PDA

Pogledaj Full Version : Neovisnost Katalonije?

Grunf
10-11-2014, 08:13
80% birača se jučer na neobvezujućem referendumu izjasnilo za neovisnost Katalonije.

Katalonska potpredsjednica Joana Ortega izjavila je da je u glasovanju sudjelovalo 2.25 milijuna birača, od kojih je 80.1 posto za potpunu neovisnost, 10.1 posto za samostalnu Kataloniju povezanu sa Španjolskom, dok se tek 4.6 posto protivi bilo kakvom obliku neovisnosti, javlja Dpa.

Pravo glasa imalo je oko 5,5 milijuna ljudi, a moglo se izjasniti na 1300 mjesta diljem regije od 7.6 milijuna stanovnika.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/katalonija-na-neobvezujucem-izjasnjavanju-zatrazila-neovisnost-vise-od-80-posto-za-odvajanje-od-spanjolske/782945.aspx

Španjolski premijer i službeni Madrid govore da je referendum bezvrijedan i da neće imati nikakve učinke. Je li ovo prvi korak ka nastanku nove države u Europi, Katalonije?

http://d.ibtimes.co.uk/en/full/435520/people-take-streets-banner-reading-independence-during-protest-greater-autonomy-catalonia.jpg?w=630&h=378&l=50&t=50

zlatna ribica
10-11-2014, 09:43
Ovo je bilo prije dva mjeseca, al jako zanimljivo, potvrda koliko žele tu neovisnost... okupilo se 1,8 ljudi, više nego je stanovnika Barcelone (1,6 mil)

http://rt.com/files/news/2d/b1/c0/00/cat-1.jpg

http://rt.com/news/187164-catalonia-independence-rally-biggest/

Grunf
10-11-2014, 10:37
Barcelona ima 4,6 milijuna ljudi, ali je svakak impresivno da ih je 1,8 milijuna izašlo na ulice podržati nezavisnost. Čini se da više žele nezavisnost od Škota.

zlatna ribica
10-11-2014, 17:20
Nema 4,6 mil, otkud ti to? :nezna Nego 1,6 mil

http://hr.wikipedia.org/wiki/Barcelona

Stanovništvo (2009.)
- Grad 1.621.537
- Gustoća 15.969 stanovnika/km˛
- Područje utjecaja 3.186.461
- Gustoća područja utjecaja 5.010 stanovnika/km˛

teenager
10-11-2014, 18:45
Protiv sam neovisnosti Katalonije, boja zastave im je ružna, a u Barceloni igraju sami glumci i precjenjeni igrači, izuzev Messija na čiji je račun većina njih stekla slavu.
Mada, sad kad je Raketa došao malo su mi draži...

Ali kaj se neovisnosti tiče, protiv! :crveni

Grunf
10-11-2014, 19:02

Stanovništvo (2009.)
- Grad 1.621.537

Urbano podrucje 803 km2 (povrsina malo veca od Grada Zagreba), 4,6 milijuna stanovnika.

Grunf
10-11-2014, 19:05
Protiv sam neovisnosti Katalonije, boja zastave im je ružna, a u Barceloni igraju sami glumci i precjenjeni igrači, izuzev Messija na čiji je račun većina njih stekla slavu.
Mada, sad kad je Raketa došao malo su mi draži...

Argumenti su svi na mjestu. Treba dodati i najveci argument od svih navedenih, a to je da trener kosarkaskog kluba Barcelona unistava velikog talenta Hr kosarke Marija Hezonju.

zlatna ribica
10-11-2014, 20:18
Urbano podrucje 803 km2 (povrsina malo veca od Grada Zagreba), 4,6 milijuna stanovnika.

Al to nije Barcelona... Grad Barcelona ima 1,6 mil.

:slajo

Grunf
10-11-2014, 22:30
Administrativne crte na karti su razlicite od situacije u stvarnosti. Barca ima 4,6 milijuna ljudi u stvarnosti. Isto kao sto Pariz ima 10 milja, a ne 2,3 jer su administrativne linije iz proslog stoljeca.

zlatna ribica
10-11-2014, 22:41
Administrativne crte na karti su razlicite od situacije u stvarnosti. Barca ima 4,6 milijuna ljudi u stvarnosti. Isto kao sto Pariz ima 10 milja, a ne 2,3 jer su administrativne linije iz proslog stoljeca.

