PDA

Pogledaj Full Version : Bihać i bihaćka krajina

caporegime
21-12-2010, 21:45
zbivanja i dešavanja na tom prostoru.

zlatni_ljiljan
21-12-2010, 22:15
U Bihacu nista novo,osim sto je pohapsheno pola policije USKantona:):)

caporegime
21-12-2010, 22:30
zašto ja u bihaću ne mogu osjetiti onu klasičnu bosansku čaršiju i nigdje ćevapa za pojest a ono na što sam naišao, nije doduše bilo loše ali nekako za pojam bosne.....očekivao sam nešto više.
isti dojam sam stekao u brčkom.

zlatni_ljiljan
21-12-2010, 22:35
Iz prostog razloga jer su Biscani definitivno iskompleksirani,teze shatro zapadu,eno sad da odes ti bi se zacudio u gradu koji ima 90% Bosnjaka muslimana okicene jelke,slike Nikolausa itd ,djele se paketici...za prosjecnu Biscanku pele nisu pele ako nisu kupljene u Zagrebu,neki dan pricam s haverom kaze moram ici u Zagreb zubaru,ma idi reko u picku materinu ko da kod nas nema stomatologa...ali jebi ga kompleksasi,a to je potpuno tacno sto ti kazes sve su ko fol modernizirali,a meni opet nekako ceif pojesti cevape u nekakvoj ascinici dje su na hastalu musheme nego u nekakvoj ushminkanoj piceriji Capricozu...

caporegime
21-12-2010, 22:43
nije to slučaj samo u bihaću. eno u ljubuškom, sve se nekako izvještačilo, jebote u odnosu na ono što je bilo još 90-ih godina što se tiče atmosfere i odnosa među ljudima potpuno nestalo.
veći je ze gej, kako to neki vole nametati zagrebu, izražen sada u hercegovini nego u zagrebu.
ljudi otišli u kurac. možda malo pretjerujem ali napravljen je prevelik pomak na lošije, za moje pojmove dobre stare domaće hercegovine.
ali ljudi u bihaću su i prije gravitirali više zagrebu.
ipak je do zagreba samo sat i po.
jebote onim cestama do sarajeva se oteliš od vožnje.
a i poslovne mogućnosti su veće, ljudi iz bihaćke krajine imaju poslovično dobar njuh za posao i pravljenje para.
znam ih podosta koji su u tim poslovnim šemama.

zlatni_ljiljan
21-12-2010, 22:53
Pola Bihaca radi u ZG-eu a za vrijeme rata je bukvalno postojao mali Bihac u Zagrebu ,recimo jedan od vidjenijih biscana u Zagrebu je Irfan Zjakic, drzi onaj lokal NEC mozda si i cuo za njega,al to je valjda samo paravan shatro ugostiteljstvo, ko zna s cim se bavi...nije belaj sto se ode u veci grad kad se mora,ali jebem mu mater sta meni smeta je to, sto nas jebe daj mentalitet kasabe,kad coban iz Bihaca ode u Importane misli da je ufatio Boga za mudo,onda prepricavaju o Zagrebackom izletu mjesec dana po bihackim kafanama,ko ono jo rista da vidis Hard Rock,ovo ono...ma idi te u kurac,sta bi bilo da odu u Rio de Janeiro :)

caporegime
21-12-2010, 23:05
Pola Bihaca radi u ZG-eu a za vrijeme rata je bukvalno postojao mali Bihac u Zagrebu ,recimo jedan od vidjenijih biscana u Zagrebu je Irfan Zjakic, drzi onaj lokal NEC mozda si i cuo za njega,al to je valjda samo paravan shatro ugostiteljstvo, ko zna s cim se bavi...nije belaj sto se ode u veci grad kad se mora,ali jebem mu mater sta meni smeta je to, sto nas jebe daj mentalitet kasabe,kad coban iz Bihaca ode u Importane misli da je ufatio Boga za mudo,onda prepricavaju o Zagrebackom izletu mjesec dana po bihackim kafanama,ko ono jo rista da vidis Hard Rock,ovo ono...ma idi te u kurac,sta bi bilo da odu u Rio de Janeiro :)

ha ha , čuj da ne znam ko je irfan.
nec je uvijek bio utočište ljubitelja noći, sumnjivih poslova, narodne glazbe a vrvio je bivšim specijalcima, ekipom iz rata, krimosima....
znam ja ko je irfan iako sam tek u par navrata bio s njim u društvu, poveznica su mi bili drugi ljudi kad bi tamo došli na cugu a da ti odam jednu tajnu, njegov brat rizvan, gospodin čovjek, je bio oženjen s mojom daljnjom rodicom.

