PDA

Pogledaj Full Version : Gdje su danas agresori iz '90-ih

Grunf
29-09-2014, 09:10
Povod za ovu temu je došao od intervjua s Andrijom Rašetom u večernjaku. Intervju je radio novinar Hassan Haidar Diab, naš Zagorec :D, koji se pokazao dosta beskompromisan i oštar prema Rašeti kaj je veliko iznenađenje. Da je išao neki novinar HRT-a raditi intervju sigurno bi mu bomboni ispadali iz ustiju i pričali bi o dogovorenom ratu. No krenimo:

Intervju s danas 80-godišnjim umirovljenim general-pukovnikom JNA Andrijom Rašetom obavili smo u prostorijama beogradskih Dnevnih novina nakon čak mjesec dana pregovora. Iako već 20 godina u mirovini, Andrija Rašeta još uvijek vojnički postupa. Poslije sat vremena monologa i predavanja koje nam je održao prije samog intervjua zatražio je od nas novinarske akreditacije jer, kako kaže, otkud on zna da smo novinari i koje su naše namjere. General Rašeta išao je toliko daleko u svom oprezu da nam je na kraju intervjua priznao da je sa sobom donio i pištolj jer je on školovan vojnik koji je u službi bio 40 godina te uvijek mora biti spreman na sve.

Andrija Rašeta hrvatskoj je javnosti poznat kao general-pukovnik JNA koji je obnašao dužnosti komandanta divizije, načelnika štaba 5. armijske oblasti JNA sa sjedištem u Zagrebu i zamjenika načelnika Generalštaba JNA. Bio je jedan od zapovjednika JNA tijekom desetodnevnog rata u Sloveniji. Predstavljao je JNA kada su se vodili pregovori o njezinu povlačenju iz Hrvatske tijekom Domovinskog rata. Mnogi ga smatraju odgovornim za ulazak paravojne srpske formacije u vukovarsku bolnicu te za likvidaciju ranjenih i zarobljenih na Ovčari kao i za odbijanje slanja helikoptera da spasi život ranjenom Gordanu Ledereru, snimatelju Hrvatske radiotelevizije.

U razgovoru sam pročitao neke zanimljive informacije poput ovoga da su čelnici naše države dali Rašeti nekakve garancije. Odakle mu to? :zbunjen:

Pa dobili ste jamstva i od predsjednika Josipovića i od premijera Milanovića da se možete vratiti u svoj Donji Lapac?

Ma dajte, molim vas, to su dječje priče. Kakva jamstva? Tko meni može jamčiti sigurnost? Svatko može doći do mene, prebiti me ili čak i ubiti! Pa ne mogu ja živjeti 24 sata pod zaštitom. Ja ne znam ni Josipovića ni Milanovića osobno, ali jako dobro znam bivšeg predsjednika Stjepana Mesića i ostale hrvatske političare iz 90-ih godina. Nitko mi ne može zajamčiti sigurnost, pa ni Josipović ni Milanović. Zašto bih riskirao život i došao u Hrvatsku da me ubiju ili uhite!?

Zanimljivo je u kojem šizofreničnom filmu taj čovjek živi. Razarao je Hrvatsku, a poslije rata podnio zahtjev za državljanstvom koje je naravno odbijeno. Zanimljivo je da se i Žare Puhovski založio za njega. Nije da se čudimo. :kava

Pod kojim je obrazloženjem odbijen vaš zahtjev za hrvatsko državljanstvo?

U svim državama na svijetu postoji zakon prema kojem ne moraju obrazložiti zašto vam je zahtjev odbijen. Moj je odbijen uz izvanzemaljsko obrazloženje i po tom rješenju imam pravo na tužbu Upravnom sudu, što sam i učinio. Upravni sud izdao je rješenje da je Ministarstvo unutarnjih poslova s pravom odbilo moj zahtjev. Tada sam kontaktirao s predsjednikom Hrvatskog helsinškog odbora Žarkom Puhovskim koji mi je rekao da mu hitno pošaljem svu dokumentaciju i da imam pravo na državljanstvo. Nakon što sam mu poslao dokumentaciju, javio mi se i rekao kako ipak nemam nikakve mogućnosti da dobijem hrvatsko državljanstvo.

Zanimljiva mi je i činjenica kak on sam sebe deklarira:

Nikada nisam vjerovao da ću napustiti Hrvatsku. Imao sam tužan osjećaj kad sam odlazio i sve ostavio. Ipak sam se rodio i odrastao u Hrvatskoj. Nikada nisam ni pomislio da ću živjeti u Beogradu. Po rođenju sam građanin hrvatske zajednice, a po nacionalnosti sam Srbin.