To ti je ko da veliš da je npr. Lužan, tu jedno selo do mene, Zagreb. Administrativno spada pod Zagreb, i tamo vozi ZET, al kakav je to Zagreb?

Zagreb ima mislim oko 640 km2 površine (znači uključujući sva ta sela tipa Lužan), međutim sam grad - ima puno manje.

Tako i Barcelona... ne možeš sva mjesta koja joj gravitiraju proglasit Barcelonom. Onda možeš i Veliku Goricu i Samobor proglasit Zagrebom.

Grunf
10-11-2014, 22:56
A je ti usporedba. :D Pogledaj na kartu Barcelone. Pola grada, neprekinutog niza zgrada ne spada pod Barcelonu. Badalona s desne i jedan dio s lijeve. Iza Barcinog stadiona je potegnuta linija kraja grada, a jos ima trecina grada na toj strani.

Usporedba bi bila da Zagrebu ne pripada Sesvete. Onaj dio malo dalje koji je fizicki odvojen od Barce je nesto kao Velika Gorica prema Zagrebu. Za mene je to Zagreb kao sto je do 1993. godine i bil. :P

Inkvizitor
11-11-2014, 11:05
Ti Katalonci su meni dosadni malo.

ZGabriel
11-11-2014, 12:04
.

i ja velim. cigani ksenofobni. :kava

Grunf
12-11-2014, 15:38
Katalonci su separatisticki fasisti. :D

teenager
12-11-2014, 15:43

Ma to ti ja pričam Grunfek, svako malo neke kvazinacije oće samostalnost, i to na temelju toga šta su sebi umislili da su posebna nacija pa kao moraju imat svoju državu hahaha :D

Puna mi je kapa takvih, u našoj Državi srića Bog nema takvih :D

NorthStand
12-11-2014, 17:30

Stanovništvo (2009.)
- Grad 1.621.537

lažeš mučki provokatoru, mučki lažeš! slučaj grufeka, pa bu ti bilo dobro. :kez

ma to je centar i bliža okolica, po meni treba uzimat u obzir i širu okolicu. jer po toj računici NY npr bi imao 10 miliona stanovnika, a ne 20 koliko realno i ima s okolicom. VG i Samobor će jedan dan biti dio zagrebačke imperije, to nitko više ne može spriječit. :de

što se tiče teme, katalonci su po meni malo previše zabrijali, ipak njih nitko nije tako tlačio i maltretirao ko nas i škote od tih rojalista i komunista. tako da ne bih njihovu sudbinu, uspoređivao s našom u jugoslaviji iako ćete često čuti njihove usporedbe s našim izlaskom iz SFRJ. samo što oni ne shvaćaju uopće u kakvom smo mi bili položaju u tim nakaradnim jugoslavijama, a u kakvom su oni sada u španjolskoj. i mislim da su oni više regionalna nacija, to je ko da Dalmatinci sebe proglase Dalmatincima a ne Hrvatima i odluče proglasit nezavisnost, iz tog razloga ne dam im podršku. još kad čujem istrane svako malo kako zazivaju autonomiju, a onda bi vjerojatno i nezavisnost a tobože su se za tita borili da bi oslobodili istru od talijana, a sada glumataju regionalne budalaštine, ne dolazi u obzir baš zbog takvih devijantnih pojava i u našem društvu, tih nekakvih regionalista ne dam im podršku za nezavisnost. dosta je bilo devijacija političkih, ako pripadaš jednom narodu ili državi pomiri se s time i ne traži nešto što ti ne treba. i da proglase nezavisnost, ne bi bili ništa "nezavisniji" nego što su to danas. samo što bi dio Španjolske svijet znao pod imenom Katalonija, ali iskreno takve ideje mi se niti malo ne sviđaju kao ni ona u Belgiji koja isto ima sličnih problema s tim regionalistima. kažem ne treba podržavat takve idiotarije, jer bi se i nama mogle odbit u glavu ako ta ideja zaživi ko nekad jugoslavenska.

