PDA

Pogledaj Full Version : Izvanredna biskupska Sinoda o obitelji

ZGabriel
16-10-2014, 12:14
U Rimu traje izvanredna biskupska sinoda o obitelji.

lijep uvod, (http://www.bitno.net/vijesti/vatikan/papa-biskupi-2/)

„I mi, na sinodi biskupa, pozvani smo raditi za vinograd Gospodnji. Sinodsko okupljanje ne služi kako bismo raspravljali o lijepim i originalnim idejama ili kako bi vidjeli tko je najpametniji… Služi da bi se najbolje skrbili i brinuli za vinograd Gospodnji, kako bismo surađivali u njegovu snu, u njegovu projektu ljubavi sa svojim narodom. U ovome slučaju, Gospodin od nas traži da se skrbimo o obitelji, koja je od postanka svijeta sastavni dio njegova nauma ljubavi za čovječanstvo.“

„Svi smo grešnici te i mi možemo biti u iskušenju ‘preuzeti’ vinograd, zbog pohlepe koja u nama nikada ne manjka“ – napomenuo je Sveti Otac – „Božji je san uvijek u sukobu s licemjerjem nekih od njegovih službenika. Mi možemo ‘zapriječiti’ Božji san ako ne dopustimo Duhu Svetom da nas vodi. Duh nam daje mudrost koja nadilazi znanje, kako bismo velikodušno radili, u istinskoj slobodi i poniznoj kreativnosti.“

„Sinodska braćo“ – zaključuje Papa – „kako bismo se dobro brinuli i skrbili za vinograd, potrebno je da naše srce i um čuva Isus Krist u ‘miru Božjem, koji je iznad svakog razuma’. Stoga naše misli i naši naumi bit će suobličeni Božjem snu: oblikovati sveti narod koji mu pripada i koji donosi plod za Kraljevstvo Božje“ – kazao je na koncu papa Franjo.

a onda izvješće sa sinode iz kojeg neki iščitavaju otklon Crkve od vlastitog učenja.

http://www.bitno.net/vijesti/vatikan/kardinal-burke-izvjescu-o-sinodi-nedostaje-utemeljenost-u-svetom-pismu-uciteljstvu-crkve/

http://caritas-et-veritas.com/2014/10/duh-sinode/

Prošlo je već dosta vremena od abdikacije pape emeritusa Benedikta XVI. prilikom koje je on sam upozorio, govoreći o II. vatikanskom koncilu, na dva paralelna koncila – onaj koji se odvijao u prostorijama samog Vatikana, kao i onaj koji se odvijao u medijima. Rekao je također kako je ovaj drugi zauzeo mjesto prvog, a iz njega je proizašao i famozni pojam “duha Koncila”.

Prateći situaciju u Rimu tokom izvanredne sinode o obitelji, možemo reći kako se slična priča odvija i sada, samo na puno perfidniji način. Istina, povijest Crkvenih koncila obilježena je suprotstavljanjem teza, često su se na koncilima suočene bile i heretične tvrdnje. Ipak, vjerujem kako povijest ne pamti koncila u kojem bi te tvrdnje izišle u javnost prije nego bi se formuliralo što je istinito, a posebice ne prije nego li su sami biskupi koji sudjeluju na sinodi imali priliku vidjeti koje to tvrdnje izlaze u javnost.
A ipak, upravo se to dogodilo. Nedavno objavljen “Relatio post disceptationem” (izvješće sa sinode, neslužbeni prijevod možete pročitati na engleskom klikom na poveznicu) upravo je primjer takvih tvrdnji koje svi biskupi nisu imali priliku ni sagledati prije nego li su bile objavljene. I baš poput famoznog “duha Koncila”, tako je i ovo izvješće puno dvosmislica, ali i očitih zabluda koje nemaju uporišta ni u Svetom Pismu, ni u tradiciji Crkve.

konačni dokument bit će objavljen tek nakon redovne sinode iduće godine.
do tad će nas vjerojatno zasipati kojekakvim tumačenjima i konstrukcijama oko ovih rasprava.

Komari
19-10-2014, 02:15
Završila je

Document je donesen

http://press.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2014/10/18/0770/03044.html

Srećom ništa se nije promijenilo kako su priželjkivali neki koji i inače o Crkvi imaju "lijepo" mišljenje.

Da je drugačije bilo mislim da se na sljedećem popisu ne bi pisala katolkinja :D

A mislim isto da je krajnje vrijeme da se neki biskupi, kardinali...napokon outaju i da Crkva poradi na načinu kako odabire one koje će zaređivati.

.

