PDA

Pogledaj Full Version : Article: Drž'te profesora!

caporegime
21-06-2011, 16:37
You can view the page at http://hrhb.info/content.php?r=278-Drž-te-profesora!

Baader Meinhof
22-06-2011, 00:25
Dakle iz perspektive bivšeg studenta pravnog fakulteta u Zagrebu stvar izgleda ovako. Tijekom silnih godina studiranja bio sam na jednom predavanju. Bio je to sat Opće povijesti prava i države. Kolega do mene sjedio je na tom predavanju u zimskoj jakni i profesor Kurtović ga je izbacio sa sata. Zajedno s njime i njegove kolege s desne i lijeve strane, jer, valjda, koji mu kurac mi nismo skinuli jaknu. Tako smo nas trojica otišli na bilijar. Bio je to prvi tjedan školske godine 1992. i poneki bi profesor koji put i održao predavanje. Nakon toga nitko nikad, koliko znam, nije se udostojio doći i studentima koji su tek pristigli iz raznih škola održati predavanje. Umjesto njih asistenti koje, naravno, nije bilo briga ima li koga ili nema, jer, ionako se sve odradi na seminarima.

Ja doista ne znam kako ikada ikome padne na pamet davati plaću profesorima koji se ne pojavljuju na satovima. Možda im i ne daju, jer se ovi snalaze na druge načine. Jedan se bacio u politiku i popljačkao posmrtnu pripomoć, jedan je napravio hrpu privatizacijski zakona pa naplaćivao savjete biznismenima, jedan se pojavio na čelu ZAMP-a o kojem je sam napisao zakon, nekoliko njih je na plaćama raznih vlada za koje stručno odrađuju stvaranje zakona koje prepisujemo od europski država.....

Ogromna većina, čim ulovi status profesora, uhvati napisati par knjiga, koje, normalno, potom uđu u onu obvezatnu ispitnu literaturu zajedno s knjigama genijalaca prije njih. Postojala je i katedra na kojoj su dvojica koja su je držala međusobno razmijenila supruge, ili je nekome bila kći u igru, svejedno, pa je u silnom gnjevu svaki od njih napisao svoju knijgu, te su obje, razumljivo, postale dio obvezatne ispitne literature. Kada su se studenti pobunili jer knijige međusobno nemaju niti jednu dodirnu točku, netko je odlučio- U redu, onda vam je dovoljna samo jedna od njih- valjda ne želeći ulaziti u priču o tim jadnim suprugama. No, kako se ispitivača ne može birati, studentarija je opet morala kupiti i naučiti obje knjige. Knjige su se, tih ratnih godina, mogle kupiti preko Pravnog fakulteta po 'popularnim cijenama' od pedesetak maraka. To što je to u jednom trenutku bila petina prosjećne plaće nikoga na fakultetu nije bilo briga. Naravno, fotokopiranje bi koštalo otprilike polovinu tog iznosa pa je bilo nekakvo rješenje, a posuđivanje knjiga starijih kolega bilo je nemoguće, jer se taman tih ratnih godina mijenjalo kompletno hrvatsko zakonodavstvo.

Dvadeset godina kasnije, vidim da profesorima nije bilo dosta. Odlučili su namlatiti još love, i to na zdravo-seljački način kako već dolikuje posljeratnoj eri- Kad država nešto da fakultetu ja ću si to prebaciti na račun.

