PDA

Pogledaj Full Version : Kako Hrvat iz RH vidi Hrvata iz BiH

sagitarius
01-02-2014, 15:17
Pitanje kako Hrvat iz RH vidi Hrvata iz BiH, nije jednostavno u mjeri kako se to čini na prvi pogled.
Svojedobno su pokušavali u prethodnoj državi da olabave vezu između pripadnika istog naroda u dvije "republike", nazivom, prema u to vrijeme zemljopisnoj odrednici "bosanac", da bi uspostavom granica, a po raspadu te općenito neprirodne balkanske tvorevine, te bivše države, taj naziv za Hrvata iz BiH bio u funkciji asimilacije u nekakvu kvazi bosansku nacionalnost, koja se na zadnjem popisu uistinu pojavila kao nacionalitet , ali ne Hrvata iz BiH nego jednog sloja ljudi koji se tako osjećaju i konačno izjašnjavaju.

Prića o bosanskim katolicima plasirana kao zamjenica za hrvatski narodni etnicitet u BiH, proistekla iz mračnih hodnika BANU i iz kvazinaučnih krugova okupljenih oko političkog krila islamistički nastrojenog rukovodstva i od njih potekle bošnjačke hegemonije i unitarizma u BiH trebala je da posluži u procesu dekonstituiranja Hrvata, što je bila prva postaja na tom putu, koja je na sreću brzo bila razotkrivena i o tome je debelo upoznata i MZ.

No to je unatarpolitički problem u BiH iz kojeg se da naslutiti i ono što je cirkuliralo i u okolnim zemljama ex YU pod uplivom bošnjačkih lobija.

Da li su za Hrvate u RH Hrvati iz BiH tek "bosanci" ili "hercegovci" ili ih pak doživljavaju kao pripadnike svog naroda u susjednoj zemlji je tema koju otvaram.

Stiliana
01-02-2014, 16:27
a ono... imaš normalnih ljudi koji ih vide kao Hrvate u drugoj zemlji, ali većina ih doživaljava kao neku posebnu vrstu Hrvata (što samo po sebi nije loše), samo jedni toj vrsti pripisuju negativne konotacije (primitivni, korumpirani, agresivni za Hercegovce, dok za Bosance često misle i da su glupi i siromašni), a jedni razno razne stereotipe koji nisu svi nužno loši... npr. nekome će 'tradicionalan' iznačavat pozitivnu osobinu, a drugi će u tome vidjet zaostalost.

Inkvizitor
01-02-2014, 16:29
Kako za koje. Za dobar dio to su Bosanci, tako je bilo nekad kad se i za Hercegovce koristio taj pojam a danas se više koristi pojam Hercegovac čak i za Bosance..jer je to malo veća uvreda.

Čak i oni koji nisu levičari koriste za Hrvate iz Bih pojam Bosanac ali ne samo kao regionalnu oznaku.

franjevac
03-02-2014, 16:06
imaš dva ekstrema onaj koji hrvate u bih(najčešće hercegovce)
gleda kao na simbol zla i onaj koji u njima vidi bogove
no kao i svi ekstremi oni su manjina
velika većina ih gleda kao i na ostale hrvate iz like dalmacije,slavonije,istre

ogledalce
03-02-2014, 18:58
kratko jasno,,
nas Hrvate iz HB , Hrvati iz Hrvatske gledaju tako da bi nas najradije vragu dali,,
svo zlo dolazi od nas za njih,,

pdv
03-02-2014, 23:41
Mislim da normalni ljudi na Hrvati iz BIH gledaju kao i na sve ostale pipadnike našeg naroda. Ima ih kao i svugdje dobrih i loših. Medijska slika Hrvata iz BIH je jako loša pogotovo Hercegovaca iako ne vjerujem da je i takvo većinsko mišljenje naroda. No, nažalost, prevladava ono mišljenje kako se trebaju baviti BIH i ne miješati se u RH što je samo po sebi glupo jer bez RH nema ni Hvata u BIH kao ni što Hrvati u RH danas ne bi postojali da im država nije branila u BIH. Na kraju krajeva ni Hrvatske povijesti ne bi bilo bez povijesti BIH.