NorthStand
12-11-2014, 17:37

oduvijek su mi dragi ti separatisti još od dana kad su Franju Tuđmana proglasili separatistom, ali u ovom slučaju nije u redu stvarno nije u redu, a pogotovo zbog šupka Pepa Guardiole koji je istjero Mandžukića iz Bayerna, nema podrške iz hrvatske. da ga je ostavio u vrhu napada, još bi se i dvoumio ovako ne dolazi u obzir. :kez

skater
12-11-2014, 18:11
Podržavam neovisnost Katalonije, kao i Baskije i bilo kojeg drugog naroda.

Svaki narod ima pravo na samoodređenje.

Rekao jednom polu-Židov (ne po majci, dakle nije "pravi" Židov prema židovskim pravilima, mora se dodatno iskazati u židovstvu), američki general, bivši zapovjednik NATO-a, Wesley Clark, kako nema mjesta u modernoj Europi etnički čistim državama (There is no place in modern Europe for ethnically pure states. That's a 19th century idea and we are trying to transition into the 21st century, and we are going to do it with multi-ethnic states, zalaže se za nestabilne multi-etničke države, dakle za stanje stalne nestabilnosti). Stvarnost ga opovrgava svakim danom. Mislim da su neki ruski geostratezi predviđali stvaranje novih etničkih država na tlu Europe i općenito u svijetu.

NorthStand
13-11-2014, 05:05
nemam ništa protiv etničkih država, ali opet se ide u neke krajnosti, pa ne može svako selo i regija sad tražit državnost. jebemu miša dio su bogate španjolske imperije, koja je istina sad u krizi ali to je privremeno, dok se opet kolonijalna politika ne aktivira. :kez

sagitarius
14-11-2014, 14:48
Podržavam neovisnost Katalonije, kao i Baskije i bilo kojeg drugog naroda.

Svaki narod ima pravo na samoodređenje.

Mogao bih se složiti sa pravom svakog naroda na samoodređenje, ali na civiliziran i ljudski način, koji apsolutno isključuju ratove i kojekakve agresivne metode.
Povjest nas uči da je to jako teško postići, ali kad bi moglo, to bi bila najveća ljudska i civilizacijska tekovina.

skater
14-11-2014, 17:52
Mogao bih se složiti sa pravom svakog naroda na samoodređenje, ali na civiliziran i ljudski način, koji apsolutno isključuju ratove i kojekakve agresivne metode.
Povjest nas uči da je to jako teško postići, ali kad bi moglo, to bi bila najveća ljudska i civilizacijska tekovina.

To su puste želje. Ljudi se svakodnevno bore za resurse, životni prostor i to je bespoštedna borba. To će etnomazohisti i patološki altruisti, dakle ljevičari, (limuzinski) liberali, antifašisti, šampanjski socijalisti i salonski komunisti, naučiti na teži način.

Imperije sačinjavaju ljudi različitih religija, jezika, kultura, rasa, etniciteta. Jedna od grupa u imperiji, ne nužno većinska, je dominantna i ona vojnom i političkom moći održava red. Nacionalne države sačinjava istovrsna grupa ljudi koja čini većinu.
Iz tih razloga nacionalne države su stabilnije od imperija.
Kada SAD prestane biti dominantno bjelačka, anglosaksonska država kao što je bila u prošlosti ili općenito, dominantno europska, što se već vidi u pojedinim dijelovima država (http://en.wikipedia.org/wiki/Reconquista_%28Mexico%29), gradova (Detroit, "white flight") i nereda (LA riot 1992., Ferguson...), doći će do raspada sustava.
Švicarci jesu zajedno ali iz razloga što svaki od tamošnjih naroda ima određenu autonomiju, inače bi brzo svaka ptica svome jatu odletjela, usput budi rečeno, u Švicarskoj je bio građanski rat 1847. zvan Sonderbundski rat.
http://www.dnevno.hr/ekalendar/na-danasnji-dan/72247-i-svicarska-je-imala-svoj-gradanski-rat-slican-sad-u.html

http://www.dailystormer.com/wp-content/uploads/2014/09/Black-population-crime.jpg

Grunf
16-11-2014, 12:20
Kaj nije taj zapad di najvise zive crnci najrazvijeniji dio SAD-a?

Grunf
16-11-2014, 12:22

Nista bez sile, Spanjolci vojskom mogu pregaziti Katalonce tak da zabadava marsiraju i provode referendume.