caporegime
21-12-2010, 23:06
a jako sam dobar i s nekoliko bišćana iz druge priče, doduše to ti je ekipa iz vedrog polja.
jel se tako zove ono hrvatsko selo predgrađe bihaća?
jel vedro ili neko drugo polje?

zlatni_ljiljan
21-12-2010, 23:15
a jako sam dobar i s nekoliko bišćana iz druge priče, doduše to ti je ekipa iz vedrog polja.
jel se tako zove ono hrvatsko selo predgrađe bihaća?
jel vedro ili neko drugo polje?

Vidis kako je svijet mali :),Rizvana znam licno,i znam da mu je zena Hrvatica kao i Irfanova mislim da je on ozenio doktoricu...
Sto se tice Vedrog Polja to je cisto hrvatsko naselje i korektno si napisao ,znam dosta ljudi jer sam dolazio vazda kad bi se napio u jednu sad vec kultnu kafanu "kod Lije" i uvijek sam se dobro osjecao...totalno dobra ekipa,a i u ratu sam poznavao par vojnika HVO-a 2 satnije (vedropoljska) bilo je par Bosnjaka iz carsije u toj satniji...u glavnom momci su volili canabis pa se znalo sta smotati:)

caporegime
21-12-2010, 23:37
Vidis kako je svijet mali :),Rizvana znam licno,i znam da mu je zena Hrvatica kao i Irfanova mislim da je on ozenio doktoricu...
Sto se tice Vedrog Polja to je cisto hrvatsko naselje i korektno si napisao ,znam dosta ljudi jer sam dolazio vazda kad bi se napio u jednu sad vec kultnu kafanu "kod Lije" i uvijek sam se dobro osjecao...totalno dobra ekipa,a i u ratu sam poznavao par vojnika HVO-a 2 satnije (vedropoljska) bilo je par Bosnjaka iz carsije u toj satniji...u glavnom momci su volili canabis pa se znalo sta smotati:)

čuo sam i za ove aspekte bihaćke dokolice u ratno poratnim vremenima.
zanimljivo, sjećam se kako je u to ratno doba "domaćica" bila poprilično raširena uzduž bosne i hercegovine, valjda se radilo kompenzaciji nestašice cigareta.
snašli se ljudi jebiga.

Inkvizitor
21-12-2010, 23:46
To gravitiranje Bihaća Zagrebu je samo šićar što bi se reklo u Bosni. Oni su ekonomski okrenuti Zagrebu a politički Sarajevu. Iz Bihaća se nije čulo reakcijena optužbe da je Hrvatska izvršila agresiju na Bih.

odnos prema muslimanima cazinske krajine je samo još jedna zabluda i idiotizam hrvatske vlasti i Hrvata općenito..

zlatni_ljiljan
22-12-2010, 10:19
Off: cudan si ti covjek...

Ilirk@
22-12-2010, 10:21
al je barem i čovjek za razliku od onih koji su samo čudni.

Inkvizitor
22-12-2010, 12:31
ma općenito sam se osvrnuo na to kako Hrvati percipiraju muslimane cazinske krajine ko neke drugačije muslimane. Ko fol, oni su okrenuti Zagrebu. Okrenuti su Zagrebu kad treba nešto ušićariti a i Zagreb im je najbliži, to je logično. Dobar im je za kriminal koji ionako u 90% omjeru ti ljudi rade po Zagrebu.

U drugome se ne razlikuju od osrtalih bosanskih muslimana. Je li bio neki protest kad su bosanski muslimani prosipali žuč na Hrvatsku i proglašavali je agresivnom čak iznad razine Srbije.

je li se javilo neko udruženje Bišćana.

Moš mislit da je. Ni muha se nije čula.

Podijelili im domovnice, ovi uzeli, ajd kad dajete, lakše je putovat a inače zaboli ih kita za Hrvaskom..isti su ko i oni srednjobosanski i krajiški muslimani što su jurišali na Hrvate sa tekbirom na usanama.

