PDA

Pogledaj Full Version : Fotografiranje bez dozvole

sagitarius
15-01-2015, 14:31
Čuo sam nedavno jednu intrigantnu priću od jednog prijatelja o tome kako neki lik ima običaj dok ljeti sjedi u kafiću na otvorenom, da neprimijetno fotografira mobitelom prolaznice - djevojke u mini suknjicama i sve one prolaznice koje su oskudno odjevene i da je tako načinio pravu zbirku uistinu seksi sličica prelijepih djevojaka svih godišta koje pokazuje svojim prijateljima i dobro se zabavlja prelistavajući svoj "album" s kojim se veoma ponosi.

Čudan hobi, nema što.
Međutim, postavlja se pitanje koliko je to OK, da li je riječ o perverziji, totalnom amoralu, jer slike su se pravile ipak bez znanja osoba koje su na njima.
Da li u moralnom pogledu, ukoliko slike ostanu samo u mobitelu i ne idu na internet, one predstavljaju kršenje nekih moralnih kodeksa ili je to pošast današnjice, činjenica s kojom se svi trebamo miriti da nas u svakom trenutku možda netko fotografira svojim mobitelom, prividno zabavljen oko njega, glumeći nezainteresiranost okolicom...

Pitam se i što znači da se te slike objave negdje na Internetu bilo skupno, kao "zbirka" seksi cura ili na neki drugi neprimjeren način.

Konačno da li je ovakvo što kažnjivo, mislim i na picturanje, ali i na objavu na globalnoj mreži.
Interesantno bi bilo čuti vaše razmišljanje i vaš stav .

teenager
15-01-2015, 14:57
Koliko ja znam fotografiranje na javnom mjestu je dozvoljeno, samo ne smiješ fotografirati djecu, sad jel se pod djecom misli i na sve mlađe od 18, ne znam...

U splitu trenutno postoji jedan novi "đir", a taj je da cure i žene subotom ujutro dolaze na Rivu sređene kao da idu u disko, i sve u nadi da će ih slikat netko od fotografa, što profesionalnih za novine, što jedna cura koja ima neku facebook stranicu na kojoj objavljuje isključivo te slike... :D

Evo ti sagi pa gledaj:
http://dalmatinskiportal.hr/zivot/riva-krcata--splicani-iskoristili-suncano-vrijeme-/1767
http://instagram.com/streetstylebysonjadvornik

skater
15-01-2015, 21:03
Čuo sam nedavno jednu intrigantnu priću od jednog prijatelja o tome kako neki lik ima običaj dok ljeti sjedi u kafiću na otvorenom, da neprimijetno fotografira mobitelom prolaznice - djevojke u mini suknjicama i sve one prolaznice koje su oskudno odjevene i da je tako načinio pravu zbirku uistinu seksi sličica prelijepih djevojaka svih godišta koje pokazuje svojim prijateljima i dobro se zabavlja prelistavajući svoj "album" s kojim se veoma ponosi.

Čudan hobi, nema što.
Međutim, postavlja se pitanje koliko je to OK, da li je riječ o perverziji, totalnom amoralu, jer slike su se pravile ipak bez znanja osoba koje su na njima.
Da li u moralnom pogledu, ukoliko slike ostanu samo u mobitelu i ne idu na internet, one predstavljaju kršenje nekih moralnih kodeksa ili je to pošast današnjice, činjenica s kojom se svi trebamo miriti da nas u svakom trenutku možda netko fotografira svojim mobitelom, prividno zabavljen oko njega, glumeći nezainteresiranost okolicom...

Pitam se i što znači da se te slike objave negdje na Internetu bilo skupno, kao "zbirka" seksi cura ili na neki drugi neprimjeren način.

Konačno da li je ovakvo što kažnjivo, mislim i na picturanje, ali i na objavu na globalnoj mreži.
Interesantno bi bilo čuti vaše razmišljanje i vaš stav .

Teško žabu u vodu natjerati i prilika čini lopova. Žene sigurno ne nose minice jer im je jako vruće nego ih nose zbog privlačenja pogleda i pumpanja ega. Žene imaju neku taštinu i narcisoidnost. U samoportretiranju ("selfiji") i napućivanju usnica ("duckface") žene prednjače. Žene vole isticati svoju ženstvenost, poput nekih muškaraca koji ističu bicepse, za što vjerojatno postoje evolucijski razlozi.

S pravnog gledišta, mislim da postoje članci u zakonu koji sankcioniraju objavljivanje fotografija bez privole druge osobe koja je slikana ili snimana. Iako, ono što se objavi na Internetu čak i kada se izbriše, šteta je već učinjena, zavisno o popularnosti sadržaja, taj sadržaj je i dalje u cirkulaciji i nitko ne može spriječiti neku osobu da taj sadržaj ponovo stavi na Internet anonimno.

Teško je procijeniti psihološki profil dotične osobe na daljinu. Ne mora biti perverznjak, možda se divi ženskom tijelu, ljepoti žena mada moram priznati ispada perverzno, potajice slikati druge ljude, voajerski.

Uostalom, tko ima slikarskog dara i fotografsko pamćenje, može naslikati osobu. :kez

Nisu samo muškarci "perverznjaci". :kez

http://www.youtube.com/watch?v=JV8JPZyJiuE

Ove jednostavno prizivaju na fotografiranje, "attention whore to the core" (dobra rima):

http://www.youtube.com/watch?v=TadUMYgCGs8

http://www.youtube.com/watch?v=6gAME56uXWo

Koliko ja znam fotografiranje na javnom mjestu je dozvoljeno, samo ne smiješ fotografirati djecu, sad jel se pod djecom misli i na sve mlađe od 18, ne znam...

Glede djece, to je paranoja. Danas bi stare barokne majstore optužili za pedofiliju.

sagitarius
17-03-2015, 14:50
U pravoj poplavi uređaja sa fotokamerama, zakoni negdje nešto moraju regulirati, međutim prelistavajući neke zakone nisam našao nigdje niti jedne kaznene odredbe za slikanje na javnom mjestu, osim tamo gdje je to izričito zabranjeno, što je i naznačeno i istaknuto na vidno mjesto.Dakle svaka slika napravljena na ulici je zakonita i dozvoljena, urađena otvoreno ili krišom, ali je dozvoljena.
Izgleda mi da je pravo pitanje zbog čega onaj lik to radi krišom... Očito je da njegovi motivi nisu najčasniji ili su za njega tabuizirani pa to radi tako kako radi...
Čini mi se da je tu poanta priće...:D