Marko Oršolić etablirani udbaški doušnik oko čega su mediji i internet portali dokumentirano provalili ovog "svečenika", koji je gotovo deceniju izmišljao regije koje bi podijelile i onako malobrojni hrvatski puk kako bi njime lakše ovladali...

U takvoj sredini je uistinu teško bilo biti Hrvat... i danas nije nimalo lakše, ali ljudi naviknu na tebe da si to što jesi i mada znaš da se ne daj Bože nešto zakuha da si prvi na listi za odstrel, jer si se tako javno deklarirao i samo zbog toga što si Hrvat i katolik i ništa drugo van toga, znaš da prije nego se ne daj Bože što dogodi, da ti valja iznositi ako hoćeš živu glavu da izneseš iz ovog i ovakvog dobrano radikaliziranog komšiluka, da ti kofer uvijek moraju biti pripakirani...

galija
05-05-2015, 15:36
:smijeh:..ovo je već tumač..ja nesmijem dallje..

al ionak je nema tu pa možemo..
Šipak možete
sve ja vidim,,,,
Je,,,imamo puno dice,,,rađaju se ali puno ljudi i dalje odlazi
od kad je hr u eu,,,,odlaze cijele obitelji,,,
tako da se nemamo bas cim pohvaliti,,,meni je to tragicno
opet se ponavljaju šezdesete i sedamdesete,,samo sad sa bitnom razlikom

caporegime
05-05-2015, 17:21
Hrvati u 2014. godini po FZS-u čine 99% rođenih u Zapadno-hercegovačkoj županiji, 80% u Herceg-bosanskoj županiji, 64% u Posavskoj županiji, 55% u Hercegovačko-neretvanskoj županiji...

Kad uzmemo u obzir rođene u Hrvatskoj, postoci su i veći.

premalo. sve je to manje od postotka stanovništva u tim područjima.

skater
05-05-2015, 17:54
@sagitarius

Danas barem nije problem takve stvari snimati.

Inkvizitor
05-05-2015, 18:58
Šipak možete
sve ja vidim,,,,
Je,,,imamo puno dice,,,rađaju se ali puno ljudi i dalje odlazi
od kad je hr u eu,,,,odlaze cijele obitelji,,,
tako da se nemamo bas cim pohvaliti,,,meni je to tragicno
opet se ponavljaju šezdesete i sedamdesete,,samo sad sa bitnom razlikom

Hercegovina se uvijek iseljavala. "Cijeli svijet naseli a sebe ne raseli" nije džaba nastalo.

No ne plašim se ja za Hercegovinu, veći je problem fijasko Hercegbosanske županije, Livno-Duvno-Kupres, koji ne mogu navuć ni 400 rođenih a toliko je nekad davalo pola Duvna i ili nešto malo više od trećine Livna.

Oni isto cijeli svijet naseliše a sebe raseliše.

Posušje je odlično. Ja kad sam kao dijete iašo u Mostar tamo negdje 77-8-me i od Posušja pamtim onu poštu i i par kuća, jedna ulica..makadam je još bio.

A Posušje se razvilo u fin gradić a bilo je manje od mog sela.

Koje jest bilo doduše najveće u duvanjskoj opićini.

Kad sam jednom plaćao misu za pokojnog oca, pisao o već tome, pričao sam malo sa fratrom, nažalost pokojnim Markom, iz Posušja inače. I tako smo pričali pomalo o svemu i on mi je rekao da je 1961 u tom mom selu rođeno 105 djece. Te 1961-ve na popisu je zabilježen inače najveći broj stanovnika sad ne znam ili 3430 ili 3340 stanovnika, Odkad se vrše popisi još iz stare Jugoslavije to je bio najveći broj. Špic. Uglavnom to je bilo godinu prije egzodusa na zapad jer su granice otvorene 1962-ge i onda je nahrlilo sve vani.

105 djece 1961-ve u jednom selu.

Koliki je to bio natalitet skoro 30 promila. To nema danas ni na Sandžaku.

Onda se smanjivalo i smanjivalo da bi danas to isto selo spalo na ispod 500 stalnih stanovnika mahom starijih.

Tako i cijela općina. Ista stvar Livno, Kupres, to su demografski problematični krajevi.

dakle iako je 2. svj rat poharao konkrento moje selo, 192 poginula, pretežno momaka ili friško oženjenih, zabilježen je veliki rast nakon rata ali sve je to odnijela Njemačka, i druge zapadnoeuropske pa i prekoceanske zemlje( i Hrvatska naravno) tako da danas u Duvnu nema više od 16-17 000 stalnih stanovnika a RP spalo na ispod 500 što je skoro 7 puta manje nego 1961-ve s tendencijom daljnjeg pada jer su to mahom stariji koji umiru, mladi se ne rađaju, a te godine fratar mi reče da se te, prijašnje godine rodilo 7-oro djece u selu.

sa 105 na 7 u samo 50 godina.

da je bilo neko normalno iseljavanje, u nekim prosječnim gabaritima jer nikad do kraja to nemožeš spriječiti ali da nije bilo tog egzodusa, duvanjska općina bi danas brojila minimum minimuma 50 000 ljudi pa i više.

Još mi je jednu stvar tada rekao u razlici u mentalitetu između te dvije susjedne općine..ali od kojih je jedna Herecgovina-Posušje a druga Završje ili Tromeđa-Duvno.

veli kod nas kad god netko namiriše neki posao odmah, trči reći prijatelju il susjedu, širi dalje, da i drugi rade i zarade, a ovdje vi gledate samo kako zajebat jedan drugoga. Nesložni ste, veli, nevjerovatno.

I u tome grmu leži zec. Tako da ne plašim se ja za ZHŽ i Posušje i hvala Bogu da je tako.

Grunf
05-05-2015, 19:44
premalo. sve je to manje od postotka stanovništva u tim područjima.

Većina Posavljaka se rađa u Hrvatskoj, kao i Čapljinci, Posušani, Livanjci...Kad se oni dodaju onda su postoci dosta veći.

Grunf
05-05-2015, 19:47
Istina Inkvi, ne treba se brinuti za Hercegovce. To je prosperitetna regija koja se stalno razvija i napreduje, čak i privlači ljude iz Hrvatske. Da su dio RH bili bi među razvijenijima.

Grunf
05-05-2015, 19:56
Bošnjaka se rađa oko 15 tisuća, Hrvata oko 4 tisuće, a Srba oko 8 tisuća. Bošnjaci su prije 3 godine imali 18 tisuća rođenih, a ove godine su ljosnuli na povijesni minimum tako da će kroz par godina sigurno morati promijeniti ploču tj. politiku koju vode. BiH ne mogu i neće poklopiti natalitetom. Ne mogu poklopiti Hrvate natalitetom, ubrzano gube Hercegovinu, u Srednjoj Bosni se nisu makli ni pedlja u Posavini gube. Gube argumente u ruci i morat će popustiti s bahaćenjem.

Inkvizitor
05-05-2015, 20:24
Istina Inkvi, ne treba se brinuti za Hercegovce. To je prosperitetna regija koja se stalno razvija i napreduje, čak i privlači ljude iz Hrvatske. Da su dio RH bili bi među razvijenijima.

jel se sjećaš Grunf kad smo pričali pa sam rekao da će beton bit kad Mostar dođe na 1000 rođenih Hrvata a Široki do 500. Ti si rekao da je to fikcija i faktički nemoguća misija..

Mostar prebacio prvi put 600 a Široki 331 rođenih.

Doduše Mostar je još daleko od 100 ali tko zna. Usisava on Hrvate okolo a Široki ne posustaje a Široki je 15 km od Mostara..

caporegime
05-05-2015, 20:30

šta su ti uvalili u cugu?
to je regija koja napreduje ali unatrag. u ekonomskom smislu je na koljenima a ljudi masovno odlaze.
tuga, jad i čemer a ponajviše zasluga za to imaju naši ljudi.
od seljaka kojemu se na da obrađivati zemlju jer se "ne isplati" do onih lučića koji su iscijedili sve što se moglo iscijediti.

Grunf
05-05-2015, 20:44
jel se sjećaš Grunf kad smo pričali pa sam rekao da će beton bit kad Mostar dođe na 1000 rođenih Hrvata a Široki do 500. Ti si rekao da je to fikcija i faktički nemoguća misija..

Mostar prebacio prvi put 600 a Široki 331 rođenih.

Doduše Mostar je još daleko od 100 ali tko zna. Usisava on Hrvate okolo a Široki ne posustaje a Široki je 15 km od Mostara..

Nisam baš tak rekel, pogleč na drugoj strani. Rekel sam da Mostar ne bu tak brzo dostigel 1.000 rođenih Hrvata, a da bi Široki mogao brzo do 500 rođenih s obzirom kak brzo raste.

Široki s 331 rođenih je stvarno fenomen, sigurno imaju i nekaj rođenih u Hrvatskoj. Svaka čast, mogli bi oni kroz par godina do 400 rođenih.

Mostar tj. Hrvati Mostara su se mučili 15 godina da dignu broj rođenih s 500 na 600 tak da sigurno neće do kraja desetljeća doći do 700. Nek se ustabile na 650 rođenih 2020. godine i puna šaka brade. :)

Grunf
05-05-2015, 20:46
šta su ti uvalili u cugu?
to je regija koja napreduje ali unatrag. u ekonomskom smislu je na koljenima a ljudi masovno odlaze.
tuga, jad i čemer a ponajviše zasluga za to imaju naši ljudi.
od seljaka kojemu se na da obrađivati zemlju jer se "ne isplati" do onih lučića koji su iscijedili sve što se moglo iscijediti.

Pa nije baš tak. Došla je autocesta, otvaraju se pogoni na sve strane. Ide se naprijed.

caporegime
05-05-2015, 20:48
ajmo iz početka. stanje je alarmantno i poražavajuće. u ubrzanom pravcu prema dolje. ljudi odlaze u tisućama.

Grunf
05-05-2015, 20:52
I dolaze u tisućama. :nezna

Da odlaze u većem broju nego što dolaze ne bi natalitet rastao toliko.

Vidim i ti si poprimio naricaljke "hrvatskih" medija.

caporegime
05-05-2015, 21:04
ne, nego slušam što mi govore ljudi koji su odande a s kojima sam, u priličnom kontaktu.
ja bi bio najsretniji da je tako kao što kažeš ali će te gorka zbilja uskoro otrijezniti.
s ekonomske strane, zadnjih nekoliko godina spada u najgore dane ikad za narod dolje, ako ne računamo jugoslavnesku okupaciju od 1945 pa idućih nekoliko godina, a ulaskom rh u eu se višrstruko ubrzava odlazak ljudi.
ja sam mislio da to neće biti kao što sam slutio ali me razuvjeravaju izvještaji ljudi od dolje.

Grunf
05-05-2015, 21:15
Tako isto ljudi pričaju i kod nas. Ovako teško nije bilo ni za Tita, a onda pogledaš statistički 5.000 ljudi je više otišlo nego je se vratilo u Hrvatsku. To ti je po onoj kukaj vani, a doma se naslađuj. :D Plus podrivački mediji šire paniku.

Grunf
05-05-2015, 21:32
Širenje negative i pozitive je isto jedan oblik utjecanja na natalitet i opće stanje u državi. Kod nas glavni mediji sustavno šire negativu, paniku i tjeraju ljude iz zemlje. Šire same negativnosti i tako utječu na psihu. Toga u sličnoj količini nema u nijednoj državi i to utječe na mnoge ljude. Kod nas čak i ljudi s velikim plaćama i lagodnim životom govore o tome da će napustiti državu jer ovdje nema života, a to je sve rezultat sustavnog širenja negative. Treba promijeniti ploču i gledati dobre strane, a loše strane ispraviti, nikako ne naricati danima o tome. :)

Inkvizitor
05-05-2015, 21:43
Slažem se sa Grunfom. Nitko ne kuka kao Hrvati. A mediji i namjerno šire defetizam jer su takvi kakvi su.

Mi smo malo i komotan narod sa visoko postavljenom ljestvicom, nesrazmjerno radu i trudu.