Humphrey
19-10-2014, 13:10
Sve što imam za reći na sve ovo je :

“The floor of hell is paved with the skulls of bishops.”
St. Athanasius, Council of Nicaea, AD 325 attributed.3

pdv
19-10-2014, 16:41
I meni je drago čuti da se ništa nije promijenilo, odnosno da nije došlo do nekakve liberalizacije, a promjene su i više nego potrebne. No, bitno je da nije dogovoreno ništa iz onih medijskih napisa jer Crkva nije pomodna institucija i ne treba pratiti društvene promjene kojima će prilagođavati moral. Trebala bi biti stup zdravog društva koji upozorava na štetne pojave, a ne se priklanjat raznim trendovima.

sagitarius
20-10-2014, 15:51
A zar je netko očekivao da će Crkva raditi protivu sebe u situaciji kada je jako potrebito rasčistiti neke relacije, koje samo može Sveti otac Papa da presiječe i zaustavi.
Crkva nije i nikada neće izdati sebe, uostalom Crkva smo mi svi i previše nas ima koji znamo da je to tako, na slavu Bogu.
Amen.

galija
20-10-2014, 18:50
A zar je netko očekivao da će Crkva raditi protivu sebe u situaciji kada je jako potrebito rasčistiti neke relacije, koje samo može Sveti otac Papa da presiječe i zaustavi.
Crkva nije i nikada neće izdati sebe, uostalom Crkva smo mi svi i previše nas ima koji znamo da je to tako, na slavu Bogu.
Amen.

a zar vi svi mislite da se na idućoj sinodi neće opet raspravljati o ovim pitanjima
po meni je ovo samo pripremni teren...i Crkvu očekuju promjene
pogotovu po pitanje razvedenih,ponovno vjenčanih i odnosa Crkve prema njima
reče Papa Franjo:ne pretvarajte kruh u kamen!
mislim da je time nagovjestio štošta

ZGabriel
20-10-2014, 18:53
a zar vi svi mislite da se na idućoj sinodi neće opet raspravljati o ovim pitanjima

misliš da će biskupi odstupiti od Crkvenog nauka o nerazrješivosti braka?

galija
20-10-2014, 18:54
misliš da će biskupi odstupiti od Crkvenog nauka o nerazrješivosti braka?

mislim da će raditi na tome da se ne odriču onih koji su razvedeni

ZGabriel
20-10-2014, 18:56

a kako će to izvesti da ne diraju u nerazrješivost crkvenog braka?

galija
20-10-2014, 19:07
a kako će to izvesti da ne diraju u nerazrješivost crkvenog braka?

vidjet ćemo
pa i sad je neki crkveni brak razriješiv...već se traži ubrzanje procedure
imaš i nagovještaje promjena oko kontracepcije
pa nagovještaj promjena oko postojeće diskriminacije razvedenih osoba...tj oko pričesti istih
što se mene osobno tiče to i jest nepravedno i nikako nije u skladu sa kršćanskim naukom...jer pokazuje da se greške ne opraštaju...
Ne pretvarajte kruh u kamen!

Humphrey
20-10-2014, 19:09

Razvedeni nisu ni problem, ono o čemu se razgovaralo su oni koji su se razveli pa opet stupili u brak. Razvedenima je dopušteno pričestiti se.

galija
20-10-2014, 19:11
Razvedeni nisu ni problem, ono o čemu se razgovaralo su oni koji su se razveli pa opet stupili u brak. Razvedenima je dopušteno pričestiti se.

dođe na isto...

Humphrey
20-10-2014, 19:15
dođe na isto...

Ne dođe, razvedena osoba se može ispovjediti i pričestiti,osoba koja je nakon razvoda opet stupila u drugi brak ne može.I o tome se raspravljalo,a to je problem koji se ne može riješiti osim ići protiv Isusovog učenja,a to Crkva ne može, nikako i nikad .

Humphrey
20-10-2014, 19:19

Poručio je i ne pretvarajte kamen u kruh.I to je sva bit naše vjere, umjerenost, tvrda glava,meko srce.

TheBronxBomber
20-10-2014, 19:48
Cim ne diraju u doktrinu jos uvijek se smatram katolikom. Masonsko-ateisticko-pederski lobby se hvata za svaku lijevu rijec ovoga Pape i tumace kako im volja. Rade od toga show program i promoviraju anti-vrijednosti. Mnogi od njih doista misle da ce crkva izmijeniti doktrinu; prihvatiti pa i gurati pederluk kao nesto prirodno i normalno te zarediti zene i sto sve ne. Naime, to se nije dogodilo niti ce se dogoditi. Jer, dogodi li se to, RKC prestaje postojati.

S druge strane, imamo brojne katolike koji doista misle da se ovaj Papa bavi inkrementalizmom, tj. postepeno i gradualizmom komada doktrinu.

U svakom slucaju, vrijeme ce pokazati sto se iza brda valja...