Sjetio sam se rasprave na forumu kad je netko rekao da će se Srbi boriti za HR interese jedino u okviru zajedničke države, ali ako dođe vrijeme za odcjepljenje onda će svi stati na stranu Srbije.

http://www.vecernji.hr/hrvatska/andrija-raseta-hrvatska-mi-je-nudila-vazne-vojne-i-politicke-funkcije-963710

Inkvizitor
29-09-2014, 10:55
Nešto u saboru, nešto u strankama, nešto u policiji ( hrvatskoj) nešto u Srbiji, nešto po bijelom svijetu..

NorthStand
05-10-2014, 02:43
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/11/Region/1714295/Vulin%3A+U+Evropi+nema+mesta+za+usta%C5%A1e.html

U sisku, đe bi drugdje bili? :facepalm

majku ti ljubim, šta mi ovoj bagri dozvoljavamo, zamislite da smo mi 1991 palili i žarili po srbiji i sad dođe tamo neka Tomislav Josić i u sred srbije npr Čačka priča kako je nedopustivo za europu da ima četnike, i da netko u srbiji njeguje "četničku ideologiju". i to naravno pod uvjetima, da je Srbija članica EU a Hrvatska još čeka i nada se da će ući za jedno 8-10 godina. e to je sve moguće, jer mi imamo najgore moguće izrode na vlasti koji su našli u sred hrvatske vašari i skupa s srbima da ne kažem četnicima obilježavat ovakve skupove. poštujem ja sve žrtve rata da ne bi bilo zabune to iskreno mislim, ali isto tako mislim da ovi koji dolaze na ta stratišta i drže ovakve govorancije nisu dorasli ničemu do rafala iz kalašnjikova. prema tome, to što mi dozvoljavamo svakoj šuši i budali da obilježava ta stratišta tih žrtava iz tih ratova, je definitivno nešto na čemu ćemo mi morat u budućnosti poradit, jer ni Hrvati ne dolaze u srijemsku mitrovicu stajićevo držat govorancije iako bi imali s punim pravom to radit, i držat govore srbima kako je "četnička ideologija" zlo koje ne treba europi i onda tamo neki pripadnik ustaške vojnice priča kako je to potrebno za srbiju, ako želi biti dio "civilizirane europe". :facepalm

sve u svemu, ovakve predstave kakve rade ovi naši jugokomunisti i četnici ne radi nitko u svijetu, u to sam poprilično siguran.

njima i njihovoj mitomaniji, stvarno nema ravnih i milion puta sam reko i opet ću ponovit Goebbels je za njih pikzibner a ne ministar propagande.

Grunf
02-11-2014, 21:35
http://www.index.hr/images2/veljkokadijevic_afp_v.jpg

Bivši general JNA Veljko Kadijević umro je danas u Moskvi. U Hrvatskoj su protiv njega podignute tri optužnice za zločine protiv civilnog stanovništva.

Kadijević je bio na čelu JNA 1991. godine kada su napadnuti Vukovar i Dubrovnik. Iz Srbije je pobjegao kada mu je 2001. godine stigao poziv suda u Haagu za svjedočenjem. Bio je i posljednji ministar obrane Jugoslavije u razdoblju od 1988. do 1992.godine. Hrvatska je od Rusije tražila njegovo izručenje, no ono je odbijeno nakon čega su vlasti u Moskvi Kadijeviću dale državljanstvo.

Radio s Franjom Tuđmanom

Rođen je 21. studenog 1925. u Glavini Donjoj kod Imotskog. Otac Dušan bio je Srbin a majka Janja rođena Patrlj, Hrvatica. Partizanima se bio priključio 1942. kada se u Imotskom formirala 9. partizanska divizija. Po završetku Drugog svjetskog rata nastavio je službu u JNA.

Od 1958. do 1962. radio je u Prvoj upravi Generalštaba JNA u Beogradu, organizacijskoj jedinici jugoslavenske vojske zaduženoj za izradu ratnog plana, zajedno s Franjom Tuđmanom i Dušanom Bilandžićem. Od 15. svibnja 1988. do 8. siječnja 1992. bio je savezni sekretar za narodnu obranu SFRJ, u vladi Ante Markovića. Tijekom raspada SFRJ stao je na stranu srbijanskog čelnika Slobodana Miloševića.