Dao sam primjer farme u TG gdje rade muslimani, jašu kupreškim i duvanjskim prostranstvima na konjima oko stada ko nekad na divljem zapadu, imaju plaću 1000 DM, stanovanje i hranu.

Našima je to poniženje, još kad je vlasnik domaći čovjek, šta će on, ja ću njemu čuvat njegovu stoku da on zarađuje na meni..još ako ga lopovom ne proglase bit će dobro..

NorthStand
05-05-2015, 22:12
Hrvati kukaju s razlogom, Jugoslaveni nemaju razloga kukat kao ni četnici, kad je ovo njihova država kao što je njihova država bila i 1945 i 1918, njima uvijek dobro. a Hrvati će vječno ostat pod okupacijom, ako se s tom gamadi ne uhvate u krvavi obračun i čišste račune. isto tako ne želim više na čelu ove države vidjet jednog partizana, i partizasnkog generala, ma da se pojavi još jedan Tuđman ako ima jednog dana u partiji i partizanskoj "narodno oslobodilačkoj borbi", neka se goni u pizdu materinu, jer nas takvi ljudi sigurno neće dovest na put božji, i neće rasčistit račune koje je davno trebalo rasčistit, jebem ja njima njihovu pomirbu, Tuđmanu je trebalo reći da da pomirba dragi vođo, ali niste vi partizani ti koji se trebate pitat oko toga nego oni koje ste poklali i pobili nakon rata, i samo njihove obitelji, i ako su oni za pomirbu onda može, ako nisu onda ne može. jer nije se vas ubijalo ko na traci 45 godina, već nacionaliste i hrvate, dakle ne komuniste i antifašiste. a oni bi nama nudli pomirbu, ah zamisli ti te govnjarije ti ćeš meni nudit pomirbu a ubio si mi pet članova obitelji, idiote glupi.

toga ima samo kod nas, i zato ja i govorim više na vlasti nitko iz tog jugo kadra i tih partizanskih generala da nam se ne bi opet dogodila "pomirba", pomirba je rak rana nastanka hrvatske države to je svakome normalnom jasno, da smo se mi mirili ko Tito 1945 mislim da bi to puno bolje danas izgledalo, ma šta o tome neki mislili i koliko patetično kenjali o zločinima branitelja i ustaša, a u isto vrijeme opravdavali zločine partizana i udbaša, pa dokle više pa dokle više jel ja jedini ovako pizdim na ta govna, ili u ovoj džravi stvarno nema nikoga da se s tim parazitima obračuna kako bog zapovijeda ?

NorthStand
05-05-2015, 22:17
i kako će hrvatima u bih biti bolje, dok hrvatskom stoluju komunjare i titiosti, koji zadrto navijaju za bih i poturice ? kako, zato i govorim ovo iznad, ne mogu Hrvati u BiH doći do svojih ustavom zajamčenih prava, dok u hrvatskoj ne budu HRVATI na vlasti, sada su Četnici i Partiazni na vlasti, i dok je tako mi nemamo šta pričat o hrvatima ko narodu uopće, a kamoli o nekakvim pravima hrvata u BiH. NEVJEROJATNO JE DA SAMO KOD NAS, KOMUNIZAM NIJE PAO S PADOM BERLINSKOG ZIDA. i to je zasluga Tuđmana, i neka se i on goni u pizdu materinu kad je ostavio svu ovu hordu udbaša i partizana u državi, bez ikakve kazne i odgovornosti za ono što su radili za vrijeme srboslavije-titoslavije. dosta je bilo aboliranja i njega i njegovih gluposti, i njega treba napast za sve i jedan propust koji je napravio, a nije napravio samo onaj kad je mjenjao ime dinamo.

sagitarius
06-05-2015, 13:40
Danas barem nije problem takve stvari snimati.

Nije fol u privatnom snimku nego u onom kojeg će objaviti javni RTV sustav..., jer "postoji" samo ono što se pokaže na TV...

galija
06-05-2015, 13:47
@Capa
na zalost apsolutno si u pravu
ekonomsko stanje nije odavno bilo lošije.,iseljavanje je ogromno
Ovaj put i trajno,,,jer vise ne odlaze samo ćaće
situacija je tragična
pogotovo kad se priča. o posusju i tg
u širikom taj trend ne postoji,,,još
ni u ljubuskom,,,još

Grunf
06-05-2015, 14:14
Nije tolko do ekonomskog stanja nego kad svaki put nosiš glavu u torbi kad otiđeš zubaru...:D

sagitarius
06-05-2015, 14:16
Što se stvarno događa i koliko ljudi objektivno nepovratno odlazi, mislim da je još uvijek u nekoj uskoj lokalnoj sferi, jer prema izvještajima o broju vjernika koji su imali redoviti blagoslov domova, ne da se primijetiti nekakvo drastično gubljenje nacionalne supstance u Hrvata iz BiH.
U biti pomaka ima tu i tamo koliko u "minusu" u nekim sredinama toliko i u "plusu" u nekim drugim sredinama.

Ne treba osporavati niti dvojti oko toga idu li ljudi vani, idu, ali mnogi su povremeni pečalbari, koji idu od posla do posla, od potrebe za trenutnim novcem do potrebe, radeći sezonske poslove, jer drugo nešto i ne mogu zbog oskudnog znanja jezika i nemogućnosti da prezentiraju svoja stručna znanja.
Takvi koriste putovnicu i odu ljudi da zarade koji euro, pa ser vraćaju i tako do neke nove prilike i potrebe.
Oni koji su u stanju da plasiraju solidnim jezikom svoje znanje i diplome vjerovatno tamo i ostaju, a to su definitivno i nažalost visoko obrazovani ljudi...

Rijetki su slućajevi da ljudi prodaju svu svoju imovinu, kuće i zemlju i odlaze vani.
An pasan, za takvu trgovinu su jako zainteresirani ljudi iz arapskog svijeta i čitam u tisku da je bilo već takvih kupoprodaja !

caporegime
06-05-2015, 19:59
u ljubuškom itekako postoji. i to ne odlazak muškaraca na privrememi rad. odlaze obitelji a stanovi se u njemačkoj ne rentaju nego tko ima, kupuje placeve za kuće.

Inkvizitor
06-01-2016, 09:48
http://www.hercegovina.info/vijesti/hercegovina/medjugorje/statistika-zupe-medjugorje-za-2015-godinu-101207

http://www.stolac.co/stolac/vijesti/13436-statistika-u-zupi-stolac-za-2015-godinu

http://www.rama-prozor.info/clanak/statistika-zupe-rama-scit-za-2015/17021

http://www.rama-prozor.info/clanak/statistika-zupe-rumboci-za-2015/17036

http://www.kocerin.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=1588:statistika-upe-koerin-za-2015-godinu&catid=5:slajd&Itemid=38

http://sirokibrijeg.info/donosimo-vam-kratku-statistiku-2015-godine-zupe-uznesenja-bdm-siroki-brijeg/

http://www.radiovitez.ba/statistika-zupe-vitez-za-2015/

sagitarius
06-01-2016, 14:02
http://www.hercegovina.info/vijesti/hercegovina/medjugorje/statistika-zupe-medjugorje-za-2015-godinu-101207

http://www.stolac.co/stolac/vijesti/13436-statistika-u-zupi-stolac-za-2015-godinu

http://www.rama-prozor.info/clanak/statistika-zupe-rama-scit-za-2015/17021

http://www.rama-prozor.info/clanak/statistika-zupe-rumboci-za-2015/17036

http://www.kocerin.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=1588:statistika-upe-koerin-za-2015-godinu&catid=5:slajd&Itemid=38

http://sirokibrijeg.info/donosimo-vam-kratku-statistiku-2015-godine-zupe-uznesenja-bdm-siroki-brijeg/

http://www.radiovitez.ba/statistika-zupe-vitez-za-2015/

Jako dobro skinut presjek demografskog stanja Hrvata po nekim karakterističnim općinama.
Sa velikim zanimanjem otvorio sam svaku od ponuđenih poveznica i svaki put saznavao nešto novo -sakupljao neke nove podatke i slagao ih u svojoj glavi.
Jasno da su me neki podaci ražalostili, posebice tamo gdje je pad populacije razvidan.
Dok sam išao s poveznice na poveznicu razmišljao sam o demografskim kretanjima i brojnom stanju Hrvata u središnjoj Bosni, odakle takođe stižu slični pokazatelji, dakle, da "Sve nas manje ima tu" , kako pjeva Petar Grašo i otkida suzu iz oka, dok ponekad poslušam ovu sjetnu baladu, upravo misleći na primjenjivost te pjesme i na neku moju aktualnu stvarnost.

Ipak popis, odnosno njegovi rezultati će staviti točku na i i tek tada ćemo moći znatei nešto više, mada ne i previše...slutim.

Grunf
06-01-2016, 15:42
Bitno je vidjeti kakva je situacija u Mostaru.

caporegime
06-01-2016, 17:23
Bitno je vidjeti kakva je situacija u Mostaru.

ja mislim da bi se i ti mogao uključiti u napore za demografskom obnovom mostara, ne?

NorthStand
06-01-2016, 18:53
jel radite vi što djece, ako ne radite djecu džabe vam forumi. :D

na forumima se neće riješit pitanje opstanka hrvata u "jedinoj i nedjeljivoj", već samo....

http://www.youtube.com/watch?v=GrVkHcItLcM

:kez

Grunf
06-01-2016, 18:57
ja mislim da bi se i ti mogao uključiti u napore za demografskom obnovom mostara, ne?

Pa mogli bi poslati ekipu za hitne intervencije, sa mnom na celu, da malo popravimo rezultate. :D

jel radite vi što djece, ako ne radite djecu džabe vam forumi. :D

na forumima se neće riješit pitanje opstanka hrvata u "jedinoj i nedjeljivoj", već samo....

http://www.youtube.com/watch?v=GrVkHcItLcM

:kez

U pravu si Northe. :kez

Inkvizitor
08-01-2016, 15:03
Evo dokaza da ni zapošljenost, ni dobar standard ne znače ništa. Grude slovi za jednu od najrazvijenih općina u BiH, Imaju Violetu, Grafotisak itd a demografski skroz loše stoje.

Ako je istina da imaju preko 17 000 stanovnika, na općinu mislim a samo 143 rođena prošle godine, to je na razini lošijih područja u RH što se tiče statistike. Prosto ne mogu vjerovati da je tako loš natalitet u Gruđana

http://www.vecernji.ba/nijedna-zupa-u-opcini-grude-nije-ostvarila-pozitivan-prirast-1050062

bandira
09-01-2016, 14:28
etničke karte bosanske posavine prije rata;
http://3.bp.blogspot.com/-9rqcLyzr894/UqYEvmgXboI/AAAAAAAAM2k/-Ix99aMCgmk/s1600/Nove+hrvatske+op%25C4%2587ine+u+Posavini-prijedlog.png

Grunf
11-01-2016, 08:57
Posušje 2015.

138 krštenih, 77 umrlih. Broj vjernika u župi prvi put prešao brojku od 10.000.

Natalitet 13,8 promila, mortalitet 7,7 promila. Očito se radi o mladoj župi.

:hrhb

http://zupa-posusje.com/images/PDF/Godisnje_obavijesti_2014.pdf

Inkvizitor
11-01-2016, 09:39
To je za 2014 godinu koliko ja vidim..

Grunf
11-01-2016, 12:24
Aha, onda zanemarite. :D

Grunf
12-04-2016, 11:03
http://s2.pticica.com/foto/0001333282_l_0_v2oevx.jpg

U župi Međugorje u 2015. godini kršteno je 80 djece (od toga 30 djevojčica i 50 dječaka).

Umrlo je 48 osoba (od toga 19 ženskih i 29 muških);

http://www.medjugorje-info.com/hr/medjugorje-vijesti/vijesti/medjugorje-novosti/statistika-zupe-medugorje-za-2015-godinu

Inkvizitor
06-10-2016, 08:47
http://www.youtube.com/watch?v=qspoIAiylaI

juanpablom
06-10-2016, 12:41
di čeljad nije bisna ni kuća nije tisna

Grunf
21-10-2016, 12:19
Forumaš Zec s hercegbosna foruma je napravio usporedbu broja mjesta u općinskim vijećima ovih i prošlih izbora. Zelenom sam označil povećanje broja mjesta u općinskim vijećima, a crvenom smanjenje broja mjesta. Crno je isti broj mjesta kao prije 4 godine. Po svemu sudeći, naši su u naletu, ne da se sele nego poklapaju cijelu BiH.