Humphrey
20-10-2014, 19:51
Cim ne diraju u doktrinu jos uvijek se smatram katolikom. Masonsko-ateisticko-pederski lobby se hvata za svaku lijevu rijec ovoga Pape i tumace kako im volja. Rade od toga show program i promoviraju anti-vrijednosti. Mnogi od njih doista misle da ce crkva izmijeniti doktrinu; prihvatiti pa i gurati pederluk kao nesto prirodno i normalno te zarediti zene i sto sve ne. Naime, to se nije dogodilo niti ce se dogoditi. Jer, dogodi li se to, RKC prestaje postojati.

S druge strane, imamo brojne katolike koji doista misle da se ovaj Papa bavi inkrementalizmom, tj. postepeno i gradualizmom komada doktrinu.

U svakom slucaju, vrijeme ce pokazati sto se iza brda valja...

Gledaj to ovako, barem je sa Crkvom lako, kao katolici mi moramo vjerovati da zlo nikada neće pobjediti jer nam je to obećanje od Isusa, ali ako bi se to dogodilo onda je sve ionako bila laž tako da nema problema ni sa te strane. :D

TheBronxBomber
20-10-2014, 19:51
I sotona je u crkvi (tko zna vec od kad) i u biskupskim redovima. Cim ima pedera, i to onih koj sacinjavaju njihov lobby, sto je to drugo nego sotona? Ali vrata pakla je nece nadvladati.

TheBronxBomber
20-10-2014, 19:55
Gledaj to ovako, barem je sa Crkvom lako, kao katolici mi moramo vjerovati da zlo nikada neće pobjediti jer nam je to obećanje od Isusa, ali ako bi se to dogodilo onda je sve ionako bila laž tako da nema problema ni sa te strane. :D

Pa je. To je win-win situation. :D

Samo, ako se recimo jednog dana sotonizam usvoji i doktrina se izmijeni, onda ce se valjda crkva rascijepiti. A mozda ce ona prava, progonjena koja ne bude prihvatila Novus Ordo Seclorum biti ta koju vrata pakla nece nadvladati. A ta ce se vjerojatno u katakombe vratiti.

Bit ce zanimljivo. :D

Humphrey
20-10-2014, 19:55
I sotona je u crkvi (tko zna vec od kad) i u biskupskim redovima. Cim ima pedera, i to onih koj sacinjavaju njihov lobby, sto je to drugo nego sotona? Ali vrata pakla je nece nadvladati.

Od trenutka kad je Petar zanijekao Isusa.

ZGabriel
20-10-2014, 20:17
Od trenutka kad je Petar zanijekao Isusa.

ili od Jude Iškariotskog?

Komari
20-10-2014, 20:18

Crkva se ne odriče ni razvedenih, ni onih ponovo vjenčanih, ni homoseksualaca...
Njima je ukoliko su u stanju grijeha jednostavno zapriječeno ispunjavati neke sakramente. A uvijek se mogu pokajati i "ne griješiti više" i time 'zaslužiti' i sakramente.

Meni inače nimalo nije drago što ovaj Papa potencira upravo tih par stvari oko kojih je Crkva stoljećima na čvrstim pozicijama.
Pa zbog jedne takve stvari praktički se odrekla Engleske..

Ono što ovim potenciranjem tih tema radi jest jedino da unosi zbunjenost, konfuziju među vjernike - obitelji. Zna li on to ili ne zna?! I radi li to svjesno ili nesvjesno?!..ne znam.
Ali nije zanemariva činjenica koliko je onih koji imaju pravo glasa na Sinodi praktički u "krivoj" Crkvi, odnosno koliko ih je "nekatolika".
(pogledajte rezultate glasovanja)

Papa ima "moć" to mijenjati i tko može jamčiti da pravo glasa neće dati a da namiri potreban broj.

Grozno će možda zvučati..ali iskreno .. Bože oprosti mi, ali upokoji ga na vrijeme.. :skartoc

.

Komari
20-10-2014, 20:20
vidjet ćemo
pa nagovještaj promjena oko postojeće diskriminacije razvedenih osoba...tj oko pričesti istih
što se mene osobno tiče to i jest nepravedno i nikako nije u skladu sa kršćanskim naukom...jer pokazuje da se greške ne opraštaju...

PS: U Crkvi NE POSTOJI razrješenje braka.

Radi se o proglašenju ništavnosti, odnosno uz dokaze brak nije ni postojao, proglašava se ništavnim.

.

ZGabriel
20-10-2014, 20:26
vidjet ćemo

crkveni brak se može poništiti, ali za to treba imati dobre razloge (prisila - iako mislim da toga danas nema, skrivanje nekih bolesti - neplodnost npr. nije razlog za poništenje ali ako osoba uđe u brak a zataji neplodnost ili da ne želi imati djecu, brak se može poništiti. barem koliko ja znam.)
što se razvedenih tiče, ako se smatraju vjernicima, onda znaju da sklapanjem drugog braka svjesno čine grijeh. u takvom "stanju" ne mogu se pričestiti (za ispovijed opet nisam sigurna).

