PDA

Pogledaj Full Version : Prikupljanje potpisa za referendum protiv koncesije autocesta

Grunf
15-10-2014, 21:25
U prva četiri dana prikupljeno je više od 160.000 potpisa, a još ih se zbraja – preliminarne su brojke koje je pred novinare iznijela inicijativa „Ne damo naše autoceste“, istaknuvši zadovoljstvo tijekom prikupljanja potpisa za referendum protiv davanja autocesta u koncesiju, koje je počelo u subotu 11. listopada i trajat će do 25. listopada.

http://referendum-autoceste.hr/

http://referendum-autoceste.hr/wp-content/uploads/2014/10/Autocesta__scx-hu.jpg

Za sada je prikupljeno preko trećine potrebnih potpisa za raspisivanje referenduma o davanju autocesta u koncesiju. Organizatori kažu da je to još jedna u nizu pljački naroda, a vladajući da će to spasiti proračun i dati novi zamah gospodarstvu. Što vi mislite, trebamo li dati privatnicima da vode autoceste? Hoće li tim potezom poskupiti cijene, pasti nivo usluge i doći do velikog otpuštanja? Hoćemo li time zakočiti krvotok Hrvatske ili će koncesija autocesta poboljšati razinu usluga i smanjiti cijene?

ZGabriel
15-10-2014, 21:52
potpisala. :D

koliko mi je poznato, autoceste su izgrađene na kredit koji mi otplaćujemo. hoće li novac dobiven koncesijom biti uložen u vraćanje duga? sumnjam. netko će dobiti masnu proviziju za pogodovanje budućem koncesionaru koji će zarađivati a mi ćemo vraćati kredit. uvijek ista priča.

skater
15-10-2014, 22:52
Hajdaš Dončić: Zaludu vam referendum, autoceste će u koncesiju

http://www.slobodnadalmacija.hr/Novosti/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/260439/Default.aspx

Podsječa li vas ovo na nešto? Slično je govorila shiksa (fuksa za Židove), Maja Brinar Frenkel, ali na njezinu sreću referendum nije prošao.

http://www.jutarnji.hr/-golf-na-srdu-ide-bez-obzira-na-referendum--maja-brinar-frenkel-otkriva-ekskluzivno-za-nedjeljni-/1099679/

'GOLF NA SRĐU IDE BEZ OBZIRA NA REFERENDUM' Maja Brinar Frenkel otkriva ekskluzivno za Nedjeljni!

U kojoj se to demokratskoj državi može osporavati volja naroda? Koji ministar u demokratski uređenoj državi može osporavati volju naroda?
Samo u Hrvatskoj.
Samo u Hrvatskoj ministar može po boljševičkom, komunjarskom mentalitetu osporavati volju hrvatskog naroda, ali od člana sljednice komunističke partije se drugo ni ne može očekivati ali je dovoljno za ostavku.

Ajde Dončiću, nemoj si laskati!

Ekstremna ljevica i desnica su se udružile jedino po pitanju ne ulaska u EU, dok su protivnici monetizacije prosječni građani ove zemlje koji su na vlastitoj koži osjetili "blagodati" privatizacije. Zato od sebe nemoj praviti mučenika poput Linića (znaš kako je on završio) jer je u potpunosti jasno za koga radiš i čije ciljeve propagiraš.

Grunf
15-10-2014, 23:53
potpisala. :D

koliko mi je poznato, autoceste su izgrađene na kredit koji mi otplaćujemo. hoće li novac dobiven koncesijom biti uložen u vraćanje duga? sumnjam. netko će dobiti masnu proviziju za pogodovanje budućem koncesionaru koji će zarađivati a mi ćemo vraćati kredit. uvijek ista priča.

To je i najveća bojazan kraj ovakve nesposobne i netransparentne vlade, da budem blag s riječima. Za što budu oni potrošili 3 milijarde eura? Postoji velika mogućnost da si natrpaju džepove kao i u svim velikim privatizacijama do sada, a da narod i država trpi veliku štetu. Nama je autocesta žila kucavica turizma, bez toga smo gotovi...
Kaj ak nam budući koncesionar napravi isto kao što je DT napravio s HT-om? To bi bila katastrofa...

interceptor
17-10-2014, 01:35
Upravo danas potpisao,pardon jučer. :) Sjećam se ja drugova bandita da su govorili ako se autoceste ne monetiziraju onda neće biti plaća,mirovina... Nešto su odustali od takve retorike,jel'te blizu su izbori a to puk baš ne bi volio čuti, pogotovo kad njihov protivnik brani autoceste i nudi drugačije rješenje.

Grunf
18-10-2014, 12:33
Koncesionar bi zaradio 60 milijardi kuna, a ako ne idemo u monetizaciju, u tih 40 godina mi bismo zaradili 74 milijarde kuna

Nekadašnji ministar prometa (1996. – 1999.) Željko Lužavec žestoki je protivnik monetizacije autocesta. Naziva je velikom obmanom i tvrdi da za takav projekt nema argumenata ni sa stajališta nacionalnih ni ekonomskih interesa.

Zašto ste protiv?

