PDA

Pogledaj Full Version : Spomenik Ivanu Pavlu u Sarajevu

sagitarius
25-04-2014, 10:28
Spomenik papi Ivanu Pavlu II uz prigodnu će svečanost, bit će otkriven 30. travnja, dakle za manje od tjedna dana, na trgu ispred sarajevske Katedrale Srca Isusova.

Projekt podizanja spomenika papi inicijativa je Vrhbosanske nadbiskupije i HKD "Napredak", a datira još od 2007. godine.

Spomenik papi bit će visok oko tri metra i bit će napravljen od siluminija, materijala srebrne boje, koji je kvalitetniji od prethodno planirane bronce. Statua je rješenje je mladog akademskog kipara Hrvoja Urumovića, rođenog u Sarajevu, a nastanjenog u Zagrebu.

Cijena ovog projekta iznosi 480.000 KM.

Osim agencijski vijesti sam događaj će biti upriličen u nešto pojačanijim mjerama sigurnosti, s obzirom da je prije par godina bilo najavljeno, od strane nekih ekstremnih bošnjačkih nacionalista, da će ukoliko se ovaj spomenik izgradi "letiti u zrak".

Nitko za ove prijetnje nije tada odgovarao, a Dodik se u to vrijeme ponudio da se spomenik Papi Ivanu Pavlu II umjesto u Sarajevu napravi u Banjaluci.

NorthStand
25-04-2014, 15:31
e baš me zanima, koliko će multi kulti sarajevo tolerirat "papu". nešto čisto sumnjam, da će ovo proći bez protesta a moglo bi bit i vandalizma. odnosno "letenja u zrak". iako se njima po hrvatskoj uredno grade džamije, što ti nezahvalnici kao što sam reko ničime nisu zaslužili kad vidimo kako se ponašaju u bosni i hercegovini prema kršćanima posebice katolicima dakle hrvatima. ovo je samo dokaz, da muslimani na hrvate gledaju s većim gnušenjem nego na srbe. ali to i nije neka novost, njima su hrvati odavno krivi za sve vlastite probleme, a tobože će nama hrvatima predbacivat da za svoje probleme krivimo druge. ja mislim da smo mi u ovoj regiji, dakle kad se uzme u obzir slovenija srbija bosna crna gora, daleko daleko najnormalnija nacija bez obzira na ove dežuloviće i ostale komunjare i debile po državi koji su najsličniji upravo tim debilima o kojima pričam.

mislim da papa neće preživjet dugo u sarajevu, jednostavno previše oni mrze te simbole i Vatikan da bi to moglo potrajat. volio bi zbog pape, da ne bude tako jer on nije bio nikakav vjerski fanatik i upravo je on pridonio zbližavanja svih religija u nekim svijetonazorskim pogledima. ali džabe, budale to nikad nisu niti će poštovat.

ogledalce
25-04-2014, 19:52
bojim se ja da nebi to bilo omrknuo a neosvanio,,,

sagitarius
27-04-2014, 13:20
bojim se ja da nebi to bilo omrknuo a neosvanio,,,

Malo smo "izmiksali" teme ovu i onu tamo na "Sarajevu", mada imaju vez,e ali šteta je da se rasipamo i tamo i ovamo, jer po meni sve to spada ovdje...
No dobro.
Mislim da sam tamo ponešto razjasnio oko mjesta postavljanja spomenika, koji bukvalno ide tik uz Katedralu, dakle nema govora, kako bi to neki htjeli prikazati u svojoj multietniČarskoj storiji da se spomenik postavlja na "trgu"....

Sumnjam da na ovako postavljen spomenik itko smije da pogleda ružno, mada se nikad ne zna, posebice ne u gradu u kojem 92% stanovništva čine muslimani.

kiša
27-04-2014, 16:14
nije vezano uz Sarajevo i spomenik ali jeste uz Papu:

"Papa Ivan Pavao II. Rodio se nedaleko Krakowa u Bijeloj Hrvatskoj. Ovaj srednjovjekovni naziv za zemlje oko Karpata nije stran niti novijoj povijesti:početkom prošlog stoljeća iseljenici iz tada nedovoljno definiranih krajeva pri useljavanju u Ameriku bilježili su se kao došljaci iz Bijele Hrvatske. Priča se i ovdje ponavlja: kako se hrvatska povijest piše ignoriranjem ilirske komponente , tako se piše i ignoriranjem hrvatske pradomovine. Možda nam Poljaci mogu malo pomoći: njihovi povjesničari smatraju da je Horvat kao vojni predvodnik i hunski namjesnik upravljao velikom oblašću od karpata do Odre, a drugi vođa starih Hrvata bio je Krak, slavljen kao osnivač Krakowa. Možda ipak nije dolično, ali ja sam se stoga usudio nazvati papu Ivana Pavla našim zemljakom. I napisao sam tada kako se na tamošnjem kraljevskom dvorcu Wawelu prepoznaju tragovi inovativne arhitektonike hrvatskog arhitekta Lucijana Vranjanina. I bio sam neobično ponosan kako smo ispratili ovog dragog Papu na vječni počinak .

prigodom papina posjeta Mariji Bistrici darovali smo mu Evanđelistar ukoričen u srebrnom ovitku s motivima zagrebačkog poliptiha iz 11. stoljeća , romaničkog raspela raspetog Krista iz Martinšćice i slovima glagoljskog natpisa.

