PDA

Pogledaj Full Version : Ukrajinska kriza-posljedica za okruženje

caporegime
09-03-2014, 16:42
Može li ukrajinska kriza imati za posljedicu neke političke potrese u što užem što širem okruženju?
hoće li rusija odustati od balkana i srbije u zamjenu da im se nitko ne miješa u posao u ukrajini?

ljuta trava
09-03-2014, 16:53
Ne vjerujem da će Rusija odustati od svojih ciljeva , jer Rusija je globalni igrač , a demonstracija sile trenutno u Ukrajini , pokazuje da mogu uspješno parirati impotentnoj EU , dok sama USA nema jasnog cilja u vanjskoj politici , i sve više gubi uticaj globalnog igrača .

EHO1983
18-03-2014, 22:46
Putin danas samo sto nije prizano Kosovo :D

Eh moji srbi :(

Skywalker
18-03-2014, 23:34
Ne vidim da Ukrajinska kriza i pripajanje Krima Rusiji moze imati bilo kakve posledice po nas region.

Prvo,Kosovo je resena stvar,to znaju svi,pa i Putin...malo peckanja i bockanja sa EU oko Kosova njemu ne znaci nista...
Drugo,ostaje da se resi pitanje BiH i Rep.Srpske...ali ne vidim u ovom trenutku bilo kakvu ozbiljnu inicijativu iz EU ili SAD da se razresi to.

Posto sam misljenja da ce Kosovo i Srbija morati zajedno(simbolike radi) da udju u EU(ako prezivi do tada) 2020-te godine...a tada vise nece biti ni bitno dokle je cija granica...kapiram da imaju slican plan i za BiH kada udje U EU...jednostavno ce postojati nekakvi regioni,nekakve kantonalne vlade(ili sta god da smisle) koje se u sustini nece nista ni pitati,odluke ce se donositi u Briselu,i tu vise nema spora...
Svi mi mali narodi na Balkanu cemo se i dalje katkad prepucavati i peckati,ali kazem,mislim da je EU odavno resila da se sa nama vise ne bakce ozbiljno...Ekonomsko ropstvo je skoro vec u zavrsnici,i njima je to bilo bitno da urade.

NorthStand
19-03-2014, 00:26
mislim da ni RS ni Federacija u BiH nemaju budućnost, morat će se napravit neki drugi model, naravno s strogom decentralizacijom, jer koliko god neki pričali da je BiH multi kulti država u praksi ona je isključiva i nacionalno duboko podjeljenja država. i ne može se u takvoj državi, gdje kola nacionalizam u svakog naroda odnosno isključivost pripadnosti svojoj grupi i njenim interesima, podređivat nekakvim zajedničkim jer je očito da to može biti preslika SFRJ a znamo kako je ona skončala, prema tome ne vidim smisla da netko BiH ustrojava po modelu jugoslavije, po meni najbolje riješenje je autonomija sva tri naroda i bok. da je banja luka neovisna od sarajeva, kao i mostar. odnosno da nema nikakvog uplitanja bošnjačkih političara u odnose u toj srpskoj ili hrvatskoj autonomiji, i naravno glavni grad države neka bude neki neutralni ja bih stavio Brčko, jer Sarajevo je tipičan primjer centralizma države gdje se pokušava sva moć politička podredit gradu koji je zapravo glavni grad samo u očima jedne nacije, u ovom slučaju bošnjačke. mi znamo da je za hrvate u bih, glavni grad mostar, kao i za srbe banja luka, da oni ne priznaju sarajevo ko svoj centar niti se mire da im sarajevo odlučuje bilo šta u njihovo ime, dakle Brčko majka, tamo ionako žive Hrvati Srbi i Muslimani, pravo bratstvo jedinstvo cvate ko u vrijeme jugoslavije ljubav na svakom koraku. :cerek