moonlight
04-02-2014, 01:55
Pitanje kako Hrvat iz RH vidi Hrvata iz BiH, nije jednostavno u mjeri kako se to čini na prvi pogled.
Svojedobno su pokušavali u prethodnoj državi da olabave vezu između pripadnika istog naroda u dvije "republike", nazivom, prema u to vrijeme zemljopisnoj odrednici "bosanac", da bi uspostavom granica, a po raspadu te općenito neprirodne balkanske tvorevine, te bivše države, taj naziv za Hrvata iz BiH bio u funkciji asimilacije u nekakvu kvazi bosansku nacionalnost, koja se na zadnjem popisu uistinu pojavila kao nacionalitet , ali ne Hrvata iz BiH nego jednog sloja ljudi koji se tako osjećaju i konačno izjašnjavaju.

Prića o bosanskim katolicima plasirana kao zamjenica za hrvatski narodni etnicitet u BiH, proistekla iz mračnih hodnika BANU i iz kvazinaučnih krugova okupljenih oko političkog krila islamistički nastrojenog rukovodstva i od njih potekle bošnjačke hegemonije i unitarizma u BiH trebala je da posluži u procesu dekonstituiranja Hrvata, što je bila prva postaja na tom putu, koja je na sreću brzo bila razotkrivena i o tome je debelo upoznata i MZ.

No to je unatarpolitički problem u BiH iz kojeg se da naslutiti i ono što je cirkuliralo i u okolnim zemljama ex YU pod uplivom bošnjačkih lobija.

Da li su za Hrvate u RH Hrvati iz BiH tek "bosanci" ili "hercegovci" ili ih pak doživljavaju kao pripadnike svog naroda u susjednoj zemlji je tema koju otvaram.

Ovakve teme treba otvarati, sve pohvale...nadam se da i rasprava može teći u pravom smjeru...
Evo ja mogu navesti, doduše jedan paušalni primjer, ali znakoviti, za Posavinu, oraški dio od kuda mi je majka.
Današnji sukus je sukus uspjeha, recimo grad Orašje je bio , onako meni kao klincu jedna turska kasabica sa jakim primjesom jugoslavenstva, tak se forsalo...kino, ćevapi, dom kulture, hotel Kej, tulumi za mlade uz Savu, pričam o kraju 80tih...
Kad se govori o Bosancima, bez navodnika u HR, te stvari u pežorativnom smislu uvijek su dolazile u krizi društva...
Prije, mogu pričati za Zagreb, ta je populacija bila izuzetno probitačna, jer ju je sila opstanka gonila, masu su ZG dali, izgradili i uvijek tako doživljavani.
Ja sam to njuškao oduvijek, uvijek su bitni principi, ako Zg gleda na BiH na jedan način, vrlo brzo kako prije republički, danas kao RH gleda cijela zemlja.
Ima svega, znam da će sad neke stvari izazvat podozrenje i zvučat će pomalo šovinistički, ali kako je dio ljudi dolazio iz krajeva BiH, siromašnijih, to je panika bila veća, bili su spremni na sve...doslovno na sve.
Ja recimo mogu govoriti za jedan dio Posavine...njima je kao i donrom djelu Hrvata iz BiH, bio centar svega, Beč prije Beča, onda , ranih 70tih...
Danas je ta otuđenost puno prisutnija, ja znam ljude koji su stigli 92, nevoljom, pa hine neku pripadnost i odriču se svega posavljačkog...
Gledam to danas sa groteskom, vidljivo je da se bore sami sa sobom jer je recimo ZG danas daleko od asimilacijske crte koju je imao nekada, nekada te taj grad progutao, danas ih čini frustriranim...nema nikoga da ih "obgrli" i uvuče...
Primjer je ZG jer je eklatantan, po pitanju same teme...u svakom slučaju odlična tema...

moonlight
04-02-2014, 02:01
Kako za koje. Za dobar dio to su Bosanci, tako je bilo nekad kad se i za Hercegovce koristio taj pojam a danas se više koristi pojam Hercegovac čak i za Bosance..jer je to malo veća uvreda.

Čak i oni koji nisu levičari koriste za Hrvate iz Bih pojam Bosanac ali ne samo kao regionalnu oznaku.