ZGabriel
20-10-2014, 20:28
Crkva se ne odriče ni razvedenih, ni onih ponovo vjenčanih, ni homoseksualaca...
Njima je ukoliko su u stanju grijeha jednostavno zapriječeno ispunjavati neke sakramente. A uvijek se mogu pokajati i "ne griješiti više" i time 'zaslužiti' i sakramente.

Meni inače nimalo nije drago što ovaj Papa potencira upravo tih par stvari oko kojih je Crkva stoljećima na čvrstim pozicijama.
Pa zbog jedne takve stvari praktički se odrekla Engleske..

Ono što ovim potenciranjem tih tema radi jest jedino da unosi zbunjenost, konfuziju među vjernike - obitelji. Zna li on to ili ne zna?! I radi li to svjesno ili nesvjesno?!..ne znam.
Ali nije zanemariva činjenica koliko je onih koji imaju pravo glasa na Sinodi praktički u "krivoj" Crkvi, odnosno koliko ih je "nekatolika".
(pogledajte rezultate glasovanja)

Papa ima "moć" to mijenjati i tko može jamčiti da pravo glasa neće dati a da namiri potreban broj.

Grozno će možda zvučati..ali iskreno .. Bože oprosti mi, ali upokoji ga na vrijeme.. :skartoc

.

e sad, pitanje je tko potencira - mediji ili Papa? navela sam u uvodnom upisu Benediktove riječi o "dva koncila" - ono što se događalo i ono što mediji prenose.

Komari
20-10-2014, 20:37
e sad, pitanje je tko potencira - mediji ili Papa? navela sam u uvodnom upisu Benediktove riječi o "dva koncila" - ono što se događalo i ono što mediji prenose.

Pa ova Izvanredna sinoda i dokument koji je bio na početku sinode dat ti valjda govori tko potencira.
Ne bi mediji ni mogli čupat iz konteksta da on gotovo redovito o tim temama ne govori. Dokumet koji je ON uz još neke sastavio i zbog njega sazvao sinodu je hvala bogu odbačen, odnosno donio se novi dokument. A znakovito mi je i da je tražio da se u dokument unese i rezultat glasovanja po svakoj pojedinoj točki.

Zašto?

Humphrey
20-10-2014, 20:39
crkveni brak se može poništiti, ali za to treba imati dobre razloge (prisila - iako mislim da toga danas nema, skrivanje nekih bolesti - neplodnost npr. nije razlog za poništenje ali ako osoba uđe u brak a zataji neplodnost ili da ne želi imati djecu, brak se može poništiti. barem koliko ja znam.)
što se razvedenih tiče, ako se smatraju vjernicima, onda znaju da sklapanjem drugog braka svjesno čine grijeh. u takvom "stanju" ne mogu se pričestiti (za ispovijed opet nisam sigurna).

U tome i je stvar, kad bi se mogli ispovjediti onda bi se mogli i pričestiti.

Mene se osobno to ne tiče, nisam u toj situaciji,ali evo baš je kod mene bio slučaj kad je jedna baka nakon muževe smrti ponovno počela ići na pričest. Znači to joj je bio drugi brak, ona je svake nedjelje išla na misu,ali se nije pričešćivala, a kad je muž umro počela je.

I to je ispravno, sve ostalo je ponos i taština.

ZGabriel
20-10-2014, 20:43
Pa ova Izvanredna sinoda i dokument koji je bio na početku sinode dat ti valjda govori tko potencira.
Ne bi mediji ni mogli čupat iz konteksta da on gotovo redovito o tim temama ne govori. Dokumet koji je ON uz još neke sastavio i zbog njega sazvao sinodu je hvala bogu odbačen, odnosno donio se novi dokument. A znakovito mi je i da je tražio da se u dokument unese i rezultat glasovanja po svakoj pojedinoj točki.

Zašto?

možda zato da se vidi odnos snaga. :nezna koliko pratim zbivanja u Crkvi, njemački kardinali uredno naginju promjenama nauštrb nauka. sigurno ih ima još.
iz Papinih ranijih govora ne vidim da bi on na mala vrata uveo takve promjene.

ZGabriel
20-10-2014, 20:44
U tome i je stvar, kad bi se mogli ispovjediti onda bi se mogli i pričestiti.

Mene se osobno to ne tiče, nisam u toj situaciji,ali evo baš je kod mene bio slučaj kad je jedna baka nakon muževe smrti ponovno počela ići na pričest. Znači to joj je bio drugi brak, ona je svake nedjelje išla na misu,ali se nije pričešćivala, a kad je muž umro počela je.