Zapovijedao je i imao nadzor nad postrojbama JNA i Teritorijalne obrane tijekom velikosrpske agresije na Hrvatsku 1991., tako i napadima na Vukovar i Dubrovnik. Nakon okupacije Vukovara koji je pao nakon tromjesečne opsade, gdje su počinjeni masovni zločini, odlikovao je oficire JNA koji su vodili tu operaciju, Milu Mrkšića i Veselina Šljivančanina. U Beogradu je 1993. objavio knjigu ''Moje viđenje raspada – vojska bez države“.

Zanijekao da je zločinac

Zbog sumnje da je počinio ratni zločin protiv civilnog stanovništva, protiv njega su podignute tri optužnice. Prva pred sudom u Bjelovaru 1992., druga pred sudom u Vukovaru 2002. i treća pred sudom u Osijeku 2006. Hrvatska je za njim bila raspisala tjeralicu. Haaški sud nikada protiv njega nije podigao optužnicu.

U Moskvi je 2007. izdao knjigu ''Kontraudar“ u kojoj je iznio tvrdnju da su mu Stjepan Mesić i Ante Marković još 1990. predlagali da uhiti Tuđmana i Miloševića. Potom je hrvatskim medijima dao intervju u kojem je zanijekao da je ratni zločinac.

http://www.vecernji.hr/svijet/umro-bivsi-general-jna-i-ratni-zlocinac-veljko-kadijevic-970938

interceptor
10-01-2015, 20:00
DOKUMENTI UŽASA! Vojna tajna? Više ne... Pogledajte tko je aboliran, a i danas "caruje" u Hrvatskoj!
http://www.braniteljski-portal.hr/var/ezflow_site/storage/images/novosti/hrvatska/dokumenti-uzasa!-vojna-tajna-vise-ne-pogledajte-tko-je-aboliran-a-i-danas-caruje-u-hrvatskoj/120830-1-cro-HR/DOKUMENTI-UZASA!-Vojna-tajna-Vise-ne-Pogledajte-tko-je-aboliran-a-i-danas-caruje-u-Hrvatskoj_article.jpg
I danas su s nama, politički su i društveno aktivni. Gdje su bili i što su činili od 1991-1995?