a što se tiče uređenja, definitivno sam za te autonomije koje sam siguran na duži period uvele reda, i vieš se ne bi nijedan narod unutar bosne mogo žalit da mu onaj drugi remeti standard kvalitetu života ili političko uređivanja, neka svaki narod na onom djelu gdje je većina sam odlučuje o sebi i ciao, naranvo neke stvari bi se trebale usuglašavat zajednički, kao što su vojska policija i to, ali financije i to sve što je dio jednog naroda, apsolutno mora biti decentralizacija i da svaki narod raspolaže s onoliko vrijednosti koliko si sam priskrbi a ne da Sarajevo odlučuje u ime hrvata koliko će se šta platit i dal će biti tv kanala i tome sličnih budalaština, očito je da to ovako kako je sada ustroj ne ide, dakle Srbima se ne bi ništa drasitčno skidalo s prava samo bi se tražilo preoblikavanje RS u autonomiju i naravno možda bi neki djelovi teritorija morali biti ustupljeni muslimanskoj odnosno hrvatskoj strani, ali ne u velikom obujmu, iako sam siguran da bi Srbi i oko jednog metra radili problem trebalo bi ih prisilit na određene kompromise jer nema smisla da oni sami kontroliraju 49 posto teritorija, ako ih je 30 posto, onda neka otprilike toliki postotak i kontroliraju ili nešto veći dakle neka im bude 40 ili 38 posto teritorija ali neke ustupke teritorijalne po meni bi morali napravit. jer ovih 49 posto uostalom odredila je MZ, a znamo da ona i nije baš najbistrija jer nisu Srbi kontrolirali toliko prije Daytona, a i mogli su izgubit još znatne djelove osvojenog teritorija da nije bilo Daytona dakle Srbi nemate šta se glupirat već dat tih 10 posto teritorija i ne radit sranja nepotrebna tamo gdje ih nema, jer je očito da iz BiH ko takve nikad nećete izać barem ne bez još jednog rata, a moje je mišljenje da ako prošli put niste uspjeli uništit BiH ko državu, teško da ćete to ikad u budućnosti uspjet, prema tome pomirite se s autonomijom i kraj priče. ako u federaciji živi 2.5 m ljudi, a u RS 1.3 onda je očito da 10 posto teritorija koji bi se ustupio muslimanima odnosno hrvatima i nije neki veliki postotak. ono što je za vas i sve bitno, je to da se onemogućava političko biranje muslimanima predstavnicima srba i hrvata, da ćete imat svoju financijsku neovisnost kao i hrvati. i da će muslimani svoj krevet, morati sami prostrijet. kao i svi ostali na ovome svijetu, a ne da preko tuđih leđa beru plodove i uživaju na tuđoj grbači. prema tome, nije to neka velika nedoumica niti je nemoguće primjenit sve navedeno u praksi i napravit od BiH funkcionalnu državu koja će se moći posvetit svojim pravim ekonomskim i ostalim problemima, ali je očito da Srbi i Muslimani nemaju tu namjeru već se cijelo vrijeme nadjebavaju oko teritorija i razmišljaju kako uspostavit što veću kontrolu nad istim teritorijem kojeg su ugrabili za vrijeme rata. ja mislim da je upravo ovakvo stanje kakvo je sada, najveći adut svih onih koji ne žele funkcionalno riješenje za BiH. vež zazivaju raspad iste ili pripajanje djelova teritorija matici, ali kao što sam reko niti muslimani mogu teritorij koji kontroliraju pripojit turskoj kako oni to sigurno žele ili sanjaju o tome, niti Srbi mogu pripojit se SRB niti će to ikad biti u stanju, jer BiH nije Krim i takvo nešto sigurno ne bi moglo završit bez još jednog možda i krvavije rata nego onog prošlog, s gotovo sigurno još tragičnijm posljedicama po srbe. prema tome, ne znam ni šta Srbi glume s tim zazivanjem odcijepljenja i ne pristajanja na nikakve modele koji bi doveli ovakavu RS u pitanje, dakle mislim u ovakvom obujmu i s ovakvim nazivom, jer ovaj naziv Republika Srpska je stvarno morbidan, kad se uzme u obzir ko stoji iza njega i na koji način je uspostavljena ta tvorevina mislim da je krajnje vrijeme da se neki red uspostavi sviđalo se to nekima u BiH ili ne. obespravljivanje srba nije nikome u interesu, ponajmanje hrvatima koji su i sami obespravljeni u federaciji. prema tome, tu je sve jasno, nema tajnih planova hrvata i muslimana kako da zajebu srbe. već jednostavno da se nađe neko funkcionalno riješenje, jer iz BiH vi ne idete nigdje, živite u državi koja se zove RBIH i kojoj je glavni grad Sarajevo, možete maštat o tome ali na mašti će i ostat taman došlo do 3 svijetskog rata, možete zaratit i probat odvalit koji ćošak možda i uspijete ali ćete to platit velikim gubicima ko i prošli put. prema tome, uključite bar malo razum i prihvatite riješenje koje je dobro za sve, a ne samo za vas i vaše interne potrebe. naranvo da će muslimani uvijek biti zakinuti modelom tri autonomije, jer su oni totalno posvećeni ideji unitarizma, ali to nikoga ne treba zanimat a ponajmanje MZ i hrvate i srbe koji žive u BiH. prema tome, potreban je balans da nijedan narod ne može odlučivat u ime druga dva naroda, i da se unutar tih decentraliziranih autonomija jamči prava i srbima i muslimanima odnosno muslimanima i hrvatima, odnosno srbima i hrvatima koji eventualno žive na djelu te "tuđe autonomije" to bi bilo logično, i da se neke mješane sredine nađu u sastavu srpske hrvatske i bošnjačke autonomije, sviđalo se to tim srbima hrvatima i bošnjacima ili ne. to je riješavanje problema, a sve ostalo je glumatanje da se nešto riješava a ne riješava se ništa. izvolite gospodo, svijesni ste da potpuno etnički čista autonomija ne može postojat, to su Srbi velikim djelom u ratu uspjeli postić ali i to se polako mjenja, i mjenjat će se sve više nakon što BiH postane dio EU 2030 godine. proces globalizacije zahvatit će i BiH, ma koliko se Dodik Lagumdžija Komšić i još neki napinjali samo oko svoje guzice, odnosno oko interesa svog naroda. u državi gdje žive tri naroda, potrebno je naći pravi balans između sva tri, primjer Švicarska. u protivnom to izgleda ovako ko u slučaju BiH, da se ne zna ko pije a ko plaća, da svatko svakome šefuje i glumi nadređenog, a to će opet dovest do rata a nije problem srbima naći još par novopečenih mladića i karadžića da zakure frku, prema tome treba naći neko normalno riješenje prije nego dođe neki novi Karadžić kod srba na vlast, iako je jasno da oni više nemaju kapaciteta za rat kako SRB tako ni RS, vi da pokrenete još jedan rat ne bi vas ni trebali uništavat hrvati i muslimani, sami bi sebe uništili. a danas je puno teže biti gladan, i pod sankcijama, nego u periodu 1990ih u to budite sigurni. i bolje da ne testirate sami sebe oko toga, već da prihvatite neka razumna riješenja, dakle nitko ne govori o ukidanju srpske autonomije već baš suprotno ukidanju entiteta, i uspostavi potpune autonomije kako za srbe tako i za muslimane i hrvate, teza da će muslimani u slučaju raspada Bih biti prava fildžan država je nebuloza, jer već postoji Kosovo ko takva država prema tome okanimo se demagogije, ko da bi bio neki problem ako bi ta muslimanska autonomija postala država ko i Kosovo, i Kosovo je 80+ posto muslimansko i šta sad? doduše Srbi Kosovo ne smatraju državom, barem javno ne izgovaraju da je država već i dalje pričaju da je njihova pokrajina, ali i sami ste svijesni da nije prema tome to je realnost, ni meni nije drago da je Bosna oteta za vrijeme osmanlija hrvatima pa što sad? pokušali smo i mi 1941 uspostavit granicu na Drini i vratit je tamo gdje je bila do prodora turaka, pa nismo uspjeli i što sad? ne odričem je se ni danas, ali boga mi sam svijesta realnosti koja se zove BiH. pustimo te naiconalne strasti malo po strani, razmišljajmo logički i svrsishodno a ne utopijski.