Odžak 2016. - 15 H 9 B + HDZ je dobio mandat za manjine
Odžak 2012. - 15 H 9 B

Orašje 2016. - 21 H 4 B
Orašje 2012. - 21 H 4 B

Žepče 2016. - 15 H 10 B :kava
Žepče 2012. - 13 H 12 B

Jajce 2016. - 12 H 13 B
Jajce 2012. - 12 H 13 B
Bitno je naglasiti da su 2012. ušli Hrvat iz SBB-a i Hrvatica iz SDP-a, a ove godine 11 HDZ i 1 Koalicija HNS i HSP.

Novi Travnik 2016. - 11 H 14 B :kava
Novi Travnik 2012. - 9 H 14 B

Busovača 2016. - 11 H 14 B (za 20 glasova smo izgubili mandat ccc)
Busovača 2012. - 11 H 14 B

Vitez 2016. - 15 H 10 B :kava
Vitez 2012. - 14 H 11 B

Kiseljak 2016. - 13 H 10 B
Kiseljak 2012. - 14 H 9 B
Za nekoliko glasova smo izgubili mandat ccc

Kreševo 2016. - 12 H 3 B
Kreševo 2012. - 12 H 3 B

Kupres 2016. - 15 H 1 B 1 S
Kupres 2012. - 14 H 2 B 1 S

Rama 2016. - 16 H 5 B
Rama 2012. - 16 H 5 B

Uskoplje 2016. - 9 H 14 B
Uskoplje 2012. - 7 H 16 B
Đe su FTV prilozi, odoše Hrvati, a govori jadni Bošnjo:"Nemam kud, ja nemam putovnicu k'o moj komšija Hrvat pa moram ostati.".
Imamo 4( :laugh ) redovna glasa više, dok Bošnjaci imaju 619 redovnih glasova manje. :kava

Tomislavgrad 2016. - 22 H 3 B
Tomislavgrad 2012. - 21 H 4 B

Glamoč 2016. - 4 H 5 B 6 S
Glamoč 2012. - 4 H 4 B 7 S

Ravno 2016. - 11 H 4 S
Ravno 2012. - 9 H 6 S
Ogroman skok redovnih glasova za hrvatske stranke. 2012. 355, 2016. 563 redovna glasa. :huh

Brčko 2016. - 5 H
Brčko 2012. - 4 H

Travnik 2016. - 11 H 20 B
Travnik 2012. - 10 H 21 B

kiša
21-10-2016, 13:06
http://www.youtube.com/watch?v=qspoIAiylaI

ima i u Mostaru obitelj koja je nedavno dobila 12-to dite ( a čini se još nije gotovo ) sritno im bilo :)

st.anger
21-10-2016, 19:05
Forumaš Zec s hercegbosna foruma je napravio usporedbu broja mjesta u općinskim vijećima ovih i prošlih izbora. Zelenom sam označil povećanje broja mjesta u općinskim vijećima, a crvenom smanjenje broja mjesta. Crno je isti broj mjesta kao prije 4 godine. Po svemu sudeći, naši su u naletu, ne da se sele nego poklapaju cijelu BiH.

Sve u svemu smo dobro prosli. Mislim da cemo i Stolac dobiti solidno. Samo je prava steta za Jajce i NT, mozda na iducim izborima.

Inkvizitor
13-12-2016, 12:13
Demografska kretanja u Federaciji Bih 2016

I-X 2016

Rođeni-Umrli

Unsko-sanski kanton

Bosanska Krupa 190/175
Bosanski Petrovac 27/109
Bužim 177/94
Cazin 328/309
Grad Bihać 383/430
Ključ 48/94
Sanski Most 144/241
Velika Kladuša 352/254

Posavski kanton

Domaljevac-Šamac 6/42
Odžak 43/157
Orašje 68/218

Tuzlanski kanton

Banovići 198/134
Čelić 54/89
Doboj-istok 82/107
Gračanica 343/297
Grad Tuzla 765/952
Gradačac 290/313
Kalesija 260/213
Kladanj 85/92
Lukavac 224/350
Sapna 53/51
Srebrenik 241/271
Teočak 30/43
Živinice 439/406

Zeničko-dobojski

Breza 89/131
Doboj-jug 36/31
Grad Zenica 892/928
Kakanj 352/294
Maglaj 167/191
Olovo 60/81
Tešanj 407/280
Usora 15/48
Vareš 37/104
Visoko 290/273
Zavidovići 231/236
Žepče 220/194

Bosansko-Podrinjski

Foča 4/16
Goražde 166/217
Pale 20/7

Srednjo-bosanski

Bugojno 169/255
Busovača 122/131
Dobretići 2/6
Donji Vakuf 132/103
Fojnica 87/113
Gornji Vakuf 130/155
Jajce 150/172
Kiseljak 140/152
Kreševo 21/56
Novi Travnik 168/152
Travnik 367/403
Vitez 183/168

Hercegovačko-Neretvanski

Čapljina 169/229
Čitluk 160/131
Grad Mostar 844/875
Jablanica 64/80
Konjic 125/230
Neum 11/19
Prozor 78/102
Ravno 0/15
Stolac 69/118

Zapadno-hercegovački

Grad Široki Brijeg 230/236
Grude 72/131
Ljubuški 168/253
Posušje 104/105

Kanton Sarajevo

Centar Sarajevo 526/595
Hadžići 225/172
Ilidža 562/432
Ilijaš 228/140
Novi Grad Sarajevo 1019/834
Novo Sarajevo 589/598
Stari Grad Sarajevo 341/394
Trnovo 7/36
Vogošća 285/192

Herceg-Bosanski kanton

Bosansko Grahovo 6/28
Drvar 27/98
Glamoč 18/52
Kupres 20/30
Livno 142/285
Tomislavgrad 82/194

Kantoni

Unsko-sanski 1639/1706
Posavski 117/417
Tuzlanski 3064/3318
Zeničko-Dobojski 2796/2791
Bosansko-Podrinjski 190/240
Srednjo-bosanski 1671/1876
Hercegovačko-neretvanski 1520/1790
Zapadno-hercegovački 524/725
Sarajevo 3782/3393
Herceg-bosanski 295/687

kiša
13-12-2016, 19:26
Demografska kretanja u Federaciji Bih 2016

I-X 2016

Rođeni-Umrli

Unsko-sanski kanton

Bosanska Krupa 190/175
Bosanski Petrovac 27/109
Bužim 177/94
Cazin 328/309
Grad Bihać 383/430
Ključ 48/94
Sanski Most 144/241
Velika Kladuša 352/254

Posavski kanton

Domaljevac-Šamac 6/42
Odžak 43/157
Orašje 68/218

Tuzlanski kanton

Banovići 198/134
Čelić 54/89
Doboj-istok 82/107
Gračanica 343/297
Grad Tuzla 765/952
Gradačac 290/313
Kalesija 260/213
Kladanj 85/92
Lukavac 224/350
Sapna 53/51
Srebrenik 241/271
Teočak 30/43
Živinice 439/406

Zeničko-dobojski

Breza 89/131
Doboj-jug 36/31
Grad Zenica 892/928
Kakanj 352/294
Maglaj 167/191
Olovo 60/81
Tešanj 407/280
Usora 15/48
Vareš 37/104
Visoko 290/273
Zavidovići 231/236
Žepče 220/194

Bosansko-Podrinjski

Foča 4/16
Goražde 166/217
Pale 20/7

Srednjo-bosanski

Bugojno 169/255
Busovača 122/131
Dobretići 2/6
Donji Vakuf 132/103
Fojnica 87/113
Gornji Vakuf 130/155
Jajce 150/172
Kiseljak 140/152
Kreševo 21/56
Novi Travnik 168/152
Travnik 367/403
Vitez 183/168

Hercegovačko-Neretvanski

Čapljina 169/229
Čitluk 160/131
Grad Mostar 844/875
Jablanica 64/80
Konjic 125/230
Neum 11/19
Prozor 78/102
Ravno 0/15
Stolac 69/118

Zapadno-hercegovački

Grad Široki Brijeg 230/236
Grude 72/131
Ljubuški 168/253
Posušje 104/105

Kanton Sarajevo

Centar Sarajevo 526/595
Hadžići 225/172
Ilidža 562/432
Ilijaš 228/140
Novi Grad Sarajevo 1019/834
Novo Sarajevo 589/598
Stari Grad Sarajevo 341/394
Trnovo 7/36
Vogošća 285/192

Herceg-Bosanski kanton

Bosansko Grahovo 6/28
Drvar 27/98
Glamoč 18/52
Kupres 20/30
Livno 142/285
Tomislavgrad 82/194

Kantoni

Unsko-sanski 1639/1706
Posavski 117/417
Tuzlanski 3064/3318
Zeničko-Dobojski 2796/2791
Bosansko-Podrinjski 190/240
Srednjo-bosanski 1671/1876
Hercegovačko-neretvanski 1520/1790
Zapadno-hercegovački 524/725
Sarajevo 3782/3393
Herceg-bosanski 295/687

Sarajevo napreduje, mašala :P oli broj povećavaju mali arapi

Inkvizitor
13-12-2016, 19:47
A Mostar--li-la ali ipak u minusu. Tko ga stvara?. Tuzla propala demografski. Široki stagnira i nazaduje, to me iznenadilo..Čitluk se dobro drži..Posušje nije realno prikazano. TG katastrofa po ovim brojevima ali lani je ukinuto rodilište pa mislim da to nisu realne brojke..zapravo znam sigurno za jedno dijete koje je rođeno u ST a od moje sestrične je, koja se iz Njemačke udala u TG.

kiša
13-12-2016, 19:52
A Mostar--li-la ali ipak u minusu. Tko ga stvara?. Tuzla propala demografski. Široki stagnira i nazaduje, to me iznenadilo..Čitluk se dobro drži..Posušje nije realno prikazano. TG katastrofa po ovim brojevima ali lani je ukinuto rodilište pa mislim da to nisu realne brojke..zapravo znam za jedno dijete sigurno koje je rođeno u ST a od moje sestrične je koja se iz Njemačke udala u TG.

ma ne znam , prema broju krštenja npr na Širokom ovi podatci posve netočni
u Mostaru je bila negativa ali polako je vidljiv trend oporavka

a sarajevo pa sigurno da brojke povećava sada već uobičajena "praksa " slobodnih bošnjačkih žena ( posebno cijene udovice pa se raspuštenice bune :P ) koje se udaju za Arape ali ostaju živjeti u BiH materijalno zbrinute, s djecom iz takvih veza

Grunf
13-12-2016, 19:52
Trecina do cetvrtine BH Hrvata se rada u Hrvatskoj tak da su brojke nerelevantne za nas. Unatoc tome Zepce i Vitez standardno rasturaju. :cheer

Inkvizitor
13-12-2016, 20:08
Čitluk je možda i najbolji. Mostar ima šanse da opet pređe preko 1000 rođenih. Prvi put je mislim bilo preklani. U zadnjih 15 godina mislim

Ranije ne znam..

Grunf
03-01-2017, 23:09
U bolnici u Novoj Bili rodeno 80 djece vise nego prosle godine, njih 703. :cheer

Dobre vijesti. :bravo

Inkvizitor
04-01-2017, 11:55
Da al to nije ekskluzivno bolnica za hrvatske porodilje iako se zove hrvatska bolnica "Mato Nikolić". Tu rađaju i muslimanke.

Grunf
04-01-2017, 12:39
Muslimanke rađaju tiće Hrvatiće. :hrhb

Inkvizitor
04-01-2017, 12:44
Statistika Župe Uznesenja BDM – Široki Brijeg iz 2016. godine

U protekloj godini naša župa je imala 4.523 obitelji i 16.664 vjernika.