– Ostao sam zapanjen kad o monetizaciji ni slova nisam pronašao u Nacrtu strategije za razvoj prometa RH od 2014. do 2030. godine, koji je javnosti prezentirao ministar Hajdaš Dončić u lipnju. Nevjerojatno da se monetizacija autocesta na 40 godina ne tretira kao strateški potez, već kao “poslovna odluka”. Sama Strategija je seminarski rad prosječnog studenta. Monetizacija očito nije dio strategije prometa, već trenutačno začepljivanje rupa u proračunu.

http://kamenjar.com/izracunao-sam-zasto-je-monetizacija-prijevara/

pdv
19-10-2014, 17:03
Autoceste su po intezitetu i načinu na koji su građene u RH ekonomski propali i neisplativi projekti. Totalni fijasko koji će platiti porezni obveznici bilo da ih se daje u koncesiju ili ne. Prihodi koji ostvaraju autoceste nisu dovoljni da pokriju kamate, a da ne pričamo o glavnici i ostalim troškovima. Zapravo, cjelokupan ovaj referendum je nepotreban jer je ekonomski efekt ostavljanja cesta u ''našem'' vlasništvu i davanja u koncesije neutralan. Naime, riječ je o računovodstvenoj manipulaciji da se umjetno smanji javni dug. Sada imamo obveze po kreditima koje se računovodstveno prikazuju na teret javnog duga, a ako bi dali ceste u koncesiju onda bi se računovodstveno vodilo kao obveze po koncesijskim ugovorima što se ne vodi kao javni dug.Slično je kod javno-privatnog partnerstva jer se služe istim računovodstvenim manipulacijama jer se dug formalno vodi na privatnoj firmi ali je efektivno javni dug.

Autoceste će kad tad morati u koncesiju jer mi love jednostavno nemamo sada niti ćemo imati u budućnosti, a o lopovskom upravljanju da i ne pričamo. Samo je pitanje dana kada će autoceste ići u koncesiju ali s puno drugačijom uplatom od koncesionara. Ova vlada je poznata po totalno lošim procjenama, čini mi se da je Linić onomad pogriješio s procjenom proračuna za nekih 50%, pa bi im netko trebao pojasniti da će cca 3 mlrd dobiti samo u mokrim snovima. Dobijemo li cca 1,5 mlrd možemo se tući nogom u guzicu. Trenutno nije loše vrijeme za davanje u koncesiju zbog povijesno niskih kamata i smanjenog rizika jer se bojim da ćemo za koju godinu plakati za ponudom od 1,5 mlrd. Ova ponuda od 3 mlrd, koja realno ne postoji nego je procjena Vlade, nema veze s realnom procjenom niti situacijom. No, po mom skromnom mišljenu mislim da je ova buka oko autocesta bezveze dignuta jer teško da ćemo naći koncesionara.

Inkvizitor
19-10-2014, 17:21
Autoceste ne smiju u koncesiju ni pod koju cijenu. Povećanjem prometa one će biti ispaltive. osim toga one nisu same po sebi bitne nego pridonose razvoju Hrvatske. Nijedna firma neće doći ako nije u blizini priključak i ulaz na autocestu. O turizmu d ane govorim. Pravilnim gospodarenjem, smanjivanjem cijene one mogu biti itekako isplative

osim toga, najveća glupost koja može biti je da vlada garantira promet i profit ako se on ne ostvari, vlada iz budžeta nadoknađuje koncesionaru. veće gluposti i budalaštine ne čuh životu.

To je ko da seljak kupi njivu pa ako mu ne rodi pšenica kako je izračunao mora mu seljak od kojeg je kupio njivu nadoknadit žito.

pdv
19-10-2014, 17:26
Bez toga ih nitko neće uzeti u koncesiju jer nisu isplative. Većina dionica je prazna, a ni ne odvija se neki pretjerani transport preko njih. Ja čisto sumnjam da ćemo mi naći nekog dobrog koncesionara niti vidim neku dobru firmu koja bi bila zainteresirana za to. Ali kao projekt one su ogroman trošak i teško da jednom neće doći do privatizacije zbog načina na koje se njima gospodari, a i sam projekt je nerentabilan. Osim što su najskuplje po kilometru u Europi one i imaju i 4-5 više zaposlenika po km od ostalih europskih cesta.

Grunf
19-10-2014, 17:27
To smo mi unaprijed znali da se AC neće same od sebe isplaćivati. AC je infrastruktura, temelj za gospodarski i turistički razvoj i procvat. Bez AC bi mi imali sigurno 2 milijuna manje gostiju te puno manji izvoz jer su se sve naše slobodne zone smjestile pokraj autocesta. Pogledaj Varaždinsku županiju, trenutno je 2. županija po izvozu u RH, nekih 760 milijuna eura izvozi, a od toga je većina iz novih zona uz autocestu. Znači AC su donijele puno dobiti i koristi, davati temeljnu infrastrukturu u koncesiju je pogrešan potez. Sjetite se samo Hrvatskog Telekoma.

Inkvizitor
19-10-2014, 17:29
Bez toga ih nitko neće uzeti u koncesiju jer nisu isplative. Većina dionica je prazna, a ni ne odvija se neki pretjerani transport preko njih. Ja čisto sumnjam da ćemo mi naći nekog dobrog koncesionara niti vidim neku dobru firmu koja bi bila zainteresirana za to. Ali kao projekt one su ogroman trošak i teško da jednom neće doći do privatizacije zbog načina na koje se njima gospodari, a i sam projekt je nerentabilan. Osim što su najskuplje po kilometru u Europi one i imaju i 4-5 više zaposlenika po km od ostalih europskih cesta.

Sve se to može riješit i racionalizirat a promet može rasti.

Druge zemlje imaju na alternativnim cestama policiju koje rigorozno kažnjavaju svaki prekršaj..a prekršaji se uvijek rade..pa ne bi kamioni tutnjali alternativnim cestama..smanjiti cestarinu, dovesti u red poslovanje, racionalizirati i one su isplative.

samo budale daju izgrađene ceste u koncesiju.