znam da sve ovo što sam izbrbljo ionako neće postat stvarnost, ali eto to je moja vizija BiH ko države, i mislim da bi to riješilo na duži period probleme unutar iste. sad normalno da zbog srpsko muslimanskog ludila, i nerazumjevanja MZ što treba napravit s BiH do toga neće doći, ali eto pričam što bi bilo lijepo i na koji način bi se BiH mogla pretvorit u koliko toliko normalnu državu. s tri naroda koja bi se i dalje mrzila, ali koji više ne bi bili smetnja jedni drugome. ako ništa, barem bi svatko bio vakumiran u svom životnom prostoru unutar zajedničke države, i ne bi se previše mješalo u dvorište drugog niti bi za takvo nešto bilo potrebe. a tko će navijat za BiH džeku i ibrahimovića znamo, sigurno da hrvati neće a vjerojatno ni srbi. jednostavno, ne vidim zašto bi se hrvati i srbi identificirali s reprezentacijom rezervne domovine, jer uvijek treba imat u vidu da je za svakog hrvata hrvatska domovina njegova prava domovina, bez obzira gdje živio, važi i za srbe dakle srbija. a to što to bošnjaci ne mogu prožvakat, pa reže na sve one koji im ne žele navijat za nedjeljivu je samo njihov problem, ljudi se ne mogu identificirat s nečim za što navija haris silajdžiž i lagumdžija i komšić, to je jednostavno tako koliko god njih to žuljalo.

caporegime
23-03-2014, 20:46
stvar može ići u dva smjera.
1. europa od srbije očekuje da odjebe rusiju jednom zauvijek. za nagradu rs dobiva mogućnost kao i krim.
2. na srbiji eu i sad lome ruski utjecaj na balkanu kao osveta što za rusko lomljenje ukrajine a što lekcija onima (pod uvjetom ako srbija ne odjebe rusiju ili štoviše, ako podrži rusiju), gase rs, razbuđuju separatističke pokrete u vojvodini (a vojvodina je povijesno i kulturološki najbliže pojmu -mađarska zemlja) podiže tenzije na sandžaku i srbiju vraća u pašaluk.

ili se ništa neće promijeniti.
što li donosi budućnoist?