Hrvati se generalno budale.

caporegime
22-12-2010, 12:44
ha ha naravno da nema neke velike suštinske razlike unutar muslimanskog naroda oko osnovni njihovih vrijednosti i tu ne bi trebalo niti raditi razliku niti je poticati ili je prenaglašavati.
osobno bi najrađe voliko da je muslimanski narod jedinstven ali i svjesta da sadašnja politička muslimanska vrhuška kao većina politički elita radi loše za hrvate i definitivno od nekadašnjih saveznika u najmanju ruku od njih rada protivnike.
hoće li se to promijeniti odnosno neće li takav odnos dovesti do nespojivih odnosa koji bi mogli pokrenuti lavinu loših događanja...ne znam.
mislim da je prvenstveno muslimanima u interesu da od hrvata naprave dobrog partnera jer je to jedini način i političkog i fizičkog preživljavanja.
svako daljnje zaoštravanje donijet će samo štetu ali njima najveću.

ipak, da se vratimo na bihać, onomad kad je hrvatska izgubila protiv turske, na klipovima se moglo vidjeti mnoge gradove u kojima se slavi turska pobjeda na ulicama i to pogotovo one koji su s dičili nekom multietničnočću i tolerancijo.
vršljao sam i vršlljao, guglao, tražio na jubitou ali eto, nisam nigdje uspio naći slavlje bišćana zbog turske pobjede.
jebiga, valja i to reći iako suštinski to ne mora ništa značiti.

Inkvizitor
22-12-2010, 13:04
ha ha naravno da nema neke velike suštinske razlike unutar muslimanskog naroda oko osnovni njihovih vrijednosti i tu ne bi trebalo niti raditi razliku niti je poticati ili je prenaglašavati.
osobno bi najrađe voliko da je muslimanski narod jedinstven ali i svjesta da sadašnja politička muslimanska vrhuška kao većina politički elita radi loše za hrvate i definitivno od nekadašnjih saveznika u najmanju ruku od njih rada protivnike.
hoće li se to promijeniti odnosno neće li takav odnos dovesti do nespojivih odnosa koji bi mogli pokrenuti lavinu loših događanja...ne znam.
mislim da je prvenstveno muslimanima u interesu da od hrvata naprave dobrog partnera jer je to jedini način i političkog i fizičkog preživljavanja.
svako daljnje zaoštravanje donijet će samo štetu ali njima najveću.

ipak, da se vratimo na bihać, onomad kad je hrvatska izgubila protiv turske, na klipovima se moglo vidjeti mnoge gradove u kojima se slavi turska pobjeda na ulicama i to pogotovo one koji su s dičili nekom multietničnočću i tolerancijo.
vršljao sam i vršlljao, guglao, tražio na jubitou ali eto, nisam nigdje uspio naći slavlje bišćana zbog turske pobjede.
jebiga, valja i to reći iako suštinski to ne mora ništa značiti.

pa još najbolje da su to proslavljali a svaki dan u Zagrebu.

iako intimno možda su imali drugačije osjećaje od Turaka sarajlija. Iako je to bio serhat, predziđe Istambula.

zlatni_ljiljan
22-12-2010, 13:07
Iako nista ne mora znaciti kako kaze Capo,u Bihacu mozes slobodno proci s hrvatskom zastavom da te niko i ne pogleda,djeca se igraju u dresovima Dinama,Hajduka hrvatske repke dok recimo u " multikulti" Sarajevu bi za istu stvar vjerovatno dobio ciglu u glavu,dok bi se recimo isto desilo nekome ko bi prosetao Sirokim u dresu repke BIH ili u dresu FK Sarajeva...ne tvrdim ja da smo mi Biscani nesto posebno tolerantni ,jednostavno gledamo svoja posla i oportunisti smo sto jest jest...i samo jos nesto na znanje stovanom gdinu Inkviju,kad je gorila Srednja Bosna i kad je bio najjaci sukob HVO-Armija BIH u centru ,al doslovno u centru Bihaca iza nekadasnje robne kuce Beograd je visila zastava bosanskih hrvata na GS HVO Bihac,nikad niti jedan incident nije zabiljezen,da je neko pa i pijan nesto bacio na GS ili na tu istu zastavu...znam da ce sad Inkvica reci ,pa da to je radi toga sto se ovisilo o Hrvatskoj,municija,logistika bla,bla,bla...al ne zaboravimo da je i jedno Bugojno ovisilo o pomoci koja je dolazila preko Hrvatske ,pa je ipak postojao Logor za Hrvate itd...ne vidi Inkvi od bukve sumu...