Stajao je taj Evanđelistar uz papin krevet, a listove tog evanđelistara položenog na lijes Ivana pavla listao je vjetrić pri vožnji Vatikanom do grobnog mjesta ispod kupole Petrove bazilike.A tamo ga je kao jedini ukras dočekao reljef majke Marije s Djetetom Isusom koji je isklesan oko 1475. god. hrvatski renesansni kipar Ivan Duknović. Počiva tamo papa Ivan Pavao II ispod kupole koju je osmislio velebni renesansni arhitekt Bramante učenik Lucijana Vranjanina, sagradio ju je papa Siksto V., a spasio je do urušavanja Ruđer Bošković.

Cijeneći ovo prelijepo okruženje usuđujem se opet blagotvornog papu Ivana Pavla nazvati našim zemljakom."

Akademik-Andrija Mutnjaković

sagitarius
01-05-2014, 13:34
http://imageshack.com/a/img841/7814/o9hu0.jpg

NorthStand
01-05-2014, 17:12
sviđa mi se kako je ovo ispalo, samo se nadam da će "poživjet". :kez

franjevac
01-05-2014, 17:25
naravno da će poživjet ipak je sarajevo multikulti
sad ozbiljno dajem mu najviše do utakmice s argentinom
pitanje je samo
dal će ga uništiti od sreće ili pregoleme tuge

sagitarius
02-05-2014, 13:51
Kada je svojevremeno, sad već davne 2003 godine glumac Feđa Štukan kao svoj nekakav "antiratni protest" na tri prsta kipa Isusa Krista, koji se nalazi iznad portala Katedrale, a koja označavaju sveto Trojstvo, stavio tri kondoma, popevši se na kip iznad tla nekih 10 metara, koji predstavlja Krista i to preko vatrogasne dizalice, sud je presudio po tužbi sarajevske nadbiskupije za teško skrnavljenje najviše katoličke svetinje, gospodinu Štukanu, "rigoroznu" kaznu od 500 KM...
Nakon ove teške smijurije i cirkusa od presude, nije bilo teško pretpostaviti kakve će reakcije izazvati samo spomen o izgradnji spomenika Velikom papi Ivanu Pavlu II ispred Sarajevske Katedrale, kada se javno govorilo i za što nitko nije odgovarao, da će spomenik letjeti u nebo.
Konačno kip Velikog svetog oca je postavljen i svečano otkriven tik uz samu Katedralu, nikome na smetnji, nikome na prolazu...
Osobno mi je teško povjerovati da bi se samom spomeniku nešto moglo dogoditi u svezi sa davno izrečenim prijetnjama, prije mislim da će eventualno biti skrnavljen grafitima i na takav neki način, a što bi se možda dalo preduprijediti nekim video nadzorom...
Nadati se da Štukanu i drugim umjetnicima fašizma i nacionalizma neće pasti na pamet novi performans na račun i ove katoličke svetinje.

Humphrey
03-05-2014, 10:54
Katolik u Sarajevu mora biti otporan na sve prirodne i ljudske nepogode.

sagitarius
03-05-2014, 14:12
Katolik u Sarajevu mora biti otporan na sve prirodne i ljudske nepogode.

I ne samo to nego i u stalnoj borbi da dodje do prave informacije, jer ponekad se vuk pojavi u janjećoj koži pa ljudi nasjedaju na najnaivnije laži, prečesto koje dolaze iz nekakvih kvazi hrvatskih stranaka.
Lijanovići su ljude varali potencirajući svoj zapadnohercegovački background i zlouporabom slike stiliziranog presvetog srca Isusovog na njihovim reklamnim majicama...

A na teletextu TV BiH - nekakve državne TV kuće, javnog servisa samo najednom pročitaš sljedeći teletext:

http://imageshack.com/a/img845/2782/ksla.jpg

Dakle, nisu nikakve konstrukcije priće o Papinom spomeniku..., pisalo je to javno i nitko nije odgovarao zbog toga...

Inkvizitor
03-05-2014, 14:31
Od samog starta mi ta ideja djeluje malo čudno.Raditi spomenik papi u Sarajevu danas, nije baš neka ideja.

pred katedralom jest i na otvorenom prostoru ali sumnjam da će proći bez skrnavljenja pogotovo kad bude igrala BejHa.

Isto tako i eventualna ideja u Banjaluci, Srbi bi podigli treći srpski ustanak.

sagitarius
03-05-2014, 14:42
U trenutku kada je došla informacija koju opisuje "teletekst", to sa spomenikom na Petričevcu i nije bilo van pameti, jer na Petričevcu se nalazi jedno od najvećih katoličkih groblja u Bosni, pa tamo dići spomenik i nije bio neki "heroizam"...
No ovo sa Sarajevom je interesantno.
Već sam negdje ovdje napisao da osobno sumnjam da spomenik može "letiti u zrak" kako su to vehabije i neki islamski fundamentalisti najavljivali, naprosto ne jer je EU snažno iskritizirala velikobošnjački unitarizam i pod mikroskop stavila političko Sarajevo koje nema više "dumfta" da se može zezati sa Europom, bez težih posljedica...
Prije sam sklon mišljenju da ukoliko se što može, ne daj Bože dogoditi, uistinu to ne želim niti pomisliti, da to može biti neki prostački grafit "neodgovornog pojedinca" ili "maloumne osobe od ranije poznate" ili grupe "narkomana" i sa tim i tim inicijalima...

Inkvizitor
03-05-2014, 15:00
Neće njima Europa ništa. A i sama je ustanovljena bez kršćanskih temelja..džabe se uzdaš u to.