I to je ispravno, sve ostalo je ponos i taština.

da, imaš pravo, oboje su sakramenti. :skartoc

zaba1111
20-10-2014, 21:13
Odnos crkve prema braku se neće nikad promijeniti jer je obitelj temelj kršćanske filozofije, zato se najagresivnije i napada obitelj kroz promociju nevjernosti , predbračnog seksa, pedrluka...da bi se uzdrmali temelji crkve, medjutim moglo bi doći do promjene odnosa prema grešnicima te vrste jer Crkva po svom učenju brine za svaku izgubljenu ovcu, a moglo bi doći i do omekšanja stava što je valjano sklopljen brak, a samo je takav nerazrješiv, npr brak koji nije sklopljen iz obostrane ljubavi nije valjan, a takvih pojava danas ipak ima dosta.

galija
21-10-2014, 09:16
Poručio je i ne pretvarajte kamen u kruh.I to je sva bit naše vjere, umjerenost, tvrda glava,meko srce.

onomad nekad davno sam rekla da mi je upitnik iznad glave što se tiče pape Franje...pa si ti to nazvao opasnim razmišljanjem
sad mi je upitnik boldan....vidjet ćemo
iduća sinoda,po mojoj procjeni,će donijeti promjene
koliko će mi se to svidjeti...nisam sigurna

sagitarius
21-10-2014, 18:53
Sveti otac Papa je neupitan autoritet i poglavar katoličke crkve, nasljednik Sv.Petra.
Njemu nije potreban odvjetnik da bi ga obranio i nije mu potreban nikakav materijalni interes.
Papinski savjetnički kor, koji nije toliko mali i beznačajan pri obnašanju papinskog poslanja, strogo vodi računa o svakoj sitnici i zasigurno vodi računa i o konzistentnosti riječi i djela unutar Crkve, jednako kao i o putu kojim ide sveti otac Papa u svom radu.
Jedan od najstrožih crkvenih autoriteta svojevremeno je bio Papa Benedikt, čuven po svojoj strogoći u sprovođenju izvornog crkvenog učenja.
Nema razloga za "malodušnost" oko svega ovoga što je podiglo prašinu u svjetovnim krugovima, treba sačekati da se stvari slegnu i da se čuje riječ crkvenih autoriteta.

Inkvizitor
21-10-2014, 18:55
Nisam ni zna da se razvedeni ne mogu ispovjedit i pričestit.

To sam osto šokiran, to se mora promjenit..tko je to uopće uveo.

Tko je to bacio kamen.

ZGabriel
21-10-2014, 19:00
Sveti otac Papa je neupitan autoritet i poglavar katoličke crkve, nasljednik Sv.Petra.
Njemu nije potreban odvjetnik da bi ga obranio i nije mu potreban nikakav materijalni interes.
Papinski savjetnički kor, koji nije toliko mali i beznačajan pri obnašanju papinskog poslanja, strogo vodi računa o svakoj sitnici i zasigurno vodi računa i o konzistentnosti riječi i djela unutar Crkve, jednako kao i o putu kojim ide sveti otac Papa u svom radu.
Jedan od najstrožih crkvenih autoriteta svojevremeno je bio Papa Benedikt, čuven po svojoj strogoći u sprovođenju izvornog crkvenog učenja.
Nema razloga za "malodušnost" oko svega ovoga što je podiglo prašinu u svjetovnim krugovima, treba sačekati da se stvari slegnu i da se čuje riječ crkvenih autoriteta.

dok je Ivan Pavao II stolovao, govorili su da je konzervativan. :zubo kad je došao Benedikt, rekli su da je u usporedbi s njim prethodnik bio liberalan. :rofl
ne sumnjam da će isto biti i sad.

Humphrey
21-10-2014, 19:14
Nisam ni zna da se razvedeni ne mogu ispovjedit i pričestit.

To sam osto šokiran, to se mora promjenit..tko je to uopće uveo.

Tko je to bacio kamen.

Nisi ni mogao znati jer to nije istina, samo se oni koji su se opet vjenčali ne mogu pričestiti.

Komari
21-10-2014, 19:46
Kardinal Burke

http://croative.net/?p=22063

Kardinal odrješito traži da papa Franjo svojim autoritetom stane na kraj opasnim igrama liberala te da bez sustezanja i jasno iznese crkveni nauk

.

Inkvizitor
21-10-2014, 20:06
Nisi ni mogao znati jer to nije istina, samo se oni koji su se opet vjenčali ne mogu pričestiti.

Jedna žena je izjavila n tv da je razvedena da ide u crkvu ali da ne ide na ispovjed u pričest i da je zbog toga kako tužna ili nesretna..ne sjećam se točno

Čak da je i tako kako kažeš, to treba maknit..svašta..

Kao i ukinut celibat koji je uveden da iz materijalističkih razloga.

Humphrey
21-10-2014, 20:27
Jedna žena je izjavila n tv da je razvedena da ide u crkvu ali da ne ide na ispovjed u pričest i da je zbog toga kako tužna ili nesretna..ne sjećam se točno

Čak da je i tako kako kažeš, to treba maknit..svašta..