Inkvizitor
22-12-2010, 13:23
A nego koji bi drugi bio razlog nego ovisnost o Hrvatskoj. Nije valjda da bi netko pametan pomeo ono šake jada od bihaćkih Hrvata pa onda očekivao pomoć od Hrvatske.

to je sve goli pragmatizam. Vijorila se šahovnica i oko Brčkog gdje su zajedno ratovali Hrvati i Muslimani a Srednjoj Bosni se grkljani vadili.

Bugojno nikad nije bilo u situaciji ko Cazinska krajina..to je neusporedivo.

da nije bilo Hrvatke, cazinska krajina bi bila velika Srebrenica..a naravno i Bihać je pomogao Hrvatskoj..to je bilo kao da imaš desantiran cijeli korpus u neprijateljsku pozadinu.

Dakle, to je bila pragmtaika s obje strane, samo što je Bišćanima to značilo doslovno život.

zlatni_ljiljan
22-12-2010, 13:34
Dosadno je ponavljati ko papagaj vazda isto! Evo po hiljaditi put :da istina, mozda bi Bihac bio druga Srebrenica ,ali budi siguran da ni Hrvatska ne bih izgledala danas kako izgleda,bila bi ti RSK 40 km od Agrama,a u Dubrovnik bi ti isao preko Madjarske i Crne Gore ...

Inkvizitor
22-12-2010, 13:55
idi nazad na moj post pa pročitaj pomno ako si u stanju..

Škutor Mate
26-01-2011, 15:33
bogme me ni tamo ne vuče nešto, sve mi se čini da ga vidit neću :D

u Bihać je druga stvar, u Bihaću bi moga živit :)

zlatni_ljiljan
26-01-2011, 16:07
bogme me ni tamo ne vuče nešto, sve mi se čini da ga vidit neću :D

u Bihać je druga stvar, u Bihaću bi moga živit :)

Moj Mata za tebe bi se otimale nase curke,a imas na biranje volti Hrvaticu-madzaricu,volti hanumu ,pa biraj jedino nam fali Srpkinja,al njih svakako Mata ne preferira jel tako Mata :)

Bihac je hajmo rec kolko tolko osto normalan,mada i u njemu ima od rata svakojakog okota,al u poredjenju sa Zenicom je Disneyland :rofl

Škutor Mate
26-01-2011, 16:34
Ma ja san svoje davno izabra, nema više napovrat.

A što se Bihaća tiče recimo skoro da sam i živijo ja tamo jedno godinu dana. Istina više u šumi pod Plišivicon čuva stražu i svitilijo migovima da se spuste iznad Izačića nego šeta po gradu. :D

I zato velim da mi se sviđa i misto i kraj i ljudi su mi se svidili. Najviše mi se svidila stara uzrečica. "Puno cvića naokolo Bišća" :) Mada su ikavicu već tad svi bili zaboravili koje sam ja srijo.

A najviše san volijo od Željave prko brda uteć na Plitvice. E to se ne more s ničim mirt. I onako sa vr brda iz daljine miritat i Bišće. :)

Škutor Mate
26-01-2011, 16:52
ali davno je to bilo, ima priko dvaest i pet godina

zlatni_ljiljan
26-01-2011, 17:15
Mata dobri, dje si sluzio u 27 Juli ili kasarna Grmec ili si mozda bio " plavac" Zeljava?

Vidi ti Matana,znaci mojim zavicajem se palio i zario,a onda je i fasovala koja hanuma garant:rofl sjecas se koja birtije ,dje si zalazio kod Vlade Buregdzije ili Shere Chulana to su bile vojnichke birtije,sisate konobarice i sve sto ide uz to :)

Sad skontah da si bio "jamachno" plavac jer si migovima svitlijo haha

Škutor Mate
27-01-2011, 10:47
E sad jesam li vam popravijo genetsku sliku ne znam, niko mi se svi ovizi godina nije ni potužijo ni pohvalijo :rofl , ali Bihać ne pamtim po bircevima nego po gradskoj knjižnici, kinu, Kapetanovoj kuli, bosanskom loncu i noćenju u motelu Sunce, kupanju na Uni, Sokolačkoj kuli, pentranju po Plješivici, čuđenju da ima ljudi i dice koji navijaju za Hajduka, ugodnoj blizini Plitvica, Marjan expresu koji te kroz dolinu Une lako dovede u moju Dalmaciju... i još puno lipi stvari. Čak nisam ni burek tamanijo nego pizze tamo u centru kod onog kanala nasuprot hotela. Kako se zvala pizzerija pojma nemam.