Super ako ih neće nitko uzeti.

I ako dođe uzet treba ga motkama otjerat zajedno s onima koji im nude.

pdv
19-10-2014, 17:31
To smo mi unaprijed znali da se AC neće same od sebe isplaćivati. AC je infrastruktura, temelj za gospodarski i turistički razvoj i procvat. Bez AC bi mi imali sigurno 2 milijuna manje gostiju te puno manji izvoz jer su se sve naše slobodne zone smjestile pokraj autocesta. Pogledaj Varaždinsku županiju, trenutno je 2. županija po izvozu u RH, nekih 760 milijuna eura izvozi, a od toga je većina iz novih zona uz autocestu. Znači AC su donijele puno dobiti i koristi, davati temeljnu infrastrukturu u koncesiju je pogrešan potez. Sjetite se samo Hrvatskog Telekoma.

Nitko ne govori da ne omogućavaju razvoj i da je zasigurno bolje voziti po autocesti nego običnoj cesti. Međutim, te ceste bi bile tu i da su se gradile po drugačijem modelu financiranja,a biti će i dalje tu bile pod koncesionarom ili ne. No, kako god činjenica je da će otić u koncesiju i to nitko neće moći spriječiti samo je pitanje po kojoj cijeni. Mi se nemamo više gdje zadužiti jer nam je rejting junk, a i EU ne dopušta. Ovo je samo pitanje vremena.

Inkvizitor
19-10-2014, 17:32

Da, HT je bio možda najmoderniji u Europi a prodan za sitniš. Mađaraki bio na razini bandera i to trulih pa plaćen masno od istog DT koji je ulaganje vratio za par godina a inače je period 10-12 godina

Zamisli pameti.

još su prodavali nekretnine HT-ea pa iznajmljivali prostore da umanje dobit. Bagra lopovska njemačka.

pdv
19-10-2014, 17:32
Sve se to može riješit i racionalizirat a promet može rasti.

Druge zemlje imaju na alternativnim cestama policiju koje rigorozno kažnjavaju svaki prekršaj..a prekršaji se uvijek rade..pa ne bi kamioni tutnjali alternativnim cestama..smanjiti cestarinu, dovesti u red poslovanje, racionalizirati i one su isplative.

samo budale daju izgrađene ceste u koncesiju.

Super kao ih neće nitko uzeti.

I ako dođe uzet treba ga motkama otjerat zajedno s onima koji im nude.

Sve to treba samo se nema odakle. Niti će EU dopustiti novo zaduživanje niti će se sprovesti to o čemu pričaš. Ne vodimo ti ili ja poslovanje autocesta nego oni koje postave Milanović ili Karamarko. Oni jedino što rade jest uhljebljavanje novih parazita.

Inkvizitor
19-10-2014, 17:34
Sve to treba samo se nema odakle. Niti će EU dopustiti novo zaduživanje niti će se sprovesti to o čemu pričaš. Ne vodimo ti ili ja poslovanje autocesta nego oni koje postave Milanović ili Karamarko. Oni jedino što rade jest uhljebljavanje novih parazita.

To su samo priče. Autoceste su ispaltive i moraju ostat u hrvatskom vlasništvu.

pdv
Da, HT je bio možda najmoderniji u Europi a prodan za sitniš. Mađaraki bio na razini bandera i to trulih pa plaćen masno od istog DT koji je ulaganje vratio za par godina a inače je period 10-12 godina

Zamisli pameti.

još su prodavali nekretnine HT-ea pa iznajmljivali prostore da umanje dobit. Bagra lopovska njemačka.

Da, slažem se. Samo što sada imaš jednu zdravu kompaniju, a da je ostala u našim rukama bila bi bi na razini ostalih državnih firmi.

pdv
To su samo priče. Autoceste su ispaltive i moraju ostat u hrvatskom vlasništvu.

Nisu isplative.

Inkvizitor
Bit će....

pdv
19-10-2014, 17:37
Bit će....

Ako nađeš poštenu vladu koja će provesti potrebne promjene. I vjerojatno će jednom biti ali to je vrijeme daleko ispred nas. I to nisu naše ceste dok god ih ne otplatimo.

Inkvizitor
19-10-2014, 17:41
Da, slažem se. Samo što sada imaš jednu zdravu kompaniju, a da je ostala u našim rukama bila bi bi na razini ostalih državnih firmi.

I onda je bila zdrava i ostvarivala profit.

Sad taj profit odlazi u Njemačku. Jako pametan potez. Na razini malomunog primata.

pdv
19-10-2014, 17:45
I onda je bila zdrava i ostvarivala profit.

Sad taj profit odlazi u Njemačku. Jako pametan potez. Na razini malomunog primata.

Do kad bi ti ostvarivala taj profit? Koliko bi trajalo dok se ne bi pretvorila u HŽ, bodogradilišta, Hep itd.?

Profit ostaje u u RH na isti način na koji bi ostajao da je hrvatski vlasnik. Porez na dobit se plati u zemlji u kojoj se posluje, a ostalo je stvar vlasnika tj. gdje i što će ulagati. Znaš da ja imam bliske informacije što se tiče HT-a i garantiram ti da nema radnika u RH s boljim ugovorima i primanjima. Jedino što im je ova privatizacija omogućila jest da se uhljebičari što više počiste, iako ih još ima, a da se rad pravog radnika stvarno vrednuje.