U protekloj godini je kršteno 243 djece (a 207 u godini 2015.). Od toga je 135 muške i 108 ženske djece. Po mjestima: iz Grada 101, s Trna 29, iz Mokrog 19, iz Knešpolja 14, s Uzarića 13, iz Oklaja 11, iz Turčinovića 6, iz Dobrkovića 6, s Privalja 3, s Čerigaja 3, iz Zavoznika 3, s Lisa 2 i iz Dubrave 2. A iz drugih župa kršteno je 31 dijete. Krštenici su iz obitelji: prvo dijete 94, drugo 76, treće 53, četvrto 13, peto 5 i šesto 2. U Maticu je upisano 109 različitih imena. Najčešće je ime Luka 15, Ante 11 i Iva 9 puta.

Krizmano je 259 mladih, od kojih je 135 muških i 124 ženskih.

Prvu svetu pričest primilo je 233 djece, od toga 119 dječaka i 114 djevojčica.

Vjenčano je 117 parova (godinu ranije 114). Od toga ostaje na području naše župe živjeti 57 parova. Sve sklopljene ženidbe su između katolika. Pripremano je u četiri skupine 298 mladih za sakramentalni brak što je 149 parova.

Na području župe pokopano je 130 pokojnik (godinu ranije 148). Od tog je broja 79 muškarac i 51 žena. U našoj je župi umrlo još 19 osoba. Oni su pokopani u grobljima drugih župa. Iz drugih mjesta i zemalja dovezeno je 16 pokojnih i pokopano u našoj župi. Uzrok smrti najčešće je starost 37, rak raznih vrsta 34, moždani udar 17, srčani udar i srčane bolesti 22, ostale bolesti 12 umrlih. Šest nesretnih slučajeva bilo je u župi. Umrlo je i dvoje male djece. Po mjestima: Gradsko područje – Široki Brijeg 41, Knešpolje 15, Uzarići 12, Mokro 10, Oklaji 8, Dobrkovići 7, Trn 5, Turčinovići 4, Lise 4, Čerigaj 3, Zavoznik 3 i Dubrava 3. Opremljeno je 103 pokojnih, a 25 ih nije opremljeno.

Na području župe opremljeno je više od 1900 bolesnih, starih i nemoćnih, za Uskrs 504, za Veliku Gospu 502 i za Božić 509. U knjigu Pohodi bolesnicima i sprovodi umrlih ubilježen je redni broj od 390 pohoda.

Svake nedjelje i svake zapovjedne svetkovine slavili smo po 13 svetih misa: od toga na Širokom Brijegu po 5 i na filijalama po 8.

Naš Franjevački svjetovni red broji više od 300 članova, a FRAMA s ograncima okupljala je i ove godine više od 250 mladih.

Rad s ministrantima imamo i u župnoj crkvi i na svim filijalama.

U župi je proslavljena jedna mlada misa prošle godine. Iz župe imamo 7 bogoslova i 1 novaka koji se spremaju za svećenički red i 1 kandidaticu.

U protekloj smo godini hodočastili u Rim prigodom Izvanredne Svete godine milosrđa.

Na Širokom je Brijegu bila Devetnica Velikoj Gospi, Devetnica svetom Franji, na Uzarićima Devetnica svetom Anti, a na ostalim mjestima trodnevnice na čast zaštitnika pojedinih filijala. Slavili smo i pobožnost Trinaest utoraka na čast sv. Ante Padovanskog.

Gospin-brig.info

Inkvizitor
04-01-2017, 12:48
Ovo su dobri pokazatelji za župu Široki brijeg.

Sad treba vidjeti župe iz ostatka širokobriješke općine prvenstveno župu Kočerin

Inkvizitor
04-01-2017, 12:51
Župa Sv Mihovila Tomislavgrad

Statistika naše župe za 2016. godinu: pokopano je 95 osoba; kršteno je 87 djece; i vjenčana su 63 para, a svećenici su 304 puta izlazili na teren opremiti bolesnike ili voditi sprovod.

Budući da župa broji negdje preko 8 000 vjernika..podaci se ne čine tako loši..ali ipak kad se usporedi sa Širokim Brijegom ili Posušjem..izgleda loše..

Grunf
04-01-2017, 12:51
Široki Brijeg +113 u godinu dana. :naklon Šteta kaj nije bar duplo veći, oni sami bi pokrili pol hrvatskog minusa u Hrvatskoj. :D

Inkvizitor
04-01-2017, 13:09
Statistika župe Sv Jakova -Međugorje

Statistika župe za 2016.godinu:
Kršteno: 65; Umrlo: 46; Vjenčano: 45; Prvu pričest primilo: 65; Krizmano: 80.

Grunf
09-01-2017, 10:48
Hercegovci rasturaju, lijepo je to vidjeti. :bravo

Inkvizitor
09-01-2017, 13:04
zaista rijedak slučaj treći put roditi blizance

http://www.tomislavcity.com/media/k2/items/cache/880d0303feab0af5ae99b4b01a17e77b_L.jpg

Jučer je u župi Prisoje bilo svečano. Naime, u pohode nam je došao biskup Ratko Perić. Došao je krstiti 6. i sedmo dijete iz obitelji Ivice i Kristine Sučić. Oni su rodili sedmero djece: Katarinu, bliznad Križana i Mirnu, bliznad Paulinu i Patriciju i bliznad Frana i Anicu. Velika je ovo čast za našu župu ali i za hrvatski narod. Ovo je treća obitelj iz župe da ima po semero djece: obitelj Ivana Krište, obitelj Ivice Kapulice i obitelj Ivice Sučića. Bogu hvala na ovim obiteljima.

Iako je bilo hladno i veliki minus na misu je došlo oko 120 župljana. Biskup je pozdravio sve obitelji, župljane. Kasnije je sa župnikom don Ivanom obišao roditelje biskupa Dražena te ostao kod župnika na objedu zajedno sa generalnim vikarom don Željkom, župnikom iz Grabovice don Blažom, tajnikom don Marinom, don Antom Ivančić i sjemeništarcem Markom. Bilo je lijepo i ugodno. Bogu hvala i slava.

don Ivan Bebek

Roditeljima od srca čestitamo na ovom blagoslovu i odvažnosti. Zdravlje, radost i veselje neka prati njih i njihovu djecu.

Tomislavcity

Grunf
09-01-2017, 18:02
Bravo roditelji. :bravo

Inkvizitor
13-01-2017, 10:59
Staistika župe Svih Svetih Livno

župi Svih Svetih Livno blagoslovljeno je 2.452 obitelji u kojima živi 7.820 vjernika. 360 je onih koji žive sami, a u 650 obitelji žive po dvije osobe.

Po prikupljenim podacima 280 vjernika je manje s tim da ima jedan broj obitelji koji nisu primili blagoslov zbog odsutnosti.

Zbog toga je ovaj broj obitelji i vjernika približno, ali ne potpuno točan. Blagoslovili smo i 63 obitelji koje su došle za Božić “iz vana”. Te obitelji i njihovi članovi, kao i oni koji nisu bili kod... kuće, nisu uvršteni u navedenom zbroju.
U prošloj godini:
kršteno je 83 djece
pričešćeno 103 djece
krizmano 95 mladih
vjenčano je 68 parova
umrlo je i ukopano u župi 107 osoba.

vrlo loši podaci za župu Livno

Inkvizitor
13-01-2017, 11:06
Još porazniji podaci u livanjskoj župi Podhum

http://selomisi.com/statistika-zupe-podhum-za-2016-godinu/

17 rođenih( 10 ostaju u župi)
42 umrlih

Inkvizitor
13-01-2017, 11:37
Dok ovo djeluje pomalo nestvarno koliko je dobro

Župa Sv Mateja- (Rudnik-Vihovići-Orlac-Raštani) Mostar

Rođeni 94

Umrli 25

kiša
13-01-2017, 11:45
Dok ovo djeluje pomalo nestvarno koliko je dobro

Župa Sv Mateja- (Rudnik-Vihovići-Orlac-Raštani) Mostar

Rođeni 94

Umrli 25

je, ovdje je zapravo niknulo novo stambeno naselje, puno mladih obitelji :)

Inkvizitor
13-01-2017, 11:49
Aha..pa takav nesrazmjer u omjeru rođeni-umrli je nestvaran, mora imati neko objašnjenje.

hvala vremenska nepogodo :zubo

kiša
13-01-2017, 13:45
Aha..pa takav nesrazmjer u omjeru rođeni-umrli je nestvaran, mora imati neko objašnjenje.

hvala vremenska nepogodo :zubo

ko ja :shlagja ko duša blaga :liza
bit će ovdi još jače znamenke, veliko naselje je još uvik u izgradnji ;)

kiler
13-01-2017, 20:58
Župa Sveti Ivan

Centar-Zalik,Mostar 2016.

Krštenih 99
Umrlih 31

Grunf
13-01-2017, 22:34
Mostar rastura, u dvije zupe je prirodni prirastaj +130. :naklon

kiša
16-01-2017, 21:48
Župa Sveti Ivan

Centar-Zalik,Mostar 2016.

Krštenih 99
Umrlih 31

ova župa je isto mlada župa, veliko novo naselje joj gravitira, pored Mepasa ranije je bila Mljekara i na tom prostoru napravljen je SPC Orca ima par tisuća novih stambenih jedinica :)

kiša
16-01-2017, 21:49
Mostar rastura, u dvije zupe je prirodni prirastaj +130. :naklon

U Mostaru je prošla najgora kriza :)

Grunf
19-01-2017, 14:02
Natalitet u Župi Novi Šeher 17,3 promila. Nije loše. :D

U župi Svetog Ilije Proroka u Novom Šeheru u 2016. godini je kršteno 56 djece, za razliku od 2015. kad je u ovoj župi kršteno 43 djece. U 2016. godini su umrle 34 osobe, dok je prethodne godine taj broj iznosio 57.

Prema podacima prikupljenim nakon blagoslova obitelji u župi Svetog Ilije u Novom Šeheru broj vjernika je, u odnosu na lanjski blagoslov, povećan za 28 a broj obitelji za 5.

Župa Svetog Ilije Proroka u Novom Šeheru danas ima 3230 vjernika koji žive u 986 obitelji (3,27 članova po obitelji).

Naime u župi Novi Šeher je ukupno 516 osoba mlađih od 28 godina ili 52,33 %.

http://www.postaja.ba/index.php/vijesti/epe/13812-statistika-upe-novi-eher-upa-svetog-ilije-broji-5-obitelji-i-28-vjernika-vie-nego-2015-godine

Inkvizitor
19-01-2017, 14:42
Župa Novi šeher je kod Žepča.

odlični pokazatelji..oni su inače opstali u moru Muslimana oko sebe. Opstanak Žepča mi je jedan od većih podviga u ratu općenito ali ne samo u tom ratu. Je, imali su pomoć od Srba ali svejedno..