Nova knjiga "Krajina kroz dokumente" u sebi sadrži neprocjenjivo blago, ako 260 originalnih srpskih dokumenata pronađenih, prikupljenih i brižljivo arhiviranih, istražni i pravosudni organi žele prihvatiti kao takve. Izuzev pravosudnih tijela koji bi se svakako trebali zadubiti u ovu knjigu, čitatelji koji su upućeni u ratna zbivanja i zločine na području Banovine ostat će nemalo iznenađeni kada među navedenim imenima srpskih paravojnika i njihovih jataka prepoznaju svog susjeda. Svaki bi novinar koji se bavi problemom abolicije, također trebao prolistati "Krajinu kroz dokumente", pa se baciti u istraživanje. Evo što smo mi doznali...
Marijan Janošević je podpredsjednik općinskog vijeća u Dvoru, politički aktivan u Banijskoj demokratskoj stranci. To je danas... No, gdje je bio i još važnije pitanje, što je činio 1991. godine? "Krajina kroz dokumente" donosi nevjerojatne podatke. Marijan Janošević tada je bio "potpredsjednik izvršnog vijeća skupštine opštine Dvor na Uni" koji je, a originalan dokument to jasno pokazuje, potpisnik nekih odluka zbog kojih bi istražnim organima danas mogao dati vrijedne informacije. Janošević je, između ostalog, potpisao odluku da se u građevinskoj firmi RAD iz Dvora napravi drveni mrtvački sanduk i drveni križ na ime Barišić Nikola 1934-1991, nalaže istoj toj firmi da osigura stroj za iskop rake u Divuši na groblju za pokop pokojnog Barišić Nikole, i nalaže pogrebnom društvu Dvor na Uni da svojim vozilom osigura prijevoz mrtvaca iz Struge za groblje u Divuši. Također, Janošević u dokumentu užasa navodi da će ovu naredbu provoditi "stanica javne bezbjednosti MUP-a SAO Krajine". Zašto je ovo dokument užasa? Zato što je mjesto pokapanja do današnjeg dana ostalo nepoznato, a pokojni Barišić Nikola je na popisu nestalih osoba!
Agencija za istraživanje i dokumentaciju ratnih sukoba kao nakladnik ove knjige, ovim i sličnim apsurdima bavi se već godinama. Na slučaj Nikole Sužnjevića, upozoravali su i prije...
Nikola Sužnjević koji danas živi u Glini, politički je blizak Veljku Džakuli i DPS-u, a kao takav je 2013. bio kandidat na uzborima za gradsko vijeće u Glini. Gdje je njegova malenkost bila '91? Sužnjević se kao krunski svjedok i istražni sudac usko povezuje s jednim od najtežih ratnih zločina koji je počinjen u selu Joševica, pri čemu su metkom u čelo ubijana i djeca. Dokument koji je označen "vojnom tajnom", također je predočen u knjizi "Krajina kroz dokumente", a potvrđuje kako se na licu mjesta nakon zločina pojavio Nikola Sužnjević koji je i sastavio vrlo detaljan zapisnik jezivog sadržaja. Izvještaj koji je potpisao Nikola Sužnjević opisuje da je ubijen 21 civil, od čega četvero djece u dobi od 10 do 16 godina starosti. Smaknuća su izvršena tako što su počinitelji pucali iz blizine malokalibarskim automatskim vatrenim oružjem žrtvama u glavu (u potiljak, vrat, jagodice, lice, sljepoočnicu, mastoidnu kost, iza uha, iznad usne). Oružje je bilo opremljeno prigušivačima. Počinitelji su išli od kuće do kuće i poubijali svaku osobu koju su ondje zatekli, ne gledajući njihovu dob niti spol, a potom su razarali kuće, jednu po jednu. Nikola Sužnjević tada je zaključio kako "nema drugih tragova nasilja osim prostrijelnih rana glave, u zatiljak, čelo, usta, u sljepoočnicu". Za egzekuciju 21 Hrvata sela Joševice još uvijek nitko nije odgovarao, a istražni sudac Sužnjević, krunski svjedok i potpisnik zapisnika o masakru hrvatskih civila, ni danas politički ne miruje...
Dokument objavljen u ovoj knjizi, uz Nikolu Sužnjevića, kao svjedoka navodi i tadašnjeg suca općinskog suda u Glini, Jović Radovana. Jednako se tako pojavio na mjestu krvoprolića, sastavljao zapisnik i svjedočio jednom od najtežih zločina počinjenih tijekom Domovinskog rata. Jović Radovan danas je zaposlenik sisačke INA-e.
Knjiga "Krajina kroz dokumente" sadrži cijeli niz kompromitirajućih podataka po one koji su bili usko vezani uz djelovanje vojske RSK, pa i ratnih zločina, a nastavili su s neometanim političkim i društvenim životom u Hrvatskoj na čijem su teritoriju ti isti zločini počinjeni. U predgovoru knjige koji je napisao dr. sc. Jakša Raguž s Hrvatskog instituta za povijest u Zagrebu, navodi se kako su ovi ukoričeni dokumenti " pozitivna vrijednost koja potvrđuje točnost podataka i omogućuje jasnije stjecanje slike", a Raguž se nada i kako će osim čitatelja, ova knjiga zaintrigirati i pravosudne organe. U iščekivanju njihove reakcije, mi ćemo u narednim danima s velikim zadovoljstvom s našim čitateljima dijeliti najintrigantnije isječke iz knjige "Krajina kroz dokumente"

http://www.dnevno.hr/domovina/141992-dokumenti-uzasa-vojna-tajna-vise-ne-pogledajte-tko-je-aboliran-a-i-danas-caruje-u-hrvatskoj.html

interceptor
13-01-2015, 23:00
UBOJICE MEĐU NAMA: Tko su oni koji su ratovali i ubijali Hrvate, a onda abolirani i vraćeni u Hrvatsku?
http://www.braniteljski-portal.hr/var/ezflow_site/storage/images/novosti/hrvatska/ubojice-medu-nama-tko-su-oni-koji-su-ratovali-i-ubijali-hrvate-a-onda-abolirani-i-vraceni-u-hrvatsku/121648-1-cro-HR/UBOJICE-MEDU-NAMA-Tko-su-oni-koji-su-ratovali-i-ubijali-Hrvate-a-onda-abolirani-i-vraceni-u-Hrvatsku_article.jpg
Knjiga "Krajina kroz dokumente" većini će čitatelja biti zasigurno zanimljiva. Ipak, onima koji u njoj kao glavne junake prepoznaju svoje susjede, mogla bi biti krajnje uznemirujuća. "Krajina kroz dokumente", nova je knjiga čiji su detalji koje smo predočili kroz prošlotjedni članak iznimno zaintrigirali hrvatsku javnost. Riječ je o 260 originalnih srpskih dokumenata pronađenih usljed paničnog bijega srpske vojske nakon Oluje.
Podaci o djelovanjima pobunjenih Srba govore o nastanku srpske paradržave SAO Krajine, formiranju srpskih organa po općinama, ali i napadima, akcijama te borbenim djelovanjima kao i posljedicama istih. Najzanimljiviji dio, mnogima bi mogao biti onaj s dokumentima na kojima su imena i prezimena srpskih vojnika i njihovih suradnika koji su bili izravno uključeni u rat protiv Hrvatske, a nad kojima je ipak primjenjena abolicija, koji su se vratili i koji danas neometano žive u Hrvatskoj. Poput Darka Sekulića...