Inkvizitor
19-10-2014, 17:47
Do kad bi ti ostvarivala taj profit? Koliko bi trajalo dok se ne bi pretvorila u HŽ, bodogradilišta, Hep itd.?

Profit ostaje u u RH na isti način na koji bi ostajao da je hrvatski vlasnik. Porez na dobit se plati u zemlji u kojoj se posluje, a ostalo je stvar vlasnika tj. gdje i što će ulagati. Znaš da ja imam bliske informacije što se tiče HT-a i garantiram ti da nema radnika u RH s boljim ugovorima i primanjima. Jedino što im je ova privatizacija omogućila jest da se uhljebičari što više počiste, iako ih još ima, a da se rad pravog radnika stvarno vrednuje.

Telekemonukacije za razliku od pobrojanih nigdje ne posluju s gubitkom. Takvo je vrijeme.

Pare idu u Njemačku, tj dobit umjesto da ostane u zemlji . Tako se gospodari.

pdv
19-10-2014, 17:54
Telekemonukacije za razliku od pobrojanih nigdje ne posluju s gubitkom. Takvo je vrijeme.

Pare idu u Njemačku, tj dobit umjesto da ostane u zemlji . Tako se gospodari.

A, gdje opskrbljivači energije posluju s gubitkom i to oni koji imaju monopolski položaj na tržištu osim kod nas i kod sličnih država?

Lova ide tamo gdje njezin vlasnik odredi. Što se dogodi s novcem koje ostvare državne hrvatske firme? Pravimo se da postoji neka što ostvaruje dobit...gdje ide taj novac od dobiti? Imaš pravo, ostaje u Hrvatskoj ali na privatnim računima.

Grunf
19-10-2014, 17:55

Autoceste nisu prazne. Većina ih ima dobar promet kroz godinu. Evo tablica iz publikacije Hrvatskih cesta:

http://i62.tinypic.com/20p38mt.jpg

Ovo je prosječni godišnji ljetni promet: http://www.hac.hr/UserDocsImages/promet/PLDP/PLDP_2013.pdf

Ovo je prosječni godišnji dnevni promet: http://www.hac.hr/UserDocsImages//promet/PGDP%202013.pdf

Vidi se velika razlika u ljetnim mjesecima i koliko AC znače za naš turizam. Za gospodarstvo sam već rekao. AC su krvotok Hrvatske i treba dobro promisliti prije idemo na koncesiju ili nešto drugo. S kičmom našeg turizma i gospodarstva se nije za igrati, odluke o AC se ne donose na horuk i za krpanje proračuna. Svi građani Hrvatske trebaju na referendumu odlučiti kaj će napraviti s AC-om, a ne da skupina bedaka iz vlade odlučuje o tak bitnoj stvari.

Inkvizitor
19-10-2014, 17:56
A, gdje opskrbljivači energije posluju s gubitkom i to oni koji imaju monopolski položaj na tržištu osim kod nas i kod sličnih država?

Lova ide tamo gdje njezin vlasnik odredi. Što se dogodi s novcem koje ostvare državne hrvatske firme? Pravimo se da postoji neka što ostvaruje dobit...gdje ide taj novac od dobiti? Imaš pravo, ostaje u Hrvatskoj ali na privatnim računima.

I zato treba sve dati strancima da zarađuju umjesto da se stvari promjene

pdv
19-10-2014, 18:10
Autoceste nisu prazne. Većina ih ima dobar promet kroz godinu. Evo tablica iz publikacije Hrvatskih cesta:

http://i62.tinypic.com/20p38mt.jpg

Ovo je prosječni godišnji ljetni promet: http://www.hac.hr/UserDocsImages/promet/PLDP/PLDP_2013.pdf

Ovo je prosječni godišnji dnevni promet: http://www.hac.hr/UserDocsImages//promet/PGDP%202013.pdf

Vidi se velika razlika u ljetnim mjesecima i koliko AC znače za naš turizam. Za gospodarstvo sam već rekao. AC su krvotok Hrvatske i treba dobro promisliti prije idemo na koncesiju ili nešto drugo. S kičmom našeg turizma i gospodarstva se nije za igrati, odluke o AC se ne donose na horuk i za krpanje proračuna. Svi građani Hrvatske trebaju na referendumu odlučiti kaj će napraviti s AC-om, a ne da skupina bedaka iz vlade odlučuje o tak bitnoj stvari.

Nedovoljno je zarade da bi se isplatile. Jednostavno, plaćene su previše i treba proći puno vremena da bi se moglo pričati o nekoj isplativosti. Ne znam što tu nije jasno. Da li će biti ili ne u koncesiji neće imati puno efekta na gospodarstvo. Dug će i dalje biti tu i dug će i dalje otplaćivati porezni obveznici. Pitanje je samo koliki teret građani u ovom trenutku mogu podnijeti i u kakav model otplate će se ići. Ali je sigurno da će neke promjene biti. Ili će se AC pokušat utopit u kakvu koncesiju i tu popravit trenutno stanje ili vam dolazi MMF, EU tko god već i određuje koliko i čega rezanja. Ja bi volila drugu opciju. Što pad bude raniji oporavak će biti lakši.