A i to je vise folklora radi kao sto su radili Skoti. Nece se oni nikad odcijepiti ni da im Spanjolci daju tu mogucnost.

skater
16-11-2014, 17:46
Kaj nije taj zapad di najvise zive crnci najrazvijeniji dio SAD-a?

Jedno su kompanije a drugo je stanovništvo.

Svjetskim top kompanijama od kojih su neke u Silicijskoj dolini dominiraju muškarci, bijelci i mongoloidi (Kinezi, Koreanci, Japanci, ), poneki Indijci.

Puntar2.0
12-09-2017, 12:26
Nebi zna kako procjeniti to, ali polako to postaje ozbiljno....

Inace, sican se kako su neki njihovi napadali Ivana Pavla II zbog priznanja Hrvatske, a njih kao ne priznaje, jer kao on je Slaven i Hrvati su...

Grunf
12-09-2017, 12:58
Jučerašnji marš za nezavisnost. Za 20-ak dana ide referendum koliko sam videl. Kaj može Španjolska napraviti ako se ovi odcijepe? Jel ih planiraju odmah napasti ili kaj?

http://www.youtube.com/watch?v=YM5HsvIrivI

Puntar2.0
12-09-2017, 16:56
Pojma neman, meni to lici vise na veliki show...ona njihova ETA Mislin da fakticki i ne postoji vise, a da ce Madrid poslati tenkove na ceste Barcelone....

Sekstant
12-09-2017, 19:58
ETA, Catalunya...
Uozbilji se patriote ;)
Sta se mene tice neka se razdvoje , samo da ne bude vise el classica :D

Humphrey
13-09-2017, 20:35
Nije li eta u baskiji? uostalom oni su komunjare(kao i ira, čovjek se baš ponekad razočara u teroriste)pa im je i mjesto na smetlištu.

Ja sam podijeljen po ovom pitanju, se jedne strane želim da Frankova Španjolska živi i dalje(ali opet to više nije njgeova Španjolska)a s druge želim nestanak svim tim jadnim državicama moderne europe. Ako stvarno dobiju neovisnost prvo što će uraditi je pridružiti Kataloniju EU pa samim time gube sve simpatije kod mene.

Grunf
16-09-2017, 11:41
Nadam se da ce ETA pomoc Kataloncima. :D

Puntar je potegel dobru temu, sto ce zadrzati Baskijce ako Katalonci otidu? Njihovo podrucje se proteze kroz Francusku i Spanjolsku. Hoce li doci do domino efekta u Europi? Valonija Francuskoj, Flandrija Nizozemskoj, juzni Tirol Austriji itd.?

Humphrey
16-09-2017, 13:11

Puntar je potegel dobru temu, sto ce zadrzati Baskijce ako Katalonci otidu? Njihovo podrucje se proteze kroz Francusku i Spanjolsku. Hoce li doci do domino efekta u Europi? Valonija Francuskoj, Flandrija Nizozemskoj, juzni Tirol Austriji itd.?

Daj Bože da se stara kurva sruši kao kula od karata.

skater
16-09-2017, 13:18
Nije li eta u baskiji? uostalom oni su komunjare(kao i ira, čovjek se baš ponekad razočara u teroriste)pa im je i mjesto na smetlištu.

Ja sam podijeljen po ovom pitanju, se jedne strane želim da Frankova Španjolska živi i dalje(ali opet to više nije njgeova Španjolska)a s druge želim nestanak svim tim jadnim državicama moderne europe. Ako stvarno dobiju neovisnost prvo što će uraditi je pridružiti Kataloniju EU pa samim time gube sve simpatije kod mene.

A ja mislio kako je gotovo s nacionalizmima i da ljevičari koji dominiraju Katalonijom, zagovaraju "ujedinjenje u različitosti".

Neka se ta ljevičarska, liberalna, komunjarska, bagra odcijepi i uživa u multikulturalnosti i kulturnom obogaćenju različitošću (terorizam) koju zagovaraju, učinit će uslugu Španjolcima.