SarajkaDjevojka
03-05-2014, 15:24
Spomenik je zbog lokacije pa skoro nemoguće bez rizika oštetiti.
Nalazi se na takvom mjestu da bi stvarno jedino budala pokušala bilo što oskrnaviti ( lupanjem, rušenjem, odsijecanjem dijelova i sl )
Jednostavno rečeno previše je izlozen i bilo kakve tvrdnje da bi neko nonšalantno i bez poslijedica prošetao tom lokacijom s namjerom da ošteti spomenik meni su nepojmljive.

Moze se mozda neka svjetina okupljena iskoristiti kao paravan za nedjelo skrnavljenja, veće okupljanje ili što znam.
Medjutim i to bi sitno moglo naštetiti spomeniku.

Po mom mišljenju postavljen je na idealno reprezentativno, vidljivo i upečatljivo mjesto.
Jednostavno pogled čovjeka ga ne moze promašiti pa sam zato 100% sigurna da većih oštećenja neće biti ni u blizoj ni u daljoj budućnosti.

To nabrijavanje situacije s nekim ekstremističkim skupinama su obične nebuloze. Da te ekstremističke vehabijske skupine baš tako djeluju pa već bi valjda obračunale se sa ravnogorcima koji maltretiraju povratnike po Srebrenici, Bratuncu i Podrinju.
Psi laju karavane prolaze.

Što se tiče sekularnih Bošnjaka zašto bi njima spomenik Papi smetao obzirom koliko je uradio za prognanike.
Plus toga za njegovo vrijeme u Rimu je napravljena dzamija.
Zato sigurno dobija i zahvalnost od pravih vjernika.

Uglavnom moje prognoze spomeniku su više no dobre.

A što se Dodika tiče i njegovog prijedloga " grohotom se smijem"
Pa Srbi guslaju godinama o vatikansoj uroti u dilu sa MZ protiv njih.
Sad bi lafo spomenik u Banjaluci imao mjesto.

NorthStand
05-05-2014, 03:15
kakvi god Srbi bili, oni ne vrijeđaju hrvate više od rata, dok vi kidišete svakog dana. govorim o srbima iz bejha, ne generalno o srbima ko naciji. zato jer su svijesni, da ste vi trenutno najveći destabilizatori bih ko države a samim time i RS koja traži svoj put ka oslobođenju. dosta joj je vašeg kmečanja o srebrenici, a i meni iskreno. jer kakvi ste, odlično ste i prošli. kad samo vidim kakve ste sve gadosti bili spremni radit hrvatima nakon sve humanitarne i vojne pomoći koju smo vam poslali, samo budala ali notorna budala u hrvatskoj može za vama žalit. tu serete nešto o ahmićima, a napravili ste stotine ahmića, poklali pobili stotine hrvata i nikome ništa. pojeo vuk magare, hrvati su jel da krivi za agresiju a vi za ništa. sve će to vama doći na naplatu, i to onda kad vam najmanje bude prijalo. ali neka, ne kaže se uzalud da neke stvari treba servirat hladno, pogotovo osvetu za ovakvo ponašanje prema hrvatima, di ne date ni jebeni tv kanal. da se srbe pita, oni bi nam ga dali bez pardona u to sam sto posto siguran. dakle ispada, da se sa srbiam u miru može daleko bolje i kvalitetnije surađivat nego s vama, malo se mislite o tome. jer slože li se hrvati i srbi, ne oko podjele bosne već oko politike koju treba vodit unutar bosne bit ćete vi u velikim problemima. a i bez tog saveza, ste u velikim problemima jer Dayton je samo magla koju vam je prodo Alija u kojem vi tobože imate željeni status, a samo na konto toga jer ste osujetili hrvatski entitet uz podršku MZ i SAD. ali kao što sam reko, neće dobro proći oni koji na tuđoj nesreći grade svoju sreću, to dobro zapamtite. a to upravo vi radite, još od kad ste započeli rat do danas to traje, niste se makli ni za centimetar od svoje antihrvatske politike. a suvišno je i pričat, da ste se cijeli rat kao i sada oslanjali na nas, pogotovo na službenu hrvatsku politiku i omraženog vam Tuđmana. realno da njega nije bilo, vjerojatno bi se BiH i raspala ko država a i iskreno nešto što je trulo raspast će se ko i SFRJ kad tad, jedino vi muslimani ko fanatični zagovornici BiH to ne prihvaćate jer vi kao što reče inkvi rezervne države nemate, imate bosnu ali problem je što su vam hrvati i srbi praktički 45 posto stanovništva, i vi tu ne možete ništa doli plakat i molit boga da ćete jednog dana promjenit značanije etničku sliku bosne i na taj način izvršit asimilaciju njenog teritorija, e baš zato ja sam da se u bosni koalira s srbima i da vam se sjebe sve vaše umobolne planove koje znam da imate i koje planirate još od rata na ovamo a koji idu u smjeru totalne etničke "homogenizacije" teritorija na kojemu sada ne živi nit je ikada živjelo muslimansko stanovništvo u većem broju. tako da, samo se ti grohotom smiješi ali džabe ti sve jer ste provaljeni i nijedan hrvat iz bosne a i dobar dio iz hrvatske, neće zbog vas više gurat ruku u vatru. hoće bez brige Mesić Nobilo Josipović Milanović i slična gamad, takozvani "socijal demokrati" ali Hrvati politički Hrvati ne etnički jer i navedeni su etnički ali nisu politički Hrvati sigurno više neće. što ste imali kredita, to ste ga potrošili ubuduće ćete svoje račune plaćat sami, a ne o trošku i grbači hrvata. kako u bosni, tako i u hrvatskoj. ja kad odem u vaše pekare, uredno platim čevape pa ćete i vi uredno plaćat sve hrvatskoj što imate koristi od nje, a nećete samo uzimat i ništa ne obračunavat i zajedljivo kritizirat i optuživat hrvatsku i hrvate čim nešto nije po vašem šnjofu. takvu politiku možete zaboravit, to vam je još politika koju ćete moći tjerat još godinu i pol dana taman dok se ne smjeni ova boljševička vlast u hrvatskoj koja uživa u stigmatizaciji hrvata bih, koliko i sama "ćaršija" ali bez brige, dolaze bolji dani za hrvate a tmurniji za dušmane i talibane.