Inkvizitor
15-02-2017, 19:23
Živorođeni i umrli u federaciji BiH ( razlika u broju živorođenih u odnosu na 2015-tu)

Bosanska Krupa 232/213 (+12)
Bosanski Petrovac 30/124 (0)
Bužim 209/118 (+27)
Cazin 398/379 (-77)
Bihać 445/513 (-15)
Ključ 57/111 (-17)
Sanski Most 162/291 (+4)
Velika Kladuša 435/305 (+14)

Domaljevac-Šamac 10/56 (-3)
Odžak 47/196 (-26)
Orašje 86/261 (-17)

Banovići 225/128 (+3)
Čelić 62/103 (-16)
Doboj-Istok 97/125 (-11)
Gračanica 422/346 (+59)
Tuzla 916/1135 (-59)
Gradačac 358/375 (+25)
Kalesija 300/244 (+38)
Kladanj 101/100 (+3)
Lukavac 293/423 (-40)
Sapna 62/63 (-7)
Srebrenik 323/311 (+36)
Teočak 37/49 (-18)
Živinice 531/482 (-5)

Breza 107/156 (+1)
Doboj-Jug 45/35 (-5)
Zenica 1093/1120 (-127)
Kakanj 438/357 (+105)
Maglaj 198/218 (+10)
Olovo 74/94 (+23)
Tešanj 502/330 (+47)
Usora 21/60 (-20)
Vareš 40/132 (-2)
Visoko 355/322 (+16)
Zavidovići 283/282 (-16)
Žepče 268/239 (+19)

Foča 6/23 (-2)
Goražde 209/278 (+12)
Pale 19/10 (+13)

Bugojno 230/321 (-8)
Busovača 154/161 (-6)
Dobretići 2/10 (-2)
Donji Vakuf 153/152 (+28)
Fojnica 107/138 (+12)
Uskoplje 161/173 (+2)
Jajce 179/206 (+37)
Kiseljak 168/175 (+50)
Kreševo 29/60 (+2)
Novi Travnik 213/193 (-9)
Travnik 474/504 (+44)
Vitez 233/196 (+38)

Čapljina 204/276 (+19)
Čitluk 182/169 (+26)
Mostar 1021/1108 (+63)
Jablanica 74/99 (+7)
Konjic 165/277 (-35)
Neum 11/26 (+3)
Rama 86/144 (-4)
Ravno 0/15 (0)
Stolac 85/138 (-3)

Široki Brijeg 267/273 (-38)
Grude 90/166 (-9)
Ljubuški 197/285 (+13)
Posušje 125/128 (-5)

Centar Sarajevo 626/730 (+4)
Hadžići 275/220(+18)
Ilidža 730/535 (-33)
Ilijaš 280/178 (+15)
Novi Grad Sarajevo 1214/1017 (-38)
Novo Sarajevo 747/757 (+48)
Stari Grad Sarajevo 410/471 (+20)
Trnovo 9/43 (-1)
Vogošća 355/230 (+55)

Bosansko Grahovo 8/34 (+3)
Drvar 34/125 (+4)
Glamoč 24/63 (+3)
Kupres 24/35 (+12)
Livno 165/348 (-22)
Tomislavgrad 103/232 (-40)

Ono što buni npr kod Tomislavgrada je npr ovo

http://www.samostan-tomislavgrad.info/index.php/zupa-sv-mihovila-arkandela/zupne-obavijesti/1824-zupne-obavijesti-nedjelja-01-01-2017

87 rođenih u Župi Sv Mihovila koja obuhvaća Tomislavgrad i bliža sela..sa ukupno oko 8 000 vjernika. Po ovim rezultatima izgledalo bi da je u ostatku općine i ostalim župama rođeno samo 16 djece što je teško povjerovati (s tim da ima i određeni broj Muslimana u općini njih negdje oko 2 500 tisuće). Dalje..po popisu djece 0-4 od 2013-te godine godine ispada da u TG im,a u prosjeku po godini 294 djece ( čak više od većeg Livna) što je opet preoptimistično pa je moguće da su tu popisani neki koji žive i vani ali nisam ekspert za to.

Onda i ovo..

http://www.vecernji.ba/krsteno-243-djece-u-2016-godini-1141595

U župi Uznesenja BDM u Širokom Brijegu kršteno je 243 djece doduše 31 i iz drugih župa..što bi ispalo da je na nešto više od 16 000 stanovnika župe kršteno 212 djece iz same župe.

Općina Široki Brijeg broji oko 30 000 stanovnika pa bi ispalo po ovom broju da je u ostatku župa i općine, od nešto manje od 14 000 stanovnika rođeno samo 55 djece.

Inače dobri rezultati i bez toga u Ljubuškom, Čapljini, Čitluku, Vitezu, Kiseljaku, Mostaru, dok su za Posušje podaci sasvim nerelevantni jer samo Župa Posušje ima više rođenih od prikazanog broja za cijelu općinu po FZS-u jer oni svaki mjesec daju broj krštenih

http://zupa-posusje.com/index.php/o-zupi/statistika-zupe ( btw da netko ne bi pomislio da ovo gdje piše Čitluk, to nije općina Čitluk nego selo Posuški Čitluk koje pripada župi Posušje)

A župa Posušje čini samo nešto više od pola općine. a ima i ove godine 127 krštenih ( tu nisam brojao krštene u Posušju ako ne piše da je prebivalište Posušje jer ima krštenih i iz Njemačke, Zagreba, Splita i par njih iz Mostara i Gruda)

Grunf
16-02-2017, 09:40
Vitez rastura, pretekao Bugojno po broju rođenih. Žepče isto rastura. :bravo

Inkvizitor
16-02-2017, 10:09
Vitez i Žepče su sa Muslimanima skoro pola-pola

Meni je njajveće iznenađenje Čapljina koja je čini mi se prvi put unazda ohoho prešla 200 rođenih i to bez rođenih u Hrvatskoj, a oni su tik uz Metković a Metković ima najveći fetilitet u Hrvatskoj..pogodi zašto..

Grunf
08-04-2017, 11:04
Izasli etnicki rezultati popisa 2013., Hrvati su vecina u Mostaru, Glamocu, Vitezu, Busovaci, Kresevu, Novom Travniku i...Gornjem Vakufu-Uskoplju. :hrhb

http://i2.wp.com/narod.hr/wp-content/uploads/2016/08/dr._Franjo_Tu_man_u_Splitu_Vlak_slobode.jpg

Inkvizitor
08-04-2017, 11:11
Ti rezultati popisa vrije manje nego dionice Agrokora..

Grunf
08-04-2017, 11:17
Vrijede puno, to je sluzbeni dokument institucija BiH koji crno na bijelo kaze koje je hrvatsko podrucje u BiH i da smo pustili korijen i ne micemo se iz srednje Bosne unatoc propagandi drugih strana.

Inkvizitor
08-04-2017, 12:07
Ma ne kažem ja to..nego taj popis je prenapuhan sa svih strana

crni bombarder
08-04-2017, 13:39
Prenapuhan, ali na zalost politicki bitan.

Gdje su ti rezultati?

Grunf
08-04-2017, 14:19
http://www.popis.gov.ba/popis2013/knjigePregled.html

sagitarius
08-04-2017, 14:35
Bio je to jedan veliki popis koji je popisivao i Njemačku i Nizozemsku i Švedsku i mnoge druge zemlje pa je ispalo da u BiH živi 3,5 milijuna duša, od vjerovatnih 2,7 milijuna od kojih je jedva 1,2 milijuna muslimana.
Samo Srbi su "nahvatali" definitivno osporavajući rezultate popisa i sistematiku preko koje je popisano cca 200.000 ljudi koji su trajno iselili iz BiH i koji su vani popisani preko onih čuvenih letaka da nije Bošnjak-musliman ko se ne popiše, čime dokazuju da Bošnjaka nema više od 46%, ali kako MZ nije imala više živaca hakati se sa BiH prihvatili su podatke za koje i sami znaju da nisu točni, ali koji su nekakav indikator kakvog nisu imali od 1991, cijele 22 godine.
To da Bošnjaka ima 50,11 % nikoga vani nije uzbudilo jer su se svi oslonili na Dejtonski Ustav o ravnopravnosti konstitutivnih naroda, pa je takav popis prošao, kao oficijelni i kao u skladu sa međunarodnim normama o popisu.

crni bombarder
08-04-2017, 14:38
U taj popis ni institucije ne vjeruju tj. ne daju mu na znacaju, imam osjecaj da je odradjen tek reda radi odnosno pritisak MZ... recimo, statisticki zavod FBiH i BiH uopce ne uzimaju te rezultate kao sluzbeno relevantne.

To je ipak politicki popis.

Inkvizitor
08-04-2017, 14:50
Vidim na popisu da Tomislavgrad, tj općina ima preko 30 000 ljudi a toliko nije bilo ni 91-ve.

sagitarius
08-04-2017, 15:16
U taj popis ni institucije ne vjeruju tj. ne daju mu na znacaju, imam osjecaj da je odradjen tek reda radi odnosno pritisak MZ... recimo, statisticki zavod FBiH i BiH uopce ne uzimaju te rezultate kao sluzbeno relevantne.

To je ipak politicki popis.

Mogu se složiti sa tvojim ocjenama, jer MZ je morala imati "nešto" čime bi BiH kao dio Europe prestala biti totalna nepoznanica po nekim parametrima interesantnim za europske institucije, a koje su van dimenzije brojnosti.
Da svakako je to bio politički ili najblaže rečeno ispolitizirani popis kakvog svijet još nije vidio.

crni bombarder
08-04-2017, 15:39
Sjecam se da su cak i strendzeri trazili popis bez nacionalnog izjasnjavanja, njih zanima tek koliko je stanovnika, muskaraca, zena, zaposlenih/nezaposlenih. Ovi nasi inzistirali i na etnickom popisu.

Tomislavgradj je `91 imao ja mislim tocno 30.000 i 9 stanovnika :D sjecam se, jer sam imao tu knjigu u izdanju hrvatskog statistickog zavoda (sa onim loptama, iz `94 godine) da je TG imao i najbrojniju unutarnju (ex YU) dijasporu od svih bh opcina, oko 20.000 "stanovnika opcine privremeno nastanjenih u susjednim republikama".

Inkvizitor
08-04-2017, 15:56
Misliš na one koji su završili u RH?

U odnosu na broj stanovnika najveću dijasporu u bivšoj SFRJ. Naravno na drugom mjestu je bila susjedna općina Livno. 1962-ge kad su otvorene granice i Tito napravio sporazum sa njemačkim kancelarom mislim Brandtom o primanju radnika iz SFRJ, u tim krajevio je nastao pravi egzodus.

To je donijelo prosperitet, nosili smo najbolje traperice, kožne jakne, tenisice..nismo morali ići u Trst, džeparac nam je davan u markama ne u dinarima, što je jednu generaciju mogu reć u upropastilo..jer su očevi i majke govorile za svoju djecu..neka samo da se ne muči kao što sam se ja mučio..zato radne navike nisu bile kao prije.

Ali sve je to plaćeno time da su te dvije općine nazadovale demografski i da su npr Livno i Duvno imali prosječno iseljavanje ako uzmemo prosjek cijele SFRJ, danas bi imale ne 30 000 stanovnika koliko se prikazuje ( prenapuhano) nego mi imali po 50-60 000 i to stvarnih..najmanje..to sam uzeo minimalno..

crni bombarder
08-04-2017, 16:09
nije navedeno gdje zive, samo "stanovnici opcine trenutno nastanjeni u susjednim republikama", TG vjerojatno svi u Hrvatskoj, ne znam tamo Zvornik vjerojatno u Srbiji.

Treba napomenuti i da je veliki broj stanovnika TG i prinudno raseljen u Bjelovar, ti sigurno znas za Prisoje i ostala sela koja su vecinom raseljena zbog jezera.

Inkvizitor
08-04-2017, 16:23
Pa kad se radilo Buško jezero kao i u Rami potopljena su neka sela ili dijelovi sela..tako su Mamići završili u Bjelovaru..

bandira
08-04-2017, 21:48
Karta SBŽa;
http://imgur.com/a/TAWqp
Prikazuje tko ima većinu u kojem selu

Grunf
09-04-2017, 13:22
SBŽ by Ceha

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/SBZ_change.gif

Grunf
10-04-2017, 10:10
Lazar Ilić napravio slike, ne znam koliko su točne. Dvije slike se izmjenjuju, prva s popisa 1991. i druga s popisa 2013. godine. Zeleno su Bošnjaci, narančasto Hrvati, plavo Srbi, a žuto je nenaseljeno.

https://i.imgflip.com/1mzilq.gif (https://imgflip.com/gif/1mzilq)via Imgflip GIF Maker (https://imgflip.com/gifgenerator)

sagitarius
10-04-2017, 14:27
Bilo bi dobro da se na mapi BiH vidi cijela slika, jer na ovoj zadnjoj gif mapi neizostavno moramo pomisliti na tigrovu kožu posebice u centralnoj Bosni.
Naime postaje jasno da ni bošnjački entitet ne bi bio kontinuiran, pa i mape pomalo čine jasnijom bošnjačku politiku pokušaja unitarizacije brojem stanovnika , a ne posjedom teritorije.

kiša
10-04-2017, 14:32
iz neformalnih razgovora u Mostaru kažu nema dovoljno mjesta u vrtićima za svu dječicu : cheer

sagitarius
10-04-2017, 14:37
iz neformalnih razgovora u Mostaru kažu nema dovoljno mjesta u vrtićima za svu dječicu : cheer

To je vijest koja istinski raduje: Usput ni mi u Sarajevu se ne predajemo, u zadnje vrijeme povečan je broj zaređenja, krizmanja, a nezvanično, krštenja su u blagom porastu u ovoj županiji.

kiša
10-04-2017, 14:48
To je vijest koja istinski raduje: Usput ni mi u Sarajevu se ne predajemo, u zadnje vrijeme povečan je broj zaređenja, krizmanja, a nezvanično, krštenja su u blagom porastu u ovoj županiji.

e je dragi Sagi, budemo imali još rodbine i frendova koji nam spremali razglednice iz tujine...uff

sagitarius
10-04-2017, 15:39
e je dragi Sagi, budemo imali još rodbine i frendova koji nam spremali razglednice iz tujine...uff

Idu, da idu, mnogi, s korijenjem i ocem i majkom i didom i babom..., ali ne idu svi.Ima nas koji smo se grčevito uhvatili za grudu i nikamo neidemo.