Kao i ukinut celibat koji je uveden da iz materijalističkih razloga.

Ona ili ima jako lošeg svećenika ili se nije ni potrudila saznati što uči Crkva. Ona se mora ispovjediti i onda bez problema pričestiti. Ako ima lošeg svećenika koji bi je odbio treba se žaliti biskupu. Sumnjam da je do svećenika,ali nikad se ne zna.

Kako to misliš? Po tebi bi se osobe koje su razvedene i po drugi put u braku trebale moći pričestiti? To bi značilo da Crkve više ne mari za svetost braka,a bome ni za grijeh. Ideš li ti na ispovijed prije pričesti?

Što se celibata tiče njega Papa može ukinuti kad želi, on nije doktrina i to se može promijeniti,ali ovaj papa uz svu svoju navodnu liberalnost baš ne podržava to rješenje.

Ukidanje celibata ima smisla samo ako se uvede i obveza braka, tada bi se u jednoj mjeri iz klera izbacilo pedere .

Samo, tada bi opet dobio problem razvoda, nevjera, uništenih obitelji i sve što muči obitelji danas. Svećenici su samo ljudi, većina njih nisu sveci.

Crkva prije svega mora poraditi na obrazovanju vjernika, vjeronauk bi trebao postati malo ozbiljniji predmet,a ne samo skupljanje petica. Ta žena, ne znam koliko godina ima, očito nije na vjeronauku naučila što Crkva uči po pitanju braka, razvoda i sakramenata. Tu Crkva zakazuje,a nažalost od ove sinode nismo čuli ništa od tome. Bolje neka porade na tome da katolici u brak uđu potpuno spremni, a ne da vjenčanje u crkvu bude samo tradicija, predstava iza koje ne stoji katolički nauk.

Humphrey
21-10-2014, 20:32
Kardinal Burke

http://croative.net/?p=22063

Kardinal odrješito traži da papa Franjo svojim autoritetom stane na kraj opasnim igrama liberala te da bez sustezanja i jasno iznese crkveni nauk

.

Nego, je li tko od naših kardinala bio u Vatikanu? Ja bi im poslao našeg župnika, on bi uzdrmao Vatikan kao nitko prije. :D

Inkvizitor
21-10-2014, 20:32
Po mom mišljenju to sa brakom i svetosti braka je čista efemerija u vjeri. Šta bi trebao netko živjeti sa nasilnikom ili nasilnicom, psihičkom ili fizičkom jer je brak eto svet.

Čovjek griješ u svemu pa tako i u odabiru bračnog druga.

neš mi ti razloga za ne imati pravo na ispovjed i pričest.

Volio bi znati što bi Isus rekao o tome.

celibat se mora ukinuti pod hitno jer se zna razlog zašto je uveden.

Humphrey
21-10-2014, 20:46
Po mom mišljenju to sa brakom i svetosti braka je čista efemerija u vjeri. Šta bi trebao netko živjeti sa nasilnikom ili nasilnicom, psihičkom ili fizičkom jer je brak eto svet.

Pa s obzirom da je crkveno učenje o braku Isusovo učenje onda bi valjda podržao. :D

Naravno lako je meni govoriti,ali na kraju jedina je istina da svatko od nas mora nositi svoj križ.Nekad nema rješenja,jedino se može uzeti križ i nastaviti živjeti. I opet ponavljam razvedene osobe se mogu ispovijediti i pričestiti.

Ne vidim zašto je celibat problem, bez obzira zašto je uveden?

zaba1111
21-10-2014, 21:05
Čovjek govori kako se može ići na pričest ako si razveden zbog nasilništva, a on opet, ne možeš ići na pričest ako si ponovo nezakonito vjenčan i to se nikad neće promijeniti dok Crkva postoji, obitelj je temelj kršćanskog nakuka, filozofije i života, svetost obitelji je temelj i kruna svih kršćanskih vrednota.

Komari
21-10-2014, 21:20

Protiv sam ukidanja celibata.
Zbog nasilništva je i preporučeno da odeš ako se to nikakvim rješenjima ne da popravit.

ALI, ali.... zato i postoje tzv Crkveni sudovi gdje ti možeš podastrijeti dokaze i ispuniti uvjete da se brak proglasi ništavnim.

Dakle di je problem?

Ženidba je sakrament. Nisu bomboni, pa si se prežderao pa će drugi put znat miru.

Zato i postoje pripreme, zato i postoji upitnik kojega pod punom svješću ispunjavaš.

Zato i postiji Crkveni sud.

Ne vidim uopće problem

Niti mislim da se Crkva treba svjetini prilagođavat.

Svjetina je naime prije 2000 godina izabrala Barabu, a razapela Isusa i to uredno nastavlja birat.
I sad bi Crkva trebala preuzet ulogu Pilata...?!