što se tiče pape, on je tu sporedan primarna je generalna slika o bošnjačkoj politici koja je isključivo antihrvatska i uperena protiv hrvata. ovaj spomenik ništa ne mjenja, a u mržnji ništa ne zaostajete za srbima. tako da ne bih ja na vas previše trošio vrijeme, iako će se uvijek naći naivac koji će vama podilazit i pomagat vam na račun ničega. da se razumjemo kod mene je bio jedan musliman kad sam bio mali, i bio nam je od velike pomoći ne kažem da nema muslimana normalnih ljudi ima kao i srba, ali generalno ste zajedljiva nacija frustrirana zbog skučenosti i pogotovo zbog činjenice što bosnu doživljavate ko isključivo svoju državu, a ne i državu hrvata i srba. zbog toga ste i stvorili animozetit, koji je obuzeo ne samo srbe već i hrvate na spram BiH ko države. jer kad jedna država koja tobože treba svima jamčit ista prava, ta prava oduzima ili krši onda se tu može očekivat skakve neugodnosti za sve strane. a što se tiče potraživanja, mi ne tražimo ko srbi s ćirilicom privilegije jer dvojezičnost je već privilegija, već potpunu ravnopravnost u svemu na spram ostala dva naroda, što se sada druga dva naroda tiče ona imaju daleko veće ovlasti i političke mehanizme koje mi nemamo. i dok se to ne promjeni, mislim da se stav hrvata na spram muslimana i pogotovo BiH ko države ne treba promjenit, da treba radit na njenom uništenju i to na još radikalnij način nego što je to radio Karadžić. nije najsretniji primjer, ali samo želim dočarat koliko je sati kad je Bosna u pitanju i neka se po tom pitanju nešto ne krene riješavat, neki će skupo platit svoje propuste i prije svega nakaradnu politiku. SFRJ se raspala u krvi zbog istih razloga, jer ju se održavalo na silu i na umjetan način gurajući sve probleme ispod tepiha. to nije najsretniji recept za budućnost, ako je uopće itko i želi doživjet u toj BiH. tu se slažem s Dodikom, razlaz braćo, mislim da se Bosna trebala rasformirat još 1991 odnosno 1992 kad i SFRJ i to bi trajno riješilo sve nedoumice. vama fildžan državica, srbima pripojenje, nama banovina i ciao zdravo. vuk sit ovčice na broju, vi bi imali svoje kosovo ali bi bili odcijepljeni od bihaća i okolice naravno.

I hrvati grade džamije po hrvatskoj, pa ne vidim šta su oni na konto toga dobili od Bošnjaka i BIH? Iskreno čudim se našim "multikultičarima" da nasjedaju na takvu politiku, u slikovitom značenju ja tebi sve ti meni ništa, i onda još na kraju svega zasladite kurčevitim izjavama kako je Tuđman djelio bosnu, a vaš nevini alija nije. pa prvi je on nudio djelove Miloševiću, prvi on ali ga Slobo nije jebe ni pet posto jer je znao da je puno puno jači od tog gmizavca koji bi se cijenkao s nekim a nema se s čime cijenkat. da ne govorim da je te svoje štoseve mogo prodat jedino Tuđmanu, jer Tuđman nije bio ni bezobrazan ni ohol ko Slobo, bio je čovjek od riječi i želio je pomoći BiH ko državi ali na način da zadovolji interese hrvata koji žive u BiH. ali eto i to je neviđeni zločin, kako po ovim našim "antifašistima" tako i po vašim talibanima koji predvođeni "Građanskim akcijama" pale kipove bogorodica i ostalih svetinja hrvata, i onda tobože obećavaju mir i povjerenje na spram hrvata. kao što sam reko, sve su krivi Hrvati a Muslimani nevinašsca ništa, malo je Alija fundamentalista za vrijeme rata dovuko u BiH pa vi imate moralno pravo prozivat nešto hrvate u svezi "mješanja u unutarnje stvari" BiH. hehe unutarnje stvari bi mogle biti, kada u BiH ne bi živjelo toliko hrvata. pošto živi, ne da mi imamo pravo mješat se u te "unutarnje stvari" već i dužnost. a dokaz za to je i Dayton, koji ne bi bio potpisan i prihvaćen bez pristanka Tuđmana i HR odnosno hrvata iz BiH. pametnom dovoljno, ali vi se volite po tim pitanjima pravit retardirani ko i Srbi kad nešto ne ide vama u prilog, onda se pravite mutavi kao ne znate vi ništa o tome i spinate s stvarima koje nemaju veze s onim o čemu je zapravo riječ.