I zato treba sve dati strancima da zarađuju umjesto da se stvari promjene

Ni vani dosta grana gospodarstava nije u rukama države. Zadatak države je da osigura pravni okvir i da svi plaćaju porez, a razvoj gospodarstva treba biti na privatnom sektoru. Država nije dobar gospodar. To i jedni Šveđani shvaćaju koje često nazivate primjerom dobrih socijalista. Ovo što se u nas događa nije kapitalizam već državni intervencionizam koji srlja u propast ali ljudi kao da ne vide i stalno žele da država ima što više ovlasti. No, mene samo zanima kada su Hrvati tako zaluđeni zajedničkim vlasništvom i hoće da su bitne firme u državnom vlasništvu zašto je većina po sudovima sa sestrama i braćom u vezi zajedničke diobe? Što i tu ne bi zajedno ulagali i svi sretno živjeli?!

Grunf
19-10-2014, 18:10
Ako nađeš poštenu vladu koja će provesti potrebne promjene. I vjerojatno će jednom biti ali to je vrijeme daleko ispred nas. I to nisu naše ceste dok god ih ne otplatimo.

Nego čije su? Zakaj onda vlada postavlja direktore u HAC-u, ak nisu naše?

pdv
19-10-2014, 18:12
Nego čije su? Zakaj onda vlada postavlja direktore u HAC-u, ak nisu naše?

AC su u vlasništvu banaka koje su ih financirale. Probaj neplatiti jednu ratu pa ćeš vidjeti čije su.

Inkvizitor
19-10-2014, 18:14
Je je tako smo slušali da ne valja da je HT u državnom vlasništvu pa prodan DT koji je dobrim dijelom u vlasništvu njemačke države.:rolleyes:

nedavno su Slovenci odbili privatizaciju jedne banke jer su rekli da je već 40% slovenskog bankarstva u rukama stranaca i da se više ne smije ići.

Dok smo mi dogurali do 95%.

te frazetine kako je država loš vlasnik postoje samo u postkomunističkim zemljama gdje je lopovluk normalan . Sve više zemalja vraća najvažnije sektore u državno vlasništvo jer je sistem, daj pohlepnim kompanijama sve u ruke krahirao.

tako su i Nijemci počeli vraćat proizvdonju u zemlju umjesto da sele pogone u zemlje gdje će ljude plaćati deset puta manje nego u svojoj zemlji.

Grunf
19-10-2014, 18:34
Je je tako smo slušali da ne valja da je HT u državnom vlasništvu pa prodan DT koji je dobrim dijelom u vlasništvu njemačke države.:rolleyes:

nedavno su Slovenci odbili privatizaciju jedne banke jer su rekli da je već 40% slovenskog bankarstva u rukama stranaca i da se više ne smije ići.

te frazetine kako je država loš vlasnik postoje samo u postkomunističkim zemljama gdje je lopovluk normalan . Sve više zemalja vraća najvažnije sektore u državno vlasništvo jer je sistem, daj pohlepnim kompanijama sve u ruke krahirao.

tako su i Nijemci počeli vraćat proizvdonju u zemlju umjesto da sele pogone u zemlje gdje će ljude plaćati deset puta manje nego u svojoj zemlji.

S time da su Slovencima sve banke propale i sad sve idu na prodaju. :D Ja se slažem da je država troma i nesposobnija od privatnog vlasnika, ali treba gledati da privatni vlasnik bude Hrvat. Stranci samo izvlače dobit i nemaju interesa za razvoj domaćih tvrtki. Vlasnik HS produkta, firme koja proizvodi najprodavanije pištolje na svijetu je rekao da je ušao u bankarski posao zato jer mu nijedna naša banka koja je u stranom vlasništvu nije htjela dati kredit za pokretanje linije proizvodnje jer je izravna konkurencija njihovim tvrtkama.

pdv
19-10-2014, 22:59

Kako to da je u najuspješnijim državama najprivatiziranija privreda? Zašto je struja i voda u cca 80% vlasništvu privatnog sektora u npr. Švedskoj?

S time da su Slovencima sve banke propale i sad sve idu na prodaju. :D Ja se slažem da je država troma i nesposobnija od privatnog vlasnika, ali treba gledati da privatni vlasnik bude Hrvat. Stranci samo izvlače dobit i nemaju interesa za razvoj domaćih tvrtki. Vlasnik HS produkta, firme koja proizvodi najprodavanije pištolje na svijetu je rekao da je ušao u bankarski posao zato jer mu nijedna naša banka koja je u stranom vlasništvu nije htjela dati kredit za pokretanje linije proizvodnje jer je izravna konkurencija njihovim tvrtkama.

Jao, jao...kakve veze ima nečija nacionalnost s biznisom? Odakle tebi da npr. Todorić ulaže svoju dobit u RH?

zlatna ribica
19-10-2014, 23:16
Potpisala sam neki dan za referendum. Inače ne znam koliko su točne one tvrdnje o poklonjenih 80 mlrd kuna i slično... kojom su računicom došli do tog iznosa.

Stvar je u tome da je više dosta davanja. Da se bar zna konkretno, dobit ćemo 2 ili 3 mlrd kuna, i s tim otplatiti kredit za autoceste. Ali neće, nego će ih potrošiti na tko zna šta, servisiranje trenutnih dugova ili čak popunu rupa u proračunu. A dalje, šta bude bit će... to ćemo rješavat kad dođe vrijeme... Pitam se samo što će bit sljedeće na redu, vode, šume, otoci??? I što kad sve ode u "koncesiju"?

moonlight
19-10-2014, 23:20
I ja sam potpisao referendum, ne da se pravdam pred nekime, nego zato jer mi nitko nije objasnio kako privatni koncesionar ima koristi od toga , a država nema,,,,stvar je u upravljnju, isto kao i INA, krpaj, krpi, zakrpi...

