PDA

Pogledaj Full Version : Da li propada ideja "Bolonje"

sagitarius
27-05-2014, 15:57
Nekoliko europskih država i njihovi stručnjaci iz oblasti obrazovanja, konstatirali su da je školovanje na univertitetima prema uzansama tzv Bolonjskog procesa propala ideja, koja je stvorila visoko obrazovane kadrove koji uz laskave titule Mastera, tek jedva prate bivše studente istih univerziteta, koji su završavali studij po "klasičnom" sustavu obrazovanja.

Interesantan je vaš stav: Bolonja da ili ne i da li je ideja Bolonje propala stvar.

skater
27-05-2014, 18:18
Nekoliko europskih država i njihovi stručnjaci iz oblasti obrazovanja, konstatirali su da je školovanje na univertitetima prema uzansama tzv Bolonjskog procesa propala ideja, koja je stvorila visoko obrazovane kadrove koji uz laskave titule Mastera, tek jedva prate bivše studente istih univerziteta, koji su završavali studij po "klasičnom" sustavu obrazovanja.

Interesantan je vaš stav: Bolonja da ili ne i da li je ideja Bolonje propala stvar.

Prema onome što govore neki iz struke, npr. profesor Zoran Kurelić kod nas Bolonja nikada nije ni zaživjela niti je provedena na pravi način.

pdv
27-05-2014, 21:48
Niti smo imali profesora za sprovesti je niti znanja, a s obzirom da je to jedan bezvezni pristup obrazovanju bilo bi bolje da je nikad nisu ni uveli. Kod nas se sprovodio samo jedan manji dio Bolonje i to uglavnom kada je riječ o cjepkanju gradiva i ukidanju usmenog dijela ispita. Ne znam što je od ovog dvoje lošije za studente. No, kod nas ni do Bolonje naobrazba nije bila ko zna kako dobra ali su s fakulteta bar izlazili ljudi koji su mogli savladati jedan kolegije bez većih problema i bez ispita na zaokruživanje. Bolonja je dodatno poljuljala ionako loše školstvo i iskreno se nadam da će je ukinuti. Jedino što je Bolonja donijela jest inflacija studenata s raznima nazivima za koje više nitko ne zna što znače.

teenager
27-05-2014, 22:27
Ne znam kako je to prije izgledalo, ali znam da je ova glavna promjena a to je uvođenje 3+2 umjesto 4 godine za obični diplomski studij na mom fakultetu samo dovela do problema.

Konkretno, kada se upisuje faks, bira se između preddiplomskog i stručnog studija iz nekog smjera (elektrotehnika, strojarstvo, računarstvo, brodogradnja), oba traju 3 godine, s tim da se očekuje da studenti preddiplomskog studija nastave studiranje na još dvije godine diplomskog, nakon kojega dobivaju titulu magistra inžinjera...
Na kraju 3. godine preddiplomskog piše se završni rad, i to je na mom faksu najveća glupost, studenti praktički čitavu treću godinu koncentriraju na pisanje završnog rada iz struke koju su tek počeli upoznavati na početku 3., jer se prve dvije naravno uče opći predmeti poput matematika i mehanika. I onda lijepo napišeš nekakav beskoristan završni rad i dobije titulu prvostupnika inžinjera koja u realnom životu ne znači apsolutno ništa, jer si konkretne stvari učio samo godinu dana. Dakle nit znaš išta, nit neznaš ništa, jer je ta cijela treća godina koncipirana kao da te nauči praksi...
Stručni studij je recimo dobar jer se opći predmeti uče dosta manje, i stručni predmeti se uče skoro 2/3 školovanja, na kraju dobiješ titulu inžinjera i zapravo nešto i znaš o struci, ali ta titula je opet manje cijenjena od titule prvostupnika, što je potpuno besmisleno :D

To je samo jedan problem bolonje, ti beskorisni prvostupnici, za ostale ne mogu pričat jer ne znam kak je to prije bilo, a profesori ko profesori, svima je više manje prije bilo bolje :mardar

ZGabriel
27-05-2014, 22:39

što uopće ne čudi, barem kod nas, jer je sadržaj ostao manje-više isti, ali je raskupusan i rascjepkan do besmisla. pa su tako neki temeljni kolegiji koje se nekad učilo i savladavalo "u komadu" podijeljeni na više kolegija i više semestara. neki studenti će naravno povezati staro gradivo s novim i vidjeti cijelu sliku, ali većina neće. skupiš dovoljno bodova i vozi dalje.
kod nas je problem i nedostatak kvalitetnih kadrova i loša opremljenost (govorim iz svog iskustva, ali vjerujem da je slično na svim fakultetima). umjesto da se uvjeti rada poboljšaju, išlo se na promjenu sistema u lošim uvjetima rada. mislim da nismo postigli ništa, osim kilometarskih titula za koje ni vlasnici ne znaju šta točno znače. na mom faksu nekad su postojala tri smjera i tri titule (dosta slične, ali postoje neke razlike). sad ih ima valjda sedam, a svi skupa znaju manje nego ja, a studirala sam u prošlom stoljeću. :zubo smanjena je satnica za neke bitne kolegije, ubačeni su neki novi, samo da silni docenti dobiju satnicu koja im osigurava posao. na kraju dobiješ magistra struke koji ne zna smisliti eksperiment.

Grunf
27-05-2014, 22:52
Može li se reći da je Bolonja napravila visokoškolskom obrazovanju ono što je Šuvar napravio sredjnoškolskom? :D

ZGabriel
27-05-2014, 22:54
Može li se reći da je Bolonja napravila visokoškolskom obrazovanju ono što je Šuvar napravio sredjnoškolskom? :D

o,da! baš sam se njega sjetila. :D

Grunf
30-05-2015, 21:54
Evo jedna zanimljiva statistika iz emisije peti dan.

http://i.imgur.com/hspX6XK.jpg