A ono ako te oslovi sa Hrvat iz Bosne, onda se već vidiš kao pripadajući, leptir mašna, dio si...ne
Mislim predrasude su sveprisutne, uvijek ih je bilo, ljudske su, ali problem je ako prerastu u normalnu pojavu...

Humphrey
04-02-2014, 13:23
Hrvati iz BiH su dijamanti hrvatskog naroda.

Inkvizitor
04-02-2014, 13:36
A ono ako te oslovi sa Hrvat iz Bosne, onda se već vidiš kao pripadajući, leptir mašna, dio si...ne
Mislim predrasude su sveprisutne, uvijek ih je bilo, ljudske su, ali problem je ako prerastu u normalnu pojavu...

Nisam u potpunosti razumio ali ja sam napisao da dobar dio Hrvata iz RH i danas nazivaju Hrvate iz BiH Bosancima a ako ih žele uvrijediti, naknadno onda Hercegovcima jer je Hercegovac kao veća uvreda, kad uzmemo u obzir da je ta regionalna skupina hrvatskog naroda evo ima 15-20 godina izložena neviđenom vrijeđanju i obilježavanju kao primitivaca i kriminalaca, iako ni sami vrijeđatelji ne znaju dokle sežu granice Hercegovine.

Kad kažu Bosanac to kažu onako da obezvrjede jer je Bosanac nedefinirani pojam koji samo vuče manje više negativne konotacije.

I to ne rade samo mrzitelji BH Hrvata, ne s istim namjerama svakako.

Što se tiče mene ja ne dajem puno za regionalnu identifikaciju..meni je dovoljno samo Hrvat.

Inkvizitor
04-02-2014, 13:36
Hrvati iz BiH su dijamanti hrvatskog naroda.

Ma ima i među nama svašta.

ZGabriel
04-02-2014, 14:00

:rofl :rofl

a kaj se ti javljaš, dotepenec? :zubo

farcry
04-02-2014, 20:51
Jedan zanimljiv video Fratri iz Hercegovine igraju uzicko kolo :D

http://www.youtube.com/watch?v=HWD460er_WA#t=107

galija
04-02-2014, 21:41
baš su simpa....:cheer
problematičniji prizor od kola mi je izbor odjeće na nekim curama...baš prikladno za mladu misu:facepalm

RockyMarciano
04-03-2014, 01:13
Hrvati iz BiH su super, a pogotovo Hercegovci. Zašto? Pa najviše zato što idu na živce sofisticiranim urbanoidnim stvorenjima a.k.a ljevičarima. Treba li postojati bolji razlog?

sagitarius
04-03-2014, 20:55
Prava je šteta što ova tema nije prohvatila "veći uzorak", kako bi dobijena slika bila bliža realitetima, pa bi se dalo povući i neke zaključke.
Ovako ostaje nada da će se vremenom više forumaša izjasniti po pitanju koje postavlja ova tema i da ćemo konačno moći sami sebi dati neke odgovore, mada ti odgovori i ne predstavljaju ništa posebno što bi moglo proimijenuti činjenicu da s obe strane rijeke Save žive pripadnici jednog istog hrvatskog naroda.

RockyMarciano
04-03-2014, 21:20
Većina Hrvata iz Hrvatske doživljava Hrvate iz BiH kao pripadnike svog naroda u susjednoj zemlji. Čak bi rekao da su nakon ovih kvazi-prosvjeda među bošnjacima, hrvatski ljevičari (koji su uglavnom demonizirali BiH Hrvate) napokon shvatili kakva je zapravo situacija i zašto je važno aktivno se boriti za prava Hrvata. Mislim da neki negativni stereotipi vezani za BiH Hrvate gube svoju snagu kako vrijeme prolazi.

Inkvizitor
04-03-2014, 21:38
Većina Hrvata iz Hrvatske doživljava Hrvate iz BiH kao pripadnike svog naroda u susjednoj zemlji. Čak bi rekao da su nakon ovih kvazi-prosvjeda među bošnjacima, hrvatski ljevičari (koji su uglavnom demonizirali BiH Hrvate) napokon shvatili kakva je zapravo situacija i zašto je važno aktivno se boriti za prava Hrvata. Mislim da neki negativni stereotipi vezani za BiH Hrvate gube svoju snagu kako vrijeme prolazi.