S time da sam nakon potpisa još više uvjeren...

zaba1111
19-10-2014, 23:46
Kad se nešto krivo nasadi, nemoguće je to sad ispraviti, AC nije ni trebalo praviti onom dinamikom niti je trebalo onim opsegom, sad kad je megalomanija bez pokrića došla na naplatu traže se rješenja od kojih nijedno ne valja, jer ko će platiti nešto što si ti preplatio i neplanski napravio, kad bi koncesionar ponudio dobru cifru koja bi zatvorila kredite onda bi se to svakako isplatilo, medjutim to se nikome ne isplati i od toga nema ništa, dati ac u koncesiju ispod cjene je opet besmisleno jer bi tih desetak milijardi opet otišlo u potrošnju i od toga za par godina ništa, a krediti bi ostali samo nešto malo umanjeni...
Svi ti spin offovi i projekti iz vlade imaju jedini smisao da netko drugi otpusti višak radnika jer oni ne mogu zbog politički negativnih poena, na kraju će to sve završiti otpuštanjem radnika i smanjenjem plaća u svim državnim poduzećima što je ustvari i jedini izbor ili naše ceste ili naše plaće, u ovom slučaju sam za smanjenje troškova i plaća.

Rasprava o HTu i Hepu već postoji na forumu, HEP nije gubitaš, naprotiv i stoga sam protiv privatizacije, a HT nije monopolist, nego je unaprijedio usluge i doveo ih do svake kuće u najzabitijem mjestu , za razliku od konkurancije koja svoje usluge pruža samo tamo gdje se isplati, cjene telekom usluga uopće nisu skupe i one će neizbježno rasti, alternativci postoje samo zato jer ih podržava država, dok oni cijelo vrijeme proizvode ogromne gubitke bez izgleda da se oporave.
Ne mislim da bi Ht ukupno gledano za državu puno lošije poslovao da je ostao državni niti da bi bile osjetno lošije usluge jer to imamo u BiH, medjutim HT je prodan za odličnu cijenu i zato to nije bila greška, svi koji se žale na tu prodaju danas imaju mogućnost kupiti dionice HT, restrukturiranog i uredjenog , u pola te cijene.

moonlight
20-10-2014, 00:19
AC...neka netko odgovori zašto bi privatni koncesionar bolje upravljao, na stranu sad kriminal i zidanje Skadra, sad, zašto?

Grunf
20-10-2014, 00:21
PDV podržava tu teoriju pa nek veli. :D

zaba1111
20-10-2014, 00:30
Zato što privatni koncesionar za primarni cilj ima profit, dok država ima i mnoštvo drugih interesa poput uhljebljivanja, nezamjeranja glasačima, sindikatima, medijima... pa stoga im je korisnije odvesti državu u minus, nego svesti poslovanje na pravu mjeru, ali sad više ni država nema izbora pa će onda sada i država nužno racionalizirazi potrošnju.

Grunf
20-10-2014, 00:34
E, to su bile mutne igre oko HT-a s velikim posljedicama po cijelu Hrvatsku i državljane RH. Daj si zamislite kakve će tek muljaže biti oko AC-a. :jao

moonlight
20-10-2014, 00:39
Zato što privatni koncesionar za primarni cilj ima profit, dok država ima i mnoštvo drugih interesa poput uhljebljivanja, nezamjeranja glasačima, sindikatima, medijima... pa stoga im je korisnije odvesti državu u minus, nego svesti poslovanje na pravu mjeru, ali sad više ni država nema izbora pa će onda sada i država nužno racionalizirazi potrošnju.

A što je s profitom, odnosno koliko to možr koštati ne samo putovanje tim istim cestama, nego i gospodarski razvoj, cijene...govorim za budućih 40. godina?

Imam još pitanja...

zaba1111
20-10-2014, 00:56
A što je s profitom, odnosno koliko to možr koštati ne samo putovanje tim istim cestama, nego i gospodarski razvoj, cijene...govorim za budućih 40. godina?

Imam još pitanja...

Nisam razumio pitanje, profit je , kako čujem danas, oko mlijardu kuna, recimo da bi se to moglo podići , to se sve ukalkulira i ponudi koncesionaru i ako on ponudi dobru cifru to se isplati, ako ponudi lošu , kao što bi i ponudio, to se onda ne isplati.

Medjutim postoji kod strateških firmi i drugih značaja zandržavu, npr mogućnost pogodovanje vlastitim gradjanima i vlastitoj ekonomiji cjenovnom politikom ... i onda kad se i to ukalkulira u cijenu dobije se da nema toga koncesionara koji bi toliko ponudio, i onda se opet vraćamo na ono jedino preostalo , smanjenje plaća u svim državnim firmama i adminisraciji.

moonlight
20-10-2014, 01:02
Nisam razumio pitanje, profit je , kako čujem danas, oko mlijardu kuna, recimo da bi se to moglo podići , to se sve ukalkulira i ponudi koncesionaru i ako on ponudi dobru cifru to se isplati, ako ponudi lošu , kao što bi i ponudio, to se onda ne isplati.

Medjutim postoji kod strateških firmi i drugih značaja zandržavu, npr mogućnost pogodovanje vlastitim gradjanima i vlastitoj ekonomiji cjenovnom politikom ... i onda kad se i to ukalkulira u cijenu dobije se da nema toga koncesionara koji bi toliko ponudio, i onda se opet vraćamo na ono jedino preostalo , smanjenje plaća u svim državnim firmama i adminisraciji.