Grunf
12-04-2017, 08:43
Ceha napravio kartu. HNŽ, 1991. i 2013. Bošnjaci su zeleni, Hrvati narančasti, Srbi plavi.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/81/HNZ_ZHZ.gif

Inkvizitor
12-04-2017, 09:16
A koji su ovi žuti..

Grunf
12-04-2017, 09:25
:pljus

Dobro, Hrvati su oker žuti. :D

bandira
13-04-2017, 19:10
karta za cijelu BiH;
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/24/Bosnia_Herzegovina_Ethnic_2013.png

crni bombarder
14-04-2017, 13:31
Karta vara, opticka varka sto bi se reklo :D ovi Hrvati oko Dervente, da, ta sela kao Modran, Johovac, Foca, i danas su hrvatska... ali, ALI, nekada su ta sela brojala po tisucu, dvije tisuce ljudi, ova Foca recimo kod Kotorskog/Doboja.. danas tu zivi stotinjak Hrvata, drugih jednostavno nema jer ih nikada nije ni bilo. Ali to je brojcano katastrofalno stanje.

bandira
23-04-2017, 11:48
komplet popis

http://www.statistika.ba/#link112

crni bombarder
23-04-2017, 15:46

Od zeta tetka drzi privatni vrtic u Mostaru, navala je nenormalna, cak i sa istocne strane dovode djecu. Morala je prosiriti kapacitete, vole je roditelji jer ugadja djeci vizavi hrane i ostalog.

Grunf
24-04-2017, 19:31
Ceha napravio kartu HBZ, HNZ, ZHZ I SBZ po naseljima koja imaju vise od 500 stanovnika. Narancasto su Hrvati, plavo Srbi, zeleno muslimani. Bijelo su naselja koja imaju manje od 500 stanovnika.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2e/4fBiH_2013_opće.png

kiša
25-04-2017, 13:34
Od zeta tetka drzi privatni vrtic u Mostaru, navala je nenormalna, cak i sa istocne strane dovode djecu. Morala je prosiriti kapacitete, vole je roditelji jer ugadja djeci vizavi hrane i ostalog.

ee ti s istočne strane hmm to je skupina recimo gradskih muslimana koja svoju djecu izdvaja iz sve radikalnije sredine na istočnoj obali. Ima dosta djece koja pohađa na hrvatskom planu i hrvatskom jeziku, jer je bolji i kvalitetniji rad i red.Znaš kako mi je pričaju često ovi s lijeve obale, mi na desnoj smo njima pojam napretka i uređenja, kod njih je sustav čistog begovluka.

Grunf
26-04-2017, 09:50
Inkvijev kraj, kartu napravio forumaš "s one strane Dinare".

http://i.imgflip.com/1nvwxt.gif

Grunf
28-04-2017, 09:15
Cehina karta, naselja manja od 500 stanovnika su označena bijelom bojom. Plavo su srpska naselja koja imaju više od 500 stanovnika, zeleno bošnjačka, a narančasto hrvatska.

http://i61.photobucket.com/albums/h76/lule124/fcec48af-8101-44a8-9833-81f566b27589_zpspwhszegx.png

Grunf
03-05-2017, 08:15
Promjena prema 1991. godini, još fali Podrinje. Kartu napravio Ceha:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e9/Zapad_bih_opce.gif

Grunf
04-05-2017, 08:14
Cehina karta, promjena između dva popisa, ucrtane ratne granice. Vidi se da su Srbi brutalno etnički počistili svoju RS, Bošnjaci ništa bolji u svojim područjima.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/84/BiH_op%C4%87e_malo_granice.gif

Grunf
16-06-2017, 08:31
http://i.imgur.com/Dw5SrAS.png

http://i.imgur.com/HGIgBoI.png

http://i.imgur.com/d4THmpI.png

sagitarius
20-06-2017, 13:54
Više nego zabrinjavajuća demografska slika Hrvata iz BiH nije toliko vidljiva iz mapa, posebice mapa nastalih po popisu iz 2013.g.
Zanimljiv tekst o stanju i predviđanjima o ukupnoj brojnosti Hrvata iz BiH možemo naći na poveznici:

https://www.vecernji.ba/kolumne/prodajuci-zemlju-u-bih-hrvati-pokapaju-i-svoju-proslost-i-buducnost-1177654

bandira
08-09-2017, 17:40
nešto mi nije jasno pa vi šta živite u BiH možete prokomentirat,uvik se govori kako Hrvati naviše iseljavaju iz Bih međutim ovi podaci kažu skroz drugčije:

Nova školska godina: U Donjovakufskim osnovnim školama sve manje prvačića
Upis djece u školu iz godine u godinu je sve manji na području općine Donji Vakuf. Tako je u školskoj 2016./2017. upisano 170 prvačića, dok je u 2017./2018.godini upisano tek 126 prvačića.

Velika Kladuša - prvašići:

2015./16. = 544
2016./17. = 505
2017./18. = 457

Od ponedjeljka, 3. aprila, počinje prvi rok za upis prvačića u osnovne škole u Kantonu Sarajevo.
Očekuje se da se kao i prethodne godine u novu školsku godinu u prvi razred upiše oko 4.500 učenika.
Upisano: 4.036

Gradačac - prvašići
2016./17. = 438
2017./18. = 384

Mostar 1019
Hrvatski program 571
Bošnjački program 448

Broj prvašića 2017./Broj rođenih 2011. FZS

USK 2300/2510 (-210)
PK 210/228 (-18)
TK 4250/4421 (-171)
ZDK 3473/3763 (-290)
BPK 190/191 (-1)
SBK 2340/2316 (+24)
HNK 1900/1828 (+72)
ZHK 870/774 (+96)
SK 4036/4745 (-709)
HBK 450/461 (-11)

Ukupno 20.019/21.228 (-1.209)

Kanton Sarajevo,di praktički nema Hrvata 17-18% manje učenika upisanih u prvi razred od rođenih za tu generaciju.

Inkvizitor
13-10-2017, 13:25
Federacija gdje Hrvati imaju značajan ili većinski udjel..

I-VIII rođeni-umrli

Srednjebosanska županija

Žepče 157/156
Usora 27/44
Busovača 119/130
Jajce 77/123
Kiseljak 101/123
Kreševo 31/52
N.Travnik 135/116
Vitez 140/127

Hercegovačko-neretvanska županija

Čapljina 107/195
Čitluk 84/124
Mostar 637/722
Prozor-rama 39/91
Stolac 59/93

Zapadna Hercegovina

Široki Brijeg 190/192
Grude 60/135
Ljubuški 118/177
Posušje 82/93

Hercegbosanska županija

Drvar 28/69
Glamoč 22/25
Kupres 11/20
Livno 94/254
Tomislavgrad 85/163

Posavska županija

Domaljevac-Šamac 6/31
Odžak 35/130
Orašje 38/135

sagitarius
13-10-2017, 13:54
Interesantno je da u razmatranju tih nekih općina sa hrvatskom večinom u F BiH te praćenje diferencije reođeni umrli , vrlo lako možemo doći do pogrješnog zaključka da se to događa samo sa hrvatskim pućanstvom, jer da je tako to bi bila vrlo zabrinjavajuća činjenica. Mi definitivno imamo katastrofu u hrvatskim općinama i županijama u BiH i to se ničim ne može relativizirati, no valja znati da je procentualno (govorim u apsolutnim procentima gubitka nacionalne supstance prema broju pripadnika određenog nacionalnog korpusa) neuporedivo teža situacija kod Bošnjaka i Srba.
Naime prema podacima iz 2017 godine za Republika Srpska u ovom pogledu gubi najviše stanovnika godišnje i u proteklih 14 godina izgubila je oko 46.000 stanovnika ili 3500 na godišnjoj razini po osnovi prirodne depopulacije. A dodatni problem za RS je taj što se negativni trend povećava pa je tako u protekloj godini RS “prirodnim putem” izgubio 5700 stanovnika.

Federacija BiH je također u minusu i svake godine u prosjeku ima 2100 stanovnika manje. To znači da cijela BiH godišnje gubi oko 7800 stanovnika, što je ipak nešto manje loš rezultat u usporedbi s najbližim susjedima – Srbijom i Hrvatskom.

Hrvatske županije su u minusu i tu već godinama negativni prirodni prirast imaju županije s većinski hrvatskim pukom. Tako je bilo i u studenom prošle godine. Najcrnji scenarij, barem što se tiče nataliteta, očekuje Posavce, gdje su na jedno rođeno dijete umrle četiri osobe. U Hercegbosanskoj županiji stanje je također katastrofalno, tamo je umrlo skoro dvostruko više osoba nego što je rođeno djece. Loša, ali nešto bolja situacija je u Srednjobosanskoj, Hercegovačko-neretvanskoj i Zapadnohercegovačoj županiji, gdje također živi dosta Hrvata.

Bošnjaka što se tiće ako govorim o prirodnoj depopulaciju (rođeni-umrli) situacija nije ništa bolja, unatoč činjenici da prirodni prirast stanovnika u Sarajevu, Tuzli i Zenici ima pozitivan trend, ali u ukupnom iznosu svi gube preko odlazaka u inozemstvo, gdje prednjaće Bošnjaci, čime i oni gube na nacionalnoj supstanci u procentu i više od Hrvata iz BiH u ukupnom iznosu, - rođeni- umrli- otišli.

sagitarius
13-10-2017, 14:03
Što se Sarajeva tiće u ovom gradu živi između 16 i 18 tisuća Hrvata, čiji broj nipošto nije zanemarljiv, ako se uzme u obzir da mnoga veća hercegovačka mjesta imaju manje stanovnika nego što u Sarajevu ima Hrvata. Dakle tu percepciju da smo nestali u gradu na Miljacki pod hitno treba obrisati iz nacionalnog arhetipa, koji sustavno insinuira da nas nema. No na radost ili tugu manipulatorima, a u ovisnosti koja dnevnopolitička pozicija komu treba, nas ima, još kako nas ima i za sve one koji nas pokušavaju izbrisati iz nacionalne računice poručujem da se sa nama ne zajebaju i ne pokušavaju niti slućajno da nas zaborave ili previde u nacionalnim računicama.

Grunf
13-10-2017, 14:14
FZS vode Bošnjaci, a i Hrvati se rađaju dijelom u RH tako da te podatke treba uvijek uzimati s rezervom jer ne dočaravaju pravo stanje nataliteta.

Inkvizitor
13-10-2017, 14:16
Pa bilo bi dobro kad bi se znao omjer rođeni-umrli Hrvata u Sarajevu jer ja to ne mogu razaznat iz ovih brojki..

Muslimani stoje najbolje imaju kakav takav prirodni priraštaj, prema tome nisu za usporedbu sa Hrvatima i Srbima koji katastrofalno stoje u Bih i ne znaš koji su gori.

Imaju i Muslimani negativnih općina ali i dosta pozitivnijh..pogotovo oko Sarajeva..Vogošća, Ilidža, pa i Ilijaš pa i sam grad.