Ne budi naivan..

splicho343
05-03-2014, 00:25
dotepenec?

Kako mi se taj pojam gadi...

1452
05-03-2014, 23:40
Misljenja sam da bi hrvat trebao biti hrvat. Bez obzira odakle bolazi. Hrvati su jedan narod i za mene ne postoji americki hrvat,bosanski hrvat ili australski hrvat. Kad vec trebam navesti odakle je tko onda cu prije reci hrvat iz bosne nego npr "bosanski hrvat
"

Rodica
05-03-2014, 23:48
sori, ali moram te ispraviti. hrvat iz kanade - da, ali bosanski ili hercegovački hrvat je ispravnije jer su hrvati tu autohtoni, nisu se tu doselili.

1452
06-03-2014, 00:01
Upravu si rodice i nemas se za sta ispricavat,ja sam htio to reci kao kontru muslimanima kojima vise pashe bosanski hrvat kad se kaze nego hrvat iz bosne. Mada im je najmanje drago ovo sto si ti napisala

kiša
29-06-2014, 11:54
Proteklog vikenda u Zagrebu je održana međunarodna konferencija Hrvatska u Europskoj uniji godinu posije – Mir i socijalna pravda u Europi stoljeće poslije u organizaciji Hrvatske paneuropske unije i suorganizaciji Međunarodne paneuropske unije i Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske.

Na konferenciji je sudjelovao veliki broj predstavnika paneuropskih organizacija iz nekoliko europskih zemalja kao i predstavnici europskih institucija, a među njima i zastupnici u Europskom parlamentu Andrej Plenković i Tonino Picula te bivša zastupnica Doris Pack.

Među mnogim izaslanstvima bilo je i izaslanstvo Paneuropske unije Bosne i Hercegovine prevođeno predsjednikom Vanjom Gavranom koji je bio jedan od govornika na konferenciji.

U svom izlaganju Gavran je kazao je vidna blokada ili bolje reći zastoj Bosne i Hercegovine na putu euro-atlantskih integracija.

- Nažalost više godina vidan za zastoj zbog kojeg trpe svi građani Bosne i Hercegovine. Vlasti u našoj zemlji deklarativno jesu za ove integracije, ali jako malo radi na njima. Moram sa žaljenjem kazati kako je u Bosni i Hercegovini malo proeuropskih snaga, posebno među onima koji donose važne odluke. Problem je i dalje u nacionalističkoj retorici koja dolazi i s lijeva i desna. Na sceni su separatističke i unitarističke ideje koje ne mogu donijeti ništa dobroga Bosni i Hercegovini i nažalost ništa se bitno neće promijeniti ni nakon listopadskih izbora. Svi paneuropljani i istinski prijatelji Bosne i Hercegovine morat će se u idućem razdoblju jače angažirati na promijeni svijesti onih koji odlučuju o Bosni i Hercegovini, jer u suprotnom euro-integracije će za Bosnu i Hercegovinu biti izgubljene“, kazao je između ostalog Gavran.

I mnogi drugi govornici u svojim su se izlaganjima osvrnuli na Bosnu i Hercegovinu kao iznimno važnu zemlju za cijelu Europu. Svi su se složili da Europa ne može biti Europa bez integracije svih zemalja jugo-istočne Europe.

Plod ove konferencije je i usvojena deklaracija koje će biti poslana predstavnicima europskih institucija. Jedan od paragrafa deklaracije odnosi se i na Bosnu i Hercegovinu i u njemu se traži preustroj Bosne i Hercegovine kako bi u njoj bili zadovoljni svi konstitutivni narodi i manjine, a što je temelje trajnog mira."

teenager
15-09-2014, 18:05
Čilić sletio u Zagreb: "Ponosan sam što dolazim iz Hrvatske"
http://www.index.hr/sport/clanak/cilic-sletio-u-zagreb-ponosan-sam-sto-dolazim-iz-hrvatske/771479.aspx

Možda je mali oftopik, ali evo neznam gdje da ovo kažem.