sve u svemu, nadam se da će papa poživjet, ali i ako neće neće biti greda. već samo potvrda, da Hrvati kao što znamo odavno nisu i neće tako skoro(što zbog politike koju vodi aktualna vlast u hr, što zbog MZ i SAD) biti ravnopravni unutar "jedine i nedjeljive". ali moram se složit s tobom u jednoj stvari, Papa IP 2 i FTuđman su napravili za bosnu i muslimane općenito više nego dovoljno da imaju svoje kipove u centru sarajeva. ali kao što vidimo, ni papa koji je globalna ličnost humanitarna i velika već teško prolazi a da će proći tek tako onaj što je 300.000 muslimanskih izbjeglica primio od trošak hrvatskih poreznih obveznika u jeku rata u RH i BiH. ipak je Franjo izvršio neviđeni kulturocid i genocid s time, i još niz svojih postupaka kao što je i dopremanje oružja za ABIH u jeku rata između hrvata i muslimana, s kojim su bez ikakve dileme kasnije ubijani isti ti Hrvati od kojih su to oružje i dobili. ali slažem se niste za to vi kriv, već neviđeni u svijetskim razmjerima neviđeni hrvatski mazohizam.

http://www.nsf-journal.hr/issues/zbornik_s1/kostovic.htm

evo ti pa čitaj, može i neki taliban iz sarajeva da mi pojasni nakon svega, kako je to Hrvatska uspjela i spasit i uništit "jedinu i nedjeljivu" u isto vrijeme? samo teško lažov i mitoman, kalibra mesić josipović i ostali idioti mogu tvrdit da je hrvatska izvršila agrsiju na bosnu a i ovaj tekst ja najbolji prilog tezi da je Hrvatska spasila Bosnu a ne izvršila agresiju na istu. i to o vlastiom trošku, da bi nas smradovi bezobrazni što iz hrvatske što iz bosne optuživali za nešto što nema veze s zdravom pameti. ali ovi prostori su specifični po koncetraciji debila na km 2 pa me ne čudi da ima poveća skupina kretena koji tvrde upravo takve stvari, i nakon što pročitaju ovakve tekstove odnosno dokaze koji govore suprotno od onoga što oni tako fanatično tvrde.

sagitarius
05-05-2014, 13:08
Teletekst na BHT-u govori više od našeg vjerovanja da će se nešto dogoditi ili neće.
U jednom vremenu, točnije 2010.godine to je bio fakt koji je dolazio iz radikalnih bošnjačkih krugova.
Situacija se nije promijenula po pitanju njihovog mišljenja o spomeniku, ali jeste po pitanju stava EU o bošnjačkom unitarizmu i agresivnoj majorizatorskoj politici prema Hrvatima iz BiH.
Nasrtanje na ovaj spomenik danas nipošto ne bi bilo dobro za bošnjake, čega su manje više svi svjesni i to je jedini razlog što bih se složio da spomenik neće biti miniran u mirnodopskim uvjetima.
Priča o multi-kulti je smiješna u gradu u kojem 92% građana pripada jednoj nacionalnosti.
Tu možemo u najboljem, samo govoriti o toleranciji i njenim granicama.

SarajkaDjevojka
05-05-2014, 19:23
Meni je upravo ne smiješno nego tuzno Sagi tvoje favoriziranje ove vijesti na teletekstu.
Slazem se da slika današnjeg Sarajeva ne odgovara prijeratnom no to nije slučaj samo sa Sarajevom u BiH. Ali obzirom da je glavni grad to eto treba podvlačiti maksimalno pedesetak puta tjedno.

Ali ove nebuloze o Čovićevom, Dodikovom i Komaricinom dogovoru o gradnji spomenika Papi u " multikulturalnoj" Banjaluci su ruganje Hrvatima i općenito svim katolicima koji su ubijeni i protjerani iz Banjaluke i ostalih dijelova RS.
Srbima smetaju zvona katoličkih crkvi ( navodno zvone drugačije od pravoslavnih- koja nebuloza ) i sad Čović i Komarica dogovaraju gradnju spomenika koji obiljezava katoličanstvo i na našim prostorima ni manje ni više u gradu gdje je se devedesetih godina upravo radilo na zatiranju pripadnika te vjere.
I ne samo u tom gradu nego na cjelokupnoj teritoriji RS.

A ti Sagi ni manje ni više pominješ bošnjački hegemonizam, unitarizam i majorizaciju neki stav Evrope isto kao da je ta Banjaluka ni manje ni više nego neki multikulturalan srpski grad gdje ste VI Hrvati i općenito katolici dobrodosli.

Koliki je postotak molim te povratnika Hrvata u BL i RS općenito?

Da tvoje konstrukcije nisu tako tuzne ja bi se zaista zapitala jesi li ozbiljan.

SarajkaDjevojka
05-05-2014, 19:30
http://www.slobodnaevropa.mobi/a/tema_sedmice_vjerski_objekti/1733524.html

Preko 90 posto katoličkih crkava i sve džamije na području Banjaluke su minirane ili devastirane, i to bez ratnih dešavanja. Mnogi od oštećenih ili srušenih objekata bili su kulturno historijski spomenici, pa je teško i procijeniti kolika je šteta nanesena njihovim uništavanjem

Za katoličku crkvu u BiH najveći problem je u ljudima, jer tamo gdje ih ima – crkve će biti obnovljene ili izgrađene – kaže generalni sekretar Biskupske konferencije u BiH Ivo Tomašević:

„To se posebno odnosi na teritorij entiteta Republike Srpske, gdje se vratio vrlo mali broj – negdje oko tri posto od preko 200.000 prognanih. U tim razorenim župama smo uspjeli obnoviti uglavnom župne crkve, dakle one središnje. Određene poteškoće su nam stvarale lokalne vlasti, koje su tražile da ponovo pratimo pristojbe, kao da se grade neke nove crkve. Umjesto da nam te iste vlasti pomognu, budući da te crkve nisu rušene ratom nego svjesno – minirane su mimo ratih djelovanja, dakle tamo gdje je bila poptuna kontrola vlasti, uz sudjelovanje te iste vlasti.“

galija
05-05-2014, 20:10
Saro slijedeći tvoju logiku moram reći da onda spomeniku nije mjesto ni u Sarajevu jer ni tamo nema multikulturalnosti pa čak ni u tragovima.
U Mostaru...točnije poviše Mostara križ kao simbol katoličanstva itekako smeta,to je činjenica...