Onda dobro stoje u Srednjoj Bosni gdje su u pozitivi..djelovima zeničkog kantona, djelovima tuzlanskog kantona..dok su jako pali u nekad najjačem kandtonu unsko-sanskom odkale je valjda iseljavanje najveće..taj se kanton baš srozao.

Dok kod Hrvata i Srba jedva da možeš naći ijednu općinu pozitivnu. Hrvati su pozitivni dosad bili a valjda će i dalje biti u Mostaru, Vitezu, eventualno Široki Brijeg, Posušje se od nekad odličnog srozao na prosjek, Ljubuški i Čapljina su srednja žalost, minus ali ne preogroman u odnosu na npr jedno Livno koje se srozalo do dna..

jedan Čitluk se od nekad odličnog natalitetnog mjesta srozao..pa priča mi čovjek koji kombijem prevozi obitelji za Dojčland da svakog tjedna po par obitelji komplet vozi..to je hrvatska putovnica dala u ovom slučaju..komplet obitelji..

Ima tu dio ljudi koji se rađa u Hrvatskoj ali sve to ne može puno popraviti katastrofalnu situaciju..jedan Prozor-Rama..sa 39 rođenih u 8 mjeseci..to je ono katastrofa..

Inkvizitor
13-10-2017, 14:23
FZS vode Bošnjaci, a i Hrvati se rađaju dijelom u RH tako da te podatke treba uvijek uzimati s rezervom jer ne dočaravaju pravo stanje nataliteta.

Ima i toga ale ne mjenja puno na stvari..možda malo dodaju Muslimana malo oduzmu Hrvata ( plus Hrvati koji se rađaju u pogrnaičnim općinama RH radi dječjeg doplatka) ali to u globalu ne mjenja baš toliko koliko bi mi htjeli..

Sigurno da Grude i Posušje nemaju 60 i 80 rođenih nego više. Neumu daju 1 rođenog zato i ne stavljam tu općinu a imaju oko 40 prvašića godišnje..Ljubuški i Čapljina isto tako..zato Metković "ima" veliki prirast..dok Livno i Duvno npr skoro da nemaju razlike u podacima FZS i broja krštenih npr..jer su daleko i Imotski i Sinj..mislim Livnu nije Sinj daleko ali očito nema tog trenda prijavljivanja kao u Hercegovini.

to je maksimalno do 200 djece plus od Stoca i Ravnog , Neuma do Livna..i još nešto gore u Posavini gdje se dio sigurno prijavljuje i rađa i Sl Brodu. I to je to.

sagitarius
13-10-2017, 14:41
Kompleksno pitanje- kompleksan odgovor.
Kada je u pitanju Sarajevska županija, prema statistikama iz 1991. živjelo je 34.741 Hrvata – katolika, a prema posljednjim statistikama, trenutno živi 16.793. Međutim, ovo nije podatak koji se odnosi na blagoslov obitelji. Naime, početkom prošle godine, prema crkvenim podacima, riječ je o 12.200 Hrvata – katolika. U Vrhbosanskoj nadbiskupiji drže kako uz taj broj treba dodati još oko 3500 Hrvata koji nisu vjernici, te katolike koji se ne izjašnjavaju kao Hrvati. No, evidentno je da se broj Hrvata – katolika u glavnom gradu tijekom i nakon rata prepolovio.

nešto precizniji odgovor možemo pronaći na poveznici:
https://www.vecernji.hr/vijesti/zabrinjavajuce-stanje-u-cetiri-biskupije-u-bih-broj-hrvata-katolika-manji-je-za-vise-od-15-tisuca-1152989

Na ovoj poveznici imamo dosta podataka, ali uistinu vrlo je teško dati izravan odgovor, jer osim Crkve u Sarajevu nitko ne vodi evidenciju o broju umrlih i krštenih -dakle rođenih i to imamo na ovoj poveznici, no cifru rođenih treba povećati jer su kako znamo neki ili samo Hrvati, a nisu katolici ili su katolici, a nisu Hrvati, što izaziva stanovite nepreciznosti. I naravno tu već duže živi jedan broj građana RH koji su tu "na radu", a nisu evidentirani kod Crkve i nalaze se u fertilnom dobu.

Inkvizitor
13-10-2017, 14:51
Kompleksno pitanje- kompleksan odgovor.
Kada je u pitanju Sarajevska županija, prema statistikama iz 1991. živjelo je 34.741 Hrvata – katolika, a prema posljednjim statistikama, trenutno živi 16.793. Međutim, ovo nije podatak koji se odnosi na blagoslov obitelji. Naime, početkom prošle godine, prema crkvenim podacima, riječ je o 12.200 Hrvata – katolika. U Vrhbosanskoj nadbiskupiji drže kako uz taj broj treba dodati još oko 3500 Hrvata koji nisu vjernici, te katolike koji se ne izjašnjavaju kao Hrvati. No, evidentno je da se broj Hrvata – katolika u glavnom gradu tijekom i nakon rata prepolovio.

nešto precizniji odgovor možemo pronaći na poveznici:
https://www.vecernji.hr/vijesti/zabrinjavajuce-stanje-u-cetiri-biskupije-u-bih-broj-hrvata-katolika-manji-je-za-vise-od-15-tisuca-1152989

Na ovoj poveznici imamo dosta podataka, ali uistinu vrlo je teško dati izravan odgovor, jer osim Crkve u Sarajevu nitko ne vodi evidenciju o broju umrlih i krštenih -dakle rođenih i to imamo na ovoj poveznici, no cifru rođenih treba povećati jer su kako znamo neki ili samo Hrvati, a nisu katolici ili su katolici, a nisu Hrvati, što izaziva stanovite nepreciznosti. I naravno tu već duže živi jedan broj građana RH koji su tu "na radu", a nisu evidentirani kod Crkve i nalaze se u fertilnom dobu.

Ja tu ne vidim ništa za Sarajevo..al vidim nešto drugo ..ako je lani bilo preko 4000 krštenja a po FZS jedva preko 3000 rođenih onda tu nešto ne štima. Nekako mi izgleda puno da se 1000 djece rađa u Hrvatskoj. Doduše dio krštenja je i od onih koji ne žive u Bih ( gastarbajteri koji krste dijete u rodnom kraju) ili iz Hrvatske isto..ali to nije toliki broj.

po tom broju Hrvata katolika u Sarajevu moglo bi se uzeti po prosjeku da se rađa oko 100 Hrvata godišnje..čini mi se da si ti jednom dao podatak za jednu godinu od 126 rođenih Hrvata što ne bi bio loš omjer na toliki broj Hrvata u Sarajevu.

Grunf
13-10-2017, 16:30
Dudu je tu doktoriral, broju rodenih po FZS-u uvijek treba dodati 20% vise da budes blizu tocnog broja.

Inkvizitor
19-10-2017, 14:17
Federacija gdje Hrvati imaju značajan ili većinski udjel..

I-VIII rođeni-umrli

Srednjebosanska županija

Žepče 157/156
Usora 27/44
Busovača 119/130
Jajce 77/123
Kiseljak 101/123
Kreševo 31/52
N.Travnik 135/116
Vitez 140/127

Čapljina 107/195
Čitluk 84/124
Mostar 637/722
Prozor-rama 39/91
Stolac 59/93

Zapadna Hercegovina

Široki Brijeg 190/192
Grude 60/135
Ljubuški 118/177
Posušje 82/93

Hercegbosanska županija

Drvar 28/69
Glamoč 22/25
Kupres 11/20
Livno 94/254
Tomislavgrad 85/163

Posavska županija

Domaljevac-Šamac 6/31
Odžak 35/130
Orašje 38/135

Pa župnoj statistici župe Posušje obavljeno je u periodu 1-IX mjesec 86 krštenja u župi Posušje..doduše dio te djece je rođen u 2016-toj ali to je samo Župa Posušje a ne općina Posušje.

Pošto je zacijelu općinu Posušje federalni zavod objavio broj od 82 djece znači nije realno stanje, doduše s mjesecom manje, period I-VIII .

za usporedbu u istom periodu u župi Posušje 2016 kršteno je 90-ero djece.

Znači blagi pad.

Inkvizitor
13-11-2017, 10:35
Novi podaci kumulativno s mjesecem rujnom za 2017-tu..

I-IX rođeni-umrli

Srednjebosanska županija

Žepče 183/174
Usora 32/50
Busovača 137/139
Jajce 91/142
Kiseljak 118/140
Kreševo 35/55
N.Travnik 150/134
Vitez 161/142

Čapljina 118/220
Čitluk 96/132
Mostar 714/800
Prozor-Rama 43/101
Stolac 68/91

Zapadna Hercegovina

Široki Brijeg 212/208
Grude 65/149
Ljubuški 135/197
Posušje 94/102

Hercegbosanska županija

Drvar 31/75
Glamoč 23/28
Kupres 12/26
Livno 118/273
Tomislavgrad 104/182

Posavska županija

Domaljevac-Šamac 6/34
Odžak 42/142
Orašje 45/144

Inkvizitor
13-12-2017, 12:29
X mjesec 2017

Domaljevac-Šamac 2/3
Odžak 6/13
Orašje 11/19
Usora 5/10
Žepče 22/22
Kiseljak 21/15
Kreševo 32/8 ( ???)
Vitez 20/11
Čapljina 14/23
Čitluk 8/15
Mostar 77/98
Prozor/6/7
Ravno1/0
Stolac 7/13
Široki Brijeg 19/30
Grude 5/5
Ljubuški 26/23
Posušje 12/8
Glamoč 3/7
Kupres 2/4
Livno 14/33
Tomislavgrad 11/14

Grunf
13-12-2017, 12:56
Kreševo drugi najjači grad Hercegbosne. :naklon Kaj je to pogreška ili su stvarno rasturili taj mjesec?

Inkvizitor
13-12-2017, 13:07
ma to zvuči nevjerovatno..imali su po inače cca 30 rođenih za cijelu godinu.

I manje..

Grunf
13-12-2017, 13:18
Travnik ovaj mjesec 0/26. Podaci FZS-a su točni kao trgovačka vaga. :D

Inkvizitor
13-12-2017, 14:08
Možda su zamjenili Travnik i Kreševo..

kiša
04-01-2018, 12:42
http://www.pogled.ba/clanak/ekstreman-prirodni-prirastaj-u-mostarskoj-zupi-sv-matej-98-krstenih-i-28-umrlih-u-2017/132025
HercegBosno srce ponosno :

Ekstreman prirodni priraštaj: U mostarskoj župi Sv. Matej 98 krštenih i 28 umrlih u 2017.
Krajem godine svećenici u župama čitaju godišnu statistiku župe.

Broj krštenih, pričešćenih, krizmanih, vjenčanih i umrlih.

Ove godine pozitivno iznenađenje je župa sv. Mateja iz Mostara. Naime, u ovoj župi osjetan je pozitivni prirodni priraštaj, piše dnevnik.ba.

Pogledajte brojke

Statističko stanje župe u prošloj godini:

Krštenika: 98; 57 muških, 41 ženskih

Prvopričesnika: 73; 41 muških, 37 ženskih

Krizmanika: 70; 35 muških, 35 ženskih

Vjenčanih: 36 parova

Umrlih: 28; 19 muških, 9 ženskih

Grunf
07-01-2018, 19:15
Mar-kan:

Vitez 2017.

Kršteni...148
umrli....116
vjenčani....66

Izvor Župni ured Vitez

Vitežani rade viteški. :cheer

Grunf
09-01-2018, 16:48
Zupa Medugorje 2017:

75 krstenih

41 umrlih

Inkvizitor
09-01-2018, 17:44
Treba reći to da dio krštenih dolazi iz dijaspore a i iz Hrvatske. Djeca se krste doma u starom kraju ali ne žive tu.

To se može vidjeti po župi Posušje koja je davala precizne podatke o prebivalištu roditelja. Oko 5-10% krštenih dolaze iz Hrvatske i dijaspore.

A pogotovo se odnosi na vjenčanja..Za ljetnje termine u svadbenim salonima u duvanjskom kraku npr. treba i do godinu dana ranije rezervirati salu u ljetnjim mjesecima kad su uralubi.

Konkretno našao sam podatak da 31 dijete od ovih krštenih u 2017-oj godini ne živi u župi Vitez što je više od 20% krštenih.