:smijeh

Aj ponadao sam se...

Sutra...

Grunf
20-10-2014, 09:22
Raspravu oko HT-a možete nastaviti ovdje: http://www.hrhb.info/showthread.php?t=5778

pdv
20-10-2014, 22:18
I ja sam potpisao referendum, ne da se pravdam pred nekime, nego zato jer mi nitko nije objasnio kako privatni koncesionar ima koristi od toga , a država nema,,,,stvar je u upravljnju, isto kao i INA, krpaj, krpi, zakrpi...

S time da sam nakon potpisa još više uvjeren...

Privatnom koncesionaru će se isplatiti jer nije imao trošak gradnje cesta. O rezanju troškova i racionalizaciji poslovanja da ne pričam. No, kako rekoh nema straha jer neće biti nešto vrućih igrača za ovo. Čini mi se da je zadnja ponuda bila u Kosoricinoj vladi.

AC...neka netko odgovori zašto bi privatni koncesionar bolje upravljao, na stranu sad kriminal i zidanje Skadra, sad, zašto?

Zato što bi racionalno poslovao i zato što nema kredit u koji se HAC zavaljao. Problem je što je država garant za sve kredite HAC-a i kako to spada u javni dug više nije pitanje da li će ceste ići u koncesiju nego kada idu.

pdv
20-10-2014, 22:19

Imam još pitanja...

Što ovdje pokušavaš pitat? Koliko će biti profit firmi? Cijene bar duplo moraju ići da bi se koncesionaru isplatilo uzeti ovo u koncesiju.

Grunf
21-10-2014, 01:49
Cijene bar duplo moraju ići da bi se koncesionaru isplatilo uzeti ovo u koncesiju.

Dakle duple cijene, nula promet, zastopan krvotok Hrvatske i guzva na lokalnim cestama te nadoknada drzave za nikakav promet koncesionaru. :naklon

Inkvizitor
21-10-2014, 09:50
Dakle opcija je slijedeća. Dati kocesiju za neki sitniš a onda te pare spiskaju na krpanje budžeta ( vjerovatno) . Krediti se neće pokriti čak ni da se taj sav iznos stavi u vraćanje kredita. Uostalom koje to banke hoće da im vratiš odmah, njima to nije isplativo a država će garantirati promet i profit i ako isti ne bude po planu ona će koncesionaru nadoknađivati iz proračuna.

Kako krasna opcija. Zašto ne bilo potencijalnih koncesionara. To im je zicer. Tu nema rizika. To kao kad bi ja napravio tvornicu, tj ne napravio, nego preuzeo od države neku neprofitabilnu tvornicu, platio za nju siću, radio stolice i ako ih ne prodam dovoljno da zaradim država mi nadoknađuje iz budžeta :smijeh

jel to Alan Ford..:smijeh

par pitanja.

- znači nama ostaju krediti. Iz čega će se oni vraćat kad nama ostanu krediti a koncesionaru prihodi.

- ako se čak prihod od koncesije uplati za dug al on nije dovoljan da pokrije cijeli kredit tj dug, od čega će se plaćati preostali dio kredita.

nema više prihoda od koncesije, znači direkt iz proračuna

Inkvizitor
21-10-2014, 10:00
Dakle duple cijene, nula promet, zastopan krvotok Hrvatske i guzva na lokalnim cestama te nadoknada drzave za nikakav promet koncesionaru. :naklon

Kažu da će kad i ako koncesionar to uzme da će se kamionski promet raznim aktivnostima preusmjeriti na autocestu. To se jednostavno može. Kako ? Tako da postaviš npr na onu staru cestu Zagreb -Split na svako kilometar policiju koja stalno pregledava i traži ti grešku, provjerava ti tahograf, ispravnost vozila, onda brzinu..i ako ti išta nađe ( a uvijek ti mogu nešto nać) onda ti oplete kaznu ko pet cestarina . Čak i ako ti je sve ispravno zaustavljanje svako kilometar i beskrajne kontrole će ljude natjerati na auto-cestu. To će koncesionar sigurno tražiti.

isto vrijedi i za osobna vozila.

To mogu napraviti i sada ali ne oni će to napraviti samo kad stranac bude zarađivao.

Stanić kaže da je promet na AC porastao ove godine 3%. dakle uzmimo da raste tako na godišnjoj razini, očito je da će te autoceste u budućnosti biti itekako ispaltive. Izračunaj taj rast čak ga i umanji i ukalkuliraj za period od 40 godina. Jer mi smo ipak u toj EU i logično je da će samo promet rasti. Dovoljno je par većih gospodarskih zona južno od Velebita ( a i sjeverno) i promet raste sigurno. Ako u Hrvatskoj dođe neka sposbna vlada i omogući razvoj tom cestom će tutnjat, ne kao u Sjevernoj Italiji na koridoru Torino- Venecija ali sigurno će to bit isplativo.

zato ne dati autoceste niopošto i nikako.

Grunf
21-10-2014, 10:51
Rast je na godisnjoj razini 2,3%, a na ljetnoj 4%. Godisnji dnevni prosjek je 11.000 vozila, a ljetni 20.000 vozila.

I to sad kad su AC skupe. Da uvedu vinjete promet im bi se poduplal, a mogli bi ustediti na placama. Koncesija je korak natrag, a i pokrali bi lovu, to je sigurno.

moonlight
21-10-2014, 21:13
Privatnom koncesionaru će se isplatiti jer nije imao trošak gradnje cesta. O rezanju troškova i racionalizaciji poslovanja da ne pričam. No, kako rekoh nema straha jer neće biti nešto vrućih igrača za ovo. Čini mi se da je zadnja ponuda bila u Kosoricinoj vladi.