Ubio u ratu, a nakon povratka i abolicije bio u HNS-u!

On sada živi u Slovincima, općina Sunja. Nakon povratka iz izbjeglištva u Srbiji, bavio se politikom kao aktivni član HNS, a 2014. je navodno isključen iz članstva HNS. Što je činio 90-tih? Evo dokumenta prikazanog u knjizi, a koji tvrdi da je upravo Darko Sekulić u ratu - ubio:
U dokumentu "Odjeljenja Kostajnica Ministarstva obrane RSK" od 17.11.1993 godine upućenog "Opštinskom sudu Kostajnica" navodi se : "Ovom odjeljenju je poznato da je regrut Sekulić Đure Darko, rođen 20.4.1975 godine u Slovincima kbr 121, počinio ubistvo".
U povratnom dokumentu "Opštinskog suda Kostajnice" napisano je: "Obavještavamo vas da je od strane ovog suda poduzeta pojedinačna istražna radnja tj. da je dana 27.6.1992 sudija ovog suda, kao istražni sudija, obavio uviđaj na mjestu događaja, povodom ubistva Cehelj Josipa iz Slovinaca koje je počinjeno u Selu Slovincima ispred kuće kbr 127, a za koje ubistvo je osumnjičen Sekulić Darko iz Slovinaca".
Sekulić Darko je, nakon što je na okupiranom prostoru RH u selu Slovinci ubio Cehelj Josipa, bio je kretko priveden od strane pripadnika Martićeve milicije i pravosuđa tzv. RSK, a zatim ubrzo pušten na slobodu. U selu Slovinci na okupiranom području RH živio je sve do VRA Oluja, da bi izbjegao u Srbiju. Ovo kazneno djelo od strane istražnih i pravosudnih organa RH tretirano je kao obično ubojstvo, a ne kao ratni zločin što je istom Sekulić Darku omogućilo da se kao slobodni građanin RH 2012. godine (nakon 20 godina od ubojstva Josipa Cehelja) vrati u Hrvatsku, u selo Slovinci, te se aktivno bavi i politikom do 2014. godine kada je navodno isključen iz HNS-a.

Nekad "pomoćnik komandanta", a 2013. kandidat za gradsko vijeće Gline
Knjiga "Krajina kroz dokumente" tako kroz svoje stranice otkriva i sumornu istinu o Adamu Mrakoviću koji danas živi u Glini, a na izborima održanim 2013. godine se pojavljuje kao kandidat DPS za gradsko vijeće grada Gline. Ratne 1991., Adam Mraković bio je pomoćnik komandanta za pozadinu i kao takav potpisao je izviješće o primitku "intendantske opreme od Republičkog štaba TO Srbije" koja je pristigla iz Beograda. Među zaprimljenom opremom, Mraković je potpisao da je preuzeo minoistraživač, komplet za dezaktiviranje, minerski alat, mašina za paljenje mina, električne detonatorske kapsle i ostalo. Dokument potvrđuje kako će se zaprimljenim materijalom koristiti sudionici TO Glina. Ponavljamo, osoba koja je bila pomoćnik komandanta i pribavljala te potpisivala zaprimanje oružja iz Srbije kojim se ratovalo protiv Hrvata, prije nešto više od godinu dana bila je kandidat za gradsko vijeće grada Gline!
Pravosuđe i istražitelji kojima bi nad ovakvim materijalom rasle zazubice, u knjizi mogu pronaći čitav niz dokaza protiv ljudi koji su iskoristili pogodnost abolicije kako bi se politički aktivirali u Hrvatskoj, iako su evidentno protiv nje izravno, ne samo ratovali, nego u tom ratu bili važni ljudi koji su donosili odluke.

Branko Lazarević, umirovljeni pravnik kriminalist, u predgovoru ove knjige kazao je:

Ova knjiga obiluje dokumentima koji itekako mogu poslužiti tijelima koja se bave progonom osoba koje se mogu osumnjičiti kao počinitelji raznih kaznenih djela tijekom Domovinskog rata. Ali, prošlo je već dosta vremena od rata. Sjećanja blijede, ljudi umiru, svjedoka je sve manje, a sve to ide u korist osumnjičenima. Vrijeme uvijek radi za ubojicu.

AnteCa$h
23-01-2015, 19:15
Ukinuti aboliciju nema sta