PDA

Pogledaj Full Version : Tradicionalna latinska misa

Humphrey
26-02-2014, 14:54
Jeste li ikad sudjelovali na misi koja je služena po izvanrednom obliku rimskog obreda?

Kakvo je vaše mišljenje o skandalu koji postoji u Crkvi po ovom pitanju?

Neki su otišli tako daleko pa su se suprostavili svim papama nakon drugog vatikanskog koncila jer misle kako je pogrešno što se nije nastavilo služiti misu po izvanrednom obliku rimskog obreda.

Nakon 50 godina u Hrvatskoj je po prvi put prošle godine služena mlada misa po izvanrednom obliku rimskog obreda.

ZGabriel
26-02-2014, 15:05
sudjelovala sam par puta. ipak više volim hrvatski jezik. :zubo

ne bih to nazvala skandalom. različitih mišljenja uvijek je bilo i bit će.

ljuta trava
26-02-2014, 15:29
Ne znam za takav skandal , i to uopće ne bih zvao skandalom , jer prektično je službeni jezik Crkve latinski .Na misnom slavlju povodom vojnog hodočašća u Lurd , misa se uglavnom govori na latinskom , s tim da se evanđelje čita na nekoliko jezika , među ostalim i na hrvatskom .Prekrasan je doživljaj biti sudionikom takvog slavlja , pogotovo kad se stope riječi, 50-tak tisuća vojnika , u jedan glas vjernosti .

Humphrey
26-02-2014, 20:34
Nije skandal latinski jezik ili služenje mise po izvanrednom obliku rimskog obreda,skandal je u tome što su neki,poput svećeničkog bratstva sv.Pija X.,počeli otvoreno nepoštivati autoritet Pape.To se dogodilo nakon drugog vatikanskog koncila.

Nego ljuti, mislim da to nije bila misa po tom starom obredu nego novi obred,ali na latinskom.

Cijela ta unutar crkvena prepirka oko toga je nas zaobišla jer je Crkva kod nas imala malo važnijeg posla sa komunistima i progonom.Ali evo nadbiskup Bozanić je dao dopuštenje da se služi misa po starom obredu i kod nas,tako da postoje i kod nas ljudi kojima je takav obred bliži.

galija
26-02-2014, 21:39
Nije skandal latinski jezik ili služenje mise po izvanrednom obliku rimskog obreda,skandal je u tome što su neki,poput svećeničkog bratstva sv.Pija X.,počeli otvoreno nepoštivati autoritet Pape.To se dogodilo nakon drugog vatikanskog koncila.

Nego ljuti, mislim da to nije bila misa po tom starom obredu nego novi obred,ali na latinskom.

Cijela ta unutar crkvena prepirka oko toga je nas zaobišla jer je Crkva kod nas imala malo važnijeg posla sa komunistima i progonom.Ali evo nadbiskup Bozanić je dao dopuštenje da se služi misa po starom obredu i kod nas,tako da postoje i kod nas ljudi kojima je takav obred bliži.

Upravo zbog te podjeljenosti je Papa Benedikt i dozvolio župnicima da ,ako postoji interes vjernika,omoguće liturgijsko slavlje po izvanrednom obliku rimskog obreda.
dakle župnik daje odobrenje za Mise pred narodom...dok za Mise koje se služe bez prisustva vjernika nije potrebno nikakvo odobrenje.

ljuta trava
26-02-2014, 22:03

Ne znam , nije mi poznata ta tematika , bitno je da je misa , koji obred ili jezik , nebitno .Bio sam prisutan i na misi koja je grko-katoličkim obredom , nisam baš puno razumio , ali osjećaj je bio ugodan .Mislim da su svećenici bili iz Križevaca .Priznaju Papu ali su zadržali obred na staroslavenkom ili nešto slično .