Ima li kakva karta Bihaća na netu, ulice i to?

zlatni_ljiljan
27-01-2011, 11:43
mi smo imali samo dva kina 26.novembar i kino JNA preko puta su bili najbolji cevapi u cevapdzinici kod Muje (077),picerija koju pominjes je prva i jedina bila u to vrijeme albanci donjeli inovaciju :) inace 100 metara nize je moja kuca u Harmanima,doduse i u tom Hotelu (Park)kojeg pominjes se pravile pice ,ali su vise licile na kljukushu sa kechapom engo na pravu picu,Motel Sunce u ratu totalno unisten posto su ga chetnici razjebali,ali sad radi ponovo ko metak,hmm Plitvice su nasa lokalna baza za kurvanje,ko god ide u kurvanje bjezi na Plitvice :)

Karata ima na netu...

Škutor Mate
27-01-2011, 11:45
pa daj link kad ima

zlatni_ljiljan
27-01-2011, 11:46
pa daj link kad ima

upravo kopam da ti stavim:)

zlatni_ljiljan
27-01-2011, 12:27
Evo malo Mata da te zelja mine ,i da se sjetis dobrijeh vremena :) www.mojbihac.org

caporegime
27-01-2011, 12:59
niđe karte......

zlatni_ljiljan
27-01-2011, 13:04
niđe karte......

kako nema karte ulica? Ima, samo sa novim nazivima ulica i svaka pojedinacna ulica sa slikama

Škutor Mate
27-01-2011, 13:35
ima karte, ali samo IE, mozila i chrom šipak

jest, albanci su pizzu prodavali i to čini se da se ulica sad zove Harmanski sokak, kontra pošte uz kanal

Marta
27-01-2011, 13:49
mi smo imali samo dva kina 26.novembar i kino JNA preko puta su bili najbolji cevapi u cevapdzinici kod Muje (077),picerija koju pominjes je prva i jedina bila u to vrijeme albanci donjeli inovaciju :) inace 100 metara nize je moja kuca u Harmanima,doduse i u tom Hotelu (Park)kojeg pominjes se pravile pice ,ali su vise licile na kljukushu sa kechapom engo na pravu picu,Motel Sunce u ratu totalno unisten posto su ga chetnici razjebali,ali sad radi ponovo ko metak,hmm Plitvice su nasa lokalna baza za kurvanje,ko god ide u kurvanje bjezi na Plitvice :)

Karata ima na netu...

Jedan Albanac iz Bihaca je isao u Italiju uciti pravit pizze, stari ga poslao, otvorio neku "in" pizzeriu u Bihacu, (toje bilo prije rata) vele da je imao najbolji recept. Kasnije mu drugi Albanci nudili dobre novce, al im nije dao recept.
Jednom liku je otkrio tajnu, al samo zato sto taj nije otvarao nista u Bihacu, otisao je dalje ....

U medju ostalom su jaja i vino isli u tjesto!

Škutor Mate
27-01-2011, 14:15
u tijesto ili u umak, na pizzu?

zlatni_ljiljan
27-01-2011, 14:34
ima karte, ali samo IE, mozila i chrom šipak

jest, albanci su pizzu prodavali i to čini se da se ulica sad zove Harmanski sokak, kontra pošte uz kanal

Ma ja brate, preko puta kultnog kafica 10-tka od rahmetli Mede Piralica,picerija se zvala Sunce ako me pamcenje sluzi,a do nje je bila prodavnica obuce koja je sad podruznica bihackog HDZ-a...

Škutor Mate
27-01-2011, 15:03
A u kino sam iša civilno, gori u Bosanskoj kontra džamije, baš je te godine tu bila promocija filma "Otac na službenom putu" jer se snima u Bihaću.

Tamo livo piše Greblje Harmani, rekne li se u vas greblje ili groblje, greb ili grob???

Marta
27-01-2011, 15:20
u tijesto ili u umak, na pizzu?

U tjesto. Tip je valjda imao prvi pizzeriju i radio kod lud.