Inkvizitor
21-10-2014, 21:26
to nema nikakve veze sa svjetinom

Ovdje se radu o osobnim stvarima i osobnim grijesima

Komari
21-10-2014, 21:26
A što se celibata tiče..

Kao što ne možeš istovremeno ležat u dva kreveta tako ne možeš imati 2 dvije obitelji i o obe se jednako brinuti.
Dakle ili se ženi i ostavi se habita ili taj habit nosi i brini se o Crkvi (zajednici vjernika).

Naime nitko te ne prisiljava ni na jedno. Stvar je tvog izbora, a znaš i uvjete i posljedice već u startu. S figom u džepu ulazit u bilo šta od ovo dvoje nikad ne završi dobro.

Komari
21-10-2014, 21:29
to nema nikakve veze sa svjetinom

Ovdje se radu o osobnim stvarima i osobnim grijesima

E tu sam te čekala :D

Dakle zbog nečijeg osobnog grijeha, a da bi taj olakšao savjest mijenjao bi cijeli sustav, odnosno prilagodio ga sebi.

Zato ja i kažem da je vrijeme da se napokon neki biskupi - svećenici outaju i u seksualne orjentacije i statusa. A ne da mi mijenjaju sustav koji meni odgovara i zato jesam u njemu.

Inkvizitor
21-10-2014, 21:30
Celibat je uveden samo da se crkvena dobra nebi nasljeđivala. Nikakve veze s Evanđeljem nema.

Ljubav je nedjeljiva i neograničena i ne može se trošiti.

Inkvizitor
21-10-2014, 21:35
E tu sam te čekala :D

Dakle zbog nečijeg osobnog grijeha, a da bi taj olakšao savjest mijenjao bi cijeli sustav, odnosno prilagodio ga sebi.

Zato ja i kažem da je vrijeme da se napokon neki biskupi - svećenici outaju i u seksualne orjentacije i statusa. A ne da mi mijenjaju sustav koji meni odgovara i zato jesam u njemu.

Ali o kakvoj svjetini ti pričaš.

Isus je rekao..tko je bez grijeha neka prvi baci kamen..i nisam došao radi zdravih nego bolesnih..kao i oni..farizeji, licemjeri, stavljate ljudima teret kojeg ne mogu nositi a sami ga se ne držite..i dođite meni svi vi ožalošćeni i potišteni i ja ču vas utješiti..a oni brane nekome što se razveo pa vjenčo da ide na ispovjed i pričešćuje se...to znači da ne dopuštaju bolesnima da Isus dođe do njih. Naravno simbolično jer Isusu to nitko ne može zapriječit.

Komari
21-10-2014, 21:46
Ali o kakvoj svjetini ti pričaš.

Isus je rekao..tko je bez grijeha neka prvi baci kamen..i nisam došao radi zdravih nego bolesnih..kao i oni..farizeji, licemjeri, stavljate ljudima teret kojeg ne mogu nositi a sami ga se ne držite..i dođite meni svi vi ožalošćeni i potišteni i ja ču vas utješiti..a oni brane nekome što se razveo pa vjenčo da ide na ispovjed i pričešćuje se...to znači da ne dopuštaju bolesnima da Isus dođe do njih. Naravno simbolično jer Isusu to nitko ne može zapriječit.

Kako ti ne shvaćaš da su takvi u stanju tzv "trajnoga grijeha".. dakle kako ćeš dobit oprost pa onda i pričest, ako se nisi pokajao.

Naime Evanđelje se ne čita izvlačeći citate već se čita cjelovito.

On je onoj ženi rekao Idi i ne griješi više... a sad nađi taj dio i pročitaj šta joj je prije toga još rekao.. i šta još kaže oko ženidbe, a o tome govori na nekoliko mjesta u Evanđelju, čak govori i to da je najbolje ostati u celibatu, ali tko ne može neka se ženi i to u kontekstu naravno da ne radi preljuba.

Pa mislim imaš onaj dio tko otpusti svoju ženu i uzme drugu....

A imaš i da je došao ne da ukine Zakone već da ih provede.

.

Komari
21-10-2014, 21:50
Što se tiče nasljeđivanja crkvenih dobara:
Dakle svećenik i časna sestra moraju dobit pristanak crkve da se mogu odreći svoga dijela obiteljskog nasljedstva u korist obitelji i to redovito daju.

A s druge strane imaš da dobar dio svećenika ima pravo skupljati materijalna dobra za vrijeme "službe" i isto ih tako ostaviti kome hoće.
Sjeti se biskupa i kolekcija slika, i sjeti se uostalom don Grubišića.

Tako da celibat i nema baš neke veze s tim koliko o s tim da se o dvije obitelji istovremeno ne možeš jednako i potpuno brinuti.
:)

Inkvizitor
21-10-2014, 21:52
Kako ti ne shvaćaš da su takvi u stanju tzv "trajnoga grijeha".. dakle kako ćeš dobit oprost pa onda i pričest, ako se nisi pokajao.

