PDA

Pogledaj Full Version : Druga strana istine

Antika
06-03-2014, 21:14
Neki dan me pozvao prijatelj da sa njim obiđem jedno njegovo novo gradilište. On je izradio za nekog tajkuna cijeli projekt i vodi mu radove od samog početka. Na tom gradilištu traju zemljeni radovi, po njegovoj priči ima arheoloških ostataka o kojima nije želio govoriti, - sa nekom posebnom zabrinutošću inzistirao je da odmah moramo otići tamo!
Kada smo izišli iz Mostara, krenuli smo starim putem prema Buni. Nakon desetak minuta vožnje, pokazuje mi prstom jednu uzvišicu na kojoj se vide građevinski strojevi. Odmah sam mu rekao da je taj tajkun izabrao jako lijepo mjesto, odozgo se sve vidi, sve je kao na dlanu.
Gore na vrhu, teški su strojevi gurali i kopali zemlju. Tamo, malo dalje na samom kraju uzvišenja, gdje se još ništa nije počelo raditi, primijetio sam nekoliko grupica ljudi kako nešto traže po zemlji.
Kad je moj prijatelj shvatio da su mi se oči zakovale na dijelove kostiju, koje su izlomljene pod silom strojeva; - hladno me gledao i čekao moju reakciju.

http://www.znet.hr/wp-content/uploads/kosti.jpg

Na moje pitanje, znade li itko za ovo i je li on nekoga obavijestio, - dobio sam negativan odgovor. Spontano sam krenuo prema grupici ljudi na kraju uzvišenje gdje se još ništa nije radilo sa strojevima. Tek sam tada shvatio da su Romi i da ubrzano iz nekoliko, ručno otkopanih, grobova vade kosti svojih pokojnika i stavljaju ih na prostrte plahte. Oni za nas nisu bili raspoloženi, niti su obraćali pažnju na nas. Prijatelj mi očima pokaza da skrenem pozornost na jednog dječačića među tim Romima. Već mi je taj mali upao u oči, mislio sam da pod rukom drži loptu, ali kad sam bolje pogledao shvatio sam da je to ljudska lubanja.
Bio sam previše šokiran, nisam znao što bih rekao. Krenuo sam u stranu, tamo gdje su se na širokoj netaknutoj livadi još ocrtavali grobovi u travi. Grobovi su bili malo uzvišeniji, bez nadgrobnih spomenika, sa različitim obraslim livadskim travama. Znam od prije da Romi na grobove zasađuju livadske cvjetne trave, tako da ti grobovi u proljeće dobiju neopisivo lijep šareni izgled. Dok smo silazili niz padinu, pitao sam prijatelja je li znao da je gradilište na romskom groblju. Nije mi dao da završim misao, već se odmah počeo kleti i zaklinjati, još me uvjeravao kako su svi papiri čisti i uredni.
Bio sam previše utučen, cijelim putem na povratku nismo niti o čemu razgovarali. Samo sam razmišljao o mnogim ljudskim nepravdama i nepoznanicama koje nas okružuju a da toga uopće nismo svjesni.

ljuta trava
07-03-2014, 18:03
Na žalost , ljudske sudbine ponekad iziđu na svjetlo dana na neočekivanim ili očekivanim mjestima . Zanimljivo je kako radnici nisu obavijestili policiju , zašto nisu došli forenzičari i istražili grobište , puno pitanja ostaje bez odgovora .

Antika
08-03-2014, 09:09
Nisam rekao da sam već prvi dan sve prijavio u policiji, prije sam otićao u kataster i tražio da mi daju podatke o toj zemljišnoj čestici. Rekli su mi da dođem idući dan, ne znam što, ali kad sam im spomenio tu lokaciju svi su postali malo smeteni.
I gle, jučer dolazim i zatičem na vratima ceduljicu kako ne rade do daljnjeg, svi se prave glupi, nitko nezna od njihovih kolega zbog čega ta ceduljica.
Opet odlazim u policiju da im i to prijavim, kad tamo još veće iznenađenje. Uopće nema one osobe kojoj sam dan prije dao izjavu.
Nitko ne zna da sam uopće dolazio!!!

ljuta trava
08-03-2014, 11:20
Cigansko groblje -----postoji li ili ne , ako postoji kada i gdje ste to vidjeli , ako ne postoji , gdje sahranjuju svoje mrtve ?????

Pitanje je upućeno svim forumašima .

Antika
08-03-2014, 12:19
Cigansko groblje -----postoji li ili ne , ako postoji kada i gdje ste to vidjeli , ako ne postoji , gdje sahranjuju svoje mrtve ?????

Pitanje je upućeno svim forumašima .

Svaka čast, ti si jedini otkrio drugu stranu istine!!:naklon

Pozivam da odgovorite na isto pitanje;
- Gdje im je groblje i kome prijavljuju smrt?
- Zašto među njima nema starih nemoćnih osoba?
- Jeste li ikada vidjeli cigana sa štapom ili u invalidskim kolicima.
- Kako objasniti da su u ratu netragom nestali, onda kad su veleposlanstva bila zatrpana ljudima zbog potražnje dokumenata. kako su oni dobili dokumente?..............