Spomenuo si IRA-u, dokaz kako su ljevičari i komunjare autodestruktivni. Borili se protiv Engleza za neovisnost a sada dovlače trećesvjetsku različitost u Irsku koja će ih demografski i na svaki drugi način uništiti i Irska će prestati biti Irska. Po Japan bi gora stvar umjesto atomske bombe bilo dovlačenje "različitosti" i zamjena stanovništva, što rade Europljani.

Znači djelomično se ostvaruju ruska predviđanja i nastajanje novih država na tlu Europe.

Puntar2.0
16-09-2017, 15:08
Od svih nabrojanih meni su najblizi Flamanci, a jedino i znan da su sa njihove strane dolazile iskrene simpatije spram Hrvatima.

Moran priznati da se sa ovin drugima i nisan pozabavija, niti me to priterano zanima.

Puntar2.0
16-09-2017, 15:11
http://shoebat.com/wp-content/uploads/2017/07/dewinter-germany--1024x480.jpg

Puntar2.0
16-09-2017, 15:15
Filip Dewinter-Vlaams Belang flamanski nacionalisti

http://static1.hln.be/static/photo/2014/6/13/4/20140415173039/media_xll_6663724.jpg

skater
17-09-2017, 19:48
Od svih nabrojanih meni su najblizi Flamanci, a jedino i znan da su sa njihove strane dolazile iskrene simpatije spram Hrvatima.

Moran priznati da se sa ovin drugima i nisan pozabavija, niti me to priterano zanima.

Ima jedan Valonac vrijedan spomena, Léon Degrelle:

http://www.youtube.com/watch?v=iEeSPc5oTcM

Grunf
01-10-2017, 18:57
Španjolska policija po uputama španjolske vlasti onemogućuje održavanje referenduma o samostalnosti Katalonije. Ozlijeđeno je oko 300 ljudi u sukobima s policijom koja zatvara birališta diljem Katalonije.

http://www.youtube.com/watch?v=APsHNIrS7-s

http://www.youtube.com/watch?v=jH53_XjO_6E

BWA
01-10-2017, 21:13
Protiv nezavisnosti Katalonije, prvo ti Katalonci ne znaju sta su, pola ih vuce poreklo od Francuza, pola od Italijana a jedan deo od Spanaca. Dakle nisu autohtona nacija vec miks vise nacionalnosti, tako mogu sutra nicati instant nacije po Evropi i svaka budala traziti svoju drzavu.
Imaju u okviru Spanije republiku u republici, sve sto su postigli na ekonomskom planu ne bi postigli bez Spanije i sad odjednom ko te j Spanijo.
I na kraju ne znam sta bi postigli tom nezavisnocscu jer su previse mali a okruzeni gigantima, u prvom nekom sukobu opet bi ih neko prisvojio sebi, opet za tu teritoriju su ginuli Spanci i nece oni tek tamo preci preko toga da im daju nezavisnost, mislim mogu ali moraju oruzje u ruke pa nek se bore za "slobodu" ili misle da ce im je neko dati na tacni.
Narod koji nije spreman da gine za svoju slobodu onda i ne treba da ima nezavisnost.

Puntar2.0
01-10-2017, 22:26
Moga si fino reci ''Spanjolci ne priznaju Kosova, veliko im hvala bre'' i dobro, a ostaviti se serendanja oko Katalonaca.

BWA
01-10-2017, 23:35
Ko tebi drma kavez, ako imas kompleks prema Srbima zaobidji moje komentare.

Puntar2.0
01-10-2017, 23:52
A kao nije tako, ha Srbomire. Inace, ja san ti Hrvat Dalmatinac, a ti si Srbin, sad, kakav komplex tu moze biti u pitanju. Bas si duhovit. I ne lazi oko stvari sto su ocite.

BWA
02-10-2017, 01:31
Ma bas me briga sta si ti, tvoja stvar, sreca pa postoji opcija da ne moram da citam tvoje postove i ne trudi se da mi odgovoris posto necu videti :mmig

Grunf
02-10-2017, 09:44
2 milijuna od 2,2 nezaplijenjenih listića je bilo za. :cheer

Katalonska vlada je objavila da je na nedjeljni referendum o nezavisnosti Katalonije izašlo oko 2,26 milijuna birača, od čega ih je 90 posto glasovalo za nezavisnost te sjevernoistočne španjolske pokrajine.