Naime Evanđelje se ne čita izvlačeći citate već se čita cjelovito.

On je onoj ženi rekao Idi i ne griješi više... a sad nađi taj dio i pročitaj šta joj je prije toga još rekao.. i šta još kaže oko ženidbe, a o tome govori na nekoliko mjesta u Evanđelju, čak govori i to da je najbolje ostati u celibatu, ali tko ne može neka se ženi i to u kontekstu naravno da ne radi preljuba.

Pa mislim imaš onaj dio tko otpusti svoju ženu i uzme drugu....

A imaš i da je došao ne da ukine Zakone već da ih provede.

.

Koliko ja znam..to da je najbolje ostati u celibatu nisu Isusove riječi nego iz Pavlove poslanice..

idi i ne griješi više nije isto..ne smiješ doći k meni

Inkvizitor
21-10-2014, 21:54
Što se tiče nasljeđivanja crkvenih dobara:
Dakle svećenik i časna sestra moraju dobit pristanak crkve da se mogu odreći svoga dijela obiteljskog nasljedstva u korist obitelji i to redovito daju.

A s druge strane imaš da dobar dio svećenika ima pravo skupljati materijalna dobra za vrijeme "službe" i isto ih tako ostaviti kome hoće.
Sjeti se biskupa i kolekcija slika, i sjeti se uostalom don Grubišića.

Tako da celibat i nema baš neke veze s tim koliko o s tim da se o dvije obitelji istovremeno ne možeš jednako i potpuno brinuti.
:)

celibat je uveden u vrijeme kad su biskupi i kler posjedovali velika imanja i zato je uveden.

nikakvog razloga nema da se ne ukine. Ljubav prema obitelji ne umanjuje ljubav prema Bogu jer bi onda svi ostali vjernici koji imaju obitelj ostali zakinuti.

Komari
21-10-2014, 22:01
celibat je uveden u vrijeme kad su biskupi i kler posjedovali velika imanja i zato je uveden.

nikakvog razloga nema da se ne ukine. Ljubav prema obitelji ne umanjuje ljubav prema Bogu jer bi onda svi ostali vjernici koji imaju obitelj ostali zakinuti.

Ne radi se o ljubavi prema Bogu, nego o brizi za obitelj.

dakle imaš obitelj ovu klasičnu mater otac djeca i imaš obitelj zajednicu vjernika.

Činjenično je stanje da se o obe na jednak način ne bi mogao brinuti.

Naime šta ti misliš kako bi reagirala svećenikova žena i dica da mu ja sa svojim problemom banem u 9 navečer i tako svaku večer ili dan netko sa svojim?

Naime u župi u kojoj sam ja odrasla svećeniku smo mogli banit i u gluvo doba noći ako smo bili u potrebi.

zaba1111
21-10-2014, 22:02
Ko kaže da ne smiješ doći, uvjek možeš doći, kao što se uvijek možeš i pokajati, a onda se možeš i pričestiti, znači ako griješiš svjesno nema pričesti, a to opet ne znači da si odbačen, prezren i slično, nego da kršiš zakon i da si time podučen da ga kršiš.
To je ono što je crkveni zakon , koji ima svoju svrhu, a namijen je ljudima, a konačni sud će donijeti Bog i na takve sudove mi ne smijemo ni pomisliti u negativnom smislu.

Inkvizitor
21-10-2014, 22:23
Nitko od nas ne zna kako Bog sudi. A gleda samo u srce i nitko ga ne može prevarit jer zna za svaku žalju i i pomisao i prije nego što se stvori u srcu ljudskom.

ZGabriel
21-10-2014, 23:05
Protiv sam ukidanja celibata.
Zbog nasilništva je i preporučeno da odeš ako se to nikakvim rješenjima ne da popravit.

ALI, ali.... zato i postoje tzv Crkveni sudovi gdje ti možeš podastrijeti dokaze i ispuniti uvjete da se brak proglasi ništavnim.

Dakle di je problem?

Ženidba je sakrament. Nisu bomboni, pa si se prežderao pa će drugi put znat miru.

Zato i postoje pripreme, zato i postoji upitnik kojega pod punom svješću ispunjavaš.

Zato i postiji Crkveni sud.

Ne vidim uopće problem

Niti mislim da se Crkva treba svjetini prilagođavat.

Svjetina je naime prije 2000 godina izabrala Barabu, a razapela Isusa i to uredno nastavlja birat.
I sad bi Crkva trebala preuzet ulogu Pilata...?!

potpis.
ajmo svatko od nas tumačit Sveto Pismo kako nam se ćefne. eno su protestanti napravili isto, pa danas postoji 30.000 "kršćanskih" denominacija.
jedna manje ili više...big deal.