Naime primjetio sam u mojih malih rođaka iz amerike da se uvrijede kad ih zovnem bosanci.
Oni su skroz mali, dakle rođeni iza 2000., i ćaća i dida su im prognanici iz BiH. Muslimani su ih poćerali i danas tamo više nema Hrvata.
Sa Hrvatskom imaju veze tek toliko šta im je mater iz Imockog, a rođeni su i odrasli u SAD. Oni tamo imaju neke zavijačne klubove ili šta ja znam, uglavnom druže se sa ostalim Hrvatima ko kakvi Turci iz Minhena, tako da dosta dobro šprehaju Hrvacki (za razliku od rodbine u Aus). Ali to identificiranje Hrvatstva sa Hrvatskom i muslimanstva/bošnjaštva sa BiH je u njima stvorilo animozitet prema rodnoj grudi i sad se oni srame reć da su iz BiH.

Mislim da se s pravom pitam kolike su šanse da se Hrvati iz Hrvatske i dijaspore aktiviraju ukoliko nedajbože opet dođe do nekakvih ratnih stanja u BiH?
Hrvata iz Istre ili Zagorja je pretežito uvijek bolio ***** za BiH Hrvatom, Dalmatinci i Slavonci mahom vuku podrijetlo iz BiH pa je to drukčije... Ali neznam... Još kad vidim one Northstandove karte podijeljene BiH sa Središnjom Bosnom spojenom preko nekog imaginarnog koridora u Uskoplju...
Sve se bojim da će svakim slijedećim previranjem u BiH Hrvata tamo bit sve manje :(

NorthStand
15-09-2014, 19:43
dođe li do rata, sve pripajamo hrvatskoj, sve, nećemo biti ludi pa opet spašavat tu nakaradnu tvorevinu i državu. toga se i boje muslimani, zato se i panično bore odnosno boje hrvatskog entiteta, kao da će to zadržat hrvate u bosni odnosno opstojnost bosne ako opet dođe do rata. oni su izgubljeni u vremenu i prostoru, Srbi neka se pripoje ili odcijepe odoše i Hrvati oni su toga svijesni, i zato se panično bore nadajući kako će barem od hrvata nešto ušećarit, a ušećarit će samo to da će dobit po nosu. ja se ne bojim rata, jer ćemo mi ovaj put sigurno bolje odreagirat nego prošli put i radikalnije zaštitit svoje interese u bosni. naravno, ne mareći što izdajice kalibra nobilo mesić pusić pričaju o agresiji, kud sreće da konačno napravimo tu agresiju nabijemo poturice žestoko i onda fino povučemo crtu razdvajanja gdje mi hoćemo i teritorija uzmemo koliko hoćemo, ove debillčine iz sarajeva više ništa ne treba pitat niti s njima oko bilo čega pregovorat, jebem im svima mater i proklet bio dan kad smo njima ikad išta pomogli, jebo ih karadžić da ih jebo, neka sada sastanče i pričaju kako su oni spasili bosnu, a svi znaju svi pa i oni da su bosnu spasili hrvati. ali idući put je nećemo spašavat, nego ćemo je smrskat skupa s armijom srpskom ako treba, ali s njima više u zajedničkoj državi živjet nećemo to im se ja kunem. a karta će izgledat točno onako, kako se HVojska postavi na terenu i koliko silovito udari po talibanskim i velikobošnjačkim glavama. što ih budemo jače lupali, to će teritorij biti veći. tako da, s tom bagrom ne ide drugačije samo surovo i bezobrazno, i tko jači taj tabači. vidimo kakva je situacija u federaciji i kako se govnjarija muslimanska ponaša o svim pitanima koja se tiču hrvata, s koliko podcijenjivanja i omalovažvanja tretiraju hrvate a kad god mogu upravo će se na njih oslanjat, pričat će o marinu čiliću i čemu sve ne, pa hvala bogu da ne nastupa za njihovu šugavu tvorevinu kao ni jedan drugi Hrvat iz Bosne srebrne i Hercegovine, valjda da za ta govna nastupamo i razno razne Safere Haliloviće i ostale poturice. samo neka se oni zavaravaju i tiješe, bez hrvata imat će 20 puta goru situaciju neka dođe do rata, pa će vidjet onda kako to izgleda kad im se glave kotrljaju ko lopte ne od strane hrvata već od strane srba. a mi muslimane više nemamo šta štitit, što se mene tiče neka ih srbi sve potaracaju i bok. mi trebamo gledat sebe i svoje probleme, jer ta govna će se naslađivat hrvatskim mukama ko i Srbi, i gledat kako da otmu hrvatima i ovo malo teritorija što danas većinski kontroliraju Hrvati, to je njihov jedini cilj i zato su i pristali na federaciju, da bi Hrvate odnosno hrvatski teritorij unutar bosne anekslira, e sada ratko mladić i karadžić jesu zločinci ali ti zločinci su srpskom narodu heroji, heroji koji su osigurali strateške političke pozicije svom narodu, i koji su onemogućili muslimane u pokušaju da od srba naprave hrvate, odnosno građane drugog reda. zato šta god mi mislili o njima, oni zasluženo imaju aureolu svetaca za srpčad. iz našeg ugla gledišta, naravno da je to odvratna govnjarija kao što su i izebegović i njegovi mudžahedini isto sranje drugo pakovanje, sve su to propaliteti koji na hrvatskoj muci i teritoriju vašare već stoljećima, pogotovo u ovom zadnjem 20 i 21 stoljeću i kad se to sve zna, prema toj gamadi se mora zauzet jedan jasan i čvrst stav i u slučaju rata izvršit krvavu agresiju u kojoj će jedina i nedjeljiva postat prah i pepeo, kako je trebala već 1990ih ali tada je međunarodna zajednica sve uvjeravala da zbog muslimana ne smije biti podjele po etničkom principu. ali zato može biti podjele na srpski odnosno hrvatsko bošnjački dio bosne, ma zamisli, đubrad šugava zato mi idući puta ako treba agresiju napravit napravit, samo na žalost s kime to napravit s josipovićem milanovićem mesiće i ovim idiotima što na izborima glasaju za takve, mi na žalost možemo biti sretni s takvim kretenima ako obranimo i ovo što imamo a ne da se još širimo na Žepče, ali ja se muslimanima kunem u svoje ime udare li opet u hrvate to će krvavo zažaliti. ako treba osobno ću doći dolje, i u red ih stavljat jednog po jednog. a ja im neću biti milosrdan, ko Tuta Boban i Praljak. :)