Škutor Mate
27-01-2011, 15:26
Ma bila je pizza s jajima, ali da je baš jaja stavlja u tijesto? I vino? Što se same pizze tiče priznam da sam sentimentalno vezan uz tu pizzu jerbo je do tad nisam ni ijo, tu sam se naučio i šampinjone ist, ali kad je usporedim s kasnijim pizzama daleko je ona bila po kvaliteti od dobri pizza. Veličina omanja, tisto više napuvano nego tanko i krhko što recimo sad volim, ali umak i dodaci su bili OK, samo ne baš nešto bogati. Dobro ni cijena nije bila bog zna šta pa sam uredno tuka po dvi, tri odjednom. No tad meni bolje pizze od te nije bilo.

Marta
27-01-2011, 15:30
Nije brate nego u tjesto, kao i vino, to su bile valjda te strogo cuvane tajne koje nije htjeo otkrit, pogotovo ne drugim Albancima, radi konkurencije.

zlatni_ljiljan
27-01-2011, 15:41
A u kino sam iša civilno, gori u Bosanskoj kontra džamije, baš je te godine tu bila promocija filma "Otac na službenom putu" jer se snima u Bihaću.

Tamo livo piše Greblje Harmani, rekne li se u vas greblje ili groblje, greb ili grob???

Sleng je greblje=mezarje,grob se kaze mezar !
To kino je 26.novembar preko puta dzamije Fethije,i sad je super kino full napucano,mada meni nekako draze ono staro u koje sam ulazio sa fake kartom ili dok se Shefik smiluje pa nas pusti bez karte vec kad pola filma prodje :) jah bice da je zal za starim dobrim vremenima ,starim i ja pomalo ali sigurno...jebem ti ovu nostalgiju teza je od bolesti...

Škutor Mate
27-01-2011, 15:49
greblje sleng????

što piše tamo Greblje?

zlatni_ljiljan
27-01-2011, 15:57
greblje sleng????

što piše tamo Greblje?

Nije to pravopis Mata moj dobri,pa i ti koristis svoj sleng,pa nije ono oficijeli site grada Bihaca pobogu brate ,greblje ,groblje,mezar,humka,kako god bilo tamo cemo svi na kraju zavrsiti pa i ja i ti :rofl

Škutor Mate
27-01-2011, 16:21
Ma to nije bolan nikakav sleng nego prastara rič koja se koristi u Imockom i okolici, uvik je u nas bio greb i greblje. Pitam jesu li to tvoji stari koristili rič greblje ko i moji? Jesi li ikad upozna nekog starog muslimana od tamo da je priča ikavicom? Ovako ko što ja sad pričam? Kad je nestala u vas ikavica?

caporegime
27-01-2011, 16:29
ja sam jednom slučajno čitao forum grada cazina i iznenadio da tamo ljudi koriste ikavicu za neke riječi.
mislim da kao u ostatku bosne, gdje žive hrvati, ljudi sa sela više koriste ikavicu dok se u gradovima uhvatila ijekavica

zlatni_ljiljan
27-01-2011, 16:32
Ma to nije bolan nikakav sleng nego prastara rič koja se koristi u Imockom i okolici, uvik je u nas bio greb i greblje. Pitam jesu li to tvoji stari koristili rič greblje ko i moji? Jesi li ikad upozna nekog starog muslimana od tamo da je priča ikavicom? Ovako ko što ja sad pričam? Kad je nestala u vas ikavica?

Pa iskreno receno skoro svaka stara nena kaze greblje ,ako ne kaze mezarje, to je tacno,vidis to mi nikad nije palo napamet odakle to potiche...a kad bolje razmislim skoro svi iz okolinih sela kazu idem "priko polja" umjesto preko polja ili prida me umjesto pred mene...kad je nestala ikavica nemam pojma jarane,ja svakako najbolje znam shatrovachki :rofl ne kuzim se ja uopste u to ekavica,ijekavica,ikavica,chakavica, sigurno nisam bio na tom casu kad se to radilo,ne znam matere mi mile...

znam samo da je nekad davno Bihac bio hrvatski grad o tome sam chito i da je zadnji pao u Bosni pod Otomansku vlast...

