PDA

Pogledaj Full Version : 100. obljetnica početka Prvog svjetskog rata

Grunf
28-06-2014, 19:22
Na današnji dan je AU objavila rat Srbiji kaj se uzima za početak prvog svjetskog rata. Događaj koji je prethodio objavi rata je ubojstvo Franje Ferdinanda u atentatu 28.6.1914. godine na ulicama Sarajeva od strane pripadnika velikosrpske organizacije Mlada Bosna. S obzirom da je istraga pokazala da su vlada Srbije i časnički krugovi bili upleteni u to ubojstvo AU je 23.7.1914. poslala ultimatum Srbiji koja je ona samo djelomično prihvatila pa AU nije imala izbora nego objaviti rat Srbiji. Nakon toga Rusi provode mobilizaciju pa Nijemci objavljuju rat Rusiji itd...

Ono kaj je zanimljivo su posljedice tog atentata na nas Hrvate i Hrvatsku. Nije tajna da nam je nećak Franje Josipa, prijestolonasljednik Franjo Ferdinand bio naklonjen i ozbiljno razmatrao formiranje 3. jedinice u AU koja bi obuhvaćala Hrvatsku, Sloveniju, BiH i Vojvodinu s glavnim gradom u Zagrebu. Umjesto povratka i uspona Hrvatske kao regionalne sile došlo je do toga da su Srbi postali regionalna sila na 100-ak godina i totalno zagušili razvoj Hrvatske pa je jasno zašto Hrvati žale za takvim razvojem događaja, a Srbi ne. :)

NorthStand
29-06-2014, 00:09
s time da su srbe opet iskoristili britanci, sve je to britanska kuhinja. zato kad mi đoni počne sipat neku žuč na spram engleza samo se nasmijem, nema većih navijača srba od engleza. nakon rusa, uvjerljivo najveći fanovi srpstva u europi.

ubojstvo su naravno iskoristili da uvuku u rat AU, dakle nas i naravno njima oduvijek i zauvijek omraženu Njemačku.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Bagdadska_%C5%BEeljeznica

dok su nijemci gradili željeznicu kroz tursku za povezivanje s dalekim istokom, englezi su je naravno tako produktivno kakvi i jesu nadasve produktivni i konstruktivni ko drug Tito, rušili i haračili. oni zapravo samo rušenjem i vašarenjem opstaju ko nacija, a naravno predbacivat će hitleru i nacistima brutalnost i svirepost zločinački karakter i šta sve ne. neki jednostavno premalo poznaju povijest, pa zato i seru takve gluposti. ok, ako ja već imam neke simpatije prema hići i nijemcima, to ne znači da ne mogu objektivno uočit da su englezi samo destruktivci i da sve što rade rade isključivo zbog sebe a ne drugih. dok germani normalno da gledaju sebe ko i oni, ali opet na neki način i drugim narodima omoguće određeni prosperitet i korist uz put ostvarujući neke svoje interese tu je ta bitna razlika između njih i nijemaca odnosno austrijanaca. ovi samo ruše i vašare, i od toga žive a ovi nešto i grade i pokušavaju neki kurac postić kako za sebe tako i za druge. meni su nijemci i englezi dva različita svijeta, nešto ko što smo mi Hrvati u odnosu na Srbe civilizacija samo takva.

gradnja spomenika u "srpskom" sarajevu Principu, je najbolji dokaz gdje smo mi od njih, još samo da titu izbacimo s javnih površina i onda ćemo s punim pravom moći reći da smo civilizacijski 100 godina isprijed njih.

