PDA

Pogledaj Full Version : Vaš odnos prema rodbini

sagitarius
04-11-2014, 14:11
Pitanje staro koliko i ljudski rod:- kako se odnositi prema rodbini rođakama i rođacima.
Iz nekih starih knjiga i novinskih isječaka da se pročitati da su se dva brata znala do smrti pobiti radi ograde između njihovih imanja, a bivalo je i teških ubistava da jedan član obitelji pobije cijelu svoju obitelj.
No to je jedna krajnost, na drugom kraju tih bolesnih odnosa bio bi incest, ali sve van krajnosti i ekstrema je ono gdje se danas kreće običan prosječan čovjek.
Standardna je prića da se na vratima pojavi neka daljnja rodbina njih dvoje troje, koje niste vidjeli od tko zna kad, onako zajapureni, sa putnim torbama i kuferima i sa širokim osmijehom kad otvorite vrata spremno i ushičeno kažu: Evo nas, mi došli- i potrče u čvrste zagrljaje uz sočne mokre poljupce...
I da, kliše zaokružuje prevelika očekivanja vaših rođaka da im se sami sjetite i učinite im neku uslugu, što vam oni beskrajno zamjere i o tome pričaju godinama, šireći i tračeve i laži koji vas počmu stizati sa nekih strana vaših kontakata, kojih se naravno ustručavate i pred kojim doživljavate blamažu propadajući u zemlju.

Naravno drugi pol ove priče su i oni rođaci s kojim se ponosite jer su u životu otišli daleko, uspjeli u karijerama, pa kako mislite da ste i sami osobno jako uspješna osoba onda vam imponira takvo rodijačenje...

Elem gdje ste vi tu sa vašim pričama i životnim iskustvima ili prosto percepcijama ovog uvodnog štiva.

ZGabriel
04-11-2014, 15:55
e moj Sagi, ti izgleda imaš rodbinu iz pakla. :zubo
naveo si sve negativne primjere, a pozitivnih ima puno više.

dogodi se neka nesreća, rodbina te primi pod svoj krov dok se stanje ne vrati u normalu.
hitno ti zatreba novac jer je iskrsnula povoljna prilika, a ti si "kratak" (kredit ne možeš dobiti iz razloga znanih samo bankarskim službenicima). spomeneš to usput u razgovoru, a oni doslovno dojure i donesu ti novac da je ne propustiš. vrati kad stigneš.
smjestiti rodbinu koja dođe izvana na par dana (naravno da mogu u hotel, ali zašto bi kad imaju rodbinu koja će ih rado primiti).
to su neke krupnije stvari zbog kojih čovjek malo umanji svoju komociju da pomogne rodbini, a gdje su sve one "sitnice" na koje potrošiš par sati - pričuvati djecu jer roditelji moraju nešto obaviti, pomoći oko zadaće, popraviti nešto sitno u kući, pribaviti dokumente iz drugog grada, itd. itd.

ako nećeš pomoći najbližima, kakav si čovjek?

Humphrey
04-11-2014, 20:39
Rodbina ko rodbina, što je dalje to je srcu bliža.

ogledalce
04-11-2014, 21:11
neka meni moje rodbine
a ima nas vala bogu ko rusa...

pdv
04-11-2014, 21:27
Ja na rodbinu ne gledam kroz prizmu krvne povezanosti. Meni su to ljudi kao i svi drugi i moje poštovanje zaslužuju na temelju svojih ljudskih osobina. Među mojom rodbinom ima i dobrih i loših ljudi i na temelju tih karakteristika im poklanjam ili nepoklanjam svoje vrijeme. Ne družim se s nekim samo zato što smo rođaci ako smatram da je taj netko nula od čovjeka. Pomažem onima kojima mogu pomoći bez obzira da li smo rođaci ili ne.

sagitarius
06-11-2014, 12:24
Ja na rodbinu ne gledam kroz prizmu krvne povezanosti. Meni su to ljudi kao i svi drugi i moje poštovanje zaslužuju na temelju svojih ljudskih osobina. Među mojom rodbinom ima i dobrih i loših ljudi i na temelju tih karakteristika im poklanjam ili nepoklanjam svoje vrijeme. Ne družim se s nekim samo zato što smo rođaci ako smatram da je taj netko nula od čovjeka. Pomažem onima kojima mogu pomoći bez obzira da li smo rođaci ili ne.

Potpuno bih mogao prihvatiti tvoj stav kojeg na poseban način nadopunjava potpis na tvojim postovima.

Ožiljci koje ostavljaju bliski ljudi ne može izliječiti nitko...znali su kuda udaraju...