Zato što bi racionalno poslovao i zato što nema kredit u koji se HAC zavaljao. Problem je što je država garant za sve kredite HAC-a i kako to spada u javni dug više nije pitanje da li će ceste ići u koncesiju nego kada idu.

On bi racionalno poslovao...ulazi li u to racionalno i garancije prometa koje vlada mora u postotku dati koncesionaru, ako taj promet padne ispod tog postotka, razlika se plaća iz proračuna...
Što je s garancijama koncesionara oko održavanja autoceste, podizanja cijena cestarine, hoće li tu vlada moći intervenirati kao i MOL-ove podizanje cijene benzina, braneći prvo na 9, 5, pa na koncu na 10 kn po litri, ili neće moći uopće utjecati...
Dobar primjer su talijanske autoceste, gdje je privatni koncesionar (Benetton) podigao od preuzimanja cestarine za 60 %, pol odmorišta je zatvoreno, održavanje svedeno na minimum...

Ako su autoceste pod državnom kontrolom, onda svakako možeš utjecati i na gospodarski razvoj putem njih, recimo ako jednog dana (računamo unutar tih 40 godina) oživimo kao regiju jednu Liku, onda taj razvoj s autocestama puno lakše diktiraš ako su u tvojim , državnim rukama, zar ne?

A što ako privatnik koji svakodnevno trguje s jugom ili obrnuto, onaj s juga sa sjeverom odluči svoje radnike slati na magistralnu cestu, gdje bi povećani broj tolikih kamiona doveo do oštećenja ceste, pa i to uđe u konstantni izdatak, što sa gustoćom prometa u tom slučaju, to je onda povratak u rane 80te, putovat ćemo na more po 7 sati kao nekada, što je sa sigurnosti takvog prometa?

Ako privatnik ipak odluči ići autocestama, što je s povećanjem cijena u tom slučaju, na kojima će oni svakako inzistirati, ako cestarine budu basnoslovno skočile...

Ne treba zaboraviti da HAC nije gubitaš , nego posluje pozitivno u sadašnjem obimu prometa, s boljim upravljanjem ili reprogramom kredita ako je moguće ta zarada bi u budućnosti trebala samo rasti, zar ne?

ZGabriel
21-10-2014, 21:24
gledala sam Stanića u nedjelju. lepi Aca standardno bezobrazan kad je gost antiprotivan vladajućima. no, svejedno je uspio doći do riječi (zemljak :zubo).
ono što je on stalno naglašavao je da su autoceste prvenstveno razvojni projekt, a ne komercijalni. s druge strane, ponuda duž AC je nikakva. pa je naveo primjere, mislim u Austriji ili Italiji, gdje uz autocestu vlasnik benzinske izgradi i odmorište, restoran, veliki parking. kod nas toga nema. (pretpostavljam zbog cijene zemljišta i apetita lokalaca koji daju dozvole za gradnju.)

Grunf
17-11-2014, 11:53
Prikupili su 530.000 potpisa za referendum. :cheer

Referendumska inicijativa protiv monetizacije autocesta predaje danas potpise predsjedniku Sabora

Organizacijski odbor za izjašnjavanje birača o potrebi raspisivanja referenduma o davanju hrvatskih autocesta u koncesiju predat će danas potpise predsjedniku Hrvatskog sabora Josipu Leki u 14,30 sati u Hrvatskom saboru (dvorana Ante Starčevića).

Iz Organizacijskog odbora najavljuju da će preko 530.000 prikupljenih potpisa protiv monetizacije autocesta, koji su prošli internu provjeru, biti preneseni u povorci koja u 13,30 sati kreće iz Sindikata zaposlenika u hrvatskom školstvu Preporod u Petrinjskoj ulici 59A, preko Trga bana Jelačića do Trga svetog Marka. Ispred Sabora, prije susreta s predsjednikom Hrvatskoga sabora Josipom Lekom, kratke izjave za medije dat će Mijat Stanić i Teodor Celakoski.

Inicijativu “Ne damo naše autoceste!” pokrenula su Nezavisni cestarski sindikat i Sindikat radnika Hrvatskih autocesta i cesta, sedam organizacija civilnog društva (Mreža mladih Hrvatske, Pravo na grad, Zelena akcija, GONG, Centar za mirovne studije, Savez udruga Klubtura, Baza za radničku inicijativu i demokratizaciju) i pet sindikalnih središnjica (NHS, SSSH, MHS, HURS, URSH).

http://narod.hr/gospodarstvo/referendumska-inicijativa-protiv-monetizacije-autocesta-predaje-danas-potpise-predsjedniku-sabora/

NorthStand
17-11-2014, 15:54
to, bit će jebanja u nezdrav mozak ove bagre na vlasti, jedva čekam i taj referendum, dosta je bilo stoko komunistička vašeg zajebavanja ovog napaćenog naroda. jebat ćemo vam m, vama i peđi grbinu i svim ostalim štetočinama.

Grunf
27-01-2015, 15:53
Kaj se tu događa? Kad bu referendum? :nezna

Jedna zanimljiva slika prosječnog godišnjeg dnevnog prometa na HAC-ovim autocestama.

http://i.imgur.com/iFKUggm.jpg

http://hac.hr/promet-i-sigurnost/promet/brojanje-prometa/prosjecni-godisnji-dnevni-promet-pgdp