Inkvizitor
05-05-2014, 20:34
Banjaluka nije sigurno danas sigurno mjesto za papin kip, o tome ne treba puno trošiti riječi ali nije to ni Sarajevo. Dovoljno se sjetiti tekbiranja pred katedralom svako malo, kad je neka utakmica..

jel to tko osudio..nije..dakle sve je jasno..

Što se tiče povratka povratak Hrvata je na područje koje je kontrolirala tzv ABiH isto nije nešto..u jedan Konjic od npr prijeratnih 12 000 Hrvata..mislim da nema više od 1000 stalnih. To je negdje u rangu sa tzv RS.

Kraljeva Sutjeska npr..

zapravo jedini pravi povratci su na teritorije koje je nekad kontrolirao HVO..i gdje su Hrvati većina..i to govori dosta toga..

SarajkaDjevojka
05-05-2014, 22:28
Banjaluka nije sigurno danas sigurno mjesto za papin kip, o tome ne treba puno trošiti riječi ali nije to ni Sarajevo. Dovoljno se sjetiti tekbiranja pred katedralom svako malo, kad je neka utakmica..

jel to tko osudio..nije..dakle sve je jasno..

Što se tiče povratka povratak Hrvata je na područje koje je kontrolirala tzv ABiH isto nije nešto..u jedna konjic od npr prijeratnih 12 000 Hrvata..mislim da nema više od 1000 stalnih. To je negdje u pandanu sa tzv RS.

Kraljeva Sutjeska npr..

zapravo jedini pravi povratci su na teritorije koje je nekad kontrolirao HVO..i gdje su Hrvati većina..i to govori dosta toga..

Ja sam pokušala već prije razjasniti zašto polupijana rulja se zaustavlja upravo pored tog spornog mjesta katedrale ali bezuspješno.
Jednostavno to mjesto ima proširenje koje rulji odgovara i dovoljno je da ih par stane ostali slijede primjer.
Da je lijepo, naravno da nije i svima nama u Sarajevu bez obzira bili vjernici ili ne ta katedrala prestavlja kulturni spomenik i naslijedlje kad je kulturna baština u pitanju budućim generacijama..

No u ratnom periodu tokom hrvatsko-muslimanskog sukoba u Sarajevu nije srušena nijedna katolička crkva. Ja mislim da to ipak nešto govori..

Što se pak povratka tiče Bošnjaci se vraćaju i u RS. Ljudi su pored svih stradanja u Srebrenici i tamo ostvarili povratak neki.
Općina Zvornik recimo gradić Divič ostvario je povratak od nekih 75% Bošnjaka. Općenito povratak pogotovo u rubne dijelove RS koji graniče sa FBiH je zadovoljavajući.

Ljudi nisu u mogućnosti plaćati skupe stanove po TZ, Zivinicama, Kalesiji i naravno da će se vratiti u svoja mjesta iako iza entitetske granice.
Zaposlenja većinom ostaju u TZ i okolini.

Tako je naravno i po Hercegovini. Općina Stolac ostvarila je vrlo dobar povratak no većina Bošnjačkog stanovništva radi u Mostaru. Većina ih je vjerovatno kao i Podrinjci plaćalo kirije po par stotina maraka i sad od tog novca prezivljavaju kvalitetnije.

Bošnjaci nemaju HR putovnica ni Turskih pa da mogu u Antaliju ili Dalmaciju u sezoni trbuhom za kruhom. Ono što zaradiš rasporedi kako znaš i prezivi.

Znači Bošnjaci se ne vraćaju u RS ( Podrinjci )ni dijelove Hercegovine ( Stolac, Čapljina i sl )NE zato što se osjećaju posebno dobrodošli na svoja ognjišta, ( a ni sto su Srbi i Hrvati neki zagovornici multikulturalnosti )nego zato što nemaju rezervne opcije za prezivljavanje i što je nekom tko radi za 600km velika ušteda 200 km koje je izdvajao za stanarinu u TZ ili Mostaru..

Inkvizitor
05-05-2014, 22:35
Ima u tome istine no u RS to je samo par sela i Srebrenica a na teritoriju nekadašnje Herceg Bosne to je svuda, to je pravilo a ne izuzetak..Od Livna, Duvna, Stoca, Čapljine..

mislim nećemo se lagat..Hrvati najbolje prihvaćaju povratnike, najmanje divljaju..takvi su bili i u ratu..nema masovnih grobnica gdje je HVO imao vlast..

A rušenje, tj nerušenje katoličke crkve u Sarajevu za vrijeme rata..je dokaz za ništa..pa nisu pobogu rušili ni pravoslavne iako su pravoslavci, bar deklarativno pravoslavci, opsjedali Sarajevo a ne katolici..

Nisam suguran da sarajlije, (pojedinci da al većina ne) osuđuju te što tekbiraju pred katedralom, jer da osuđuju, ne bi se ovi tako lako ni usuđivali..ili bi bilo žestokih protesta i traženja reakcija nakon toga

a bilo je ništa.

nekad šutnja sve govoi..