“Od 2.262.424 glasačkih listića koji nisu bili zaplijenjeni, na 2.020.144 je zaokruženo ‘DA’, 176.566 glasača je zaokružilo ‘NE’, 45.586 listića je bilo neispunjeno, a 20.129 nevažeće”, objavila je katalonska vlada na Twitteru.

U regiji je registrirano 5,3 milijuna građana s pravom glasa, a BBC piše kako ih je na izbore izašlo 42,3 posto.

https://narod.hr/eu/foto-video-katalonija-90-posto-glasovalo-nezavisnost

skater
02-10-2017, 20:32
Protiv nezavisnosti Katalonije, prvo ti Katalonci ne znaju sta su, pola ih vuce poreklo od Francuza, pola od Italijana a jedan deo od Spanaca. Dakle nisu autohtona nacija vec miks vise nacionalnosti, tako mogu sutra nicati instant nacije po Evropi i svaka budala traziti svoju drzavu.
Imaju u okviru Spanije republiku u republici, sve sto su postigli na ekonomskom planu ne bi postigli bez Spanije i sad odjednom ko te j Spanijo.
I na kraju ne znam sta bi postigli tom nezavisnocscu jer su previse mali a okruzeni gigantima, u prvom nekom sukobu opet bi ih neko prisvojio sebi, opet za tu teritoriju su ginuli Spanci i nece oni tek tamo preci preko toga da im daju nezavisnost, mislim mogu ali moraju oruzje u ruke pa nek se bore za "slobodu" ili misle da ce im je neko dati na tacni.
Narod koji nije spreman da gine za svoju slobodu onda i ne treba da ima nezavisnost.

Ovo što si rekao za Katalonce, vrijedi još više za Francuze. Misliš da su primjerice Bretonci Francuzi?

Španjolcima je bolje da puste tu multikulti bagru da se uguši u različitosti a ne da svoj otrov šire među Španjolce.

Uostalom, svaki narod ima pravo na samoodređenje a Katalonci imaju sve elemente, uključujući i povijesne za proglašenje neovisnosti.

Grunf
03-10-2017, 09:55
Katalonija danas u općem štrajku i prosvjedu.

Od nogometnog kluba Barcelona do zaposlenika katedrale Sagrade Familije i na poziv 40 sindikata i udruga, Katalonija je u utorak u općem štrajku kojim upozorava na nedopustivo kršenje ljudskih prava i sloboda španjolske policije u pokušaju da spriječi održavanje referenduma o samoodređenju.

U pokušaju španjolske policije da spriječi izjašnjavanje, ozlijeđene su 893 osobe, od kojih četiri teško u nedjelju kada je, prema podacima katalonskih vlasti, glasovalo 2,26 milijuna birača (od 5,3 milijuna s pravom glasa) i njih 90 posto se izjasnilo za neovisnost.

Štrajk će obuhvatiti luku i javni prijevoz, javna sveučilišta, Muzej suvremene umjetnosti, koncertna dvorana Palau, a štrajkat će i zaposlenici vjerojatno najpoznatijeg spomenika, Gaudijeve katedrale Sagrada Familia.

Štrajkat će i nogometni klub Barca te neće biti ni profesionalnog ni juniorskog treninga. Pridružit će im se i klubovi španjolske nogometne lige iz Katalonije.

Tu veliku mobilizaciju pratit će i različite manifestacije kojima Katalonci žele upozoriti na nedopustivost policijskog nasilja na referendumu o samoodređenju, a što je otvorilo najdublju krizu u Španjolskoj otkako je nakon smrti diktatora Francisca Franca 1977. u zemlji uspostavljen demokratski sustav.

https://narod.hr/eu/katalonija-utorak-opcim-strajkom-brani-svoja-prava

Grunf
10-10-2017, 20:36
Katalonski predsjednik odlucno odustao od proglasenja nezavisnosti. Dostojanstvena odluka.

Puntar2.0
10-10-2017, 21:20
Izgleda da je ovaj kalkulira na sto vece ekonomske povlastice, i tako mislija nadmudriti Madrid, a ovi zaostrili do kraja, i bili bi spremni poslati tenkove. Bumo vid'li ova odluka bi mogla znaciti da je neovisnost pokopana.