I onda se nađe Nino Raspudić, profesor na zagrebačkoj filozofiji, koji naravno zna što mu sve rade kolege ali se poput lijevog Kuljiša pravi blesav u korist dobre priče, pa, kad ga zapeče generalizacija kaste kojoj pripada, krene tražiti isprike i proklinjati novine jer poltonski odrađuju posao vladinog PR-a, a usput i moju sućut za jadne profesore koji, kaže, uglavno rade puno a zarađuju malo. E pa neću. A neću jer ste nas jebali i kupovali status i statusne simbole preko leđa ljudi što nisu mogli izdvojiti polugodišnju plaću za vaše jebene knjige dok ste jebali tuđu ženu pišući zakone kojima je popljačkana država i naplačujući glupanima u Vladi savjete kako da pljačku provedu a da ih ne uhapse.

mery
22-06-2011, 10:03
Jako dobra kolumna ,a bome i dobar komentar ispod ...:clap

ilirka
22-06-2011, 15:46
ajde baaderu ne kaki.
čovjek se osvrće na generaliziranje, a ti ga neartikulirano generalizirajući napadaš.
i tko je sad tu objektivan?
ti, koji raspudića napadaš iz nekih svojih razloga ili on koji brani svoju profesiju jer se osobno našao pogođen i to s punim pravom?

može svatko u svakoj branši nabrojati kriminalce, eksploatatore, eskivatore i slične, prepričavati kuloarske tračeve o tome tko je čiju ženu povalio i slično, ali nema nitko pravo ići u generalan lov na vještice i to medijski, makar da ih je od 100, samo jedan pošten!

uzmi lječničku struku. jedan human poziv. što bi smo o njima mogli pričati na osnovi kvarnih pojedinaca?
ili svoju struku, na primjer, pravničku. jedna struka poprilično omražena kao što je knjigovođa u američkim filmovima. ili prodavaš cipela.
što da neki čitan novinar u visokotiražnom listu napiše da su pravnici bezskrupulozni krvopije koji su nepovoljnim ugovorima rasprodaje državnih poduzeća napravili najveću izdaju u povjesti hrvatske države?
zgriješivši što namjerno, što zbog mita i korupcije, a neki i zbog nepoznavanja vlastite struke.
ne bi ti bilo drago to čitati.
e pa ne bi ni meni iako pravnike volim kao i prodavače cipela.
radi se, dakle, o novinarskoj etici za koju mnogi nisi niti čuli.
mnogi, kažem, ali ne SVI.

caporegime
22-06-2011, 19:19
pa pravnici i jesu beskrupulozne krvopije. uglavnom.
ja nisam. ja sam jazavac koji nikad neće ugrabit svoju priliku upravo iz navedenog razloga.

mateb
22-06-2011, 20:49
Različitih iskustava ima. Meni je Šefko bio jedan od tri najbolja profesora na cijelom faksu.

Baader Meinhof
22-06-2011, 22:57
@mateb Jest, Šefko je bio dobar profesor (ili možda još uvijek jest), svi smo ga se bojali i svi smo njegovo naučili. Samo sam, dočaravajući pravni faks početkom devedesetih, i njega htio uključiti u sliku.

@Ilirika Ma apsolutno se slažem s tobom, ja ne podnosim generalizaciju nijedne vrste, i ne sumnjam da Nino Raspudić nije uzeo lovu s faksa. Ali. Mene već godinama ubija u pojam što znam kako i što novinari rade, ali kao novinar to ne mogu objaviti jer mi to nijedna novina naprosto neće otisnuti. Niti su svi profesori lopovi, niti su svi novinari kurvini sinovi. To tako treba postaviti i pokušati izdvojiti kukolje u vlastitom okruženju, a ne generalno stati u zaštitu lopova i kurvinih sinova jer su, jebiga, dio moje ili njegove struke. Ja sam iz EPH otišao kad sam vidio kako firma funkcionira, sve što sam vidio znaju i u Styriji i u Nacionalu. Jebiga, ne mogu napraviti više.

Inače, volim pročitati Raspudićeve članke i slažem se s velikom večinom stavova. No, nije uvijek i u svemu u pravu, niti uvijek i u svemu može ostati objektivan. Ne može nitko.

Graničar Jozo
27-06-2011, 13:05
@ baader

možda objavi koji portal :)

----

inače kolumna mu je na mjestu (posebno onaj dio o EPH), ali isto tako je i baader u pravu kada kaže da ne moraju svi znati gdje to sve lova curi sa sveučilišta.