SarajkaDjevojka
05-05-2014, 22:44
Svi rubni dijelovi RS-a su ostvarili povratak. Sila Boga ne moli. Tako se kaze..
Ljudi rade po većim gradovima u FBiH a zive sa porodicama tamo.
Pa vidio si slučaj Konjević Polja na TV.. Danima su protestirali sa djecom..

Teško je ali se vraćaju..

Što se tiče povratka u Srednju Bosnu i Hercegovinu tamo su Hrvati i Bošnjaci baš izmiješani. Zato kazem moguće je zivjeti u Stocu a raditi u Mostaru ili Jablanici.. Što znam.. Čapljini..
Nije to neka kilometraza koju je nemoguće preći za odlazak i povratak s posla.

Masa Srba radi u Sarajevu a zivi u IS, Lukavici i rubnim dijelovima koji su u RS-u..

Pa na budzetu KS ih je ogroman broj.

Svi idu za egzistencijom i prezivljavanjem.

Ja ti kazem za katedralu, svakom Sarajliji ona je simbol grada ne mora biti vjernik.. Mi znamo što prestavlja. Dio kulturnog nasledja, a narod je pasivan s godinama postao pa proteste ne ulaze ni za što a ne za izivljavanje mase pred vjerskim objektima.

Inkvizitor
05-05-2014, 22:48
Svi rubni dijelovi RS-a su ostvarili povratak. Sila Boga ne moli. Tako se kaze..
Ljudi rade po većim gradovima u FBiH a zive sa porodicama tamo.
Pa vidio si slučaj Konjević Polja na TV.. Danima su protestirali sa djecom..

Teško je ali se vraćaju..

Što se tiče povratka u Srednju Bosnu i Hercegovinu tamo su Hrvati i Bošnjaci baš izmiješani. Zato kazem moguće je zivjeti u Stocu a raditi u Mostaru ili Jablanici.. Što znam.. Čapljini..
Nije to neka kilometraza koju je nemoguće preći za odlazak i povratak s posla.

Masa Srba radi u Sarajevu a zivi u IS, Lukavici i rubnim dijelovima koji su u RS-u..

Pa na budzetu KS ih je ogroman broj.

Svi idu za egzistencijom i prezivljavanjem.

Ja ti kazem za katedralu, svakom Sarajliji ona je simbol grada ne mora biti vjernik.. Mi znamo što prestavlja. Dio kulturnog nasledja, a narod je pasivan s godinama postao pa proteste ne ulaze ni za što a ne za izivljavanje mase pred vjerskim objektima.

Da je njima simbol grada ne bi šutejeli na divljanje pred njom.

Tj ne znam što to znači..simbol grada..jel to neka zgrada onako da se vidi ili katolički objekt i katolička svetinja.

Šutjeli su..cijeli grad je šutio..nitko nije zucnio i to je meni dovoljno da ja zaključim kolika je to njima svetinja

Po djelima se ljudi gledaju a ne po riječima..

SarajkaDjevojka
05-05-2014, 22:54
Da je njima simbol grada ne bi šutejeli na divljanje pred njom.

Tj ne znam što to znači..simbol grada..jel to neka zgrada onako da se vidi ili katolički objekt i katolička svetinja.

Šutjeli su..cijeli grad je šutio..nitko nije zucnio i to je meni dovoljno da ja zaključim kolika je to njima svetinja

Po djelima se ljudi gledaju a ne po riječima..

Pa kad kazem simbol grada definirala sam .. Dio kulturne baštine.. Ostavštinje budućim generacijama.. Kako hoćeš..

Nisam ni ja upratila neku javnu osudu ali vjerujem da je normalnim ljudima koji tu katedralu poznaju bilo nezgodno. Kao što rekoh narod je apatičan i bezvoljan ( besciljan ) postao da se ni za svoja prava ne zna izboriti.

Vidio si što bi od protesta..

Na kraju se priča svela na zelje i molbe pojedinaca i nekakve plenume kao da je 1948...

Onoj gamadi ništa ... Nisu ih uspjeli ni zatresti s trona a ne skinuti.

Inkvizitor
05-05-2014, 23:02
Kako ti onda znaš da je to njima vrlo važan simbol ako su šutjeli..

SarajkaDjevojka
05-05-2014, 23:05
Kako ti onda znaš da je to njima vrlo važan simbol ako su šutjeli..

Pa znam po sebi i ljudima iz svoje okoline a koji recimo nisu katolici.

Kad bi prezentirala Sarajevo strancu, a jesam, katedrala bi uvijek bila u prezentaciji :D

Inkvizitor
05-05-2014, 23:08
Jesi ti..ali ti i tvoje društvo niste Sarajevo

Ja npr ni u najluđim snovima ne mogu zamislit npr situaciju da navijači hrvatske reprezentacije idu pred pravoslavnu crkvu vikat "Za Dom spremni" ili pred džamiju npr. vikat kršćanske ratoborne pokliče a da to sutra ne bude glavna vijest, i ne samo taj dan, nego tjednima, mjesecima i da cijela država ne provri.

A u Sarajevu ni mukaet..zato mani me te priče o sarajlijama kojima je to katedrala simbol.

može biti simol..samo čega

SarajkaDjevojka
05-05-2014, 23:09
http://www.bosnasrebrena.ba/v2010/samostani-i-zupe/sarajevo/bistrik.html

Vidiš i ovo je dio kulturne baštine :D

SarajkaDjevojka
05-05-2014, 23:13
Jesi ti..ali ti i tvoje društvo niste Sarajevo

Ja npr ni u najluđim snovima ne mogu zamislit npr situaciju da navijači hrvatske reprezentacije idu prd pravoslavnu crkvu vikat "Za Dom spremni" a da to sutra ne bude glavna vijest, i ne samo taj dan, nego tjednima, mjesecima i da cijela država ne provri.