Škutor Mate
27-01-2011, 16:50
nauči bolan, vrati se didovima jerbo oni su ona zdraka sunca :)

kod bošnjaka još jedino oni koji su utekli za tursku znaju ikavicu, poslušaj ovu babu s početka priloga

http://video.google.com/videoplay?docid=-7053885592326011141&ei=dhhSSbvZD5qu2gLC7fn0Cg&q=bosnjaci

Škutor Mate
27-01-2011, 16:56
Kod muslimana koji su živili po gradovima je bilo karakteristično da su davno već pomišali 'č' i 'ć', te 'dž' i 'đ', a zanimljivo da je to kod nas bijo slučaj u samom Varušu, gradu Imockome za razliku od susidni sela nek smo bili u Dalmaciji.

zlatni_ljiljan
27-01-2011, 17:36
Hocu Mata naucicu obecajem,sve je dobro znati u zivotu pa i ikavicu,joj dobra ona zeljanica na ono klipu mrtva usta bi je jela :rofl

Škutor Mate
27-01-2011, 18:51
Ila ljiljane, ila, a more i jila. Ovo nek ti je prva lekcija. :rofl

zlatni_ljiljan
27-01-2011, 19:22
Ila ljiljane, ila, a more i jila. Ovo nek ti je prva lekcija. :rofl

evo upravo zena stavila da "jidem" Bog si Matane majke mi,jos malo pa cu i "viru" prominiti ako se budem dalje druzio s vami, tobe jarabi esatgfirullah gluho bilo :rofl

Škutor Mate
27-01-2011, 22:23
ako već moran birat radije ti nauči ikavicu :rofl

zlatni_ljiljan
02-02-2011, 15:27
http://www.youtube.com/watch?v=XHc14ePn9nQ

Samo za Jozu i Matana :)

zlatni_ljiljan
02-02-2011, 15:30
http://www.youtube.com/watch?v=MlPIm6eumDg&feature=related

zlatni_ljiljan
02-02-2011, 15:43
http://www.youtube.com/watch?v=NWzr-Z-6_nk&feature=related

...a onda su Srbi napravili ovo od ljepote i meraka...ali sad je ljepsi nego ikad...

Škutor Mate
04-02-2011, 22:35
A valjda ću ovo lito jednom uspit svratit na putu do kuće. Priko Bihaća pa na Lapac i jos malo do izvora Une. I još se gužve riješiti. Samo mi.je priklani na onim rupetinama od Vaganca do Izačića ratkapa otpala i završila uz cestu u gustoj paprati. Ma ne bi je gospa našla.

antoriz
11-10-2011, 20:03
rizvanova žena je hercegovka, irfanova žena je hrvatica, i, nije doktorica.
ironija je u tome što svi misle da znaju sve o zjakićima, a zapravo ne znaju ni jednu trećinu. govore da su mafijaši, da su kriminalci, da kradu čak i da ubijaju, ali to nisu istine. govore još da su umišljeni s glavama u sedmom nebu, što možda i je istina, al su ih ljudi takvima napravili. ljudi su ih digli u nebesa svojim pričanjem o njima. i oni se smiju kad čuju gluposti koje ljudi pričaju. a što se tiče zagreba, realno govoreći, on pruža mnogo više i od bihaća i od ljubuškog. ne zato što je po nečemu posebniji, nego zato što je puno veći i ima puno više mogućnosti. i ne govorim da je po nečemu bolji. osobno su mi draži i ljubuški i bihać jer su to jednostavno mjesta u kojima se dobro osjećam i u kojima se mogu opustit.

caporegime
11-10-2011, 22:20
pa i rizvanova bivša žena je hrvatica, šta nije? hercegovka hrvatica.
a irfan je stara iskusnjara zagrebačke noćne ponude to nije sporno.
zagreb, skoro milja ludi, ponuda, potražnja.....lakše nego u gradu od 40 000.

antoriz
11-10-2011, 22:34
rizvan se samo jednom oženio i nije se još rastao od te hercegovke. naglasak na "još".
objektivno gledajući zagreb ima više mogućnosti od bihaća, ljubuškog pogotovo. više vrsta srednjih škola, više fakulteta (kolko znam u ljubuškom nema ni jedan) itd..

caporegime
11-10-2011, 22:51
rizvan se samo jednom oženio i nije se još rastao od te hercegovke. naglasak na "još".
objektivno gledajući zagreb ima više mogućnosti od bihaća, ljubuškog pogotovo. više vrsta srednjih škola, više fakulteta (kolko znam u ljubuškom nema ni jedan) itd..

i ne samo u ljubuškom......
bilo bi to dobro kad bi gradići veličine ljubuškog imali fakultete ali vjerujem da ćeš se složiti da to ipak nije realno.
a di su tek mjesta za izlazak, kombinacije, biznis......
ekipa iz bihaćke krajine je uvijek imala dobar nos za lovu

antoriz
11-10-2011, 23:06
al dobro, zato mostar nije daleko.
u ljubuškom ima solidnih kafića, ali to ipak nije to.

caporegime
11-10-2011, 23:15
al dobro, zato mostar nije daleko.
u ljubuškom ima solidnih kafića, ali to ipak nije to.

do 98-99 je bilo to dobro ali onda slijedi nagli pad.
prpala glavna ulica kod autobusne stanice, propao noćni život ljubuškog

Inkvizitor
12-10-2011, 10:07
irfan, rizvan..koji k?