sagitarius
28-11-2014, 14:09
sori, ali moram te ispraviti. hrvat iz kanade - da, ali bosanski ili hercegovački hrvat je ispravnije jer su hrvati tu autohtoni, nisu se tu doselili.

Na žalost tek sad sam pronašao ovaj upis s kojim se apsolutno ne slažem jer poznajem odlično situaciju u BiH gdje je omjer doseljenika iz Hrvatske i njihovog potomstva i autohtonih Hrvata otprilike 2: 1.
Kako su se uzajamno ženili i udavali autohtoni sa doseljenim, u drugoj i trećoj generaciji svi imaju nekoga od rodbine diljem Hrvatske, gdje su takođe odlazili "autohtoni" sklapali brakove sa onim iz Hrvatske, pa su i na taj način "autohtoni" drastično smanjeni, upravo radi čega se govori o Hrvatima iz BiH, a ne Hrvatima BiH.

sagitarius
26-03-2015, 16:33
Najljući zagovornik da u BiH uopće nema Hrvata je Dubravko Lovrenović Bosanac iz Sarajeva profesor i naručeni pisar bošnjačke povjesti.
Ovakvoj budalaštin upravo se suprostavlja činjenica da je nas, što iz prvog, što iz drugog koljena izravno ljudi podrijetlom iz RH čime profesorove teze padaju u vodu i on ostaje sa onim svojim podočnjacima i okruglim očima zbunjen, jer eto na to je zaboravio, kao i na ljude oženjene i u braku sa državljaninom RH itd itd.
Smiješni čovječuljak je taj Dubravko i nesumnjivo dobar čaršijski zabavljač...Nauka je za neke druge ljude koji se ne bave naručenom naukom.