A u Sarajevu ni mukaet..zato mani me te priče o sarajlijama kojima je to katedrala simbol.

može biti simol..samo čega

Bošnjaci idu u jednu krajnost ignoriraju neprijatne dogadjaje, pomalo krečeći, ( zive u vise nacionalnoj drzavi i muslimani su )a vaša drzava je jednomacionalna pa mozete sebi kao katolici i Hrvati ujedno priuštit luksuzi da budete kritični.

Nekad zbilja nemate mjere...

Gledam čovjek osam mjeseci dobio za lupanje table sa ćiriličnim natpisom u Vukovaru i dvije godine uvjetno..

Stvarno pretjerujete u sprovodjenju tih zakona..
Ne bi u At toliko dobio.

Inkvizitor
05-05-2014, 23:19
Pa dobro ima, ruku na srce, istine i u jednom i u drugom..i da je BiH specifična i da je hrvatski mazohizam nenadmašan..

SarajkaDjevojka
05-05-2014, 23:23
Pa dobro ima, ruku na srce, istine i u jednom i u drugom..i da je BiH specifična i da je hrvatski mazohizam nenadmašan..

Ja sam vidjela lično Jevrejka ovdje u drugom bečkom okrugu izudara policajca metlom.

On nešto kontrolirao u radnji... Tamo su nekad egzistirali šverceri..

I zena valjda nalog trazila a on nešto rekao ona metlu i po njemu :D

Kasnije priča od poznanice mama da dobila novčanu kaznu.

Mislim tad su šilinzi bili valjda i oko 500 joj poslali.

Mi curice se piskutale smijući.

Inkvizitor
05-05-2014, 23:28
Dobro Nijemci općenito ne smiju Židovima ništa radi holokausta..dobro da su joj i to poslali..to me čudi..

SarajkaDjevojka
05-05-2014, 23:32
On je ipak osoba na duznosti.. Vlast ... Ne mozeš se onako ponašati.
No mislim bio je obični policajac..

Da je ona njihova specijalna policija u pitanju bila tu oprosta u vidu kazne ne bi bilo.

Zatvorili bi je i brutalno priveli.

Oni u Fantomkama samo udju medju navijače i prstom pokaze.. Pa ajde ne ustani.

Nije tema ali ima snimak.

I to jedan.

Inkvizitor
05-05-2014, 23:36
Bez obzira na to..Židovi su u Njemačkim zemljama posebno zaštićeni..čim ih se hoće kaznit oni samo viču naci naci..i ovaj se usere..kakvu god fantomku nosio..

al nije tema..

sagitarius
06-05-2014, 13:22
http://imageshack.com/a/img843/8953/lj0jj.jpg

Ovo je nezamislivo da se uradi po zidu npr Begove džamije, ali po Katedrali i drugoj gradskoj crkvi SV.Josipa... to izgleda nekažnjeno može...

Teletekst FTV !

sagitarius
08-05-2014, 14:32
Nadati se na kraju ove priče, a nakon više ružnih iskustava u Sarajevu, gdje su predmetom izrugivanja ili skrnavljenja bili katolički objekti i svetinje od Štukana i njegovog "performanca" na kipu koji predstavlja Krista spasitelja, kad je ova protuva na tri prsta koja označavaju Sveto trojstvo stavio tri kondoma, pa do ispisivanje uvrijedljivih grafita po sakralnim katoličkim objektima, i samoj Katedrali, a kako to vidimo iz izviješća FTV na njenom teletekstu, prijetnje dizanju Papinog spomenika u zrak, koja je takođe evidentirana, napada na časne sestre itd.itd., da ne navodim sve te primjere, nadati se da ponovim da se Papinom spomeniku ipak takvo što neće i ne bi smjelo dogoditi...

Uostalom kako tu netko reče Sveti Ivan Pavao je za BiH učinio više nego i jedan svjetski državnik i nije zaslužio da se njegovom spomeniku desi išta ružno, kako je to do sada činjeno po katoličkim objektima.

NorthStand
08-05-2014, 15:13
IP 2 je definitivno politički afirmirao BiH ko državu, kao i Franjo Tuđman i zato je neviđen idiotizam tvrdit da su Hrvati i Hrvatska izvršili agresiju na istu na konto toga jer su Hrvati osnovali HRHB i HVO i to financirali iz Zagreba. a od kud su to trebali biti financirani Hrvati BiH u jeku rata, jel ih Sarajevo možda htjelo financirat ili Banja Luka i Beograd? tko je to trebao platit obranu hrvata u bosni, navedeni ili Zagreb odnosno Franjo Tuđman? smiješno je kako neki uporno pokušavaju osporit hrvatima pravo, da brane svoja ognjišta a sve pod krinkom priče kako se oni žele odcijepit braneći svoja ognjišta, to što su muslimani već duže vrijeme šizofrenični zbog situacije da ne mogu kontrolirat državu na način na koji to oni žele, definitivno nije problem hrvata u BiH a još manje hrvatske države koja je BiH pomogla kad joj je to bilo najpotrebnije, i to sve o vlastitom trošku!!!!!

kako je to cijenila "druga strana", vidimo danas u razvoju događaja u tzv. Federaciji BiH.