Grunf
07-07-2014, 14:14
Dobra kolumna od Zovka. :)

Moram priznati da me od 45 sudionika simpozija najviše impresionirao beogradski povjesničar Ivan Čolović koji je plauzibilno i uvjerljivo pokazao da je Sarajevski atentat nastavak velikosrpskog vidovdanskog mita o bitci na Kosovskom polju. Mladi revolucionari iz terorističkoga pokreta Mlada Bosna koje je instruirao Dragutin Dimitrijević Apis, vođa ozloglašene srpske organizacije Crna ruka, kao uzor svoga djelovanja imali su epskog junaka iz srpskih narodnih pjesama Miloša Obilića. Ubojstvo turskog sultana Murata predstavljalo je za pristaše Mlade Bosne revolucionarni ideal koji im je stalno lebdio pred očima. Godine 1914. obilježavala se 525. obljetnica Kosovske bitke pa ne začuđuje da su atentatori na čelu s Gavrilom Principom vidovdanski posjet austrougarskog prijestolonasljednika Franza Ferdinanda iskoristili kao priliku da se upravo taj dan proslave atentatom na njegovo veličanstvo.

Kao jedini filozof na konferenciji pokušao sam dati filozofsku prosudbu stoljeća nakon Sarajevskoga atentata s posebnim osvrtom na Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu. Kao Hercegovac koji živi i radi u Hrvatskoj želio sam dati svoj sud, po mogućnosti objektivan i nepristran, o kulturno-političkim posljedicama Sarajevskog atentata, jednog događaja koji je u svjetskoj historiografiji bio protumačen kao bacanje iskre u bure puno baruta. Glavna je intencija moga izlaganja bila pokazati da je Sarajevski atentat Gavrila Principa na austro-ugarskoga prijestolonasljednika inicirao za Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu civilizacijski krah sa dalekosežnim posljedicama. Preko noći smo napustili svijet zapadnjačke civilizacije i preselili se, da parafraziram Miroslava Krležu, u «pijanu balkansku krčmu», gdje se nametnula nova životna forma bizantskog, protuprosvjetiteljskoga komunitarizma.

http://www.dnevno.hr/kolumne/jure-zovko/126932-sarajevski-atentat-izmedu-druga-tita-i-ramazanskog-posta.html

Inkvizitor
07-07-2014, 15:00
Zanimljiv tekst

http://www.akuzativ.com/teme/384-biljana-srbljanovic-o-gavrilu-principu-i-mladobosancima

Humphrey
07-07-2014, 15:33
Gavrilo Princip je arhitekt današnje europe, bezbožne, korumpirane tiranske europe koja je nastala smrću kršćanske Europe, kršćanske civilizacije.

Inkvizitor
07-07-2014, 16:51
Nije li to počelo s francuskom revolucijom.

Inače meni je fascinantno da je Njemačka kapitulirala na francuskom tlu.

Dakle, Njemačka nije vojno izgubila rat. Ona je samo ekonomski krahirala, nije više mogla voditi rat.

Grunf
07-07-2014, 21:47
Nije li to uzrok gubitka svih ratova, nedostatak resursa? Tak je isto Njemačka izgubila i 2. svjetski rat, nije imala dovoljno resursa da bi mogla proizvoditi istim tempom kao i saveznici.

Inkvizitor
07-07-2014, 22:07
Naravno, to je početak i kraj svega, no u 2.svj. ratu je Njemačka i vojno slomljena i okupirana. U 1. svj. ratu ne.

Ona je kapitulirala na tlu Francuske. Da SAD nisu ušli u rat naravno od toga ništa ne bilo.

moonlight
08-07-2014, 01:28
Nije li to počelo s francuskom revolucijom.

Inače meni je fascinantno da je Njemačka kapitulirala na francuskom tlu.

Dakle, Njemačka nije vojno izgubila rat. Ona je samo ekonomski krahirala, nije više mogla voditi rat.

Nije ni ekonomija u pitanju, radi se o iznevjerenim obećanjima, ako završite rat...a već su ga dobili na istoku, zapamti...
To su Pruskim generalima stalno zamjerali, od tuda i nezadovoljstvo, nema tu ekonomije...odluka s vrha, bit je od podčetka da Von Schlifenov plan nije dao rezultat, naprosto Prusi nisu mogli stisnut Francuze u dvostruki zagrljaj, pa su odustali....to je bitka kod Kanne, Hanibal, strateški, besprjekorno...ali vrh je odustao uzeo doduše Ardene, ali i stao nakon mjesec dana ili manje...strategija je ubila rat...stara škola spram inovacija....