Mrav
26-11-2011, 16:11
Pod istragom Dudaković i vrh Petog korpusa (21 oficir)

Tužilaštvo BiH već četiri godine sprovodi istragu protiv komandanta Petog korpusa Armije BiH Atifa Dudakovića i još 21 oficira osumnjičenih da su počinili ratne zločine u Krajini tokom vojnih operacija "Sloboda-Tigar 94", "Grmeč 94" i "Sana 95" sprovedenih 1994. i 1995. godine.

U dopuni Naredbe o sprovođenju istrage koju je Tužilaštvo BiH izdalo 29. septembra 2007. godine navodi se da su, osim Dudakovića, za ratne zločine osumnjičeni Mirsad Selmanović, Husnija Avdagić zvani Huska, Senad Šarganović, Hamdija Abdić zvani Tigar i Hamdija Delalić.

"Osumnjičeni su i Sead Jusić, Zijad Nanić, Nijaz Miljković, Amir Avdić, Mirsad Sedić, Ibrahim Nadarević, Sakib Forić i Mirsad Dračić. Tu su i Husein Balagić, Samir Šabić, Zijad Kadić zvani Apica, Tanjfik al Harbi, Agan Elkasović, Nisvet Muratović, Ismet Musić i Abid Kauković", navodi se u Naredbi za istragu koju su potpisali tužilac Milorad Barašin i međunarodni tužilac David Schwendiman, prenosi Srna.

Selmanović je tada bio načelnik Štaba, a Avdagić načelnik sigurnosti Petog korpusa ARBiH. Šarganović je bio komandant 501, Abdić komandant 502, a Delalić komandant 503. brigade Petog korpusa. Jusić je bio komandant 505, a Nanić načelnik sigurnosti te brigade. Miljković je bio komandant 506, Avdić 510, Sedić 511, Nadarević komandant 517. brigade Petog korpusa, a Forić komandant 17. viteške krajiške brigade Sedmog korpusa ARBiH.

Dračić, Balagić, Šabić, Kadić, Al Harbi, Elkasović, Muratović, Musić i Kauković bili su komandiri, pripadnici specijalnih jedinica, vojnici i stražari u brigadama Petog korpusa. Po Naredbi tužilaca oni su trebali da budu izdvojeni iz ovog spisa, te da za njih budu formirani posebni predmeti.

Svi osumnjičeni terete se po ukupno 22 tačke koje navode na sumnju da su počinili ratne zločine protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika. Prvih 13 osumnjičenih, komandanti i visoki oficiri Petog korpusa, terete se, između ostalog, za ubistva, uspostavljanje velikog broja zatvora u Krajini i za granatiranje.

Osumnjičeni su za kažnjavanje i zlostavljanje zatvorenih lica, srpskih civila, pripadnika Vojske Republike Srpske, Vojske Republike Srpske Krajine i Narodne odbrane Autonomne pokrajine Zapadna Bosna, od kojih su mnogi ubijeni i nestali.

"Oni su zatvarani u zatvorima u Bihaću u kasarni `Adil Bešić`, u hotelu `Park`, u zatvoru Luke, u zatvoru u policijskoj stanici, u Aeroklubu, u zatvoru Bakšaiš, u zatvoru u fabrici celuloze `Incel`, u prostorijama ispred hotela `Radoč` u Bužimu, u zatvoru `Silos` u Bužimu, u zatvore u auto-servisu `Rad` u Cazinu i u zatvore u vojnom magacinu kod policijske stanice u Bosanskom Petrovcu", navodi se u obrazloženju Naredbe.

Prema nezvaničnim informacijama, Tužilaštvo BiH bi do kraja godine trebalo da podigne optužnicu protiv Dudakovića, ali se još ne zna protiv koga će još biti podignuta optužnica. Do sada je saslušan samo Ibrahim Nadarević, koji je danas poslanik SDA u Parlamentu FBiH.

Radiosarajevo.ba/Srna