Grunf
10-01-2018, 08:40
Pa vjerojatno žive u okolnim župama grada Viteza. :)

Inkvizitor
10-01-2018, 09:29
Moguće je ali što bi se netko krstio u župi Vitez ako ima svoju župu..svi naši sela i gradići imaju svoje župe..ja ipak mislim da su to djeca gastarbajtera mahom koje hoće krstiti u svom rodnom kraju..

Grunf
10-01-2018, 09:39
Pa ne znam, možda je kod dečka/budućeg supruga/supruga bolji župnik.

galija
10-01-2018, 12:48
Treba reći to da dio krštenih dolazi iz dijaspore a i iz Hrvatske. Djeca se krste doma u starom kraju ali ne žive tu.

To se može vidjeti po župi Posušje koja je davala precizne podatke o prebivalištu roditelja. Oko 5-10% krštenih dolaze iz Hrvatske i dijaspore.

A pogotovo se odnosi na vjenčanja..Za ljetnje termine u svadbenim salonima u duvanjskom kraku npr. treba i do godinu dana ranije rezervirati salu u ljetnjim mjesecima kad su uralubi.

Konkretno našao sam podatak da 31 dijete od ovih krštenih u 2017-oj godini ne živi u župi Vitez što je više od 20% krštenih.

Tocno...dio krstenih se samo krsti tu...roditelji vec zive negdje drugdje
Ja osobno vidim manjak ljudi na nedjeljnim misama
Godinama idem na istu misu i uvjek je crkva bila prepuna
Vec 2 godine se osjeti nedostatak ljudi
Moze natalitet biti i odlican ali ljudi ipak odlaze...
Inkvi...ti znas za zupu vir
Ove godine u centralnoj skoli u vitu nije upisan niti jedan prvasic....pazi ni jedan!
Prestrasno

kiša
12-01-2018, 12:27
Tocno...dio krstenih se samo krsti tu...roditelji vec zive negdje drugdje
Ja osobno vidim manjak ljudi na nedjeljnim misama
Godinama idem na istu misu i uvjek je crkva bila prepuna
Vec 2 godine se osjeti nedostatak ljudi
Moze natalitet biti i odlican ali ljudi ipak odlaze...
Inkvi...ti znas za zupu vir
Ove godine u centralnoj skoli u vitu nije upisan niti jedan prvasic....pazi ni jedan!
Prestrasno

di si galija, sve ok ? pozdrav :)

Grunf
12-01-2018, 21:34
Nemrem staviti video sad, nek netko stavi ak moze. U bolnici u Novoj Bili rodeno 100 djece vise u 2017. nego u 2016. godini, njih cak 806. :hrhb

http://www.tvkiss.net/index.php/vijesti1/2430-novotravnicanin-luka-drazetic-prva-rodena-beba-2018-u-bolnici-u-novoj-biloj

Inkvizitor
13-01-2018, 08:00
Tu rađaju i muslimanke iz Srednje Bosne..

Grunf
13-01-2018, 11:53
I prosle godine su radale, nisu ove tek pocele. 100 rodenih vise je eksplozija, a s obzirom da je to hrvatska bolnica u kojoj vecinski radaju Hrvatice, jasno je kod koga je doslo do velikog povecanja.

crni bombarder
13-01-2018, 13:32
Uglavnom je najbolji pokazatelj izvjesce KC o broju krstenih i umrlih zupljana.

HVO-110
14-01-2018, 13:42
Župa Žabljak, Usora 13 krštenih 11 umrlih.
Zadnjih godina ne sjećam se kad je bilo više krštenih od umrlih.
Inače ova godina je bila solidna sa brojem rođenih u čitavoj Usori, ali ipak je to slabo, moramo imati nekih 60 rođenih godišnje u Usori i 15 ak rođenih u Tešnju, da bi to bilo ok.
Sredinom devedesetih tj. nakon rata bilo je u par godina i preko 100 rođenih.

Grunf
14-01-2018, 22:32
Bravo za Žabljak. :cheer

Inkvizitor
19-01-2018, 13:49
malo mi nevjerovatan ovaj podatak ali nije valjda da izmišljaju ..a ako je točan pa to je odlična natlitet u Ljubuškom..317 upisanih u matičnu knjigu rođenih..

Početna BiH Pozitivna demografija? Da, u ljubuškom kraju!

Prema podacima nakon blagoslova obitelji u župi Sv. Ante Padovanskog Humac posljednjih godina se konstantno bilježio negativan prirodni prirast, a ove godine bilježimo pozitivan prirodni priraštaj što znači da je godišnji broj umrlih osoba manji od broja živorođene djece.

U protekloj godini kršteno je 26 djece više nego što je umrlo, ali ako se od tog broja oduzmu krštenja djece koja nisu s područja župe, znači da je samo 11-ero više krštenih nego umrlih u župi. Raduje činjenica da je stopa nataliteta veća od stope mortaliteta u župi Humac i nadamo se pozitivnom prirodnom priraštaju i u drugim župama.

Statistička istraživanja pokazuju da je veća stopa mortaliteta od nataliteta uvijek pouzdan znak duboke krize u društvu, a istog su mišljenja i sociolozi pa nam ovaj pozitivan podatak iz župe Humac daje nadu da je došao kraj višedesetljetnih trendova smanjenja nataliteta, starenja stanovništva te emigracije prvenstveno reproduktivno sposobnog stanovništva.

U općini Ljubuški za 2017. godinu u matičnu knjigu rođenih upisano je 317 djece, odnosno osam beba više nego godinu prije. Povećanje broja novorođene djece znak je da je godina iza nas bila sigurno uspješnija i stabilnija nego prethodne.

Po FZS je u Ljubuškom bez 12 mjeseca rođeno 179 djece u Ljubuškom znači negdje oko 200 po FZS -u bi trebalo bit. Jel moguće da se preko 100 ljubuške djece rađa u Hrvatskoj?

Inkvizitor
19-01-2018, 13:55
Župa Žabljak, Usora 13 krštenih 11 umrlih.
Zadnjih godina ne sjećam se kad je bilo više krštenih od umrlih.
Inače ova godina je bila solidna sa brojem rođenih u čitavoj Usori, ali ipak je to slabo, moramo imati nekih 60 rođenih godišnje u Usori i 15 ak rođenih u Tešnju, da bi to bilo ok.
Sredinom devedesetih tj. nakon rata bilo je u par godina i preko 100 rođenih.

Usora se diže koliko vidim..onako stabilno čak i po FZS 5 djece mjesečno u zadnje vrijeme što bi moglo dovest do te tvoje brojke od 60 godišnje..u ovoj reportaži kad je Kolinda bila u Usori vidi se masa djece..razdragani veseli..Usora se ipak drži..

Inkvizitor
19-01-2018, 14:34
Pad krštenih u župi Široki brijeg

Franjevački samostan i Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije u Širokom Brijegu objavili su kratku statistiku ove župe za 2017. godinu.
Kako se navodi u njihovu priopćenju, ova župa u 2017. godini imala je 4.619 obitelji i 17.063 vjernika.

U protekloj godini kršteno je 229 djece, 14 manje u odnosu na 2016. godinu, kada ih je kršteno 243. Od toga je 116 muške i 113 ženske djece. Prema mjestima: iz Grada 98, s Trna 28, iz Mokroga 14, iz Knešpolja 12, s Uzarića 16, iz Oklaja 7, iz Turčinovića 7, iz Dobrkovića 5, ispod Podjele 3, s Čerigaja 4, s Lisa 2 i iz Dubrave 2. A iz drugih župa kršteno je 31 dijete.

Krštenici su iz obitelji: prvo dijete 98, drugo 76, treće 39, četvrto 11, peto 3 i sedmo 2. U Maticu je upisano 94 različita imena. Najčešće je ime Luka 14, Jakov i Petra 10 i Ivan i Lucija 8, Lovro, Marko i Petar 6, Stipe, Klara i Lana po 5 puta.

Krizmano je 235 mladih, a sakrament Prve svete pričesti primilo je 197 djece, od toga 101 dječak i 96 djevojčica.

Vjenčano je 99 parova, 18 manje u odnosu na 2016. godinu, kada je vjenčano 117 parova. Od toga ostaje na području naše župe živjeti 41 par. Sklopljeno je 98 ženidbi između katolika, a jedna je mješovita ženidba. Jednu su ženidbu sklopili mladić i udovica, a sve su druge sklopljene između mladenaca. Pripremano je u četiri skupine 286 mladih za sakramentalni brak,

Koji su podaci za cijelu općinu Široki Brijeg nije poznato.

Inkvizitor
19-01-2018, 14:42
Župa Posušje..

http://zupa-posusje.com/index.php/o-zupi/statistika-zupe?start=10

kad se odbiju kršteni iz inozemstva, Hrvatske i Mostara npr..oko 120 rođenih

Župa Posušje, ne općina..

HVO-110
22-01-2018, 19:18
Usora se diže koliko vidim..onako stabilno čak i po FZS 5 djece mjesečno u zadnje vrijeme što bi moglo dovest do te tvoje brojke od 60 godišnje..u ovoj reportaži kad je Kolinda bila u Usori vidi se masa djece..razdragani veseli..Usora se ipak drži..

Upravu si,
Listopad i studeni su imali po 5 rođenih, samo u malim općinama su od godine do godine velika odstupanja, ali ova godina je sasvim solidna.
Stvarno je prevelika šteta što se ovaj ekonomski bum koji trenutno imamo nije desio prije desetak godina, velik broj ljudi ne bi napustio Usoru, ali što je tu je treba zadržati ovo što trenutno imamo i probati omogućiti što kvalitetniji život nama koji smo ostali, možda se netko i vrati.
Mada ima ljudi koji su se vratili iz vana, samo što se o tome ne priča, a čim netko ode svi pričaju samo o tome.

bandira
30-01-2018, 19:28
na južnom ulazu u Mostar vidio sam posloženo novo naselje sa kućama,lijevo od ortiješa .lakševine,tko tu živi?

Grunf
31-01-2018, 08:59
Mislim da su to Hrvati iz Konjica iako u to nisam siguran, ali to je hrvatsko naselje.

Inkvizitor
31-01-2018, 15:07
U najnovijem Glasniku sv. Mihovila Arkanđela (od 28. siječnja 2018.) objavljeni su statistički podatci duvanjske župe za 2017. godinu.

Prema tomu izvoru, na području naše župe trenutno živi 2.242 obitelji, odnosno 7.140 osoba što je 350 manje u odnosu na 2016. godinu.

U inozemstvu žive i rade 284 obitelji.

KRŠTENI

U našoj župi u 2017. godini kršteno je 95 djece (osmero više u odnosu na 2016. godinu). Od toga 52 dječaka i 43 djevojčice. Njih 16 neće živjeti na području naše župe. Najčešća imena među dječacima su: Luka - 6 puta, Ivan - 4 puta, Mihael i Marin po 3 puta, itd. Među djevojčicama: Ružica - 4 puta, Marija, Klara, Mia i Nika po tri puta, itd.

VJENČANI

U 2017. godini u našoj župi vjenčalo se 70 bračnih parova (šest više u odnosu na 2016. godinu). Od toga će 21 par ostati živjeti na području naše župe. Prosječna starosna dob mladenki je 25, a mladoženja 28 godina.

UMRLI

U našoj župi u 2017. godini pokopano je 95 osoba (isto kao i 2016. godine). Od toga broja, 15 ih je živjelo na području drugih župa. Dvije osobe su bile maloljetne, a prosječna dob umrlih bila je 72 godine.

PRIČEST I KRIZMA

Prvu svetu pričest primilo je 100 djece četvrtog razreda osnovne škole. U našoj župi krizmano je 106 učenika prvih razreda srednje škole. Od toga ih je 4 došlo iz inozemstva.

Galjego
31-01-2018, 16:18
na južnom ulazu u Mostar vidio sam posloženo novo naselje sa kućama,lijevo od ortiješa .lakševine,tko tu živi?

To su vecinom Hrvati protjerani s područja Konjica,a ima ih i iz ostalih dijelova BiH.